Инсталирaјте кирилица на вашиот компјутер
Инсталирaјте кирилица на вашиот компјутер
n/a · Како да инсталирам системска кирилица и македонска тастатура во Win98 и по инсталацијата на оперативниот систем? Дали секогаш кога инсталираш Win-98 инсталираш обавезно и македонско локале затоа што мислеше дека не е можно после инсталација да го направиш тоа. Бидејќи во суштина отпосле Windows-от не сакаше да ги инсталира соодветно и не ја испишуваше правилно кирилицата на македонската локализација ( дата, време, валута) Е сега со овие .bat фајлови кои ги направи Генади Атанасов, исклучително брзо и лесно се инсталира македонско локале и македонската тастатура и после инсталција на оперативниот систем. Се што ви треба се инсталационите фајлови на Windows 98 и овие .bat фајлови. Значи, за инсталирање на македонското локале и тастатура се стартува Makedonija.bat и следи ги инструкциите на екранот. (треба само неколку пати да стиснеш ENTER...ресетираш и се ти е убаво во животот). За жал Microsoft не предвидел македонско тастатура под DOS, па се инсталира само за под Windows. :( Овој пакет за менување на македонското и америчко локале симни го тука http://www.bagra.org/prevzemanja/mak_win_locale-injinera.zip Напомена дека овој .bat фајл мести defaul македонски јазик тоа може да го смените во Control Panel/Keyboard/Language/ [img]http://www.bagra.org/images/cpp/keyboard.png[/img] наместете defaul En да нема потреба на секое да менувате помегу Македонски и Англиски Превземено од http://www.bagra.org
n/a Здраво Гробар Благодарам на илустративната демонстација за инсталирање на системска кирилица. Со твоја помош ќе заштедам значително време, се разбира и здравје, но како и да е, сепак еден ден, еден од твоите ‘имењаци’ ќе ме приземји. А токму тоа му одговара пак на мојот ‘надимак’. Со почит Нула
Causesku Lele GROBAR nema covek kako tebe na forumov :))))) Covece svesen li si ti kolku luge ti se neizmerno blagosarni za site raboti koi si gi napravil na forumov (mislam na vakvite objasnuvanja ). Kako i da e samo edno golemo BRAVO za tebe man, samo napred .... Pozdraf
TomErulz Ej abre me interesira......Zosto od NT sistemite kirilicata ne ja prifaka na Windows 98/ME ... ? A.......E sea jas znam..Koj kje znae neka odgovori so reply. Bye Bye!!!!!!Sakam ODGOVOR...c C c
Causesku So sakas da kazes ne razbiram ?????
n/a · Вовед Системската кирилица е важна од повеќе аспекти. Најбитното е дека ќе можете да користите преведени програми на македонски јазик. Исто така нема да имате проблем со кирилицата која не се појавува каде што нормално би требало да ја има.
· Прва инсталација Процедурата која треба да ја запазите на почетокот на инсталацијата е следната: 1.Изберете Custom инсталација [img]http://www.bagra.org/images/cpp/custom.png[/img] 2. При изборот на компоненти селектирајте Multilanguage Support, кликнете на Details, и таму обавезно штиклирајте Cyrillic. [img]http://www.bagra.org/images/cpp/multi.png[/img] [img]http://www.bagra.org/images/cpp/multis.png[/img] 3. При изборот на јазик одберете Macedonian [img]http://www.bagra.org/images/cpp/lang.png[/img] 4. При изборот на земја одберете Македонија. [img]http://www.bagra.org/images/cpp/country.png[/img] Забелешка:Редоследот на постапката е земен како пример од Windows Me, но е слична и за другите оперативни системи.Ако користиш Windows 95 за да имаш системска кирилица ќе треба да одбереш подесувања за некој од нашите братски кирилични народи. Мал недостаток е што датумот во таскбарот ќе ти го покажува на јазикот на кој си ја одбрал инсталацијата.
yURI super :)
n/a супер со суво грозје со лешник и со ориз???
yURI ne be :o) mislev na nacinot na koj objasni
n/a Во WindowsXp тоа се прави на следниов начин: Во Control Panel [img]http://forums.vmacedonia.com/album/GROBAR/cpane.jpg[/img] Regional and Language Options треба да изберете како на сликата Macedonia на двете места [img]http://forums.vmacedonia.com/album/GROBAR/region.JPG[/img] Потоа во Languages/Details [img]http://forums.vmacedonia.com/album/GROBAR/det.jpg[/img] Ќе одите на Add и ќе изберите FYRO Macedonia [img]http://forums.vmacedonia.com/album/GROBAR/add.jpg[/img] [img]http://forums.vmacedonia.com/album/GROBAR/tastatura1.jpg[/img] И на крај во Advanced ќе наместите исто FYRO Macedonia [img]http://forums.vmacedonia.com/album/GROBAR/advance.JPG[/img]
Thunder from down under Abe Ozonce da go ebam i toj mandrake ke mu instaliram na drug komp na decava neka se ucat tie na linux, malata se navikna taja posto ima dosta igri edno drugo , a mene pak gorestini me fajket na mandrake :)) nemozev nikako da se snajdam ni copy i paste da napram :) plus nemozam ni program nekoj da instaliram, klikaj na .exe file ako si nemas rabota kako na server od trojan da klikas ebate :)) da ne e znaes Ozonce adresata imase edna makedonska strana za linux ?
ozonce E iamsh pravo za igrite ima interesni... Za da koristish .exe morash da stavish wine softver koj go poddrzava exe-to. Toa malku e zbrkano kaj mandrake oti treba da napravish eden vid na windows na linux particii i da gi postavish site dll fajloi koi se potrebni da raboti exe-to. Ako ja sakash taa varijatna zemi si SuSE personal, kaj nego so samata instalacija na WINE se ti e sredeno i mozish da go koristish exe.(isto taka ima mnogu igri :)) www.linux.net.mk www.SOFTVER.ORG.MK www.slobodensoftver.org.mk
n/a
quote:
Originally posted by Thunder from down under
Abe Grobar, a na Mandrakov moj kako da go napram ne mi gi poznava nekolku bukvi kakoo l , lj nj i nekolku drugi, go imam setirano na - Cyrillic (cp 1251) ima nekoj drugi nacin za celata Makedonska azbuka da e poznava ?
mkstart Мала и едноставна скрипта за подесување на македонската локализација и тастатура под linux (конзола и Xwindows). За сега работи само под RedHat 7.0-7.3 и Mandrake 8.0-8.2 Употребата е едноставна: - mkstart (ја подесува македонската локализација и тастатура) - mkstop (ги враќа подесувањата на своите default вредности) - mktest (за тест на подесената кирилична подршка) верзија 0.3.4-3 - подршка за RedHat 7.3 и Mandrake 8.2 - [url="http://www.softver.org.mk/download/RPMS/mkstart-0.3.4-3.noarch.rpm"]mkstart-0.3.4-3.noarch.rpm[/url] - 32 KB - [url="http://www.softver.org.mk/download/SRPMS/mkstart-0.3.4-3.src.rpm"]mkstart-0.3.4-3.src.rpm[/url] - 31 KB верзија 0.3.3 - подршка за RedHat 7.2 - [url="http://www.softver.org.mk/download/RPMS/mkstart-0.3.3-1.noarch.rpm"]mkstart-0.3.3-1.noarch.rpm[/url] - 31 KB - [url="http://www.softver.org.mk/download/SRPMS/mkstart-0.3.3-1.src.rpm"]mkstart-0.3.3-1.src.rpm[/url] - 30 KB верзија 0.3.2 - менување на македонската тастатура под X сега се врши со ALT+SHIFT: - [url="http://www.softver.org.mk/download/RPMS/mkstart-0.3.2-1.noarch.rpm"]mkstart-0.3.2-1.noarch.rpm[/url] - 30 KB - [url="http://www.softver.org.mk/download/SRPMS/mkstart-0.3.2-1.src.rpm"]mkstart-0.3.2-1.src.rpm[/url] - 29 KB верзија 0.3 = внатрешна реорганизација, но употребливоста е иста: - [url="http://www.softver.org.mk/download/RPMS/mkstart-0.3-1.noarch.rpm"]mkstart-0.3-1.noarch.rpm[/url] - 29 KB - [url="http://www.softver.org.mk/download/SRPMS/mkstart-0.3-1.src.rpm"]mkstart-0.3-1.src.rpm[/url] - 29 KB верзија 0.2 = подршка за RedHat 7.0 + ситни поправки: - [url="http://www.softver.org.mk/download/RPMS/mkstart-0.2-1.noarch.rpm"]mkstart-0.2-1.noarch.rpm[/url] - 29 KB - [url="http://www.softver.org.mk/download/SRPMS/mkstart-0.2-1.src.rpm"]mkstart-0.2-1.src.rpm[/url] - 27 KB верзија 0.1 спремна за download (без подршка за RedHat 7.0): - [url="http://www.softver.org.mk/download/RPMS/mkstart-0.1-1.noarch.rpm"]mkstart-0.1-1.noarch.rpm[/url] - 26 KB - [url="http://www.softver.org.mk/download/SRPMS/mkstart-0.1-1.src.rpm"]mkstart-0.1-1.src.rpm[/url] - 25 KB автор: [url="mailto:[email protected]"]Златко Трајчески[/url] Превземено од [url="http://www.softver.org.mk/"]македонски слободен софтвер[/url]
Thunder from down under Abe Grobar, a na Mandrakov moj kako da go napram ne mi gi poznava nekolku bukvi kakoo l , lj nj i nekolku drugi, go imam setirano na - Cyrillic (cp 1251) ima nekoj drugi nacin za celata Makedonska azbuka da e poznava ?
ozonce Thunder from down under kaj mandarke morash na pochetok da mu kazish koi abuki da gi poznava. taka da pokraj ona USA ili UK stavi ja i Macedonia so Cyrilic. e posle toa ke nemash problem da gi gledash stranite, osven tie koi koristat windows-1251 encoding. Tie ke gi gledash ili so pomali bukvi ili golemi ili nishto nema da gledash :)) Toa e moeto iskustvo so mandrake :)
n/a abe druze GROBAR tuka imas edna greska vo objasnuvanjevo Objasnuvanjeto si trebal da go pises na latinica a ne na kirilica zs tie sto nemaat kirilica instalirano kako ke go procitaat objasnuvanjevo a?