G
G
ViennaBoy Suicide She knew it when she met him From the very first time They were meant to be together There wasn’t a doubt in her mind From the first words that he spoke She could hear it in his voice She knew he felt the same way It was a given, not by choice Immediately they were together The couple that everyone knew There was an instant connection And their friends could feel it too People said it wouldn’t work Because they came from different places But their love was everlasting You could see it in their faces Their parents saw it differently Forbidding it to start But their feelings were so strong They couldn’t keep them apart Their parents went through everything Thinking it couldn’t last Judging by accidents With relationships in the past It was like they’d known forever This relationship was right To him she was his princess And to her he was her knight And then they were finally separated Both of their hearts being torn It felt like tearing the petals off a rose And being pricked by the thorn They found a way to be together Secretly meeting late at night Making love until the sun rose Holding each other tight Finally they came to realize This was no way to live Secretly loving your soul mate Was more effort then they could give One night they went together Bringing along a knife Kissing each other good-bye And taking each other's life The plunging of the knife Stood for the sacrifices they were making And the pouring of their blood Was for the measures they were taking They held each other tightly As they watched each other die But they knew that this was better Than living in a lie Hours later they were found No one knowing just why they died But stories are going around Of a lovers' suicide
ViennaBoy Avotorot veli deka neso "slicno" se slucilo vo blizina na negovoto rodno mesto.Ako e vistina, togas navistina tragicno.Kako moze covek tolku mnogu da saka,ta i svojot zivot, za lubov da go zrtvuva??!!
Whitebaby Abe zafrknata rabota e ljubovta, ali do toj stepen da dadesh zhivot za nea ... neznam, ne mi deluva ispravno. Whitebaby
Whitebaby Uh ... sad poem [:(] Ova nesho u stilot na Romeo i Juliet.
ViennaBoy
quote:
Originally posted by Whitebaby
Abe zafrknata rabota e ljubovta, ali do toj stepen da dadesh zhivot za nea ... neznam, ne mi deluva ispravno. Whitebaby
Македонските Ромео и Јулија БОРОВО, КРИВОПАЛАНЕЧКО - Деветнаесетгодишната Соња Марковска, на 31 мај во 15,30 часот, во моменти на тешка депресија поради разочарување во љубовта, се самоуби скокајќи од мост висок 20 метри, по што од инфаркт почина нејзиниот татко. Несреќната девојка во смрт со себе однесе и неродено дете. Соња и нејзиниот татко беа погребани наредниот ден, на 1 јуни, а два дена подоцна, во вторникот попладне, исто така околу 15,30 минути, во селото Борово, во близина на Крива Паланка, по својот живот посегна и нејзиниот несуден сопатник, 19-годишниот Ивица Илиевски. Тој, исто така, во тешка психичка растроеност, откако со него во неговата куќа имале разговор инспектори на полицијата од Крива Паланка, незабележан од никого, влегол во плевната, префрлил јаже на една од гредите на чатијата и се обидел да се самоубиство. Неговото отсуство на ручек и станало многу сомнително на една од неговите тетки која излегла надвор и по две минути дотрчала викајќи дека Ивица е обесен во плевната. Несреќниот самоубиец од јажето го симнал неговиот две години постар брат и со вештачко дишење успеал да го врати во живот. Ивица почнал да дава знаци на живот, меѓутоа останал во кома. Избезумените родители и роднини побарале брза помош од Медицинскиот центар во Крива Паланка, но оттаму одговориле дека немаат возач за возилото за итна помош, со препорака да се снаоѓаат како умеат. Потоа, во несвест со приватно возило е пренесен на Неврохируршкото одделение на Клиничкиот центар во Скопје каде што му е дадена неопходна помош и веќе следниот ден почнува физички да се чувствува подобро, со извесни проблеми во движењето на горните и на долните екстремитети. Според последните информации и тие проблеми се надминати, меѓутоа Ивица мора да продолжи да се лекува на невропсихијатрија, бидејќи се наоѓа во состојба на тешка депресија. Во понеделникот го посетивме родното село на Ивица, Борово, сместено во пазувите на Осоговијата, на 900 метри надморска височина, десетина километри воздушна линија до Крива Паланка. Од главната магистрала Куманово - Деве Баир до селото се пешачи два часа по нагорнина. Со автомобил се патува од дупка на камен речиси половина час. Населбата има триесетина "живи" куќи меѓу кои и куќата на четиричленото семејството на Ивица. Живурка сў уште и селското училиште "Илинден" со пет ученици. Учителката Соња Стојановска изрази желба нивните имиња да бидат објавени во весник и, без дневник, почна да ги реди: во прво одделение - нема ученик, второ - Маја, трето - Мартин и Јасмина, четврто - Синиша и Станко. За редот и хигиената во училиштето како прислужничка се грижи мајката на Ивица. Беше толку видливо депримирана и скршена од тоа што ја снајде. Уште повеќе беше уплашена и збунета од нашата ненајавена посета. Таткото Стојко беше заминат за Крива Паланка. Мајката вели дека не е точно тоа што го пишувало. "Не е точно дека сме имале расправија со Ивица и Сања и дека сме им бранеле да се земат. Ние не сме знаеле дека таа била бремена. Дури, јас ја немам видено инаку, освен на слика. Точно е дека мојот Ивица многу ја сакаше. Според сликата, таа е навистина многу убава. Инаку, како човек, не ја знаев. Точно е и тоа дека децата ноќта пред самоубиството на Сања преспале во училиштето кое е на дваесетина метри од нашата куќата", вели таа. Сторијата за фаталниот крај на љубовта на двајцата матуранти на Средното ветеринарно училиште од Свети Николе во понеделникот ја запишувавме во присуство на неколку први сосетки на мајката на Ивица, за цело време во длабока тишина што единствено ја нарушуваше песната на птиците. "Само да ни се врати нашиот Ивица оздравен и онака мил како што го знаеме", велат тие. NO COMMENT![V][V][V]
Whitebaby ViennaBoy, veke ti pishav reply na drugiot topic.