ДУИ ги накити Чаир и Бутел со албански знамиња

ДУИ ги накити Чаир и Бутел со албански знамиња
dejan
 
Активисти на Демократската унија за интеграција минатата ноќ поставиле партиски и албански знамиња на улиците Цветан Димов и Христијан Тодоровски – Карпош во скопските општини Чаир и Бутел. Со тоа тие го прекршиле Законот за употреба на знамињата на заедниците, бидејќи со него се пропишува каде тие може да се употребуваат, што не ја опфаќа изборната кампања.

Први на оваа појава реагираа општинарите од Бутел, кои бараа да се симнат знамињата од нивното подрачје, затоа што кај нив, за разлика од Чаир, нема мнозинско албанско население.

- Се обративме во полицијата, но досега никој не реагираше. Тие што ги поставувале знамињата во Чаир бесправно поставиле и во Бутел – рекоа од оваа општина.

Изет Меџити, градоначалникот на Чаир, пак, вели дека општината немала ништо со поставените знамиња.

- Почна предизборната кампања, па затоа се поставуваат знамиња на партиите. Со нив активистите ги закачуваат и албанските знамиња. Најверојатно тие граѓани не знаеле до каде е општината Чаир, па поставиле и во Бутел - вели Меџити.

Убавка Матевска, портпаролката на Министерството за правда, кое го подготви законот, вели дека во него строго се предвидува каде може знамињата да се употребуваат, а изборната кампања не е таква манифестација.

- Во членот 7 пишува дека знамето може да се истакнува приватно за културни, спортски и други приредби што ги организираат заедниците. Штом не е предвидено да се користи во изборна кампања, значи прекршен е законот - објаснува Матевска.

Рафиз Алити, претседателот на скопскиот разгранок на ДУИ, вчера рече дека не е запознаен со оваа појава и дека бил презафатен за да одговори зошто албанските знамиња противзаконски се користат за кампањата, заедно со знамињата на неговата партија.
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=771&ArticleID=50476#

I Makedonskiot narod?? Ne reagira?? Kako stalno.
Na nikoj ne mu e gajle izgleda, posle Makedoncite vo Makedonija ke ni se smeat na 'nas' vo dijasporata, zasto se sekirame tolku...
tane komita
quote:
Originally posted by kolkoto

нема зашто! когато кажете кe додем да преборим албанците:)


„Една птица пролет не носи“!?

Поздрав!
Makedon Ne samo glavnite ulici, tuku site ulici i sokacinja po opstina Cair se nakiteni so albanski znaminja. Katastrofa e.
dejan Pa neli protiv zakonot e?? Ke se simnat??
Sram da im e na tie koj gi istaknuvat znaminjata.
dejan Dali nekoj ima slika na sto Makedoncite gledat kako isgubeni gulapi.
zrze
quote:
Originally posted by dejan

Sram da im e na tie koj gi istaknuvat znaminjata.More nim ne im e sram da istaknuvaat siptarski znaminja, tuku sram da im e na tie sto treba da go sproveduvaat zakonot,
dejan Jas ako bev Branko ili Bucko, bi se sramel da iskocam nadvor.
zrze
quote:
Originally posted by dejan

Jas ako bev Branko ili Bucko, bi se sramel da iskocam nadvor.
Zarem sram baras vo tie dvajca ZLOSTORNICI?
OooOo
quote:
Originally posted by Makedon

Ne samo glavnite ulici, tuku site ulici i sokacinja po opstina Cair se nakiteni so albanski znaminja. Katastrofa e.

Pa ako e katastrofa shto ne pochnesh da gi simnuvash? Eve i dejan kje ti pomogne :)
zrze
quote:
Originally posted by OooOo

Pa ako e katastrofa shto ne pochnesh da gi simnuvash? Eve i dejan kje ti pomogne :)
Zosto da gi simnuva, koga tebe ti e mnogu milo da gi gledas
Hektor
quote:
Originally posted by dejan

Jas ako bev Branko ili Bucko, bi se sramel da iskocam nadvor.Ti bi se sramel. ama brane i buce ne se sramat, od kogo da se sramat, narodot si gi saka
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by OooOo

quote:
Originally posted by Makedon

Ne samo glavnite ulici, tuku site ulici i sokacinja po opstina Cair se nakiteni so albanski znaminja. Katastrofa e.

Pa ako e katastrofa shto ne pochnesh da gi simnuvash? Eve i dejan kje ti pomogne :)


Hehe, odlicen odgovor. Na pravo mesto.
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by zrze

quote:
Originally posted by OooOo

Pa ako e katastrofa shto ne pochnesh da gi simnuvash? Eve i dejan kje ti pomogne :)
Zosto da gi simnuva, koga tebe ti e mnogu milo da gi gledas


Pa i za tebe istoto togas vazi. Ako ti e tolku maka da gi gledas , simnuvaj gi. Nikoj ne ti brani a 99% od narodot ke bide so tebe. Sto e problemot?
Makedon
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium

quote:
Originally posted by zrze

quote:
Originally posted by OooOo

Pa ako e katastrofa shto ne pochnesh da gi simnuvash? Eve i dejan kje ti pomogne :)
Zosto da gi simnuva, koga tebe ti e mnogu milo da gi gledas


Pa i za tebe istoto togas vazi. Ako ti e tolku maka da gi gledas , simnuvaj gi. Nikoj ne ti brani a 99% od narodot ke bide so tebe. Sto e problemot?


Vo sekoja drzava site protivzakonski dejstvija (kako primerov so nezakonosko postavuvanje znaminja na tugja drzava von drzavni praznici) gi sankcionira vlasta: zakonodavna i izvrsna.

Ako nekoj gi simnuva znaminjata siptarski, bi go izednacilo po prestap so ovie od DUI.

Satanico, predlagas Makedonija da bide diviot zakon, kade ne vladee zakonot ili ova e tvoj nacin da ja odbranis nesposobnava vlast?
struga
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium

quote:
Originally posted by zrze

quote:
Originally posted by OooOo

Pa ako e katastrofa shto ne pochnesh da gi simnuvash? Eve i dejan kje ti pomogne :)
Zosto da gi simnuva, koga tebe ti e mnogu milo da gi gledas

E braca Makedonci sega vidovte deka nesto vi gi zaslepuva ocite ,a koga bese REFERENDUMOT si gledavte televizija ,go slusavte Bucko i Kondorko i mislevte deka navistina na sekoe prasajne ne treba da se odgovorat zatoa odgovorot go imate so malku zadocnuvajne ama toa e sto e a ce bidit i poloso.


Pa i za tebe istoto togas vazi. Ako ti e tolku maka da gi gledas , simnuvaj gi. Nikoj ne ti brani a 99% od narodot ke bide so tebe. Sto e problemot?
dejan
quote:
Originally posted by OooOo

quote:
Originally posted by Makedon

Ne samo glavnite ulici, tuku site ulici i sokacinja po opstina Cair se nakiteni so albanski znaminja. Katastrofa e.

Pa ako e katastrofa shto ne pochnesh da gi simnuvash? Eve i dejan kje ti pomogne :)

haha Samo ako ti ke pomognes:p

Samo ako bese tolku lesno nekoj obicen covek da gi simne znaminjata...ova ne e Grcija za da se soberat nekolku stotina lugje i da gi simnat site.
Hektor Daj trgnetego ova WARNING, na sto lici ova, ovde mozi sekoj da se iskazi sto saka, ako e demokracki forumov
concrete
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium

quote:Pa i za tebe istoto togas vazi. Ako ti e tolku maka da gi gledas , simnuvaj gi. Nikoj ne ti brani a 99% od narodot ke bide so tebe. Sto e problemot?


He,he....kako da gi simnuva DUI mu e pod pendzere , ne na 5600 km :):)!!!
ProMKD
quote:
Originally posted by OooOo

quote:
Originally posted by Makedon

Ne samo glavnite ulici, tuku site ulici i sokacinja po opstina Cair se nakiteni so albanski znaminja. Katastrofa e.

Pa ako e katastrofa shto ne pochnesh da gi simnuvash? Eve i dejan kje ti pomogne :)

Ova e apsolutno genijalno!
OooOo
quote:
Originally posted by Makedon

Vo sekoja drzava site protivzakonski dejstvija (kako primerov so nezakonosko postavuvanje znaminja na tugja drzava von drzavni praznici) gi sankcionira vlasta: zakonodavna i izvrsna.

Pretezhno vo sekoja drzhava koga narodot ne e zadovolen od vlasta neshto prevzema, a ne sedi i mrchi muda po forumi.
marko_polog Uste nekolku nedeli ke trpime vakvi gluposti, za poslem i samite ke vidite.
Makedon
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium

quote:
Originally posted by Makedon
Satanico, predlagas Makedonija da bide diviot zakon, kade ne vladee zakonot ili ova e tvoj nacin da ja odbranis nesposobnava vlast?


Ne predlagam. Velam samo deka sekoj narod si ima vlast sto ja zasluzil. Ako zakonot e protiv zelbata na celiot narod togas toj moze da go smeni. Celi vlasti padnaa vo istocna evropa i cel eden sistem totalitaren, ovde se raboti za eden zakon za koj gledam uzasno smeta i stalno na ovaa tema se razgovara vzesteno i kritikuva nekoj, se gleda deka na narodot eptem ne mu e milo za ova. Golem broj internet patrioti, nema sto. Ako e taka, neka bara narodot da se smeni pod itno istiot. So demonstracii, pritisoci na vlada, trganje na znaminjata... pa se sekavas kako Albancite (pocna so gradonacelnikot vo Gostivar) se izborija za znaminjata da se veat. I tie gi postavija koga bese protivzakonsko, a Albancite nesto nemaat mnogu mnogu forumi po koj diskutiraat kako se stavaat znaminja i kako da se izborat za nesto sto sakat (a ne im sleduva). Znaci, ako tie se izborija so nezakonsko stavanje na znaminja da se pretoci vo zakonsko, togas isto mozeme i narodot na kogo tolku mu smetaat znaminjata. Zarem ne?


P.S. Ti garantiram , koja i bilo sledna vlast da dodje, deka nema situacijata so znaminja da se promeni.


Zaboravas deka Makedonija ne e zemja kade se pocituva demokratijata. Ako izleze nekoj na demonstracii, vednas potao UDBAsite ke mu vrsat pritisoci i ili ke ja zagubi rabotata, biznisot, funckijata, ili pak ke mu namestat nesto postrasno i ke go unistat covekot. Demonstracii i smena na vlast se praktikuva samo vo demokratskite opstestva, a ne vo vakva drzava kako Makedonija.
трендафил Интересно е кога ќе видиш како полчицајци во униформи на македонската полиција истакнуваат знамиња на една партија проследени со знамињата на странска држава. Во време и на место кога тоа е во спротивност со законот за знамиња, односно на јарболите и по бандерите на кои е предвидено истакнување на државни знамиња. Се разбира дека власта не превзема ништо.

dejan Izgleda taman na vreme dovagjam vo Skopje. Edvaj cekam da go vidam sega
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by Makedon
Satanico, predlagas Makedonija da bide diviot zakon, kade ne vladee zakonot ili ova e tvoj nacin da ja odbranis nesposobnava vlast?


Ne predlagam. Velam samo deka sekoj narod si ima vlast sto ja zasluzil. Ako zakonot e protiv zelbata na celiot narod togas toj moze da go smeni. Celi vlasti padnaa vo istocna evropa i cel eden sistem totalitaren, ovde se raboti za eden zakon za koj gledam uzasno smeta i stalno na ovaa tema se razgovara vzesteno i kritikuva nekoj, se gleda deka na narodot eptem ne mu e milo za ova. Golem broj internet patrioti, nema sto. Ako e taka, neka bara narodot da se smeni pod itno istiot. So demonstracii, pritisoci na vlada, trganje na znaminjata... pa se sekavas kako Albancite (pocna so gradonacelnikot vo Gostivar) se izborija za znaminjata da se veat. I tie gi postavija koga bese protivzakonsko, a Albancite nesto nemaat mnogu mnogu forumi po koj diskutiraat kako se stavaat znaminja i kako da se izborat za nesto sto sakat (a ne im sleduva). Znaci, ako tie se izborija so nezakonsko stavanje na znaminja da se pretoci vo zakonsko, togas isto mozeme i narodot na kogo tolku mu smetaat znaminjata. Zarem ne?


P.S. Ti garantiram , koja i bilo sledna vlast da dodje, deka nema situacijata so znaminja da se promeni.
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by concrete

quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium

quote:Pa i za tebe istoto togas vazi. Ako ti e tolku maka da gi gledas , simnuvaj gi. Nikoj ne ti brani a 99% od narodot ke bide so tebe. Sto e problemot?


He,he....kako da gi simnuva DUI mu e pod pendzere , ne na 5600 km :):)!!!

Eve go se vraka, neka pocne da simnuva znaminja. No , se somnevam deka se ke se svede samo rabotata maksimum na davanje glas za VMRO.
tane komita
Да не мислите дека, ако беше ВМРО - ДПА на власт, ситуацијата ќе беше поинаква!!!???

Кога беше ВМРО - ДПМНЕ на власт, во Тетово, Гостивар и другите слични населени места со албанци „СЕ ВЕЕЈА“ МАКЕДОНСКИ ЗНАМИЊА!!!???

Ова е само продолжение на продолжението...
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by Makedon

Zaboravas deka Makedonija ne e zemja kade se pocituva demokratijata. Ako izleze nekoj na demonstracii, vednas potao UDBAsite ke mu vrsat pritisoci i ili ke ja zagubi rabotata, biznisot, funckijata, ili pak ke mu namestat nesto postrasno i ke go unistat covekot. Demonstracii i smena na vlast se praktikuva samo vo demokratskite opstestva, a ne vo vakva drzava kako Makedonija.


Pak samiot si dade odgovor za toa sto e resenieto. Ako Makedonija ne e demokratska vlast, se znae kako takvi sistemi se menuvaat. Uste ednaska da te podsetam na Albanskiot primer, vo vremeto koga bese ZABRANETO da se istaknuva zname, tie go istaknaa, svetot zastana na nivna strana i se izborija da deneska se veat Albanski znaminja. Lugjeto si rabotaa za svojata kauza, nie , ne go pravime toa. Mlatime prazna slama sekogas. Toa mi e poentata.
OooOo
quote:
Originally posted by dejan

Izgleda taman na vreme dovagjam vo Skopje. Edvaj cekam da go vidam sega

Zemi i nekoja skala povisoka ... neli znaminjata treba da se simnat :)
dejan Obavezno! Sve ke im simnam!:p
makstole Da imaa sram i covecko dostoinstvo ovi dvajca B&B nemase da se slucuva dramava sto ja gledame
quote:
Originally posted by dejan

Jas ako bev Branko ili Bucko, bi se sramel da iskocam nadvor.
трендафил ДУИ има проблем затоа што изигруваше граѓанска партија па го нема двоглавиот орел на знамето туку само иницијалите од името на албански (BDI). ДПА го има двоглавиот орел на знамето, па не мора да истакнува знаме на Република Албанија.


kolkoto ние бугарите ке ви помогнем да се борите со шиптарите!сите шиптари ке ги борим за един месец
tane komita
quote:
Originally posted by kolkoto

ние бугарите ке ви помогнем да се борите со шиптарите!сите шиптари ке ги борим за един месец


Ви благодариме за помошта, имаме искуство од таквата помош неколку пати!!!???
kolkoto нема зашто! когато кажете кe додем да преборим албанците:)