Laznite vetuvanja na Buckovski

Laznite vetuvanja na Buckovski
zrze
 


Бучко даде!

Премиерот се сети на пензионерите дваесетина дена пред изборите. Им вети се.


Владата презеде обврска да ги зголеми пензиите за десет отсто, да ги ослободи пензионерите над 65 години да плаќаат партиципација за лекови и за здравствени услуги и ги ослободи од плаќање поштарина при достава на пензиите. Ова е дел од меморандумот за разбирање, кој во саботата го потпишаа премиерот Владо Бучковски и претседателот на Сојузот на здруженија на пензионери Душан Шурбановски. Во него стои дека пензиите ќе се зголемуваат по пат на декомпресија, слично како и со коригирањето на платите во државната администрација, а нивото од десет проценти ќе биде достигнато по 18 до 24 месеци. Премиерот најави можност покачувањето да почне уште идниот месец. Владата со меморандумот се обврза и дека ќе изгради пет пензионерски и старски домови, а едниот од нив ќе го изгради до крајот на годинава. На пензионерите со хронични заболувања ќе им биде овозможено со едно јавување на лекар да добиваат повеќе рецепти за терапија до три месеци. Во соработка со Сојузот на пензионерите, Владата ќе изготви правна основа за условите и начинот на сервисирање на солидарните фондови на здруженијата на пензионерите од страна на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување. - Најголемиот пакет, според нас, е во делот на здравството. Тоа е - партиципација да немаат сите оние што имаат навршено над 65 години. Предвидовме и периодична посета на матичниот лекар на три месеци преку т.н. хроничен рецепт, за да ги уживаат здравствените бенефиции, наместо како досега, секој месец - рече Бучковски. Претседателот на Сојузот на здруженија на пензионери Душан Шурбановски задоволен од договореното со Владата очекува дека ќе се подобри состојбата со оваа категорија луѓе во државата. Во Македонија има околу 274.000 пензионери. Според податоци на Сојузот, осум проценти од нив примаат пензија до 3.900 денари, 44 проценти околу 6.000 денари, а само 18 проценти примаат месечна пензија од над 10.000 денари. (И.Т. - А. Се.)

За предизборното зголемување на пензиите
И цицијата Поповски го одврза кесето
Министерот за финансии Никола Поповски смета дека нема да има проблеми со буџетот поради зголемувањето на пензиите. - Во идните четири години, според фискалните проекции и според законските критериуми, пензиите ќе се зголемат за 10 проценти до 2010 година, така што тоа е испланирано. Нема да значи ново оптоварување на буџетот затоа што растат и приходите, со стапка од 4%. Како што сега се движи македонскиот бруто-домашен производ, со уште повисока стапка се развиваат даноците и придонесите секоја година затоа што ефикасноста е поголема од растот -изјави Поповски.
Според него, во крајна инстанца ќе бидат потребни 2 милијарди денари, меѓутоа динамиката може да биде и многу повисока.
Dali mozi normalen covek da veruva na ovie gnasni lagi sto gi ispraka premiercevo nase nenormalno, samo ludak mozi da veruva vo ovie nemozni vetuvanja
kazano site partii pred izbori vetuvaat se i sesto ama nisto od toa ne ostvaruvaat.zatoa samo treba da gi ignorirame tie vetuvnja i da ne se zamarame mnogu so toa tuku treba da gledame koj sto napravil.
Makedon
quote:
Originally posted by kazano

site partii pred izbori vetuvaat se i sesto ama nisto od toa ne ostvaruvaat.zatoa samo treba da gi ignorirame tie vetuvnja i da ne se zamarame mnogu so toa tuku treba da gledame koj sto napravil.


Problemot e sto SDSM nisto ne napravi, edinstveno sto izvrsi ekonomski genocid vrz Makedoncite i nacionalno raznebituvanje na mak. narod. VMRO napravi nesto malku , no ne dovolno. Ako gledame realno ne treba za nikogo da glasame, no kako SDSM se katastrofa ke glasam za DPMNE oti se nesto poarni i se trudat nesto dobro za MKD da napravat.
zrze dpmne, samo mozi da ja izvleco Makedonija od ovaa kriza sto ni ja donesoa komunjarive so nivnoto vladeenje
kazano vmro mozi samo vo ambis da ne odnesi.pak ce ne vrati nazad kade sto bevme zatoa sto nema kapacitet da napravi nesto podobro za narodot.tie gledaat samo za sebe
zlotty_co_380 Pod itno Makeodnija da se kolonizira, ne treba ni dpmne, ni vmro ni sdsm ni nekoja treta. 15 godini dovolno bea za eksperimenti, vo izminative 15 godini svetot otide nanaped 150 godini ,ama nie se vrativme 300 godini nanazad. vo kameno vreme ke zamineme, kako sto izgleda uste kamenjata ostanaa vo Makedoija, more i toa ke mu go zemat i ke go prodadat.
DreamCatchMK
quote:
Originally posted by Makedon

quote:
Originally posted by kazano

site partii pred izbori vetuvaat se i sesto ama nisto od toa ne ostvaruvaat.zatoa samo treba da gi ignorirame tie vetuvnja i da ne se zamarame mnogu so toa tuku treba da gledame koj sto napravil.


Problemot e sto SDSM nisto ne napravi, edinstveno sto izvrsi ekonomski genocid vrz Makedoncite i nacionalno raznebituvanje na mak. narod. VMRO napravi nesto malku , no ne dovolno. Ako gledame realno ne treba za nikogo da glasame, no kako SDSM se katastrofa ke glasam za DPMNE oti se nesto poarni i se trudat nesto dobro za MKD da napravat.


Ako VMRO malku naprai t.e. ako nekoj ja raznebiti i rashiri verska omraza pomegju albancite i makedoncite ili im naprai film ili tie ili nie toa e tokmu VMRO.A shto se odnesuva do trudenjeto gleam se trudat da pobegnat od silata na zakonot shto se vika duri i go menuvaat drzhavjanstvoto.Ako se tolku poarni neka izlezat na duel neka ja promoviraat programata vo narednite 4ri godini ili samo lupaat zelembachi deka imale tim bozhem narodot ne gi znae koj i shto se.
Sto se odnesuva do negoviot tim na eksperti:
Silvana Boneva - samouk pravnik ... po po po prv pat slusham
Vlatko Gjorchev - student so najvisok prosek na faks, vnimavaj, moja drugarka zavrshi 2 fakulteti za nepolni 4ri godini a ovoj 10 godini se mota po fakultetot i seushte ne go zavrshil.Epa lugje ako se ova ekspertite koi gi naveduvaat i deka ona predizborno vetuvanje za internetot deka ke ima besplaten internet i ke se namalelo DDV od 18% na 5% epa ne veruvam deka toj film ke go glea makedonija...Ako nekoj e dovolno glup da poveruva na tie predizborni vetuvanja na Gwuevski slobodno...pogolemi gluposti ni imalo ni ke se sluchat so nivno vodstvo.
toni_a
quote:
Originally posted by DreamCatchMK

Ako VMRO malku naprai t.e. ako nekoj ja raznebiti i rashiri verska omraza pomegju albancite i makedoncite ili im naprai film ili tie ili nie toa e tokmu VMRO....


stara shema povtorno ke pravite?
pa dosadno stanuva vekje,smislete neshto novo...i so plashenjeto potsoprete malku.vie ovozmozhete regularni i ispravni izbori.nishto povekje ne se bara od vas!!! i toa od stranstvo i od narodot vo MK!!
Makedon
quote:
Originally posted by DreamCatchMK

quote:
Originally posted by Makedon

quote:
Originally posted by kazano

site partii pred izbori vetuvaat se i sesto ama nisto od toa ne ostvaruvaat.zatoa samo treba da gi ignorirame tie vetuvnja i da ne se zamarame mnogu so toa tuku treba da gledame koj sto napravil.


Problemot e sto SDSM nisto ne napravi, edinstveno sto izvrsi ekonomski genocid vrz Makedoncite i nacionalno raznebituvanje na mak. narod. VMRO napravi nesto malku , no ne dovolno. Ako gledame realno ne treba za nikogo da glasame, no kako SDSM se katastrofa ke glasam za DPMNE oti se nesto poarni i se trudat nesto dobro za MKD da napravat.


Ako VMRO malku naprai t.e. ako nekoj ja raznebiti i rashiri verska omraza pomegju albancite i makedoncite ili im naprai film ili tie ili nie toa e tokmu VMRO.A shto se odnesuva do trudenjeto gleam se trudat da pobegnat od silata na zakonot shto se vika duri i go menuvaat drzhavjanstvoto.Ako se tolku poarni neka izlezat na duel neka ja promoviraat programata vo narednite 4ri godini ili samo lupaat zelembachi deka imale tim bozhem narodot ne gi znae koj i shto se.
Sto se odnesuva do negoviot tim na eksperti:
Silvana Boneva - samouk pravnik ... po po po prv pat slusham
Vlatko Gjorchev - student so najvisok prosek na faks, vnimavaj, moja drugarka zavrshi 2 fakulteti za nepolni 4ri godini a ovoj 10 godini se mota po fakultetot i seushte ne go zavrshil.Epa lugje ako se ova ekspertite koi gi naveduvaat i deka ona predizborno vetuvanje za internetot deka ke ima besplaten internet i ke se namalelo DDV od 18% na 5% epa ne veruvam deka toj film ke go glea makedonija...Ako nekoj e dovolno glup da poveruva na tie predizborni vetuvanja na Gwuevski slobodno...pogolemi gluposti ni imalo ni ke se sluchat so nivno vodstvo.


Cista demagogija.

Ne znam kakva omraza sirele VMRO protiv albancite; toa do sega nikoj ne go zabelezal, no ete ti kako golem strucnjak po megunacionalni i megureligiski prasanja, mozes da gi naklevetis VMRO na EU i USA Si imate vie od SDSM iskustvo od 2001 g., koga gi klevetevte makedonskite braniteli, a gi branevte uckite, pa zosto sega ne bi go praele istoto.

Ako aludiras deka gradenjeto na hristijanski objekti od vmrovskata vlada vo Makedonija e sirenje verska omraza, ne znam sto da recam za tvojata logika. Najverojatno se raboti za opravdanie sto vladava na SDSM apsolutno nisto ne napravi i izgradi vo Makedonija.

Sto se odnesuva do Boneva, ne znam dali pravnik so diploma od skopskiot univerzitet moze da bide priucen ili pak samouk; istata diploma ja ima i premierot Buckovski, pa spored tebe i toj e samouk; mozeni si i vo pravo, koga ke vidis deka niso ne znae da raboti i zemjava ja nurna vo kalta. A Gjorcev studira i raboti, pa zatoa i go ima prodolzeno fakultetot, verojatno ne znaes kako e da se raboti i studira. Ama sto razbiras ti, tebe najverojatno nekoj se ti ima obezbedeno od "steknatiot" kapital za vreme na privatizacvijata na SDSM 1995 g.