Странец на чело во борбата против корупција?

Странец на чело во борбата против корупција?
Satanico Pandemonium
 
Странец ќе ја води борбата против криминалот и корупцијата
Поделени мислењата на стручната јавност: од отворена поддршка до остра критика
Немам ништо против, само што ќе треба да увеземе и политичари од странство, кои не се од типот на ВМРО-ДПМНЕ, вели сегашниот јавен обвинител Александар Прчевски


Гордана Дувњак

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ планираат борбата против криминалот да ја водат со странец, искусен професионалец, кој би ја презел функцијата државен јавен обвинител. Идејата на партијата на Груевски, која во преговорите доби зелено светло и од новиот албански партнер ДУИ, е на чело на Обвинителството да дојде човек кој нема да трпи политички влијанија и кој ќе може да се фати во костец со македонските олигарси.

Ваквите планови на партиите што освоија најмногу гласови во македонскиот и албанскиот политички блок на последните парламентарни избори наидоа на поделени мислења на експертите. За едни тоа е прагматично решение што ќе нж извлече од калта и од криминалот, а за други, пак, преседан и вовед во нова нестабилност, со што практично се негира целата домашна правна фела.

За актуелниот државен јавен обвинител, Александар Прчевски, не е никакво изненадување што токму неговата смена е една од најприоритетните работи на новата власт и вели дека е подготвен да даде отчет за својата работа - и за она што го сработил, но и за она што не успеал.

Не сакаме да ни се случи нов Ставре Џиков или Александар Прчевски! Вака гласи коментарот на високи извори од партијата на Груевски, кои тврдат дека не сакаат да ризикуваат со новото кадровско решение и затоа се одлучиле да донесат искусен странец во борбата против криминалот и корупцијата. „Дури и да донесеме непартиски човек на таа функција, веднаш ќе му се залепи етикета за партиска припадност и ќе се измислат најразлични приказни за него", нагласуваат во ВМРО-ДПМНЕ.

Оттаму велат дека се подготвени да направат законски измени во оваа сфера, па дури и да му дадат македонско државјанство на новиот обвинител за да нема уставни пречки и сж да биде во согласност со законските прописи.

Идејата на чело на секторите што ќе подлежат на реформи да дојдат странци е сосема прифатлива и за партијата на Али Ахмети.

„Ние како политичка партија отсекогаш сме биле подготвени да прифатиме совети и искуства од соседни земји кои успешно ги спровеле реформите или, пак, од поразвиени земји. За нас, апсолутно нема никаков проблем за едно такво функционирање", изјави вчера по новата рунда преговори и портпаролката на ДУИ, Ермира Мехмети.

Според професорот по кривично право од Правниот факултет Никола Тупанчевски, ваквиот предлог на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ е многу проблематично, па дури и комично решение, кое отвора многу дилеми во јавноста.

„Некому да му се даде државјанство само за да го исполни условот да биде носител на висока државна функција значи свесна намера за изигрување на законите, макар и да биде мотивирано и од определени цели", смета Тупанчевски. Тој предупредува дека еден странец не го познава нашиот правен систем и неговите специфики, а проблеми ќе се јават и во субординацијата и комуникацијата меѓу обвинителствата. „Колку и да имам разбирање за добрите намери на промоторите на оваа идеја, сепак, не познавам ваков случај во правната практика во Европа, па и пошироко. Се прашувам која е гаранцијата дека ваквиот обвинител-странец ќе биде ефикасен кога Обвинителството е само една алка од правосудниот систем, а од чија заедничка ефикасност зависи борбата против криминалот и корупцијата. Каква ќе биде одговорноста на ваквиот обвинител и пред кого ќе одговара?", се прашува Тупанчевски. Тој заклучува дека на ваков начин ан блок се отфрла целата домашна правна фела и неправедно се искажува голема недоверба спрема неа.

За разлика од него, професорот по уставно право и политички систем Саво Климовски ја поздравува ваквата идеја, но, како што вели, под услов докрај да се испочитува формално-правниот аспект и странскиот експерт да добие македонско државјанство.

„Што ни менува дали обвинител е некој Мајкл од Америка или Клаус од Германија ако добил наше државјанство или, пак, тоа е некој домашен Петко Петковски или Хасан Хасани. Важно е да се најде способен човек, искусен професионалец, кој ќе може да се справи со криминалот и корупцијата", истакнува Климовски. Тој во луѓе отстрана, кои ќе бидат имуни на политички влијанија и притисоци, ја гледа шансата да се излезе од калта. Со негова помош тој мисли дека и полесно ќе им се стави крај на олигарсите кои суверено владеат сите овие години на транзиција. Професор Климовски очекува дека постоењето на еден ваков обвинител ќе влијае превентивно и ќе ја промени свеста и на судиите, кои конечно ќе почнат да судат според законите, ослободени до партиски влијанија, бидејќи ќе бидат изложени на постојан мониторинг. Тој е убеден дека ова не е „домашен изум", туку категорично барање на меѓународната заедница.

Како гледа на ваквите идеи сж уште актуелниот државен јавен обвинител Александар Прчевски?

„Се согласувам во целост!", саркастично прокоментира за „Утрински весник" првиот човек на Обвинителството и додава: „Само ќе мора да увеземе и лидери и политичари од странство кои не се од типот на ВМРО-ДПМНЕ и на Груевски".

Прчевски е свесен дека ќе биде првиот функционер за отстрел и вели дека е подготвен за својата смена. „Тоа не ме плаши. Не се уплашив порано, нема ни сега. Работев со чиста совест и подготвен сум во секое време да дадам отчет за она што го сработивме, но и за она што не успеавме да го направиме", вели Прчевски. Тој нема ништо против тоа новата власт да донесе кого сака на неговото место, но нагласува дека му е жал што се потценува целата обвинителска фела, бидејќи таму има способни и вредни кадри. „Имав среќа да работам со врвни професионалци и со доверливи соработници, кои имаат исклучително знаење и доблест. Не жалам ниту за еден миг поминат во Обвинителството, затоа што сметам дека направивме многу, иако можевме и повеќе!", завршува на крајот Прчевски.
Satanico Pandemonium Lichno mislam deka ova so stranecov e nevrzana rabota. Da li ke ima ili ne korupcija vo drzavata zavisi isklucivo samo od toa da li vlasta saka da ucestvuva vo korupcijata ili saka da ja sotre. Vlasta e najpovlasten sloj vo opstestvoto koj gi kontrolira site organi na drzavata i tuka korupcijata najpoveke se isplati i e ekstremno mnogu privlechna. Za nikakva rabota vednas pagjaat milioni. Potrebna e vlast koja moze i saka da odolee na toa ne taka lesno iskusenie, vlast na koja zemjata i znaci mnogu poveke od brzo bogatenje i stanuvanje milioner preku nok.


Da li dosega vlasta ne znaese koj krade, i ne znaese kako se pokrenuva obvinuvanje i kako se apsi i stava vo zatvor pa sega e potreben stranec? sigurno deka ne.

Sto ke se sluci utre ako obvinitelot pokrene obvinuvanje protiv Gruevski, Ahmeti i nivnite sorabotnici? Ako vlasta saka da se iskoreni korupcijata togas mora da se povinuvaat, no togas nema da se dovedat do situacija da bidat obvineti, se javuva paradoks.

Klucno e da li vlasta saka da iskoreni korupcija. Voopsto ne mislam deka korupcijata vo Makedonija postoi od ne znaenje. Znaci, se krade nasekade i segdeka e rastur na sistemot, ama toa e samo zatoa sto ne znaeme kako optuznica da podigneme.

vakvi eksperimenti so stranci imalo i porano. Markovic, pa Vajgel i drugi, no klucno e sto vlasta nema namera da go sporovede toa sto i se sovetuva. Se e toa machkanje na oci.

No, vo sekoj slucaj ova e presedan. Mora da se priznae deka ova e prvata vlada sto ima nesto pokrenato vo vrska so korupcijata. da li ke ispadne nesto ili ne, pak zavisi od nejze, no sepak korupcijata e na dneven red kolku tolku.
achtung_panzer Iako potegot so javen obvinitel od stranstvo e bez presedan, i situacijata so kriminalot vo Makedonija e bez presedan. Partiskoto piunche Prchevski zasluzheno si zaminuva, a na negovo mesto... najsoodvetni nekako na dadenata situacija se Terminator, Predator, Jason HockeyMask ili Freddy Crueger kako javni obviniteli... ili vonzemjaninot od "Osmiot patnik"... barem go zadovoluvaat osnovniot kriterium, stranci se (nekoi od niv se i od druga planeta) soglasno pokazhanite sposobnosti efikasno mozhat da zavrshat rabota so ogled na toa kolku mnogu rabotenje gi cheka... i toa kako se otporni na nadvoreshni pritisoci... da, definitivno bi mozhele nekoj od niv da angazhirame...
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by трендафил

Иако мислам дека е навреда кога некој смета дека не постои Македонец што може да се бори против корупцијата и другите девијации во државата. Но веќе сме навикнати на наврди.Hm, doveduvanjeto na najsposobni lugje na pravi mesta e uobicaena praktika nasekade vo svetot. Na primer, vo sportot toa odamna se praktikuva. Nikoj od nas nema da bide navreden Lippi da go prevzeme vodstvoto na fudbalot pa duri i posiroko da se zafat so nesto. Ova e tradicija zatoa sto vo sportot se vrtea i vrtat najgolemi pari (da li so prodavanje na talentiran kadar, da li so ucestvo vo megjunarodni kupovi i prvenstva kade reklamite nosat pari) no se vrz osnova na kvalitetot na sportot. Ako timot e na posledno mesto vo ligata kakvi i da se kradci na celo na timot nemozat da kradat mnogu. Vo drzavata se podrugi rabotite, tuka interesot bil da se krade sto poveke od lugjeto, predpirjatijata...kolku i da e osiromasena drzavata sepak toj sto e na vlast ke bide milion pati pobogat od prosecen gragjanin.

Jas sum za toa da dojde bilo koj koj ke si ja vrsi rabotata na najdobar mozen nachin , i koj ke bide najdobar za Makedonija. Problemot e sto kolku i da e sposoben nekoj za takvo mesto, ako vlasta ne saka da go slusa , dzabe e se.
nukleus Pa bi mozelo da dojde eden iskusen profesionalec kako Fransoa Leotar ili George Perdju na primer koj imaat "ogromno" iskustvo so korupcijata.Tie ke znaat najdobro da se spravat so takvi "matni" zdelki zatoa shto narodot rekol deka :-na bostandjija ne mozesh bostan da mu prodavash.
Kaj nas imame i odlicni sudii koj si ja brkaat rabotata kako 10 stranski sudii,ne se korumpirani voopshto,gi sudat delata nepristrasno i blagovremeno so najkratok mozen rok a istovremeno vo slobodno vreme rabotat vo niva ili vo sopstvenite lozovi nasadi.Veruvate deka postojat i takvi?Ako ne veruvate rasprashajte se vo osnovniot sud vo Prilep pa ke pronajdete i takvi sudii.Tie ne atakuvaat da bidat predsedateli na sudovi ili na sudski soveti,tie za edna bedna plata od 400 evra go stavaat na rizik svojot zivot i zivotot na svojata familija zatoa shto im sudat na ubijci,zatoa shto im presuduvaat na lokalni moknici pa i pratenici.Mislite li deka Gvujo i Alija ne znaat za tie sudii?Tie toa dobro go znaat no sakaat da instaliraat nekoj "svoj" stranec za javen obvinitel koj ke pee onaka kako ke mu svirat istite moknici na VMRO-DPMNE i DUI,a ke izgleda poshten vo ocite na narodot samo zatoa shto obicniot narod nema da znae shto pravel eden Leotar vo negovata zemja ili za shto toj e osuduvan tamu.Tokmu tuka ima indicii za kriminal i korupcija od pogolem kalibar koj ke bide iskoristen vo daden moment koga ke treba na primer premierot da gi opravda 4rite neprijaveni stanovi na negovata majka ili koga Alija ke mora da odgovara za kidnapiranite Makedonci.
tane komita
Мислам дека идејата е одлична.

Најкорумпирано нешто е судството во Македонија.

Сведоци сме на „невозможни“ судски одлуки, судењата се одложуваат до бескрај, најголемото ѓубре е јавниот обвинител - досега не направил ништо, власта знае кој краде ама арамиите се или биле во власта и нема м... да им суди!!!???

Жалосно за судството, ама судиите се сами виновни за тоа, „тие го донесоа“ колегата да им суди, треба да се стави крај на fifti-fifti помеѓу судиите и адвокатите - колегијална солидарност!!??

Им чепнаа во џебовите и затоа прискокаа.

Се надеван дека народот ќе биде задоволен !?
makedonec Toa sto go tvrdi Nikola Tupancevski deka ako se angazira stranec za drzaven javen obvinitel,nema da go poznava dovolno nasiot praven sistem, voopsto ne drzi voda. Toj ke si angazira tim na domasni i stranski eksperti koj ke rabotat na site dosegasni slucai kou do nebo mirisaat na korupcija.
Na toj nacin ke se stopira tradicionalnata sorabotka pomegu sudiite i advkatite i prijatelskata raspredelba na sudski predmeti na svoi luge. Se potencirase deka ke se kompromitira i devalvira nasata obvinitelska fela, ako se angazira stranec na funkcijata javen obvinitel.
Sto stori i kakvi merki prezede navedenata fela za mnogute nerazjasneti i nereseni koruptivni sudski slucai? So vakviot angazman na stranski ekspert ke se zajakne i intenzivira monitoringot vrz sudiite i ke se izvrsi kontrola vrz nivnata rabota.
Najbitno e celata taa sudska garnitura i struktura da bide oslobodena od sekakvi politicki i partiski vlijanija i pritisoci kako prv cekor vo borbata protiv korpcijata i organiziraniot kriminal.
трендафил Во секој случај предлогот е интересен. Иако мислам дека е навреда кога некој смета дека не постои Македонец што може да се бори против корупцијата и другите девијации во државата. Но веќе сме навикнати на наврди. Дали да почнам со тоа дека терористите се најсигурни дека ќе бидат во власта, тоа што не прскаат со спрееви на изборите наместо да се гонат криминалците што ги крадат изборите, тоа што странци ни составуваат влада... На досегашните обвинтели најголем притисок им правеше власта. Иначе во секое време власта може да го смени обвинителот ако е назадоволна од неговата работа. Кај нас е проблемот што уште со умот сме во едноумието. Само што едната партија од комунизмот сега ни е заменета со коалицијата што ќе состави влада. Во следните 4 години.


Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by tane komita


Мислам дека идејата е одлична.

Најкорумпирано нешто е судството во Македонија.

Сведоци сме на „невозможни“ судски одлуки, судењата се одложуваат до бескрај, најголемото ѓубре е јавниот обвинител - досега не направил ништо, власта знае кој краде ама арамиите се или биле во власта и нема м... да им суди!!!???

Жалосно за судството, ама судиите се сами виновни за тоа, „тие го донесоа“ колегата да им суди, треба да се стави крај на fifti-fifti помеѓу судиите и адвокатите - колегијална солидарност!!??

Им чепнаа во џебовите и затоа прискокаа.

Се надеван дека народот ќе биде задоволен !?Zosto mislis deka vlasta nemoze da gi apsi sudiite? I da gi goni vo zatvor? Tie (vlasta) se mnogu sposobni eden so drug da se prisluskuvaat i da si mestat sopki, no koga treba da se dokaze deka sudijata e korumpiran toa nemoze? Pak, ne e do obvinitelot, tuku do zelbata da se sproveduva zakonot.
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by makedonec

Toa sto go tvrdi Nikola Tupancevski deka ako se angazira stranec za drzaven javen obvinitel,nema da go poznava dovolno nasiot praven sistem, voopsto ne drzi voda. Toj ke si angazira tim na domasni i stranski eksperti koj ke rabotat na site dosegasni slucai kou do nebo mirisaat na korupcija.
Na toj nacin ke se stopira tradicionalnata sorabotka pomegu sudiite i advkatite i prijatelskata raspredelba na sudski predmeti na svoi luge. Se potencirase deka ke se kompromitira i devalvira nasata obvinitelska fela, ako se angazira stranec na funkcijata javen obvinitel.
Sto stori i kakvi merki prezede navedenata fela za mnogute nerazjasneti i nereseni koruptivni sudski slucai? So vakviot angazman na stranski ekspert ke se zajakne i intenzivira monitoringot vrz sudiite i ke se izvrsi kontrola vrz nivnata rabota.
Najbitno e celata taa sudska garnitura i struktura da bide oslobodena od sekakvi politicki i partiski vlijanija i pritisoci kako prv cekor vo borbata protiv korpcijata i organiziraniot kriminal.


Sudskata garnitura e oslobodena od sekakvi partijski vlijanija i pritisoci. Problemot e sto taa, sudskata garnitura saka da ucesvuva vo tie vlijania zatoa sto togas go delat kolachot. Koj sudija do sega dal ostavka zatoa sto chesno sakal da si ja izvrsuva taa funkcija no ne mu dale zaradi vlijanija? Nema takov! Site sakaat da dojdat do vrvni mesta vo sudstvoto za da mozat da kradat i se ofajdat od anarhijata i grabezot koj vladee vo Makedonija. Duri i da dojde chesen obvinitel , ako nikoj okolu nego nema namera da go sproveduva zakonot, nemu mu se racete vrzani. Pak, da povtoram, od glavata ribata smrdi i odtuka doagja se. Ako vlasta ne saka da bide korumpirana, i obvinitelot ke si ja vrsi rabotata.
angomako fakt e deka makedonija tone vo korupcija,i deka sudstvoto ima rekorden broj na slucai koi se nereseni od neazurnost,a i korupcija,dogovori i sprega megju advokati i sudii,koi si ja drzat tezgata,bas kako sto i visokoto obrazovanie bese na tezga.
jas sum celosno za megjunaroden monitoring na ovie procesi.
ne deka ne se korumpirani,ama pa od ova sega,poloso ne moze.
+novini sigurno kje ima,a i kje se promenat mnogu raboti.
zamislete brzo,azurno sudstvo koe pocnuva da se spravuva so oligarhijata koja ja izlusti drzavata zasto ne i bese povekje od obicna tezga a narodot ne i bese povekje od ovca za strizenje?
idejata e super,a realizacijata kje ja vidime.
ne znam kolku dobri sudii ima,neka im e na cest,ama sigurno se premalku za da trkaloto trgne pobrzo vo posakuvanata nasoka.
vaka,koga nekoj so stapce kje vika achtung,schneller,schneller,nicths gut,toa dembelite korumpirani malce kje se i podzamislat,a mozebi i kje oslabat nekoe kilo.
idejata e super,a megjunarodnata zaednica kje se vidi sebe vo proektot.
f9 Ne mi se chini deka kaj nas e problemot samo vo Javnoto obvinitelstvo.Koj e kriv za Leka i Krasnichi?Obvinitelstvoto pokrena obvinitelni akti,pa proizleze da policijata ne e efikasna i chekaa moment ama toj ne dojde-mizhi da te mamam.Od druga strana obvinitelstvoto pokrenuva obvinenija a sudstvoto pravi deceniski aferi so multistepenosta i odlaganjata na rati do beskonechnost.Takviot manipulativen prostor im e daden na sudiite preku zakonite koj proizleguvaat od parlamentot.Znachi, ako treba stranec za da raboti obvinitelstvoto shto treba za policijata i za parlamentot?-Marsovec? .
Idejata e samo beganje od odgovornosta koja ja ima sega Vmro-dpmne pri postavuvanjeto i sproveduvanjeto na zakonite,nivnite vetuvanja deka ke gi preispituvaat site onie buli zaradi koj
ednite ja dobija a drugite ja izgubija vlasta i vsushnost ke bide voved vo legalizacija na grabezhot izvrshen sive ovie godini na samostojnost.
Korupcijata pretpostavuva deka vladinata administracija naplatuva za uslugi prema poedinci i firmi nadvor od zakonot.Klasichna korupcija kaj nas nema tuku se raboti za politichko-partiska-biznis oligarhija.Koj i da bide obvinitel posredno ke bide pod vlijanie na momentalnata vladeechka oligarhija.Vo momentot koga ke dopre vo zabranetata zona ke postane i neupotrebliv i nepozhelen.Za da ima uspeshna borba protiv kriminalot i korupcijata najvazhna e danochnata uprava koja mora da gi unapredi i kontrolira i prihodite i rashodite i tokovite na kapitalot.
concrete A be ajde ne raspreduvajte volna...kakov stranec , kakvi bakraci...ima barem 200 domorodni perfektni glavoseci za mestoto javen obvinitel , na koe nazalost uporno se izbiraat samo SAMPITI ko Dzikov i Prcevski....Sataniko ko sekogas e mnogu jasen :SAKA LI VLADATA (ONAA "VISTINSKATA" OD MZ) DA IMA ILI DA NEMA KRIMINAL VO MKD....PRASANJE E SEGA ???!!!!
nukleus Tokmu zatoa go napomenav primerot so Prilepskiot sudija koj si ja brka rabotata poveke od profesionalno i ima madinja da se spravi so odredeni specificni i seriozni slucaevi za rekordno vreme,no sepak takvite sudii ke ostanat vo provincija i nema da bidat predlozeni od nitu edna vlast za klucni pozicii kako shto e javen obvinitel zatoa shto nikogash ne bile clenovi ili simpatizeri na odredeni politicki partii.Na sekoja politicka opcija koja doaga na vlast ne i odgovaraat profesionalci koj ne se korumpirani ili servilni.Partiite baraat lesno potkuplivi licnosti i gi forsiraat za predsedateli na sudski soveti,javni obviniteli ili pravobraniteli a vo Makedonija osnovna preporaka i praktika kako kapak na se dosega beshe i tie da bidat vlasi kako Zikov,Zoja Lega i sl. "provereni" kadri.
Bidete sigurni deka vo Makedonija ima 95% pravicni i nekorumpirani sudii kako shto e spomenatiot slucaj so Prilepskiot sudija no fakt e deka takvite licnosti nema da bidat staveni na "visoki" pozicii zatoa shto site vlasti imaat "valkani gaki" zad sebe pa sega kako najnova "finta" baraat stranec koj ke rabotel "pravicno" i blagovremeno.Apsurdno e toa da se frlaat drva i kamenja po celokupnoto sudstvo iako samo 5% od niv se podlozeni na mito i korupcija.Pozicijata na javniot obvinitel treba da bide navistina nezavisna kako finansiski taka i bezbednosno dokolku sakame neshto i da trgne vo drzavava.Javniot obvinitel treba da bide pobezbeden i od premierot i od predsedatelot vo Makedonija.Finansiski treba da bide apsolutno obezbeden so najvisoki primanja vo drzavava dokolku sakame da raboti kako shto treba da raboti eden javen obvinitel.No nikako ne smee da bide stranec zatoa shto ni eden stranec ne ja znae vistinskata sostojba vo Makedonija.E sega ke recete deka ke ima strucen tim od Makedonski sovetnici ama i tie ke bidat instalirani od partiite shto se vo vlasta pa taka "kutriot" stranec sekogash ke bide pogreshno informiran.
nukleus Zgora na se kako problem se javuva i zakonot za drzavni sluzbenici koj striktno veli deka stranec ne moze da bide na javna funkcija ili drzaven sluzbenik mora da bide drzavjanin na Republika Makedonija.
Diletantite na VMRO-DPMNE ushte ne se sednati vo udobnite fotelji a uspevaat da dokazat deka se navistina diletanti.
david69 I jas sum za stranec oti ovie nasive "mafijasi" sekoj so sekogo se znae .
nukleus Nashite "mafijashi" se znaat i sorabotuvaat so mnogu od stranskite "mafijashi" koj bi pretendirale na mestoto nareceno "javen" obvinitel!
Unreal
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium

Странец ќе ја води борбата против криминалот и корупцијата
Поделени мислењата на стручната јавност: од отворена поддршка до остра критика


quote:
Немам ништо против, само што ќе треба да увеземе и политичари од странство, кои не се од типот на ВМРО-ДПМНЕ, вели сегашниот јавен обвинител Александар Прчевски
Прчевски е свесен дека ќе биде првиот функционер за отстрел и вели дека е подготвен за својата смена. „Тоа не ме плаши. Не се уплашив порано, нема ни сега. Работев со чиста совест и подготвен сум во секое време да дадам отчет за она што го сработивме, но и за она што не успеавме да го направиме", вели Прчевски. Тој нема ништо против тоа новата власт да донесе кого сака на неговото место, но нагласува дека му е жал што се потценува целата обвинителска фела, бидејќи таму има способни и вредни кадри. „Имав среќа да работам со врвни професионалци и со доверливи соработници, кои имаат исклучително знаење и доблест. Не жалам ниту за еден миг поминат во Обвинителството, затоа што сметам дека направивме многу, иако можевме и повеќе!", завршува на крајот Прчевски

Каква иронија од човекот кој е најзаслужен за зголемување на корупцијата во Македонија,човекот кој ИНСИСТИРАШЕ да се УКИНЕ актикорупциксата комисија (изгледа дека му даваше многу случаи),човекот кој нема покренато ама БАШ НИЕДНО обвинение за злоупотреба на службена должност или проневера.
Овие луѓе живеат во некој нивни свет,во некоја нивна реалност,која нема ама баш никаква врска со моменталнава сегашност во Македонија.
Просто му се чудам на излечените зборови дека работел со чиста совест (а резултати нема,судот не може да суди некого ако нема обвинителен акт,кој треба ТОЈ да го поднесе),дека сработил многу...итн итн...Абе овие се чудо од луѓе.

quote:
Според професорот по кривично право од Правниот факултет Никола Тупанчевски, ваквиот предлог на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ е многу проблематично, па дури и комично решение, кое отвора многу дилеми во јавноста.
„Некому да му се даде државјанство само за да го исполни условот да биде носител на висока државна функција значи свесна намера за изигрување на законите, макар и да биде мотивирано и од определени цели", смета Тупанчевски. Тој предупредува дека еден странец не го познава нашиот правен систем и неговите специфики, а проблеми ќе се јават и во субординацијата и комуникацијата меѓу обвинителствата. „Колку и да имам разбирање за добрите намери на промоторите на оваа идеја, сепак, не познавам ваков случај во правната практика во Европа, па и пошироко. Се прашувам која е гаранцијата дека ваквиот обвинител-странец ќе биде ефикасен кога Обвинителството е само една алка од правосудниот систем, а од чија заедничка ефикасност зависи борбата против криминалот и корупцијата. Каква ќе биде одговорноста на ваквиот обвинител и пред кого ќе одговара?", се прашува Тупанчевски. Тој заклучува дека на ваков начин ан блок се отфрла целата домашна правна фела и неправедно се искажува голема недоверба спрема неа.


За овој пак неам зборој,сигурно дека земал неброена сума на пари за да пишува 6-ки и сеа секако дека нема да му одговара да дојде некој КОЈ НАВИСТИНА ЌЕ ГО ОБВИНИ и ред други,можда едно 95% од сите професори на сите универзитети и факултети во државава.

ДПМНЕ излезе со став и волја искрено да се спротистави и да стави крај на корупцијата.Секако е дека и судиите ЌЕ МОРА да го пресудат секое обвинение кое е поднесено,затоа што ако не пресудат повеќе од сигурно е дека тие ќе се следни.
Го поздравувам ваквиот потег и се надевам дека за многу брзо време ќе донесе добри резултати.
nukleus Najdobra opcija e Makedonija da stavi stranec za premier a ne obvinitel ili pravobranitel.Stranecot kako premier barem nema da kupi 4stanovi i da gi prepishe na negovata majka.
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by david69

I jas sum za stranec oti ovie nasive "mafijasi" sekoj so sekogo se znae .


Jas sum za najdobriot covek da se postavi na taa funkcija. Ne sum protiv stranci na mesta vo Makedonija, naprotiv, Makedonija ima los struchen kadar koga ke se sporedi so ostanatite razvieni drzavi a i go spomenav primerot so trenerite gore.

No , funkcijata na javen obvinitel ne bara genije, ili Bill Gates, ili Klinsman, tuku bara pred se chesen covek. Sansite Makedonija da NEMA chesen covek se ednakvi na NULA.
nukleus Vo Makedonija procentot na cesni luge e daleku pogolem otkolku procentot na cesni luge vo Evropa pa i vo svetot.Kaj nas edinstven problem e toj shto cesnite luge ne smeat nitu da se doberat do nekoj klucna pozicija.
Шопот да предложиме Иван Татарчев, он е Македонец и има седум години стаж како прв jaвен обвинител
tane komita
Абе човекот ќе биде италијанец, таму имаат најголемо искуство со корупцијата. Ако таму не можат да го корумпираат, сигурно и овде не ќе можат затоа што „дебело“ ќе биде платен, човек со реноме и кој не ќе сака за него негативно да се пишува во светот.
Нека извинат оние судии кои се „чисти“, ама „покрај сувото, гори и суровото“.


Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by tane komita


Абе човекот ќе биде италијанец, таму имаат најголемо искуство со корупцијата. Ако таму не можат да го корумпираат, сигурно и овде не ќе можат затоа што „дебело“ ќе биде платен, човек со реноме и кој не ќе сака за него негативно да се пишува во светот.
Нека извинат оние судии кои се „чисти“, ама „покрај сувото, гори и суровото“.

Pa od samoto iskustvo na prostorite na bivsa Jugoslavija se gleda deka sekoj moze da se korumpira.

Na primer dva primera - Bosna i Kosovo , kade MZ ima prv i posleden zbor. Pogotovo na Kosovo, korupcijata e OGROMNA, i poznat fakt e i javna tajna deka i najnekorumpiranite skandinavci mnogu lesno se korumpiraa.

Sekoj e podlozen na korupcija ako znae deka konsekvenci ke nema i deka sredinata toa go ocekuva i tolerira. Pak se vrakame na toa deka se zavisi od vlasta , da li saka ili ne da ima korupcija i da li nekoj ako se korumpira ke snosi posledici ili ne. Da li e stranec ili ne ne e bitno, bitno e da e cesen, i da vlasta saka da gi sledi do slovo negovite preporaki, a od druga strana da go kontrolira i reagira ako se pokazat znaci na korupcija kaj nego.
nukleus Pa tokmu toa go velam i jas.Vo Italija korupcijata e ogromna taka shto samo 10% od ona shto se raboti izleguva vo javnost.A koga bi postavile javen obvinitel od Italija togash so sigurnost mozeme da tvrdime deka covekot ke bide "ekspert" za korupcija zatoa shto toa mu e sostaven del od zivotot pa taka ke moze da zaraboti mnogu poveke pari odkolku nekoj nash sudija koj ke ima malku strav zatoa shto teshko ke moze da pobegne od zemjava.Znaci idejata za javen obvinitel od stranstvo asocira na koruptivni aktivnosti ushte so samoto nejzino prezentiranje.Iskustvoto so strancite dosega go dokazuva toa kako vo Bosna taka i vo Kosovo pa i vo Makedonija.Nasekade kade strancite se nekoj faktor vo vlasta tie se "korumpirani do kocan" i toa nema da bide poinaku vo Makedonija na funkcijata javen obvinitel.
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by nukleus

Pa tokmu toa go velam i jas.Vo Italija korupcijata e ogromna taka shto samo 10% od ona shto se raboti izleguva vo javnost.A koga bi postavile javen obvinitel od Italija togash so sigurnost mozeme da tvrdime deka covekot ke bide "ekspert" za korupcija zatoa shto toa mu e sostaven del od zivotot pa taka ke moze da zaraboti mnogu poveke pari odkolku nekoj nash sudija koj ke ima malku strav zatoa shto teshko ke moze da pobegne od zemjava.Znaci idejata za javen obvinitel od stranstvo asocira na koruptivni aktivnosti ushte so samoto nejzino prezentiranje.Iskustvoto so strancite dosega go dokazuva toa kako vo Bosna taka i vo Kosovo pa i vo Makedonija.Nasekade kade strancite se nekoj faktor vo vlasta tie se "korumpirani do kocan" i toa nema da bide poinaku vo Makedonija na funkcijata javen obvinitel.


Ne e stranecot korumpiran zatoa sto e stranec tuku zatoa sto mu se moze. Italija ima mnogu pomala korupcija od nasata. Ustvari, ne e bitno kolku korupcija se sozdava tuku kako i da li drzavata se spravuva so nejze. Pogledni sto se desi so fudbalskite timovi vo Italija kakvi kazni dobija vo taa afera. Jas bi bil sreken da stigneme do toa nivo.

Uste ednaska, ne e do stranecot tuku do toj sto go naznacuva i kontrolira. Dosega site Makedonci bea korumpirani. A i so dosegasnite vlasti i stranec da bese na toa mesto ke bese ist, korumpiran. Znaci, bitno e da go vidime Gruevski na delo, prvite 100 dena kolku ke prati vo aps i da li tolerira delaveri. Toa e edinstvenoto merilo za mene.
nukleus Samo aferata so fudbalot vo Italija e pogolema otkolku budjetot vo Makedonija za edna godina.
tane komita
Вероватно Грујо има „п(р)ичина“ да донесе странец за „јавен обвинител“ - не е ништо случајно!?
Општо е познато да секој судски процес се темели на обвинението. Ако е тоа слабо, и „слаб“ адвокат ќе го обори.
Можеби една од причините е Љубчо и таквите како него!!!???

Некој пат и „стравот го чува лозјето“ - да се надеваме на добро!
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by nukleus

Samo aferata so fudbalot vo Italija e pogolema otkolku budjetot vo Makedonija za edna godina.


Kako i da e Italijanite imaat golema korupcija no se spravuvaat so nejze. I vo budzetot na Italija ima korupcija, no ima i politicari koj se osudeni. Kaj nas nema NIEDEN. Tie imaat najjaka fudbalska liga mozebi vo svetot pa pak se resija na drasticen cekor najdobrite timovi svoi da gi kaznat.

Interesen tekst vo vreme na ovaa tema:

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=803&ArticleID=53066

Posebno e dobro ona: Kaj nas vo prvenstvoto se se znae odnapred.
nukleus
quote:
Originally posted by tane komita


Вероватно Грујо има „п(р)ичина“ да донесе странец за „јавен обвинител“ - не е ништо случајно!?
Општо е познато да секој судски процес се темели на обвинението. Ако е тоа слабо, и „слаб“ адвокат ќе го обори.
Можеби една од причините е Љубчо и таквите како него!!!???

Некој пат и „стравот го чува лозјето“ - да се надеваме на добро!


Mozebi si misli deka stranecot nema da znae za "majcinite stanovi" na Gvujo.!
angomako ako nekoj gi znae igrite na oligarhijata,i dosol do tamu da organizira javni sudenja(!) toa se italijanite.
jas vikam,give it a go...i se slagam,na kraj,sepak zavisi od nasata vlada i kolu tie se reseni da se spravat..