МЕКСИКО

МЕКСИКО
Mara
 
Сакате малку до Мексико да тркнеме? Ох, колку би сакала сега да имам крилја и да летнам до Мексико.....ми се бега од Скопјево!

Ајде малку виртуелно да видиме што има во Мексико....


Мексико е земја која се наоѓа во Северна Америка и се граничи со САД, Гватемала и Белиз(е). Официјалното име е Соединети Мексикански Држави или Estados Unidos Mexicanos. Главен град Мексико Сити, се зборува на шпански, има 107,449,525 жители...има знаме и многу интересен амблем, нели?Сакате да видиме кај точно се наоѓа од птичја перспектива?Само малку за историјата, нема да ве удавам со детали...ако сакате во некој друг дел ќе зборуваме повеќе......ама ете да кажам дека Мексико имал 5 главни постари цивилизации: Олмек, Теотихуакан, Толтек, Ацтеки и МАЈА!!!! Тие биле толку напредни што започнале да се шират и надвор од Мексико ширејќи ја својата моќ и влијание, најмногу во областа на трговијата, уметноста, политиката, технологијата и теологијата.


Да видиме само некои од интересните работи кои овие цивилизации ги оставиле зад себе;)

ОЛМЕКТеотихуакан
Мајите
Ацтеки
Мексико има многу богата историја, ама сега ќе ја рипнеме целата....и ќе видиме како е денес таму....во преубавото Мексико!!!!

Кога сме кај Ацтеките само да ви кажам за тие што сакаат да знаат дека МЕКСИК е збор кој Ацтеките го користеле помеѓу себе за да се означат како различни од другите цивилизации. По нив Мексико се вика Мексико!МЕКСИКО СИТИ

Зар не е преубав? Оваа слика сте ја виделе на тие шпанските сапуници Палома и Диего тука се расправаа, се сеќавате нели? Центарот и Ангелот на Независноста!!!!


Црквата Гвадалупе....или на Св. Богородица по наше!Guadalajara, Jalisco


Monterrey, Nuevo Leon

Z#243;calo, Oaxaca de Ju#225;rez
Indigenous Mexicans on a Chiapas street

За нашите мажи....еве можност да си запознате и засакате некоја мексиканка на улиците Чапас....

Estadio Azteca, Largest stadium in Latin America

ПЛАЖИТЕ НА МЕКСИКО

Уф, боли глава!!!!!

Ќе има и други делови...стрпете се...ставете и вие некои слики или дајте коментари.....
Aleksandra Jas vo California so ova Mexicancive isto kako da sum vo Mexico.

Shala na strana, mesta kako Cancun, Puerto Vallarta, Cabo St. Lucas, i Acapulco vredi da se posetat.
The_Crow ubavo ova meksiko i ja bi sakal da go posetam.