Каменот од Розета

Каменот од Розета
Kaizerson
 
Какво е вашето мислење по повод тврдењето на македонски електроинжинер и информатичар дека средниот текст на Каменот од Розета содржи натпис на јазик скоро идентичен на современиот македонски јазик?
slasa Poll Question:
Какво е вашето мислење по повод тврдењето на македонски електроинжинер и информатичар дека средниот текст на Каменот од Розета содржи натпис на јазик скоро идентичен на современиот македонски јазик?


i ti sega se somnevas na makedonskite naucnici . imas nekoj drug naucen dokaz , dostavigo togas .

Kaizerson Ако не разбра, јас поставив анкета и тоа е се.Текстот е предмет да повеќе студии одколку што МАНУ воопшто објавила статии и книги од своето постоење.Демек ако некој каже дека во Македонија сега има 1.000.000 Јапонски туристи, ти ќе ми кажеш: е па тој тврди така,научник е.Ти земи преброи ги Јапонците во Македонија и докажи дека не е во право.

Раѕберете:

Има три текста, два на египетски јазик, еден на грчки.

Тие три, преведени даваат многу сличен текст.Тоа е поѕнато 150 години.

Е сега кога абвгдѓежѕијклмнопрстќуфхцш
Би ги замениле со:mnbvcxzlkjhgfdsapoiuytrewq во горниот текст,дали би добиле нешто е слично, на пример на англиски јазик, на истиот текст? „If you did not understood, I placed a poll and that's all....."


Демотски е писмо на старите Еѓипјани три века пред да дојдат Македонците и е дериватив на хиероглифите,а авторите тврдат дека е старомакедонско.Имаат ли тие малку срам?За ова Цветан Грозданов треба да поднесе оставка......
slasa cekaj malce ne se raboti za japanci ili kinezi se raboti za Makedonskata istorija pa sto na kraj ako e stvarno Makedonski .staro Makedonski . prema tebe znaci site vo MANU se idioti

znaci i ti samiot go negiras Staro Makedonsjkiot jazik . i se posvetuvas na grcka mitologija .
ili totalno si zabluden vo Atinskite propagandi,
Kaizerson Слушајте сите: Каменот од Розета се смета ѕа еден од десетината најважни движни археолошки наоди воопшто.Публикуван е во преку 1.000 статии и книго од 1820тие наваму.ПРВИОТ текст е хиероглифски/египетски јазик.Вториот е на демотско писмо кое е египетско писмо од 7 век п.н.е..ТРЕТИОТ е грчки.Сите три текста се преписи на еден те ист текст со мали разлики.МАНУ го допре дното и почна да го продлабочува уште повеќе.

Самото дешифрирање нема врска со Атина.
Jakov Е добро де, нема ништо ново и нејасно тука. Вакви трчи-трчи научници и лингвисти по Македонија има еден куп. Не еден досега тврдел дека Александар пишувал кирилица и дека пола грчки зборови се со макеоднски корен. Ништо ново. Видете само кој се бави со превод и лингвистика професори на Електро и Машински факултет. Абе ај....колку што знам јас за геологија толку и они знаат за лингвистика.
f9 Слушајте сите:
Nikoj pojma nema za shto se raboti,a trebalo da se stava na glasanje.Mnogu e mal brojot na luge koj sto do sega ja procitale knigata od MANU pa da ima nekakvo mislenje za toa.Drugo podatocite sto gi kaza Kaizerson se necelosni i daleku od vistinata i sluzat samo da go zamatat javnoto mislenje.
Jakov ,koj lingvist od Makedonija ima blaga vrska so Ptolomejskoto "demotsko"(vetar-demotsko!) pismo?
Leopold Jakov, te preduprediv deka ke sakaat da te brisat, tuku ti se odluci mene da brises.......Loso nema - poveli.........
Kaizerson Па уште и современи-членувани македонски зборови, зборови како "господар" (Аваризам кого Словените го добиле во допир со алталјските народи).............треба да се постави скен на трудот.Патем, ниту една светска агенција не ја пренесе веста, ниту еден стручен круг во странство не се заинтересира...............
tane komita
Зошто се негираме самите себе си!?

Ако е нешто во интерес на Македонија, треба упорно да се истражува до крај!

Па и Кокино до пред некоја година - беше само куп камења.

Зошто е потребно само лингвисти да го докажат тоа? Најпрво текстот треба да се „прочита“- дешифрира, па после нека кажуваат своето - ако знаат!?
На жалост во Македонија има „лекари“(доктори на науки) и надрилекари!
Некој само на 1 во месецот се „доктори“.
Зошто дозволуваме други да ни ја кажуваат историјата, зарем можеме ние на форумов да ја докажеме историјата - ние имаме свое мислење но не сме компетентни ниту пак моќни за тоа!???

Немојте уште во почетокот да ја уништувате намерата и идејата!? Доволно е да се направат првите чекори а потоа времето ќе покаже.

На жалост, библиотеката во Александрија е запалена, можеби ќе се најдеше некој документ и од Александар, па тогаш ќе видевме дали пишувал кирилица или latinica. Не значи дека некогаш и нема да се најде...истрагата е во тек!

Кракра на никоj не му пука за глупостите на македонците-фиромци, дури нема и коj да се смее на подобна велика глупост
бивша република не нешто кое одамна го нема и оjде во историjaта со срам и позор..нула (0)
tane komita
кракра!

Ако имаш нешто паметно да кажеш за „каменот од розета“ кажи - или истрагата е во тек, како би можел да стане „бугарски“?

А она, знаеме дека сте бугари и сте болни - за Македонија!!!???
Duhot na Vovata Tane ovde podpolno ne se slozuvam:

"Ако е нешто во интерес на Македонија, треба упорно да се истражува до крај!"

Duri i da e totalna nevistina? Do koj "kraj" treba podpolno da se iztrazuva? Do polniot pozor? I sto da se iztrazuva? The roseta stone e odamna iztrazeno "do kraj". Toa e tipicen slucaj za arheologijata za koj moze da se kaze "case closed".

I za toa:

"Зошто е потребно само лингвисти да го докажат тоа?"

Ami posto za jazik stanuva zbor. Se isto da prasas zosto rakot od hirurg da se operira? Dali ako imas rak bi se ostavil na sumarski inzener vo racete? Posto i tamo ima rezane.... na drva.

"Најпрво текстот треба да се „прочита“- дешифрира, па после нека кажуваат своето - ако знаат!?"

Na toa kajzerson ti e dal odgovor:

"Каменот од Розета се смета ѕа еден од десетината најважни движни археолошки наоди воопшто.Публикуван е во преку 1.000 статии и книго од 1820тие наваму.ПРВИОТ текст е хиероглифски/египетски јазик.Вториот е на демотско писмо кое е египетско писмо од 7 век п.н.е..ТРЕТИОТ е грчки.Сите три текста се преписи на еден те ист текст со мали разлики."

Demek, desifriran e 1000 pati mnogu pred tie dvaicata seznajkovci da se rodat.
Кракра
quote:
Originally posted by Кракра

[quote]Originally posted by tane komita


кракра!

Ако имаш нешто паметно да кажеш за „каменот од розета“ кажи - или истрагата е во тек, како би можел да стане „бугарски“?

А она, знаеме дека сте бугари и сте болни - за Македонија!!!???


Не се нерви бе човек, каменот од Розета е разчетен одамна, он нема ништо општо со македонците-фиромци, бивши jугословени, и со словенството воопшто. Никаква истрага нема, она е приклучена преди многу години.

за т.нар. демотски jазик има издадени и речници, ова не е словенски jaзик.


tane komita
quote:
Originally posted by Duhot na Vovata

Tane ovde podpolno ne se slozuvam:

"Ако е нешто во интерес на Македонија, треба упорно да се истражува до крај!"ДнВ,

И јас се сомневам дека тоа е вистина, меѓутоа, што му знаеш, можеби навистина „нешто откриле“, сигурен сум дека не се ни малолетни, ни малоумни. Никој не им брани да истражуваат и понатака...

Горната реченица не се однесува само на „каменот од розета“, туку дека многу „истражувачки работи“ во Македонија останале недокажани - а некој прима плата за млатење слама.

И чоечки е - надежта умира последна - нели!?

Кракра, не се нервирам - можеш само да ме испровоцираш и да ти вратам со ист тон и на исти начин - не скокај многу, не ми е таа целта.

Поздрав!


f9
So nekoj lica ne bi komentiral nikogash,no od tolku lagi moram da reagiram...dovolna e slikava.
f9 MODERATORI ZOSHTO NE REAGIRATE?:"македонците-фиромци"
Кракра
quote:
Originally posted by f9

MODERATORI ZOSHTO NE REAGIRATE?:"македонците-фиромци"


тоа е само едно уточнение за кои македонци иде реч...па има и Грци од Северна Грциja, кои се нарекуват Македонци, има и Бугари, од Благоевградска област.
Duhot na Vovata "И чоечки е - надежта умира последна - нели!?"

Da, dvigatelot na postoeneto - vo toa veruvam 100%. Kako dokaz postarite ucesnici ke si pripomnat deka iznacalno imav deviza "Dum Spiro Spero".

No nauka i nadezda ne morat da se upotrebuvat vo edna recenica. Nauka ima samu edna zadaca - barane na OBEKTIVNATA vistina. Ne barane na dokazi za predodno postavena ideologija, za predodno sostavena agenda, ne skakane preku faktite selektivno za da dokazeme nesto sto ni se saka ili obsluzuva nasite nadezdi. Naukata kako jas sto ja razbiram MORA da postavi SITE pronajdeni fakti, so metodite na skepticizmot i eksperimentot da potvdri ili odrece odelni casti na sobraniot material i potoa da otsudi (ne iztrazuvacot, toku faktite) - crno e. Ili: belo e.

Setaneto i baraneto na fakti koi ni se zgodni i ignoriraneto na fakti koi ne ni se sgodni e idealen primer kako se pravi psevdonauka.

Za problemite na Makedonskata arheolozka nauka ne sum svesen. Ne sum imal za namera da gi kometiram.
Duhot na Vovata "So nekoj lica ne bi komentiral nikogash,no od tolku lagi moram da reagiram...dovolna e slikava."

I sto pokaza ovaa slika? Objasni. Izpaga ne e dovolna. Sekoj moze da podredi kakvi posaka bukvi pod jeroglifite. Daj tekstot sto kazuva, za da go sravnime so smislata na drugite dva teksta.
ZooGraf
quote:
Originally posted by Кракра

quote:
Originally posted by f9

MODERATORI ZOSHTO NE REAGIRATE?:"македонците-фиромци"


тоа е само едно уточнение за кои македонци иде реч...па има и Грци од Северна Грциja, кои се нарекуват Македонци, има и Бугари, од Благоевградска област.


Demek, postoji ovde, na ovoj forum, zabuna koga nekoj ke napise Makedonec. A i da postoji, "firomec" e edinstven nacin da se resi zabunata. Neverojatno kakva zloba.
Leopold
quote:
Originally posted by ZooGraf

quote:
Originally posted by Кракра

quote:
Originally posted by f9

MODERATORI ZOSHTO NE REAGIRATE?:"македонците-фиромци"


тоа е само едно уточнение за кои македонци иде реч...па има и Грци од Северна Грциja, кои се нарекуват Македонци, има и Бугари, од Благоевградска област.


Demek, postoji ovde, na ovoj forum, zabuna koga nekoj ke napise Makedonec. A i da postoji, "firomec" e edinstven nacin da se resi zabunata. Neverojatno kakva zloba.


Прочети нещо од Каран. Да, злобата е невероятна и е факт, но тоа е тоа. Нема излез.
Kaizerson Листа на идиоти:


http://oi.uchicago.edu/OI/PROJ/DEM/Demotic_Directory.html

Дајте, соберете срце некој да им ја соопшти тажната вест.......

The dillema has been solved: AN INTRODUCTIONARY DICTIONARY OF DEMOTIC

http://oi.uchicago.edu/OI/DEPT/PUB/SRC/SAOC/45/SAOC45.html


Thus Wrote 'Onchsheshonqy - An Introductory Grammar of Demotic (Third Edition), Janet H. Johnson, 2000

Preface Title Page, Table of Contents, Preface i-vi --
Lesson 1 Introduction, Alphabet, Sentence Types, Definitions 1-8 ¶¶1-11
Lesson 2 Nouns, Articles, Genitive, Independent Pronouns, Interrogative Pronouns, Nominal Sentences, Exercises 9-18 ¶¶12-25
Lesson 3 Sdm=f, Passive, Suffix Pronouns, Dependent Pronouns, Vocabulary, Exercises 19-26 ¶¶26-40
Lesson 4 Adverbs, Prepositions, Prepositional Phrases, Exercises 27-34 ¶¶41-44
Lesson 5 Infinitives, Qualitatives, Present Tense, Proclitic Pronouns, Future Tense, Vocabulary, Exercises 35-42 ¶¶45-53
Lesson 6 Adjectives, Sdm=f of Adjective Verbs, Demonstratives, Possessives, Exercises 43-52 ¶¶54-66
Lesson 7 Imperative, Optative, Questions, Proper Names, Numbers, Conjunctions and Interjections, Vocabulary, Exercises 53-60 ¶¶67-75
Lesson 8 Converters, Circumstantials, Relatives, Cleft Sentences, Vocabulary, Exercises 61-72 ¶¶76-94
Lesson 9 Second Tenses, Imperfect, Vocabulary, Exercises 73-80 ¶¶95-102
Lesson 10 Clause Conjugations, Terminative, Temporal, Conditional, Infinitive or Sdm=f as Object of a Verb, Finalis, Purpose Clauses, Conjunctive, Vocabulary, Exercises 81-88 ¶¶103-116
Lesson 11 Negatives, Present Tense, Other Main Clauses, Clause Conjugations, Historical Development, Exercises 89-98 ¶¶117-129
Indexes Demotic Index, Index to Passages Cited, English Index 99-122 --
Bibliography -- 123-126 --


Entire Book The Entire SAOC 45 Publication in a Single PDF File (1.6MB) i-vi, 1-126 ¶¶1-129Introduction to Demotic Grammar

Demotic is the name applied to both a script and a stage in the development of the Egyptian language. The stage of the language called Demotic shows affinities with both Late Egyptian, its predecessor, and Coptic, its successor. It was presumably much closer to the spoken language, especially when it first came into use, than was the archaic "classical" language preserved in religious texts and hieroglyphic inscriptions. The Demotic script is the most cursive one developed by the Egyptians. It was first used under Psammetichus I (ca. 650 b.c.), early in the Twenty-sixth, or Saite, Dynasty. By the end of that dynasty, Demotic had become the standard script for business and everyday affairs. By the Ptolemaic period Demotic was also the script in which literary compositions were written. The latest Demotic inscription, from Philae, dates from the middle of the fifth century of our era. During this 1,000-year time span Demotic was not a unity. There were differences, often minor but still evident, in script, vocabulary, morphology, and/or syntax between different geographical sections of the country, between different chronological periods (Demotic is usually subdivided into three time periods: early [Saite and Persian], Ptolemaic, and Roman), and between different types of texts. Among the latter are business and legal documents, private letters, religious, scientific, and medical and magical texts, mummy tags, funerary and administrative stelae (e.g., the so-called "trilingual" decrees), and literary texts, including both wisdom texts and stories. Even within these subdivisions, the script varies noticeably from scribe to scribe, as with modern handwriting.

The basic reference works are Demotische Grammatik, by Wilhelm Spiegelberg (1925), and Demotisches Glossar, by W. Erichsen (1954); a supplement to the latter will appear through the Oriental Institute, University of Chicago. These lessons are intended to give a person with some knowledge of Late Egyptian and Coptic an introduction to Demotic, including basic knowledge of Demotic grammar and an introduction to the script. They are based on the Ptolemaic period manuscript of the "Instructions of 'Onchsheshonqy" (P. British Museum 10508), published by S. R. K. Glanville (1955), because the script is fairly clear and legible and because the text involves both straight historical narrative passages and "literary" passages (i.e., the collection of aphorisms constituting the actual instructions). The grammatical summary presented here is limited to the basic elements. Minor details and exceptions are ignored. The student should consult Spiegelberg's Demotische Grammatik for such. Obviously the student must continue after this brief introduction to familiarize himself with the other handwritings and with other types of texts, especially the large corpus of legal texts.

The Demotic script is an abbreviated development of hieratic; like hieratic, it was written exclusively from right to left. The script in early Demotic texts can often be transcribed into the hieratic from which the Demotic developed. But by the Ptolemaic period the Demotic script was developing on its own, and the attempt to assign hieratic, and from the hieratic hieroglyphic, equivalents of words produces numerous artificial hieratic and hieroglyphic forms. Thus these lessons concentrate on the Demotic script itself, rather than on any real or hypothetical origin or contemporary hieroglyphic equivalent.

Demotic not only contained both phonetic signs and determinatives, but in addition many of the signs were ligatures of two or more such signs. Thus, even more than in earlier stages of the language, words were learned as units by the Egyptian scribe and must be so learned by the modern student. Every scribe had quite distinctive handwriting and there may be major differences between the ways two different scribes wrote the same sign. In these lessons the student will be exposed to just one system, that of the scribe of 'Onchsheshonqy, so that he can concentrate on grammar. After this, the major problem which remains in Demotic is to learn to read all the various scripts and handwritings. (from the Introduction, ¶¶1-4)

Duhot na Vovata I taka da zaprasame MANU. Kolku gjavoli mozaat da se soberat na vrvot na iglata?
Kaizerson Dobro shto ne otkrile deka sredniot tekst e na Esperanto.
ZooGraf Vasilije, Vasilije, Don Kihot protiv Makedonstvoto....
Gjoko
quote:
Originally posted by Кракра

quote:
Originally posted by f9

MODERATORI ZOSHTO NE REAGIRATE?:"македонците-фиромци"


тоа е само едно уточнение за кои македонци иде реч...па има и Грци од Северна Грциja, кои се нарекуват Македонци, има и Бугари, од Благоевградска област.Kaj nas vo Makedonija seuste se vika "Koj ti e kriv sto si bugarin"
Leopold
[/quote]

Kaj nas vo Makedonija seuste se vika "Koj ti e kriv sto si bugarin"
[/quote]

Toa go znaeme, i?
Кракра
quote:


Kaj nas vo Makedonija seuste se vika "Koj ti e kriv sto si bugarin"


а каj нас се уште има еден виц за Македонецот и Црното море
Gjoko
quote:
Originally posted by Leopold
Kaj nas vo Makedonija seuste se vika "Koj ti e kriv sto si bugarin"
[/quote]

Toa go znaeme, i?
[/quote]


I ke ti go citiram Krakra:

Dejstvitelno zalno e, no sto da pravime koga ste si bugari.
Gjoko A da! ...i stradate od opsta bolest
Leopold
quote:
Originally posted by Gjoko

quote:
Originally posted by Leopold
Kaj nas vo Makedonija seuste se vika "Koj ti e kriv sto si bugarin"


Toa go znaeme, i?
[/quote]


I ke ti go citiram Krakra:

Dejstvitelno zalno e, no sto da pravime koga ste si bugari.

[/quote]

Може, ама защо не цитираш Кракра, а Гоце Делчев и тоа ПОГРЕШНО?

Duhot na Vovata "poradi gubenje na teren" !?!?!?!

До колени во вода гази, а жаден стои...
MK Mnogu mi se interesni Bugarive cim nesto se otkrie sto na niv ne im ide u prilog odma baraat po internet pastiraat se i sesto a u stvari ne primetuvaat deka stanuvaat nervozni i smesni poradi gubenje na teren.
Ama ako nervirajte se pa kako sto vika Cacko vo K-15 ve fakame na kondicija nie sme cool a vie?
MK I se javi portparolot na bugarskata kauza koj zaboravi deka ima Makedonsko malcinstvo vo Bugarija.
Muzika tus
hanamala From Herodotus, "The Histories":

"I happen to know, and will demonstrate in a subsequent chapter of this history, that these descendants of Perdiccas [the Macedonians] are, as they themselves claim, of Greek nationality. This was, moreover, recognized by the managers of the Olympic games, on the occasion when Alexander [I Philhellenes] wished to compete and his Greek competiotors tried to exclude him on the ground that foreigners were not allowed to take part. Alexander, however, proved his Argive descent, and so was accepted as a Greek and allowed to enter for the footrace. He came in equal first."

From Thukidides, "History of the Peloponessian War":

"...to the Macedonians, in fact, belong also the Linkestes, the Elymiots, and other tribes upwards, who are allies or subjects of the Macedonians but have their own kings. Nowaday coastal Macedonia was first acquired by Alexander [Alexander II of Macedonia], father of Perdiccas, and his ancestors, the Temenids, who came from Argos; they reigned after they drove out by force from Pieria the Pieres, who inhabited Phagretus and other localities under Pangaeus beyond Strymon (even now the place under Pangaeus from the sea is called Pierian Gulf). From the so called Botia they also drove out the Botieans, who now live by the Chalcidians. From Paeonia they gained by the Axios a narrow strip, which streches to Pella and the sea; beyond Axios to Strymon they rule the so called Migdonia, from where they drove out the Edones. From nowaday Eordia they pushed out the Eordes from who most perished and a small part have settled by Phisca; from Almopia they chased out the Almopes. Those Macedonians conquered also other tribes over which they rule to this day, as well as Antemunt, Crestonia, Bisaltia and a large portion of the land of the true Macedones. This is all called Macedonia and when Sitalcus attacked it, there reigned Perdiccas, the son of Alexander."