Matrix Reloaded
Matrix Reloaded
DJ_SHEMA Kako beshe? Mene mi beshe onaka i onaka. I prviot del ne mi se svidjashe tolku mnogu, no go pochituvav trudot okolu specijalnite efekti. Ovoj vtoriov donekade beshe razocharuvanje. Ljubovna bajka vo koja supermen leta.
Whitebaby
quote:
Originally posted by AaaAa
"They use all of the muscles except one!" celava poenta na filmot vo edna recenica; ustvari celava poenta na filmot e vo reklamava za powerade pred nego ( neznam dal kaj vas u movie theaters ja davaat-ti se smee tipacot u faca od ekran:)
Mislam deka toj segment e sostaven del od filmot, iako e nesho kao reklama, ama koj da gi svati amerive... prakjaat signali ko vanzemaljci, koga najmalku ochekuvash. Prv pat jas i ti Anush srce da se slazheme u komentarive. [:D][:X][;)]
AaaAa Del od matrix sequence e ali ja davaat pred razlicni filmovi ,... reklama za powerade e ... A inace jas i ti u mnogu stvari ke se slozime znam jas... marinki garant isti nosime ... so cvetici :)
Whitebaby So cvetici i so tufni srce (mada moram da priznam vrska nemam sho se toa marinki). [:D][;)] Se na se, stvarno filmot e super i se mislam pak da odam da go gledam. [:D]
Canmak I fell asleep twenty minutes into it, My girlfriend had to wake my ass up......so I can say that the movie for me sucked
n/a Ne zaebavajte, filmot ludnica bese.Mi se svigjase ideata za vampirite, duhovite,vonzemjanite, demek tie se stari beskorisni programi koi odvreme se aktiviraat...Dobra bese i Monica Belluci moram da priznaam...Se e super, edvaj go cekam tretiot del :)
Konstantin Za da gi prochitate porakite shto sleduvaat, a se napishani na system- ska kirilica, vo vashiot browser namestete go Encoding- ot na Cyrilic (Windows) [;)] Еве ги моите први впечатоци: Најнапред критиките[:D] : навистина претерале со fight и забавнетите сцени коишто на филмот навистина му даваат и акциска покрај философската содржина, но да скрателе тука сигурно од двата филма ќе направеле еден солиден од, да речиме, два и нешто часа максимум. Но, сепак да не заборавиме дека е тоа е Холивуд, а таму "the smell of money" несомнено игра ВАЖНА улога! Е сега онаа другата страна: ДЕФИНИТИВНО ќе мора да го изгледаме и третиот дел (Revolutions), за навистина да го сфатиме овој вториот. Tука е BTW и класичната комерцијална „финта“ со две продолженија на една целина [;)] [:D][:D] ,филмот вака не само што не е завршен, ами не е ни доречен. А не дека му недостигаат изненадувања и философија, иако навидум се далеку од изненадувањето на „откритието“ на Матриксот во првиот дел. Браќата Wachowski својски се потрудиле да не ги сфатиме овие продолженија како easy money (иако, сепак за конечен суд ќе треба да го почекаме и третиот дел). Kако една мала дигресија, тука ќе мора да признам дека филмот сепак го гледав со предубедувања (или, најблаго: предзнаења од дискусиите по форумите), но сепак... Да се вратиме на философијта и „загатките“. Мој личен впечаток е дека тука се клучни последните неколку минути од филмот: разговорот со Архитектот, и Неоовото сопирање на „хоботниците“ (машините) во реалниот(?) свет- она што побудува и најмногу дискусии по сите Форуми околу Matrix Reloaded: %
Konstantin - дали светот што досега ни беше претставен (во филмот, се разбира [;)]за реален е навистина реален или се работи за „Матрица во матрица“, те. тн. реален свет е само уште едно рамниште на Матриксот, а вистинската реалност ќе ја видиме дури во третото продолжение (а можеби ни таму [:D]) - дали можеби од извесно место во дејствието кога Нео &Со. мислат дека излегле од Матриксот всушност се сеуште во него, те. Машините направиле совршена симулација и на вистинската реалност, па сега Агентот ги заробил погореспомнатите токму во неа - дали Архитектот (барем некаде) лаже? Оти, ако не лаже воопшто, испаѓа дека и Нео е програма, кo^д (?) The Oracle е, нели, програма што заминала „во егзил“ по обидот да биде уништена, а Неовиот разговор со Архитектот загатнува дали таа можеби е и мајката на Матриксот? - во врска со горното: ако Архитектот нигде не лаже, зошто останува мирен при Неоовиот избор (за којшто, патема, самиот му кажува дека му е однапред предодреден, програмиран) кога од друга страна вели дека тој избор (на вратата што води до Тринити) ќе предизвика СИСТЕМСКА КАТАСТРОФА ! ?? Итн, итн... Да не тупам многу[:D]еве еден линк по однос на философските толкувања на Матрикс- трилогијата: http://www.htnet.hr/showtime/film/fset.html (одете на Matrix- jeste li sigurni da ne sanjate, па на Filozofija unutar Matrixa) За самиот крај едно прашање: имаше коментари за влегувањето на Агентот Смит во реалниот (или она што досега во филмот се сметаше за реален) свет, но јас такво нешто не забележав, освен во Неоовите кошмари. Или претпоставката е дека, како и другите кошмари на Нео, и овој ќе стане реален?
Konstantin Првиот филм Матрикс, барем во онаа конечна форма во која го видовме, беше завршена целина. Заврши така што да им остави на гледачите сами да си ја пуштат фантазијата на слобода и да си замислуваат како би терала понатамошната борба со Матриксот. Затоа и го спомнав она за easy money, но сепак за конечен суд ќе мора да исчекаме да го изгледаме и третиот дел. Засега, за среќа, таа претпоставка како да отпаѓа. Првиот филм Матрикс беше исто така повеќеслоен филм а една од неговите најсилни пораки, барем според мене беше едно ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: предупредување да не си играме Господ, зашто ако на ова рамниште на коешто сме како човештво создадеме вештачка интелигенција, машина што мисли, таа ќе мисли според нашата матрица и првото нешто што ќе го заклучи ќе биде дека безмилосно ја експлоатираме, па судирот со таа вештачка интелигенција во скоро време ќе биде неминовен. И може да заврши фатално по нас како човештво! Вториот, па третиот филм....? Ах, веќе отсега со нетрпение го очекуваме Revolutions [:)]
Konstantin
quote:
За самиот крај едно прашање: имаше коментари за влегувањето на Агентот Смит во реалниот (или она што досега во филмот се сметаше за реален) свет, но јас такво нешто не забележав, освен во Неовите кошмари.
OK, го „провртев“ вечерва уште еднаш првото СD , па потоа и второто на крајот, и увидев дека не сум забележал некои работи[:)] Впрочем, целиов филм е така направен што и при максимална концентрација е тешко се` да забележиш, а уште ако го гледаш на лоша видео- СD копија... Anyway, чинам дека сега некои работи ми се појасни. Навистина односното влегување е прикажано да се случило во Неовите кошмари, но потоа има сцена кадешто типот во којшто „влезе“ Агентот, Беин (Bane, Brane, извинете, забегувам од темата ама не можев да се воздржам[:D][:D] ), се засекува со нож (Агентот во реалниот (со или без наводници) свет сака да почувствува каква е болката), а потоа му се потопорува со Ножот на Нео, за сетне да се премисли и само да му пожела „среќен пат“. Истиот тој Беин, на крајот на MatrixReloaded e ЕДИНСТВЕНИОТ преживеан по масакрот што го направиле машините во Цион (Zion) откако некој во клучен момент им го исклучил електромагнетниот импулс и така им ја онеспособил заштитата (ЕМР, електромагнетен импулс е појава при која СЕТА електроника базирана на полупроводници престанува да функционира; функционираат само електронските лампи). Заклучок? Агентот Смит го запоседнува умот на Беин и преку неговото тело влегува во реалниот (со или без наводници) свет, и сетне прави што прави. %
Konstantin % Има уште една интересна поединост. Другарот на Беин пред да излезат (со или без наводници) преку тел. линија од Матриксот вели дека е важно само „ова да се предаде“. На Нео подоцна му предаваат лажица (!) "There is no spoon" Тоа е поентата! Значи пак останува дилемата дали и она што досега го сметавме за реален свет е всушност само ново рамниште на Матриксот, а реалнилот свет сеуште (во филмот) не сме го виделе, или од одр. место во филмското дејствие Нео и дружината сеуште се во Матриксот а само мислат дека излегле од него. Ако е второво во прашање, тогаш тоа се случува ПРЕД идењето во Цион, напр. кога (мислат дека) излегуваат од Матрикс- контактот со кап. Ниоба. Стои и следново прашање: ајде да речеме дека Агентот Смит го запоседнал умот на Беин во реалниот (со или без наводници) свет; како тогаш истиот тој Агент временски- паралелно го има и во (основното рамниште на) Матриксот и тоа со можност да се самореплицира до бескрај, те. како што рече накој, да се однесува токму како компјутерски вирус или наjточно: црв (worm)? Ах, да, навистина со нетрпение (ќе) го очекуваме MatrixRevolutions [:)]
OooOo OooOo ima 4 AVI filma AniMatrix .. momentalno gi davaat na PayPerView. Samo ushte ne sum gi gleal, kje gi gleam pa kje vi kazham
Konstantin Gi ima na DVD v Ohrid. Ama nemam DVD [:(]
OooOo Animirana verzija na Matrix i nishto posebno ne se ...
n/a Apsolutno se slozuvam so Konstantin, [:)][8][8D] recisi vo se sto napisa! Filmot kako ideja e super - ako se isecat BAREM po dve tretini od (predolgite i glupavi) tepacki, onaa (predolga i glupa) scena so ritualniot tanc sto se pretvora vo techno-dance (?), kako i seksot pomegju Neo i Triniti i slicnite gluposti, navistina super ideja od gledna tocka na porakata, idejata i to'... MATRIX VO MATRIX e glavnata finta, tokmu od duhovna, spiritualna, okultna i religiozna gledna tocka... Tuka e najinteresnoto pole na filmot, kako i tainstveniot prezivean po unistuvanjeto na Zion... Za ovie dve-tri raboti ima podosta da se zboruva, decki, AMA... ... to be concluded ... Palvino Reloaded Here... [8][8][8]
n/a 1. MATRIX VO MATRIX e fintata na trilogijata! Neo - White Mesiah, Bein - Black Mesiah... The ORACLE LADY - the False Profit, taa im nametnuva lazna vera na "osvestenite svesti", na onie lugje sto ke ja posakaat slobodata ili (humano-intuitivno) ke ja sfatat iluzijata na Matrix-ot, im ukazuva na lazniot pat nadvor od Matrix-ot, no toa e pat vo drug, nadvoresen Matrix - lazna REALNOST. Kako nam sto ni pravi Umot koga ke sakame da se oslobodime od zatvorot na materijalnosta i koga ke trgneme vo potraga po drugite - povisoki - sferi na postoenje, a toa e: SOMNEZ - somnez vo VISTINATA, somnez pred se sto nema direkten materijalen dokaz ili barem logika, itn. [}:)][}:)][}:)] Vo filmot se zboruva za kolebanjeto na Verbata pred vistinskoto gnosticko iskustvo na Slobodata, i za najgolemeoto iskusenie na Verbata: a tokmu ONOJ sto ja propagira taa Verba, e najgolemiot manipulant - vo ovoj film toa e The Oracle Lady, na primer. Duhovnata i religioznata poenta na filmot e: Sto po ver(b)ata? Do kade odi, i koi i se granicite na verbata? Dali treba da se izgubi nadezta i verbata - koga bilo, pa duri i vo momenti koga nisto ne izgleda taka, i duri i vo momenti koga se okolu tebe go pokazuva sprotivnoto? MATRIX e prekrasna trilogija (SE RAZBIRA, AKO FILMOT PRODOLZUVA VO 'TROJKATA' ONAKA KAKO STO OVDE PRETPOSTAVUVAME) za kompliciranata, no sovrsena SINHRONIJA NA POSTOENJETO... ... to be concluded ... ... again ... Palvino reloaded here... [8][8][8]
n/a Vo sekoj slucaj, od brakjata Wachowski tesko i da moze da se ocekuvaat duhovni i mentalni gluposti - sigurno ima dobra ideja za Matrix-trojkata, osobeno ako zemime predvid deka dosega bas nekoi gluposti vo idejna smisla - NEMA. E sega, i za duhovno tupavite filmski fanovi treba po nesto i da se najde (toa e money-harvesting), pa imame tepacki do mila volja kako vo nekoja (sepak, dobra) video-game tepacina, FINAL FANTASY kompjuterska animacija (belite-bliznaci-duhovi so pipalata ala-Final-Fantasy-karakteri, i Neo kako Supermen-so-temen-cvik - demek, po-cool da ne mojt da bidit, s'o da ti kazvam ko ne mojt da se opisit), i debela (em debilna) zabava za onoj sto ne go "kapira" ona sto e bitno... Strav mi e samo da ne im tekne vo Matrix-trojkata da udrat na seksanje (kako dodatok plus) kako vo ovoj del sto udrija na tepacina, pa tri saati da im trae filmot, a Neo i Morfeus da se "skinat" od "dupenje" virtuelni/poluvirtuelni i slicni pickici...[:p][:X][:p] Ke vidime... Vo sekoj slucaj, ja cekam trojkata Matrix za da ja vidam do kraj prikaznata, oti vaka ili onaka, ko za evrejcinja so -ski na krajot od prezimeto, kako sto dosega mnogu jasno pokazale, podosta se razbiraat vo spiritualno-okultnite, duhovni i religiozni sistemi na planetava, i po moe mislenje, znaat nekoi vistini sto retko koj gi znae... e sega, kako sto rekov, kakvi sto gi dal gospod (evrejcinja so -ski na krajot od prezimeto), kako ke go iskoristat toa znaenje - osven za trupanje pari - samo tie si znaat, a nie ke vidime vo tretiot film: da vidime na krajot sto ke im bide poentata... ...dali Neo e vistinskiot Mesiah sto covestvoto ke go oslobodi od ropstvoto na neznaenjeto za svojata sudbina (kako analogija NA vistinskiot Mesiah vo nashata, ne-filmska realnost), ili pak filmot, na kraj, ke gi propagira i poucuva manipulativnite maksimi na NOVIOT POREDOK, GLOBALNATA KONTROLA i Maksimata na zapadniot Globalizam - nisto ne e 100% vistina, somnevaj se vo se i sekogo, i POWER ABOVE POWER, i nisto nadvor od ovaa nasa OPIPLIVA REALNOST kutra - ne postoi... Ako filmot prodolzi da se dvizi po taa linija - linijata na somnezot i neverbata vo nisto povisoko, podobro i posovrseno od kutriot HOMO SAPIENS AND HIS SORRY WORLD, da znaete, pokraj brakjata evrejcinja so -ski na krajot od prezimeto, toa e i HOLLYWOOD - TOA E ona sto jas go vikam DUHOVNO-SPIRITUALNA REGRESIJA, a vo religiite popoznato kako THE EVIL... [}:)][}:)][}:)] I, ako filmot go promovira principot na SOMNEZOT pred principite na NADEZTA, VERBATA i LJUBOVTA, sto voopsto i da razgovarame za takvata glupost... Oti, dobroto i zloto, vo sustina, ne postojat - postojat samo raboti sto ne nosat poblisku kon SOVRSENSTVOTO (ona sto go vikame DOBRO), i raboti sto ne nosat podaleku od toa SOVRSENSTVO (ona sto go vikame ZLO); a somnezot i neveruvanjeto se ona vtoroto... Tolku, sega-zasega od "Me, Myself and I"... [^] ... not to be concluded ... [:)] ... Palvino Deloaded Somewhere... [8][8][8]
Riste se se okej ali krajot go sjeba cel film :)
Mufla не сум задоволен :о)
AaaAa hahahahahahahhah neznam jas ne si igram so sexy kukli ... ja samo so alien ones:))))) japanki ti se flip flops mori samo onie megju prst so idat :)
AaaAa marinki... vie seljacite od zapadna makedonija gi vikate japanki ako ne se lazam :) aj prasaj ke ti kazam shto se toa japanki ako neznaesh pak:) moive nemaat tufni
Whitebaby Ushte beter srce, jas sum seljak od planinsko selo vo zapadna Makedonija... i pak vrska nemam sho se toa japanki. [:0][:D][:D] Mala digresija... mi tekna neshto se otkostiv od smeenje... ne li ti lichi Anush ova "[:0]" na sexy kukline na duvanje sho se? [:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D] ahahahahahahahahahhahahahahahahahahahah... nevermind.
Whitebaby abe ne me razocharuvaj... chek da go gledam denes pa ke se proiznesam [:D]
AaaAa Whitebaby davaj komentar... ja naletav na mnogu losi kritiki online, ali sabajlevo na NPR dadoa strasno dobar komentar, cak shto vise filmot isprovociral nekolku religious professors da se raspravaat ko budali so ustvari filmot saka da kaze :) komentarot na NPR bese deka e even more thought provoking than the first one. Mene prviot mi bese strava... nadam se deka ne go unistija. Anyway kazuvaj :)
Whitebaby Scenata vo WCto e mnoguuuu jaka. [:D]Triniti kicks ass. You go girl.[:D] Anush, mene lichno mi se dopadna filmot i bukvalno si uzhivav dodeka go gledav. Dobra muzika, odlichni specijalni efekti... Shtom ti se dopadnal priviot del togash bi trebalo da ti se dopadne i vtoriov, megjutoa ne se znae, sepak se vkusovi vo prashanje. Shema, you already made your choice, all you do now is trying to understand it... got the point? [:)] I na kraj kraeva vazhno Triniti i Neo se opnaa svojski i toa, sho e drugoto bitno... [:D][:D][:D][:D][:D]
graf sega go ima film. It is great :)
n/a Dobar e filmot, ama epten go preteraa so abilities na neo i kompanija. prviot bese podobar u sekoj slucaj, ali vredese da se gleda i ovoj. Mislam T3 ke bide podobar film od ovoj.
AaaAa "They use all of the muscles except one!" celava poenta na filmot vo edna recenica; ustvari celava poenta na filmot e vo reklamava za powerade pred nego ( neznam dal kaj vas u movie theaters ja davaat-ti se smee tipacot u faca od ekran:) Fantazija e filmot, and when you start thinking outside of the conventional frame, kontash deka analizira mnogu pojke od samo love, it's hope, choice ( An ilusion created between those with power and those without it ), belief and love. Filmot obrabotuva sjajna ideja, strasno mi e jasno zashto ima isprovocirano religious thinkers-strasna e paralelava so religija, spirituality and belief. Se slagam totalno so cyber-x, bi skratila nekoi od scenive so borbive so agentive predolgi se , i premnogu izgledaat ko video igricki. anyway da ne go unistam za onie koj ne go gledale-purpose it's the only thing we aim to understand but we can;t-edino neshto shto ne odrzuva zivi. Sve u svemu strasno dobar film, vredni 2 saati. I reeves ne zbori mnogu povtorno shto sprecuva dominacija na losa gluma -smart director :)