Koncerti
Koncerti
melpomena Na 23 Noemvri (sabota) na saem- AREA Se nadevam nema da ni se desi "turkanje, guzvanje" kako na proshliot koncert od AREA koga beshe opasno po zivot da si vo saemskata hala.Inaku kje se odrzi vo prvata hala, shto e samo nadezh deka "kje ima mesto za site"[:)] Cogitationis poenam nemo patitur...
melpomena ОД 29 МАЈ ДО 7 ЈУНИ На "Оффест" доаѓа светскиот музички тренд Главни sвезди на второто издание на фестивалот кој од годинава се вика "Хајнекен Оффест"се португалската група "Мадредеуш" и британската атркација Ејжн Даб Фоундејшн Со концертот на познатата португалска група "Мадредеуш" в петок во Универзална сала ќе почне второто издание на фестивалскиот музички спектакл насловен "Хајнекен Оффест". Организатор како и минатата година е Скопје џез фестивал кој покрај веќе култниот џез есенски настан го прави и овој музички хепенинг со електронска, рок и етно музика. Фестивалот, судејќи според програмата, е најдобриот музички настан што летово ќе му се случи на Скопје. Според Оливер Белопета, уметнички директор на Скопје џез фестивал, годинашниот Оффест има слична концепција како и лани. - На фестивалот ќе има секаква музика-рок, електронска, ворлд но не и џез. Групата "Лајка" чиј концерт беше најавен за 31 мај нема да се одржи поради оправдани причини на еден од членовите во групата, но во преговори сме тие да одржат концерт во Скопје на есен. Покрај "Мадредуш" на фестивалот ќе настапат и Мерџан Деде во Универзална сала (5 јуни), во летниот клуб Колоесум ќе настапи ди-џејот Џалс Петерсон (6 јуни) а на Скопско лизгалиште британската атракција Ејжн Даб Фоундејшн (7 јуни). Канадскиот музичар, ди-џеј и продуцент со турско потекло Мерџан Деде со уникатна фузија на традиционалните турски, персиски и индиски музички влијанија и на модерната електроника во последниве неколку години се наметна како една од водечките појави на современата етно музичка сцена во светот. Покрај Деде ќе настапат и четворица турски музичари и еден танчер Ди-Џеј Џалс Петерсон е основач на легендарната етикета Ејсид џез што е синоним за едно цело музичко движење во деведесетите години. Во неговите ди-џејски сетови има хип-хоп, хаус, тек-џез па се до електро боса и драм енд бејс елементи. Резиденд ди-џеј е на лондонскит клуб Бар Румба. Музиката на една од најголемите британски концертни атракции Ејжн даб Фоундејшн критичарите ја одредуваат како комбинација на тешки реге-џангл ритмови, додека пак членовите на групата својата музика ја опишуваат како "азиски џангл панк" а меѓу најомилените свои музичари ги набројуваат Паблик енеми, Рејдиохед, Марвин Геј. Билетите за концертите можат да се купат во повеќе музички продавници, а чинат 900 денари за Мадредеуш, 500 за Мерџан Деде, за журката на Џалс Петерсон се 300 во претпродажба а 350 денари на врата, а за концертот на Ејжн Даб Фоундејшн се 500 во претпродажба, а 700 денари на врата. (О.П.)
malisha Mercan Dede, ne mnogu poznato ime na ovie prostori no definitivno ime koe treba da se zapamti. Ako ne bevte vcera na koncertot... da se kaete[:D][^][8D][;)] Koncertot beshe odlicen. Deckoto definitivno znae da napravi atmosfera i da kominicira so publikata. Edinstvena GOLEMA zamerka do organizatorite e izborot na salata. Univerzalna. Ogromna greska. Mozete da zamislite juni u univerzalna na nekolku iljadi luge? Srekni ste ako ne mozete[:)][;)] Mislam deka flaerite na vrata gi davaa samo za da mozat lugeto da se pafkaat so niv i da probuvaat da se razladat. Baska nemase vozduh, ne se disese. I Samiot Mercan rekol (rekol - ne ostanav do kraj na koncertot) da gi izgasat svetlata bidejki e pretoplo[:)] Vo sekoj slucaj, dobar poteg na Belopeta. Pozdrav
malisha Here i go again...[8D][;)] Znaci... 14 Juni koncert na WhiteSnake vo Sofija. Kartite kupeni zaklucno so utresniot den, sabota, se 30 evra. Posle toa 35 evra. Pokraj karta, obezbeden i prevoz. Kako bi idela...ufff (a mozda i ke idam)[:)][:D][:D] Antrax, 15 Juni Sofija. Cena 28 so 30 evra (do sabota i posle sabota kupeni). Karta i prevoz. Iron Maiden, Zagreb 16 Juni trgnuvanje od Skopje. Cena 60 so 70 evra. Karta i prevoz. Podetalni informacii mozete da dobiete vo Jugoton, 32 39 860. Dobar provod za site sto ke idat![:)][:D][:o)]
OooOo Na 26-ti Juli vo Chicago -> Metallica, Limp Bizkit, Linkin Park, Deftones, Mudvayne. Povekje informacii na www.ticketmaster.com :) Na kjelavi budali zabranet im e vlez. Duzhina na kosa minimum 2Cm. Djigerici ne se rachunaat.
fio Свирам на виолина и саксафон за пријатели и ќељави цури. телефонот познат на редакцијата
melpomena Na 27, 28 Noemvri vo Univerzalna sala-Kaliopi[8D] Za prviot koncert kartite se rasprodadeni. p.s. Fio i na ovoj koncert ako ne me odnesesh...[:D][:D][:D] Cogitationis poenam nemo patitur...
bube666 Abe ako ne ste cule Vlado Janevski ima sida
melpomena Abe... Vlado janevski 3 koncerta kje ima (mashala)[:D] 15, 16 i 18 Dekemvri[8D]
BalkanBoy Djole e ko svajcarski sat so negovite koncerti vo Makedonija - sekogas odprilika vo isto vreme doagja vo Skopje. Zivot je more... [:)]... Jas bi odel na Balasevic.
quote:
Originally posted by melpomena
Hm... Istiot den (23 Noemvri) vo Univerzalna sala- Dzorzde Balashevich Sega nastanuva dilema... Kade da se odi?[:)] Cogitationis poenam nemo patitur...
Yours unruly, BalkanBoy -- A lie if repeated often enough, becomes the truth.
fio Se slagam za Djole [:)] Today, well lived, makes yesterday a dream of happiness, and tomorrow a vision of hope
melpomena Hm... Istiot den (23 Noemvri) vo Univerzalna sala- Dzorzde Balashevich Sega nastanuva dilema... Kade da se odi?[:)] Cogitationis poenam nemo patitur...
melpomena Na Skopje povtorno ovaa godina kje mu se sluchi "TAKSIRAT" Za povekje info: http://www.lithiumrecords.com.mk/mindex.htm Cogitationis poenam nemo patitur...
pinX Harem koa kje dojdat pak ?? hm........
melpomena
quote:
Originally posted by pinX
Harem koa kje dojdat pak ?? hm........
Ne[:(], ama eve kje vi kazam koe kje bide iznenaduvanjeto na TAKSIRAT: Igi Pop[8D] Cogitationis poenam nemo patitur...
melpomena
quote:
Originally posted by fio
Se slagam za Djole [:)] Today, well lived, makes yesterday a dream of happiness, and tomorrow a vision of hope
Znachi ideme na Djole[8D] Cogitationis poenam nemo patitur...
pinX Kako sto slusam ova taksirat ke bide mnogu jako nesto site onaka se spremaat da idat a ustvari ic ne mi e jasno sto muzika ke pustaat [:))] [:D] [:D] Lud Pator :))))) kje ti najdam gratisi ako mozam idi vidi so muzika e [:D] hm........
melpomena 26 noemvri na saem Toshe Proevski[:)] Gosti kje bidat Harem (PinX ete ti shansa[;)]) Cogitationis poenam nemo patitur...
pinX Ooooo ... Na toshe ne idam pa i posledeno neshto u zivot da mi e ! :))) Koj kje go gleda toj pederot :))))) Daj pishete neshto koj bil na zurki kako si pominal itn.. hm........
melpomena Na 10 dekemvri vo Univerzalna sala, 20:30 chasot- "Danilushka"- Gipsy music. p.s. Ova kje bide jako[8D] Cogitationis poenam nemo patitur...
melpomena Cheng... abe ovie se svetski poznati...[;)] Cogitationis poenam nemo patitur...
melpomena Na 15 Dekemvri vo 20:00 chasot Univerzalna sala - Vlado Janevski Ete vi prilika da go vidite chovekot, deka e u red so nego...[:D][:D] Cogitationis poenam nemo patitur...
fio Melly, kje ideme na nekoj od niv? [:)]
kickol Sakav na Jazz Festivalot da dojdam amaaa nemav vreme.... ali toa ne e pricina jas pak da gi imam slikite od Jazz Festivalot koj saka sliki dobri PM radi.. skoro sekoja godina sum prisuten na Jazz ali eteee promasajj ovaja godina... slikickite se dzam nemam zborovi.. (mu gi dignav na reporterot od Dnevnik koga bese kaj mene na rabota ne se bunese ahihiihih)
melpomena kickol...pa ne si propushtil mnogu[:D] Jas bev 2 veceri na Jazz festivalot od koi prvata polovina beshe super, a vtorata... pa toj so harmonikata od Finska ja neznam u koj film beshe vlezen, se obidov od sekoj mozen aspekt da go razberam ne ideshe[:D][:D][:D] E... na bouena vista social club ne bev[:(]
melpomena Hm...Kje odi nekoj na Giboni? Vlatko Stefanovski kje bide gostin[8D]... Mislam deka na 10 fevruari e... na saem[:)]
fio Nema teorija :)
melpomena Рок-фест повторно во МКЦ! По ланското "протерување" на најстарата организирана рок-манифестација во земјава од Младинскиот културен центар, годинава Рок-фест повторно се враќа во старата локација. Рок-фест 2003 стартува на 13 февруари (четврток). Фестивалските вечери продолжуваат на 14-ти, 21-ви и на 22 февруари. Финалето на манифестацијата ќе се одржи на 28 февруари (петок). Како бонус-вечер за Фестивалот е планиран ревијален хепенинг, насловен како The Best of Rock Fest, вечер на која ќе настапат повеќе афирмирани групи од македонската рок-сцена - No Name Nation, Flux, New Police State, Smut, Steel Temple, Д' Далтонс како и победникот на годинашното издание на Рок-фест. Во рамките на оваа ревијална вечер организаторот подготвува и едно пријатно изненадување, настап на една странска хард-кор-панк група! На Рок-фест 2003 планирано е да настапат повеќе од триесет рок-групи, повеќето од "подземната" музичка сцена, кои ќе презентираат андерграунд рок од повеќе негови разграноци - ортодоксен рокенрол, гранџ, хард & метал, њу метал-рап, панк, ска-панк... p.s. Zemeno od Antena (Dnevnik)
melpomena Vecher vo Univerzalna sala vo 20 chasot, kje se odrzhi "Zlatna Buba Mara na popularnosta"[:)]