раскинување со ММФ и Светска банка......

раскинување со ММФ и Светска банка......
TrOtOaRkA
 Рамковски за раскинување со ММФ и Светска банка
Предраг Петровиќ


18.06.2006
„Досегашните влади буквално се економски предавници на државата“


Раскинување со ММФ и со Светската банка и враќање на државните резерви од странските банки во земјава.

Лидерот на ПЕО, Велија Рамковски, синоќа во радовишка Калугерица ја обвини власта дека манипулира со народот - чува милијарда и пол евра надвор, си зема провизија, а се правда дека тоа од нас го бара ММФ.

„ВМРО-ДПМНЕ или ВМРО-НП сакаат да дојдат, претендираат, ја бараат вашата доверба. Зошто не спомнуваат за тие милијарда и пол што се надвор? Ќе ви кажам зошто. Затоа што книшката си ја разменуваат на четири години“, изјави на 17 јуни 2006-та Велија Рамковски, претседател на ПЕО.

15-годишната погубна политика особено ја почувствуваа земјоделците. Ова е земјоделски крај и никогаш не било потешко да се преживее, рече Ѓорѓе Ѓорѓиев, кандидатот на ПЕО за четворката.

„Гласајте, борете се, не дозволувајте тие што велат, 50 чекори ќе направиме. Само пијаните луѓе се вртат во круг со 50 чекори. Трезвен човек на пет чекори ќе ја најде вратата“, рече на 17 јуни 2006-та Ѓорѓе Ѓорѓиев, кандидат на ПЕО во четвртата изборна единица.

Според Рамковски, СДСМ и ВМРО треба да станат минато, само така државата ќе има иднина. Тој на присутните им вети враќање на народните пари и нивно вложување во стопанството.

„Досегашното владеење, досегашните влади буквално се економски предавници на државата. Не е ова сменување на власт, ова треба да биде рушење на нашите економски предавници“, додаде Велија Рамковски, претседател на ПЕО.

Партијата за економска обнова вечерва продолжува во струмичко Ново Село.


achtung_panzer Ooh yeah, od kaj go najde Gvujo, kako eden od tranzicionite likovi i veren sluga na birokratijata vo Brisel... da, tokmu Gvujo kako globalen igrach kje ja opravi...
Za pariranje so ispostavata na FedEx na Balkanot treba soodvetno potkovan igrach shto ima vazhnost na globalen plan. Igrach shto ima iskustvo i kapacitet da bide svetska velesila. Za nasha srekja toj igrach chita i pishuva kirilica, ni se pagja vtor bratuched i sega e poln pari od trgovijata so nafta i zemjen gas. Plus fedexovcite mozhat samo da mu pluknat pod prozor dodeka se zanimavaat so kashite shto sami gi zagorea...
Makedon Gvujo, kakov takov, nikakov, mnogu povreden e od bilo koj od SDSM i barem kolku tolku ke ja pridvizi Makedonija nanapred, ke ja izbavi od ova dno na koe ne donese SDSM. Pa go vidovme coekot, ne e nisto posebno, no se trudese koga bese na vlast, rabotese, ne spiese. A sega kolku e kadaren da ne oprai kako treba, toa e diskutabilno. No, za razlika od SDMS, Gvojo i DPMNE se 1000 pati podobri.

Nema makedonskiot narod druga alternativa. Ako gi ostavime SDSM na vlast uste 4 godini, nie ke staneme druga Gruzija, so penzii od 10 evra i plati od 20 evra. A veke sme nekade na sredinata. Pa nisto ne napravija ovie od SDSM poslednive 4 godini, a samo unistuvaa. I imaat slogan, napred, ne nazad, pa onie koi ja unistija MKD nanazad, sega ke ne vodat napred?
Aleksandra
quote:
Originally posted by Makedon

Gvujo, kakov takov, nikakov, mnogu povreden e od bilo koj od SDSM i barem kolku tolku ke ja pridvizi Makedonija nanapred, ke ja izbavi od ova dno na koe ne donese SDSM. Pa go vidovme coekot, ne e nisto posebno, no se trudese koga bese na vlast, rabotese, ne spiese. A sega kolku e kadaren da ne oprai kako treba, toa e diskutabilno. No, za razlika od SDMS, Gvojo i DPMNE se 1000 pati podobri.

Nema makedonskiot narod druga alternativa. Ako gi ostavime SDSM na vlast uste 4 godini, nie ke staneme druga Gruzija, so penzii od 10 evra i plati od 20 evra. A veke sme nekade na sredinata. Pa nisto ne napravija ovie od SDSM poslednive 4 godini, a samo unistuvaa. I imaat slogan, napred, ne nazad, pa onie koi ja unistija MKD nanazad, sega ke ne vodat napred?


Makedonija ima druga alternativa, a toa e da se stavi kraj na SDSM i VMRO(edni te isti luge koi se vrtat vo krug) i da dojde treta(sosema druga grupa) na mlad sposoben kadar.
Makedon
quote:
Originally posted by Aleksandra

quote:
Originally posted by Makedon

Gvujo, kakov takov, nikakov, mnogu povreden e od bilo koj od SDSM i barem kolku tolku ke ja pridvizi Makedonija nanapred, ke ja izbavi od ova dno na koe ne donese SDSM. Pa go vidovme coekot, ne e nisto posebno, no se trudese koga bese na vlast, rabotese, ne spiese. A sega kolku e kadaren da ne oprai kako treba, toa e diskutabilno. No, za razlika od SDMS, Gvojo i DPMNE se 1000 pati podobri.

Nema makedonskiot narod druga alternativa. Ako gi ostavime SDSM na vlast uste 4 godini, nie ke staneme druga Gruzija, so penzii od 10 evra i plati od 20 evra. A veke sme nekade na sredinata. Pa nisto ne napravija ovie od SDSM poslednive 4 godini, a samo unistuvaa. I imaat slogan, napred, ne nazad, pa onie koi ja unistija MKD nanazad, sega ke ne vodat napred?


Makedonija ima druga alternativa, a toa e da se stavi kraj na SDSM i VMRO(edni te isti luge koi se vrtat vo krug) i da dojde treta(sosema druga grupa) na mlad sposoben kadar.


E koj da go stavime? Lile, Tupurko, Pavle Trajanov, se vampiri od nad 50 godini

Gvujo e najmlad od site. I mislam deka coekot ke se trudi da ja oprai Makedonija. A i Cile ne e los, popravo site se poarno od SDSM.
Aleksandra
quote:
Originally posted by Makedon

quote:
Originally posted by Aleksandra

quote:
Originally posted by Makedon

Gvujo, kakov takov, nikakov, mnogu povreden e od bilo koj od SDSM i barem kolku tolku ke ja pridvizi Makedonija nanapred, ke ja izbavi od ova dno na koe ne donese SDSM. Pa go vidovme coekot, ne e nisto posebno, no se trudese koga bese na vlast, rabotese, ne spiese. A sega kolku e kadaren da ne oprai kako treba, toa e diskutabilno. No, za razlika od SDMS, Gvojo i DPMNE se 1000 pati podobri.

Nema makedonskiot narod druga alternativa. Ako gi ostavime SDSM na vlast uste 4 godini, nie ke staneme druga Gruzija, so penzii od 10 evra i plati od 20 evra. A veke sme nekade na sredinata. Pa nisto ne napravija ovie od SDSM poslednive 4 godini, a samo unistuvaa. I imaat slogan, napred, ne nazad, pa onie koi ja unistija MKD nanazad, sega ke ne vodat napred?


Makedonija ima druga alternativa, a toa e da se stavi kraj na SDSM i VMRO(edni te isti luge koi se vrtat vo krug) i da dojde treta(sosema druga grupa) na mlad sposoben kadar.


E koj da go stavime? Lile, Tupurko, Pavle Trajanov, se vampiri od nad 50 godini

Gvujo e najmlad od site. I mislam deka coekot ke se trudi da ja oprai Makedonija. A i Cile ne e los, popravo site se poarno od SDSM.


Abe kakov Gvujo tvoj, kakov Topurko, kakva Lile, nov mlad kadar. Koj? Ima dosta sposobni osobi, shkoluvani na Zapad, a i so rabotno iskustvo koi bi mozele da gi zamenat pogore navedenite....When there is a will, there is a way.
Makedon I torbesov ispadna popameten od poranesnive makedonski vladi. Pa coekot e uspesen, sam uspeal, sigurno ne go butkal tatko mu tutunaro od Debreste, pa sum siguren podobro ke raboti od ovaa Vlada i bilo koj nejzin minister.
трендафил Словенија на почетокот од последната деценија на минатиот милениум ја истера од својата земја делегацијата на ММФ затоа што им даваше непристојни предлози, па не гледам дека има економски последици поради тоа ако се спореди со нас или некоја друга земја која поданички се однесува кон т.н. меѓународна заедница. Факт е дека македонската економија со „помош“ на ММФ и Светската банка не напредува. Не треба да се заборави и „помошта“ што стоипанството ја добива од македонската влада.


The_Crow Ja kolku sto se sekavam i vladata na ljuben gorgevski ednas im rece na monetarcite decki ajde setnja ama komunjarive pak vospostavii odnosi.
concrete
quote:
Originally posted by The_Crow

Ja kolku sto se sekavam i vladata na ljuben gorgevski ednas im rece na monetarcite decki ajde setnja ama komunjarive pak vospostavii odnosi.

.......ama ne ja zaboravaj vojnata koja vednas so FedEx mu bese isporacana u dvor:):):)!!!................treba epten dobro skoluvan i nadaren mudonja za takva rabota, a kolku i da gledam naokolu, ne go vigjaam..od druga strana toa FedEx-ot seuste epten golem delivery team drzi na prostorov...tvrdat duri 25-26% od populacijata.............:):)!!
The_Crow
quote:
Originally posted by concrete

quote:
Originally posted by The_Crow

Ja kolku sto se sekavam i vladata na ljuben gorgevski ednas im rece na monetarcite decki ajde setnja ama komunjarive pak vospostavii odnosi.

.......ama ne ja zaboravaj vojnata koja vednas so FedEx mu bese isporacana u dvor:):):)!!!................treba epten dobro skoluvan i nadaren mudonja za takva rabota, a kolku i da gledam naokolu, ne go vigjaam..od druga strana toa FedEx-ot seuste epten golem delivery team drzi na prostorov...tvrdat duri 25-26% od populacijata.............:):)!!


abe vidi i ti si vo pravo ali si vikam ajde ako dojde grujo on pogolem fedex id site niv demek ekonomist ova ona pa da vidime so on ke praj so monetarcive.