Milorad Pavic, Predeo slikan chajem

Milorad Pavic, Predeo slikan chajem
nikolahn
 
Mi padna vrace knigava pred eden mesec. Do polovina mi e prochitana, ama se trudam. Vo del od prikaskata e prenesen i natprevarot (sakate kazhete netrpelivosta) megju Srbite i Bugarite.
(Makdoncite kako nacija ne se spomnati vo knigata, aj da recham ne ispushtil pisatelot)
Nekoj ce reche ne postoi omraza megju narodi, sepak ima neshto. Chitajki ja knigata, prvpat si go postaviv prashanjeto koja e genezata na vakvite odnosi?
Sum chital na primer za bibliskata Grchko/Evrejska netrpelivost, za koja postojat gore/dolu prifatlivi objasnuvanja.
Mozhno da e Makdonija, i samo Makedonija prichinata?
yavor Ima estestwena omraza, kato megu dwa brata koi delat bashtin imot. Otdelno welikite sili sekogash go podklajdat oginot. A kolko poweke wreme odi, generaciite si gi tapcat wo glawite starite wrazdi i se poweke zaborawat deka sa bliski po krw.
Karan Obedinitelot Nikolahn...


- Во твојата книга - Која патем речено само ти ја знаеш која е (штом не наоѓаш за сходно да и го споделиш насловот со нас ?!), НАЈВАЖНОТО , што секако не си го заборавил да ни го кажеш е дека...

... Македонците не биле спомнати - КАКО НАЦИЈА?!!!...

- Значи насловот не е битен ниту авторот , ниту пак тоа дека само до половина си ја прочитал, но БИТНОТО Е ...


- дека Македонците не постојат како нација ( и наивното додавање дека можеби писателот не испуштил ??!! - И СЕГА ГЛУП СУМ ДА НЕ НАМИРИСАМ БЛГАРСКА ПРОПАГАНДА ОД НАЈПЕРФИДЕН , ПРИКРИЕН ТИП ????!!!

- А ти така си се трудел да ја допрочиташ ????!!!!


- што ли ќе произлезе од нејзе - КОГА ЌЕ ЈА ПРОЧИТАШ , можам само да замислам !!!!....


2. продолжувањето со генезите на омразите меѓу народите , нели тие што ги има ( читај што постојат ?!) - Србите и Бугарите , само те потврдуваат - КОЈ СИ ВСУШНОСТ...

- зашто има омраза и меѓу Македонците и Бугарите , има омраза и меѓу Србите и Македонците како и меѓу Македонците и Грците...

- Но тоа , не го спомнуваш , зашто Македонци како нација во фамозната книга ( А ДО ПОЛА ПРОЧИТАНА ?!) , едноставно - нема ???!!

3.- и со омразите мудро ќе се продолжи со - Библијата каде имало замисли - Грчко-Еврејска омраза ???!!... но таа е всушност...


- Македонско - Еврејска омраза , оти таму се секаде - Македонците и Евреите, оти кралевите на македонскиот народ ги владееја Евреите, стотици години по Александар. Во Израел Грци како владетели нема, тие едноставно немаат допир...


- значи повторно - БРИШЕЊЕ НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД , иако него и тоа како го има во Библијата, премногу за да вака се избрише...


- зашто таму се само тие и од тогашните стари и денешни народи - Евреите и Македонците. Таму простете но нема Блгари ни на повидок, нема Срби, нема Британци, Французи, Германци... нема ниту еден денешен Европски народ или држава, дури ни Грците - како Грци но како нешто друго ( Хелени а што е тоа навистина во некоја друга прилека..)..

- Простете но таму во - НАЈСТАРАТА И НАЈПРЕВЕДУВАНАТА, НАЈЧИТАНАТА КНИГА НА СИТЕ ВЕМИЊА И МЕРДИЈАНИ , таму се само - МАКЕДОНЦИТЕ и ЕВРЕИТЕ ( од денешните народи)...


- И ти нив ги заменуваш со некои други, а нив ги бришиш ???!!


4. - БИБЛИЈАТА НИ Е БЕСПЛАТНА РЕКЛАМА , ВО СЕКОЈА МИНУТА ОД ДЕНОТ, свесен ли си ти или не ?!..

- Библијата го воздига нашиот БРЕНД, и кога неа ќе успееш да ја - избришиш , тогаш ќе можеш и - македонскиот народ , така едноставно да го бришиш...


- До тогаш можеш само пусти желби и провидни пропаганди , да сееш колку сакаш...

-
Karan Obedinitelot Јавор...

а тебе , не те ни коментирам посебно она со - баштиниот имот и двата поделени и замразени синови кои со времето се повеќе се мразеле а се од - Големите сили ???!!! - ...

.... Се ви е провидно со другарчето, видовте дека овде што повеќе, пробувате некого да разубедете дека не е тоа што е , него е тоа што вие мислите дека е - се повеќе омраза навлеговте на се што е Блгарско , па сега...

- удривте да спуштате топката , со некои наивности за омразата меѓу Србите и Блгарите ( само нас Македонците , никаде не нема , споманти кај првиот а не признати - оти не немало во книгите ??!!)...

- И сето лошо не е од Болгарето , но од - Големите сили ????!!!

- а бре вие , за што не мислите и за што пак самите си се замислувате.... Сешто..
nikolahn Karan, tolku si zaslepen od omraza, taka da go chitash ona shto sakash da go prochitash.

1.Naslovot na knigata e daden vo imeto na topikot, Predeo slikan chajem!?
Milorad Pavic, eliten srpski pisatel, e eden od najpreveduvanite srpski pisateli, mozhebi i najpreveduvan.
Si slushnal za "Hazarski rechnik"? E istiot chovek go napishal.
Tebe chovek prst da ti pokazhe, ce prepoznaesh БЛГАРСКА ПРОПАГАНДА ОД НАЈПЕРФИДЕН , ПРИКРИЕН ТИП ????!!!

2. Ne znam za makedonsko bugarska omraza, od tebe slusham.

3. Skash da kazhesh deka sveti Pavle bil Makedonec, da umrev ne ke znaev!?!?!?
yavor
quote:
Originally posted by Karan Obedinitelot

Јавор...

а тебе , не те ни коментирам посебно она со - баштиниот имот и двата поделени и замразени синови кои со времето се повеќе се мразеле а се од - Големите сили ???!!! - ...

.... Се ви е провидно со другарчето, видовте дека овде што повеќе, пробувате некого да разубедете дека не е тоа што е , него е тоа што вие мислите дека е - се повеќе омраза навлеговте на се што е Блгарско , па сега...

- удривте да спуштате топката , со некои наивности за омразата меѓу Србите и Блгарите ( само нас Македонците , никаде не нема , споманти кај првиот а не признати - оти не немало во книгите ??!!)...

- И сето лошо не е од Болгарето , но од - Големите сили ????!!!

- а бре вие , за што не мислите и за што пак самите си се замислувате.... Сешто..


Swesen li si Karane Rogati?!? Samo mi e na mene gajle tebe da te razubeduwaam... Napisal sam shto mislim po owo pitanje, ako so toa si nawlegoh poweke omraza - moj greh. Wakwo mi e mnenieto i tolku! Po mene site konflikti megu srbi i bugari su bile apsolutno bez nikakow smisal. Konacno ni ednite ni drugite ne sa dobili nisto, samo taka, malce kjotek za seir na komsiite. Ako sakas da mi kazesh ti , deka za seto toa e winowna samo Bugarija, budi dobar, leci se.
Sho sakash da wi ima was "makedoncite"? Wo wreme koga bugarite i srbite sa zamisluwali Balkanska federaciq, Makedonija e bila samo geografsko ime.
Namesto da mi stenjesh na mene, pisi po predmetot na temata.