Македонците од Грција бараат помош од македонските

Македонците од Грција бараат помош од македонските
dejan
 
Откако и судот во Стразбур не успеа да ја натера Грција да ги почитува малцинските права на Македонците во оваа европска држава, на претставниците на ова наше малцинство им преостана само да побараат помош од македонските медиуми.

Но и тие денеска се појавија во мал број.

„Последните 10-15 години имаме радикализација на грчкиот национализам и шовинизам кога станува збор за малцински и човекови права“, изјави Павле Воскопулос, партија на македонското малцинство „Виножито“.

„Обичното за секој Европеец, да е признат како малцинство, да може својата култура, својот јазик да го учи во училиште, да има културни домови, такво нешто нема во Грција“, вели Наце Паразис, партија на македонското малцинство „Виножито“.

Специјално од Канада за поддршка на Македонците во Грција пристигна канадскиот бизнисмен од македонско потекло Џон Битов.

Дојде да лобира кај Премиерот, Македонија нешто конкретно да преземе за почитување на правата на македонското малцинство во Грција, но Бучковски повеќе го интересирале странските инвестиции што може да ги донесе Битов.

„Јас многу се интересирам да помогнам на нашите браќа во Егејска Македонија и на многу други Македонци“, рече Џон Битов, македонски лобист.

На секој прес каде ќе се појават грчки претставници поставувајте го прашањето за нашите права во Грција, апелираат Македонците од оваа соседна земја, оценувајќи дека само така ќе се изврши притисок врз грчките власти да се однесуваат како навистина европска демократска држава.
http://a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=64531

Nesmee da se narusat dobrite odnosi sto gi imame so Grcia.
трендафил За жал многумина забораваат дека во Уставот на РМ во времето кога 001 во СДСМ и државотворец беше Киро Глигоров, а негов чирак Бранко Црвенковски е внесен амандман со кој Македонија се одкажува од грижата за македонското малцинство во околните земји. Истото е направено во пакет со промената на знамето и промената на името во меѓународна употреба за кое бесрамно лажеа дека е привремено за два месеци. А Македонија и понатаму се движи напред кон нивната цел. Али Ахмети само го забрзува тој пат.
Државотворците за овие работи никогаш не му се извинија на македонскиот народ. Вториот државотворец до сега им се има извинето само на припадниците на албанската заедница за „фабричката грешка“ во првиот Устав на РМ. Тие му возвратија со масовно гласање за него на претседателските избори. Според резултатите излегува дека сите Албанци од Липкова на пример на работа во странство допатувале во Македонија за да гласаат за Црвенковски. Дури и мртвите воскреснувале за да го дадат својот глас. Каква взаемна љубов.


dejan Od sekogas sme se borele za nesto...i za zhal taka izgleda deka ke prodolzhi i za Makedoncite vo Grcka, Bugarij i ALbanija....ama isto i za Makedoncite vo Makedonija neli.
tane komita
„Според резултатите излегува дека сите Албанци од Липкова на пример на работа во странство допатувале во Македонија за да гласаат за Црвенковски. Дури и мртвите воскреснувале за да го дадат својот глас. Каква взаемна љубов.“

Иста беше и љубовта кога се гласаше за Борис Трајковски - бог да му душа прости, без разлика на резултатите после тоа - не ги негирам.

Истите луѓе, истите капи и истите гласови и истиот начин на гласање!? - само тогаш беа со ДПА!

Сигурен сум дека до толку и ти паметиш!?
Makedon
quote:
Originally posted by трендафил

За жал многумина забораваат дека во Уставот на РМ во времето кога 001 во СДСМ и државотворец беше Киро Глигоров, а негов чирак Бранко Црвенковски е внесен амандман со кој Македонија се одкажува од грижата за македонското малцинство во околните земји. Истото е направено во пакет со промената на знамето и промената на името во меѓународна употреба за кое бесрамно лажеа дека е привремено за два месеци. А Македонија и понатаму се движи напред кон нивната цел. Али Ахмети само го забрзува тој пат.
Државотворците за овие работи никогаш не му се извинија на македонскиот народ. Вториот државотворец до сега им се има извинето само на припадниците на албанската заедница за „фабричката грешка“ во првиот Устав на РМ. Тие му возвратија со масовно гласање за него на претседателските избори. Според резултатите излегува дека сите Албанци од Липкова на пример на работа во странство допатувале во Македонија за да гласаат за Црвенковски. Дури и мртвите воскреснувале за да го дадат својот глас. Каква взаемна љубов.

SDSM nanese golema steta na Makedonija, poradi katastrofalniot k*rs sto i go dadoa na makedonskata politika 1993 g, se pogresno, vo sosema pogresna nasoka, unistuvajki se` nacionalno makedonsko i unistuvajki go makedonskoto stopastvo.
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by Makedon


SDSM nanese golema steta na Makedonija, poradi katastrofalniot k*rs sto i go dadoa na makedonskata politika 1993 g, se pogresno, vo sosema pogresna nasoka, unistuvajki se` nacionalno makedonsko i unistuvajki go makedonskoto stopastvo.


Ah, Makedon, pred da otvoram uste znam sto imas napisano. Eden edinstven zbor SDSM e odgovorot na se. Pa Makedonija nikogas ne se grizela za svoeto malcinstvo i sega edna partija e kriva? Se raboti za tradicija, mentalitet, odnos prema drzavata i nacijata sopstvena a ne za edna partija. Toa e nasiot narod. Demek, site drugi kompletno poinaku od SDSM ke se odnesuvaat i rabotata so malcinstvata ke bese sosema poinakva. Nema vrska be...a i toj k*rs sto e zapocnat vo 1993 godina ne bese prekinat od VMRO 2001 godina. Nema vrska ova be so partiite, partiite od narodot doagjaat, se raboti za generalen nedostatok kaj Makedonecot na sposobnost da vodi drzava. Znae samo da se zali i pravda da bara, i toa od drugi.
nukleus Mana na Makedoncite otsekogash bila shto bile tolerantni i popustlivi pa ostavaat Vlasi,Pro-Srbi, Pro-Bugari i Albanci da im se infiltriraat vo vodenjeto na drzavata.Vprocem klucnite mesta vo drzavava ni slucajno ne im se ostavaat na pravoslavnite Makedonci.Tuka e glavniot problem i so grizata za Makedonskoto malcinstvo kaj sosedite i vo svetot.
Makedon
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium

quote:
Originally posted by Makedon


SDSM nanese golema steta na Makedonija, poradi katastrofalniot k*rs sto i go dadoa na makedonskata politika 1993 g, se pogresno, vo sosema pogresna nasoka, unistuvajki se` nacionalno makedonsko i unistuvajki go makedonskoto stopastvo.


Ah, Makedon, pred da otvoram uste znam sto imas napisano. Eden edinstven zbor SDSM e odgovorot na se. Pa Makedonija nikogas ne se grizela za svoeto malcinstvo i sega edna partija e kriva? Se raboti za tradicija, mentalitet, odnos prema drzavata i nacijata sopstvena a ne za edna partija. Toa e nasiot narod. Demek, site drugi kompletno poinaku od SDSM ke se odnesuvaat i rabotata so malcinstvata ke bese sosema poinakva. Nema vrska be...a i toj k*rs sto e zapocnat vo 1993 godina ne bese prekinat od VMRO 2001 godina. Nema vrska ova be so partiite, partiite od narodot doagjaat, se raboti za generalen nedostatok kaj Makedonecot na sposobnost da vodi drzava. Znae samo da se zali i pravda da bara, i toa od drugi.


Koj go smeni ustavot na RM kade se brise clenot za griza na RM za makedonskoto malcinstvo? Toa bese SDSM, ne mozam da lazam deka bese VMRO.
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by nukleus

Mana na Makedoncite otsekogash bila shto bile tolerantni i popustlivi pa ostavaat Vlasi,Pro-Srbi, Pro-Bugari i Albanci da im se infiltriraat vo vodenjeto na drzavata.Vprocem klucnite mesta vo drzavava ni slucajno ne im se ostavaat na pravoslavnite Makedonci.Tuka e glavniot problem i so grizata za Makedonskoto malcinstvo kaj sosedite i vo svetot.


Za zal taka e. Covek saka da veruva vo tolerancija, i Makedonecot sekogas bil toleranten prema drugite. Nie sme edinstveni na Balkanot koj nemame nekoj krvoprolevanja nad drugite malcinstva no verojatno toj mentalitet e rezultat na nemanje na nekoja golriva zelba da se ima drzava, Makedonska. Zatoa sto da imalo koncept za drzava na Makedoncite, sigurno i vo nasata istorija ke imalo borba za etnicki cista drzava kako i kaj site ostanati Balkanski drzavi. Malcinstvata nemoze da se tretiraat podrugo ako drzavata ne se tretira podrugo. Toa e edno so drugo svrzano. I den deneska vo Makedonija ne e taa drzavnost zajaknata iako stanuva pojaka od den na den. I den deneska pak konceptot e lichniodt dzep, baranje na pravda i pomos od drug, cekanje nekoj drug da ne spasi a koga ke se soochi Makedonecot so problem se bira resenieto sto ne nosi poveke bol na smetka na sopstveniot identitet (na primer so BG pasosite).
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by Makedon

Koj go smeni ustavot na RM kade se brise clenot za griza na RM za makedonskoto malcinstvo? Toa bese SDSM, ne mozam da lazam deka bese VMRO.


A be pak so konceptot deka so dekret i podpis e rabotava takva kakva e. Makedonija NIKOGAS za svoeto malcinstvo ne se grizela. Bez obzir koj dosol na vlast. Vo bivsa Jugoslavija site se grizea za svoeto malcinstvo osven nie. Ginea Makedonci za Trst, za Koruska Sloveniaj i Staerska non stop se praese muabet i se baraa prava. Dodeka nikoj od MAkedonija nasite vo BG i GR ne gi spomnuvase! Site ezera uspeavme da gi podelime so sosednite drzavi, niedno nemame. Toa ni e tradicija be. Nikogas za nisto ne sme uspeale da se izborime. Ima drzavi koj tajno gi pomagaat svoite malcinstva, imaat sluzbi, vrsat propaganda. Makedonija i pokraj oficijalnata politika sto ja vodi prema sosedite moze da se zalaga na sud nekoj raboti da izlezat, da plaka novinari koj ke ja objavuvaat vistinata vo EU za nejzinite principi. A

A ti si se fatil so ustavot. Ustavot non stop se menuva be. Vo 2001 godina zosto VMRO ne go smeni?

Koga ke razberes deka klucnite problemi vo Makedonija ne doagjaat od edna partija, tuku od generalnot odnos na Makedonecot i Makedonija kon sopstvenata sudbina?
dejan Ne sme takov narod za da pocneme da gi ubivame site malcinstva, kako nasite sosedi, go nemame toj kompleks.
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by dejan

Ne sme takov narod za da pocneme da gi ubivame site malcinstva, kako nasite sosedi, go nemame toj kompleks.


Pa , vremeto na ubivanje vo Evropa e zavrseno veke. No , iako metodite se poinakvi, sepak postojat i osnovnite koncepti koga se raboti za sopstvenite interesi ne se promeneti. Gledaj kako na Hrvatska i pomina lesno teranjeto na Srbite, nikoj ne i go spomenuva pri priem vo EU. Problemot e sto nie se uste ne sme resile da imame drzava, nitu pak imanjeto na istata ni e bitno. Se zivee od den za den, celta e sekoj sam da se ofajdi kolku moze od denesniov den, a za utre....ne e bitno. Utre mozebi ke ja nema Makedonija, ke bidat Albanci, Bugari, Srbi, pa nikoj i nema da pisuva veke za Makedonija. Toa e rabotava.
dejan Razbiram...mislam greskata lezhi vo toa sto bevme vo Jugoslavija, i ne se 'promovirase' taa idea za nezavisna Makedonija...toj patriotisam....ako me razberes.
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by dejan

Razbiram...mislam greskata lezhi vo toa sto bevme vo Jugoslavija, i ne se 'promovirase' taa idea za nezavisna Makedonija...toj patriotisam....ako me razberes.


Ne e nisto promenoto ni do den deneska... ako me razbiras.
dejan Te razbiram:) hehe
Makedon
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium

quote:
Originally posted by Makedon

Koj go smeni ustavot na RM kade se brise clenot za griza na RM za makedonskoto malcinstvo? Toa bese SDSM, ne mozam da lazam deka bese VMRO.


A be pak so konceptot deka so dekret i podpis e rabotava takva kakva e. Makedonija NIKOGAS za svoeto malcinstvo ne se grizela. Bez obzir koj dosol na vlast. Vo bivsa Jugoslavija site se grizea za svoeto malcinstvo osven nie. Ginea Makedonci za Trst, za Koruska Sloveniaj i Staerska non stop se praese muabet i se baraa prava. Dodeka nikoj od MAkedonija nasite vo BG i GR ne gi spomnuvase! Site ezera uspeavme da gi podelime so sosednite drzavi, niedno nemame. Toa ni e tradicija be. Nikogas za nisto ne sme uspeale da se izborime. Ima drzavi koj tajno gi pomagaat svoite malcinstva, imaat sluzbi, vrsat propaganda. Makedonija i pokraj oficijalnata politika sto ja vodi prema sosedite moze da se zalaga na sud nekoj raboti da izlezat, da plaka novinari koj ke ja objavuvaat vistinata vo EU za nejzinite principi. A

A ti si se fatil so ustavot. Ustavot non stop se menuva be. Vo 2001 godina zosto VMRO ne go smeni?

Koga ke razberes deka klucnite problemi vo Makedonija ne doagjaat od edna partija, tuku od generalnot odnos na Makedonecot i Makedonija kon sopstvenata sudbina?


Toa e tocno. I dodeka bugarite tolku para izdvojuvaat da ne pretvorat vo bugari, nasive nisto ne pravat za pirinskite makedonci. Ili pak za egejcite, ne sakam da zboruvam.
makstole Ke nemame nie drzava dodeka ne dojdat novi generacii na vlast koi ke si go znaat i bogopocituvaat IDENTITETOT MAKEDONSKI. Mladi luge koi nema da se sinovi na komunizmot nitu pak Jugoplackovci, luge koisto nema da mu krevaat spomenici na tito, i nema da ni se smeeat komsiite i svetot na takvite postapki. MLadi i sposobni intelektualci, koi veruvam denes gi imame vo Makedonija, koi ke gledaat na idninata od poinakva gledna tocka, a ne da mislat samo na svoite djebovi. Da se nadevame deka i narodot ke se svesti deka so sdsm i vmro ne odime nikade...ako ne se svestime nie toa ke go iskoristat drugite i ke ja doziveeme sudbinata na Trakija vo skoro vreme...
Pina
quote:
Originally posted by трендафил

За жал многумина забораваат дека во Уставот на РМ во времето кога 001 во СДСМ и државотворец беше Киро Глигоров, Државотворците за овие работи никогаш не му се извинија на македонскиот народ. Вториот државотворец до сега им се има извинето само на припадниците на албанската заедница за „фабричката грешка“ во првиот Устав на РМ. Тие му возвратија со масовно гласање за него на претседателските избори. Според резултатите излегува дека сите Албанци од Липкова на пример на работа во странство допатувале во Македонија за да гласаат за Црвенковски. Дури и мртвите воскреснувале за да го дадат својот глас. Каква взаемна љубов.

Na pogreshno drvo laesh. Ako voopshto stanuva zbor za nekakvo izvinuvanje kkon Mak. narod, toa treba prvo da dojde od Imperijata i nikoj drug. Site promeni vo ustavot se napraveni pod pritisok na tolku sakanite EU, NATO, i nivnite proxi armii shto gi spomnav pogore.
Makedon-666 NEMA DA DOZVOLIME DA NE SNEMA.KE SE BORIME I SKORO EDEN DEN KE GI VRATAT I IMOTITE VO EGEJSKA MAKEDONIJA,BRZO KE SE RESI.A ZA POLITIKATA MISLAM DEKA EDINSTVENO NA VMRO NE I CINI SAMO STO POLEKA POCNUVA DA SE ODDALECUVA OD DESNICATA I ZBORUVA SAMO ZA EKONOMIJA.BEZ PRIZNAT NARO NEMA EKONOMIJA
Pina
quote:
Originally posted by dejan
Специјално од Канада за поддршка на Македонците во Грција пристигна канадскиот бизнисмен од македонско потекло Џон Битов.

Дојде да лобира кај Премиерот, Македонија нешто конкретно да преземе за почитување на правата на македонското малцинство во Грција, но Бучковски повеќе го интересирале странските инвестиции што може да ги донесе Битов.


Nesmee da se narusat dobrite odnosi sto gi imame so Grcia.


Dzhon Bitov? He, he, he...
Kaj se spomnuva Bitov samo edno e sigurno. Monkey business i nishto drugo. Makedonski lobist? Chovekot si tera biznis .
Pa ushte se fatil so Premierot nash....sigurno neshto golemo se trkala "under the table".
Pina
quote:
Originally posted by dejan

Razbiram...mislam greskata lezhi vo toa sto bevme vo Jugoslavija, i ne se 'promovirase' taa idea za nezavisna Makedonija...toj patriotisam....ako me razberes.


Vremeto dodeka Makedonija beshe vo YU federacijata mozheshe neshto da se napravi, i samo togash. "Gone with the wind" sho vikaat.
Sega sekoj ne shutka kako shto saka i dojdovme vo situacija da kapitulirame pred edno 200-300 diverzanti ufrleni od strana.
A sigurno i za toa e kriva YU razbira se a?
achtung_panzer Fajromistite bi mozhele samo da pomognat na albanskoto malcinstvo ako vekje EU ne mozhe da im pomogne, za sonarodnicite niz sosednite zemji pa nikako- osven ako toa ne go naredi Brisel, shto se razbira e malku verojatno, skoro i nevozmozhno da se sluchi... se' vo kontekstot na sozhivot i tolerancija- folirancija...