Italijanski fudbal
Italijanski fudbal
darkjesus site mnogu dobro ja znajme italijanskata igra staj gol i utvrdi se pa ela neka probat nekoj da dajt gol arno ama od lanskata sezona vo ligata na shampionite megu Juventus i Real M. ako go gledavte i se sekavate na toj natprevar morat d ase priznajt deka nesto cudno se deshavat Juve ama bash rasturi na tie natprevari, godinava isto juve e vo strashen nalet, do lani edvaj se provlekuvashe vo naredna runda e godinava kako so trgnal nema da izgubit ni eden natprevar, inter si gi pokaza kvalitetite na gosti kaj anglicanite a bogami ako sledite kalco ligata ke vidite deka do vcerasnite rezultati od najmnogu 0-2 gola po natprevar sega komotno mojs da tipuvas na 3+ gola po natprevar so golem isklucok na milan koj e katastrofa
moe mislenje ako prodolzat vaka za 2 sezoni italijanskata liga ke bidit No.1 vo svetov
p.s. forca juve
GoDsHaNd Prognoza: milan-roma 2:0
StormAngel Milan mozebi i ke izgubi od Roma oti igra so vtor sostav.[;)] Pozdrav![:)]
StormAngel КУП НА ИТАЛИЈА - ЧЕТВРТФИНАЛЕ ИНТЕР СЕ СПАСИ НА ФРИУЛИ Екипата на Интер со многу среќа успеа да дојде до реми (0:0) на гостувањето на Фриули против Удинезе во првиот четвртфинален натпревар од Купот на Италија. Алберто Закерони реши да одмори пет-шест стандардни првотимци (пред се Виери, Толдо и Канаваро), а домаќините го искористија ова и доминираа на сите делови од теренот. Сепак, најзаслужен за ова реми е резервниот голман на Интер, Алберто Фонтана, кој во првото полувреме одбрани три стопроцентни шанси на Удинезе (при ударите на Алберто, Јоргенсен и Пизаро). Интер направи само една посериозна шанса пред голот на Де Сантис, но Мартинс го погоди само надворешниот дел од мрежата на домаќините. 'Најважно ми беше да видам како ќе одиграат неколку фудбалери кои штотуку се вратија по повредите. Задоволен сум од прикажаното, иако очекувам да одиграме далеку подобро на реваншот на Џузепе Меаца', изјави по мечот тренерот на Интер, Алберто Закерони. Milan-Roma 2:1 Strelci na golovite za Milan bea Kaka i Ambrosini,dodeka za Roma Carew. Godshand za malku prognozata.[;)] Pozdrav![:)]
StormAngel КУП НА ИТАЛИЈА - ЧЕТВРТФИНАЛЕ 'РОСОЊЕРИТЕ' ЕДВАЈ ДО ПРЕДНОСТ Голот во судиското продолжение на Масимо Амброзини му донесе предност на Милан во првата средба со Рома во купот. Ова е втора победа за 'росоњерите' над римјаните за само осум дена откако со идентичен резултат од 2:1 славеа и на Олимпико во калчото. Домаќините доминираа во првото полувреме и преку Бориело и Амброзини пропуштија поволни шанси да поведат. Но за нивна среќа, тоа не му се случи на Томасон, кој во 39. минута ја измами офсајд стапицата и го совлада Зоти. Иако беше без повредениот Тоти и суспендираниот Касано, 'Римската волчица', сепак, најде сили да се врати во игра. Џон Кару во 78. минута одлично се снајде во шеснаесетникот на Милан и израмни на 1:1. Но Милан сепак се избори за предност во пресрет на реваншот и тоа во првата минута од продолжението кога по асистенцијата на Сержињо, Амброзини го постави конечниот резултат. Лацио ги искористи големите финансиски проблеми на Парма и со победата од 2:0 има убави шанси да се пласира во полуфиналето. Манчини реши на оваа средба да настапи со првиот тим, а тој му врати со два гола, дело на Роберто Муци и Станковиќ. Кај гостите по двомесечната пауза се врати Адриано, но без некој поголем ефект за својата екипа. Pozdrav![:)]
StormAngel ПРОДОЛЖУВА САГАТА ОКОЛУ ТРАНСФЕРОТ НА АДРИАНО ДАЛМА Е НОВАТА МАМКА НА ИНТЕР По бурниот викенд во кој Интер го одби барањето на Парма како дел од трансферот на Адриано да го добијат Хулио Круз и неделава продолжуваат преговорите меѓу двете страни. Јасна е намерата на Парма за напаѓачот да добие пари плус еден фудбалер, па 'нероазурите' го најдоа вистинкиот фудбалер кој би ја задоволил желбата на 'млекарите'. Во нивната нова понуда е вклучен Стефан Далма кој во моментов настапува како позајмен фудбалер во Тотенхем. И покрај одличните партии во дресот на премиелигашот, тренерот на Интер Алберто Закерони јасно стави на знаење дека нема да смета на него кога ќе се врати од позајмицата и дека е слободен да си замине. Многу скоро се очекува својот одговор да го даде Парма по кој ќе се знае дали Адриано конечно ќе се врати на Џузепе Меаца или ќе продолжат натегањата меѓу клубовите. Од друга страна за услугите на Далма е заинтересиран и Лацио, па и тој би можел да реагира по оваа понуда од Интер. Според информациите на италијанските медиуми претседателот на Интер Масимо Морати би можел на Парма дури и да и го понуди Емре Белозголу, незадоволен од црвениот картон кој турчинот го заработи против Емполи што на крајот ја чинеше неговата екипа пораз. Pozdrav![:)]
deni juve - inter 1:3 ajt
StormAngel КУП НА ИТАЛИЈА - ФИНАЛЕ (ПРВ МЕЧ) ЈУВЕ ЌЕ ОСТАНЕ БЕЗ ТРОФЕЈ Како што стојат работите во моментов, Јувентус ќе остане без ниту еден трофеј сезонава. Најтрофејниот италијански клуб се надеваше дека ќе успее да триумфира барем во Купот на Италија, но шансите за вакво нешто осетно се намалија откако избраниците на Марчело Липи во првиот финален меч претрпеа пораз од Лацио од 2:0. Стефано Фиоре беше најдобар поединец на овој натпревар, успевајќи двапати да го совлада Кименти и да му обезбеди на својот тим удобна предност пред реваншот на Деле Алпи. 'Можеме да бидеме презадоволни од резултатот. Целосно го надигравме својот противник и не му дозволивме да стигне до голот на Серени, но тоа не значи дека веќе го освоивме пехарот во ова натпреварување. Реваншот ќе се игра дури по два месеци, и многу работи може да се сменат дотогаш', изјави Роберто Манчини. Лесно можеше да се случи Лацио да победи и многу поубедливо, но при резултат 0:0 на стартот од второто полувреме Цезар од пенал не успеа да ја затресе мрежата на 'старата дама', а во самиот финиш и Јап Стам пропушти извонредна можност да зголеми на 3:0. 'Повторно немам што да им замерам на моите фудбалери. Едноставно, не може да се игра со волку мал број фудбалери на располагање. Иако беше јасно дека нешто не функционира како што треба, морав во игра да уфрлам играчи од младинскиот погон. Со ваков состав не можевме да се надеваме на ништо повеќе против извонредниот тим на Лацио', истакна Марчело Липи. ЛАЦИО - ЈУВЕНТУС 2:0 (0:0) Стрелци: Фиоре 59', 80' Ц. Картон: Тудор (Ј) 87' ЛАЦИО: Серени, Одо, Стам, Коуто, Фавали, Џаникеда, Фиоре, Ливерани (Дабо 81'), Цезар (Заури 89'), Коради, Муци (Инзаги 66') ЈУВЕНТУС: Кименти, Турам, Песото, Тудор, Легротаље, Такинарди, Конте (Мареска 73'), Каморанези (Бертолучи 84'), Апија, Недвед, Ди Вајо (Паладино 76') БАРЕМ ЕДНА ДОБРА ВЕСТ ЗА ЛИПИ ТРЕЗЕГЕ СЕ ВРАЌА ВИКЕНДОВ По многуте проблеми што ги има во последно време, Марчело Липи конечно доби една добра вест. Имено, Давид Трезеге се рехабилитираше од повредата на рамото и ќе може да се врати во првиот тим на Јуве за саботниот меч со Удинезе. 'Се чувствувам одлично и верувам дека ќе можам да издржам 90 минути на теренот. Се надевам дека ќе се најдам во првиот тим на Фриули и дека ќе му помогнам на Јувентус да излезе од кризата во која се наоѓа во моментов', истакна францускиот голгетер. СТЕФАНО ФИОРЕ СЕГА НА РЕД Е РОМА 'Имаме причина да бидеме задоволни, бидејќи со солидна предност ќе патуваме на реваншот на Деле Алпи. Сепак, свесни сме дека нема да ни биде нималку лесно да ја одбраниме предноста од два гола бидејќи Јуве најверојатно ќе биде комплетен на ревнашот, но имаме голема желба да го освоиме трофејот во ова натпреварување. Никој не треба да му замерува на Цезар за нереализираниот пенал, бидејќи на секого може да му се случи вакво нешто. Сега на ред е дербито со Рома, на кое сигурно ќе одиме на победа, свесни дека со три бода од овој меч ќе си го обезбедиме четвртото место на табелата', изјави херојот на 'лацијалите' на оваа средба.
StormAngel СЕРИЈА 'А' - 26. КОЛО НАВИВАЧИТЕ ГО ПРЕКИНАА РИМСКОТО ДЕРБИ Наместо фудбалската пресметка на теренот вечното римско дерби мина во знакот на големите нереди кои се случуваа пред и за време на средбата на Олимпико, а поради кои главниот судија Росети беше приморан да ја прекине средбата. Неофицијалните информации синоќа беа дека полициско возило во судирите со навивачите пред Олимпико прегазило дете. Оваа вест на капитените на двете екипи им ја пренесоа дел од навивачите кои се симнаа на теренот по што настана паузата. Главниот арбитар по 20. минути постојана комуникација со првите луѓе на италијанската федерација се реши да го прекине дербито. Навистина е штета римскиот дуел да доживее ваков крај затоа што во првото полувреме се играше одличен фубал со голем број шанси и убави фудбалски потези, но повторно на главната сцена се најдоа фановите на Лацио и Рома кои важат за најагресивни во Италија и редовно предизвикуваат нереди. За екипата на Милан, едноставно, нема запирање. Избраниците на Карло Анчелоти им одржаа вистинска лекција за модерен фудбал на играчите на Парма совладувајќи ги со 3:1. Јон Дал Томасон доби предност во однос на Пипо Инзаги и данскиот голгетер му се 'заблагодари' на довербата на Карло Анчелоти со два погодоци во мрежата на Фреј. Иако беше најавено дека ќе биде одморен за мечот со Ла Коруња, Шевченко, сепак, се појави меѓу првите единаесетмина и успеа да го совлада голманот на 'млекарите'. Продолжува кризата на Јувентус. 'Старата дама' одигра само 0:0 на гостувањето на Фриули против Удинезе, по што и дефинитивно си ги загуби шансите за освојување на скудетото. 'Јасно е дека работите не се одвиваат како што посакуваме во последно време. Одигравме добро само во првото полувреме, но во продолжението неочекувано застанавме и му дозволивме на домаќинот да доминира. За среќа, Буфон беше расположен за игра и ни обезбеди бод денеска', истакна Марчело Липи. По подолга пауза, на триумф се радуваа и фудбалерите на Интер. Офанзивната тактика на Закерони со Круз, Рекоба и Адриано во нападот вроди со плод во второто полувреме, кога Рекоба и Адани го најдоа патот до мрежата на домаќините и ставија крај на 'црната' серија на Интер од шест меча без победа. РЕЗУЛТАТИ УДИНЕЗЕ - ЈУВЕНТУС0:0 МИЛАН - ПАРМА 3:1 Томасон 33', 52', Шевченко 65' - Џилардино 82' АНКОНА - ИНТЕР 0:2 Рекоба 57', Адани 66' БОЛОЊА - БРЕША 3:0 Таре 40', Нерво 70', Сињори 80' КИЕВО - СИЕНА 1:1 Д'Ана 68' (п) - Вентола 86' ЕМПОЛИ - САМПДОРИЈА 1:1 Роки 88' - Белери 15' (а.г.) ЛЕЧЕ - ПЕРУЏА 1:2 Далма 84' - Бриенца 12', Ди Лорето 58' МОДЕНА - РЕЏИНА 1:2 Камара 50' - Бонацоли 13', Ди Микеле 45' ЛАЦИО - РОМА ТАБЕЛА 1. Милан 26 21 4 1 53:16 67 2. Рома 25 17 6 2 55:11 57 3. Јувентус 26 17 5 4 51:30 56 4. Лацио 24 12 5 7 35:25 41 5. Парма 26 11 8 7 38:37 41 6. Интер 26 11 7 8 42:27 40 7. Удинезе 26 10 9 7 31:28 39 8. Сампдорија 26 9 10 7 33:32 37 9. Киево 26 8 8 10 26:28 32 10. Болоња 25 7 7 11 30:36 28 11. Бреша 26 6 10 10 37:44 28 12. Сиена 26 6 9 11 32:39 27 13. Лече 26 7 6 13 29:41 27 14. Реџина 26 5 12 9 22:35 27 15. Модена 26 5 10 11 22:34 25 16. Емполи 26 5 8 13 19:40 23 17. Перуџа 26 3 13 10 33:45 22 18. Анкона 26 0 7 19 11:51 7 ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ: 19 гола - Шевченко (Милан); 15 гола - Тоти (Рома); 13 гола - Шевантон (Лече); 12 гола - Виери (Интер), Џилардино (Парма), Трезеге (Јувентус) ИДНО КОЛО (28.3.2004) Милан - Киево; Бреша - Анкона; Јувентус - Модена; Парма - Емполи; Перуџа - Лацио; Реџина - Интер; Рома - Болоња; Сампдорија - Лече; Сиена - Удинезе
StormAngel MILAN-Modena 2:0 22' [1 - 0] Andrei Shevchenko 64' [2 - 0] Andrei Shevchenko Sheva vodi vo listata na strelcita so 12 golovi[}:)] Pozdrav!
StormAngel Forza Milan Uuuuuuuaaaaaa Juve![:)][:p][:)] Aj cestito neka mi e (si stanav taze clen) [:D] Pozdrav!
GoDsHaNd Milan zakon.
StormAngel Taka e MILAN e zakon,barem sega za sega[:)] Pozdrav!
StormAngel Juve e damla od ekipa![^][^][^] Ne navistina iako se najtrofejniot klub vo Italija i se sega za sega najdobrite hmm ne znam nesto ne mi se dopagaat! Premnogu se prepotentni! Pozdrav! P.S2:Forza Milan!
StormAngel СЕРИЈА 'А' - 25. КОЛО СКУДЕТОТО МУ СЕ НАСМЕВНУВА НА МИЛАН 'Росоњерите' максимално ги искористија големите проблеми на Јуве со повредени фудбалери и со победата на Деле Алпи се најдоа мошне близу до освојување на скудетото. 'Старата дама' без Трезеге и Дел Пјеро изгледаше целосно безопасно во нападот, а ди Вајо речиси и да не се закани кон голот на Дида. Па така Јуве својата шанса ја бараше преку ударите од далечина, но Недвед и Танинарди не успеваа да го најдат патот до мрежата. Успехот на Милан не го помати ниту повредата на Неста кој мошне рано мораше да биде заменет со Костакурта. Играч на средбата дефинитивно е Кларенс Сидорф кој постигна два гола, а забележа и асистенција при првиот гол. Во 25. минута се најде во улога на асистент и нафрли од десната страна, по штоШевченко со одличен удар со глава успеа да го измами Буфон. Потоа следеа и двете бомби во 63. и 75. минута кои ги упати кон голот на Јуве за кои Буфон немаше одговор. 'Старата дама' при резултат 0:1 не успеа да ја казни големата грешка на Пипо Инзаги кој откако ги мина Буфон не успеа да ја смести топката во празната мрежа. Сепак кога веќе беше познато кој ќе ги освои бодовите Јуве преку Ферара се избори барем за почесен гол. Рома одигра неочекувано слабо на гостувањето во Реџо Калабрија против Реџина со што избраниците на Фабио Капело си ги намалија шансите за освојување на скудетото. Капело се реши за формација со Тоти и Касано во нападот, но во вториот дел ниту нововлезениот Монтела не помогна за 'волчицата' да го најде патот до мрежата на Саволди. Со идентичен резултат заврши и натпреварот меѓу Интер и Киево на Џузепе Меаца. Со овој освоен бод 'неро-азурите' ставија крај на 'црната серија' од четири порази по ред, но сй уште заостануваат цели четири бода зад Лацио, кој се наоѓа на четвртото место на табелата. 'Лацијалите' имаат за што да жалат викендов бидејќи уништија предност од 2:0 на натпреварот против Удинезе. Иако по шест минути игра имаа предност од два гола, избраниците на Роберто Манчини како да се исплашија од победата и по голот на Јакинта во самиот финиш останаа разочарани поради загубените два бода. РЕЗУЛТАТИ САМПДОРИЈА - БОЛОЊА 3:2 Волпи 9' (п), Диана 28', Чиприани 50' - Сињори 10', Нерво 69' ЕМПОЛИ - ЛЕЧЕ 0:0 ИНТЕР - КИЕВО 0:0 ЛАЦИО - УДИНЕЗЕ 2:0 Муци 5', Инзаги 6' - Кастроман 12', Јакинта 89' ПЕРУЏА - МОДЕНА 1:1 Зе Марија 72' (п) - Вињароли 15' ПАРМА - БРЕША 2:2 Карбоне 3', Маркиони 55' - Ди Бјаџо 30', Баџо 69' РЕЏИНА - РОМА 0:0 СИЕНА - АНКОНА 3:2 Киеза 20', Вергасола 42', Тадеи 44' - Буки 29', Рапаич 58' ЈУВЕНТУС - МИЛАН 1:3 Ферара 81' - Шевченко 25', Сидорф 63', 75' ТАБЕЛА 1. Милан 24 19 4 1 47:14 61 2. Рома 25 17 6 2 55:11 57 3. Јувентус 24 17 4 3 50:27 55 4. Лацио 24 12 5 7 35:25 41 5. Парма 25 11 8 6 37:34 41 6. Удинезе 25 10 8 7 31:28 38 7. Интер 25 10 7 8 40:27 37 8. Сампдорија 25 9 9 7 32:31 36 9. Киево 25 8 7 10 25:27 31 10. Бреша 25 6 10 9 37:41 28 11. Сиена 25 6 8 11 31:38 26 12. Болоња 25 6 8 11 27:36 26 13. Лече 24 7 5 12 28:39 26 14. Модена 25 5 10 10 21:32 25 15. Реџина 25 4 12 9 20:34 24 16. Емполи 25 5 7 13 18:39 22 17. Перуџа 25 2 13 10 31:44 19 18. Анкона 25 0 7 18 11:49 7 ИДНО КОЛО (21.03.2004) Удинезе - Јувентус; Милан - Парма; Болоња - Бреша; Анкона - Интер; Лече - Перуџа; Модена - Реџина; Емполи - Сампдорија; Киево - Сиена; Лацио - Рома ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ 18 гола - Андриј Шевченко (Милан); 15 гола - Франческо Тоти (Рома); 13 гола - Хавиер Шевантон (Лече); 12 гола - Давид Трезеге (Јувентус), Кристијан Виери (Интер)
StormAngel ЗАПЛЕНЕТА ФИНАНСИСКАТА ДОКУМЕНТАЦИЈА НА КЛУБОВИТЕ ВО ИТАЛИЈА ПОЛИЦИЈА ВЛЕЗЕ ВО КАЛЧОЛИГАШИТЕ Италијанското судство нареди истрага за финансиска проневера во сите клубови од Серија 'А' и Серија 'Б'. По наредба на судот започна 'чешлање' на документацијата на клубовите, а во истрагата се опфатени и канцелариите на италијанската фудбалска федерација и организаторот на лигашките натпреварување, италијанската фудбалска лига. Од агентите е побарано да ги прегледаат документите од 1999 наваму, при што посебно внимание треба да обрнат на договорите на фудбалерите. Корените на истрагата се во ланските шпекулации за фалсификување на банкарските гаранции кои се задолжителни за сите клубови доколку сакаат да се натпреваруваат, при што директно посочена за малверзации беше екипата на Рома. Клубовите од Италија се борат со рекордни долгови и загуби, а неколку клуба се пред целосен колапс. Последен пример е Парма која се соочува со голема криза по пропаѓањето на сопственикот 'Пармалат', а минатата година истото се случуваше и со Лацио и неговиот главен спонзор 'Чирио'. Ако претходно споменатите клубови успеаа да опстанат, истото не важи и за Фиорентина која банкротираше и беше преселена во четвртата лига. Неодамнешните истражувања на финансиската состојба во калчото покажа дека клубовите минатата година забележале зњеднички загуби од цели 948 милиони евра, а дури 85 проценти од приходите завршиле како плата за фудбалерите. Севкупните долгови на клубовите се проценуваат на 2.5 милијарди евра. Поведената истрага имаше влијание и врз акциите на клубовите на берзата во Милано. Па така вредноста на акциите на Лацио падна за 7.3 проценти, а оние на Јувентус за 0.9 проценти. Акциите на Рома пак се целосно повлечени од берзата, а се верува дека причината е тоа што наскоро 'волчицата' ќе биде продадена на руската компанија 'Нафта Москва'. СИЛВИО БЕРЛУСКОНИ МИЛАН Е ЧИСТ Од истрагата не е поштеден ниту европскиот првак Милан чиј претседател е актуелниот премиер на Италија Силвио Берлускони. Сите клубови веднаш реагираа дека нема никакви нерегуларности во нивното работење, а таква беше и изјавата на Берлускони. 'Не знам кои се причините поради кои е поведена истрагата. Категорично тврдам дека во Милан нема никакви нерегуларности, што ќе се докаже со резултатите од истрагата. Клубот им стои на располагање на судските органи и сите документи веќе им се предадени', рече претседателот на 'росоњерите'. НИШТО НОВО ЗА ЛАЦИО СЕ ПРОВЕРУВААТ ВРСКИТЕ СО 'ЧИРИО' Во меѓувреме против римски Лацио се води уште една истрага која е поврзана со компанијата на екс-претседателот Серџо Крањоти, кој се наоѓа во притвор поради финансиски малверзации. Конкретно се проверуваат трансферите на фудбалери кои клубот ги правел и дали нив ги плаќала компанијата. Во врска со истрагата пред два дена свој исказ пред судот дал и Алесандро Неста, кој од Лацио се пресели во Милан.
StormAngel СЕРИЈА 'А' - 23. КОЛО НА 'РОСОЊЕРИТЕ' ИМ СЕ НАСМЕВНУВА СКУДЕТОТО Милан успеа да му се одмазди на Лацио за дебаклот во купот и со минимална победа од 1:0 да се најде чекор поблиску до титулата. 'Лацијалите' пак пропуштија да ги искористат 'киксовите' на Интер и Парма и да се одлепат на 4. позиција ксоја води во Лигата на шампиони. Во слабото прво полувреме без многу шанси повеќе се играше пред голот на Дида, но без некој конкретен ефект. Од тој период може да се издвои само ударот со глава на Коуто кој заврши крај голот, додека кај 'росоњерите' најубавата шанса ја пропушти Кафу чиј удар заврши истотака покрај голот. И по паузата се повтори истата слика, Лацио продолжи со јаловите напади, што им се одмазди во 75. минута. Акцијата по десната страна започна преку Кафу, топката дојде до Сидорф кој нафрли на друга страна, а на центаршутот налета Амброзини и со глава го совлада Перуци. Продолжува мизеријата на Интер. Без Кристијан Виери во нападот 'неро-азурите' неочекувано загубија на Џузепе Меаца од тимот на Бреша со 1:3. Интересно е што токму Интер беше екипата што поведе преку Станковиќ на самиот почеток од второто полувреме, но избраниците на Закерони немаа сили да го задржат тоа водство. При резултат 1:0 Адриано не реализираше 'зицер' за својот тим, а казната стигна на спротивната страна откако Карачоло, Дел Неро и Хелвег (автогол) ја затресоа мрежата на Франческо Толдо). За катастрофата да биде поголема, Дејан Станковиќ во самиот финиш заработи црвен картон и ќе нема право да настапи на големото дерби Рома - Интер идниот викенд. Рома дојде до големи три бода успевајќи на Енио Тардини да ја совлада Парма со убедливи 4:1. 'Млекарите' први поведоа на оваа средба, но избраниците на Прандели немаа сили да ги запрат нападите на Тоти, Касано и останатите и на крајот претрпеа убедлив пораз. Како што можеше да се претпостави, Јувентус немаше никакви проблеми да слави над Анкона (3:0). Марчело Липи се реши за формација со тројца напаѓачи, и тоа вроди со плод бидејќи двајца од нив - Дел Пјеро и Миколи, успеаја да се запишат во листата на стрелците. РЕЗУЛТАТИ СИЕНА - РЕЏИНА 0:0 ЕМПОЛИ - УДИНЕЗЕ 2:0 Буше 22', Крибари 41' ИНТЕР - БРЕША 1:3 Станковиќ 46' - Карачоло 68', Дел Неро 72', Хелвег 78' (а.г.) ЛЕЧЕ - МОДЕНА 1:0 Шевантон 21' (п) ПАРМА - РОМА 1:4 Џилардино 28' - Касано 43', Емерсон 51', Тоти 69', Мансини 77' ПЕРУЏА - БОЛОЊА 4:2 Раванели 28', Кодреа 64', Зе Марија 73' (п), Хубнер 82' (п) - Белучи 58', 85' САМПДОРИЈА - КИЕВО 1:0 Диана 49' ЈУВЕНТУС - АНКОНА 3:0 Каморанези 7', Миколи 41', Дел Пјеро 45' ЛАЦИО - МИЛАН 0:1 Амброзини 75' ТАБЕЛА 1. Милан 23 18 4 1 44:13 58 2. Рома 23 16 5 2 51:10 53 3. Јувентус 23 16 4 3 47:25 52 4. Лацио 23 12 4 7 33:23 40 5. Парма 23 11 6 6 33:30 39 6. Интер 23 10 6 7 39:23 36 7. Удинезе 23 10 6 7 28:25 36 8. Сампдорија 23 8 9 6 28:26 33 9. Киево 23 8 5 10 25:27 29 10. Бреша 23 6 9 8 33:36 27 11. Болоња 23 6 7 10 25:33 25 12. Лече 23 7 4 12 28:39 25 13. Модена 23 5 8 10 18:29 23 14. Сиена 23 5 7 11 28:36 22 15. Реџина 23 4 10 9 19:33 22 16. Емполи 23 5 5 13 18:39 20 17. Перуџа 23 2 11 10 29:42 17 18. Анкона 23 0 6 17 8:45 6 ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ: 17 гола - Шевченко (Милан); 14 гола - Тоти (Рома); 13 гола - Шевантон (Лече); 12 гола - Трезеге (Јувентус) ИДНО КОЛО (7.3.2004) Бреша - Јувентус; Модена - Парма; Милан - Сампдорија; Анкона - Реџина; Болоња - Лацио; Киево - Емполи; Лече - Сиена; Удинезе - Перуџа; Рома - Интер
StormAngel СЕРИЈА 'А' - 16. КОЛО ТОЛДО ЈА ДАРУВАШЕ ПАРМА На фудбалерите на Парма можеби не им е загарантирано дека во блиска иднина ќе земат плата, но тоа не им пречи да бележат извонредни резултати. Во дерби-средбата од 16. коло во Серија 'А' избраниците на Чезаре Прандели направија изненадување успевајќи да слават во дуелот против Интер. Резултатот на оваа средба гласеше 1:0, најмногу благодарение на огромната грешка на Франческо Толдо, кој буквално им подари на домаќините три бода (стрелец на голот беше Филипини). Во второто полувреме 'неро-азурите' влегоа во ритам и направија многу шанси за гол, меѓутоа Мартинс, Виери и Круз не успеаја да најдат начин да го совладаат Себастијан Фреј. 'Во средниот ред делувавме премногу бавно, но мислам дека и тоа не беше главниот проблем. Она што ја направи разликата беше присуството на Себастијан Фреј на голот на домаќините. Едноставно, францускиот голман ги откажа нашите напаѓачи вечерва', истакна Алберто Закерони, кому ова му беше втор пораз откако седна на клупата на Интер. Јувентус дојде до многу тешка победа на гостувањето на Мараси против Сампдорија. Алесандро Дел Пјеро не реализираше неколку убави шанси за 'старата дама', но затоа на висина на задачата беа Каморанези и Конте, кои успеаја да го совладаат Антониоли и да му го нанесат на тимот на Самп првиот пораз по пауза од седум натпревари. 'Секогаш е тешко да се игра на Мараси, и токму затоа оваа наша победа е толку значајна. Оваа победа е апсолутно заслужена, бидејќи имавме далеку повеќе шанси во однос на нашиот противник. Сакам да му честитам на Џиџи Буфон за извонредната интервенција во самиот финиш, со која ни помогна да ја задржиме предноста', изјави Марчело Липи. Рома се задржа на првото место откако славеше со 1:0 на гостувањето против Перуџа. Младиот Бразилец Мансини беше стрелец на единствениот гол, крунисувајќи ја акцијата на Дакур во првата минута од натпреварот. Кака беше во главна улога на средбата Милан - Реџина, на која 'росоњерите' славеа со 3:1. Бразилецот постигна два гола и над него беше направен пеналот за третиот погодок на Милан на овој натпревар, во кој Реџина неочекувано прва поведе преку Торизи. РЕЗУЛТАТИ КИЕВО - УДИНЕЗЕ 0:0 ПАРМА - ИНТЕР 1:0 Филипини 41' МИЛАН - РЕЏИНА 3:1 Кака 6', 55', Пирло 68' (п) - Торизи 1' ЕМПОЛИ - АНКОНА 2:0 Ди Натале 46', Вануки 50' ЛАЦИО - БРЕША 0:1 Ди Бјаџо 5' ПЕРУЏА - РОМА 0:1 Мансини 1' САМПДОРИЈА - ЈУВЕНТУС 1:2 Флаки 56' - Каморанези 21', Конте 64' СИЕНА - МОДЕНА 4:0 Лазетиќ 3', Киеза 42', Вентола 67', Морело 82' ЛЕЧЕ - БОЛОЊА Синоќа ТАБЕЛА 1. Рома 16 12 3 1 33:6 39 2. Милан 15 11 3 1 27:8 36 3. Јувентус 16 11 3 2 32:16 36 4. Интер 16 9 4 3 28:11 31 5. Парма 16 9 3 4 25:18 30 6. Лацио 16 9 1 6 24:20 28 7. Удинезе 16 7 4 5 19:17 25 8. Сампдорија 16 6 6 4 19:16 24 9. Киево 16 6 4 6 17:18 22 10. Бреша 16 4 7 5 26:28 19 11. Сиена 15 4 6 5 22:16 18 12. Реџина 16 3 8 5 15:25 17 13. Модена 16 4 4 8 12:22 16 14. Болоња 15 3 5 7 14:22 14 15. Перуџа 16 0 9 7 19:31 9 16. Лече 15 2 3 10 15:31 9 17. Емполи 16 2 3 11 10:30 9 18. Анкона 16 0 4 12 7:30 4 ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ: 14 гола - Шевченко (Милан); 9 гола - Тоти (Рома), Виери (Интер); 8 гола - Фава (Удинезе), Трезеге (Јувентус) ИДНО КОЛО (18.1.2003) Модена - Лацио; Удинезе - Парма; Анкона - Перуџа; Болоња - Киево; Интер - Емполи; Јувентус - Сиена; Реџина - Лече; Рома - Сампдорија; Бреша - Милан Pozdrav![:)]
StormAngel ПОЗНАТИ НОМИНАЦИИТЕ ЗА ИТАЛИЈАНСКИТЕ ФУДБАЛСКИ ОСКАРИ КОИ ЌЕ БИДАТ КАЛЧО-ЛАУРЕАТИ ЗА 2003? Италијанската фудбалска федерација вчера ги објави номинациите за фудбалските оскари што ќе бидат доделени идниот понеделник. Во главната категорија, за најдобар фудбалер во Серија 'А' се номинирани шест супер-ѕвезди: Паоло Малдини, Франческо Тоти, Кристијан Виери, Павел Недвед, Адриан Муту и Емерсон. За очекување е оскарот во оваа категорија да замине во рацете на Павел Недвед, со оглед на фактот дека чешкиот ас е најзаслужен за новото скудето на Јуве, вкупно 27. на најтрофејниот италијански клуб. Недвед е фаворит и во трката за признанието 'Најдобар странец во Калчо-лигата', каде не би требало да има проблеми да собере повеќе гласови во однос на Адриан Муту и Емерсон. Паоло Малдини важи за главен фаворит во категоријата најдобар италијански фудбалер во Калчо-лигата. Капитенот на Милан имаше извонредна сезона во последната линија на актуелниот европски првак, поради што има огромна предност во овој избор во однос на останатите двајца што се номинирани, Кристијан Виери и Франческо Тоти. За наградата 'Најдобар млад фудбалер' најсериозни кандидати се Фабрицио Миколи и Андреа Пирло, со оглед на фактот дека третиот номиниран, Антонио Касано, минатата сезона ја одигра далеку под очекувањата. Речиси сигурно е дека Џиџи Буфон ќе ја добие наградата за најдобар голман, со оглед на фактот дека прикажа далеку подобри игри сезонава во однос на Франческо Толдо и Масимо Де Сантис. Остра е конкуренцијата во категоријата 'Најдобар тренер', каде номинирани се Џиџи Дел Нери, Карло Анчелоти и Марчело Липи. Признанието 'Најдобар дефанзивец' ќе го добие Неста, Малдини или Стам, додека номинирани за наградата најдобар судија се Колина, Папареста и Росети. Pozdrav![:)]
GoDsHaNd Pak ke kazam, Milan zakon:)))
StormAngel КУП НА ИТАЛИЈА 1/4 ФИНАЛЕ (ПРВИ НАТПРЕВАРИ) РЕПРИЗА НА ЛАНСКОТО ФИНАЛЕ Ждрепката за четврфиналето во Копа Италија не дозволи да се повтори ланското финале во кое играа Милан и Рома ( и им припадна на првите). Овој пат двете екипи ќе се сретнат во чевртфиналето, што значи дека една од нив нема да има можност да дојде до завршницата. Гаранција за добар фудбал на средбата е и пласманот на двете екипи во калчото каде се на самиот врв. Уживањето на навивачите би можел да го уништи Карло Анчелоти, кој по традиција во купот ги одмора своите најголеми ѕвезди, но со оглед на силата противникот не би смеел многу да експериментира. Возбудувањата инаку ќе почнат со денешниот дуел меѓу Удинезе и Интер, за утре да продолжат со средбите на Сан Сиро и на Олимпико меѓу Лацио и 'млекарите', додека програмата во купот завршува задутре со Перуџа и Јувентус. ДВОЈКИ: ДЕНЕС УДИНЕЗЕ - ИНТЕР 21ч УТРЕ ЛАЦИО - ПАРМА 18ч МИЛАН - РОМА 20:45ч ЧЕТВРТОК ПЕРУЏА - ЈУВЕНТУС 21ч Pozdrav![:)]
StormAngel Dark,ve pozdravi Lazio [:D] Pozdrav![:)]
StormAngel КОРАДИ ЦАРУВАШЕ НА ОЛИМПИКО Јувентус дефинитиво се наоѓа во криза. Актуелниот италијански шампион во саботата на Олимпико го претрпе својот трет пораз во последните седум дена, со што сега заостанува цели четири бода зад Милан. Избраниците на Марчело Липи одиграа уште еден потпросечен натпревар, дозволувајќи им на фудбалерите на Лацио да извојуваат значајна победа и да покажат дека излегуваат од кризата што ги зафати во последно време. Бернардо Коради беше ѕвезда на овој натпревар, постигнувајќи го првиот и асистирајќи му на Бернардо Коради при вториот погодок на 'лацијалите'. На паузата меѓу двте полувремиња Марчело Липи направи дури три измени, но Мареска, Ди Вајо и Ферара не придонесоа да дојде до некој пресврт во играта, па Лацио заслужено го доби ова дерби. 'Направивме премногу грешки, така што поразот беше неизбежен. За жал, не можев на полувремето да сменам седум или осум фудбалери, бидејќи ако имав право на тоа сигурно ќе го искористев', изјави по натпреварот тренерот на 'старата дама', Марчело Липи. Милан со многу мака славеше на гостувањето против Емполи со 1:0. Во меч без многу шанси за гол херој на 'росоњерите' беше Кака. Бразилскиот плејмејкер влезе во игра на дваесетина минути до крајот, за да во 81. минута со еврогол од триесетина метри му ја донесе на Милан деветтата победа сезонава. Кристијан Виери се враќа во топ-форма. Голгетерот на Интер двапати се запиша во листата на стрелците на мечот со Перуџа, продолжувајќи ја извонредната серија на 'неро-азурите' откако на клупата на оваа екипа седна Алберто Закерони. Гостите пропуштија извонредна можност за бод на Џузепе Меаца бидејќи во самиот финиш Марџота од пет-шест метри со глава шутираше над голот на Франческо Толдо. 'Одигравме многу добро во првото полувреме, но во продолжението како да застанавме за да ги сочуваме силите за средбата со Динамо Киев. Најважно е што победивме и што уште повеќе ја намаливме разликата во однос на Јувентус', изјави Закерони, кој за гостувањето во Киев нема да може да смета на повредениот Кристијано Занети. РЕЗУЛТАТИ ЕМПОЛИ - МИЛАН 0:1 Кака 81' ЛАЦИО - ЈУВЕНТУС 2:0 21', Фиоре 45' БОЛОЊА - АНКОНА 3:2 Билика 2' (а.г.), Нерво 28', Сињори 48' - Троисе 70' (а.г.), Пандев 79' ИНТЕР - ПЕРУЏА 2:1 Виери 25', 80' - Тедеско 88' ЛЕЧЕ - ПАРМА 1:2 Шевантон 70' (п) - Џилардино 47', 78' МОДЕНА - БРЕША 1:1 Талдо 81' - Бакини 84' САМПДОРИЈА - СИЕНА 2:1 Флаки 1', Бацани 81' - Д'Аверса 39' УДИНЕЗЕ - РЕЏИНА 1:0 Јанкер 87' КИЕВО - РОМА ТАБЕЛА 1. Милан 12 9 3 0 21:4 30 2. Рома 11 8 3 0 25:4 27 3. Јувентус 12 8 2 2 26:14 26 4. Интер 12 7 4 1 22:7 25 5. Парма 12 7 3 2 21:12 24 6. Лацио 12 7 1 4 20:16 22 7. Сампдорија 12 5 4 3 13:11 19 8. Удинезе 12 5 3 4 16:15 18 9. Модена 12 4 3 5 11:13 15 10. Сиена 12 3 5 4 16:12 14 11. Киево 11 4 2 5 13:15 14 12. Болоња 12 2 4 6 12:19 10 13. Реџина 12 1 7 4 10:20 10 14. Бреша 12 1 6 5 17:24 9 15. Лече 12 2 2 8 13:26 8 16. Перуџа 12 0 7 5 14:24 7 17. Емполи 12 1 3 8 7:24 6 18. Анкона 12 0 4 8 7:24 4 ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ: 12 гола - Шевченко (Милан); 7 гола - Виери (Интер), Ди Вајо (Јувентус), Трезеге (Јувентус), Шевантон (Лече), Адриано (Парма), Фава (Удинезе) ИДНО КОЛО (14.12.2003) Удинезе - Лече; Перуџа - Сампдорија; Анкона - Лацио; Болоња - Интер; Бреша - Емполи; Јувентус - Парма; Реџина - Киево; Рома - Модена
StormAngel Hehe,Deni pamtis pred nekolku meseci (ili dve potocno) kolku go krkavte od Milan... Milan sekogas ke bide podobar od Inter,toa i samite Interovci go znaat...nego sega zedoa eden mnogu dobar mlad fudbaler! Horacio Peralta,19 godisen Urugvaec,aj nadevaj se deka so ovoj ke vi trgne! [8D][:D][:D][:D] Pozdrav!
deni rekoba e d best
StormAngel I ja ke go recam istoto kako vatren navivac na Milan. Milan e zakon.[;)] Pozdrav![:)]
StormAngel ИНТЕР ГИ ВРАЌА ПАНДЕВ И АДРИАНО!? Горан Пандев во јануари можно е да биде ангажиран во првиот тим на Интер. Оваа вест ја јавува спортскиот весник 'Туто Спорт'. Тренерот Закерони има најмногу проблеми токму со напаѓачите затоа што Калон поради допинг е суспендиран, а Виери најверојатно ќе оди во Челзи. 'Шансите да се врати Адриано се 95%, а на Пандев 85%', била изјавата на Вардели, кој покрај Закерони е еден од главните тренери во Интер. Предлогот за враќањето на Пандев и Адриано од страна на Вардели минал и кај сопственикот на Интер, Масимо Морати. 'Знам за ваквите најави околу моето враќање во Интер. Има шанси, а за моето враќање пишува и во Туто спорт', вели Пандев, кој завчера постигна ефектен гол против Болоња, но неговиот тим загуби со 3:2. Играта на Пандев добива пофалби од сите страни. Тренерот на Анкона најавува дека тој е одличен млад играч, а ТВ каналот 'Раи-дуе' го оцени Пандев со седмица и тоа е најголема оцена во оваа сезона за фудбалер чиј тим не победил. Колку за споредба, Сињори од Болоња има оценка 6,5. И. Д. Ивановски КАЗНА ОД 2.000 ЕВРА Се обелоденува причината поради која Пандев во досегашниот дел од сезоната седел на клупата. 'На еден од тренинзите имав 'блиска' средба со мојот соиграч Ломбарди по што бев казнет со 2.000 евра. Поради ова не играв на неколку натпревари', вели Пандев. Истото го потврдува и тренерот на Анкона при одговорите на прашањата зошто Пандев не играл во досегашниот дел од сезоната. Поздрав![:)]
darkjesus sega se pravdate:) btw jas X go iam igrano
StormAngel MILAN: Dida; Simic, Laursen, Nesta, Pancaro; Brocchi, Redondo, Ambrosini, Seedorf; Tomasson, Borriello. ROMA: Zotti; Dellas, Samuel, Zebina; Candela, Tommasi, De Rossi, Candela, Lima; Carew, Delvecchio Ne se pravdam.A mozebi i X ke izleze. Pozdrav![:)]
StormAngel КУП НА ИТАЛИЈА - ЧЕТВРТФИНАЛЕ (РЕВАНШ СРЕДБИ) ЈУВЕ И ИНТЕР ПО ЕДНИОТ БИЛЕТ ЗА ФИНАЛЕТО Интер и Јувентус не дозволија изненадување на домашен терен откако и на првите средби имаат поволен резултат против Удинезе, односно Перуџа. Но сега во полуфиналето ги чека далеку потешка задача во која пласманот во финалето ќе треба да го бараат во меѓусебниот дуел. Во својата прва средба под раководство на новиот претседател Факети 'неразурите' славеа со 3:1 над гостите од Удине со што надоместија за резултатот од 0:0 на Фриули. Ван дер Мејде ја почна серијата голови за Удинезе бргу да врати преку Фава. Одличната соло акција на Мартинс им го врати водството на 'нероазурите', а печат на победата стави Круз од пенал откако беше направен прекршок врз него. Јуве со втора победа над Перуџа го потврди пласманот во полуфиналето. Фудбалерот кој минатата година ги елиминираше од Купот Фабрицио Миколи овој пат во нивниот дрес и го стори истото на својата поранешна екипа со голот во 40. минута. Четвртфиналните средби завршија синоќа со реваншот меѓу Рома и Милан, во кој 'росоњерите' имаа предост од 2:1. Победникот од овој дуел во полуфиналето го очекува Лацио. Pozdrav![:)]
StormAngel КУП НА ИТАЛИЈА - ПОЛУФИНАЛЕ ДИ ВАЈО Е ОДГОВОРОТ ЗА АДРИАНО Првиот полуфинален меч од Купот на Италија меѓу Јувентус и Интер заврши без побендик, 2:2, но затоа, пак, донесе фантастичен фудбал. И двата тима како да играа без одбрани, многу повеќе мислејќи на противничкиот отколку на сопствениот гол. Адриано уште еднаш покажа дека е вистинско освежување за нападот на 'неро-азурите', двапати успевајќи да го совлада Кименти во првото полувреме. На спротивната страна, Марчело Липи реши да настапи со својот втор тим, а укажаната шанса најдобро ја искористи Марко ди Вајо, кој беше двоен стрелец за 'Старата дама'. Покрај четирите гола навивачите можеа да проследат и многу шанси пред двата гола, а многу повеќе среќа имаа 'неро-азурите' ( фудбалерите на Јуве четирипати ја погодија гредата, наспроти два такви обиди на Интер). За одбележување е дека Интер последните дваесетина минути ги одигра со фудбалер помалку откако на Толдо заслужено му беше покажан црвен картон поради играње со рака надвор од сопствениот шеснаесетник. 'Во првото полувреме направивме многу грешки во одбраната, така што Интер заслужено имаше предност. Во продолжението бевме подобар противник и заслужено дојдовме до реми, иако имаме за што да жалиме поради нереализираните шанси во последните десетина минути', изјави по натпреварот тренерот на Јуве, Марчело Липи. Pozdrav![:)]
StormAngel СУСПЕНЗИИ ВО СЕРИЈА 'А' МАЛДИНИ ГО ПРОПУШТА ГРАДСКОТО ДЕРБИ Екипата на Милан ќе настапи без својот капитен Паоло Малдини на градското дерби против Интер што ќе се одигра в сабота. Причина за ова е суспензијата поради четири жолти картони што Малдини ќе ја одлежува токму на натпреварот со 'неро-азурите'. Местото на Малдини на оваа средба, најверојатно, ќе го заземе ветеранот Алесандро Костакурта. Покрај капитенот на Милан, суспензии од по еден натпревар заработија уште: Колучи и Пекија (Болоња), Балестри (Модена), Мињани (Сиена), Шериќ (Парма) и Такинарди (Јувентус).
DJ_SHEMA Go gledav Pandev kako igra za ancona protiv Juve. Dobro se pokaza maliot, ama nemashe srekja.
StormAngel Jas slusnav deka moze da se preseli vo Valencia.[;)]
StormAngel FT Lazio [2 - 0] Juventus 59' [1 - 0] Stefano Fiore 80' [2 - 0] Stefano Fiore 82' Igor Tudor (crven karton) Nisto od Juve ovaa sezona.[;)]
StormAngel Ej aj nekoj neka gi natera ovie momcinjava od Inter da ne vodat inaet so Milan. A be ko mali deca gi tepame, a posle im davame pivo.[:D]
The_Crow jas u princip retko gledam kalco megutoa deneska taka slucajno sednuvam pred televizor i gledam derbi na koloto u italija cico milan protiv starata dama. Aj si vikam da vidime so ima i gledam i gledam i op gol za juve aj si vikam cio milance olku lie kilav ama ko vidov na tabela deka se kolat za bodovi mozam da go proglasam juve za nov sampion na italija gi nadigraa.
StormAngel Sudija Peder Sudija Kelav Sudija Stranje Tolku! Vi ja podari Kolina pobedata dragi Rubentus fanovi.
darkjesus aj aj ne drobi slama pojaki sme:))
ragazza [xx(] Juventus novi sampioni vo Italia Milan igrase ne resheno so Palermo 3-3 taka da Italia ima novi sampioni , daj boze site noze da iskrsat :) ok ne Ibra ama drugite[:D]
Boriz FORZA JUVENTUS
wolf_pack Италјански фудбал = Срање фудбал!!!!!
OooOo SCG - Italia na 8-mi Juni vo Toronto
wolf_pack I toa sranje ke bide, samo vtorata ekipa ke igrae da ne se ulavi prvite da gi pushtat. Rezultat = neresheno ja vikam inache ke se stepat[8D]
OooOo Eve ima snimka od golovite http://www.raisport.rai.it/raiSportSezioneIndex/0,5785,_78_67_10459,00.html
n/a Јуве стана шампион.ЗАДОВОЛНИ???
StormAngel
quote:
Originally posted by Free
Јуве стана шампион.ЗАДОВОЛНИ???
NE!
StormAngel Jas znam deka Milan ke tepa.[;)]
StormAngel 30. КОЛО ВО ЗНАКОТ НА НЕПРОФЕСИОНАЛНИОТ ГЕСТ НА ГОЛГЕТЕРОТ НА 'НЕРО-АЗУРИТЕ' ВИЕРИ СЕ ОТКАЖА ОД ИНТЕР Кристијан Виери повторно се најде во центарот на вниманието на италијанската фудбалска јавност. Но овој пат не поради неговите настапи и постигнати голови туку поради некоректниот гест со кој го напушти својот тим во пресрет на натпреварот со Болоња. Имено, Алберто Закерони на неколку часа пред мечот го соопштил првиот тим на Интер без Виери во него, на што корпулентниот голгетер енергично реагирал. 'Јас не сум фудбалер за 15 минути. Не можам на секој натпревар да ја греам клупата', бил коментарот на Виери по што овој фудбалер решил да си замине дома. Италијанските медиуми веднаш дознале за овој инцидент, по што Виери дал нова изјава. 'Не можам да губам време седејќи на клупата. Подобро за тоа време да тренирам за да си ја подобрам физичката подготвеност. Чувствувам дека тренерот Закерони си игра со мене', изјавил Виери за италијанските медиуми. На спротивната страна, Закерони не дава никакви коментари за инцидентот. 'Можам да ви кажам само дека сум презадоволен од она што моите играчи ги прикажаа на средбата со Болоња. Не би сакал да коментирам ништо околу случката со Кристијан Виери бидејќи прво ќе зборувам приватно со него пред да решам каква казна ќе заработи', истакна тренерот на Интер. 'Неро-азурите' и без помошта на Виери стигнаа до убедлив триумф од 4:2 над Болоња со што се искачија на четвртото место на табелата. Во дербито на ова коло Јувентус со гол во последната минута спаси бод на гостувањето на Енио Тардини против Парма. Игор Тудор беше херојот на 'Старата дама' на оваа средба совладувајќи го Фреј неколку секунди пред последниот свиреж на судијата. 'Парма се прикажа во одлично светло, но ние бевме подобар противник. Целосно потфрливме во ефикасноста и на крајот моравме да спасуваме бод', изјави Марчело Липи по натпреварот. Милан благодарение на голот на Кака на десет минути до крајот дојде до победата на гостувањето против Сиена. Главниот судија на овој меч досуди пенал против 'росоњерите', но затоа во вториот дел ја 'врати' услугата исклучувајќи го домашниот фудбалер Вергасола. РЕЗУЛТАТИ СИЕНА - МИЛАН 1:2 Киеза 38' (п) - Шевченко 26', Кака 80' ЛЕЧЕ - УДИНЕЗЕ 2:1 Касети 45', Шевантон 86' - Јоргенсен 23' КИЕВО - РЕЏИНА 0:0 ЕМПОЛИ - БРЕША 1:1 Гаспарето 73' - Фичини 35' (а.г.) ИНТЕР - БОЛОЊА 4:2 Рекоба 32', Канаваро 53', Станковиќ 56', Мартинс 71' - Белучи 66', 78' ЛАЦИО - АНКОНА 4:2 Коуто 11', 80', Фиоре 71', Заури 88' - Буки 10, Андерсон 62' ПАРМА - ЈУВЕНТУС 2:2 Карбоне 34', Џилардино 79' - Ди Вајо 75', Тудор 90' САМПДОРИЈА - ПЕРУЏА 3:2 Диана 38', Флаки 45', 86' - Зе Марија 46', Раванели 83' МОДЕНА - РОМА ТАБЕЛА 1. Милан 30 23 6 1 59:20 75 2. Рома 28 19 6 3 62:14 63 3. Јувентус 30 19 6 5 59:36 63 4. Интер 30 15 7 8 54:33 52 5. Парма 30 14 9 7 49:40 51 6. Лацио 29 15 5 9 47:33 50 7. Сампдорија 30 11 12 7 39:36 45 8. Удинезе 30 12 9 9 37:34 45 9. Болоња 30 9 8 13 40:47 35 10. Киево 30 8 10 12 29:35 34 11. Бреша 30 7 12 11 46:51 33 12. Сиена 30 7 10 13 36:46 31 13. Лече 30 8 7 15 34:50 31 14. Реџина 30 5 14 11 24:40 29 15. Модена 29 5 12 12 24:38 27 16. Емполи 30 6 9 15 21:46 27 17. Перуџа 30 3 13 14 38:54 22 18. Анкона 30 1 7 22 18:63 10 ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ: 21 гол - Шевченко (Милан); 18 гола - Џилардино (Парма); 16 гола - Тоти (Рома), Шевантон (Лече); 15 гола - Трезеге (Јувентус) ИДНО КОЛО (24.4.2004) Удинезе - Милан; Реџина - Парма; Бреша - Перуџа; Јувентус - Лече; Болоња - Сиена; Рома - Емполи; Анкона - Киево; Модена - Сампдорија; Интер - Лацио ПОВРЕДА НА ТАКИНАРДИ Дополнителни проблеми за Марчело Липи носи повредата на Алесаио Такинарди. Организаторот на играта на Јувентус го повреди коленото во првото полувреме од натпреварот со Парма, а првичните прогнози се дека овој играч најмалку два месеци ќе биде надвор од терените. И ТИФОЗИТЕ ПРОТИВ ВИЕРИ Сите навивачи на Интер едногласно го поддржаа Алберто Закерони во неговата одлука да го остави Кристијан Виери на клупата на 'неро-азурите' за мечот со Болоња. Откако дознаа за бојкотот на Виери, тифозите на 'неро-азурите' со пароли 'Доста се веќе изговори, Бобо да си оди одовде' побараа од управата на клубот што поскоро да го продаде овој фудбалер.
deni napred inter
StormAngel СЕРИЈА 'А' - 24. КОЛО 'ВОЛЧИЦАТА' ЛЕСНО НА КРАЈ СО ИНТЕР И покрај тоа што и поништија три гола Рома успеа да дојде до убедлива победа од 4:1 во дербито со Интер. Со овие три бода 'волчицата се врати на 2. позиција, додека 'нероазурите' останаа седми и ги намалија шансите за пласман во Лигата на шампиони. Поради победата на Рома нема да има многу полемики за трите поништени гол за 'волчицата' во првиот дел. Се започна со Емерсон на стартот од средбата кога беше покажана недозволена позиција. Кога Тоти ја затресе мрежата судиите одлучија дека топката до него ја упатил Мансини, па и тој гол беше понишен. Последниот неважечки гол беше дело наСсамуел, а овојпат се работеше за фаул над Толдо. За првиот регуларен гол се чекаше до 45. минута кога Касано по одличната асистенцијата на Тоти го совлада Толдо. Во вториот дел Мансини со својот прв гол зголеми на 2:0, на што одговори по 10. минути игра Виери кој намали на 2:1. Дилемите околу победникот ги разреши голот од белата точка на Тоти, при што Кордоба заработи и црвен картон. Во самиот финиш на средбата Мансини со својот втор гол стави печат на победата, откако сета работа околу голот ја заврши Касано. Крајно интересно беше во Бреша, каде Јувентус се врати од негатива од два гола во првиот дел и во продолжението славеше со 3:2. Павел Недвед беше творецот на овој пресврт (над него беше направен пеналот за првиот, а и самиот беше стрелец на третиот гол), со кој 'Старата дама' го задржа растојанието од шест бода во однос на водечкиот Милан. Триумфот во Бреша е дотолку поголем за Јувентус ако се знае дека 'Старата дама' го почна натпреварот со Дел Пјеро, Такинарди и Монтеро на клупата, како и без повредените Трезеге и Ѕамброта. 'Покажавме дека Јувентус никогаш не умира. Многумина нй отпишаа при 2:0, но собравме сили и дојдовме до победата. Во ист стил ќе продолжиме и на натпреварите со Ла Коруња, Милан и Лацио во следните десетина дена', изјави Марчело Липи по мечот во Бреша. Милан без поголеми проблеми ја совлада Сампдорија со 3:1 во меч во кој Карло Анчелоти можеше да си дозволи и да го одмори својот најдобар стрелец Андриј Шевченко во пресрет на реванш-средбата од Лигата на шампионите против Спарта Прага. Пипо Инзаги повторно се појави во првиот тим на 'росоњерите' и успеа да се запише во листата на стелците совладувајќи го Антониоли со убав гол со глава по центаршутот на Панкаро. Покрај Инзаги, стрелци за Милан беа уште и Пирло и Кака, додека единствениот погодок на Самп беше дело на Дони. 'Сампдорија е екипа која игра офанзивно, а нас тој стил на игра ни одговара. Знаевме да го искористиме просторот што ни се отвори и заслужено забележавме нова победа', истакна стрелецот на третиот гол за Милан, Бразилецот Кака. РЕЗУЛТАТИ МОДЕНА - ПАРМА 2:2 Пивото 43', Домици 60' - Џилардино 45' (п), Ферари 87' БРЕША - ЈУВЕНТУС 2:3 Маури 3', Карачоло 39' - Миколи 53' (п), Ди Вајо 55', Недвед 75' МИЛАН - САМПДОРИЈА 3:1 Пирло 17', Инзаги 35', Кака 59' - Дони 27' АНКОНА - РЕЏИНА 1:1 Ганц 7' - Ди Микеле 39' ЛЕЧЕ - СИЕНА 0:0 КИЕВО - ЕМПОЛИ 0:0 БОЛОЊА - ЛАЦИО Одл. УДИНЕЗЕ - ПЕРУЏА 1:1 Јакинта 46' - Ди Лорето 58' РОМА - ИНТЕР 4:1 Касано 45', Мансини 63', 90', Тоти 89' (п) - Виери 73' ТАБЕЛА 1. Милан 24 19 4 1 47:14 61 2. Рома 24 17 5 2 55:11 56 3. Јувентус 24 17 4 3 50:27 55 4. Лацио 23 12 4 7 33:23 40 5. Парма 24 11 7 6 35:32 40 6. Удинезе 24 10 7 7 29:26 37 7. Интер 24 10 6 8 40:27 36 8. Сампдорија 24 8 9 7 29:29 33 9. Киево 24 8 6 10 25:27 30 10. Бреша 24 6 9 9 35:39 27 11. Лече 24 7 5 12 28:39 26 12. Болоња 23 6 7 10 25:33 25 13. Модена 24 5 9 10 20:31 24 14. Сиена 24 5 8 11 28:36 23 15. Реџина 24 4 11 9 20:34 23 16. Емполи 24 5 6 13 18:39 21 17. Перуџа 24 2 12 10 30:43 18 18. Анкона 24 0 7 17 9:46 7 ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ: 17 гола - Шевченко (Милан); 14 гола - Тоти (Рома); 13 гола - Шевантон (Лече); 12 гола - Трезеге (Јувентус); 11 гола - Бацани (Сампдорија), Карачоло (Бреша), Џилардино (Парма), Виери (Интер) ИДНО КОЛО (14.3.2004) Сампдорија - Болоња; Емполи - Лече; Интер - Киево; Лацио - Удинезе; Парма - Бреша; Перуџа - Модена; Реџина - Рома; Сиена - Анкона; Јувентус - Милан
StormAngel Berlusconi si zaminuva demek http://www.acmilan.com/NewsDetail.aspx?idNews=2536
n/a cestito :))))
StormAngel E ova e veke interesno![:D] Mene mi e faktot sto Mihajlovic e Interista a Boban Milanista toa sto go tera Boban da komentira. Moe mislenje ova
StormAngel СЕРИЈА 'А' - 22. КОЛО НОВ 'ШАМАР' ЗА ИНТЕР Фудбалерите на Интер никако да престанат да ги разочаруваат своите навивачи. Последната епизода мизеријата на 'неро-азурите' се одигра на Сан Сиро, каде на градското дерби со Милан избраниците на Алберто Закерони успеаја да прокоцкаат предност од 2:0 и на крајот да загубат со 3:2. Станковиќ директно од корнер го постигна својот прв гол во дресот на Интер во 15. минута, а Кристијано Занети зголеми на 2:0 во финишот од првиот дел, но и тоа не беше доволно за 'неро-азурите' да слават во големото дерби. При 2:0 Адриано се посрамоти не реализирајќи 'зицер', со што можеше да стави печат на оваа средба. 'Уште жалам за пропуштената шанса. Не забележав дека Дида се лизна и дека го имам целиот горен дел од голот на располагање. Место тоа шутирав со сета сила и не успеав да ја затресам мрежата на Милан', изјави бразилскиот голгетер, кој во првиот дел ја погоди и гредата од голот на 'росоњерите'. На спротивната страна, лидерот во Серија 'А' постигна два гола за две минути преку Томасон и Дида за на пет минути до крајот Сидорф со еврогол од триесетина метри да направи целосен пресврт за огромна радост на домашните навивачи на Сан Сиро. 'Ова е несфатливо. Очигледно е дека имаме проблем бидејќи пад во концентрацијата во второто полувреме ни се случува неколкупати сезонава. Ако сакаме да бележиме добри резултати ќе мораме да ја надминеме оваа слабост', беше разочаран претседателот на Интер, Џакинто Факети. Рома ја декласираше екипата на Сиена со 6:0, најубедлив триумф што една екипа во Серија 'А' го забележала сезонава. Интересно е што при резултат 3:0 'римската волчица' остана со десет фудбалери поради исклучувањето на Зебина, но тоа не им пречеше на избраниците на Капело да постигнат уште три гола крај индиспонираните гости (згора на сй, Тоти и не успеа да реализира пенал). Јувентус остана еден бод зад Рома откако оваа екипа славеше на Ренато Дал Ара над Болоња. 'Старата дама' втор меч по ред беше без примен гол, а и постигнатиот погодок беше дело на дефанзивец, Марк Јулијано по слободниот удар на Дел Пјеро. Ветеранот Дарио Хубнер со гол во последната минута ја обезбеди првата победа на Перуџа сезонава помагајќи им на избраниците на Серсе Косми да слават на гостувањето во Реџо Калабрија. РЕЗУЛТАТИ САМПДОРИЈА - ПАРМА 1:2 Флорес 82' - Џилардино 59', Брешано 74' МИЛАН - ИНТЕР 3:2 Томасон 56', Кака 57', Сидорф 85' - Станковиќ 15', К. Занети 40' БОЛОЊА - ЈУВЕНТУС 0:1 Јулијано 56' КИЕВО - ЛАЦИО 0:0 МОДЕНА - ЕМПОЛИ 1:1 Аморусо 38' - Роки 50' РОМА - СИЕНА 6:0 Касано 20', 25', 70', Мансини 30', Делвекио 81', Тоти 86' УДИНЕЗЕ - АНКОНА 3:0 Фава 58', Јанкуловски 83', Пизаро 86' РЕЏИНА - ПЕРУЏА 1:2 Коца 53' (п) - Зе Марија 20', Хубнер 90' БРЕША - ЛЕЧЕ Синоќа ТАБЕЛА 1. Милан 22 17 4 1 43:13 55 2. Рома 22 15 5 2 47:9 50 3. Јувентус 22 15 4 3 44:25 49 4. Лацио 22 12 4 6 33:22 40 5. Парма 22 11 6 5 32:26 39 6. Интер 22 10 6 6 38:20 36 7. Удинезе 22 10 6 6 28:23 36 8. Сампдорија 22 7 9 6 27:26 30 9. Киево 22 8 5 9 25:26 29 10. Болоња 22 6 7 9 23:29 25 11. Бреша 21 5 9 7 29:33 24 12. Модена 22 5 8 9 18:28 23 13. Сиена 22 5 6 11 28:36 21 14. Реџина 22 4 9 9 19:33 21 15. Лече 21 5 4 12 25:38 19 16. Емполи 22 4 5 13 16:39 17 17. Перуџа 22 1 11 10 25:40 14 18. Анкона 22 0 6 16 8 42:34 6 ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ: 17 гола - Шевченко (Милан); 12 гола - Тоти (Рома), Трезеге (Јувентус); 11 гола - Бацани (Сампдорија), Шевантон (Лече), Виери (Интер) ИДНО КОЛО (28.2.2004) Емполи - Удинезе; Сиена - Реџина; Јувентус - Анкона; Сампдорија - Киево; Интер - Бреша; Лече - Модена; Парма - Рома; Перуџа - Болоња; Лацио - Милан
StormAngel СЕРИЈА 'А' - 29. КОЛО ЈУВЕ ГО УРНА ДЕРБИ-МАЛЕРОТ За првпат сезонава фудбалерите на Јувентус се радуваа на победа на еден дерби-натпревар. Тоа се случи на мечот со Лацио, кој сй уште актуелниот италијански шампион го доби со минимални 1:0. Одбраната на 'Старата дама' повторно не делуваше највоиграно, но Џуиџи Буфон со неколку добри интервенции ја сочува својата мрежа незатресена. На спротивната страна, херој на мечот беше Давид Трезеге, кој на две минути до крајот го искористи одличниот центаршут на Каморанези и со прецизен удар со глава го совлада Серени. 'Реми можеби ќе беше најреален резултат на оваа средба, но време беше и ние да славиме на еден дерби-меч. Нашата желба да покажеме дека можеме да ги совладаме најголемите италијански клубови пресуди за победникот на оваа средба', изјави Марчело Липи, кој вчера го прослави својот 56. роденден. Милан во свој стил, со сомнителен пенал во самиот финиш, дојде до трите бода на натпреварот со Емполи. 'Росоњерите' долго време се мачеа да го најдат патот до мрежата на аутсајдерот за на крајот во тоа да им помогне судијата Папареста, кој по еден навидум сосема чист старт на Бали над Томасон го исклучи гостинскиот голман и покажа на белата точка. Фудбалерите на Емполи протестираа и бидејќи при истата акција неколку играчи на Милан се наоѓаа во офсајд, но тоа не му пречеше на Пирло со удар од белата точка да ја затресе мрежата на гостите и да им ја донесе на 'росоњерите' 22. победа сезонава. 'Не сакам да коментирам дали имаше прекршок или не бидејќи тоа е судиско убедување. Сепак, факт е дека кога Амброзини го проигра Томасон, најмалку два фудбалери на Милан беа во чиста офсајд-ситуација', изјави тренерот на Емполи, Атилио Пероти. Интер се изнамачи додека дојде до победата на гостувањето против Перуџа. Домаќините со два гола на стартот од второто полувреме направија целосен пресврт и поведоа со 2:1, но во последните пет минути на сцена стапија Адриано и Мартинс, кои ги продолжија надежите на 'неро-азурите' за пласман меѓу четирите најдобри екипи во Серија 'А'. РЕЗУЛТАТИ МИЛАН - ЕМПОЛИ 1:0 Пирло 84' (п) АНКОНА - БОЛОЊА 3:2 Рапаич 26', 59', Бучи 48' - Наката 13' (п), Таре 63' РОМА - КИЕВО 3:1 Кару 27', Касано 58', Барзаљи 76' (п) - Косато 30' БРЕША - МОДЕНА 0:0 ПАРМА - ЛЕЧЕ 3:1 Карбоне 1', Џилардино 40', 82' - Шевантон 62' РЕЏИНА - УДИНЕЗЕ 0:1 Јакинта 80' СИЕНА - САМПДОРИЈА 0:0 ЈУВЕНТУС - ЛАЦИО 1:0 Трезеге 88' ПЕРУЏА - ИНТЕР 2:3 Ди Франческо 50', Хубнер 58' - Адриано 24', 86', Мартинс 89' ТАБЕЛА 1. Милан 29 22 6 1 57:19 72 2. Рома 28 19 6 3 62:14 63 3. Јувентус 29 19 5 5 57:34 62 4. Парма 29 14 8 7 47:38 50 5. Интер 29 14 7 8 50:31 49 6. Лацио 28 14 5 9 43:31 47 7. Удинезе 29 12 9 8 36:32 45 8. Сампдорија 29 10 12 7 36:34 42 9. Болоња 29 9 8 12 38:43 35 10. Киево 29 8 9 12 29:35 33 11. Бреша 29 7 11 11 45:50 32 12. Сиена 29 7 10 12 35:44 31 13. Реџина 29 5 13 11 24:40 28 14. Лече 29 7 7 15 32:49 28 15. Модена 29 5 12 12 24:38 27 16. Емполи 29 6 8 15 20:45 26 17. Перуџа 29 3 13 13 36:51 22 18. Анкона 29 1 7 21 16:59 10 ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ: 20 гола - Шевченко (Милан); 17 гола - Џилардино (Парма); 16 гола - Тоти (Рома); 15 гола - Шевантон (Лече), Трезеге (Јувентус) ИДНО КОЛО (18.4.2004) Киево - Реџина; Емполи - Бреша; Интер - Болоња; Лацио - Анкона; Лече - Удинезе; Модена - Рома; Парма - Јувентус; Сампдорија - Перуџа; Сиена - Милан
GoDsHaNd Milan shampion, a vieri dobro im napravil...
Boriz Sto mislite? Koj ke tepa vsabota? Juventus ili Milan? Jas mislam Juve.
StormAngel СЕРИЈА 'А' - 19. КОЛО 'ВОЛЧИЦАТА' ГУБИ ЗДИВ Екипата на Рома полека губи здив во трката по скудетото. Откако минатиот викенд одиграа само 1:1 пред своите гледачи против Удинезе, избраниците на Фабио Капело овој пат заагубија на гостувањето против Бреша со минимални 1:0. Во меч со малку фудбалска убавина како клучен се покажа моментот во 44. минута, кога Самуел задоцни со интервенцијата и мораше во сопствениот шеснаесетник да го собори Дел Неро со што не му даде на судијата друг избор освен да покаже на белата точка. Реализатор на пеналот беше Џонатан Бакини, кој имаше многу среќа при својот удар бидејќи Пелицоли ја имаше топката во рацете, но таа му се лизна и заврши зад неговиот грб. Ниту една екипа не може да најде 'лек' за извонредната формација со еден напаѓач на Карло Анчелоти. 'Росоњерите' овој пат славеа со 2:0 на гостувањето на Ренато Дал Ара ставајќи крај на серијата од четири средби без пораз на 'болоњезите'. Андриј Шевченко повторно се запиша во листата на стрелците покажувајќи дека се наоѓа во животна форма. За Анчелоти да не се грижи поради повредата на Инзаги (од утре започнува со тренинзи) се погрижи Јон Дал Томасон, кој повторно влезе во игра во второто полувреме и успеа да ја затресе противничката мрежа. Јувентус без поголеми проблеми дојде до трите бода против Киево совладувајќи ги 'летечките магариња' со 1:0. За тринаесеттиот триумф на 'Старата дама' сезонава како доволен се покажа голот на Каморанези по акцијата на Апија и Трезеге, со оглед на фактот дека по овој погодок Јуве рутински ја сочува предноста до самиот крај. Перуџа и по деветнаесет одиграни натпревари сезонава е без забележана победа. Многумина очекуваа тимот на Серсе Косми 'сефтето' да го има против Парма, но 'млекарите' на крајот се изборија за реми (2:2). Лесно можеше да се случи Парма да дојде до трите бода на овој натпревар, но Маркиони во самиот финиш не успеа со удар од белата точка да го совлада Калач. Лацио во својот прв меч без Дејан Станковиќ ги разочараа своите навивачи. Римскиот клуб одигра само 1:1 на Олимпико против Сампдорија, и тоа најмногу поради извонредниот Бацани, кој и на четвртиот натпревар по повредата успеа да се запише во листата на стрелците. РЕЗУЛТАТИ БРЕША - РОМА 1:0 Бакини 44' (п) РЕЏИНА - ЕМПОЛИ 2:0 Коца 50' (п), Ди Микеле 89' (п) АНКОНА - ЛЕЧЕ 0:2 Шевантон 1', Конан 61' ЈУВЕНТУС - КИЕВО 1:0 Каморанези 6' УДИНЕЗЕ - МОДЕНА 1:0 Јакинта 90' ЛАЦИО - САМПДОРИЈА 1:1 Фиоре 11' - Бацани 49' БОЛОЊА - МИЛАН 0:2 Шевченко 19', Томасон 88' ПЕРУЏА - ПАРМА 2:2 Хубнер 8', Зе Марија 39' (п) - Џилардино 19', Морфео 38' ИНТЕР - СИЕНА ТАБЕЛА 1. Милан 19 15 3 1 37:9 48 2. Рома 19 13 4 2 37:9 43 3. Јувентус 19 13 4 2 42:21 43 4. Парма 19 9 6 4 28:21 33 5. Лацио 19 10 3 6 27:22 33 6. Интер 18 9 5 4 29:13 32 7. Удинезе 19 8 6 5 22:19 30 8. Сампдорија 19 7 7 5 23:21 28 9. Киево 19 7 4 8 21:23 25 10. Бреша 19 5 7 7 28:32 22 11. Сиена 18 5 6 7 27:23 21 12. Болоња 19 5 6 8 19:26 21 13. Реџина 19 4 8 7 18:30 20 14. Модена 19 4 6 9 14:25 18 15. Лече 19 4 3 12 21:35 15 16. Емполи 19 3 4 12 14:35 13 17. Перуџа 19 0 11 8 22:35 11 18. Анкона 19 0 5 14 7:37 5 ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ: 16 гола - Шевченко (Милан); 12 гола - Трезеге (Јувентус); 11 гола - Бацани (Сампдорија), Тоти (Рома) ИДНО КОЛО (8.2.2004) Киево - Лече; Удинезе - Болоња; Милан - Перуџа; Емполи - Сиена; Модена - Анкона; Парма - Лацио; Реџина - Бреша; Сампдорија - Интер; Рома - Јувентус Pozdrav![:)]
StormAngel ФАБИО КАПЕЛО: ТЕШКИ МОМЕНТИ ЗА РОМА 'Јасно е дека се наоѓаме мала криза и затоа никако не успеваме да заиграме онака како што знаеме. Ова се навистина тешки моменти за Рома, но се надевам дека наскоро ќе завршат и ние ќе се вратиме на победничките патеки. Повторно примивме гол од пенал што го направивме премногу лесно, а со толку наивна игра во одбраната не можеме да се надеваме на успех. Ни останува само да се подготвиме најдобро што можеме за големото дерби против Јувентус, на кое мора да победиме ако сакаме да го задржиме чекорот со водечкиот Милан', истакна тренерот на Рома. АНДРИЈ ШЕВЧЕНКО: ПОБЕДАТА Е СОСЕМА ЗАСЛУЖЕНА 'Ова ни беше трет натпревар во последните седум дена и затоа беше толку тешко да се одигра на Ренато Дал Ара. Како и да е, презадоволни сме од она што го прикажавме - покрај постигнатите два гола имавме уште неколку убави шанси за да го совладаме Паљука и на крајот заслужено се радувавме на победата', изјави украинскиот ас во дресот на 'росоњерите' Pozdrav![:)]
GoDsHaNd Milan so 5boda prednost, teshko da ke go stignat
StormAngel Rivaldo i definitivno poveke ne e clen na MILAN Taka da...ke vidime kaj ke odi[:)] Pozdrav!
StormAngel Milan pobedi pak :D
StormAngel КАРЛО АНЧЕЛОТИ ВО ПРЕСРЕТ НА ГОЛЕМОТО ГРАДСКО ДЕРБИ 'НЕРО-АЗУРИТЕ' СЕ ПЛАШАТ ОД МИЛАН Карло Анчелоти ги вжешти страстите во италијанската фудбалска јавност во пресрет на големото градско дерби меѓу Милан и Интер изјавувајќи дека 'росоњерите' им имаат набиено комплекс на своите градски ривали. 'Со оглед на резултатите на последните неколку меѓусебни натпревари, јасно е дека играчите на Интер страдаат од комплексот 'Милан'. Тие се плашат да се сретнат со нас и ќе мора да ја искористиме оваа ситуација за да забележиме победа на дербито', изјави Анчелоти. Сепак, шефот на стручниот штаб на Милан му упати комплименти на Алберто Закерони, кој според него би можел да стави крај на успешната серија на 'росоњерите' во овие дерби-средби. 'Закерони важи за извонреден мотиватор, кој секогаш знае да го извади максимумот од секој фудбалер. Сигурен сум дека играчите на Интер предводени од овој стручњак ќе 'изгинат' на теренот обидувајќи се да слават на Сан Сиро, но квалитетите се на наша страна', заврши тренерот на 'росоњерите'. Своја изјава во пресрет на дербито даде и ветеранот Алесандро Костакурта, кој, најверојатно, ќе го почне овој натпревар на местото на суспендираниот Паоло Малдини. 'Виери и Адриано го сочинуваат најсилниот напаѓачки тандем во Италија во моментов, но затоа, пак, ние ја имаме најдобрата одбрана во Европа. Ако одиграме внимателно во последната линија сигурно ќе забележиме нова победа над Интер', изјави Костакурта.
StormAngel ОТКАКО ЈА ПОПОЛНИЈА КЛУПСКАТА КАСА ЛАЦИО ГО КУПУВА СОЛАРИ Иако се наоѓа во незавидна финансиска ситуација, Лацио по продажбата на Дејан Станковиќ во Интер и сй поизвесниот трансфер на Јап Стам во Милан, управата на клубот ќе може да си дозволи на лето да ангажира некое квалитетно засилување. Добро е познато дека тренерот на 'лацијалите', Роберто Манчини, е голем фан на крилниот фудбалер на Реал Мадрид Сантијаго Солари откако имаше неколку неуспешни обиди да дојде до неговите услуги. Но сега со пари во клупската каса Манчини би можел да понуди отштета која би го достигнала барањето на 'Кралскиот клуб'. Аргентинецот кој е под договор со Реал до 2005 сезонава добива многу малку шанса да заигра од тренерот Карлос Квеироз. Можеби затоа по години одбивање да си замине од Мадрид пред извесно време изјави дека посакува нови искуство надвор од Шпанија.
StormAngel КУП НА ИТАЛИЈА - ФИНАЛЕ ЈУВЕ СИ ГО ОБЕЛУВА ОБРАЗОТ Денеска (21 часот), на Олимпико ќе се одигра првиот финален натпревар од Купот на Италија меѓу Лацио и Јувентус. Ова е последна можност за 'Старата дама' да си го обели образот откако ги загуби шансите за освојување на скудетото, а прерано ги заврши и настапите во Лигата на шампионите. Марчело Липи има огромни проблеми со повредите на неколку стандардни првотимци, така што ќе мора повторно да настапи со Миколи и Ди Вајо во нападот и Недвед како плејмејкер. 'Трофејот во Купот на Италија е многу важен за нас бидејќи не сакаме ова да биде губитничка сезона за Јувентус. Затоа сигурен сум дека моите фудбалери ќе сторат сй што е во нивна моќ за да слават уште во Рим и да имаат полесна работа на реваншот на Деле Алпи', изјави Марчело Липи. Во таборот на Лацио, Клаудио Лопез поради повреда нема да може да настапи на мечот на Олимпико, а најверојатно во комбинација нема да биде ниту Роберто Муци, кој се повреди на неделниот натпревар со Удинезе.
n/a forza Milan
GoDsHaNd Epa sea sekoja godina ne ide...
darkjesus raka nasrce milan e sampion godinava za zal:(
StormAngel СЕРИЈА 'А' - 28. КОЛО ИНТЕР ГО УРНА МАЛЕРОТ ПРОТИВ 'СТАРАТА ДАМА' Дејан Станковиќ е главниот виновник што Интер за првпат по 1998 дојде до максимален ефект во дуелите со Јувентус на Џузепе Меаца. Репрезентативецот на Србија и Црна Гора 'замеша прсти' во сите три гола на неговата екипа. Се започна со несебичната асистенција за Мартинс кој во 6. минута го отвори резултатот. Откако Ѕамброта стартуваше над него, Колина покажа на белата точка, а Виери беше сигурен реализатор на најстрогата казна. Одличната партија Станковиќ ја заокружи во 47. минута кога по корнерот на Фаринос и самиот се запиша во листата на стрелци. И првиот гол за 'Старата дама' истотака беше дело на играчите на Интер, поточно на Кили Гонзалес кој во желба да исчисти по нафрлувањето на Каморанези со глава ја затресе мрежата на Фонтана. И покрај тоа што од 61. минута играше без исклучениот Монтеро Јуве смогна сили во последната минута со голот на Ди Вајо да се избори за минимален пораз. Во секој случај Интер го искористи отсуството на двете големи ѕвезди на противникот Дел Пјеро и Недвед, со што им направи услуга на градскиот ривал Милан и на Рома оставајќи го Јуве на 3. позиција. 'Нероазурите' со оваа победа остануваат во игра за последната позиција која води во Лигата на шампиони, а на која со еден бод пред нив се наоѓа Лацио. Модена направи мало изненадување играјќи 1:1 против лидерот Милан. Карло Анчелоти на овој меч им даде заслужен одмор на Кафу, Кака и Шевченко, а без овие тројца фудбалери 'росоњерите' не беа во можност да дојдат до три бода на ова гостување. Никола Аморузо го израмни резултатот на второто полувреме од оваа средба, а најголем трагичар во таборот на 'росоњерите' беше Пипо Инзаги, кој при резултат 1:1 од идеална можност не успеа да ја затресе мрежата на домаќините. Рома со три гола во второто полувреме славеше на гостувањето во Лече. Младиот Д'Агостино одлично ја искористи дадената шанса меѓу првите единаесетмина учествувајќи во акциите при првите два гола на 'римската волчица'. 'Иако головите ги дадовме во продолжението, мислам дека овој меч го добивме во првото полувреме. Тогаш одлично ја движевме топката и ги изморивме нашите противници, кои не беа во можност да ни парираат во вториот дел', изјави Фабио Капело по натпреварот во Лече. Анкона со поразот на свој терен од Сампдорија и официјално ги загуби сите шанси за опстанок во италијанската фудбалска елита. 'Навистина е лошо чувството да се испадне од Серија 'А' без ниту една забележана победа', беше краток во својот коментар тренерот на Анкона, Галеоне. РЕЗУЛТАТИ АНКОНА - САМПДОРИЈА 0:1 Бацани 16' БОЛОЊА - РЕЏИНА 2:2 Локатели 43', Белучи 67' - Ди Микеле 8', Стелоне 30' КИЕВО - ПАРМА 0:2 Маркиони 31', Џилардино 71' ЕМПОЛИ - ПЕРУЏА 1:0 Роки 64' ЛАЦИО - СИЕНА 5:2 Цезар 4', 45', 49', Фиоре 29', Коради 78' - Гигу 10', Тадеи 24' ЛЕЧЕ - РОМА 0:3 Емерсон 51', Бово 54' (а.г.), Тоти 90' МОДЕНА - МИЛАН 1:1 Аморузо 51' - Томасон 42' УДИНЕЗЕ - БРЕША 4:3 Јакинта 5', 31', Фава 14', 82' - Баџо 45', Ди Бјаџо 47', Маниеро 62' ИНТЕР - ЈУВЕНТУС 3:2 Мартинс 6', Виери 45' (п), Станковиќ 47' - Кили Гонзалес 25' (п), Ди Вајо 90' ТАБЕЛА 1. Милан 28 21 6 1 56:19 69 2. Рома 27 18 6 3 59:13 60 3. Јувентус 28 18 5 5 56:34 59 4. Лацио 27 14 5 8 43:30 47 5. Парма 28 13 8 7 44:37 47 6. Интер 28 13 7 8 47:29 46 7. Удинезе 28 11 9 8 35:32 42 8. Сампдорија 28 10 11 7 36:34 41 9. Болоња 28 9 8 11 36:40 35 10. Киево 28 8 9 11 28:32 33 11. Бреша 28 7 10 11 45:50 31 12. Сиена 28 7 9 12 35:44 30 13. Лече 28 7 7 14 31:46 28 14. Реџина 28 5 13 10 24:39 28 15. Модена 28 5 11 12 24:38 26 16. Емполи 28 6 8 14 20:44 26 17. Перуџа 28 3 13 12 34:48 22 18. Анкона 28 0 7 21 13:57 7 ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ: 20 гола - Шевченко (Милан); 16 гола - Тоти (Рома); 15 гола - Џилардино (Парма); 14 гола - Шевантон (Лече), Трезеге (Јувентус) ИДНО КОЛО (11.4.2004) Милан - Емполи; Анкона - Болоња; Бреша - Модена; Парма - Лече; Реџина - Удинезе; Рома - Киево; Сиена - Сампдорија; Јувентус - Лацио; Перуџа - Интер
StormAngel СЕРИЈА 'А' - 33. КОЛО КОЈ ДРУГ АКО НЕ АДРИАНО Интер е на најдобар пат да го освои четвртото место на табелата во Серија 'А' и во август да игра квалификации за Лигата на шампионите. во мечот кој го решаваше освојувачот на 4. позиција, 'неро-азурите' успеаја да слават со минимални 1:0 над Парма и да ги минат 'млекарите' на табелата. Алберто Закерони изненади кога се реши за формација со Калон и Виери во нападот, што значеше дека Адриано мечот го започнува од клупата за резервни фудбалери. По бледото прво полувреме на 'неро-азурите', бразилскиот голгетер влезе во игра во второто полувреме и веднаш ја зазеде главната улога на оваа средба. Имено, токму Адриано беше стрелец на единствениот гол на Џузепе Меаца, успевајќи со силен удар од преку дваесет метри да го погоди левиот долен агол од голот на Фреј. 'Чудна е судбината на фудбалерите. Жал ми е за Парма, но факт е дека сега јас сум играч на Интер и морам да се грижам за доброто на оваа екипа. Отсекогаш сум сакал да играм за Интер во Лигата на шампионите, и сега таа желба ќе ми се исполни', изјави Адриано. Лацио ги загуби шансите за 4. место, откако избраниците на Роберто Манчини неочекувано загубија од Бреша (иако овој меч не беше од никакво значење за домашните фудбалери). 'Направивме премногу грешки, а искусниот тим на Бреша знаеше како да го казни тоа', беше краток во својата изјава Роберто Манчини. Јувентус славеше со 2:0 над Сампдорија во последниот меч на Марчело Липи на Деле Алпи како тренер на 'старата дама'. 'Ова беше многу емоционален меч за мене и мило ми е што на крајот се радувавме на победата. Би сакал да им се заблагодарам на сите тифози на Јуве за прекрасните моменти што ги имавме заедно во изминативе десетина години', прокоментира Липи по средбата со Самп. РЕЗУЛТАТИ АНКОНА - ЕМПОЛИ 2:1 Миланезе 19', Сомесе 73' (п) - Вануки 68' РОМА - ПЕРУЏА 1:3 Касано 12' - Зе Марија 18', 23' (п), Раванели 83' БОЛОЊА - ЛЕЧЕ 1:1 Таре 32' - Шевантон 90' БРЕША - ЛАЦИО 2:1 Маури 80', Баџо 88' - Цезар 90' ИНТЕР - ПАРМА 1:0 Адриано 62' ЈУВЕНТУС - САМПДОРИЈА 2:0 Легротаље 35', Апија 42' МОДЕНА - СИЕНА 1:3 Марацина 85' - Тадеи 40', 81', Киеза 90' РЕЏИНА - МИЛАН 2:1 Ди Микеле 6', Коца 29' (п) - Шевченко 50' УДИНЕЗЕ - КИЕВО 1:1 Јакинта 45' - Косато 31' ТАБЕЛА 1. Милан 33 24 7 2 61:22 79 2. Рома 33 21 7 5 68:19 70 3. Јувентус 33 20 6 7 64:41 66 4. Интер 33 16 8 9 56:35 56 5. Парма 33 15 10 8 53:43 55 6. Лацио 33 15 8 10 50:37 53 7. Удинезе 33 13 11 9 41:36 50 8. Сампдорија 33 11 12 10 40:42 45 9. Киево 33 10 11 12 34:36 41 10. Бреша 33 9 13 11 50:53 40 11. Болоња 33 10 9 14 44:51 39 12. Лече 33 10 8 15 41:55 38 13. Сиена 33 8 10 15 40:51 34 14. Реџина 33 6 16 11 28:43 34 15. Модена 33 6 12 15 26:44 30 16. Емполи 33 7 9 17 24:51 30 17. Перуџа 33 5 14 14 43:56 29 18. Анкона 33 2 7 24 21:69 13 ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ: 23 гола - Шевченко (Милан); 20 гола - Тоти (Рома); 19 гола - Џилардино (Парма); 18 гола - Шевантон (Лече); 16 гола - Трезеге (Јувентус) ИДНО КОЛО (16.5.2004) Милан - Бреша; Киево - Болоња; Емполи - Интер; Лацио - Модена; Лече - Реџина; Парма - Удинезе; Перуџа - Анкона; Сампдорија - Рома; Сиена - Јувентус
StormAngel КУП НА ИТАЛИЈА - ФИНАЛЕ (РЕВАНШ-МЕЧ) ЈУВЕ ОСТАНА БЕЗ ТРОФЕЈ Лацио со ремито (2:2) на реванш-мечот со Јувентус успеа да триумфира во Купот на Италија, пред сй благодарение на извонредната игра и триумфот од 2:0 на првиот меч на Олимпико меѓу овие два тима. Мечот почна извонредно за 'Старата дама' откако Трезеге во 19. минута го смести центаршутот на Бириндели зад грбот на Матео Серени. Големата грешка на гостинскиот голман на самиот почеток од вториот дел беше искористена од Алесандро дел Пјеро, кој се погрижи Јуве да ја стигне негативата од првиот меч. Сепак, овој погодок како да ги разбуди 'лацијалите', кои во продолжението прикажаа подобра игра и успеаја да се вратат во живот. Прво Коради со прецизен удар со глава намали на 2:1, а на седум минути до крајот на мечот Стефано Фиоре ги закопа надежите на Јувентус за освојување на барем еден трофеј сезонава. 'Имавме одлична шанса да триумфираме во ова натпреварување, но, за жал, не ја искористивме. Сепак, не можам да им замерам за ништо на моите фудбалери бидејќи прикажаа огромна желба за победа. Едноставно, немавме доволно спортска среќа за да се радуваме на победата на овој дуел', изјави Марчело Липи. 'Имавме една извонредна сезона, а овој трофеј е наградата за нашите настапи во последните неколку месеци. Игравме многу добро и дури и при негатива од два гола не помислив дека можеме да го загубиме овој меч', беше коментарот на Роберто Манчини, кому ова му е прв трофеј во тренерската кариера.
n/a abe dark ljubavi za da kometiras za fudbal bez razlika na nasa ili svetksa baza treba da imas barem 1% aber za fudbal t.e da go igras a ti nemas ic ama bas ic aber od to zato komentiraj za dudlanje pred se to :)) mwahhh ljubavi popederena:)
StormAngel http://www.eurosport.com/home/pages/V4/L0/S22/E6873/calendar_Lng0_Spo22_Evt6873.shtml Kalendarot za natprevarite vo Italijanskata Liga. Rezultatite na prvoto kolo: 11.09. 18:00 FT Chievo 2 : 2 Inter 20:30 FT Milan 2 : 2 Livorno 12.09. 15:00 FT Parma 0 : 0 Messina 15:00 FT Roma 1 : 0 Fiorentina 15:00 FT Brescia 0 : 3 Juventus 15:00 FT Reggina 0 : 0 Udinese 15:00 FT Cagliari 1 : 0 Bologna 15:00 FT Palermo 1 : 0 Siena 15:00 FT Atalanta 2 : 2 Lecce 20:30 FT Sampdoria 0 : 1 Lazio
darkjesus novata sezona so nova titula:) forca juve
a-pin-dim
quote:
Originally posted by DaRkJeSuS
novata sezona so nova titula:) forca juve
Culte gospod sinko ... sepak ovaa e pocetok ima uste za igranje !!
StormAngel Nadevajte se samo vie.[;)]
n/a Milan - Inter vo nedela,daj kazete rezultat so kolku ke zagubi inter Jas mislam 3-0
n/a Roma me izbusi ova kolo znaev deka e sumljiva i pa ja staviv. AS Roma 1 - 1 Palermo Chievo 0 - 0 Reggina Livorno 1 - 0 Bologna Messina 1 - 4 Lecce Parma 3 - 1 Lazio Sampdoria 0 - 1 Brescia Udinese 2 - 2 Fiorentina AC Milan 0 - 0 Inter Milan
darkjesus vikam jas juve vie mislite se zezam:) od doverlivi informacii: milan i juve se dogovorile juve da osvoi ital. liga a milan liga na shampioni:)
n/a i ja mislam deka Juve ke bide sampion posle nereseniot rezultat na milan i inter mnogu otide so bodovi
StormAngel Ima uste vreme Milan nema namera da se otkaze od titulata.[;)]
OooOo Judge convicts Juventus doctor, acquits team chairman in doping case A Juventus team doctor was convicted Friday for administering banned substances to players on the famed Italian soccer team during the 1990s. Riccardo Agricola received a suspended jail term of one year and ten months from Judge Giuseppe Casalbore, who acquitted Juventus chairman Antonio Giraudo, the team said. The high-profile trial featured a team with 27 league titles and fans across the country. Between 1994-98, the Turin club won three Italian league titles, one Champions League title and the Intercontinental Cup. Zinedine Zidane, Roberto Baggio and Alessandro Del Piero were among current and former Juventus players who gave evidence. Agricola's lawyer, Emiliana Olivieri, said she planned to appeal next year when a detailed explanation of the judge's ruling will be released. The defendants had denied wrongdoing and defense lawyers argued there was no evidence players received banned substances. The lawyers contended other drugs Agricola was accused of administering were commonly used in soccer. Prosecutors had requested prison terms of three years and two months for Agricola and two years and one month for Giraudo. The decision comes six years after accusations by then-AS Roma coach Zdenek Zeman triggered judicial inquiries. Edit: eve eden i na srpski najdov Lekar Juventusa zavrsio u zatvoru Lekar Juventusa Rikardo Agrikola kaznjen je danas sa dvadesetdvomesecnom zatvorskom kaznom zbog dopinga. Javni tuzilac Torina Rafaele Djiranelo pokrenuo je istragu protiv Juventusa jos 1998. godine, posle serije optuzbi da su igraci torinskog kluba koristili doping koji im je dobavljao Agrikola. Ceo slucaj pokrenuo je nekadasnji trener Rome, koji je svojevremeno izjavio da se u Italiji masovno koristi doping. Izvrsni direktor kluba Rikardo Diraudo osloboden je svih optuzbi. (B92)
StormAngel Ohooooo!!![:D]
OooOo Eve ushte edna interesna vest Sinisa Mihajlovic: Boban treba da cuti Fudbaler italijanskog Intera i bivsi reprezentativac SCG Sinisa Mihajlovic izjavio je da nekadasnji kapiten zagrebackog Dinama Zvonimir Boban ne treba da komentarise njegovu igru. Boban, koji radi kao strucni komentator italijanske Serije A na televiziji "Skaj", komentarisuci utakmicu Inter - Juventus (2:2), imao je nekoliko negativnih komentara o igri Mihajlovica. Kako navode zagrebacke Sportske novosti, Mihajlovic je zbog toga veoma burno reagovao. "Zelim da porucim Bobanu da mu je bolje da cuti. Kada ga neko pita za mene i o mojoj igri, neka samo odgovori ?nemam komentar?. Ne mogu da dopustim da on za mene kaze da sam ja ?igrac koji je svoje odigrao?. Ne shvatam kako se on uopste usuduje da daje takve komentare o meni", rekao je Mihajlovic. "Ne znam zasto prica tako lose o meni i nadam se da tome nije razlog cinjenica sto sam ja Srbin, a on Hrvat", dodao je Sinisa Mihajlovic. (Beta)
StormAngel Milan so pobedata nad Parma se doblizuva na Juventus. Inter ja iskrsi Messina so 5:0
darkjesus kako se doblizil koga i juve tepa:))))))))))))))
StormAngel
quote:
Originally posted by darkjesus
kako se doblizil koga i juve tepa:))))))))))))))
No EPO no party e za vas.[:D] Ke potkleknete kaj i da e.
DonVito 94 minuta milan stavat gol . a celo vreme gubese 1-0 pa 1-1 pa 94 minuta 1-2 i milan pobednik
DonVito Inter Ke Bide Sampion :D
StormAngel Messina-Milan 1:4 Juventus-Sampdoria 0:1 Inter sampioni u son
Boriz
quote:
Originally posted by StormAngel
Juventus-Sampdoria 0:1
Nek se raduet malte, brej.
DonVito Lazio - Milan 1 2
StormAngel Super utakmica bese toa.
Boriz Velam samo: 36 sekundi.
Boriz Ke se vidi na 8:mi Maj, koj ke bidi prvak. FOOOOOORZAAAAAAA JUUUUUUUUUUUUUVVEEEEEEEEEEEEE
StormAngel Ke ve skrsime![;)]
n/a Juventus pak izvadi 3 boda so pomosh na sudiite , t.e. 4 i so roma taa utakmica. Toa ne e ubavo da se gleda i e oshteten Chievo i AS Roma. Sekako i AC Milan kako najgolemi konkurenti za Scudeto, no site znaeme koj e vo podobra forma !
Boriz Nas ne ni treba mikrochip vo topkata[:D][:Ddobro ni odi kako sto e[;)]
velizar Forza Bojinov! Naj-dobija futbolist v Italia! Sekoj pat koga gledate italian futbol se seshtate deka ste bugari, ska vi se da si priznate pone koga vecher si legate, ama vi e strah. Eto s Bojinov mozhe da se gordeete, che i toj i vie ste bul;gari.