Kniga od vremeto na Aleksandar
Kniga od vremeto na Aleksandar
AaaAa Prevzemeno od denesniot broj na Vest МИСТЕРИЈАТА НА КНИГАТА ОД АЛЕКСАНДРОВОТО ВРЕМЕ ПРОНАЈДЕНА ВО МАКЕДОНИЈА Сопственикот на бакарната книга, бара милион евра од државата Книгата испишана со повеќе писма меѓу кои и со старомакедонското, е пронајдена пред 20 години, сопственикот е див копач, добро познат на археолозите, кој 12 години ја вади книгата по потреба, со секоја смена н Агенциската вест (од завчера) дека е откриена бакарна книга со исклучителна вредност за македонската историја, како "револуционерно откритие на територијата на Македонија"не е нова работа ниту за архолозите во Републичкиот завод за заштита на спомениците, ниту за "ВЕСТ" затоа што за оваа книга е пишувано во саботното издание во март лани. Во оваа најнова верзија за пронајдената книга излезена од дирекцијата на карпестата уметност на Душко Алексоски е дека бакарната книга е пронајдена во "импровизирана пештера во близина на планината Беласица", и дека нејзината цена "не би смеело да има помала вредност од еден милион евра, а дека "македонската држава прави напори да го откупи вредното откритрие што ќе најде свое место во витрините на Универзитетската библиотека или во Македонската академија на науките и уметностите". Неспорно е дека книгата е оригинал, дека е испишана со повеќе писма меѓу кои и со старомакедонското писмо, со претпоставка на археолозите дека датира од времето на Александар Македонски, и како што пишуваше и "ВЕСТ" е единствена пронајдена на овие простори и досега не е познато дека постои и друга во Македонија. За нас е посебно значајна затоа што на неа е старомакедонското писмо, речиси идентично на ова со кое ние денес се служиме - кирилицата. Книгата, всушност, докажува дека писмото постоело дури петнаесетина века пред појавата на Кирил и Методиј. На неколку места може да се прочита и името Александар, а од знаците има исцртано многу сонца и еден клуч. Нашите археолози велат дека вакво старомакедонско писмо пронашле и нивните грчки колеги пред деценија - две, некаде кај Пела, и дека ова Грците го држат во тајност. Тоа се керамички таблици со старомакедонско писмо кои се скриени во трезорите на Атинскиот музеј. Натаму приказната за оваа книга може да влезе и во крими досие. Работата е во тоа што оваа книга е пронајдена пред 20-тина години, поседувачот лично им е познат и на археолозите од Републичкиот завод за заштита на спомениците, но неговото име се држи во тајност. Како што ни изјави директорот на Републичкиот завод за заштита на спомениците на културата Јован Ристов најновово "промовирање" на книгата пред јавноста всушност може да има двојна намена: сопственикот по кој знае кој пат да се пазари за нејзината цена со државата, а второто што за Ристов е пологично дека сега толку е засилена археолошката инспекција по терениве, што за ова сигурно му е јавено од доушници од МВР, па тој си прави покритие дека книгата не ја крие туку јавно ја обзнанува. "Сопственикот" на оваа книга на Заводот за заштита на спомениците на културата им е добро познат како див копач со стаж од 40-тина години, што би се рекло премачкан со сите бои, што и самиот знае што го чека. Според Законот за сопственост... (донесен 2000 година) тој може да се договори со државата за откуп, или пак книгата може да му биде одземена сообразно Кривичниот закон (чл.365 став 2) обвинет за присвојување на дело од голема архолошка вредност за државата. Сопственикот, кој според наши сознанија живее во едно село во гевгелиско, никогаш на луѓето од Заводот не им ја покажал на живо, туку снимена на касета. Знаејќи ја нејзината важност сопственикот на книгата по осамостојувањето на Македонија за цело време се обидува да и ја продаде на државата - почнува од времето кога министер за култура беше Слободан Унковски, па продолжува и со ВМРО-ДПМНЕ со екс-министерот за иселеништво Мартин Треневски, но никогаш не успеал да се исценка во пазараот. Во времето на министерувањето на Унко археологот од Републичкиот завод Милан Ивановски посредувал меѓу сопственикот и државата за откуп на книгата. Како што и вчера ни изјави Ивановски, тогаш е постигната цена од 40.000 марки, а кога државата се согласила на таа цена тој продолжил да се пазари, со секое видување со него цената станувала се поголема и стасала до 60.000 долари. Кога видел дека нема да му помине така лесно пазарењето, побарал да му бидат вработени двата сина и да добие 30.000 марки. Му било прифатено, но потоа него го снемало. Со доаѓањето на власт на ВМРО-ДПМНЕ сопственикот пак ја "активирал" книгата, ама цената и скокнала на 500.000 марки. Треневски одбил бидејќи и за државата овие пари се многу, и му понудил 100.000 марки. После оваа сума пазарењето пак пропаднало, за сега најновава понуда пренесена преку јавноста да биде и еден милон марки. "ВЕСТ" пишуваше, а и во Заводот ни потврдија дека сопственикот книгата едно време ја однел и ја криел во Бугарија, и постојано и го менува местото на криење. Тој има и разно-разни верзии каде ја нашол бакарната книга:дека е извадена од пештера на Кожу каде иало и траните имало изработени седишта каде стоела книгата, до тоа дека бронзената книга всушност ја нашол некој поп на Родопите во пештера чиј влез бил под водопад, а до просторијата каде била книгата се одело низ некој тунел. Сегашниот сопственик ја купил книгата од попот. Ц.Зојчевска
n/a On e roden 1993, doprva ke uci istorija!
f9 Jas kolku shto se sekavam na redot na nastanite e deka knigata vsushnost bila zlatna i kniga na Eturcite.Kako shto javija Bugarskite agencii knigata bila vo sopstvenost na nekoj postar Makedonec koj ja predal na Bugarskata drzhava.Knigata e publikuvana i ima na internet sliki od nea.
Divider Daj link kade sto moze da se vidat sliki.
f9 http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/2939362.stm
ozonce Najverojatno ke bide prodadena na nekoj od stranstvo, bidejki nashata drzava nema pari da ja otkupi taa kniga. Za zal ushte eden primerok za antichka makedonija vo pogreshni race.
ozonce toa e veke politika
n/a Nema pari? Ne bi se slozil so tebe.. Kolku milioncinja ukrade Ljupco duri bese na vlast, i od tie nemase ni 1 da ja kupi knigata koja ke 'pokaze' povekje za istorijata na Makedonija pred svetot? I ako ja kupi nekoj od stranstvo (Francija, Anglija, Germanija..) i ne e tolku strasno. Strasno e sto Grcija sigurno ke ponudi najmnogu pari, a dokolku dojde do knigata, mnogu verojatno knigata nema da "vidi bel den".
slasa Me Boli Kolenoto za negovata kniga Makedonskata istorija pocnuva od 1993 godina navaka .
n/a mmmmmm... NE!
element
quote:
Originally posted by slasa
Me Boli Kolenoto za negovata kniga Makedonskata istorija pocnuva od 1993 godina navaka .
ti koga si roden?2003?....
element
quote:
Originally posted by Filip VI Makedonski
On e roden 1993, doprva ke uci istorija!
jas mislam deka lazni paroli se frlat za knigata ,edno vreme slushnav deka nekoj coevek imal kniga za site bogatstva vo makedonija mozno da e taa kniga [?] covek koj ne moze da se prehrani so rabota,trgovija itn bara staro bogatstvo ostanato od .... a nesposoben da se prehrani so trud[^]
n/a
quote:
Originally posted by ILjo
Nema pari? Ne bi se slozil so tebe.. Kolku milioncinja ukrade Ljupco duri bese na vlast, i od tie nemase ni 1 da ja kupi knigata koja ke 'pokaze' povekje za istorijata na Makedonija pred svetot? I ako ja kupi nekoj od stranstvo (Francija, Anglija, Germanija..) i ne e tolku strasno. Strasno e sto Grcija sigurno ke ponudi najmnogu pari, a dokolku dojde do knigata, mnogu verojatno knigata nema da "vidi bel den".
[?]
n/a
quote:
Originally posted by ILjo
Nema pari? Ne bi se slozil so tebe.. Kolku milioncinja ukrade Ljupco duri bese na vlast, i od tie nemase ni 1 da ja kupi knigata koja ke 'pokaze' povekje za istorijata na Makedonija pred svetot? I ako ja kupi nekoj od stranstvo (Francija, Anglija, Germanija..) i ne e tolku strasno. Strasno e sto Grcija sigurno ke ponudi najmnogu pari, a dokolku dojde do knigata, mnogu verojatno knigata nema da "vidi bel den".
Abe ti KOMUNJRO, normalen si sto zboruvas??? Ljubco da ja platel knigata? A BRANKO slusam ic pari nemal, siromaskiot!!! Vie ste site bolni... Ne bilo loso ako nekoj od "nadvor" ja kupel somo da ne bil Grk. Tipicna kominjarska filozofija... I posle vakvi kako tebe si zemaat pravo da komentiraat nesto za koe nemaat voopsto poim ni sto znaci, ni sto e. Ti najverojatno nemas ni vrska od makedonskata istorija, narocito ne antickata. Ti verojatno sebesi se smetas za Sloven i tolku, tuka tvojata filozofija zavrsuva... Koga nie (sto ne go smetame Ljubco za kriv za se na svetov) tvrdevme "nekoi istoriski raboti" takvite kako tebe ni se smeeja. A i lavot za grb vi precese. BOG DA CUVA OD TAKVI KAKO TEBE
Christian dobro e toa da se znae, nesto poveke za knigata ako moze?
Inkognito Hmm gledam deka od lani e ova ... samo da vi kazham edna uteshna rechenica Knigata e vo Makedonija! Tolku ... ps:ne barajte povekje informacii poshto nema da gi dobiete :)
Inkognito f9 greshka si... toa se dve razlichni knigi
Gjoko
quote:
Originally posted by Inkognito
f9 greshka si... toa se dve razlichni knigi
I jas mislam deka kaj f9 se raboti za druga kniga. Probajte na http://www.makedonskosonce.com/broevis/2003/sonce451/Tekst08.htm najverojatno deka e taa so komentar od gospodin Aleksovski. Pozdrav do site.
dejan dali nekoj znae nesto poveke za ovaa kniga??? kade e?? sliki??? alo alo, ovakvo nesto nemoze samo na vesnik da se procita, treba da ima poseben sajt!
dejan uste nesto, po gore od vest pisuva deka knigata e najdena vo nekoja planina blisku do strumica, a sega na ova makedonskosonce pisuva deka vo bugarija e najdena??
element
quote:
Originally posted by dejan
dali nekoj znae nesto poveke za ovaa kniga??? kade e?? sliki??? alo alo, ovakvo nesto nemoze samo na vesnik da se procita, treba da ima poseben sajt!
kaj nas se krielo i ke se krie[:(]
element
quote:
Originally posted by Christian
kade e angya da kaze deka se ova e s**** i eksperti samo sto angya gi priznava treba da go ispitaat slucajov.
sega ke dojde baba Angya[:D][;)]
Christian kade e angya da kaze deka se ova e s**** i eksperti samo sto angya gi priznava treba da go ispitaat slucajov.