Manchester United
Manchester United
StormAngel ПРЕМИЕР-ЛИГА - 15. КОЛО ШАМПИОНОТ ФАТИ ПРИКЛУЧОК Манчестер Јунајтед ги искористи 'киксовите' на Челзи и Арсенал викендов и им се приближи на водечките екипи во Премиер-лигата на достижни два (во однос на Челзи), односно еден бод (зад Арсенал). 'Црвените ѓаволи' премногу лесно дојдоа до трите бода на натпреварот со Астон Вила. Руд Ван Нистелрој одигра фантастично прво полувреме, двапати успевајќи да го совлада Соренсен. Во вторите 45 минути избраниците на сер Алекс Фергусон рутински го доведуваа мечот до крајот, барем тоа беше случај сй додека во игра не влезе Диего Форлан. Уругвајскиот напаѓач влезе во игра во самиот финиш од мечот на Олд Трафорд и за три минути колку што мина на теренот двапати успеа да се запише во листата на стрелците. Лидерот Челзи спасуваше бод на гостувањето против Лидс. Џермејн Пенант постигна прекрасен погодок за да ја прекине серијата на Челзи од 653 минути без примен гол, но Демијан Даф со гол на дваесет минути до крајот успеа да му донесе бод на тимот на Роман Абрамович. Арсенал и без повредениот Тиери Анри (истегна мускул на петочниот тренинг на 'топчиите') беше многу близу до триумф на гостувањето против Лестер. Сепак, враќањето на 'топчиите' на првото место на табелата го спречи Хигнет, кој со гол во последната минута им донесе огромна радост на навивачите на 'лисиците'. Претходно, во 72. минута од овој меч Ешли Кол стана четвртиот фудбалер на Арсенал што сезонава заработи црвен картон, по грубиот старт со две нозе над Бен Тачер. Дербито на ова коло, меѓу Њукасл и Ливерпул, заврши без победник. Крис Киркленд сигурно е најзаслужен за овој освоен бод на најтрофејниот англиски клуб со оглед на фактот дека младиот чувар на мрежата на Ливерпул имаше пет-шест одлични интервенции при заспаноста на Хипија и Бишчан. Дени Марфи беше стрелец на единствениот гол за Ливерпул на овој меч (уште во 6. минута), додека бод на Њукасл му донесе Алан Ширер од пенал, откако Лорен Робер беше соборен во шеснаесетникот на 'црвените'. РЕЗУЛТАТИ ЊУКАСЛ - ЛИВЕРПУЛ 1:1 Ширер 62' (п) - Марфи 6' БИРМИНГЕМ - БЛЕКБУРН 0:4 Фергусон 67', 68', Тугај 82', Галахер 88' ФУЛАМ - БОЛТОН 2:1 Шон Дејвис 72', 74' - Кевин Дејвис 53' ЛИДС - ЧЕЛЗИ 1:1 Пенант 18' - Даф 70' ЛЕСТЕР - АРСЕНАЛ 1:1 Хигнет 90' - Жилберто Силва 60' МАНЧЕСТЕР Ј. - А. ВИЛА 4:0 Ван Нистелрој 16', 45', Форлан 90', 91' МИДЛСБРОУ - ПОРТСМАУТ 5:2 Кин 29', 75', 84', Кануте 50', Далма 90' - Инс 30', Ре 85' ЕВЕРТОН - МАН. СИТИ САУТЕМПТОН - ЧАРЛТОН ТАБЕЛА 1. Челзи 15 11 3 1 29:10 36 2. Арсенал 15 10 5 0 29:11 35 3. Манчестер Ј. 15 11 1 3 29:9 34 4. Фулам 15 7 4 4 26:19 25 5. Ливерпул 15 6 4 5 22:16 22 6. Чарлтон 14 6 4 4 20:17 22 7. Њукасл 15 5 6 4 21:20 21 8. Бирмингем 15 5 5 5 12:18 20 9. Мидлсброу 15 5 4 6 12:15 19 10. Ман. Сити 14 5 3 6 22:19 18 11. Тотенхем 15 5 3 7 18:20 18 12. Болтон 15 4 6 5 14:21 18 13. Саутемптон 14 4 5 5 10:9 17 14. Блекбурн 15 5 2 8 23:24 17 15. Лестер 15 4 4 7 23:23 16 16. Портсмаут 15 4 4 7 17:20 16 17. А. Вила 15 3 5 7 11:21 14 18. Евертон 14 3 4 7 15:19 13 19. Лидс 15 3 3 9 13:34 12 20. Вулвс 15 2 5 8 11:32 11 ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ: 13 гола - Ширер (Њукасл); 11 гола - Ван Нистелрој (Манчестер Ј.); 10 гола - Анри (Арсенал); 8 гола - Овен (Ливерпул), Саха (Фулам), Ањелка (Ман. Сити) ИДНО КОЛО (13.12.2003) Лестер - Бирмингем; Манчестер Ј. - Ман. Сити; Челзи - Болтон; Ливерпул - Саутемптон; Мидлсброу - Чарлтон; Њукасл - Тотенхем; Портсмаут - Евертон; А. Вила - Вулвс; Арсенал - Блекбурн; Лидс - Фулам Поздрав![:)]
StormAngel ГИГС СО КОМПЛИМЕНТИ ЗА СВОЈОТ СОИГРАЧ НЕМА ДРУГ КАКО ПОЛ СКОЛС Со враќањето на Пол Сколс во првиот тим на Манчестер Јунајтед тимот од Олд Трафорд повторно почна со својата препознатлива игра со која ги меле противниците. Во квалитетите на Сколс најдобро се уверија фудбалерите на Манчестер Сити, кои примија два гола од англискиот репрезентативец. 'Според мене Пол Сколс е најдобриот фудбалер на Манчестер Јунајтед во моментов. На мечот против Сити токму неговите два удари со глава ја направија разликата, и дојдовме до посакуваната победа против градскиот ривал. Според мене во светот нема друг играч како Сколс кога станува збор за фудбалери кои играат веднаш зад напаѓачите. Тој има се што му е потребно на еден голем фудбалер, прегледност во играта, силен удар, одличен пас до соиграчите - едноставно Сколс е совршен', изјави велшкиот интернационалец во дресот на 'црвените ѓаволи', Рајан Гигс. На комплиментите од Гигс се надополни и Гери Невил. 'Според мене Пол Сколс е уникатен фудбалер. Тој работи на секој дел од теренот за нас, и е меѓу најдобрите на секој нов натпревар. Одлично е што успеавме да го задржиме овој фудбалер и покрај понудите од неколку европски гиганти', истакна десниот бек на Јунајтед. Pozdrav![:)]
StormAngel ФЕРГИ ПОДГОТВУВА ПОНУДА 7 МИЛИОНИ ФУНТИ ЗА САХА На Островот не се престанува со најавите дека Манчестер Јунајтед на почетокот од новата година ќе ангажира нов голгетер. Иако се шпекулираше дека ново име на Олд Трафорд ќе биде Џермејн Дефо, се чини дека сер Алекс Фергусон не планира да се трка со Челзи (знаејќи дека ќе загуби против парите на Абрамович), па менаџерот на Манчестер Јунајтед своето внимание го сврте кон Луис Саха. Англиските медиуми информираат дека Фулам не му понудил на Саха нов договор токму поради плановите овој фудбалер да биде продаден за седум милиони фунти на Манчестер Јунајтед. 'Долго време се говори за мојот нов договор, но, по сй изгледа, од тоа нема да излезе ништо. Доколку Манчестер понуди нешто интересно, без размислување би се преселил на Олд Трафорд', изјави Саха. Pozdrav![:)]
StormAngel ФЕРГИ СЕ ДОГОВОРИ СО МАНИЕР МИР НА ОЛД ТРАФОРД Навивачите на Манчестер Јунајтед, конечно, може да здивнат откако менаџерот сер Алекс Фергусон најде компромисно решение со најголемиот акционер на 'Црвените ѓаволи', Џон Маниер, околу сопственоста на коњот 'Карпата на Гибралтар'. Ферги пред извесно време се закани дека ќе покрене судска постапка против Маниер за да си ги заштити своите права над 'Карпата на Гибралтар', но по долги преговори, конечно, успеа да се договори со својот 'газда'. 'Сега сй е готово. Се сретнав со Маниер и се договоривме за отштетата. Најдобро за Манчестер Јунајтед е целава работа да не отиде на суд и токму затоа сите направивме компромис за да го надминеме конфликтот', потврди Фергусон за англиските медиуми. Информациите кои доаѓаат од Островот говорат дека Ферги е крајно поразен што морал да се реши на ваков чекор. 'Фергусон бараше половина од вкупната вредност на Карпата на Гибралтар, или вкупно 200 милиони фунти. Тоа што тој го доби од овој договор е навистина смешно, сума од околу 4.25 милиони фунти. Сепак, тој немаше некој голем избор. Клубот се најде во сериозна криза откако почнаа проблемите меѓу него и Маниер и Фергусон мораше да стори нешто за да ги врати работите во нормала. Со оглед на фактот дека титулата е веќе загубена, Ферги прави сй што е во негова моќ за летово да не биде отпуштен од Маниер', изјави еден од директорите на 'Црвените ѓаволи'.
StormAngel ПОВРЕДАТА Е МНОГУ СЕРИОЗНА ФОРТЈУН ЦЕЛА ГОДИНА 'ВО АУТ' Повредата што Квинтон Фортјун ја заработи пред неколку дена е многу посериозна отколку што се мислеше во прв момент. Последните информации кои доаѓаат од 'островот' говорат дека интернационалецот од Јужна Африка ќе мора да замине на сложена операција на лигаментите на коленото, по која цели 12 месеци ќе биде надвор од фудбалските терени. 'Фортјун нема да може да настапува за Манчестер во следните година дена. Тоа сигурно е голем удар за нас, особено ако се знае дека овој фудбалер во последно време играше во извонредна форма', изјави Сер Алекс Фергусон.
StormAngel НАЈАВЕНА ДЕТАЛНА РЕКОНСТРУКЦИЈА НА ТИМОТ ОД ОЛД ТРАФОРД КОЛАПС НА ДИНАСТИЈАТА МАНЧЕСТЕР По завршувањето на актуелната сезона големи се шансите да се распадне добро познатиот состав на Манчестер Јунајтед кој долго време суверено владееше со Премиер-лигата, но кој се чини дека полека приматот му го препушта на Арсенал и составот кој го создада Арсен Венгер на Хајбери. Сй почна со трансферот на заштитниот знак на клубот Дејвид Бекам во Реал Мадрид минатото лето, а според најавите истото летово ќе се случи со Рој Кин, Рајан Гигс, Ники Бат, Руд ван Нистелрој и Диего Форлан. Харизматичниот предводик на славната генерација Кин најави дека е можно поради хроничните проблеми со повредите да замине во пензија. Поради серијата повреди 32-годишниот Ирец сезона настапи на само 29 средби од вкупно 43 на Манчестер. Иако неодамна потпиша нов договор, Руд ван Нистелрој сй почесто се споменува како нов член на Реал Мадрид, клубот кој најавува дека нема да жали пари (се споменува понуда од околу 25 милиони фунти) за да го доведе на Бернабе. Негово заминување може да го забрзаат и критиките кои ги упати за неиграњето на средбата со Фулам, а добро е познато како ги решава проблемите со незадоволните Фергусон (Стам и Бекам н.з.) По дебаклот од градскиот ривал Сити, кој, најверојатно, значеше и губење на титулата, сер Алекс Фергусон почна да размислува за детална реконструкција во која нема да бидат поштедени ниту староседелците Рајан Гигс и Ники Бат, а по неколкуте неуспешни обиди се очекува конечно да се откачат и од Форлан. 30-годишниот Гигс беше многу блиски до заминување и минатата сезона ( најсериозен тогаш беше Интер), но и покрај проблемите со навивачите и слабата форма на велшанецот Ферги реши да го задржи. Сепак, по уште просечна сезона за Гигс се најавува дека по 13 години минати на Олд Трафорд фудбалската кариера ќе ја продолжи на друго место. Но проблем за Ферги претставува тоа што двајцата фудбалери кои требаше да го заменат, Демиен Даф и Арјен Робен, завршија во Челзи, па сега ќе мора да се фрли во нова потрага по квалитетно засилување на левата крилна позиција. Некогаш незаменливиот во редот за врска Ники Бат сезонава речиси и не заигра. Поради малата минутажа самиот побара да биде ставен на трансфер листата. Во зимскиот преоден рок имаше неуспешни преговори со Њукасл и Бирмингем, а она што го пропушти тогаш би требало да го надомести на лето и да се пресели во еден од овие два клуба. И конечно се доаѓа до Уругваецот Диего Форлан, кој за разлика од останатите е член на Манчестер само од 2002. Напаѓачот и покрај тоа што е голем миленик на фановите на фудбалски план се покажа како големо разочарување. Досега имаше неколку неуспешни обиди да биде продаден или вклучен во некој 'трампа', но се чини дека Форлан ги потроши сите кредити и е сигурен кандидат за 'шут карта'. Од друга страна, иако не импресионираа во својата деби сезона Клеберсон и Ерик Џемба Џемба се очекува да добијат втора шанса и да останат во Јунајтед.
StormAngel
quote:
Originally posted by SpaceLily
Bi go tucala Frederik Ljumberg javno na plostadon!
Siguren sum deka i toj ne bi propustil takva sansa.
StormAngel УШТЕ ЕДНО ЗАМИНУВАЊЕ ОД ЛИДС ФЕРГИ ГО 'МЕРКА' МИЛНЕР Сер Алекс Фергусон посакува во дресот на Манчестер Јунајтед да го види младиот фудбалер за врска на Лидс Џејмс Милнер. Ферги не би требало да има поголеми проблеми во преговорите со агентот на Милнер затоа што се работи за неговиот син Џејсон. Причината повеќе за 'Црвените ѓаволи' да тргнат по Милнер во зимскиот преоден рок е и финансиската криза на тимот од Иланд Роуд, па би можел да го ангажираат за ефтини пари. Тинејџерот игра стандардно сезонава за Лидс и е еден од најдобрите фудбалери на клубот, кој како што стојат работите грчевито ќе се бори за опстанок во Премиер-лигата. Pozdrav![:)]
StormAngel РУД ВАН НИСТЕЛРОЈ ПО ПОНУДАТА ОД ЧЕЛЗИ ВО АНГЛИЈА ПОСТОИ САМО МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД Руд ван Нистелрој воопшто не е заинтересиран за трансфер во Челзи. Оваа изјава вчера ја даде холандскиот голгетер во дресот на Манчестер Јунајтед, одговарајќи на шпекулациите дека Роман Абрамович е подготвен да плати 60 милиони фунти за неговите услуги. 'Мојот актуелен договор со Манчестер Јунајтед истекува на 1 јули 2006 година, кога ќе имам полни 30 години. Подготвен сум да потпишам и нов договор со оваа екипа, што најдобро ја искажува мојата желба што подолго да останам на Олд Трафорд. Слушнав некои гласини дека би можел да се преселам во Челзи, но тоа се апсолутни невистини. Во Англија за мене постои само Манчестер Јунајтед, и не би сакал да помислам на ниту еден друг клуб од 'островот' освен оној за кој настапувам во моментов', изјави Ван Нистелрој. Холанѓанецот исто така напомена дека веќе решил својата кариера да ја заврши како фудбалер на ПСВ Ајндховен. 'Минатата година купив куќа во близина на стадионот на ПСВ Ајндховен, бидејќи од поодамна имам решено својата кариера да ја завршам во овој клуб. Својата последна сезона сигурно ќе ја одиграм во холандскиот шампионат, и тоа во мојата омилена екипа ПСВ', заврши Ван Нистелрој. Pozdrav![:)]
StormAngel МАНЧЕСТЕР ПОДГОТВУВА МЕГА-ПОНУДА ЗА НАПАЃАЧКОТО ЧУДО НА ЕВЕРТОН ФЕРГИ ДАВА 25 МИЛИОНИ ФУНТИ ЗА РУНИ Иднината на Вејн Руни многу зависи од тоа дали Евертон ќе обезбеди опстанок во Премиер-лигата. Доколку тимот од Ливерпул се пресели во Првата дивизија тогаш е сигурно дека големото фудбалско богатство на Англија ќе направи трансфер во еден од гигантите кои се заинтересирани Манчестер Јунајтед и Челзи. Според шпекулациите на медиумите од Островот, сер Алекс Фергусон веќе подготвува понуда која тешко се одбива (чија висина е меѓу 20 и 25 милиони фунти), а се верува дека во неа ќе биде додаден и Диего Форлан. Уругваецот не успеа да се докаже во изминативе две сезони, а иако се работи за голем миленик на навивачите Фергусон бара начин какао да се ослободи од него, па можно е тој од идната сезона да замине на Гудисон Парк. Доколку овој трансфер се реализира, Манчестер би комплетирал извонредно трио во нападот во кое би членувале староседелецот Руд ван Нистелрој и засилувањето од Фулам Луис Саха. Од друга страна добро се познати постојаните конфликти меѓу менаџерот на Евертон Дејвид Мојс и напаѓачката сензација. Мојс пред извесно време го критикуваше младиот фудбалер за 'веселата' прослава на неговиот 18. роденден, а не ретко знае да упати и критики за недоволното залагање на Руни. Во никој случај тука не смее да се заборави и улогата на спортскиот концерн Најк, кој е главен спонзор на Манчестер Јунајтед, а Руни е дел од славните клиенти на оваа компанија. Управата на Евертон веднаш побрза да ги негира шпекулациите. 'Не сме имале контакт со ниту еден клуб, ниту, пак, посакуваме да добиеме понуда. Руни е клучен дел од Евертон и нема шанси да биде продаден', рече еден од челниците на клубот Јан Рос. Сепак, со парите кои ќе ги добие како отштета Евертон би можел да си олесни голем дел од долгот кој во моментов изнесува 40 милиои фунти. Ако се знае дека и богатиот сопственик на Челзи Роман Абрамович посакува да го види Руни во својот дрим-тим, за очекување е цената на Руни до стартот на преодниот рок да порасне од сегашните 25 милиони фунти.
SpaceLily Bi go tucala Frederik Ljumberg javno na plostadon!
StormAngel РИГОРОЗНА КАЗНА ЗА ДЕФАНЗИВЕЦОТ НА МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД СУСПЕНЗИЈА ОД ОСУМ МЕСЕЦИ ЗА ФЕРДИНАНД Англиската фудбалска асоцијација (ФА) сосема неочекувано се реши за тешка казна за дефанзивецот на Манчестер Јунајтед, Рио Фердинанд. Англискиот репрезентативец беше казнет со дури осуммесечна суспензија поради неговото непојавување на закажаниот допинг-тест на 23 септември. Англиските медиуми долго време шпекулираа дека ФА ќе биде 'блага' кон Фердинанд така што овој фудбалер би можел да настапи за 'Гордиот албион' на ЕВРО 2004, но тоа не се случи. 'Постапката против Рио се однесуваше на 'неможност или несакање' да се појави на допинг-тестот и сметаме дека ова е реална казна. Максималната казна изнесуваше две години, но ние се решивме за далеку пократка суспензија', истакна споуксменот на ФА. За сомневање е дека ова ќе биде последниот збор на ФА, со оглед на фактот дека адвокатите на Фердинанд и на Манчестер Јунајтед веднаш најавија жалба на оваа одлука. 'Ние сме максимално разочарани од ваквата одлука на ФА. Јасно е дека оваа казна е ригорозна и со жалба ќе се обидеме да ја намалиме суспензијата', изјави правниот застапник на 'Црвените ѓаволи', Морис Воткинс. КАКО ЗАМЕНА ЗА ФЕРДИНАНД САУТГЕЈТ НА ОЛД ТРАФОРД? Англиските медиуми најавија дека по дознавањето на казната на Фердинанд, Сер Алекс Фергусон најавил ангажирање на нов дефанзивец на Олд Трафорд. Според овие информации, прв на листата на желби на Ферги е екс-репрезентативецот на Англија, Герет Саутгејт, кој за отштета од околу два милиони фунти би можел да си замине од Мидлсброу и да се пресели во Манчестер. Поздрав![:)]
StormAngel АРСЕН ВЕНГЕР: БЛАТЕР НЕ ТРЕБАШЕ ДА СЕ МЕША 'Изненаден сум од тешката казна, која е апсолутна неправедно донесена. Според мене, најголем виновник за тешката казна е Сеп Блатер, кој се вмеша во одлуката на ФА. Секоја земја си има свои правни норми и додека тие не бидат израмнети за цел свет ФИФА нема право да се меша во вакви случаи. ФА требаше сама да одлучи за казната, а тоа не се случи'. Поздрав![:)]
StormAngel Sega za sega ova e najnovo ili barem toa sto mozev jas da go najdam.Ako ima nesto interesno i novo sigurno deka ke doznaete. Pozdrav![:)]
HaCkEr` Челзи кје тепа бе.. не ја дава туку така титулата оваа година:) Chelsea ruuulz:)) Ko voli Partizan, Ko voli Chelsea.. on j.. Crvenoj Dzvezi:)
ozonce
quote:
Originally posted by HaCkEr`
Manchester United кје тепа бе.. не ја дава туку така титулата оваа година:) Manchester United ruuulz:)) Ko voli Partizan, Ko voli Manchester United ... on j.. Crvenoj Dzvezi:)
StormAngel Kje vidime Hacker,Chelsea go napravi prviot kiks so Leeds.[:D] Manchester e podobar. Pozdrav![:)]
StormAngel Relive the past, bask in the glory… United supporters can do both in this section of ManUtd.com. The Archive contains details of every competitive first team match in the club’s history, from Newton Heath’s earliest adventures in the Football Alliance through to the final fixture of last season. For all matches played before 1998/99, you can see United’s team and scorers – from 1998/99 onwards, you can read both teams, goal times, and a match report. The History By Decade section is for those supporters who prefer stories to statistics. It tells the story of United’s development from a local works football team to a globally admired empire in no less than 6,500 words. It spans eleven chapters, the eleventh charting the current decade. The Club Heritage section offers a different breakdown, enabling the supporter to review United’s history through the competitions in which the club has played. Not just those trophies that the club has won – see the honours list below – but also those that have so far eluded them, including the UEFA Cup and the FIFA Club World Championship. Whichever route you take, we hope you enjoy your journey through the definitive online history of Manchester United. Honours European Champions Clubs Cup 1968, 1999 European Cup Winners Cup 1991 FA Premier League 1993, 1994, 1996, 1997, 1999, 2000, 2001, 2003 Football League Division One 1908, 1911, 1952, 1956, 1957, 1965, 1967 FA Challenge Cup 1909, 1948, 1963, 1977, 1983, 1985, 1990, 1994, 1996, 1999 Football League Cup 1992 Inter-Continental Cup 1999 UEFA Super Cup 1991 FA Charity Shield 1908, 1911, 1952, 1956, 1957, 1965*, 1967*, 1977*, 1983, 1990*, 1993, 1994, 1996, 1997, 2003 (*as joint holders) Pozdrav![:)]
StormAngel Igracki Kadar: 1 Fabien Barthez 15 Kleberson 29 2 Gary Neville 16 Roy Keane 30 Luke Steele 3 Phil Neville 17 Ricardo 31 David Jones 4 18 Paul Scholes 32 Eddie Johnson 5 Rio Ferdinand 19 Eric Djemba-Djemba 33 Christopher Eagles 6 Wes Brown 20 Ole Gunnar Solskjaer 34 Phillip Bardsley 7 Cristiano Ronaldo 21 Diego Forlan 35 Neil Wood 8 Nicky Butt 22 John O'Shea 36 Daniel Nardiello 9 23 Kieran Richardson 37 Ben Williams 10 Ruud van Nistelrooy 24 Darren Fletcher 38 11 Ryan Giggs 25 Quinton Fortune 39 Paul Tierney 12 David Bellion 26 Danny Pugh 40 Jonathan Spector 13 Roy Carroll 27 Mikael Silvestre 41 14 Tim Howard 28 Mark Lynch 42 Additional Champions League nos. 30 Ben Williams 34 Paul McShane 32 Neil Wood 44 Luke Steele Pozdrav![:)]
StormAngel The Manager Sir Alex Ferguson is the most successful manager in Manchester United's history. Fergie had to wait almost six years for his first silverware at United, following his appointment in November 1986. From the moment his team won the FA Cup in May 1990, he has hardly looked back, winning a total of 22 trophies including eight Premier League titles between 1993 and 2003. Fergie's personal honours include the CBE (awarded in 1995) and of course his knighthood, which he received in 1999 after guiding United to an unprecedented treble of League, FA Cup and European Cup success in one glorious season. Pozdrav![:)]
StormAngel НЕЗАДОВОЛСТВО КАЈ ЕДЕН ОД 'СТАРОСЕДЕЛЦИТЕ 'ВО МАНЧЕСТЕР БАТ: МЕ БРКААТ ОД ОЛД ТРАФОРД Ники Бат е разочаран од статусот кој сезонава го има во Манчестер Јунајтед каде што, според неговите зборови, си ја уништува кариерата и најави скорешно заминување од Олд Трафорд. Англискиот репрезентативец не се наоѓа во плановите на сер Алекс Фергусон сезонава и на неговото место во првиот тим го стави Фил Невил. Покрај летните засилувања Клеберсон и Џемба Џемба мали се шансите Бат да се врати назад меѓу стандардните првотимци. Залудни останеле и двата негови обиди да го убеди Фергусон да го врати во првиот тим. И на завчерашната средба со Штутгарт Бат остана на клупата. 'Мојата ситуација во Манчестер навистина е незавидна. Мислам дека моето време на Олд Трафорд мина и дека ќе морам да си барам нов клуб. Не е убаво чувството да си заборавен од менаџерот. Во Манчестер минав десет сезони играјќи за првиот тим и не сакам сега да го напуштам клубот во кој играв целата кариера. Но во исто време не сакам по пензионирањето кога ќе се осврнам на тоа што сум направил да сфатам дека сум потрошил залудно неколку сезони во клуб каде не сум играл', рече Бат. Разочараниот фудбалер за врска откри дека е можно да ја промени средината во јануари, а неколку клуба испратија сигнали дека би биле презадоволни да го имаат во своите редови. Pozdrav![:)]
StormAngel МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД ПРИНУДЕН ДА ГО ОДВРЗЕ ЌЕСЕТО ДВОЈНО СЕ ЗГОЛЕМУВА ПЛАТАТА НА ВАН НИСТЕЛРОЈ Управата на Манчестер Јунајтед му понуди на својот голгетер Руд Ван Нистелрој нов петгодишен договор според кој неговата неделна плата би била двојно зголемена. Холанѓанецот инаку се наоѓа на половина од својот истотака петгодишен договор. Но прениската плата, која не е соодветна за фудбалер од рангот на Ван Нистелрој, и отворениот интерес на Реал Мадрид го сторија своето па 'Црвените ѓаволи' се принудени да му понудат нов повисок договор. По потпишувањето на новиот договор ќе се израмни според неделните примања со Рој Кин и Рио Фердинанд. 'Преговорите со Ван Нистелрој за продолжување на верноста кон Манчестер се одвиваат споеред посакуваниот тек и мислам дека многу брзо ќе се договориме. Најважната работа во преговорите е тоа што тој сака да остане на Олд Трафорд', изјави менаџерот сер Алекс Фергусон. На 123 средби за англискиот шампион Ван Нистелрој има постигнато 95 гола, а со 28 гола во Лигата на шампиони го израмни рекордот во Евро-куповите за Манчестер кој го држи Денис Лоу. Pozdrav![:)]
StormAngel СТАРТУВАА ПОНУДИТЕ ЊУКАСЛ ГО ПРИБИРА БАТ По објавата на Ники Бат дека сака да го напушти Олд Трафорд прв со понуда од 7 милиони фунти се јави Њукасл. Менаџерот на тимот од Сент Џејмс Парк, сер Боби Робсон, во Бат ја гледа замената за ветеранот Гери Спид во редот за врска. Со оглед на тоа сер Алекс Фергусон не смета на Бат не би требало да има проблеми во реализацијата на неговиот трансфер во Њукасл. Pozdrav![:)]
StormAngel КИНЕЗОТ ПРИСТИГНУВА ФУНЗАО СТАВИ ПОТПИС Додека Бат се наоѓа пред заминување, ново име на Олд Трафорд во вториот дел од сезоната ќе биде Кинезот Донг Фунзао, кој, конечно, го потпиша долгонајавуваниот договор со овој клуб. Трансферот на 18-годишниот напаѓач на Дејлиан Шајд е со вредност од 3.5 милиони фунти. Pozdrav![:)]
StormAngel РЕАКЦИЈА НА РИО ФЕРДИНАНД ПО ОДЛУКАТА НА ФА 'КАКО ГРОМ ОД ВЕДРО НЕБО' Рио Фердинанд е крајно разочаран од одлуката на ФА да го суспендира осум месеци за тоа што не се појавил на допинг-тест. 'Ме удри како гром од ведро небо. Бев шокиран кога ја слушнав одлуката. Ова е голем удар за мојата професионална кариера', рече Фердинанд. И покрај одлуката, бекот на Манчестер Јунајтед реши да настапи на завчерашната средба со Тотенхем. Менаџерот на 'Црвените ѓаволи', сер Алекс Фергусон, откри дека самиот фудбалер го замолил да игра против 'Спарси'. 'Оставив, поради околностите, на Рио самиот да одлучи дали ќе игра. И покрај проблемот со кој се соочува сакаше да му помогне на клубот да дојде до победата, што доволно зборува за неговата посветеност кон Манчестер. Рио и Силвестре формираа одлично партнерство во одбраната, а тука е и Хауард и навистина ќе ни недостига во долгата пауза', изјави Фергусон. Капитенот на Англија, Дејвид Бекам заедно со останатите репрезентативци се бесни на одлуката на ФА и побараа разговори со челниците на федерацијата. Но одговорот што го добија е дека секој обид да се протестира ќе значи и бришење од репрезентативниот список. Шанса за Фердинанд да се спаси од суспензијата останува прегледувањето на жалбата заканажно за 12 јануари, а ако и таа не успее единствениот излез е интернационалниот спортски суд во Лозана. Pozdrav![:)]
StormAngel САХА НЕ САКА ДА ОСТАНЕ ВО ФУЛАМ 'ПУШТЕТЕ МЕ ВО МАНЧЕСТЕР' Напаѓачот Луис Саха и приреди непријатно изненадување на управата на Фулам со барањето да му дозволат да се пресели во Манчестер Јунајтед. Францускиот интернационалец долго време е цел на 'Црвените ѓаволи' кои неодамна најавија дека се подготвени за неговите услуги да издвојат околу 7 милиони фунти за да му се приклучи во нападот на Руд Ван Нистелрој. Но менаџерот на лондончаните Крис Колмен е дециден дека ќе направи се за да го задржи Саха во својата екипа и дека наскоро ќе му понуди нов финансиски повисок договор. 'Не можам да го разберам инсистирањето на менаџерот. Ова е прилика која не смеам да ја пропуштам. Едноставно не можам да кажам 'не' на оваа понуда. Играњето за Манчестер Јунајтед е мој животен сон и навистина сакам да се преселам во оваа екипа. Знам дека Сер Алекс Фергусон има потреба од напаѓач. Му стојам на располагање и ако навистина сака да ме види во Манчестер треба само да ме побара', истакна Саха. По овие зборови Ферги не би требал да им проблеми во преговорите со 25-годишниот фудбалер па му останува само да ја упати понудата од 7 милиони фунти и да се надева дека Фулам ќе ја прифати. Pozdrav![:)]
StormAngel ДЕЈВИД БЕКАМ ОТКРИВА: УШТЕ ЖАЛАМ ЗА МАНЧЕСТЕР Дејвид Бекам им откри на англиските медиуми дека уште жали што морал да го напушти Манчестер Јунајтед. Капитенот на англиската репрезентација изјави дека е крајно разочаран што морал да си замине од Олд Трафорд и да се пресели во редовите на Реал Мадрид. 'Никогаш не ни помислував дека ќе дојде тој ден кога јас ќе си заминам од Манчестер. Секогаш кога играв за оваа екипа давав 120% од себе, но челниците на клубот не знаеја како да го ценат тоа. Тие едноставно имаа решено да ме продадат и на крајот успеаја во тоа', изјави Бекам негирајќи дека трансферот на Сантијаго Бернабе се реализирал на негово барање. 'Бекс' исто така откри дека откако заминал од Олд Трафорд ниту еднаш нема разговарано со сер Алекс Фергусон. 'Ферги ми беше како татко во најголемиот дел од мојата кариера и многу ме боли што воопшто не сака да контактира со мене. Навистина не знам што му имам згрешено бидејќи секогаш ги исполнував задачите што ми ги даваше во тимот. Мислам дека заслужив повеќе респект и од него и од останатите директори во клубот', заврши капитенот на 'Гордиот албион'. Pozdrav![:)]
StormAngel ФЕРГИ ЌЕ КУПУВА НОВ НАПАЃАЧ АКО НЕ МОЖЕ САХА, ТОГАШ ПО ВИЕРИ Сер Алекс Фергусон вчера изјави дека доколку не успее во намерата да го ангажира Луис Саха, тогаш ќе се обиде на Олд Трафорд да го доведе Кристијан Виери. Менаџерот на Манчестер Јунајтед се обидува да го доведе Саха меѓу 'Црвените ѓаволи', но Фулам и натаму бара 19 милиони евра за својот најдобар стрелец (последната понуда на Ферги изнесуваше 12 милиони евра). Токму поради ова се очекува Фергусон да го сврти своето внимание кон Виери, особено ако се знае дека Масимо Морати е подготвен да го продаде овој фудбалер. 'Веќе имавме контакти со неколку клуба, на кои им соопштивме дека Виери е проценет на девет милиони евра. Кој ќе биде подготвен да плати толку пари, ќе добие право да преговара за личните услови со Виери. Некој можеби ќе мисли дека оваа сума е премногу ниска, но мораме да имаме предвид дека Виери има 30 години', изјави претседателот на Интер. Pozdrav![:)]
ozonce zakon nema sho da s elafe poveke
StormAngel FT Bolton W. [1 - 2] Manchester U. 24' [0 - 1] Paul Scholes 39' [0 - 2] Ruud van Nistelrooy 62' Nicky Hunt (zolt karton) 84' Per Frandsen (zolt karton) 87' [1 - 2] Gary Neville (o.g.) Pozdrav![:)]
StormAngel ВО ИСЧЕКУВАЊЕ, КОНЕЧНО, ДА СЕ ПРЕСЕЛИ ВО МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД САХА: ЛУТ СУМ НА АЛ ФАЕД Луис Саха откри дека е разочаран од претседателот на Фулам, Мохамед Ал Фаед, кој го блокира неговиот 8 милиони фунти вреден трансфер во Манчестер Јунајтед. Францускиот интернационалец размислува самиот да побара да биде ставен на трансфер листата. Се верува дека Ал Фаед одолговлекува со преговорите чекајќи цената на Саха да достигне 11 милиони фунти и тогаш да го пушти да се пресели на Олд Трафорд. 'Наивистина сум разочаран од последните случувања. Трансферот во Манчестер Јунајтед би бил добра работа за сите засегнати страни. Но од Фулам ми велат дека не сакаат да ме пуштат. Манчестер им нуди 8 милиони фуинти, што мислам дека е одлична зделка за клубот. Пред сй јас не сум Роналдо па да не можат без мене. Затоа не разбирам зошто Ал Фаед инсистира на мое останување. Имам многу придонесено за Фулам во трите сезони како негов член и не заслужувам да ми се враќа на ваков начин', рече Саха. Тој во 2000 од редовите на Мец за 2.1 милиони фунти стана член на Фулам. Pozdrav![:)]
StormAngel ПРОБЛЕМИ ЗА МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД ТРАНСФЕРОТ НА ХАУАРД ПОД ИСТРАГА Челниците на ФА најавија дека почнуваат истрага за трансферот на Тим Хауард од екипата на МетроСтарс во таборот на Манчестер Јунајтед. 'Црвените ѓаволи' летово го ангажираа американскиот репрезентативен голман за сума од 2.3 милиони фунти, но одредени документи покажуваат дека најголемиот дел од парите отишле преку агентот на Хауард, што е спротивно на трансфер-правилата на ФИФА. 'Во моментов имаме огромен број документи од трансферот на Тим Хауард на Олд Трафорд. Ни останува во следните неколку дена детално да разгледаме сй во врска со овој случај и ако има некои неправилности веднаш да се казнат виновниците', изјави Дејвид Дејвис, еден од директорите на ФА. Pozdrav![:)]
GoDsHaNd Daj neshto pointeresno...:)
StormAngel МАНЧЕСТЕР ЌЕ ОСТАНЕ БЕЗ СВОЈОТ ДОЛГОГОДИЕШЕН ЧЛЕН БАТ САКА НА ТРАНСФЕР-ЛИСТА Доста му е чекање да заигра - Ники Бат Фудбалерот од средниот ред на Манчестер Јунајтед Ники Бат побарал да биде ставен на трансфер-листата откако по неколкуте засилувања пред стартот на сезоната менаџерот сер Алекс Фергусон го заборави на клупата и многу ретко му дава шанса да игра. 'Ники Бат побара да си замине, ова е многу тажна ситуација', изјави Ферги. Пред извесно време се појавија шпекулации дека Бат би можел да направи трансфер во Њукасл, а доколку 'Црвените ѓаволи' ја послушаат неговата желба сигурно е дека една од првите понуди ќе дојде токму од Сент Џејмс Парк.Како сериозен кандидат за неговиот потпис се споменува и екипата на Тотенхем. 'Со Фил Невил прекомандуван во средниот ред и сй поголемиот притисок од Дарен Флечер и Клеберсон, многу тешко е за него да се избори за место во првиот тим и затоа побара да си замине', додава Фергусон. Англскиот репрезентативец кој на 21 јануари ќе наполни 29 години досега во својата кариера нема настапувано за друг клуб освен Манчестер Јунајтед. Pozdrav![:)]
StormAngel МАНЧЕСТЕР И ФУЛАМ СЕ ДОГОВОРИЈА? САХА: ОДАМ ВО ЈУНАЈТЕД Луис Саха вчера им откри на англиските новинари дека неговиот трансфер во Манчестер Јунајтед е речиси завршена работа. Францускиот голгетер изјави дека Фулам ја прифатил последната понуда на актуелниот англиски шампион и дека тој наскоро ќе се пресели на Олд Трафорд. 'Многу сум среќен што ќе ми се исполни желбата и ќе заиграм во дресот на Манчестер Јунајтед. Челниците на Фулам, по сй изгледа, го прифатија моето барање и дозволија овој трансфер да се реализира, за што сум им многу благодарен. Останува само уште да ги минам лекарските прегледи пред и официјално да го имам своето деби за тимот од Олд Трафорд', изјави Саха. Англиските медиуми открија дека висината на трансферот на Саха изнесува 9.8 милиони фунти, но интересното е во тоа што челниците на Манчестер Јунајтед ја негираа оваа информација. 'Точно е дека сме заинтересирани за услугите на Саха, но неговиот трансфер не е договорен. Преговорите уште се во тек и потпишувањето договор на овој фудбалер со нашиот клуб сй уште е далеку', стоеше во соопштението на 'Црвените ѓаволи'. Pozdrav![:)]
StormAngel МАНЧЕСТЕР ИГРАЛ НЕЧЕСНО И ПРИ ТРАНСФЕРОТ НА БРАЗИЛЕЦОТ И КЛЕБЕРСОН ПОД ИСТРАГА Неполна недела откако 'на тапет' беше ставен трансферот на Тим Хауард, англиските медиуми откриваат дека истото може да се случи и со второто летно засилување Клеберсон. ФА планира да поведе истрага по наодите дека Манчестер инсистирал клубот од кој го купија Клеберсон, Атлетико Паранаенсе, да преговара само со агентите кои тие ги одредиле, а не со агентот на фудбалерот. 'Постапката на Манчестер не беше фер. Питер Кенион ми се јави и рече дека сака да го купи Клеберсон, но само доколку преговараме со агентите кои тие ги одредија', изјави претседателот на бразилскиот клуб, Марио Петраља, кој најави дека сите докази ќе ги достави до ФИФА. Од ФА пак објаснија дека ќе почекаат да ги видат доказите пред да се решат да поведат постапка против Манчестер Јунајтед. Pozdrav![:)]
StormAngel ВАН НИСТЕЛРОЈ САКА ДА ОСТАНЕ НА ОЛД ТРАФОРД, НО ... НИШТО НЕ СУМ ПОТПИШАЛ Руд ван Нистелрој им порача на англиските медиуми дека е подготвен да потпише нов договор со екипата на Манчестер Јунајтед, но дека тоа најверојатно нема да се случи во блиска иднина. Челниците на Реал Мадрид веќе најавија дека летоска ќе тргнат да го ангажираат најдобриот фудбалер на Јунајтед во моментов, и токму затоа челниците на 'Црвените ѓаволи' сакаат што поскоро да го 'врзат' Ван Нистелрој на подолго време. 'Точно е дека преговорите за продолжување на мојот договор со Манчестер Јунајтед се започнати уште пред неколку недели, но уште сме доста далеку од постигнување договор. Уште немам потпишано ништо, и не очекувам нешто такво да се случи барем до крајот на годинава', изјави Ван Нистелрој. Холандскиот ас одби да ги демантира гласините за евентуалниот трансфер на Сантијаго Бернабе. 'Нормално дека слушнав за шпекулациите околу мојот трансфер во Реал, и навистина не знам што би можел да искоментирам. Останува да почекаме да видиме што ќе се случи, бидејќи клуб како Реал не смее да се одбие', истакна холандскиот голгетер. Pozdrav![:)]
StormAngel МАНЧЕСТЕР И ФУЛАМ, КОНЕЧНО, НАЈДОА КОМПРОМИС САХА СЕ ПРЕСЕЛИ НА ОЛД ТРАФОРД Луис Саха по подолго време, конечно, има причини да биде задоволен. По постојаните натегања за неговото (не)заминување во Манчестер, вчера од Олд Трафорд објавија дека се договориле со управата на Фулам и дека францускиот интернационалец кариерата ја продолжува во нивните редови. Сер Алекс Фергусон попушти пред барањата на Мохамед Ал Фаед и се согласи да плати отштета од 12 милиони фунти ( 10 веднаш, а останатите два во зависност од неговите настапи), што е за четири милиони повеќе од она што претходно го нудеа. По постигнатиот договор меѓу клубовите се очекува Саха до крајот на неделата да потпише на четири и пол години со 'Црвените ѓаволи'. 'Пресреќен сум што, конечно, се заврши мачната фаза. Загубив надежи дека ќе се преселам во Манчестер, но, за среќа, клубовите успеаја да се договорат. Денес сум најсреќниот човек во Англија. Олд Трафорд ми одговара, таму стартував во Премиер-лигата и постигнав два гола. Во Фулам минав неколку одлични сезони, а сега сум нестрплив да покажам дека можам да играм за еден од најголемите клубови на планетава. Сакам да играм во Лигата на шампиони и сакам да освојувам трофеи. За овие желби Манчестер е идеалниот клуб за мене. Повеќе од месец дена чекав за да станам член на Манчестер. Ова беше последна шанса да ме купат. Доколку Фулам и понатаму одолговлекуваше ќе се откажеа и ќе побараа друг напаѓач', изјави пресреќниот Саха. 25-годишниот Французин се очекува до крајот на неделата да ги заврши сите формалности околу трансферот, но, најверојатно, нема да има право да настапи за својот нов клуб на мечот со Нортемптон во ФА Купот закажан за в недела. Pozdrav![:)]
StormAngel ФУДБАЛЕРИТЕ НА АНГИСКИОТ ПРВАК ЛУДО СЕ ЗАБАВУВАА ВО ДУБАИ ПИЈАНИТЕ НОЌИ НА МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД Фудбалерите на Манчестер Јунајтед кусиот престој во Дубаи место за подготовки, како што беше планот на клубот, го искористија за луда забава во локалите. Според пишувањето на 'Мирор', Вес Браун, Пол Сколс, Кристијано Роналдо и уште неколку фудбалери биле забележани во некој од локалните барови и тоа во видно алкохолизирана состојба. Се чини дека најмногу со алкохолот претерал дефанзивецот Браун, кој поради малтретирање на некоја девојка бил исфрлен од страна на обезбедувањето. Но кога сопствениците на клубот разбрале за кого се работи експресно го вратиле назад. 'Внатре беа присутни повеќе фудбалери на Манчестер. Седеа во ВИП ложата, зборуваа меѓу себе и не правеа нереди. Но Вес Браун, кој во тие моменти не знаеше ни како се вика, се симна на подиумот каде малтретираше една девојка по што беше исфрлен надвор', изјави еден од очевидците. Лудата забава на пијаните фудбалери завршила околу 3 часот по што си заминале во хотелот откако претходно ја платиле сметката од 1500 фунти за испиеното шампањско, пиво и водка. Друштво на 'Црвените ѓаволи' им правеле две русокоси девојки со кои, според информациите, 'особено близок' бил Рајан Гигс. Забавата на фудбалерите продолжила и следната вечер, но во друг бар. Не се знае како на сево ова реагирал сер Алекс Фергусон, но ако се знае дека важи за крајно строг менаџер кој бара железна дисцпилина сигурно дека ќе следи казна за Вес Браун. Pozdrav![:)]
StormAngel ПО ТРАНСФЕРОТ ВО МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД ЗА САХА 'ДЕВЕТКАТА' НА ОЛД ТРАФОРД Луис Саха ќе го носи дресот со број девет на Манчестер Јунајтед. Францускиот ас пред неколку дена пристигна на Олд Трафорд за сума од 10.5 милиони фунти, со што Ферги конечно му најде квалитетен партнер во нападот на Руд ван Нистелрој. Боби Чарлтон е најпознатиот фудбалер на 'црвените ѓаволи' што ја носел 'деветката' на оваа екипа, а последниот голгетер на Манчестер со овој број на дресот е Енди Кол, кој во декември 2001 година замина во Блекбурн. 'Ова е фантастична чест за мене. Знам дека најголемите ѕвезди на Манчестер Јунајтед ја имаат носено 'деветката' на овој клуб, и се надевам дека ќе продолжам во ист стил и нема да ги разочарам сите оние што веруваа во моите квалитети. Отсекогаш сум сонувал да играм за Јунајтед, и пресреќен сум што ќе добијам шанса да ја освојам титулата во Премиер-лигата со мојот омилен клуб', изјави Саха. Pozdrav![:)]
StormAngel БИРМИНГЕМ СО ПОНУДА ДО МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД 5.5 МИЛИОНИ ФУНТИ ЗА БАТ 'Скај Спортс' вчера објави дека тимот на Бирмингем се наоѓа во пол-позиција во трката по Ники Бат. Иако се очекуваше Мидлсброу и Њукасл да го имаат главниот збор во трката по овој фудбалер, англиските медиуми информираат дека Бат е на најдобар да стане нов член на Бирмингем. Менаџерот на оваа екипа, Стив Брус, веќе испратил понуда од 5.5 милиони фунти за услугите на актуелниот англиски репрезентативец и за очекување е Сер Алекс Фергусон во следните неколку дена да ја дозволи реализацијата на овој трансфер. 'Точно е дека испратив понуди за двајца фудбалери од Премиер-лигата, но нема да ги откријам нивните имиња. Се надевам дека ќе успеам во намерата да ги ангажирам овие фудбалер бидејќи со нивна помош сигурно ќе се најдеме во горниот дел од табелата', изјави Брус. Pozdrav![:)]
StormAngel ФЕРГИ НЕМА ДА ДОБИЕ ПОДОЛГ ДОГОВОР ОД ГОДИНА ДЕНА МАНИЕР ЈА СТРАТУВАШЕ ОДМАЗДАТА Прогнозите дека конфликтот со доминатниот акционер во Манчестер Јунајтед Џон Маниер може скапо да го чини Сер Алекс Фергусон почнуваат да се реализираат. Управата на 'Црвените ѓаволи' посакува на својот долгогодишен стратег да му понуди нов тригодишен договор, но ваквата нивна желба не е 'по ќеф' на Маниер. Па така Маниер подржан од неговиот бизнис партнер Џеј Пи МекМанус со кој заеднички го имаат најголемиот пакет акции во Манчестер инсистира продолжувањето на договорот на Ферги да не биде подолго од една година. Доколку челниците на тимот од Олд Трафорд не ги послушаат Маниер и МекМанус се заканија дека ќе свикаат собрание на акционери на кое ќе побараат одговори околу сомнителните трансфери на летните засилувања Тим Хауард, Клеберсон и Давид Белион. Тие се подготвени и да спроведат независна истрага околу спорните трансфери. Интересно е што главен учесник од страна на Манчестер во преговорите со тројцата фудбалери беше синот на Ферги, Пол, кој работи како агент. Овој потег на Маниер може да се сфати како одмазда во конфликтот со Фергусон. Некогашните големи пријатели се спорат околу правата врз расното грло 'Карпата на Гибралтар'. Тој е во сопственост на Маниер, но Ферги инсистира дека има право на 50 проценти од парите кои коњот ги заработил во изминативе години. Убеден дека е во право Ферги поведе и тужба пред судот во Лондон околу овој спор. Но сега дојде редот на Маниер да ги повлече своите први потези. Pozdrav![:)]
StormAngel МАНИЕР ЈА ДОБИ ПРВАТА РУНДА ФЕРГИ ПРИФАТИЛ ДОГОВОР НА ЕДНА ГОДИНА Според шпекулациите на англиските медиуми, сер Алекс Фергусон се согласил да го продолжи договорот на само една, а не на посакуваните три години. Стратегот на 'Црвените ѓаволи' наводно решил да попушти пред притисокот на главниот акционер Џон Маниер, кој лично се заложи да не му биде понуден бараниот договор заканувајќи се со ревизија на сите трансфери направени во летниот преоден рок. Попуштањето под притисок на Фергусон би можело да се разбере и како признавање на нерегуларности при ангажирањето на Кристијано Роналдо, Клеберсон, Хауард и Белион, кои сака да ги сокрие пред јавноста (поточно акционерите). Сепак, управата на Манчерстер негираше дека имало некакви неправилности при трансферите, но прифаќа да се направи контрола. 'Манчестер Јунајтед ги почитува правилата и доследно ги применува при трансферите. Сепак, и покрај нашата исправност во случајов прифаќаме формирање независна комисија која би ги испитала трансферите', стои во соопштението на Манчестер Јунајтед. Од друга страна со прифаќањето од страна Ферги да го продолжи договорот на само една година управата на Манчестер Јунајтед си заштеди околу 20 милиони фунти. Имено, во условите кои ги достави менаџерот тој бараше фиксна годишна плата од 4 милиони фунти плус голем број бонуси во зависност од успесите кои клубот би го чинеле уште неколку милиони. Pozdrav![:)]
Angelaris abe ovoj mancester nekako .....
StormAngel ФУДБАЛЕРОТ НА МАНЧЕСТЕР СЕ ПРЕМИСЛИ БАТ ГО ОДБИ БИРМИНГЕМ Иако поднесе официјално барање за заминување од Олд Трафорд, Ники Бат се премисли и сака да остане во Манчестер Јунајтед до крајот на сезонава. Еден од сопствениците на Бирмингем, Дејвид Саливен, откри дека Бат ја одбил понудата на неговиотклуб поради желбата да остане на Олд Трафорд. 'Се договоривме со Манчестер Јунајтед, а бевме близу и до договор за платата на Бат. Сепак, тој на крајот нй одби со образложение дека не е сигурен дека сака да си замине од Олд Трафорд. Ние не можеме да сториме ништо во врска со тоа', истакна Саливен. Pozdrav![:)]
StormAngel ПРЕМИЕР ЛИГА - 23. КОЛО ФУРИОЗНО ДЕБИ НА 'ЃАВОЛОТ' САХА Луис Саха бргу ги разреши дилемите околу тоа дали навистина вредеше големиот труд на Сер Алекс Фергусон да го доведе на Олд Трафорд. На францускиот интернационалец му беа потребни само 18. минути за да дојде до голот првенец во дресот на Манчестер и тоа од слободен удар. Иако со ангажирањето на Саха се врати на својата природна позиција на средината на теренот Пол Сколс уште еднаш покажа дека одлично се снаоѓа и во офанзивата. Со голот во 37. минута, откако голманот Ниеми го одби ударот на Саха топката дојде до слободниот Сколс кому не му беше тешко да зголеми предноста. За враќање на неизвесноста се погрижи Кевин Филипс. Неполна минута по голот на Сколс неговиот волеј удар заврши зад грбот на Хауард, за во вториот дел и да го израмни резултатот по грешката на Вес Браун. Бодовите останаа на Олд Трагорд благодарение на голот на Руд ван Нистелрој, гол за кој гостите сметаа дека е постигнат од офсајд позиција. Иако конечниот резултат не дава таква претстава една од најинтересните средни колово беше големото ливерпулско дерби. За мирување на мрежите најзаслужни се двајцата голмани, Мартин и Дудек, кои имаа одличен ден и ги добија сите дуели со противничките напаѓачи. Ова особено важи за ветеранот на голот на Евертон Најџел Мартин кој како да имаше сто раце во многуте изгледни шанси на 'црвените'. Арсенал и по 23. коло останува единствената непоразена екипа во Премиер лигата откако на Хајбери со 2:1 го совладаа Манчестер Сити. Автоголот на Тарнат кој се обиде да го исчисти ударот на Анри ги донесе 'топчиите' во водство. 'Асистентот' при првиот гол Тиери Анри ја зголеми предноста со силен удар од далечина на десет минути пред крајот. Николас Ањелка намали во 89. минута за веднаш потоа да биде исклучен поради една мешаница со противничките фудбалери. Најскапото засилување во историјата на 'топчиите' Хозе Антонио Рејес стартуваше од клупата, влезе во 68. минута на местото на Бергкамп и имаше една поволна панса да постигне гол. Во трилер завршница Челзи успеа да слави на гостувањето кај Блекбурн. Домаќините беа на пат да освојат бод кога во 87. минута Флиткрофт израмни на 2:2, но веќе во следниот напад одлично се снајде Глен Џонсон и со прецизен удар во горниот лев агол го врати назад водството и бодовите. Неочекувано кај 'сините' во улога на голгетер се најде Френк Лампард кој беше одлично проигран од Хаслбенк и Пети при двата свои гола. Во исчекување на заминувањето под администрација екипата на Лидс продолжува со катастрофалните резултати и се поблиску е до преселба во првата дивизија. Овојпат со полн плен од Иланд Роуд се враќаат фудбалерите на Мидлсброу кои славеа со 3:0. Зенден и Џоб ја најавија победата, за по црвениот картон за голман Робинсон и досудениот пенал, Рикетс да се запише во листата на стрелци. Само 18. минути и беа доволни на Астон Вила да го прегази Лестер и тоа на негов терен. Голеадата ја започна Васел во 50 минута, а ја заврши Крауч во 68. минута. На двојните стрелци им се приклучи и Дион Даблин. Деби со гол имаше и новиот напаѓач на Фулам Мекбрајд со што и помонга на својата екипа да слави во лондонското дерби со Тотенхем. РЕЗУЛТАТИ: МАНЧЕСТЕР Ј. - САУТЕМПТОН 3:2 Саха 18', Сколс 37', Ван Нистелрој 60' - Филипс 38', 53' БИРМИНГЕМ - ЊУКАСЛ 1:1 Џон 90' - Спид 37' ЧАРЛТОН - БОЛТОН 1:2 Јохансон 12' - Педерсен 1', Нолан 78' ФУЛАМ - ТОТЕНХЕМ 2:1 Малбранк 45' (п), МекБрајд 67' - Кин 18' (п) ЛИДС - МИДЛСБРОУ 0:3 Зенден 53', Џоб 77', Рикетс 89' (п) ЛЕСТЕР - АСТОН ВИЛА 0:5 Васел 50', 60', Крауч 57', 68', Даблин 64' ЛИВЕРПУЛ - ЕВЕРТОН 0:0 ПОРТСМАУТ - ВУЛВС 0:0 БЛЕКБУРН - ЧЕЛЗИ 2:3 Флиткрофт 3', Галагер 87' - Лампард 25', 35', Џонсон 89' АРСЕНАЛ - МАН. СИТИ 2:1 Тарнат 37' (а.г.), Анри 83' - Ањелка 89' ТАБЕЛА 1. Арсенал 23 16 7 0 44:15 55 2. Манчестер Ј. 23 17 2 4 43:17 53 3. Челзи 23 15 4 4 43:19 49 4. Чарлтон 23 10 7 6 32:25 37 5. Ливерпул 23 9 7 7 32:24 34 6. Њукасл 23 8 10 5 31:24 34 7. Фулам 23 10 4 9 36:33 34 8. Болтон 23 8 8 7 28:34 32 9. Бирмингем 22 8 7 7 20:26 31 10. Саутемптон 23 8 6 9 23:21 30 11. Астон Вила 23 8 6 9 26:27 30 12. Мидлсброу 22 7 7 8 23:26 28 13. Тотенхем 23 8 3 12 27:33 27 14. Евертон 23 6 7 10 25:29 25 15. Ман. Сити 23 5 8 10 32:35 23 16. Блекбурн 23 6 5 12 34:39 23 17. Портсмаут 23 6 5 12 25:33 23 18. Лестер 23 4 8 11 31:43 20 19. Вулвс 23 4 8 11 20:44 20 20. Лидс 23 4 5 14 19:47 17 ИДНО КОЛО (07.02.2004) Астон Вила - Лидс; Евертон - Манчестер Ј.; Мидлсброу - Блекбурн; Њукасл - Лестер; Саутемптон - Фулам; Тотенхем - Портсмаут; Вулвс - Арсенал; Болтон - Ливерпул; Ман. Сити - Бирмингем; Челзи - Чарлтон ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ: 16 гола - Алан Ширер (Њукасл), Тиери Анри (Арсенал); 15 гола - Руд ван Нистелрој (Манчестер Ј.); 12 гола - Николас Ањелка (Ман. Сити) СЕР АЛЕКС ФЕРГУСОН: САХА БЕШЕ ОДЛИЧЕН Менаџерот на 'Црвените ѓаволи' по победата над 'Светците' имаше само пофални зборови за засилувањето од Фулам на чие ангажирање инсистираше. 'Не можев ни да посакам повеќе од Саха во дебито. Одигра одлично и беше постојана закана кон голот на гостите. Веќе на стартот се виде дека тој и Ван Нистелрој ќе станат одличен тандем', изјави Фергусон Pozdrav![:)]
StormAngel ПОРТУГАЛЕЦ ВО ОДБРАНАТА НА 'ЃАВОЛИТЕ' АНДРАДЕ НА ОЛД ТРАФОРД? Водечките луѓе на Манчестер Јунајтед сакаат да го видат Хорхе Андраде во последната линија на 'црвените ѓаволи' идната сезона. Португалскиот дефанзивец има извонредна сезона во дресот на Ла Коруња, така што сосема оправдано го привлече вниманието на голем број европски гиганти. 'Знам дека Манчестер Јунајтед испрати свои скаути на последните натпревари на Ла Коруња за да ја следи формата на мојот клиент. Уште немам добиено понуда од овој клуб, но верувам дека и тоа ќе се случи наскоро. Како и да е, Манчестер не е единствениот заинтересиран тим за Андраде', изјави агентот на Португалецот, Хорхе Мендез. Ла Коруња го ангажираше Андраде во 2002 година од Порто за сума од 12 милиони евра, и овој фудбалер има клаузула во договорот дека ќе може да си замине од Риазор ако некој клуб плати неверојатни 60 милиони евра за неговите услуги. 'Слушнав многу гласини дека Андраде ќе си замине од Ла Коруња, но официјално немаме добиено никаква понуда. Наша желба е да го задржиме овој фудбалер на Риазор, бидејќи имаме потпишано цврст договор со него', истакна претседателот на Ла Коруња, Аугусто Цезар Лендорио.
StormAngel ПРЕМИЕР ЛИГА - 25 КОЛО ПРЕМНОГУ ДУПКИ ВО ОДБРАНАТА НА 'ЃАВОЛИТЕ' Екипата на Мидлсброу ја искористи слабата форма на одбраната на Манчестер Јунајтед и неочекувано дојде до три бода на гостувањето на Олд Трафорд. Ако минатото коло 'Црвените ѓаволи' против Евертон имаа среќа и со гол во финишот дојдоа до победата, овој пат среќата ги напушти иако двапати ја анулираа предноста на гостите. Иако Џозеф Џоб им ја донесе победата, клучна фигура во тимот на 'Боро беше Жунињо, кој двапати го матираше Хауард. Бразилецот го искористи 'киксот' на голманот на Манчестер Хауард по ударот на Кведру и го отвори резултатот. По само две минути гостите ја зголемија предноста, овој пат во улога на асистент се најде Мендиета. 'Црвените ѓаволи' во вториот дел ја достигнаа негативата со головите на Ван Нистелрој и Гигс. Но домаќините немаа одговор за нападот на 'Боро, кој постигна и трет гол, овојпат дело на Камерунецот Џоб. 'Целиот тим мора да работи на одбраната. На последните неколку средби примивме многу голови и мораме наскоро да ставиме крај на овој негативен тренд. Само со сигурна одбрана останатиот дел од тимот смее да си дозволи да создава шанси и да дава голови. Мораме да ја подобриме одбраната и да почнеме да победуваме', изјави стрелецот на вториот гол за Манчестер Гигс. 'Киксот' на Манчестер го искористи екипата на Челзи, која сега заостанува само еден бод на третата позиција. Победата на гостувањето кај Портсмаут ја одбележа голот првенец на засилувањето од Чарлтон Скот Паркер, кој во 17. минута по двојната комбинација со Муту ја затресе мрежата на Хислоп. Избраниците на Хари Реднап имаа неколку поволни шанси да израмнат, но ударите на Бергер и Јакубу не завршија онаму каде што се надеваа. Разрешувањето на дилемите околу победникот дојде во 79. минута кога резервистот Креспо со гради ја спушти топката во празната мрежа по ударот на Хаслбенк. 'Црвените' од Енфилд се на добар пат да го обезбедат последниот билет за Лигата на шампиони по победата над Манчестер Сити, кои им се должници кога на Мејн Роуд во последните секунди се изборија за бод. По посни три месеци Мајкл Овен конечно се потсети како изгледа да се постигне гол. На погодокот за кој треба да му се заблагодари на Хаман чекаше само 3 минути, а добрата игра голгетерот на Ливерпул ја круниса и со помошта при голот на Стивен Жерард. Њукасл, пак, загуби важни два бода во борбата за висок пласман дозволувајќи му на Блекбурн да израмни во финишот по водството кое го имаа. Проблемите за сер Боби Робсон се зголемија и со обновување на повредата на Крег Белами, кој беше стрелец на единствениот гол за неговата екипа. Бодот на Блекбурн му го обезбеди Џон Стид за кого ова беше само втор настап за првиот тим. Џермејн Дефо се покажа како вистински потег на управата на Тотенхем. И на втората средба за оваа екипа младиот напаѓач се запиша во листата на стрелци помагајќи им на 'Спарси' да дојдат до победата од 4:2 на градското дерби против Чарлтон. РЕЗУЛТАТИ: БИРМИНГЕМ - ЕВЕРТОН 3:0 Џонсон 8', Лазаридис 39', Форсел 49' ФУЛАМ - А. ВИЛА 1:2 Боа Морте 1' - Анхел 13', Васел 32' БЛЕКБУРН - ЊУКАСЛ 1:1 Стид 85' - Белами 52' ЧАРЛТОН - ТОТЕНХЕМ 2:4 Стјуарт 51', Пери 81' - Дејвис 10', Дефо 43', Кинг 46', Џексон 85' ЛИВЕРПУЛ - МАН. СИТИ 2:1 Овен 3', Жерард 51' - Рајт Филипс 50' ПОРТСМАУТ - ЧЕЛЗИ 0:2 Паркер 17', Креспо 79' МАНЧЕСТЕР Ј. - МИДЛСБРОУ 2:3 Ван Нистелрој 45', Гигс 63' - Жунињо 34', 38', Џоб 80' АРСЕНАЛ - САУТЕМПТОН 2:0 Анри 31', 90' ЛИДС - ВУЛВС 4:1 Смит 14', Матео 41', Милнер 62', Видука 90' - Ганеа 21' ЛЕСТЕР - БОЛТОН 1:1 Фердинанд 16' - Вокер 33' (а.г.) ТАБЕЛА 1. Арсенал 25 18 7 0 49:16 61 2. Манчестер Ј. 25 18 2 5 49:23 56 3. Челзи 25 17 4 4 46:19 55 4. Ливерпул 25 10 8 7 36:27 38 5. Њукасл 25 9 11 5 35:26 38 6. Чарлтон 25 10 7 8 34:30 37 7. А. Вила 25 10 6 9 30:28 36 8. Фулам 25 10 5 10 37:35 35 9. Бирмингем 24 9 8 7 23:26 35 10. Болтон 25 8 10 7 31:37 34 11. Тотенхем 25 10 3 12 35:38 33 12. Саутемптон 25 8 7 10 23:23 31 13. Мидлсброу 24 8 7 9 26:29 31 14. Блекбурн 25 7 6 12 36:40 27 15. Евертон 25 6 7 12 28:36 25 16. Ман. Сити 25 5 9 11 33:37 24 17. Портсмаут 25 6 5 14 28:39 23 18. Лестер 25 4 9 12 33:47 21 19. Лидс 25 5 5 15 23:50 20 20. Вулвс 25 4 8 13 22:51 20 ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ: 19 гола - Анри (Арсенал); 18 гола - Ван Нистелрој (Манчестер Ј.); 16 гола - Ширер (Њукасл), Саха (Манчестер Ј.); 12 гола - Ањелка (Ман. Сити) ИДНО КОЛО (21.2.2004) Челзи - Арсенал; Манчестер Ј. - Лидс; Болтон - Ман. Сити; Чарлтон - Блекбурн; Ливерпул - Портсмаут; Њукасл - Мидлсброу; Саутемптон - Евертон; Тотенхем - Лестер; Вулвс - Фулам
StormAngel Sredeno.[;)]
StormAngel МАЛКУ РАДОСТ И ЗА ФЕРГИ САМО ПОЛЕСНА ПОВРЕДА НА РОНАЛДО Во шокот по елиминацијата од Лигата на шампиони, среќна вест сер Алекс Фергусон доби од клупските лекари околу состојбата со Кристијано Роналдо. Младиот Португалец заработи повреда на препоните веднаш откако влезе во игра на мечот со Порто, но скенирањата покажаа дека повредата не е сериозна и дека тој бргу ќе се врати во тимот. Роналдо најверојатно ќе отсуствува само на неделното градско дерби со Манчестер Сити. Но затоа би требало да се врати на време за големата пресметка со Арсенал во полуфиналето од ФА Купот која ќе се одигра на 3 април, по што ќе следува и нивната средба во Премиер-лигата.
Bravo Abe gi poebaa Rio Ferdinand sho go suspendiraa (opravdano ili ne) ... Najbolji defanzivec u cel svet momentalno[8]
Osveta Na Tajnata Ljubov ajjjjjjjjj najde te mi sliki od RONALDOoooo be stranicno bee;(
StormAngel [img]http://picsrv.manutd.com/fif=/manu/img_10_3942.fpx&obj=iip,1.0&wid=185&hei=200&rgn=0,0,0,0&cvt=jpeg[/img] [img]http://imagecache2.allposters.com/images/153/SP0127MANUTDronaldo.jpg[/img] Cristiano Ronaldo D.O.B. 5/2/85 Nationality Portugal City of Birth Madeira Weight 75 Height 184 Team Manchester United Position Forward Appearances with Club 29 Goals Scored with Club 3 International Caps 1 International Goals 0
zaljubena vo tebe pogreshen ronaldo gospogja nikolina sakat od ronaldo .. onaj za Brazil sho igrat :PPPPPP
StormAngel I nego ke go stavime,samo sto gospoga Nikolina treba da procita na topicot Real Madrid toa i da gi vidi slikite tamu.[;)]
StormAngel РУД ВАН НИСТЕЛРОЈ ЗА САБОТНАТА КУП-СРЕДБА ПРОТИВ АРСЕНАЛ МЕЧ НА СЕЗОНАТА ЗА МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД Руд ван Нистелрој поради мала повреда не настапи за Холандија на пријателскиот натпревар против Франција, но ќе биде 'фит' за полуфиналната средба од ФА Купот против Арсенал. Холандскиот голгетер во последно време не се наоѓа во својата препознатлива форма, но се надева дека ќе е разбуди навреме за да им помогне на 'црвените ѓаволи' да се пласираат во големото финале. 'Ова полуфинале за нас претставува меч на сезоната. Јасно ни е дека титулата во Премиер-лигата е загубена, и ова е последна шанса за освојување на трофеј сезонава. Токму затоа сум убеден дека ќе имаме поголема желба за триумф во однос на фудбалерите на Арсенал, и токму заради тоа ќе славиме на мечот на Вила Парк', истакна Ван Нистелрој. Холандскиот ас напомена дека во прилог на Манчестер Јунајтед одат и најавите на Арсен Венгер дека овој меч ќе го започне со Тиери Анри на клупата. 'Анри е модерен напаѓач кој е кошмар за секоја одбрана, и сигурно ќе ни биде многу полесно доколку тој не настапи в сабота. Ги почитувам и другите напаѓачи на Арсенал, но верувам дека без Анри 'топчиите' имаат далеку помали шанси за триумф', заврши Ван Нистелрој.
StormAngel Manchester go pobedi Arsenal so 1:0 so golot na Scholes.[:)]
StormAngel ОТСЕГА САМИ ЌЕ ГИ СРЕДУВААТ ТРАНСФЕРИТЕ МАНЧЕСТЕР ГО 'ОТКАЧИ' ФЕРГИ ЈУНИОР Челниците на Манчестер Јунајтед му забранија на синот на сер Алекс Фергусон, Џејсон, да работи со клубот. За потсетување, преку менаџерската агенција на Фергусон јуниор, Елит менаџмент, беа направени сите трансфери пред стартот на сезонава, во кои беа откриени голем број нерегуларности. Спорни беа трансферите на Хауард, Клеберсон, Белион и Кристијано Роналдо. Забраната доаѓа на големо инсистирање на доминантните акционери, Џон Маниер и Џеј Пи Мек Манус, кои претходно спроведоа истрага во врска со трансферите. Не се знае како на оваа одлука реагирал сер Алекс, која може да предивика разгорување на конфликтот меѓу него и Маниер. 'Клубот е задоволен од соработката со Елит менаџмент. Но поради врските на Елит со сер Алекс Фергусон решивме да ја прекинеме соработката. Во иднина Манчестер нема да ги користи услугите на Елит во реализација на трансферите, а доколку има некаква соработка јавно ќе бидат изнесени сите детали', стои во соопштеието на Манчестер Јунајтед.
StormAngel ГОЛЕМО ЗАСИЛУВАЊЕ ЗА МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД СМИТ ПЕТ ГОДИНИ НА ОЛД ТРАФОРД Манчестер Јунајтед заврши голема работа со засилувањето на нападот за следната сезона успевајќи да го ангажира во своите редови Алан Смит. Напаѓачот на Лидс во текот на вчерашниот ден го комплетираше својот трансфер од Иланд Роуд на Олд Трафорд, потпишувајќи петгодишен договор со тимот на Сер Алекс Фергусон. 'Црвените ѓаволи' платија седум милиони фунти за ангажирањето на Смит, плус го испратија младиот дефанзивец Дени Пуг во Лидс како дел од овој трансфер. 'Во Лидс целосно созреав како фудбалер, и за тоа сум им благодарен на сите во клуб. Сепак, чувствував дека сега е време да си заминам оттука и да напредувам во кариерата, и сметам дека мојот трансфер во Манчестер Јунајтед е вистинската работа за мене во моментов. Прекрасно е чувството да се биде дел од еден од најголемите европски клубови во моментов, и сигурен сум дека ќе успеам да му помогнам на Манчестер да се врати на освојување на титулите', изјави Алан Смит по потпишување на петгодишниот договор со 'црвените ѓаволи'. 'Никогаш не сум бил поимпресиониран од еден млад фудбалер како што е тоа случајот со Алан Смит. Неговата желба да заигра за Манчестер Јунајтед е неверојатна, и верувам дека тој е дел од нашата блескава иднина', истакна Сер Алекс Фергусон.
ozonce machester zakon, da ne ste napishale losh zbor za nego oti site ke ve hacknam
StormAngel ПО НЕКОЛКУТЕ РАЗОЧАРУВАЧКИ СЕЗОНИ ФОРЛАН СИ ОДИ ОД ОЛД ТРАФОРД Деновите на Диего Форлан како член на Манчестер Јунајтед се избројани. Англиските медиуми информираат дека на сер Алекс Фергусон му дошло преку глава од бледите партии на уругвајскиот голгетер и решил да му дозволи летово да си замине од Олд Трафорд. Форлан пристигна во таборот на 'Црвените ѓаволи' во 2002 година за сума од 7.5 милиони фунти, но оттогаш само 36 пати се појавил во првиот тим на Манчестер. Токму поради ова се очекува Ферги да го продаде Форлан за снижена цена од само две милиони фунти, а заинтересирани за услугите на овој фудбалер се Севиља и Бетис.
StormAngel ЛА КОРУЊА ЛЕТОВО ОСТАНУВА БЕЗ ДЕФАНЗИВЕЦОТ АНДРАДЕ МУ СЕ НУДИ НА МАНЧЕСТЕР Дефанзивецот на Ла Коруња Хорхе Андраде побара од управата на Манчестер Јунајтед да упати понуда за него во претстојниот преоден рок. Португалскиот интернационалец подолго време е на листата желби на 'Црвените ѓаволи', кои летово најавија дека акцент ќе фрлат на промени во одбраната. Клучна улога во трансферот на Андраде на Олд Трафорд би требало да одигра неговиот агент Хорхе Мендез, кој минатото лето истото го стори со Кристијано Роналдо. 'Од мал клуб во Португалија дојдов до Ла Коруња, но секогаш сум подготвен за напредување во кариерата. Мојот агент го застапува и Кристијано Роналдо и тој ми кажа многу убави работи за Манчестер Јунајтед. Но јас сум под договор во моментов и Манчестер ќе мора да среди со нив доколку сака да ме ангажира. Но во никој случај ова не значи дека не сум задоволен од престојот во Ла Коруња и дека сакам да си заминам. Пресреќен сум тука, но сметам дека трансфер во Манчестер би ми помогнал да напредувам како фудбалер', изјави Андраде. Неговата желба да се пресели на Олд Трафорд сигурно дека ќе биде доволна да го убеди сер Алекс Фергусон летово да упати понуда до Ла Коруња.
StormAngel АЛАН СМИТ ЗА СВОЈАТА ИДНИНА БИ ОДЕЛ НА ОЛД ТРАФОРД Алан Смит изјави за англиските медиуми дека би ги следел стапките на Рио Фердинанд и по заминувањето од Лидс би се преселил во редовите на Манчестер Јунајтед. Овие два клуба важат за лути ривали во Премиер-лигата и евентуалниот трансфер на Смит на Олд Трафорд сигурно би ги разлутил фановите на Лидс. 'Во овој момент не би сакал да исклучам никаква можност поврзана со мојата иднина. Лидс и Јунајтед се големи ривали, но идната сезона нема да се натпреваруваат во иста лига, па ова ривалство ќе биде осетно намалено. Не велам дека сигурно ќе се преселам во Манчестер, но факт е дека станува збор за голем клуб и јас добро би размислил дали да одам таму кога би добил понуда од Сер Алекс Фергусон'