Не партиска или експертска влада

Не партиска или експертска влада
tane komita
 
Гледајќи ги листите на предложените кандидати, а посебно имињата на прворангираните, мислам дека Македонија нема можност да избере добра влада - влада која може Македонија да ја понесе напред и да ја извлече од денешнава,за жал, добро позната ситуација.

Дали Македонија има можност избор на непартиска (експертска,техничка или кој како сака нека ја нарече, само да не е партиска) влада, и кои би биле можните кандидати за министри и премиер !!!???

zrze Toa ne e mozno, zatoa sto nepartiski opredelenite luge, nemaat dovolno glasovi za toa,
tane komita
quote:
Originally posted by zrze

Toa ne e mozno, zatoa sto nepartiski opredelenite luge, nemaat dovolno glasovi za toa,


Мислам дека е можно, затоа што таа се избира после изборот на пратениците во парламентот, всушност ако поради распоредот на „силите“ ниту една партија не може да состави влада, тогаш парламентот избира експертска или техничка влада.
Само, дали Македонија има стручен кадар кој ќе се нафати за такво нешто и кои би биле тие луѓе???
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by tane komita

Гледајќи ги листите на предложените кандидати, а посебно имињата на прворангираните, мислам дека Македонија нема можност да избере добра влада - влада која може Македонија да ја понесе напред и да ја извлече од денешнава,за жал, добро позната ситуација.

Дали Македонија има можност избор на непартиска (експертска,техничка или кој како сака нека ја нарече, само да не е партиска) влада, и кои би биле можните кандидати за министри и премиер !!!???
Tehnicka vlada doagja vo slucaj da nikoj ne izleze na izbori ili vlada nemoze da se izbere. Prasanjeto e , da li e toa najdobra opcija? Sigurno e podobro od ova sto go imame, i od segasnive kandidati, no da li e najdobra opcija?
f9 Друго е експертска ,а друго е техничка влада.Техничка влада се устоличува како легитимна влада со дијапазон на ограничено владеење.Најчесто е употребувана како мегу-период влада при организирање на избори.Така да технчките влади се краткотрајни и со строго дефинирани надлежности.
Експертска влада е нешто сосема друго.
Кога во државата постои вонредна ситуација при што партиите немаат стручни лица со кредибилитет
или заради долготрајна криза мнозинството политички субјекти остварат консензус за
поставување на мандатор кој би оформил стручна експертска влада во која партиите освен бланко чек немаат никакво друго влијание и кога сите политички субјекти се откажат од влијание врз владата и мандаторот се до разрешување на кризата-се формира експертска влада.
Кај нас главен проблем е економско-политичкиот консензус за основните погледи и начини за разрешување на комплексната криза во која тлее Македонија.Долготрајноста и силината на кризата
има повекекратни негативности врз самото приближување на политичките субјекти кон консензус.
Партиските влади се создаваат врз база на политичката сила на одделните субјекти.Мандатарот за состав на политичка влада е еден вид на брокер произлезен од најсилниот партиски субјект.
Мандаторот за експертска влада најчесто е докажан експерт и општ познавач на капацитетите на повекето докажани експерти.Принципот кој го користи мандаторот при состав на експертска влада
е стручност,а партиската припадност е тотално небитна.
Формирањето на експертска влада не е пораз и повлекување на политичките субјекти од власта,туку напротив-тоа е врвната кохезија и зрелоста на свеста кај повекето политички субјекти во неминовноста за експертско разрешување на кризните проблеми.Експертската влада е всушност мобилизација на најспособните во разрешување на најтешките кризи на најефикасен начин.
Македонија има многу експерти-надвор од државата.Има и дома но тие едноставно се или аполитични
или се појавуваат во партиите одвреме на време како чесни исклучоци со сопствен изграден афторитет.Но сепак мнозинството се надвор .
pero bravarot Sekoja cest na odgovor,f9.
Toa e toa.
Bi dodal samo deka postoi spillover medju eksp. i teh. vlada.
Toa e koga ima eksp.vlada,pa partiite sakaat da ja pretstavat kako tehn. oti taka im cini.
Posebna misla ti e:
Формирањето на експертска влада не е пораз и повлекување на политичките субјекти од власта,туку напротив-тоа е врвната кохезија и зрелоста на свеста кај повекето политички субјекти во неминовноста за експертско разрешување на кризните проблеми.Експертската влада е всушност мобилизација на најспособните во разрешување на најтешките кризи на најефикасен начин.
Samo ekspert e sirok poim.
Posle treba problemite da se alociraat kaj sto se,a ne kaj na partiite im cini.Da receme mn.pogolem problem e neznaenjeto na direktorite po firmite,bilo ad bilo doo,otkolku korupcijata.
Ali toa ne im cini oti glasacite sakaat takvi rab.
Tuka doadjame i do samoinicijativata na eksp.
Koj normalen saka da si ima nesto so parolisti.
concrete Znaenjeto na direktorite po firmite e privatna rabota na nivnite gazdi , ako se menadzeri ili samo nivna ako se istovremeno i sopstvenici na svojot biznis, no zatoa taa e mnooogu bitna vo slucaite kade sopstvenikot e drzavata , znaci nekade vo siviloto, ona sto uste ne e razjasneto vo svesta na lugeto sto e sto : alajbegova , javna, drzavna ...mozebi "opstestvena " sopstvenost ???...i tuka se najgolemite dalaveri....kako sakate kazite toa uste ne e cisto ni vo glavite na politicarite , no ne e ni vo glavite na narodot.
Kolku e na takvi mesta bitno znenjeto , a kolku e pozelna "mutavosta" isto e prasanje za muabet...
Okolu expertite...ne me svakajte pogresno , no sekogas sum bil sumnicav prema moznostite na nasite "experti"...onie sto si ja znaat rabotata i se etablirani nadvor , ne veruvam deka i pomisluvaat da stavaat zdrava noga vo trn..., a onie drugite koi bi dosle...e togas bidete sigurni , ne se nikakvi eksperti....tuku nesto sosema drugo...
Unreal ИЗберете ме мене за премер, ќе изградам два голи отоци
tane komita
quote:
Originally posted by Unreal

ИЗберете ме мене за премер, ќе изградам два голи отоци


За жал, Македонија има само еден остров...

Што се однесува до владата дали ќе биде „техничка“ или „експертска“ не е толку битно - важно е да биде НЕ партиска.
Во овие 15-16 години на политичката сцена се појавија некои навистина способни луѓе кои покасно поради политиката на владеечката гарнитура или не успееја или беа спречени „нормално“ да ја вршат работата.
И пак може да се случи истото ако премиерот биде партиски определен, а дали може да се најде „чист“ претседател е тешко прашање!!!???

f9 Edna od bitnite raboti kaj ekspertskite vladi e shto tie mozhat da izvrshat bolni reformi bez politicka cena vrz politichkite subjekti.Nazaduvanjeto vo ekonomskiot i politickiot sistem e najmnogu od toa sto politichkite vladi izbegnuvaat da napravat reformi koj sto ke go pogodi nivniot rejting.Takvite vladi samo ja odlozhuvaat bedata do nedogled.Recesijata vo SAD na pochetokot na 20 vek vi e najdobar primer.Konsenzusot vo edna demokratija najchesto doagja kako neminovnost i mnogupati toa se sluchuva pred eminenten celosen raspad na vrednosnite sistemi.
Najvazno od se e da ima iskren konsenzus koj prirodno se razvil.Takviot konsenzus mu garantira na mandatorot i ministrite deka programite ke bidat celosno sprovedeni vo site oblasti i deka politichkata cena e cena na cela drzava.Deka nitu eden politichki subjekt ne ke mozhe da profitira so predvremeno otkazuvanje na podrshkata na ekspertskata vlada posebno zaradi nepopularnite merki,ili pak da se kiti so partiziranje na nekoj chlenovi od ekspertskata vlada.
Mandatot na ekspertskata vlada mora da se znae odnapred.Dali toa ke se 4 6 ili 8 godini.
Kaj nas najgolem problem e sto postojat drugi povazhni -pred se partisko-drzhavni interesi.Kaj nas partiite se identifikuvaat so drzhavata i so toa ja partiziraat drzhavata.Pa taka nemame oset deka zhiveeme vo drzhava,tuku vo partizirana drzhava.Nie nemame odnos Gragjanin-pratenik-premier,tuku Clen na partija -pratenik-premier.Kaj nas partiskite interesi se nad gragjanskite interesi i toa vo dvete nasoki,gragjanin-vlada i vlada-gragjanin.Vo edna vakva konstelacija nema mesto za realni gragjansko-drzhavni interesi koj bi gi nasochile partiite kon bezuslovno gradenje na politichki konsenzus.Demokratskiot sistem pretpolaga partiite da se borat za vlast.

Od vkupnoto naselenie partiite na vlast najchesto pretstavuvaat minimalen procent vo apsolutnata brojka na gragjani.Samo vo start celata mlada populacija koja ne se zdobila so godini za ispolnuvanje na glasachkoto pravo ne e predstavena vo vlasta(30% od vkupniot broj na glasachi),na taa brojka ako se dodadat onie koj ne sakaat da glasaat(30% od vkupniot broj na glasachi)ke proizleze deka zatoa koj ke bide vo parlamentot odluchile 40% od vkupnata populacija.Pa od tie ako gi odzememe ponistenite glasachi doagame do cifra od 38%,pa opozicijata koja ne vlegla vo parlamentot a koja broi 49% od onie 38% proizleguva deka vo parlamentot sedat predstavnici na 20 % od gragjanite.Vladata vo parlamentot se izbira so prosto mnozinstvo i proizleguva deka 11% na gragjani izbrale vlada.Takva vlast ne moze da mobilizira edna drzhava za razreshuvanja na krupni egzistencijalni prashanja.Zatoa e prirodno da se nametne konsenzusot koj pred se znaci deka se pocituvaat ne samo svoite 11 % tuku i onie 89% .No za da se ostvari vakva zamisla treba visoka svest za dadeniot moment kaj partiite na vlast.
Koj ekspert ke e i kakov e daleku poprosto prashanje.Nie ne mozheme da receme deka do sega po ministerstvata ni ministruvale eksperti.Ako gi pogledneme ministrite i ministerstvata do sega
ke vidime edna katastrofa na izmeshani lonci i kapaci,sluchajni minuvachi,karieristi,profiteri,partiski poslushnici,falbadzii,mrsulkovci,prepotentni i arogantni
AMATERI vo sverata na ministerstvata so koj rakovodele.
Satanico Pandemonium F9 , za ova sto go zboruvas, ekspertska vs tehnicka vlast, partijski interesi, odnosi megju gragjanite i ostanatoto, se toa podrazbira kako prvo normalna drzava vo koja vladee zakonot.

Kaj nas, dosega niedna partija ne se otkazuvase od reformi zatoa sto se nepopularni ili od drugi pricini, tuku zatoa sto celta na vlasta e lichniot dzep. I taka vo site partii i od site individui. Tie raboti sto gi spomnuvas voopsto ne vazat vo Makedonija niti pak nekoj od vlasta razmisluva za toa. Toa e sosema drugo nivo.

Ne e problem da se donese ekspert. Ti velis povekeminata se vo stranstvo, i jas se slozuvam so toa. No, prvo , treba DA SAKAS da doneses ekspert. Zatoa sto ako sakas, nemora ni da bide Makedonec na krajot na kraistata. Neka bide najdobriot i najsposobniot da vodi i da se slusa. Ako sakas , ekspert ke se stvori. No, toa na nikogo vo MK ne mu odgovara. Celta ne e dobrobit na drzavata tuku sopstvena lichna dobrobit. Celta ne e da se izbere najpogodnata licnost na soodvetno mesto tuku lichna korist, primitvno no taka e. Na nivo na Afrikanski diktatori.

I tuka e po mene kade nerazvienite drzavi se razlikuvaat od razvienite, tuka na primer Slovenija se razlikuva od Makedonija iako bevme vo ista drzava so ist sistem. Rabotata e samo vo duhot na vospituvanjeto, drzavnosta so drugi zborovi kolku e kaj lugjeto vsadeno toa cuvstvo za drzava i dolznost sprema nejze a kolku sprema sopstveniot dzep. Cesnost. Nie sme primitivna drzava , na Africko nivo (toa sto sme vo Evropa e slucajnost samo) i narod generalno koj ne e vospitan da veruva vo idealite na drzava, nikogas ne sme ja imale, ja dobivme po slucaj poveke ili pomalce i normalno , koga nikogas ne sme imale vrv sto raboti za drzava i se bori za nejze. Normalno e togas toj vrv da si ja razbira dolznosta na vlasta samo kako sansa da se namlati pari i obezbedi za tri generacii. Tie podaleku ne gledaat. Se nema sirina, razmisluvanje za idnina, plan, strategija. A i od narodot kogo i da postavis na vlast, sansite se deka isto ke bide zatoa sto sekoj ke se gleda sebe si. Toa e toa.

Edinstven lek e da navistina dojde cesen covek koj SAKA da i pomogne na Makedonija. Ekspertite ke dojdat ako celta e drzavata i progresot a ne kradenje. Samo, krugot se zatvara tuka zatoa sto ako narodot ne bara takov, a bara VMRO vs SDSM togas na toa i ke ostaneme.