2/20/2003
2/20/2003
yURI На денешен ден 2/20/2003 1938.- Британскиот министер за надворешни работи Ентони Идн, поднесе оставка во знак на протест поради политиката на попуштање на премиерот Невил Чемберлен кон Хитлер. Кога Черчил го презеде раководењето со британскиот кабинет, Идн како министер беше еден од најактивните државници на антихитлеровската коалиција. 1943.- Во Скопје, во судир со бугарската полиција загина Раде Јовчевски - Корчагин, народен херој на Македонија. Роден е во Скопје, на 14.08.1919 година. 1962.- САД го лансираа вселенскиот брод "Меркјури атлас МА-6" со првиот американски космонаут Џон Глен. Бродот трипати ја обиколи Земјата и се спушти во Атлантикот. 1970.- Почна изградбата на големиот мост преку Босфорската теснина, кој денес е прва директна копнена врска меѓу Балканот и Мала Азија. 1983.- Во Милано умре Танкреди Пазеро, еден од најголемите италијански оперски бас пејачи. Роден е во Торино, на 11.01.1893 година. Napomena: Ako nekoj me moze da ja cita kirilicata na forumov vo internet explorerot neka odi na View -> Encoding -> Cyrilic ( windows )
AaaAa Rodio se Fio bre !!!Jas kasnam po Makedonsko vreme ali bitno se setiv po eastern US time taka da Fio golem da rastish , od zeni , pari , zdravje, muzi, ma shto ti god dusa saka kurtul da ne bidish! Da mi bidish ziv i zdrav i uste mnogu da se iznaredat.... i tak
fio fala fala fala a**sh ************* :) pa dodadi i da se probame nekad :)))