GOTOVI SE!!!!!

GOTOVI SE!!!!!
zrze
 
Анкетите велат - 28 дена пред избори - ГОТОВО Е!


До парламентарните избори има помалку од еден месец, па иако сите анкети во последниве година дена говореа дека опозицијата има предност, оваа последна анекта на 29 дена пред изборите го заокружува впечатокот: 1. Се зголемува интересот за изборите. 2. Се намалува бројот на неопределените. 3. Се зголемува предноста на Здружената опозиција 4. Според последната анкета, Здружената опозиција треба да има повеќе од десет пратеници предност пред СДСМ. 5. Како и сегаде низ светот, така и кај нас, неопределените пред избори се одлучуваат за опозицијата,што е видно ако се споредат резултатите од минатата анкета на Институтот за Демократија и оваа. Над 30 проценти од граѓаните сметаат дека на изборите ќе победи Здружената опозиција предводена од ВМРО ДПМНЕ , а половина од тоа, или 16,6 проценти дека победник ќе биде СДСМ. Меѓу 1118 испитаници, за ВМРО-ДПМНЕ ќе гласаат 33,3 отсто од определените гласачи, додека СДСМ ќе освои 25,1 отсто од гласовите. На трето место и натаму се наоѓа ДУИ со 14,7 отстотен рејтинг кај електоратот, но зголемена поддршката се забележува кај ривалите од ДПА, за кои во оваа анкета се изјасниле 8,9 отсто од прашаните граѓани. Според истражувањето на Институтот за демократија, продолжува високата поддршка за НСДП на Тито Петковски и ДОМ на Лилјана Поповска. Со 7,2 отсто поддршка од испитаниците, НСДП веќе се издвојува како трета опција, по која следува ДОМ со доверба од 4,7 отсто, додека и натаму паѓа рејтингот на ВМРО-НП. Љупчо Георгиевски во моментов би го поддржале само 1,5 отсто од електоратот, вели Анкетата на ИД. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски е убедливо најпопуларниот политичар со 17,5 отсто симпатии кај граѓаните. Претседателот на СДСМ Владо Бучковски има двојно помала подршка, од 8 проценти. По нив е лидерот на ДУИ Али Ахмети со рејтинг од 6,8 отсто е лидерот на ДУИ Али Ахмети. По оваа тројка се Тито Петковски со 5,3 отсто поддршка, како и првиот човек на ДПА Арбен Џеафери со 5,1 отсто популарност кај граѓаните. Најголем дел од испитаниците во изборната програма на ВМРО-ДПМНЕ гледаат реална надеж..
I prema poslednive anketi se gleda koj e pobednik, VMRO DPMNE veke formira vlada, na celo so premierot NIKOLA GRUEVSKI.
PA SO SREKA DA BIDIMakedon-666 a ova so ilinden bucko so go napravi gi dokrajci
redstar
quote:
Originally posted by zrze

Анкетите велат - 28 дена пред избори - ГОТОВО Е!


До парламентарните избори има помалку од еден месец, па иако сите анкети во последниве година дена говореа дека опозицијата има предност, оваа последна анекта на 29 дена пред изборите го заокружува впечатокот: 1. Се зголемува интересот за изборите. 2. Се намалува бројот на неопределените. 3. Се зголемува предноста на Здружената опозиција 4. Според последната анкета, Здружената опозиција треба да има повеќе од десет пратеници предност пред СДСМ. 5. Како и сегаде низ светот, така и кај нас, неопределените пред избори се одлучуваат за опозицијата,што е видно ако се споредат резултатите од минатата анкета на Институтот за Демократија и оваа. Над 30 проценти од граѓаните сметаат дека на изборите ќе победи Здружената опозиција предводена од ВМРО ДПМНЕ , а половина од тоа, или 16,6 проценти дека победник ќе биде СДСМ. Меѓу 1118 испитаници, за ВМРО-ДПМНЕ ќе гласаат 33,3 отсто од определените гласачи, додека СДСМ ќе освои 25,1 отсто од гласовите. На трето место и натаму се наоѓа ДУИ со 14,7 отстотен рејтинг кај електоратот, но зголемена поддршката се забележува кај ривалите од ДПА, за кои во оваа анкета се изјасниле 8,9 отсто од прашаните граѓани. Според истражувањето на Институтот за демократија, продолжува високата поддршка за НСДП на Тито Петковски и ДОМ на Лилјана Поповска. Со 7,2 отсто поддршка од испитаниците, НСДП веќе се издвојува како трета опција, по која следува ДОМ со доверба од 4,7 отсто, додека и натаму паѓа рејтингот на ВМРО-НП. Љупчо Георгиевски во моментов би го поддржале само 1,5 отсто од електоратот, вели Анкетата на ИД. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски е убедливо најпопуларниот политичар со 17,5 отсто симпатии кај граѓаните. Претседателот на СДСМ Владо Бучковски има двојно помала подршка, од 8 проценти. По нив е лидерот на ДУИ Али Ахмети со рејтинг од 6,8 отсто е лидерот на ДУИ Али Ахмети. По оваа тројка се Тито Петковски со 5,3 отсто поддршка, како и првиот човек на ДПА Арбен Џеафери со 5,1 отсто популарност кај граѓаните. Најголем дел од испитаниците во изборната програма на ВМРО-ДПМНЕ гледаат реална надеж..
I prema poslednive anketi se gleda koj e pobednik, VMRO DPMNE veke formira vlada, na celo so premierot NIKOLA GRUEVSKI.
PA SO SREKA DA BIDI


Deka VMRO DPMNE ima pogolem rejting go pokazuvaat i poslednite ispituvanja na javnoto mnenie no i deka taa razlika ne e taka golema vo odnos na najgolemiot konk*rent vladeackata SDSM.
Procentot na NSDP a posebno na partijata na Poposka i VMRO Narodna na denot na izborite ce bide mnogu pomal od onoj vo poslednite anketi vo izminative meseci (i poslednata anketa pokazuva pad na procentot za podrska na ovie partii)i prasanje e kolkavao vlijanie ce ima ovaa grupa na pratenici so ogled na brojot na osvoenite pratenicki mesta. Se mi izgleda deka ce go zezamet mestoto na Zingo i slicnite pajtasi od poslednta klupa vo sobranieto so nikakvo vlijanie vrz rabotata na parlamentot.
Realno glaven problem e dali i so kogo Gruevski ce moze da formira vlada, gledajci ja situacijata vo albanskiot blok i faktot sto DUI na teren a i spored brojkite vo anketite uziva golema podrska od Albanskoto naselenie. Dali e realno da ocekuvame vlada sostavena od DPMNE so koalicionite partneri i DUI ili ce se formira vlada sostavena od segasnite koalicioni partneri koja celo vreme ce bide na ivicata od parlamentarnoto mnozinstvo. DPA igra na kartata na lokalni mangupi i kriminalci i prasanje kolku ce bide uspesna taa igra, taka da Gruevski najgolemata i najteska bitka prakticno ce go ocekuva vo vtorata polovina od toplite julski denovi.
Satanico Pandemonium Licno smetam deka e tragedija ova so izborive i ponudata. No mislam deka e poloso ako SDSM i VMRO ja delat vlasta. Poarno e edna partija da pobedi i taa da bide kriva do kraj. Vaka, ke se svede se na katastrofa vo koja VMRO i SDSM ke se obvinuvaat deka racete im bile vrzani od protivnickata partija, no za vreme na slednite 4 godini ke sorabotuvaat vo kradenjeto bez nikakov problem. Zalno.
marko_polog Borbata e da se podobri situacijata vo Makedonija a ne nekoj da bide kriv do kraj, bog da chuva.
Posledna sansa e so Gruevski, ako i on ispadne kako predhodnive onda nema drug izbor osven da se naredat site eden do drug.
Ako Nikola napravi koalicija so dui-uck, toa ke bide pocetokot i krajot na negovata Vlada.
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by marko_polog

Borbata e da se podobri situacijata vo Makedonija a ne nekoj da bide kriv do kraj, bog da chuva.
Posledna sansa e so Gruevski, ako i on ispadne kako predhodnive onda nema drug izbor osven da se naredat site eden do drug.
Ako Nikola napravi koalicija so dui-uck, toa ke bide pocetokot i krajot na negovata Vlada.


Jas sum ubeden deka poarno nema da bide zatoa sto istite lugje koj porano bea na vlast ili vo vlast pak ke bidat birani. Lugje okolku koj se milion aferi. Samo go gledam sledniot cekor veke, za 4 godini koga megjusebno ke se ubeduvaat i ke ne ubeduvaat deka racete im bile vrzani. A pocetokot pak ke go prodadat na narodot so toa sto ke kazat, eve koalicija ke ima, Makedonija ke gi nadmine megjusebnite opozicionerski prepukuvanja i vo podobra idnina sega zaedno sme odgovorni... Mozam da ti kazam sega uste sto ke se sluci i zapomni mi gi zborovive. Poarno nema da bide.

A narodot, toj bara besilki, no prv e na izbori da gi pomiluva site tie sto go kradele dosega.
marko_polog Neznam kolku pati treba da se napise deka VMRO-DPMNE na chelo so Nikola Gruevski nemala Vlada predhodno, a kako Minister za Financii imase dobri rezultati, ostanuva samo prasanjeto dali ke moze tie rezultati da gi realizira kako Premier.
Ako navleguvame povtorno na tie baba rekla-kazala propagandi za majkini stanovi i ako samo toa mozat da izgotvat koga ke se zeme vo predvid deka gi drzat site institucii i skoro site mediumi vo nivni race, onda sigurno veruvam deka Gruevski e najcesen politicar vo Makedonija i mora da mu se dade prilika da ja izvadi drzavata od ovaa ocajna situacija.
nukleus So kupuvanje na ushte "eftini" stanovi koj ke gi prefrli na site svoi rodnini i ke zema rentaod niv dodeka se pogolem ke bide brojot na onie Makedonci koj spijat pod mostovite kade zasega e najeftino da se zivee.