Agrarna reforma
Agrarna reforma
Strelec Ima li nekoj ideja od kade tolku motiv kaj urednikot na “Vest” da se minimizira i da se izblamira procesot na dodeluvanje besplatno obrabotlivo zemjiste (pa duri i besplaten semenski materijal) na socijalnite slucai vo Makedonija? Recisi i da nema den, a da ne se upatat najpogrdni zborovi za ovaa akcija. Citam deka, vakva akcija ja vodat nestrucni lugje... Citam ironicen napis vo koj urednik donesuva svoj zaklucok deka “...Jovan Manasievski i Slavko Petrov mora da gledale brazilski serii stom pravat agrarna reforma.” Pa citam deka Vladata prevzema nesto bez da se podgotvi za toa. Citam i ne mozam da se iznacudam deka onoj sto ke zeme besplatno zemjiste, ke bil... tokmu taka pisuva... ‘dootepan’...! Pa povtorno nekoj shegi bie i veli: “...koga advokat i sociolog (ovde se misli na Slavko Petrov i Jovan Manasievski, zab. S.) pravat agrarna reforma, site ke go obereme bostanot...” I seto toa go citam za akcija sto se prevzema vo nasata drzava kade sto stotici iljadi lugje se bez rabota!!! Dali ne mislite deka motivot e ist kako i pri omilenata tema na Vest t.n. "borba so site sili protiv Risto Penov i Petar Gosev"? Dali ne e pricinata vo zelbata da se ima kontinuiran atak vrz LDP i se' sto e povrzano so LDP?
mafisKumA
quote:
Originally posted by SLaCk
Dajte im na lugeto vistinska rabota e na da bidat zakreposteni selani!
velis da se daj na lujgeto vistinska rabota a kaj da se najdi takva rabota bez prijatelstvo? duri dase najdi taja vistinska rabota sto da prat lujgeto? da sedat po celi denoj i da cekat od nebo da pajga jadejne i pari za da e narana familija???? mislam deka nesto e poarno namesto nisto
AaaAa Airlija rabota de rekov ... ke vijme rezultati, bespolezno e sea da se zbori ... A socijalnata pomosh generalno ke se ukinuva taka da... :)nemora samo so nozoi da mavash ... olabaj :-))ja ako rekov ne presekov;secat samo tie u vlada, bogami dobro im odi :)
Strelec
quote:
Originally posted by AaaAa :)nemora samo so nozoi da mavash ... olabaj :-))
nemoooj taka... jas po tebe da mavam??? ti nemas pretstava kolku mi prijaat so tebe muabetite!:) nego jas onaka... samo si go zemam pravoto da veruvam vo ovaa akcija... eve zosto veruvam: rabotev pred mnogu godini vo edna togas golema zemjodelska zadruga... i vo Zadruzniot Sojuz na Makedonija imavme gosti od Japonija... tri dena lugjeto setaa niz drzavata nasa i ne mozea da se iznacudat deka obrabotliva zemja od 1-va kategorija ni stoi 'negibnata'... velea deka i bogatite drzavi vo svetot ne smeat da si dozvolat takov luksuz zemja duri i od treta kategorija da se ostavi bez eksploatacija, a kamoli od prva kategorija... i uste velea deka Makedonija so toj potencijal sto go ima moze edna tretina od Evropa da rani... dobro... svesen sum deka bas taka i ne mislele navistina, ama sepak sakaa da ne' osvestat malku... svesen sum i deka Makedonija nema takva tehnologija kako japoncite, megjutoa nie i onaa primitivnata sto ja imame ne sakame so raka da ja fatime... arno ama... ima nekoj ete i sto saka... pa neka mu se dade sansa... ubeden sum deka ke ja iskoristat... ako ne od druga pricina, togas zaradi toa sto i nemaat drug izbor... ete zosto veruvam...:)
Strelec
quote:
Originally posted by AaaAa ...Vo Makedonija vo idnina da se "strela sekoj politicar" skraja bilo poso jas ke bidam megju prvive na spisok:-)
a sto, ti politicar si bila AaaAa? vo koja partija? ili nezavisen kandidat mozebi?:)
GROBAR
quote:
Originally posted by OooOo Prashanje do tebe glasi, dali kombajnite, traktorite i ostanatata mehanizacija za zemjodelieto ne e tehnologija??
Пошто прашањево до мене гласи јас од како памтам за мене работам на нива... и моите дома работат.. и од тоа што работат немаат добиено ништо и направено ништо а дека сега ке ни цути државата со тоа што ќе запослат 20 000 на нива не ми се верува... кај ке се извезува тоа што ние ќе го прозиведиме кога за еден тон бостан се плаќа 370 ден или 6$ колку треба некој да прозиведи за да извади плата и за да се прехрани цела година??? Еве тутун пошто сум од прилеп еден килограм просечна откупна цена е 120 ден ако имаш среќа и толку до добијаш околу 2$ а од тие 5 декари што ги дава влатата т.е максимум 5 декари се вади 1500 Kg така да сметај со колку треба да живееш цела година... ( не ги стави тука трошок што имаш за орање на нивата, наводнување, семенски материјал, ѓубриво, и т.н) е па блазеси ни на живото кога цела македонија ќе бидат земјоделци. Ни една мала држава не може да живее само од земјоделство нека не тресат зелени и тие во влада а и вие тука ако америка вложува толку милиони на толку населени тоа е друго има да понуди и за извоз и да остани за нив да не мораат да увезуваат а ние?? И до сега произведуваме па се се увозува сите земјоделски растенија се одгледуваат во Македонија а пак се увозуваме каде е тука проблемот? Да отидиш на пазар се е од увоз а нашите производи ги нема нема ни извоз за нив... така да пропадната инвестиција сме цела држава... Кога OooOo ќе дојдеш едно лето со мене да работиш на нива... ќе знаеш што ти кажувам дека ова е само глупост а тоа дека сите сакаат да седат во фотеља да така е не само во Македонија секаде е така.. и во Америка што се тие американците сакаат да седат во фотеља секој сака без работа пари само кога работиш нешто и за тоа нешто си платен и знаеш дека на крај од месецот ќе земиш пари и колку ќе земиш е друго прашањ кај нас ќе работиш не знаеш дали ќе земиш пари не знаеш дали утре ќе ти речат не си повеќе потребен не знаеш кога ти завршува работно време не знаеш колку дена имаш одмор и дали имаш по закон те следува а од газдата дали ти е дозволено тоа мало морген ќе плукаш и на држава и на се и нема да сакаш да живееш тука а не и нива да работиш... ако е така еве јас не сум со факултет па не сум високо образовано лице зошто тогаш 90% од испитаните студенти планирааат да ја напуштат државава??? дека некој гледа иднина тука?? или дека владата реши да им подели земјиште и да има што да работат??? Толку од мене ...
OooOo
quote:
Originally posted by GROBAR
Пошто прашањево до мене гласи јас од како памтам за мене работам на нива... и моите дома работат.. и од тоа што работат немаат добиено ништо и направено ништо а дека сега ке ни цути државата со тоа што ќе запослат 20 000 на нива не ми се верува... кај ке се извезува тоа што ние ќе го прозиведиме кога за еден тон бостан се плаќа 370 ден или 6$ колку треба некој да прозиведи за да извади плата и за да се прехрани цела година??? Еве тутун пошто сум од прилеп еден килограм просечна откупна цена е 120 ден ако имаш среќа и толку до добијаш околу 2$ а од тие 5 декари што ги дава влатата т.е максимум 5 декари се вади 1500 Kg така да сметај со колку треба да живееш цела година... ( не ги стави тука трошок што имаш за орање на нивата, наводнување, семенски материјал, ѓубриво, и т.н) е па блазеси ни на живото кога цела македонија ќе бидат земјоделци. Ни една мала држава не може да живее само од земјоделство нека не тресат зелени и тие во влада а и вие тука ако америка вложува толку милиони на толку населени тоа е друго има да понуди и за извоз и да остани за нив да не мораат да увезуваат а ние?? И до сега произведуваме па се се увозува сите земјоделски растенија се одгледуваат во Македонија а пак се увозуваме каде е тука проблемот? Да отидиш на пазар се е од увоз а нашите производи ги нема нема ни извоз за нив... така да пропадната инвестиција сме цела држава...
Prvo mene mi e zhal za ova shto go chitam, no, inicijativata e pochnata i vladata garantira plasman za izvoz (kolku shto jas prochitav i svativ od novinite shto gi chitav). Neli ova se vika agrarna reforma? Koga niedna vlada do sega ne napravila nishto za ova (ili pokushala bez uspeh), mozda treba da se dade shansa na ovaa vlada. Gledash li ti drug izlez za lugjeto shto neznaat drugo da rabotat osim toa so shto se zanimavale cel zhivot?
quote:
Кога OooOo ќе дојдеш едно лето со мене да работиш на нива... ќе знаеш што ти кажувам дека ова е само глупост а тоа дека сите сакаат да седат во фотеља да така е не само во Македонија секаде е така.. и во Америка што се тие американците сакаат да седат во фотеља секој сака без работа пари само кога работиш нешто и за тоа нешто си платен и знаеш дека на крај од месецот ќе земиш пари и колку ќе земиш е друго прашањ кај нас ќе работиш не знаеш дали ќе земиш пари не знаеш дали утре ќе ти речат не си повеќе потребен не знаеш кога ти завршува работно време не знаеш колку дена имаш одмор и дали имаш по закон те следува а од газдата дали ти е дозволено тоа мало морген ќе плукаш и на држава и на се и нема да сакаш да живееш тука а не и нива да работиш... ако е така еве јас не сум со факултет па не сум високо образовано лице зошто тогаш 90% од испитаните студенти планирааат да ја напуштат државава??? дека некој гледа иднина тука?? или дека владата реши да им подели земјиште и да има што да работат??? Толку од мене ...
Znachi pak se vrakjame na moeto. Kadar imame, mozok imame, samo mozokot se odleva vo stranstvo (neli 90% sakaat da imigriraat). Kako kje ni pomogne Irecot so negovata filozofija? Kje bideme kako Irska, cel mozok kje se odlee vo stranstvo i posle shto? Makedonija kje bara imigranti?? Irecot ne doshol da soli pamet za djabe, Irecot doshol da si otvori tezga kaj shto mozhe da pravi pari i demek da i pomogne na Makedonija od shto tolku mnogu ja saka. OooOo
GROBAR Да ама тој одлив на мозоци ќе го заприме со тоа што ќе ги пратиме сите на нива??? наравно има услов шанси ќе замини од тука е сега останата проста маса ќе си трпи... а тоа што сите гледа спас само со заминување од Македонија е тоа што 12 годнини никој не направи ништо во државава оваа влада беше до пред 4 години исто беше тогаш исто е и сега... додека ја имаме оваа политчка гарнитура и додека Македонците се овци и сите ги стрижат кој како стигне и како сака... нема да направиме ништо... Како за пример Бугарија произведува 500 дипломирани информатичари годишно од нив секако 20-30% планираат да ја напуштат државата а македонија незнам и дали има 80 информатичари годишно од нив истиот процент да ја напуштат државав и уште толку да не можат да најдат работа и колку од нив остануваат тука да работат да направат нешто за државата?? само и не се така процентите прост пример ти кажав... е тука ни е одливот на мозоци...
OooOo Ne me svati, so irecot ili bez irecot odliv na mozok imalo, ima i kje ima. Kako kje se spasi toa jas nemam reshenie, sakav samo da kazham deka tvojot predlog so Irecot ne e reshenie. A reformata e da se dade nekakva rabota za socijalnite sluchai, shto sakaat (nemoraat znachi) da se zanimavaat so toa.
GROBAR Ама не ме свати и ти со мотика во рака не е решение а Ирецот кажа инвестирајте во младите во образованието... и доста од тоа тој што го кажа е точно и треба така да се направи да сакаш ти да отвориш фирма во македонија ќе се шеташ два месеци по шалтер извади овој документ извади оној документ... и кој сакаш да инвестира за тој одлив на мозоци да се намали да има каде да работат наравно некој оди на факултет за да не мора да биди со мотиката во рака него да постигни нешто со тоа што го знае и што го научил така да ќе покажи резултат реформава за една година... можеби и јас не сум во право можеби за една година и ќе биди нешто ќе видиме тогаш сега само погодуваме само никој не гледа перспектива во оваа Аграрна Реформа... или само да се пополни бројката од обетените изборни вработувања...
OooOo zhivi bili pa videli
GROBAR Него Аграров го решивме што го решивме со безбедноснава ситуација што правиме... кога ни е страв на „криминална група“ (бидејќи немаме терористи во Македонија) да и поднесиме кривична пријава да не ги налутиме одреден слој на граѓани од прв ред... ( Мислев на Албанците ) да не дојди до забуна
Strelec OooOo & Grobar... ne sakav da ve prekinuvam vo dijalogot, iako nekolku pati se pocuvstvuvav malku isprovociran so rabotite sto gi kazavte... Imam vpecatok deka site se soglasuvame vo nekoi raboti... i site gore-dolu ja znaeme realnosta i aktuelnata sostojba vo drzavata ni mila i draga... Jasno e deka sekoj se bori za fotelja (vo pravo si OooOo), jasno e deka ima ‘odliv na mozoci’ i deka mladite im stanuva opsesija zaminuvanjeto nekade daleku... jasno e i deka narodot e sit od predizborni (vo pravo si Grobar) i postizborni vetuvanja, kako i od razni reformi... jasno e i deka od sadenje bostan i tutun nikoj nema da se zbogati vo Makedonija... jasno e i deka so edna vakva agrarna reforma nisto nema da se napravi ako ne e istata prosledena uste so ilada drugi reformi... Ama nesto drugo tuka me zagrizuva...! Dali poradi vakvata sostojba kakva sto e, treba da se krene race od se’? So edna vaka zamislena i najavena reforma, sansite da se uspee se mozebi MINIMALNI... ama ubeden sum deka ako nisto ne se prevzeme, togas sansite stanuvaat NIKAKVI...! A ne deluva voopsto vkusno nekoj da ja kritikuva reformata, a da ne ponudi podobro resenie...!!! teoretski, i za najdobro osmislena reforma, mozno e da se reagira so zborovite: abe ti ibam i Vlada i se’ zivo i divo tamu... abe niv ne im e gajle za narodot, pa tie lopovi vaka, tie gjubrinja onaka itn. Itn. ke si go zemam pravoto da ja iskritikuvam aktuelnava vlada vo vrska so ovaa agrarna reforma, ama treba da imam doblest, pa da kazam vo sto konkretno gresi i sto konkretno treba poinaku da se napravi... Stom na Grobar tolku mu se bendisale izlaganjata na irecot (da ne se razbereme pogresno – i jas vednas gi citav i mene mi se dopadnaa najgolem del od rabotite sto gi kaza tipot), nego zosto ‘ti so lopatata’ ne go citirase i onoj del vo koj sto irecot veli deka reformite treba od site da bidat prifateni i od site da dobijat poddrska... a sto se slucuva sega? tokmu ona sto me motivirase da ja otvoram ovaa tema... na nekoj vo vlada mu teknalo da pravi agrarna reforma i vednas poradi toa nekogo go zabolelo zosto, mameto nivno, ovie od LDP da pravat nesto, a ne ‘moite’... i udri i mavaj sega... Grobar, - tocno e batka deka air ne vidovme od onie do pred 4 godini (toa se voglavno segasnive); - tocno e deka od tie sto dojdoa posle niv vidovme uste pomalku air (mi tekna na eden grafit koj sto glasese vaka: Branko, picka ti mater sto me natera da glasam za Ljubco...); - tocno e i deka zasega nema nekoja dobra treta alternativa... ...ama toa najmalku ni dava za pravo da krevame dzeva koga od toa imame najmalku korist... zatoa velam deka trebase i treba da se pozdravi i da se dade poddrska na ovaa akcija... pa i neka e od ‘nekoi si’, cuma da gi utepa, liberaldemokratski ministri...
GROBAR Прво не треба аграрна реформа доста е само да се обезбеди пласман за тоа што се произведува да биди заштитен домашниот производ.. а не да кажуваат дека сега ќе дадеме толку земјиште на толку лица ќе се плати придонеси за пензиско и здравствено толку ова толку она.. луѓето секако нема друго што да прават се занимаваат со земјооделство и тоа што го произведуваат никој не им го плаќа а зошто не рекоа со тие пари се отвора едно претставништво на Sony за монтирање на телевизори владата ќе финансира и објек и документација ... колку мина ќе ја подржеа оваа реформа или сега владата штеди за да има повеќе да земи на крај пред да замини? додека не се смени целосно политчката гарнитура никој нема доверба во тие што се во форељи... а најмногу од се е жално што и тие млади што излегуваат одма се корумпирани така да парата го врти светот а особено кај нас каде не работи ни правна држава ни судство ни полиција... дали во америка или кажете било која држава на Министерството за внатрешни работи му е страв да поднеси кривична пријава против 5 лица да не ги налутела останатите ??? така да бадијала е се... балканот е далеку а не европа...
Strelec
quote:
Originally posted by GROBAR
додека не се смени целосно политчката гарнитура никој нема доверба во тие што се во форељи...
tokmu tuka 'lezi' zajakot...! problemot e sto OVAA politicka garnitura ja nudi reformata...[:D]
SLaCk Delenje zemja...mislam deka taka se oformuvase drzavata Avstralija a bogami i SAD?Ama sega sme 21 vek.Rabota kako taksist mozes da najdes vo Skopje,ima mnogu luge veruval ti ili ne so fakultet sto se taksisti i obicni fizicki rabotnici i tie luge ne se zadovolni sakaat da imaat rabota spored nivnoto zalaganje za toa zboruvame.A ova se samo lazgi reformava e glupava a nema da uspee voopsto zatoa sto e takva.Frlanje prav vo oci.
mafisKumA
quote:
Originally posted by SLaCk
Delenje zemja...mislam deka taka se oformuvase drzavata Avstralija a bogami i SAD?Ama sega sme 21 vek.Rabota kako taksist mozes da najdes vo Skopje,ima mnogu luge veruval ti ili ne so fakultet sto se taksisti i obicni fizicki rabotnici i tie luge ne se zadovolni sakaat da imaat rabota spored nivnoto zalaganje za toa zboruvame.A ova se samo lazgi reformava e glupava a nema da uspee voopsto zatoa sto e takva.Frlanje prav vo oci.
SLaCk i ovde imat lujge so fakultet/univerzitetski diplomi sto nemozat da najdat rabota vo taja profesia za sto ucele ama rabota vo prodavnici ili cistaci, pojntata e rabotat sto god bilo za da zemat plata duri cekat da najdat rabota vo nivna profefesia barem zemat plata za da mozat da isplatat dolznost i da ranat familia
Strelec
quote:
Originally posted by mafisKumA
SLaCk i ovde imat lujge so fakultet/univerzitetski diplomi sto nemozat da najdat rabota vo taja profesia za sto ucele ama rabota vo prodavnici ili cistaci, pojntata e rabotat sto god bilo za da zemat plata duri cekat da najdat rabota vo nivna profefesia barem zemat plata za da mozat da isplatat dolznost i da ranat familia
Mafiskuma... problemot so Slack ne e vo negoviot stav za nemanjeto rabota ili za vakvi ili onakvi profesii... problemot e isklucivo vo toa sto reformava ne ja nudi VMRO DPMNE... Tuka veke nema osnova za muabet...! Non-sens e da se veli deka e podobro da se zema socijalna pomos otkolku da se obrabotuva zemja...!
Strelec Стартува проектот обработлива земја за стечајците Од досега пријавените кандидати за добивање земјиште, една третина веќе утре ќе ги добијат своите парцели на користење. Со тоа почнува реализација на проектот обработлива земја за стечајците. „Утре во Свети Николе на 113 лица ќе им биде доделено одобреното државно земјоделско земјиште. Договорите со корисниците ќе бидат потпишани во присуство на министрите за земјодество и за труд и социјална политика, Славко Петров и Јован Манасиевски“, информира владиниот портпарол Сашо Чолаковски. Министерството за земјоделство на 4 овој месец распиша оглас за давање 3.960 хектари земјоделско земјиште. Во утврдениот рок, заклучно со 12 септември, на огласот се јавија вкупно 339 лица, од кои 20 корисници на социјална помош, 88 невработени и пет социјално необезбедени земјоделци. А1 Телевизија
AaaAa airlija rabota na domakjinive
Strelec
quote:
Originally posted by AaaAa hahahah Agrarna reforma ? Procital nekoj ubavo kako ke ide toa? Socijalec si , nema od denes natamu socijalna pomosh , evo ti niva pa kopaj.
quote:
Originally posted by Strelec Ne se soglasuvam so ovaa zabeleska... so ovaa reforma ke bidat opfateni samo lica koi sto dobrovolno ke se prijavat, a ne deka prinudno na sekoj socijalen slucaj ke mu se 'tutne' motika vo raka...
i akcijata pocna... prezentiranite podatoci velat deka vo Sveti Nikole od site sto se javile na konkursot, samo 54 od niv bile korisnici na socijalna pomos, pa del se nevraboteni itn. itn... a del od niv spagjaat vo kategorijata socijalno neobezbedeni lica... onie lica koi sto ispustile sansa da zemat besplatno zemjiste, pravoto na socijalna pomos ke prodolzat da go ostvaruvaat bez nikakvi posledici... e ova mi bese muabetot... na lugje koi sto sakaat da rabotat (a nemaat svoja zemja) IM SE DELI BESPLATNO ZEMJISTE... i sega takvata reforma da se kritikuva e najblago receno non-sens...
fio Да се обработуваше цела обработлива земја во Мк плански, таа гранка ќе ни беше доста доходовна. Видете ги србите, од панонска низина можат комотно да ја снабдуваат цела европа со пченица и други житни култури. дури и ја надминаа економската пропаст шо во тој период им се закануваше благодарение, меѓу другото, и на извозот на пченица
AaaAa Am jas imam druga pricina zashto da ne veruvam deka ova ke uspee. Ne deka nema da se obraboti. Narodot nas, posebno zemjodelcite se strasno rabotliva pleva na lugje, i to deka ke se obraboti kolku moze so motiki i lopati ke se obraboti maksimum...ama problemot e so kaj nas ova shto se obrabotuva dzabe se obrabotuva. U strumica skapuvaat "cuskive" i "piperkive" od so nemaat plasman , znaea da ne ranat i so srpski piper nasiot dur se kapese, znaeja da uvezuvaat mleko od slovenija nasevo u bitola se frla, tutunot da ne zboram ... tako da nasive lugje ne plasiraat vo Makedonija vie zboruvate za Evropa. Makedonija ima mnogu kapacitet to ne ni trebaat japonci da ni go kazat ( ili pa japancive na gresni lugje im kazuvaat nek idat eden cekan po gla na tie u glava , ama dzabe i tie znaat samo so za niv mnogu brzi pari u to ne bi imalo) cela Jugoslavija ja ranevme so ovosje i zelencuk , to ne e sporno drugo neshto e . Tuka plan ... ima, koj prv ke si gi napolne dzebovite, umna tolpa lugje se to be :)))
fio Токму затоа секогаш викам дека поубаво ни беше во Југославија :)
AaaAa VO Jugoslavija ne ni bese podobro od shto imavme pogolem pazar, tuku naprotiv zatoa shto nemashe mnogu uvoz pa jugoslovenskite proizvodi se prodavaa i drzea cena. I na Makedonija moze da i e ubavo ko shto i bese na Jugoslavija samo ako se spreci uvozot, nemora da ima mnogu izvoz... toa ne go kontat nasite. A Strelec, politicar ne sum nitu nekogash sakam da bidam vo makedonska smisla na zborot. :) Vo makedonija nema politicari , vo makedonija ima samo lebojadaci so fraerski maniri :) Zbrka u znacenjevo na zborot jas bi rekla ;)
mafisKumA na toj sto mu se raboti, bez veza sto god bilo, ke imat a na toj sto sedi i ceka od nebo da mu padni, neka si ceka
AaaAa Taka EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :-)
mafisKumA
quote:
Originally posted by AaaAa
Taka EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :-)
pa taka eeeeeeeeeee !!!!!!!!!!!!!! gledas deka Lala nije budala [:p][:p][:p][:p][:p] mislis kosava mi e bela zbog starost? [:p][^][:p]
AaaAa Prvo na prasanjava da ti odgovoram, Protiv sum agrarnata reforma ovakva kakva shto e, a i protiv onie koi ja donele, zamislile i ne samo shto ja deklariraat nego i ke ja protnat, a nikogash nema da ja ostvarat. Nemozam da bidam za niv koga mi promoviraat ovaka smesni idei. da iskritikuvam se po spisok , ne! daj boze da mozam da falam se togash ke bidam najsrekjna ali to bi bil eden sovrsen svet koj e daleku od nas bidejki ne vodat daleku od sovrseni lugje. Da bea saglaam nemashe da bideme u situacija vo koja sme. E sea, agrarnata reforma e samo za onie koj dobrovolno ke se prijavat. OK?! A onie koj nema da se prijavat?! ja ke ti odgovoram , tie spored idejava ke bidat iskluceni od socijalni primanja, i nema nishto da dobijat posto navodno dadena im e sansa a ne ja iskoristile. Zatoa jas zboram. To mu dojde isto ko : jas ti dadov staza da trcash da stanesh vrven atleticar to shto ti nemash talent, i nemash brzina i snaga i neznaes kako se prai toa ne emoj problem , sea sedi i umri. Znaci vladava ke ponudi i na lugje koj umeat i znaat i na onie koj nemaat nikakvi dopirni tocki so toa, nitu alat nitu neshto slicno, e sea ako tie odbijat i ne sakaat da "naucat" da kopaat i da si go "vadat" lebot" ne sme nie krivi , tie ne sakaat. Epa jas prashuvam kako da sakaat?! Iskluci gi tie shto umeat i znaat samo nema koj da gi potpori, i pogledni po vesti i izbroj gi kolku se tie shto ne umeat i neznaat pa dojdi i pak ke napraime muabet kolku i za koj ova vredi. POsto im se nudi na lugje koi rabotele vo selena stip ( fabrika za sijalici) lugje koj rabotel u zik crvena zvezda A.d Stip , ne ko zemjodelci no ko sekretari i pravnici a sea se socijalni slucai , na niv im se nudi zemja. Pa smesno e. Ako zborime samo za lugje koj znaat zemjodelie i koj go rabotele i sakaat da go rabotat no nemaat zemja i plasman ...Ashkolsun, jas ke aplaudiram i prva ke se zalozam da im se dade na tie lugje zemja, i sega velam deka ne treba da se razmisluva, odma neka im se dava. Samo shto zamislata ovde ne se samo tie, nego SITE, citaj SITE socijalni slucai od site bransi. Evo vi zemja ( baska so ima mnogu zemja koja e daleku od obrabotliva spored nekoj zemjodelski strucnjaci koj gore navedenive gospoda ne sakaat da gi slusaat ) evo kopajte ja i sadite, so ke proizvedete nie ke plasirame, u procesot ako ne znaete, ako nemate alat, ako vi izmrzne ako ja napadnat termiti zatoa shto nemate sredstva da se zastitite od niv, ili mozebi samo ne umeete, to brakja ne e nas problem. PA vie KOPAJTE samo i taka nema shto da rabotite. Sea se razbirame?
AaaAa Strelec, a pogore te citam velish site plukaat nikoj ne dava podobri idei. Davaa mnogu lugje mnogu podobri idei na vremevo, koga fabrikive se davaa pod stecaj i se rasprodavaa. Od dve drzavni konfekciski fabriki vo shtip ( zboram za stip zatoa shto najpovekje znam)koj na vremevo plasiraa tekstil niz cela bivsa yugoslavija i podaleku, se rodija nad 30 privatni konfekcii cii gazdi se bivsi visoki i ugledni lugje vo vmro ili sdsm, zavisno koga ja otvorile fabrikata. Site pocnaa so masinive koj na eden ili drug nacin gi zdobija od drzavnive fabriki , i so vreme uspeaa da se moderniziraat zatoa shto imaat ogromen plasman ( a makedonka i astibo navodno se zatvorija zatoa shto nemashe plasman) so taa razlika shto dodeka gazdive vozat mercedesi, bmw, i gradat palati rabotnicive rabotat prekuvremeno, saboti i nedeli i zemaat od 6-do 9000 maksimalna plata so isklucok na edna konfekcija. E sea aj ke recesh usraa toas sea so praime. So praime sea, sea ja rasturame Zik Crvena Zvezda, umesto da investirame da ja aktivirame fabrikata povtorno, nie ja delime da vujce i striko shto otvaraat privatni mlekari, i zaposluvaat pak vujce i striko a ostanative... evo im motika. Losi reformi batka, mlekar ne stanuva pekar preku nokj uste pomalku ke stane zemjodelec. Tuka e problemot, ama za da nekoj vozi mercedes i ima kukja na vodno nekoj mora da gladuva ? Taka e sekogash , NE?
SLaCk Agrarna reforma?Luge vo koj vek ziveete?Eden zali po Jugoslavija,drug vika odlicen poteg.Ne gledate deka ova e samo eden trik na vlasta?Jugoslavija umre a so nea i vakvi nekoi reformi.Dobro iskreno mozebi ke bide pouspesna od agrarnata reforma na Pol Pot vo Kambodza ama sepak!Cel svet se orientira kon tehnologijata,vo SAD 2% od lugeto se zemjodelci a go hranat pola svet, anie doprva EKSTENZIVNO zemjodelstvo ke razvivame.Sekoja godina gledame problemi so zemjodelcite koi im e toa osnovno zanimanje kako nemaat kade da plasiraat,kako drzavata ne otkupuva a nie uste ke praviem visok zemjodelci.Dajte im na lugeto vistinska rabota e na da bidat zakreposteni selani!
AaaAa Nema direktna vrska so agrarnata reforma, ali ja nadopolnuva celosnata idea za nea.. Tekstot e pokazatel deka ne treba samo zelba da se ora, nego i stokata da ja biva...:-) Најголем проблем е што земјоделците имотот што го поседуваат е во рурална средина, надвор од градовите, и тој не може да им послужи како хипотека [img]http://www.vest.com.mk/images/{CC434C7E-1C5D-4544-A138-D72833AE7477}_traktor-2.jpg[/img] Земјоделците не можат да ги користат кредитите за развој на земјоделството што Македонија ги добива како странска помош, поради лошите услови кои ги определуваат банките, преку кои се спроведуваат. Најчеста причина поради која кредитните линии наменети за производителите на земјоделски производи не може да се реализираат, е што банките преку кои се доделуваат бараат корисниците да ги остават како гаранција куќите, нивите или други објекти што ги поседуваат, но тие да не се на село, туку во градска средина. Проблем е што најголемиот дел од земјоделците имотот што го поседуваат е во рурална средина, надвор од градовите, и тој не може да им послужи како хипотека. Според Вељо Тантаров, претседател на Сојузот на земјоделците на Македонија, поради лошите усови, земјоделците се се помаку заинтересирани за користење на овие кредити. Оние што се обиделе да конкурираат за кредит, по земањето на формуларите од банката која ја спороведува кредитната линија набргу се откажале, оти не ги исполнуваат условите. "Неодамна во Сојузот на земјоделците дојде едно лице од битолското село Трат, кое сакаше да користи кредит за развој на земјоделството, но ми рече дека не може да го земе оти целиот негов имот е на село", кажува Тантаров. "Банките многу паметно постапуваат. Ако како гаранција го прифаќаат имотот на село, тие нема да можат да го продадат, доколку се реализира хипотеката. Кој сака сега да купи куќа или нива на село, а уште помалку крави или друг добиток, кога земјоделството е густа каша", вели Тантаров. Сојузот на земјоделците на Македонија неодамна од Владата побара да ги преиспита условите со кои земјоделците може да добијат кредит бидејќи, како што велат, тие се многу ригорозни. Покрај заложувањето на стан, куќа, нива, дуќан или на друг имот, ни бараат и двајца жиранти во работен однос", кажуваат земјоделците. За нив несфатлив е условот лицето што ќе е корисник на кредитот да е под 60 години. Според Тантаров, најголемиот број од земјоделците се лица кои имаат над 60 години и тие земјата ја обработуваат додека можат и додека се живи. "Има земјоделци што имаат и по 80 години и уште работат по нивите", кажува Тантаров. За да земат кредити, земјоделците треба да имаат потпишано договори со претпријатијата кои ќе им го откупат производството. "Единствено во Македоннија вакви договори со земјоделците потпишува Битолската млекарница и ниту едно друго претпријатие не го прави тоа", додава Тантаров. На доделувањето на втората кредитна линија од холандската влада, претставниците на "Македонската развојна фондација" и на македонските банки, преку кои се реализира кредитот, рекоа дека основен проблем за користење на кредитите се гаранциите. "Земјоделците најчесто имаат имот, куќи, ниви и слично на село, а не во градска средина, и тие не можат да им послужат за хипотека", рекоа директорите на Тутунска и Стопанска Банка, преку кои се реализираат кредитните линии. (И.С.)
Strelec Ova se izvadoci od tekst vo Dnevnik… Ocigledno e deka ne razmisluvaat site isto kako AaaAa… i za sreka…:) ПОДГОТОВКИ ЗА ПРВАТА СЕИДБА НА ДРЖАВНИТЕ НИВИ …Владината аграрно-социјална реформа е топ-тема во Свети Николе, каде што почна акцијата, а ќе продолжи и во другите македонски општини. Со неа се преокупирани и локалните таксисти, продавачи, келнерки. "Поминавме низ многу реформи, дај Боже оваа да биде прва успешна"… Надлежните за спроведување на акцијата се оптимисти. …секоја педа обработливо и слободно земјиште ќе биде распределена… . На првиот оглас се јавија 347 луѓе, а во октомври ќе биде распишан нов. Во четвртиот ден од потпишувањето на договорите за првите социјални пакети во подрачната единица на Министерството за земјоделство врие како во кошница… …Дваесет и тригодишната Даниела Маџовска со својот сопруг Бранко: - Никогаш не сум се занимавала со земјоделство. Бевме без работа и јас и сопругот, а имаме три мали деца. Конкуриравме - тоа ни беше единствената шанса…
NARCIS` spored mene... LDP i SDSM uste pri prevzemanjeto na vlasta ja spukaa za foteljite...do nekade drzi napisot na Vest ,no megutoa ako zememe vo predvit deka tie se politicari,sve ide u voda.
AaaAa Toa ne e AaaAa to nekoj od Vest, a ti se vrati na agrarnata reforma bez ikakov komentar na novinarot od vest... mozam da pretpostavam i bez ikakva zamerka :))) to se fakti, ova tvoevo se spekulacii za uspeshna idnina :) pa ti izmeri . Ali daj boze da si u pravo :)
vmro Strelec, ushte vo vremeto na DPMNE imashe neshto slicno samo togash beshe drugo ime, ne se sekavam kako beshe ali i oni davaa zemjishte i se pokaza deka nemoze da uspee, zashto nemoze da uspee? pa vo skopje imash preku 100.000 nevraboteni, socijalci itn... i tie luge ke odat vo probishtip da sadat nivi?? luge shto ne videle kako izgleda motika??? neznam cudno... a branko nudeshe ekonomski reshenija a ne agrarni.. kako i da e a vo potpolnost se slagam so naptisot vo Vest, za toj Manasievski Jovan, toj tolku ako se grizel za lugeto nemalo da odgovori na prashanje od odpushteni rabotnici - Ministre nemame leb da jademe! manasievski odgovara - jadete keksi! i shto poveke za nego da se kaze????
Strelec
quote:
Originally posted by vmro
Strelec, ... a vo potpolnost se slagam so naptisot vo Vest, za toj Manasievski Jovan, toj tolku ako se grizel za lugeto nemalo da odgovori na prashanje od odpushteni rabotnici - Ministre nemame leb da jademe! manasievski odgovara - jadete keksi! i shto poveke za nego da se kaze????
Abe VMRO, sakas da mi kazes deka Manasievski Jovan e 'bitanga'? OK... i mozam da ti veruvam, posto ionaka ne go znam covekot dobro... pretpostavuvam deka mislis oti i LDP kako partija se 'za nikade'... OK... i toa ke ti veruvam... posto dovolno ne gi znam sega prilikite vo Makedonija... ama vo slucajov ne mislev da govoram na tema "LDP i nivnite ministri", tuku za akcijata 'Agrarna reforma' i motivite na Vest do maksimum da ja ponizat taa akcija. prvo, nikade ne procitav deka so taa akcija treba 100.000 skopjani da zaminat vo Probistip (ne ti ja razbiram poentata), tuku na nevrabotenite stipjani da im se dade besplatno zemjiste okolu Stip, na Kicevcani zemjiste okolu Kicevo... i osobeno sto procitav deka imaat namera da im delat i besplaten semenski materijal i da im pomognat podocna okolu otkupot na proizvodite... velis deka slicna akcija nudele i od prethodnata vlast... znaci ima donekade i konsenzus po ova prasanje... pa od kade sega ideja da se minimizira ovaa akcija...??? i toa mi bese prasanjeto: dali akcijata se kritikuva od Vest zaradi toa sto se raboti za ministri od LDP... posto mnogu cesto zabelezuvam deka vo Vest se bara nacin da se atakuva na se' sto e povrzano so Penov, Gosev itn. znaci da se razbereme... problemot e vo faktot sto vo tie natpisi od Vest (sto gi posociv vo vovedniot post) voopsto ne se nudat argumenti zosto ovaa 'Agrarbna reforma' ne e dobra... so isklucok na edinstvenata zabeleska deka Vladata navodno ne bila dobro podgotvena za ovaa akcija... ...i nemoj da zaklucuvas deka imav namera da se stavam vo odbrana na LDP...
fio Колку за споредба, Србија ги преживеа сите ембарга благодарение на земјоделството и пченицата. Сеа јест да панонска низина има капацитет да ја снабдува цела Европа, ама и во Македонија има големи неискористени поврШини на обработливо земјиште, и зашо да седат така коа може да се доделат на некој кој ќе го вади лебот (на поштен начин!) од тоа. А шо се однесува до Вест, Вест беше основан со цел да биде трачарски весник, и тоа и си остана. Едина добра работа му е Зграпчи го денот и Вицовите со Трпе.
Strelec
quote:
Originally posted by NARCIS`
do nekade drzi napisot na Vest...
Citam po nasive vesnici za novostite povrzani so agrarnata reforma koja sto ‘so noz’ se preceka od razni politikanti... - Nevrabotenite lica koi ke se nafatat da zemat zemjiste, ke dobijat po 24 iljadi denari; - Socijalcite koi ke odlucat da stanat ‘zemjodelci’, pokraj 24-te iljadi denari ke dobijat i devet nadomestoci za socijalna pomos; - Na ovie lica vo tekot na edna godina ke im se plaka penzisko i invalidsko osiguruvanje; - Ke se dodeli besplaten semenski materijal; - Ke se dodeluva besplatno gjubrivo; - Ke se formira park so mehanizacija koj sto ke moze da go koristat ovie zemjodelci; - Za sekoj sto ispolnuva uslovi ke ima dovolno pari od japonskiot kredit za mehanizacija... - Vo Sveti Nikole veke se prijavile 500 nevraboteni ziteli zainteresirani za 3960 hektari neiskoristeno obrabotlivo zemjiste... Narcis, VMRO... a imate li vo momentov podobra alternativa za ovie lica?
GROBAR Ако на нива се градеше држава блазесини... наместо да се инвестира во образовани во нови технологии ние ќе копаме на нива... Еве ти интервју со Џон Брутон и како Ирска се справи со невработеноста и економијата... http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=23292
NARCIS`
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by NARCIS`
do nekade drzi napisot na Vest...
Citam po nasive vesnici za novostite povrzani so agrarnata reforma koja sto ‘so noz’ se preceka od razni politikanti... - Nevrabotenite lica koi ke se nafatat da zemat zemjiste, ke dobijat po 24 iljadi denari; - Socijalcite koi ke odlucat da stanat ‘zemjodelci’, pokraj 24-te iljadi denari ke dobijat i devet nadomestoci za socijalna pomos; - Na ovie lica vo tekot na edna godina ke im se plaka penzisko i invalidsko osiguruvanje; - Ke se dodeli besplaten semenski materijal; - Ke se dodeluva besplatno gjubrivo; - Ke se formira park so mehanizacija koj sto ke moze da go koristat ovie zemjodelci; - Za sekoj sto ispolnuva uslovi ke ima dovolno pari od japonskiot kredit za mehanizacija... - Vo Sveti Nikole veke se prijavile 500 nevraboteni ziteli zainteresirani za 3960 hektari neiskoristeno obrabotlivo zemjiste... Narcis, VMRO... a imate li vo momentov podobra alternativa za ovie lica?
Od ova shto e veteno , nishto nema da ispolnat[:(] Ali Maedonija e ova ...nisto ne se znae [;)]
OooOo Strelec, ti ne razbirash, vo Makedonija site sakaat na fotelja da sedat i da rabotat. Ne e vazhno dali imash shkolo ili ne, dali si kvalifikuvan ili ne. Fotelja brat!!! Toa e bitno! Nivite treba da gi rabotat magistri, advokati, doktori i profesori. Sve ostalo u fotelja! Samo kje vi posocham 2-3 primera kako razmisluva Makedonecot: 1. Makedonec vo Makedonija: Jas da ti peram tanjiri u kafana za 200 marki mesechno? Pa ne sum ja budala. 2. Makedonec vo Makedonija koj planira da imigrira: Kje idam u stranstvo kje peram tanjiri ili kje istovaram kamion. 3. Makedonec u stranstvo (posle 2-3 meseci rabota): Ebate amerikata (kanadata, avstralijata itn), ebati restoranite, ko konj rabotam po 12 saati u Makedonija barem zhivot zhiveev. Donesete zakljuchok sami.
OooOo
quote:
Originally posted by GROBAR
Ако на нива се градеше држава блазесини... наместо да се инвестира во образовани во нови технологии ние ќе копаме на нива... Еве ти интервју со Џон Брутон и како Ирска се справи со невработеноста и економијата... http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=23292
tachno, zatoa cela irska u amerika se preseli. Zatoa irska ostana bez lugje i sega ircite baraat imigranti kako ludi. samo za tvoja informacija, Amerika, neznam tochno koj procent (znam deka e golem procent i deka se milijardi u prashanje) od svojot budjet godishno odvojuva samo za razvoj na zemjodelieto. Sam reche deka treba da se ulozhuva u nova tehnologija. Prashanje do tebe glasi, dali kombajnite, traktorite i ostanatata mehanizacija za zemjodelieto ne e tehnologija?? Kaj reche deka se gradi drzhava ushte ednash?
OooOo Од 15 септември владата ќе ги подели првите хектари државно земјиште на невработени граѓани. Владата веќе ги утврди критериумите за поделба, предност според министерот Петров ќе имаат социјланите случаи кои сакаат да обработуваат земјиште. Максималната површина која ќе биде поделена ќе изнесува 5 хектари, а се најавува и финансиска помош за луѓето кои ќе го обработуваат земјиштето. Пилот проект за поделба на државното земјиште е Свети Николе каде за околу 4 000 хектари до сега се јавиле 500 лица. „Владата смета дека ќе се постигне многу. Необработеното земјиште ќе се стави во функција и се овозможи социјално незгрижените лица да добијат можност да инвестираат во земјоделското производство и на овој начин да се обезбеди работа на определн број на лица“вели министерот за земјоделство Славко Петров.
ozonce Da ke sadam bostam ... narednata godina ke bide 15 denari za kilogram... izvoz u kosovo,,, pari naaaaaaa
AaaAa hahahah Agrarna reforma ? Procital nekoj ubavo kako ke ide toa? Socijalec si , nema od denes natamu socijalna pomosh , evo ti niva pa kopaj. e sea so e problemot so ova...problemot e shto za da se obrabotuva niva ne treba samo motika i race, trebaat sredtsva i alati , koj tie lugje koj shto nemaat shto da jadat nemozat da gi nabavat. Treba znaenje i umeenje, tako reci KOA se sadi , kako se sadi , koga se prska, koga se prasi i shto ti jas znam ponatamu. Nema sram , coek shto nemoze da si go prehrani semejstvoto ke raboti i to kako , tie sto velat deka ne sakaat da mijat casi zato shto ne se nenormalni, sigurno ne se lugjeto shto se na socijalna pomosh, posto za onie shto zaboravile vo makedonija ima ogromen broj na lugje na koj dzigerite im izlevaat od rabota. Stip na primer, kade shto lugje rabotat po dve smeni edno po drugo po konfekcii, kade shto umiraat i im pripagja od zestina zatoa shto ne se zadovolni elementarnite uslovi. Lugje koj nemozat od rabota da iskocat da idat na doktor( sem ko ide inspekcija pa gazdaricava razbira preku vrski i gi pusta demek nagradno denes nema prekuvremena rabota ), i na kraj zemaat 6000 denari i prasanje e i tie koga ke gi dobijat. Lugje shto rabotat i saboti i nedeli , i nokji samo za da go prehranat semejstvoto. Tie sto mislat deka makedonecot ne bi miel casi ( ne samo ovde nego i sekade ) neka dojdat neka se povozat od tri cesmi preku saramzalino , lozovo , do skopje, da gi vidat napupenite zeni i deca na niva, i posle neka idat na pazaren den da vidat kako tie lugje izgledaat ( jas gi gledam-dusa nemaat ) kako spijat po kamioni, za da mozat ako dade bog da gi prodadat site piperki za 20 denari kilo. Tie si znaat kako im e, i tie znaat dali ne bi miele casi. A ova shto keleshive sakaat da napraat e nishto drugo nego da se otarasat od socijalnata pomosh zatoa shto nemozat da gi vrabotat tie lugje, da im recat kopajte, i bukvalno da gi ostavat na cedilo... ne se kopa taka lesno i ne se sadi taka lesno , a use pomalku ko zivees u drzava vo koja se kapat patlidzanite zatoa shto na nekoj mu teknalo da uveze od grcija zato shto nekoj mu ponudil dobar profit za negoviot dzeb. Narodot ne sakal da raboti?!. Pa ova sto se prai e sramota, sekoj malku shto ke razmisli i ke razmotri ke svati deka ova e edno strasno bezosetna sega na grbot na siromasite. Ne saka makedonecot da mie casi; samo zaprasajte se koj makedonec ne saka da mie casi? Onoj na koj tato ima pari da mu kupi golvce i da mu go nagrsti dzebot od parive koj gi ukral od nekoja firma; onoj koj znae deka moze da ima mnogu polesen i posreden zivot so prljava rabota. Onoj shto raboti cesno , so cist obraz i to kako mie casi , i to kako se maci. Ali sea ke kopa, za da jovan manasievski moze da sedi vo fotelja dragi moi. toa e problemot vo ovaa drzava, kuti si ako imash , i pljukaj na siromasite, tie ne sakaat da kopaat. Ma daj , dosta e vekje so segi.
NARCIS`
quote:
Originally posted by AaaAa
A ova shto keleshive sakaat da napraat e nishto drugo nego da se otarasat od socijalnata pomosh zatoa shto nemozat da gi vrabotat tie lugje, da im recat kopajte, i bukvalno da gi ostavat na cedilo...
Da vrabotat....tie kje ne brkaa. Zashto da vrabotat...moral da se ispuni ramkovniot dogovor...t.s Premnogu Makedonci imalo vraboteno... Najnova informacija ...kaj mene u firma Javno Pretprijatie Za Stanben I Deloven Prostor Vo R.M kje brkaat 365 luge ....spisocite se napraveni , samo cekame da vidime koj ke go fati paragrafot.Vo mojot sektor kaj sto sum jas, ima vraboteno 200 ...od tie 200 ke brkaat 130....BRANKOVIOT ZAKON KAKO STO ZNAM GLASESE 3% od administracija,ako se toa 3% jas sam ke dadam otkaz... Ali toa e toa kaj sto ima sila nema pravdina,vrski samo vrski sea ke treba da mu pusham na nekoj od DUI za da ostanam na rabota...[:(]
AaaAa I da dodadam . rabotnikot vo makedonija ne se gleda, shto ne znaci deka go nema. A ne se gleda zatoa shto nekoj shto kopa na niva, i nekoj sto bua cel den , prvo nema ni snaga ni zelba a uste pomalku pari za da ide u trend i pie kafe od 80 denari. Ne go identifikuvajte makedonskiot rabotnik so kremot sto se seta po kafici i raboti. Da ja ostavevme drzavava na lugjevo na niva, i po fabriki cinam po saglaam ke bevme.
AaaAa
quote:
Originally posted by NARCIS`
quote:
Originally posted by AaaAa
A ova shto keleshive sakaat da napraat e nishto drugo nego da se otarasat od socijalnata pomosh zatoa shto nemozat da gi vrabotat tie lugje, da im recat kopajte, i bukvalno da gi ostavat na cedilo...
Da vrabotat....tie kje ne brkaa. Zashto da vrabotat...moral da se ispuni ramkovniot dogovor...t.s Premnogu Makedonci imalo vraboteno... Najnova informacija ...kaj mene u firma Javno Pretprijatie Za Stanben I Deloven Prostor Vo R.M kje brkaat 365 luge ....spisocite se napraveni , samo cekame da vidime koj ke go fati paragrafot.Vo mojot sektor kaj sto sum jas, ima vraboteno 200 ...od tie 200 ke brkaat 130....BRANKOVIOT ZAKON KAKO STO ZNAM GLASESE 3% od administracija,ako se toa 3% jas sam ke dadam otkaz... Ali toa e toa kaj sto ima sila nema pravdina,vrski samo vrski sea ke treba da mu pusham na nekoj od DUI za da ostanam na rabota...[:(]
Aha i so sea Albancite se krivi ? Aj be da gi ispotepame niv , koj onakvo tie da rabotat? A toa shto predhodno Albancite go socinuvaa najgolemiot procent na nevraboteni nikoj ne se sekjava. Pricinata zashto ogromen broj od niv se odadoa na ne legalni nacini na teranje pravdina e zatoa shto bea primorani od ovakvi raboti. Tie se krivi za se. Ne se tie za nishto krivi , iako ne velam deka treba da se brkaat makedonci od rabota za da se vrabotat tie... ova e od greska u greska odenje. Ama pred da pocne da se krivi DUI i albancive treba malku da se poglednat realnive pricini... od rabota ke brkaat i taka i taka, i brkaat, od ESM ne gi izbrkaa zatoa shto morat da vrabotat Albanci , tuku zatoa shto za vreme VMRO se vrabotija site rodnini i prijateli i se stvori prekumeren "kadar." Ali ne be brat, najlesno e da se pikira eden primer i na nego da se zasnova se. I toa e kapitalnata greska vo Makedonija. Umesto da se gleda Hari KOstov se gleda Dilaver Bojku, umesto pak da se gleda hari Kostov se gleda Cakala.Taka Hitler funkcioniral. Toa e kapitalnata greska vo Makedonija. Ali shto da praish ko drzavava nema ni eden skoluvan politicar, nego osmoodelencie cija posledna kniga vo kreiranjeto na nivniot zakrzlaven mozok bila ZOki POki.
Strelec
quote:
Originally posted by AaaAa
hahahah Agrarna reforma ? Procital nekoj ubavo kako ke ide toa? Socijalec si , nema od denes natamu socijalna pomosh , evo ti niva pa kopaj. e sea so e problemot so ova...problemot e shto za da se obrabotuva niva ne treba samo motika i race, trebaat sredtsva i alati , koj tie lugje koj shto nemaat shto da jadat nemozat da gi nabavat. Treba znaenje i umeenje, tako reci KOA se sadi , kako se sadi , koga se prska, koga se prasi i shto ti jas znam ponatamu.
Ne se soglasuvam so ovaa zabeleska... so ovaa reforma ke bidat opfateni samo lica koi sto dobrovolno ke se prijavat, a ne deka prinudno na sekoj socijalen slucaj ke mu se 'tutne' motika vo raka... znaci, tocno e deka ima lugje koi sto ne znaat kako se sadi, koi ne znaat kako se prska i koga se prasi, ama zatoa ima i lugje koi sto ZNAAT i kako se sadi i kako se prska i koga se prasi, ama koi sto nemaat svoja zemja, koi sto nemaat pari za semenski materijal, koi sto nemaat nekoj da stoi pozadi niv i da im pomogne koga ke treba da se najde plasman za proizvodite... a ovaa agrarna reforma tie raboti gi nudi... znaci problemot ne e do agrarnata reforma... a drugo prasanje e koj kolku veruva dali ke se ostvarat vetuvanjata i do koj stepen... jas ne te razbiram, dali si ti protiv agrarnata reforma vaka kako sto e zamislena i deklarirana, ili si protiv onie koi sto ja donesle i ja promoviraat... ili pak intencijata ti e da iskritikuva se' po spisok?
Strelec E vaka... mnogu mi e maka za nekoi raboti sto si vo pravo... no da ne se razbereme pogresno...:))) ...ne mi e maka deka ti si vo pravo, tuku mi e maka zaradi toa sto tie raboti koi se sklucuvaat, se slucuvaat tokmu vo drzavata nasa... vo pravo si koga velis deka golemi fabriki se zatvoraa za da mozat poedinci da gi napolnat dzebovite... poznata mi e i taa situacija so tekstilnite fabriki vo Stip... i sega, smetam deka nema logika da polemizirame za onie momenti za koi sto razmiluvame isto... kristalno e jasno do kakvo deredze se dovede Makedonija... kristalno e jasno i kakvi politicari (zaedno so nivnite sledbenici) ni ja vodea drzavata cela ovaa decenija i kusur... Arno ama…! ...po nikoja cena ne mozam da prifatam deka zaradi tie teski i gorki iskustva sto gi dozivea nasiot rabotnik i nasiot zemjodelec, deka sega treba da se stavi na besilka sekoj onoj sto vo idnina ke se odluci vo Makedonija da bide politicar... seedno dali kako profesionalec, ili kako 'dopolnitelna dejnost'... Zabelezuvam mnogu negativna energija natalozena kaj tebe... ne velam deka e toa bez pricina... ubeden sum deka si prepolna so revolt, tokmu po zasluga na onie sto odlucuvale za tebe, za mene i za sekoj makedonec (tokmu takvite kako niv ne’ “izbrkaa” moeto semejstvo i mene od Makedonija)... ama me faka strav od pomislata deka treba i nadezta da umre... sakam da veruvam i ke veruvam deka ke dojde ubavo vreme i za makedonceto... I od tie pricini nema da ti gi prifatam ovie tvrdenja:
quote:
Originally posted by AaaAa
...Samo shto zamislata ovde ne se samo tie, nego SITE, citaj SITE socijalni slucai od site bransi... ...tie spored idejava ke bidat iskluceni od socijalni primanja, i nema nishto da dobijat posto navodno dadena im e sansa a ne ja iskoristile...
epa ovde gresis... takva zamisla NEMA i takva ideja NEMA... onoj sto ne saka da se bavi so zemjodelie, ke mu ostane socijalnata pomos... dodeka onie sto ke podnesat baranje za besplatno zemjiste (i za ostanatite privilegii), samo niv ke im se skrati socijalnata pomos... a parite sto ke ostanat na toj nacin, ni ostanuva samo da se nadevame deka ke se namenat za vistinski celi... ...ne tvrdam, tuku samo rekov deka se nadevam... verojatno ja znaes onaa pogovorka koja sto veli deka sepak NADEZTA POSLEDNA UMIRA... (da bese Mecka tuka ke me kicknese zaradi Capsov...:)))))
vmro samo ova , agrarna reforma ili davanje drzavno zemjishte na socijalni slucaji! dali nekoj gledashe na tv koga gi prashuvaa lugeto shto se taka nareceni socijalni slucaii?? sekoj od niv imashe kompletna mashinerija - traktor, plugovi itn... toa se socijalni slucaji ili istaknati clenovi od mesnite organizacii na ldp i sdsm za koi nemoze da se najdee rabota vo drzavnite institucii????
AaaAa Well, tebe te izbrkale, mene ne, jas dobrovolno si zaminav i dobrovolno bi se vratila. Vo Makedonija vo idnina da se "strela sekoj politicar" skraja bilo poso jas ke bidam megju prvive na spisok:-) samo srekjava e shto vo makedonija nema "politicari", vo makedonija ima elektrasi, doktori, osmoodelenci, srednasi , itn itn koj pokusavaat da si igraat politika. Sem Nano Ruzin jas drug politicar, t.e politikolog vo makedonija neznam, nadopolni me ako imam ispusteno nekoj. E sea jas neznam ti kade gledash vesti, jas momentalno gledam na A1, Sitel, Iris, Makedonska Televizija, kade shto do sea slushnav deka onie koi nema da prifatat da bidat del od agrarnata reforma, i koj nema da uspeat da se vrabotat na drugo rabotno mesto, ke ja izgubat socijalnata pomosh. Voopsto ne stanuva zbor za nadez, makedonecot istrpel mnogu poloso od ova, stanuva zbor samo za zabluda, i celava poenta vo moevo 'jadenje burek' e narodot da ne bide vo zabluda, bidejki se dodeka e narodot vo zabluda, i ne gi gleda zad kulisnite igri vo pogolem broj od reformite shto se slucuvaat vo ovaa zemja, toj ke si ostanuva so nadez a nekoj ke go mava po glava. Treba ednash da se vidi i da se svati deka vo makedonija vladee kriminal na najvisoko drzavno nivo. deka vo Makedonija ne maltretiraat i bombardiraat so nebitni informacii po cel den. Po cel den ne pleskaat vo faca so ne bitni , sitni kriminalci od tipot na cakala, so smesni i jalovi agrarni reformi, ne manipuliraat so slicni sitnici koi kaj nas stvaraat omraza, gi ignorirame pravite problemi i tie nekoi na vrvot gi polnat sopstvenite dzebovi. Teroristi , kriminalci, sitni dzeparoshi, nasilna mladina..itn ... ne se raboti prirodni, nitu pak od boga dadeni, toa se raboti koi se pojavuvaat vo opstestva cija svest na razvienost e na minimalno nivo. A razvienosta e na minimalno nivo zatoa shto osnovnite covekovi potrebi ne se zadovoleni. Vo deneshni uslovi tie problemi se od ekonomski tip. Koga investiciive shto doagjaat od strana se investiraat vo razvoj, koga profitot ke se investira vo razvoj a ne po dzebovite na nekoi ministri , koga ke se zapazat vrednostite i kvalitetot a ne nepotizmot, togash mozebi ke mozeme da razgovarame za razvoj , razvoj koj ke gi potisne site tie ne legalni nasilni pojavi. Do toas, mozebi ke go uapsime cakala, leku, svercerite na droga od strumica, no takvi sitni ribi ke se pojavat pak, zatoa shto nekade na vrvot sedat i kradat, i se sitat na makive na narodot nekoi mnogu pokrupni ribi. I do deka se zadovoluvame so "nadezni " agrarni reformi, koj ni go odvlekuvaat vnimanieto od pravite problemi i desavanja vo drzavav, do toas ke si ostaneme samo u nadez. Treba da se prai cistka, ali cistka ne se prai so " cek da si go zacuvam jas zadnikot , moze pa i dobro ke mi bide, a komsijata so saka neka prai." ne ide to taka, treba da se kastri bagrava... ke treba mnogu vreme i nervi . Revoltirana...?! najmalku, samo razoccarana i frapirana.
Strelec Корисниците на државно земјоделско земјиште нема да плаќаат надомест Лицата кои добија и кои во иднина ќе добијат земјоделско земјиште од државата на плодоуживање нема да плаќаат надомест за негово користење, порача министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Славко Петров на денешната прес-конференција. Тој додаде дека според владината одлука, за која во последно време се појавија информации дека може да падне пред Уставниот суд, надоместот за користење на земјиштето од страна на лицата кои беа корисници на социјална помош и се невработени, го плаќа Владата на Република Македонија, односно Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Надоместот на годишно ниво за оние кои примаат социјална помош изнесува 80.000 денари, а за невработените меѓу 105 и 110.000 денари. „Сите корисници на земјоделско земјиште кои не го добиле предвидениот надомест годинава ќе го добијат следната“, рече министерот Петров најавувајќи дека следната година се очекува буџетот за земјоделството да биде поголем од годинава со оглед на тоа што се вратени долговите кои биле направени во 2002 година. Тој најави дека се очекува буџетот за следната година да биде 16,3 милиони евра. „Досега реформата е започната во Свети Николе и таа е успешна“, оцени министерот Петров и додаде дека таа ќе продолжи да се спроведува, односно ќе се доделува земјоделското земјиште кое е слободно и кое ќе се ослободи. Славко Петров демантира денеска дека социјалците ќе останат без земја. „Социјалците кои склучија договор, дефинитивно ќе го користат земјоделското земјиште, а зад оние што го тврдат спротивното стои политичка заднина", изјави министерот Петров, на обвинувањата на професор Родна Живковска, според која, владината одлука ќе падне пред уставниот суд, доколку за неа се покрене постапка. „Родна Живковска е прва братучедка на Марјан Ѓорчев. Со Законот за фонд за земјоделство таа случајно или не, стана член на Управниот одбор, и повторно е избрана за член и во актуелниот Управен одбор. Нејзиниот син доби прво вработување како дипломиран правник, токму во истиот фонд", рече Петров. Од 230 склучени договори, информира Петров, досега се реализирани 151 договор и тие ја остварија есенската сеидба, а другите 79 со оглед на поволните временски услови ќе успеат да ги посеат своите површини. Според него, земјиштето кое се дава на плодоуживање е доволно за обезбедување пристојна егзистенција. А1 Телевизија
SLaCk 9 noemvri 2004 godina, Slavko Petrov go skluci 116.723 dogovor so socijalec od Stip.Ni ovoj kako ni drugite nema da plaka ni za zemjata sto ja koristi ni za alatkite,a za vozvrat nema da mu bide isplakano ni za toa sto go srabotil.So ova tempo ocekuvame za uste edna godina da go stigneme Azerbejdzan po brojot na zemjodelci a zosto do ne i ke brkame svetski rekord.Dzabe raboti dzabe ne sedi sto bi rekol nasiot narod pameten.Vo meguvreme ni pristigna vesta deka vo Albanija ke se otvara fabrika za kompjuteri... Nezavisna A1 Televizija
SLaCk Se zezav,tocno e drugar Strelec.Krivo mi e sto ne e reformava od VMRO-DPMNE.Inaku mislam deka e perfektna i mnogu mu zaviduvam na ministerot Slavko Petrov koj za vlakno ne bese rekonstruiran sega zaradi negovite "fantasticni" rezultati.Edvaj cekam dogodina sreknite socijalci-zemjodelci da gi vidam na zeleno pazarce i na bunjakovec.Pa na vakva reforma i Lenin ke i pozavidese steta sto ne e ziv.
Strelec
quote:
Originally posted by SLaCk
9 noemvri 2004 godina, Slavko Petrov go skluci 116.723 dogovor so socijalec od Stip.Ni ovoj kako ni drugite nema da plaka ni za zemjata sto ja koristi ni za alatkite,a za vozvrat nema da mu bide isplakano ni za toa sto go srabotil.So ova tempo ocekuvame za uste edna godina da go stigneme Azerbejdzan po brojot na zemjodelci a zosto do ne i ke brkame svetski rekord.Dzabe raboti dzabe ne sedi sto bi rekol nasiot narod pameten.Vo meguvreme ni pristigna vesta deka vo Albanija ke se otvara fabrika za kompjuteri... Nezavisna A1 Televizija
9-ti noemvri 2007 godina, VMRO DPMNE otkako povtorno dojde na vlast, cuda napravi... pred se', ja ispravi istoriskata nepravda sto na zemjodelcite, nevrabotenite i i stecajnite rabotnici im bese napravena od prethodnata vlast i na opsto zadovolstvo na novite stopani im ja odzemaa zemjata sto im bese besplatno dodelena... niz site gradovi niz drzavata vo euforicna atmosfera se slavi golemoto delo na VMRO DPMNE... konecno siromasnite se spaseni... nemaat poveke zemja... Zavisna Televizija