Domasnoto Prvenstvo Pocnuva .
Domasnoto Prvenstvo Pocnuva .
NARCIS` ВИКЕНДОВ СТАРТУВА 12. ИЗДАНИЕ НА ПРВАТА ФУДБАЛСКА ЛИГА Шампионот Вардар останува главен фаворит Повторно ќе се игра по трокружниот систем воведен минатата сезона. Се навикнаа на славје.- Фудбалерите на Вардар Во сенка на изненадувачкиот пласман на Вардар во 3. квалификациско коло од Лигата на шампионите, викендов стартува 12. издание на нашето најелитно фудбалско натпреварување, Првата лига. Новата сезона ќе започне веројатно со старите проблеми, бидејќи Одборот на прволигаши, кој треба да го води првенството, виси во воздух, а сеќавањата за наводни "режирани" натпревари се уште се свежи. Сепак, новото раководство на Фудбалската федерација со својата работа барем на почетокот ветува регуларна сезона, која треба да ја врати публиката на стадионите. Преполниот "Градски" на мечот Вардар-ЦСКА докажа дека македонските фанови се жедни за квалитетен фудбал, а очајната посета на нашите фудбалски арени во изминатите години мора да ја оставиме зад нас. И финалето на последниот Куп помеѓу Цементарница и Слога Југомагнат, каде играчите ни прикажаа одлична партија, треба да биде прекрасна увертира за годинешното првенство. Инаку, повторно ќе се игра по трокружен систем воведен минатата сезона. Честа да го отворат новиот шампионат ја имаа нашите претставници во Купот на УЕФА, Беласица и Цементарница, кои синоќа во Струмица го одиграа премиерниот меч. Денес Вардар ја пречекува Брегалница, а и двата натпревара се на програмата порано, поради настапите на екипите во евро-куповите во среда и четврток. Останатите мечеви се играат утре. Улогата на главен фаворит, и оваа сезона ќе ја има нашиот најтрофеен клуб, воедно и актуелен шампион, Вардар. Летово, промена кај "црвено-црните" имаше на клупата, каде на местото на Ѓоко Хаџиевски дојде Зоран Стратев. И играчкиот кадар претрпе измени. Така, од Цементарница дојдоа и најголемите засилувања: голгетерот Вандаир, столбот на вардаровата одбрана, Блесинг и репрезентативецот Гроздановски. Од грчки Арис се врати Бразилецот Брага. Конкурентот на Вардар за титулата во последните две сезони, струмичка Беласица, остана без својата "прва виолина", Роберт Попов, но со талентираните Балдовалиев и Масев во своите редови, на "кенгурите" мора сериозно да се смета. Прилепска Победа, екипата од најфудбалскиот град во Македонија, и досега нашиот најуспешен клуб во европски рамки, влегува во новата сезона со големи амбиции. Прилепчани целат на двојната круна. Годините полни фрустрации очајно сакаат да ги заборават, а акцентот го ставаат на успешен почеток. На првиот меч гостуваат во Куманово на новиот прволигаш, Башкими. Дербито на 1. коло се игра во Кратово. Дуелот е помеѓу трикратните шампиони, Силекс и Слога Југомагнат. Кратовчани се најнепостојаниот тим во изминатите сезони, со одлични партии во есенскиот дел, а слаби мечеви напролет. Чаирските "гулаби" имаат силен тим, така што во својот табор ги имаат: опасните стрелци Савиќ и Беќири, браќата Нухиу и стандардниот Горан Станковски. Во Кавадарци, Тиквеш и Работнички Кометал ќе одиграат меч. во кој и двете екипи одат на полн погодок. Скопјани, на чело со Ѓоре Јовановски, на контролните средби прикажаа игра, која би им донела пласман во горниот дел од табелата. Прволигашот од населбата "Кисела вода" и актуелен освојувач на националниот Куп, Цементарница, е веројатно најголемата енигма. Новиот тренер Жанко Савов остана без своите најдобри поединци, кои заминаа во Вардар, па така ќе му биде тешко создаде тим, кој би го повторил ланскиот успех. Новите прволигаши, Башкими и Маџари Солидарност, се засилилија соодветно, и нема да биде ништо чудно ако ни приредат некое пријатно изненадување. Ajmo Vardare [:D][:D]
NARCIS` deni utka imash ..
DJ_SHEMA Eve gi moite Беласица-Цементарница 55 1 Силекс-Слога Југомагнат 2 Вардар-Брегалница 1 Маџари С.-Напредок 0 Тиквеш-Работнички К. 2 Башкими-Победа 2
NARCIS` Вардар-Брегалница 2-1 poluvreme 1-0 1-1 :) aj cestito
deni belasica - cementara 4:4 ama sum ja fatil nulata , strashen sum a narcis ?
NARCIS`
quote:
Originally posted by deni
belasica - cementara 4:4 ama sum ja fatil nulata , strashen sum a narcis ?
ebate belasica me eba na edno livce...[:D]
deni
quote:
Originally posted by NARCIS`
quote:
Originally posted by deni
belasica - cementara 4:4 ama sum ja fatil nulata , strashen sum a narcis ?
ebate belasica me eba na edno livce...[:D]
emi koga ne me slushash mene sho da ti praam a sho mosh i MFL ja ima na Bilten ?
ozonce
quote:
Originally posted by NARCIS`
quote:
Originally posted by deni
belasica - cementara 4:4 ama sum ja fatil nulata , strashen sum a narcis ?
ebate belasica me eba na edno livce...[:D]
u koja kladilnica se dozvoleni tipuvanja na makedonskoto prvenstvo?!?!?!?!?!?
NARCIS`
quote:
Originally posted by deni
quote:
Originally posted by NARCIS`
quote:
Originally posted by deni
belasica - cementara 4:4 ama sum ja fatil nulata , strashen sum a narcis ?
ebate belasica me eba na edno livce...[:D]
emi koga ne me slushash mene sho da ti praam a sho mosh i MFL ja ima na Bilten ?
A sto i fali na Makedonskata liga,da ja nema u bilten,jes da se mestat utakmicive ali ...kako ispadnaa buckurus :) ovoa prvo kolo pa pa ..[:D]
NARCIS` Rezultati od prvoto kolo : Беласица-Цементарница 55 4-4 Силекс-Слога Југомагнат 0-2 (2-2) Вардар-Брегалница 1-0 (2-1) Маџари С.-Напредок 1-0 (2-1) Тиквеш-Работнички К. 0-1 (0-1) Башкими-Победа 0-4 (3-5)
NARCIS` Shema nisto ;) ideme sledeco kolo
deni
quote:
Originally posted by NARCIS`
Rezultati od prvoto kolo : Беласица-Цементарница 55 4-4 Силекс-Слога Југомагнат 0-2 (2-2) Вардар-Брегалница 1-0 (2-1) Маџари С.-Напредок 1-0 (2-1) Тиквеш-Работнички К. 0-1 (0-1) Башкими-Победа 0-4 (3-5)
abe Narcis ti kade zavrshi shkolo ebate skopskio , sho tie toa vo zagradite ? rezultatot od orviot duel ?
ozonce NARCIS` ne kaza u koja kladilnica se tipuva makedonskoto prvenstvo... itno mi treba taa informacija
Cyber-Man Само во онлајн кладилници:) Инаку извештај за натпреварот Башкими-Победа 3:5 можете да најдете на http://majmuni.proboards21.com/index.cgi?board=pobeda&action=display&num=1060555099
NARCIS`
quote:
Originally posted by deni
quote:
Originally posted by NARCIS`
Rezultati od prvoto kolo : Беласица-Цементарница 55 4-4 Силекс-Слога Југомагнат 0-2 (2-2) Вардар-Брегалница 1-0 (2-1) Маџари С.-Напредок 1-0 (2-1) Тиквеш-Работнички К. 0-1 (0-1) Башкими-Победа 0-4 (3-5)
abe Narcis ti kade zavrshi shkolo ebate skopskio , sho tie toa vo zagradite ? rezultatot od orviot duel ?
Abe srumicki , pismen si ti ili ne si pismen ,toa vo zagradite ti e kraen rezultat odnosno,rezultat od vtoroto poluvreme[:D]
NARCIS`
quote:
Originally posted by ozonce
NARCIS` ne kaza u koja kladilnica se tipuva makedonskoto prvenstvo... itno mi treba taa informacija
Imas arena,spotrlife.....samo znaj utakmica od Makedonskoto prvenstvo ne mozes da ja tipuvas eden den pred pocetokot na nezje ...razbiras ?[;)]
NARCIS` Прва лига 2 коло: Силекс - Вардар 1:1 Слога Ј - Победа 2:1 Брегалница - Беласица 0:0 Работнички К - Башкими 2:1 Цементарница - Маџари С 2:0 Напредок - Тиквеш 4:1
NARCIS` Tабела Македонска лига Екипа О П З Н По Работнички К. 2 2 0 0 6 Цементарница 55 2 0 2 0 4 Слога Ј. 1 1 0 0 4 Вардар 1 1 0 0 4 Напредок 1 0 1 0 3 Распоред - Табела за првите пет.
NARCIS` Vardar - Sloga 0-0 (1-0)
devil
quote:
Originally posted by OooOo
Shema, ne svakjash ti. Bilo 1:0 na poluvreme i posle sudijata go ponishtil golot.
[:D][:D][:D][:D][:D]
Thief
quote:
Originally posted by NARCIS`
ИНЦИДЕНТ ПОД ТРИБИНИТЕ По завршувањето на средбата, кога фудбалерите заминаа кон соблекувалните настана голема мешаница во поттрибинскиот простор. Очевидците велат дека дошло до блиска средба меѓу спортскиот директор на Вардар, 'проблематичниот' Ацо Заковски и фудбалерот на Слога Ј., екс - вардарец Зоран Јовановски. За среќа, полицијата брзо ја расчисти ситуацијата, но остана темната дамка која на крајот не беше потребна. Мора да се потенцира фактот дека Ацо Заковски само ден претходно беше казнет со еден месец забрана за извршување на каква било функција во фудбалот, за сличен инцидент што го направи на средбата од првото првенствено коло со Брегалница Д. Прашање е како тој повторно се најде долу, пред соблекувалните веднаш по официјалниот крај на натпреварот, кога треба да ја издржува казната. Не е ни чудо што УЕФА добро го 'потпраши' Вардар со 60.000 евра за лошата организација на евро - натпреварите со ЦСКА Москва и со Спарта Прага, а ќе треба да делуваат тука соодветно и надлежните комисии во ФФМ.
Тетовска работа...мора инцидент да наравиме! Како војна кај нас да имаше [:D] Гризли и Јовановски ако не се затепаат, кој друг? [;)]
DJ_SHEMA Tuku, 60,000 franci. Evropa dava, evropa zema :)
NARCIS` Прва фудбалска лига, 5. коло Беласица-Слога Југомагнат 1 Маџари с.-Вардар 2 Тиквеш-Силекс 2 Башкими-Брегалница 2 Работнички-Напредок 1 сите мечеви се играат со почеток во 16 часот
Cyber-Man Победа-Цементарница 1:0 Стрелец на голот Гешоски btw има добра јаху група на Победа http://groups.yahoo.com/group/Pobeda кај што има доста информации за историјата на Победа,информации за сите играчи,слики и такви ствари. Посебно проверете во Database
GoDsHaNd Vardar Sampion
DJ_SHEMA Narcis, ne bunish. Rezultatot u zagradi e ogbichno prvoto poluvreme, a krajniot rezultat sledi vednash posle ekipite na pr: Vardar - Sloga 1:0 (0:0) Napored vardar!
OooOo Shema, ne svakjash ti. Bilo 1:0 na poluvreme i posle sudijata go ponishtil golot.
NARCIS` rezultatot u zagradite mi e prvo poluvreme ...:)
Strelec
quote:
Originally posted by NARCIS`
rezultatot u zagradite mi e prvo poluvreme ...:)
!? znaci vo pravo bil OooOo...:-)
NARCIS` ИНЦИДЕНТ ПОД ТРИБИНИТЕ По завршувањето на средбата, кога фудбалерите заминаа кон соблекувалните настана голема мешаница во поттрибинскиот простор. Очевидците велат дека дошло до блиска средба меѓу спортскиот директор на Вардар, 'проблематичниот' Ацо Заковски и фудбалерот на Слога Ј., екс - вардарец Зоран Јовановски. За среќа, полицијата брзо ја расчисти ситуацијата, но остана темната дамка која на крајот не беше потребна. Мора да се потенцира фактот дека Ацо Заковски само ден претходно беше казнет со еден месец забрана за извршување на каква било функција во фудбалот, за сличен инцидент што го направи на средбата од првото првенствено коло со Брегалница Д. Прашање е како тој повторно се најде долу, пред соблекувалните веднаш по официјалниот крај на натпреварот, кога треба да ја издржува казната. Не е ни чудо што УЕФА добро го 'потпраши' Вардар со 60.000 евра за лошата организација на евро - натпреварите со ЦСКА Москва и со Спарта Прага, а ќе треба да делуваат тука соодветно и надлежните комисии во ФФМ.
Bravo
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
Tuku, 60,000 franci. Evropa dava, evropa zema :)
Epe coveche , mislam svaka cast na Vardar , ali ona vleguvanje na teren na gledach , pa toa nema ni u Burundi , i dobro e sho samo 60K go opnaa , a sepak ostana bar u UEFA da igra doma i so publika ..
deni [:p][:p]
quote:
Originally posted by NARCIS`
quote:
Originally posted by deni
quote:
Originally posted by NARCIS`
Rezultati od prvoto kolo : Беласица-Цементарница 55 4-4 Силекс-Слога Југомагнат 0-2 (2-2) Вардар-Брегалница 1-0 (2-1) Маџари С.-Напредок 1-0 (2-1) Тиквеш-Работнички К. 0-1 (0-1) Башкими-Победа 0-4 (3-5)
abe Narcis ti kade zavrshi shkolo ebate skopskio , sho tie toa vo zagradite ? rezultatot od orviot duel ?
Abe srumicki , pismen si ti ili ne si pismen ,toa vo zagradite ti e kraen rezultat odnosno,rezultat od vtoroto poluvreme[:D]
od koga be zelen [xx(] prvpat gledam taka, sekade u zagradi se pishe prvoto poluvreme ebate zelenio [xx(][xx(][xx(][xx(]
NARCIS` epa jas obratno teram :)
deni
quote:
Originally posted by NARCIS`
epa jas obratno teram :)
abe ti cel si obraten
NARCIS` Двојки за 1. коло: Беласица-Цементарница 55 X-1 Силекс-Слога Југомагнат 1-1 Вардар-Брегалница 1-1 Маџари С.-Напредок 3+ Тиквеш-Работнички К. 3+ Башкими-Победа 1 Moj prognozi .
deni
quote:
Originally posted by NARCIS`
Двојки за 1. коло: Беласица-Цементарница 55 X-1 X Силекс-Слога Југомагнат 1-1 1 Вардар-Брегалница 1-1 1 Маџари С.-Напредок 3+ 1 Тиквеш-Работнички К. 3+ x2 Башкими-Победа 1 1x Moj prognozi .