Mak Fudbal
Mak Fudbal
StormAngel УТВРДЕН ДАТУМОТ НА ОДРЖУВАЊЕ НА СЕДНИЦАТА НА НАЈВИСОКИОТ ФУДБАЛСКИ ОРГАН СОБРАНИЕ, НА 20 ДЕКЕМВРИ На 20 декември, со почеток во 10:00 ч, во салата на Пелагонија (Царинска управа), ќе се одржи седница на Собранието на ФФМ. Претходно нема да има УО на федерацијата, туку највисокиот фудбалски орган директно ќе решава за прашањата од фудбалската проблематика. Како што ни изјави генералниот секретар Лазе Митровски, на дневен ред се сите правилници на фудбалската федерација, како и измената на системот за натпревари за фудбалската сезона 2004/2005 година. Статутот нема да биде на дневен ред бидејќи постои неусогласеност на одредени членови од нашиот Закон за спорт со кој мора да биде усогласен највисокиот фудбалски акт во држвава, со Статутот на ФИФА. Во јануари следната година ќе има состанок со претставниците на ФИФА во врска со оваа тема. Поздрав![:)]
StormAngel Za poveke informacii od vesti i rezulatite od Makedonskiot Fudbal: [url="http://www.sport.com.mk/rubrika.asp?pR=1&pPR=0"]TUKA[/url]
StormAngel КАРДИОХИРУРГОТ ЖАН МИТРЕВ ВЛЕЗЕ ВО ФУДБАЛОТ 'ХИРУРШКИ РЕЗ ЗА ПОДОБРИ РЕЗУЛТАТИ' Дека изминатата недела нешто големо се случуваше во Виница се потврди веќе за време на викендот кога се пренесе новоста дека кардиохирургот од светски глас Жан Митрев решил 'добро' да 'заплива' во фудбалските води. И до сега овој ценет стручњак не стоеше по страна, туку напротив со големо разбирање за тешките финансиски проблеми и тоа како ги помагаше кадетеите на Филип Втори од Виница. За возврат овие млади момчиња со одлични резултати во квалитетната кадетска лига на Македонија му се оддолжија на г. Митрев. Посетата на Жан Митрев во Виница во саботата беше убава можност да дознаме сй околу неговиот ангажман во фудбалот. Како дојдовте до идеја да почнете да го помагате фудбалот? ' Сй почна некако спонтано. Благодарение на вујко ми Ампо, кој е од Виница, се роди идејата да почнам да ја помагам фудбалската школа во овој град. Навистина луѓето имаа добра екипа и добро работеа, но како и сй во нашата држава, така и во фудбалот, особено во младите категории, нема регулативи со кои ќе може да се реши болното прашање на финансирањето. Не се работи за кој знае какви големи средства, но, сепак, се работи за нешто што нема континуитет. Така јас прво решив да помогнам околу набавувањето на спортска опрема, па потоа околу патувањата за по година дена на барање на луѓето од управата на школата да решам да го преземам целосното финансирање на оваа школа која и го доби името 'Филип Втори'. Сега откако се зафатив за 'проектот' наречен 'Филип Втори' можам да ви кажам ова стана мошне сериозна работа. Ќе вложувам, но и ќе барам резултати. Бидејќи 'Филип Втори' располага со мошне квалитетни и талентирани играчи и нив ги има околу 120, со кои работат четворица добри фудбалски стручњаци, убеден сум дека наскоро ќе дојдат и очекуваните резултати'. Деновиве локалната самоуправа на општина Виница ви го додели и градскиот стадион на концесија? ' Да. Во петокот на седницата на Локалната самуправа едногласно е донесена одлука градскиот стадион да се даде под концесија на 'Филип Втори', што за мене, мора да бидам искрен, претставува голема обврска. Идејата околу стадионот потекна токму од луѓето кои го водат 'Филип Втори'. Да бидам искрен, навистина стадионот во Виница моментно се наоѓа во мошне лоша состојба. Освен добро сочуваниот терен, остнатото, почнувајќи од соблекувалните и санитарните јазли па до условите за работа внатре под самата требина се катастрофално лоши. Ае надевам дека ако по една година се сретнеме и пак разговараме на оваа тема ќе имате и една поцелосна и повидлива состојба'. Минатата година токму вие бевте 'виновник' што во Виница се одржа првиот меѓународен фудбалски турнир. Дали и годинава ќе се реализира истиот? ' Секако. Минатата година на турнирот учествуваа четири екипи. Освен домаѓинот Филип Втори и нивните врсници од Штип, на турнирот учествуваа и две екипи од Бугарија, Левски (Софија) и Валекс (Тријавна). Годинава турнирот ќе продолжи да се одржува, планираме тоа да биде во јуни, само со присуство на поголем број екипи. Во преговори сме со некои клубови од Германија, Австрија, Бугарија, некои други соседни држави и, секако, од Македонија. Бидејќи во Виница има големи спортски работници, се надевам дека турнирот ќе стане традиционален'.
StormAngel http://www.sport.com.mk/rubrika.asp?pSt=48050&pIz=1769 Raspored na natprevarite vo nasata liga.
StormAngel ФФМ И СПОРТ 5 ГО ДОГОВОРИЈА ТЕРМИНОТ ЗА НАТПРЕВАРОТ СО УКРАИНА НА 31 МАРТ, ПОД РЕФЛЕКТОРИ Во консулатии меѓу ФФМ и Спорт 5 донесена е одлука пријателскиот натпревар меѓу Македонија и Украина, на 31 март да се игра со почеток во 18 ч. местото е одамна одредено, Градски стадион во Скопје. Инаку, дуелот ќе го води судиска тројка од Србија и Црна Гора, чии имиња ќе бидат дополнително одредени. Во надлежност на ФФМ беше одредување на терминот за одигрување на натпреварот меѓу младите репрезентации на овие две земји. Средбата ќе се игра во Штип, со почеток во 14 ч.
GoDsHaNd Ubavo si kazav jas deka ja mestat pobeda za shampion :)
NARCIS` da be 5-2 go tepase Vardar..sramota ..
GoDsHaNd Ti glej si partijata ne se meshaj u fudbal, duri i sportot go upropastivte vi e... toa...:)))
StormAngel ЦЕМЕНТАРНИЦА 55 - МАЏАРИ С. 0:0 БРЕГАЛНИЦА (Д) - ВАРДАР 1:7 ТИКВЕШ - РАБОТНИЧКИ К. 0:3 БАШКИМИ - СИЛЕКС 0:2 БЕЛАСИЦА - СЛОГА Ј. 1:3 НАПРЕДОК - ПОБЕДА 3:4 ТАБЕЛА 1. ПОБЕДА 49 55:31 24 15 4 5 12 9 3 0 12 6 1 5 2. СЛОГА Ј. 47 54:23 24 14 5 5 12 10 1 1 12 4 4 4 3. СИЛЕКС 46 43:24 24 14 4 6 12 8 3 1 12 6 1 5 4. ВАРДАР 43 42:24 24 12 7 5 12 8 3 1 12 4 4 4 5. РАБОТНИЧКИ К. 43 42:26 24 12 7 5 12 7 4 1 12 5 3 4 6. ЦЕМЕНТАРНИЦА 55 38 33:21 24 10 8 6 13 8 4 1 11 2 4 5 7. МАЏАРИ С. 32 24:21 24 8 8 8 11 6 2 3 13 2 6 5 8. НАПРЕДОК 28 36:42 24 8 4 12 12 4 3 5 12 4 1 7 9. БЕЛАСИЦА 27 27:36 24 7 6 11 12 6 4 2 12 1 2 9 10. БАШКИМИ 25 29:46 24 8 1 15 12 7 1 4 12 1 0 11 11. ТИКВЕШ 16 17:41 24 4 4 16 12 4 2 6 12 0 2 10 12. БРЕГАЛНИЦА (- 3) 4 16:83 24 1 4 19 12 1 1 10 12 0 3 9 ДВОЈКИ ЗА 25. КОЛО, 16:00 ч 9. 4. 2004 г (петок) РАБОТНИЧКИ К. - БРЕГАЛНИЦА (Д) 10. 4. 2004 (сабота) МАЏАРИ С. - НАПРЕДОК ПОБЕДА - БЕЛАСИЦА СЛОГА Ј. - БАШКИМИ СИЛЕКС - ТИКВЕШ ВАРДАР - ЦЕМЕНТАРНИЦА 55 ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ 21 ДИМИТРОВСКИ (Победа) 14 РИСТИЌ (Силекс) САВИЌ (Слога Ј) 12 ГЛИГОРОВСКИ (Силекс) 10 АРБ. НУХИУ (Слога Ј) 9 Н. ЗДРАВЕСКИ (Победа) ИЛИЈОСКИ (Работнички К) А.ТОЛЕСКИ (Цемент.55) БАЛДОВАЛИЕВ (Беласица) 8 ГЕОРГИЕВ (Башкими) НАУМОВ (Вардар) 7 ГЕШОСКИ (Победа) КОЊАНОВСКИ (Силекс)
StormAngel РЕЗУЛТАТИ 25. КОЛО РАБОТНИЧКИ К. - БРЕГАЛНИЦА (Д) 3:1 МАЏАРИ С. - НАПРЕДОК 0:1 ПОБЕДА - БЕЛАСИЦА 3:0 СЛОГА Ј. - БАШКИМИ 1:2 СИЛЕКС - ТИКВЕШ 3:1 ВАРДАР - ЦЕМЕНТАРНИЦА 55 3:3 ТАБЕЛА 1. ПОБЕДА 52 58:31 25 16 4 5 13 10 3 0 12 6 1 5 2. СИЛЕКС 49 46:25 25 15 4 6 13 9 3 1 12 6 1 5 3. СЛОГА Ј. 47 55:25 25 14 5 6 13 10 1 2 12 4 4 4 4. РАБОТНИЧКИ К. 46 45:27 25 13 7 5 13 8 4 1 12 5 3 4 5. ВАРДАР 44 45:27 25 12 8 5 13 8 4 1 12 4 4 4 6. ЦЕМЕНТАРНИЦА 55 39 36:24 25 10 9 6 13 8 4 1 12 2 5 5 7. МАЏАРИ С. 32 24:22 25 8 8 9 12 6 2 4 13 2 6 5 8. НАПРЕДОК 31 37:42 25 9 4 12 12 4 3 5 13 5 1 7 9. БАШКИМИ 28 31:47 25 9 1 15 12 7 1 4 13 2 0 11 10. БЕЛАСИЦА 27 27:39 25 7 6 12 12 6 4 2 13 1 2 10 11. ТИКВЕШ 16 18:44 25 4 4 17 12 4 2 6 13 0 2 11 12. БРЕГАЛНИЦА (- 3) 4 17:86 25 1 4 20 12 1 1 10 13 0 3 10 ДВОЈКИ ЗА 26. КОЛО, 18.4.2004, 16 ч ВАРДАР - МАЏАРИ С. ЦЕМЕНТАРНИЦА 55 - РАБОТНИЧКИ К. БРЕГАЛНИЦА (Д) - СИЛЕКС ТИКВЕШ - СЛОГА Ј. БАШКИМИ - ПОБЕДА БЕЛАСИЦА - НАПРЕДОК ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ 21 ДИМИТРОВСКИ (Победа) 15 РИСТИЌ (Силекс) 13 Г. ТОЛЕСКИ (Работнички К) САВИЌ (Слога Ј)
StormAngel РЕЗУЛТАТИ 26. КОЛО ВАРДАР - МАЏАРИ С. 2:0 ЦЕМЕНТАРНИЦА 55 - РАБОТНИЧКИ К. 3:3 БРЕГАЛНИЦА (Д) - СИЛЕКС 0:9 ТИКВЕШ - СЛОГА Ј. 1:2 БАШКИМИ - ПОБЕДА 1:2 БЕЛАСИЦА - НАПРЕДОК 0:1 ТАБЕЛА 1. ПОБЕДА 55 60:32 26 17 4 5 13 10 3 0 13 7 1 5 2. СИЛЕКС 52 55:25 26 16 4 6 13 9 3 1 13 7 1 5 3. СЛОГА Ј. 50 57:26 26 15 5 6 13 10 1 2 13 5 4 4 4. ВАРДАР 47 47:27 26 13 8 5 14 9 4 1 12 4 4 4 5. РАБОТНИЧКИ К. 47 48:30 26 13 8 5 13 8 4 1 13 5 4 4 6. ЦЕМЕНТАРНИЦА 55 40 39:27 26 10 10 6 14 8 5 1 12 2 5 5 7. НАПРЕДОК 34 38:42 26 10 4 12 12 4 3 5 14 6 1 7 8. МАЏАРИ С. 32 24:24 26 8 8 10 12 6 2 4 14 2 6 6 9. БАШКИМИ 28 32:49 26 9 1 16 13 7 1 5 13 2 0 11 10. БЕЛАСИЦА 27 27:40 26 7 6 13 13 6 4 3 13 1 2 10 11. ТИКВЕШ 16 19:46 26 4 4 18 13 4 2 7 13 0 2 11 12. БРЕГАЛНИЦА (- 3) 4 17:95 26 1 4 21 13 1 1 11 13 0 3 10 ДВОЈКИ ЗА 27 КОЛО, 25.4.2004, 16 ч МАЏАРИ С. - БЕЛАСИЦА НАПРЕДОК - БАШКИМИ ПОБЕДА - ТИКВЕШ СЛОГА Ј. - БРЕГАЛНИЦА(Д) СИЛЕКС - ЦЕМЕНТАРНИЦА 55 РАБОТНИЧКИ К. - ВАРДАР ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ 21 ДИМИТРОВСКИ (Победа) 16 РИСТИЌ (Силекс) 15 ГЛИГОРОВСКИ (Силекс) 14 САВИЌ (Слога Ј) 13 Г. ТОЛЕСКИ (Работнички К)
StormAngel ВО ДЕРБИТО НА КОЛОТО СЛОГА Ј. НА 'ЧАИР' ГИ НАДИГРА 'ЦРВЕНО-ЦРНИТЕ' ВАРДАР 'ПЛИТОК' ЗА РАЗЛЕТАНИТЕ 'ГУЛАБИ' СЛОГА Ј. - ВАРДАР 2:0 (0:0) Скопје . Стадион во 'Чаир'. Гледачи: 1.500. Главен судија: Емил Божиновски. Помошници: Владимир Шаровиќ и Горан Фидановски. Четврти судија: Марјан Кировски (сите од Скопје). Делегат: Ацо Јанчевски (Гостивар). Стрелци: Беќири 46', Мустафи 60' (СЈ). Жолти картони: Бегановиќ, Арб Нухиу, Мустафи (СЈ), Гошев (В). Црвени картон: Бегановиќ (СЈ) - втор жолт картон. Играч на натпреварот: Неби Мустафи (Слога Југомагнат).
StormAngel ИАКО ОСТАНА УШТЕ ЕДНО КОЛО ДО КРАЈОТ НА ПРВАТА ЛИГА ПРВЕНСТВОТО ВЕЌЕ ЗАВРШИ ИГРАЧ НА КОЛОТО Дос Сантос Вандаир Тим: Вардар Роден: 15.5.1980 во Бразил Кариера: Бразил, Цементарница 55, Вардар ТИМ НА 32. КОЛО ДИМОВСКИ (БРЕ) БРАГА (ВАР) ГЕОРГИЕВСКИ (МАЏ) МАРКОВСКИ (ВАР) ДЕСПОТОВСКИ (МАЏ) КАРАНФИЛОВСКИ (МАЏ) ФАТИЌ (БАШ) СЕРАФИМОВСКИ (ВАР) ОЛИВЕИРА (ВАР) ЃОКИЌ (МАЏ) ВАНДАИР (ВАР) Статистика за 32. коло ФЕР - ПЛЕЈ Ж.К Ц.К ВК. 1. БРЕГАЛНИЦА 44 3 53 2. СИЛЕКС 44 3 53 3. БАШКИМИ 55 1 58 4. ВАРДАР 57 4 69 5. СЛОГА Ј 54 5 69 6. ЦЕМЕНТ.55 66 4 78 7. ПОБЕДА 63 5 78 8. ТИКВЕШ 66 6 84 9. НАПРЕДОК 74 4 86 10. РАБОТНИЧКИ К 72 5 87 11. МАЏАРИ С 81 5 96 12. БЕЛАСИЦА 82 6 100 ПОСЕТЕНОСТ Дома Гости Вкупно 1. БАШКИМИ 36.000 8.800 44.800 2. ВАРДАР 16.200 26.700 42.900 3. ПОБЕДА 13.500 22.700 36.200 4. БЕЛАСИЦА 19.000 12.500 31.500 5. СЛОГА Ј 18.100 12.500 30.600 6. НАПРЕДОК 17.500 8.100 25.600 7. СИЛЕКС 8.100 15.100 23.200 8. РАБОТНИЧКИ К 8.400 12.600 21.000 9. ТИКВЕШ 8.000 12.600 20.600 10. МАЏАРИ С 6.800 12.100 18.900 11. ЦЕМЕНТ.55 3.600 13.600 17.200 12. БРЕГАЛНИЦА 9.300 7.600 16.900 ГОЛОВИ Повторно солидна ефикаснот на нашите прволигашки терени. На шест средби постигнати се вкупно 18 голови или во просек по 3. Најмногу имаше на 'Градски' во Скопје каде Вардар ја 'торпедираше' Беласица со 7:2, а Вандаир постигна четири погодоци. Инаку, домашните постигнаа 11, а гостинските екипи 7. КАРТОНИ Во ова коло имаше само 15 картони, значи имало помалку и од постигнати голови, што е податок за Рипли. Но таков е кај нас фудбалот. Јасно е дека немаше црвени картони, значи во просек имало по 2.50 на средба. Домашните екипи биле опоменати 10, а гостинските 5 пати. СУДИЈА РЕКОРДЕР Епитетот судија рекордер го понеле двајца судии. Петар Мантев од Неготино на средбата Цементарница 55 - Башкими и Зоранчо Илиевски на мечот Работнички доделиле по пет жолти картони. Инаку, немаше опомени на две средби. НАЈБРЗ СТРЕЛЕЦ Офанзивниот играч за врска на Вардар Жаре Серафимовски е најбрзиот стрелец во ова 32. коло. Тој во мечот со Беласица, кој заврши со победа на домашниот тим од 7:2, резултатот го откри во 6. минута. ПЕНАЛИ Во ова коло судиите само еднаш покажале на белата точка. Тоа го сторил Марјан Марковски од Охрид на средбата Вардар - Беласица. Сигурен реализатор беше Дос Сантос Вандаир. ГЛЕДАЧИ Без коментар. На шест средби вкупно имало 2.000 љубители на фудбалот, значи во просек по 330. 'Најмногу' имало во делчево 800, а најмалку по 100 на средбите на Цементарница и во Ѓорче Петров каде што играа Работнички К и Напредок. ПЕНАЛИ ЗА ПРОТИВ ЦЕМЕНТ.55 7/6 8/7 РАБОТНИЧКИ К МАЏАРИ С 6/3 7/5 БРЕГАЛНИЦА ПОБЕДА 5/5 6/6 БЕЛАСИЦА БЕЛАСИЦА 5/3 6/5 ПОБЕДА СИЛЕКС 4/4 5/5 СЛОГА Ј РАБОТНИЧКИ К 4/3 4/3 БАШКИМИ ТИКВЕШ 4/3 3/2 СИЛЕКС БАШКИМИ 4/3 3/2 ВАРДАР НАПРЕДОК 3/3 3/2 ЦЕМЕНТ.55 СЛОГА Ј 3/3 3/1 ТИКВЕШ БРЕГАЛНИЦА 3/2 2/1 МАЏАРИ С ВАРДАР 3/2 1/1 НАПРЕДОК НЕОФИЦИЈАЛНО РАНГИРАЊЕ НА М. СПОРТ ТАБЕЛА 1. ЦЕМЕНТ. 55 12 4 7 1 17:14 19 2. ВАРДАР 12 4 6 2 15:11 18 3. МАЏАРИ С 12 2 7 3 18:18 13 4. РАБОТНИЧКИ К 12 2 7 3 16:17 13 5. СЛОГА Ј 12 3 3 6 11:15 12 32. коло: СЛОГА Ј - МАЏАРИ С 1:3 ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ 23 ДИМИТРОВСКИ (Победа) 18 ГЛИГОРОВСКИ (Силекс) РИСТИЌ (Силекс) 17 САВИЌ (Слога Ј ВАНДАИР (Вардар) 15 Г. ТОЛЕСКИ (Работнички К) ИГРАЧИ НА НАТПРЕВАРИ 10 ГЛИГОРОВСКИ (Силекс) 6 ДИМИТРОВСКИ (Победа) Н. ЗДРАВЕСКИ (Победа) 5 ИГЊАТОВ (Работнички К) Победа е новиот шампион на Македонија во фудбал, во Купот на УЕФА ќе нй претставуваат Слога Ј и Силекс, во Интер-тото купот Вардар, а лигата ја напуштаат Брегалница од Делчево и Тиквеш. Тоа е епилогот од 12. фудбалско првенство на Македонија, кое по ништо не се разликуваше од претходните. Се разбира, претставниците во Еврокуповите, освен Победа, и не мора да бидат споменатите екипи, но не веруваме дека нешто ќе се смени. Натпреварот во Кратово беше во центарот на вниманието од причина што само Силекс можеше да ја спречи Победа во остварувањето на најголемиот успех во клупската историја. Место жар, борба и докажување, натпреварот заврши без победник, без шанси и без голови. Поделбата на бодовите им овозможи и на едната и на другата екипа да ги остварат своите амбиции, Победа да стане шампион, а Силекс да излезе во Купот на УЕФА. Случајно или не, не навлегуваме, ама резултатот им одеше на рака на кулоарските озборувања пред натпреварот дека во Кратово ќе биде нерешено. Во секој случај, честитки и до едната и до другата екипа за остварениот успех. Вардар до врв н ја наполни мрежата на Беласица постигнувајќи дури седум гола. 'Црвено-црните' ја начекаа подмладената и во ова првенство мошне ослабена екипа на Беласица и покажаа 'невидена' ефикасност. Девет гола на еден натпревар не е мала работа, па ако и играта не беше како треба, барем гледачите (колку што ги имаше) се нагледаа голови. Работнички К повторно се намачи да постигне гол кој ќе му ја донесе победата. Неефикасноста е болка која ќе мора да ја излечат за време на подготовките, но исто така ќе мора и да се засилат бидејќи со овој фонд на играчи тешко дека и догодина ќе можат да се изборат за титулата. Напредок си изигра колку да изигра. Очигледно дека на кичевци не им беше важно што е направат, туку си мислеа на Купот. А и од тоа нема големо фајде. И да победат ќе го освојат само пехарот, а парите од Купот на УЕФА (колку и да бидат) ќе ги собере Слога Ј. Цементарница и Башкими го одработеа последното коло, победија кумановци, а за утеха на 'цементарците' ќе им остане фактот што во дуелите на скопските екипи беше најдобра. И Слога Ј не се прослави и го доживеа четвртиот пораз на свој терен во првенството. 'Гулабите ги искуба' Маџари С., кој полека се претвора во кошмар за фаворизираните скопски екипи. Веројатно од Маџари С повеќе ќе може да се очекува во следното првенство. Во ова минаа како што веројатно планираа, а догодина од нив би можеле да слушнеме друга песна. На крајот и една добра вест. Екипата која одамна испадна од Првата лига, ја совлада екипата која н се приклучи пред некое коло - Тиквеш. Конечно радост за делчевци и за публиката која дојде на стадионот да ги бодри. На крајот едно е сигурно. Веројатно последното коло ќе биде и најчесното во првенствово. Никој никому не треба ништо да му даде, сй е познато, па нека екипите би можеле да одиграат и малку за публиката. Колку таа да види малку фудбал. Така барем зборат 'злобниците'. Ние остануваме без коментар на ваквите зборови.
a-pin-dim Потврдена суспензијата на ФК Башкими 27.8.2004 Дисциплинскиот комесар при ФФМ, Зејди Салиу денеска ги изрече следните дисциплински мерки: 1. По 5 натпревари ќе паузираат Емерсон Фереира де Соуса(ФК Напредок) и Милан Илиевски (ФК Работнички К). 2.фудбалерот на Маџари С. Владимир Деспотовски заработи забрана на настап на 2 средби. 3.Забрана да ја води екипата на Цементарница на 2 средби заработи и тренерот на оваа екипа Зоран Стратев. 4.Поради физички напад врз главниот судија по средбата со Силекс од страна на физички лице(записничар)е поведена дисциплинска постапка поради ФК Башкими и му се потврдува изречената суспензија од комесарот за натпревари. ФК Башкими ќе подлежи на дисциплинска постапка и поради оневозможување на делегатот да го состави записникот.На дисциплинецот се предава и записничарот Сафет Алити поради физички напад врз главниот судија Горан Спиркоски. 5.Дисциплинска постапка се поведвуа и против фудбалерите на ФК Напредок Ивица Зафировски и Дејан Кулевски поради упатени пцовски и навреди кон 4. судија и истите се суспендираат до конечна одлука. 6.Поради фрлање предмети на теренот се поведува дисциплинска постапка против ФК Шкендија 79. Поради фрлање предмети на теренот ФК Напредок се казнува парично со 150 Евра. 7.Дисциплинска постапка се поведува и против помошниот судија на средбата Башкими-Силекс, Петре Илиоски поради неспортски однос кон навивачите. ВТОРА ЛИГА: Иле Ѓорѓиев (ФК Младост) 5 средби пауза. Ведут Рустеми (ФК Ренова) 2 средби пауза. Кирчо Темчев (ФК Брегалница) 1 натпревар пауза. Перо Јовчев (ФК Тетекс)и Игор Тодоровски (ФК Скопје), комесари за безбедност ќе паузираат по 1 месец. Здравко Христовски претседател на ФК Пелистер ќе паузира 1 месец поради неспортски однос. Истиот поради повторено дело се предава на дисциплинскиот комесар. Поради платени долгови кон ФФМ запрени се постапките кон ФК Лозар,ФК Миравци и ФК Младост.
a-pin-dim Прволигашите задоволни од текот на првенството 27.8.2004 На денешната редовна средба на раководството на ФФМ со претставниците на прволигашките екипи на која присуствуваше и раководството на федерацијата на чело со претседателот Хари Хаџи-Ристески и комесарите беа анализирани 2. и 3. коло од актуелното првенство. Средбата заврши со едногласен заклучок дека во Македонија се игра едно од највозбудливите првенства со зголемен квалитет на играта но и на сите пропратни елементи, пред се организацијата на натпреварите од страна на клубовите но и зголемен квалитет на делењето на правдата. Договорено е поради зголемен број на жолти и црвени картони да се организира едукација на фудбалерите со цел да се информираат за новите правила на фудбалската игра со што би се намалил бројот на санкции. Дел од клубовите побараа ФФМ да обезбеди популаризација на домашното првенство преку телевизиски преноси со што пораснатиот квалитет би бил поблиску до гледачите. Претседателот Хаџи-Ристески се заложи клубовите да почнат поактивно да го применуваат лиценцниот систем со цел да изградат квалитетна организациска структура. На средбата не присуствуваа само претставници на ФК Вардар и ФК Победа кои ќе бидат опоменати за редовно присуство на овие состаноци кои и понатаму ќе се одржуваат по секои две одиграни кола.
StormAngel Originally posted by a-pin-dim: vo posledno vreme gledam ni eden ne e zainterisan za domashnoto pravestvo ... pa resif jas nesto da stojavuvam .... nekoj podatoci posto Stipskite sine veke se vo prva liga .... sepak izgubija vo prvoto kolo na Gracki od rabotincki so 2 : 1 .. koj prvi go dovedoja vodstvoto Bregalnica Craw .... so golemoto zasiluvanje Kemal Alomerovic ... P.S-Dime sledniot pat,pogledni gi prvo temite.:))))
a-pin-dim Напредок - Слога Југомагнат 0:1 Победа - Силекс 1:0 Работнички Кометал - Брегалница Краун 2:1 Башкими - Вардар 0:1 Шкендија 79 - Цементарница 55 1:0 Беласица - Маџари Солидарност 0:1 eve vi vo prvoto kolo rezultatite
a-pin-dim Utre ke se odigra 2 kolo na Makedonskata prva liga ... Pod gradot na Isarot prv pat na domase teren ke zaigrat plavite sini vo prvata makedonska liga koj se ocekuva stadionot vo Stip da bide prepolnet do poslednoto mesto a za toa Fudbaleri na Bregalnica K. ke go dadat svojot maksimalen napor za da dojdat do prvite 3 boda protif BASKIMI ...
a-pin-dim Победа 4 Слога Југомагнат 1 Работнички Кометал 3 Напредок 1 Башкими 2 Силекс 2 Шкендија 79 3 Брегалница Краун 4 Беласица Герас Цунев 3 Вардар 1 Маџари Солидарност 0 Цементарница 55 0 rezultati od 3 kolo na prvata makedonska liga Vo Tetovo Stipskite sini bile napdanati na krajot od naprevarot ... ТАБЕЛА тим игр. поб. нер. изг. + - бод. Работнички Кометал 3 3 0 0 6 2 9 Победа 3 2 1 0 5 1 7 Маџари Солидарност 3 2 1 0 3 1 7 Вардар 3 2 0 1 2 3 6 Беласица Герас Цунев 3 1 1 1 5 3 4 Брегалница Краун 3 1 1 1 7 7 4 Шкендија 79 3 1 0 2 4 5 3 Слога Југомагнат 3 1 0 2 3 6 3 Башкими 3 0 2 1 4 5 2 Цементарница 55 3 0 2 1 2 3 2 Силекс 3 0 1 2 2 4 1 Напредок 3 0 1 2 1 4 1 vaka izgleda tabelata do segasnite utakmici na prvata makedonska liga
a-pin-dim Делегирани судиите за 4-то коло 25.8.2004 Делегирани судии за 4-то коло во Првата МФЛ кое се игра 29/08/2004 во 16.30ч. Слога Југомагнат - Цементарница 55 Главен судија: Лазаревски Сашо Помошници:Кипријановски Горан, Ристевски Драган 4 судија: Стојановски Драган контролор: Идризи Аднан Вардар – Маџари Солидарност Главен судија: Божиновски Емил Помошници: Шаровиќ Владимир, Бојанинов Зоран 4 судија: Кировски Марјан контролор: Крстевски Крсте Брегалница Краун – Беласица Герас Цунев Главен судија: Мечкаровски Димитар Помошници: Јосифов Зоран, Стефанов Зоран 4 судија: Бошков Зоран контролор: Мојсовски Љупчо Силекс – Шкендија 79 Главен судија: Глигоров Тони Помошници: Панов Илија, Камчев Ване 4 судија: Караколев Никола контролор: Мицковски Јордан Напредок – Башкими Главен судија: Крстевски Љубомир Помошници: Стојанов Златко, Лозановски Златко 4 судија: Атанасов Панде контролор: Петрушевски Мирослав Победа – Работнички Главен судија: Јакимовски Делчо Помошници: Михајлов Мијалче, Стојановски Тони 4 судија: Ставрев Александар контролор: Темелков Ристо Делегирани судии за 4-то коло во Втората МФЛ кое се игра 28/08/2004 во 16.30ч. Влазрими – Ренова Главен судија: Негриески Кирил Помошници: Баута Беким, Сеља Илир 4 судија: Неделковски Драге контролор: Стојановски Ѓоко Турново – Братство Главен судија: Ризов Наќе Помошници: Петров Марјан, Димитров Горан 4 судија: Кирковски Кире контролор: Мировски Ацо Македонија – Шкендија Главен судија: Цветковски Игор Помошници: Тошевски Сашо, Адеми Сефат 4 судија: Милановски Новица контролор: Боро Мадиќ Скопје – Пелистер Главен судија: Смоквовски Борка Помошници: Петрески Рубин, Јордановски Илчо 4 судија: Чичевалиев Петре контролор: Николиќ Боро Брегалница (Д) – Тиквеш Главен судија: Максимовски Александар Помошници: Хајдари Џенан, Недевски Илија 4 судија: Величковиќ Александар контролор: Стојчевски Миле Тетекс – Младост Главен судија: Марковски Марјан Помошници: Тиковски Тоде, Милошевски Душко 4 судија: Ецковски Марјан контролор: Иванов Пане
a-pin-dim 5 средби казна за Горан Христовски Дисциплинскиот комесар при ФФМ Зејди Салиу денеска ги изрече следните казни: ПРВА ЛИГА: Арбен Нухии(СЈ)-3 средби/Горан Христовски(Ц)-5 средби/Љупчо Кметовски (Ц)-2 средби/Бојан Михајловиќ(РК)-една средба/Димитрија Капинковски(П)-2 средби/Борис Ангеловски(Н)-2 средби/Ардит Шакири(Н)-една средба/ - Се поведува дисциплинска постапка против тренерот на Цементарница, Зоран Стратев поради отстранување од теренот по упатени навреди и пцости кон судиите. - Тренерот на голманите на ФК Напредок, Миле Стојковски се казнува со забрана извршување било каква работа во фудбалот во рок од 2 месеци. - Кон ФК Напредок поради фрлање на пластични шишиња и неисполнување на обврски кон ФФМ се поведува постапка. - Дисциплинска постапка се поведува и кон Антонио Богатинов од екипата на Маџари Солидарност поради измама кон Работнички К. кој пак треба да достави докази за регистрација на истиот фудбалер и направени трошоци. ВТОРА ЛИГА: - Јованов Митко (ФК Младост Сушица)- 1 натпревар. - Поведена е постапка против Рахим Селмани, комесар за безбедност на ФК Влазрими поради отстранување на средбата со ФК Братство. - Земена е во постапка пријавата против Ванчо Коцев, контролор на куп натпреварот Слога (В)-Турново поради предвремено заминување и побарана е изјава од делегатот и претставниците на клубовите. Поради неплатени казни поведена е постапка против следните екипи: ФК Пелистер, ФК Младост, ФК Брегалница(Д), ФК Борец, ФК Гостивар, ФК Караорман, ФК Куманово, ФК Лозар, ФК Македонија ЃП, ФК Миравци, ФК Напредок(К), ФК Новаци, ФК Овче Поле, ФК Партизан(Обршани) и ФК Слога (В).
a-pin-dim 4 kolo na prvata makedonska lige ke se odigrat na 29/08/04 i se srekavat ekipite: Брегалница Краун - Беласица Герас Цунев Победа - Работнички Кометал Вардар - Маџари Солидарност Силекс - Шкендија 79 Слога Југомагнат - Цементарница 55 Напредок - Башкими
a-pin-dim Прва лига 4 коло Слога Југомагнат 0 Цементарница 55 2 Вардар 3 Маџари Солидарност 1 Брегалница Краун 2 Беласица Герас Цунев 1 Силекс 2 Шкендија 79 0 Напредок 1 Башкими 2 Победа 0 Работнички Кометал 4
a-pin-dim Прва лига - табела Работнички Кометал 12 Вардар 9 Брегалница Краун 7 Маџари Солидарност 7 Победа 7 Цементарница 55 5 Башкими 5 Беласица Герас Цунев 4 Силекс 4 Шкендија 79 3 Слога Југомагнат 3 Напредок 1
a-pin-dim 5 коло на првата македонска лига запоцнува на (09/12/04). Се срекават екипите: Маџари Солидарност - Брегалница Краун Работнички Кометал - Слога Југомагнат Цементарница 55 - Вардар Башкими - Победа Беласица Герас Цунев - Силекс Шкендија 79 - Напредок
a-pin-dim Пропозиции за прва лига (натпреварувачка 2004/2005) http://www.ffm.com.mk/download/Propozicii%20za%20PRVA%20LIGA%20-%202004%20-%202005%20-%20USVOENI.doc
a-pin-dim Одлуки на комесарот за натпревари: Одбиени најавените жалби 31.8.2004 Жалбата на ФК Братство за средбата со ФК Влазрими во Кичево поради настапот на фудбалерот Зоран Поп-Панев се одбива бидејќи Министерстовото за Одбрана потврдило дека истиот не е на отслужување на воениот рок. Се одбиваат и жалбите на ФК Тетекс за средбата со Влазрими во Тетово и на ФК Реновс за средбата исто така со Влазрими во Кичево и истите се регистрираат со постигнатиот резултат. Со постигнатите резултати се регистрирани и сите средби од 4. коло во Првата МФЛ. Рамадан Зекирија (ФК Башкими) поради 2 жолти картони се предава на дисциплинска. Комесарот за безбедност на ФК Брегалница К., Тони Ѓорѓиев е предаден на дисциплинска поради физички напад врз претставникот на гостите. На дисциплинска е даден и судијата Тони Глигоров по пријава на претставникот на ФК Шкендија, а поради навреди кон фудбалерот на оваа екипа Горанчо Георгиев.
a-pin-dim Делегирани судиите за 5-то коло 7.9.2004 Делегирани судиите за 5-то коло во Првата МФЛ кое се игра 12/09/2004 во 16ч. Работнички Кометал – Слога Југомагнат Главен: Ставрев Александар - Скопје Помошници: Цветковски Игор – Скопје, Кипријановски Владимир - Скопје 4 судија: Ширилов Игор - Скопје контролор: Баута Петрит – Струга Башкими – Победа Главен: Бошков Зоран - Неготино Помошници: Јосифов Зоран – Кавадарци, Стефанов Зоран - Кавадарци 4 судија: Темелков Зоран - Кавадарци контролор: Николовски Зоран – Скопје Шкендија 79 – Напредок Главен: Сеља Илир - Струга Помошници: Тиковски Тоде – Струга, Неделковски Драге - Охрид 4 судија: Ецковски Марјан - Охрид контролор: Коцев Ванчо – Штип Беласица ГЦ – Силекс Главен: Смоквовски Борка - Прилеп Помошници: Крстевски Љубомир – Битола, Рисески Љупчо - Прилеп 4 судија: Недев Гоце - Кавадарци контролор: Димитровски Димитар – Скопје Маџари С. – Брегалница Краун Главен: Спиркоски Горан - Прилеп Помошници: Димески Љупчо – Прилеп, Кодовски Петре - Велес 4 судија: Димески Жарко - Прилеп контролор: Камчев Благој – Кавадарци Цементарница 55 – Вардар Главен: Мечкаровски Димитар - Скопје Помошници: Стојановски Тони – Скопје, Бојанинов Зоран - Скопје 4 судија: Шаровиќ Владимир - Скопје контролор: Јанески Коста – Прилеп Делегирани судии за 5-то коло во Втората МФЛ кое се игра 11/09/2004 во 16ч Младост – Влазрими Главен: Лазаревски Сашо - Куманово Помошници: Величковски Бранко – Кр. Паланка, Николов Гоце - Кратово 4 судија: Стефановски Орце - Кратово контролор: Дуковски Симеон – Скопје Тиквеш – Тетекс Главен: Караколев Никола - Штип Помошници: Чичевалиев Петре – Велес, Камчев Ване - Штип 4 судија: Иванов Сашо - Штип контролор: Станисављевиќ Слободан – Прилеп Пелистер – Брегалница Главен: Петковски Зоран - Велес Помошници: Ангелов Јордан – Неготино, Манасиев Горан - Велес, 4 судија: Петресеки Рубин - Прилеп контролор: Кировски Васил – Скопје Шкендија – Скопје Главен: Јакимовски Делчо - Скопје Помошници: Величковиќ Александар – Скопје, Николов Трајче - Скопје 4 судија: Тошевски Саше - Скопје контролор: Костенчев Ванчо – Скопје Братство – Македонија Ѓ.П Главен: Маркоски Марјан - Охрид Помошници: Баута Беким – Струга, Спироски Миле - Охрид 4 судија: Ѓорѓиевски Ѓорѓи - Битола контролор: Ристески Марјан – Кичево Ренова – Турново Главен: Стојановски Драги - Куманово Помошници: Цветановски Синиша – Куманово, Салихи Бурхамедин - Куманово 4 судија: Милановски Новица - Скопје контролор: Врангалов Ташо - Кавадарци
melpomena Dali Rabotnichki posle pobedata nad Sloga Jugomagnat e siguren lider?
DJ_SHEMA i toa so pet boda.
a-pin-dim ТАБЕЛА тим игр. поб. нер. изг. + - бод. Работнички Кометал 5 5 0 0 11 2 15 Победа 5 3 1 1 7 5 10 Маџари Солидарност 5 3 1 1 5 4 10 Вардар 5 3 1 1 6 5 10 Брегалница Краун 5 2 1 2 9 9 7 Цементарница 55 5 1 3 1 5 4 6 Шкендија 79 5 2 0 3 6 7 6 Беласица Герас Цунев 5 1 2 2 7 6 5 Силекс 5 1 2 2 5 5 5 Башкими 5 1 2 2 6 8 5 Слога Југомагнат 5 1 0 4 3 9 3 Напредок 5 0 1 4 2 8 1 Vaka po tabelata da ali do krajot ke bide uste neizvesno za trkata za Shampionskata titula !!
a-pin-dim Дисциплинска комисија на ФФМ Претседателот на Пелистер четири месеци во аут Претседателот на второлигашот Пелистер од Битола, Здравко Христовски, поради неспортски однос кон судиите на средбата Пелистер-Македонија ЃП е казнет со забрана на вршење на својата функција во период од четири месеци. Оваа санкција Христовски ќе ја одработува по истекот на претходно изречената казна од еден месец пауза. Играчот на второлигашот Братство, Љупчо Тодоров, кој заработи црвен картон на средбата со Македонија ЃП ќе паузира на три средби. Комесарот за натпревари при ФФМ, Миле Спиркоски, го прифати барањето на ФК Работнички Кометал првата Куп-средба со Вардар, што ќе се одигра престојнава среда, да започне во 19 часот.
a-pin-dim Делегирани судии за 6-то коло - дербито на Чаир за Лазаревски.. Делегирани судии за 6-то коло во Првата МФЛ кое се игра 19/09/2004 во 15.30 часот. Слога Југомагнат - Вардар главен судија: Лазаревски Сашо - Куманово помошници: Кипријановски Горан - Куманово, Ристевски Драган - Куманово 4 судија: Стојановски Драган - Куманово контролор: Даниловски Крсте - Скопје Брегалница Краун - Цементарница 55 главен судија: Спиркоски Горан - Прилеп помошници: Димески Љупчо - Прилеп, Ристески Љупчо - Прилеп, 4 судија: Јордановски Илчо - Прилеп контролор: Идризи Аднан - Тетово Силекс - Маџари С. главен судија: Глигоров Тони - Струмица помошници: Сејменов Ристе - Струмица, Панов Илија - Делчево 4 судија: Иванов Сашо - Штип контролор:Петрушевски Мирослав - Тетово Напредок - Беласица Г.Ц. главен судија: Јакимовски Делчо - Скопје помошници: Михаилов Мијалчо - Скопје, Бојанинов Зоран - Скопје 4 судија: Ставрев Александар - Скопје контролор: Манојловски Бранко - Тетово Победа - Шкендија 79 главен судија: Божиновски Емил - Скопје помошници: Јосифов Зоран - Кавадарци, Стефанов Зоран - Кавадарци 4 судија: Темелков Зоранчо - Кавадарци контролор: Мадиќ Боро - Скопје Работнички Кометал - Башкими главен судија: Маркоски Марјан - Охрид помошници: Баута Беким - Струга, Сеља Илир - Струга 4 судија: Ецкоски Марјан - Охрид контролор: Иванов Пане - Кавадарци Делегирани судии за 6-то коло во Втората МФЛ кое се игра 18/09/2004 во 15.30 часот. Влазрими - Турново главен судија: Мечкаровски Димитар - Скопје помошници: Хајдари Џенан - Скопје, Величковиќ Александар - Скопје 4 судија: Николов Трајче - Скопје контролор: Мишковски Раско - Скопје Македонија Ѓ.П. - Ренова главен судија: Смоквовски Борка - Прилеп помошници: Димески Жарко - Прилеп, Илиоски Петре - Прилеп 4 судија: Петрески Рубин - Прилеп контролор: Шуклев Благоја - Стојаково Скопје - Братство главен судија: Бартон Јосип - Тетово помошници: Љатифи Насуф - Тетово, Емурлаи Иса - Тетово 4 судија: Ѓорѓиески Небојша - Тетово контролор: Димовски Петар - Битола Брегалница (Д) - Шкендија (А) главен судија: Илиевски Зоранчо - Битола помошници: Атанасов Панде - Битола, Талевски Златко - Битола 4 судија: Лозаноски Злате - Битола контролор: Мицковски Јордан - Кавадарци Тетекс - Пелистер главен судија: Бошков Зоран - Неготино помошници: Недев Гоце - Кавадарци, Данилов Тони - Неготино 4 судија: Петров Марјан - Кавадарци контролор: Маркоски Богоја - Охрид Младост - Тиквеш главен судија: Кипријановски Владимир - Скопје помошници: Цветковски Игор - Скопје, Ширилов Игор - Скопје 4 судија: Милановски Новица - Скопје контролор: Рашков Љубомир - Кочани
a-pin-dim ТАБЕЛА тим игр. поб. нер. изг. + - бод. Работнички Кометал 6 5 0 1 11 4 15 Вардар 6 4 1 1 8 6 13 Победа 6 3 2 1 8 6 11 Маџари Солидарност 6 3 2 1 6 5 11 Брегалница Краун 6 3 1 2 10 9 10 Беласица Герас Цунев 6 2 2 2 8 6 8 Башкими 6 2 2 2 8 8 8 Шкендија 79 6 2 1 3 7 8 7 Силекс 6 1 3 2 6 6 6 Цементарница 55 6 1 3 2 5 5 6 Слога Југомагнат 6 1 0 5 4 11 3 Напредок 6 0 1 5 2 9 1 Prv Poraz na Rabotnicki !!
a-pin-dim Башкими ја прекина серијата на Работнички Кометал Во првиот натпревар од 6. коло во Првата фудбалска лига на Македонија, Башкими на "Градски" го победи Работнички Кометал со 2:0 и ја прекина серијата на "романтичарите" од пет победи по ред. Пред 100. гледачи на Градскиот стадион во Скопје, Башкими го надигра Работнички. Во 74. минута, резервистот на Башкими, Васко Георгиев успеа да го совлада голманот на Работнички, Јорде Георгиевски. Домаќините се обидуваа преку удари од далечина да го загрозат гостинскиот чувар на мрежата Геориев. Со предност од еден гол, Башкими се повлече, а Работнички преку Гоце Толески не успеа да ја казни оваа игра на гостинот. Неговиот удар успешно го одбрани Геориев. Во судиското продолжение, Работнички фрли се на една карта, на нападот, по што Башкими преку Васко Георгиев ја завери победата од 2:0.
a-pin-dim Комесарот за делегирање судии, Ангел Бунгуров за 8. коло во двете лиги ги делегираше следниве судии: ПРВА ЛИГА: Слога Ј.-Брегалница К.:Борка Смоквоски,Зоран Стефанов,Гоце Недев/Зоранчо Темелков.Контролор:Љупчо Мојсоски. Силекс-Вардар:Беким Баута,Илир Сеља,Петре Кодовски,Бурхамедин Салихи. Контролор:Ристо Темелков. Напредок-Цементарница:Сашо Лазаревски,Горан Кипријановски,Драган Ристевски. Контролор:Васил Кировски. Победа-Маџари С.:Делчо Јакимовски,Владимир Шаровиќ,Тони Стојановски, Илија Недевски.Контролор:Петрит Баута. Работнички К.-Беласица ГЦ:Горан Спиркоски,Петре Илиоски,Љупчо Ристески /Жарко Дамески.Контролор:Марјан Ристески. Башкими-Шкендија 79:Емил Божиновски,Зоран Јосифов,Мијалчо Михаилов/ Зоран Петковски.Контролор:Крсте Даниловски. Средбите се играат на 3.10.2004 во 15.00ч.
Strelec
quote:
Originally posted by GoDsHaNd
Jas sum najdobar strelec, da viish kako strelam :)))
stooo!? ti si bil strelec...!!!:))) ej, jas sum Strelec... i ne kradi nikovi te molam...:)))
GoDsHaNd Jas mislam da se intervenira na ova nedolicno odnesuvanje na strelec, mislam da se banira od forum :))) (Sala) Stelec: ne ti go kradfdam nickot :))) Ti strelec vo horoskop, a jas... :)))
StormAngel КАНАТЛАРОВСКИ ДЕНЕСКА СО СПИСОКОТ ЗА ДУЕЛОТ НА 27 ДЕКЕМВРИ ВО САНТАНДЕР СО СТОЈАНОСКИ ВО КАНТАБРИЈА Се чека одговор од Шаќири, кој денеска до 11 часот ќе каже дали ќе игра со шпанската провинција [img]http://www.sport.com.mk/vesnici/1708/sliki/5112.jpg[/img] На местото на Митревски- Милан Стојановски во дуел со Толески Без неколку стандардни првотимци од типот на Христов, Седлоски, Митрески, Пандев, Наумоски...селекторот Канатларовски ќе патува за Сантандер. Повик има за Милан Стојаноски од Партизан, кој влетува на местото од Игор Митрески, кој ќе биде ставен на поштеда. На листата на играчи кои нема да играат лесно може да се придодаде и капитенот Шаќири, кој чека дозвола од својот клуб. Веројатноста за зелено светло од Вест Бромвич Албион е многу мала затоа што англискиот клуб на 26 и 30 декември има два првенствени меча. Токму од Шаќири зависи дали за Кантабрија ќе патуваме со 18 или 19 фудбалери. 'Патуваме со комбиниран тим во кој ќе се најдат многу млади фудбалери. Пративме факс за Стојановски затоа што Митрески во секој момент треба да патува за Англија', е изјавата на Канатларовски, кој денеска, во 11 часот на прес-конференција ќе обелодени со кои фудбалери одиме во Шпанија. Покрај Митрески на поштеда се ставени Седлоски, Христов, Ѓузелов и Миле Крстев, а поради повреди нема да играат Наумоски и Јанчевски. Двоецот од Беласица, Масев и Горан Попов ќе бидат единствените кои од младата репрезентација ќе бидат прекомандувани во сениорскиот тим. Дебитанти во националниот тим ќе бидат Чадиковски од Публикум, Горан Попов од Беласица и третиот голман Јорде Георгиевски. Националниот тим в сабота се собира во хотелот Југо во Гевгелија, а тренинзите ќе бидат на терените во Негорски бањи. Според тоа како стојат работите на прозивката ќе се јават: Голмани: Милошевски (Малатиа), Николоски (Слога Ј.), Георгиевски (Работнички), Одбрана: Стојановски (Партизан), Ќумбев (Победа), Ставревски (Дијарбакир), Васоски (Вардар), Горан Попов (Беласица), Среден ред: Трајанов (Локо П.), Треневски (Копер), Митрески (Грасхоперс), Шумуликоски (Зенит), Роберт Попов (Литекс), Неби Мустафи (Слога Ј.), Данчо Масев (Беласица). Напад: Димитровски (Победа), Чадиковски (Публикум), Шаќири (Вест Бромвич) и Толески (Напредок). Pozdrav![:)]
StormAngel ЧЕТВОРИЦА ПОВРАТНИЦИ Виктор Треневски и Неби Мустафи повторно се дел од националниот тим по пауза од неколку години. Минаа пет години откако Треневски го одигра последниот меч во дресот со државниот грб, а три откако Мустафи на еден од тренинзите со репрезентацијата доби тешка скршеница на ногата. Останатите двајца повратници се Александар Васоски и Александар Митрески, кои поради повреди не ги одиграа последните квалификациски средби. ДЕЛА ПЕЊА, НАЈПОЗНАТ ИГРАЧ Актуелниот член на Еспањол Иван Дела Пења, кој порано настапуваше за Барселона и Лацио ќе биде дел од селекцијата на Кантабрија. Тој е најпознатиот играч кој ќе настапи против Македонија на 27 декември во Сантандер. По третпат Дела Пења ќе игра против 'црвено-жолтите' откако беше дел од младата селекција на Шпанија на дуелите од квалификациите во 1994-96 година Pozdrav![:)]
StormAngel БЕЗ ПОГОЛЕМИ ПРОМЕНИ НА ПОСЛЕДНАТА РАНГ-ЛИСТА НА ФИФА МАКЕДОНИЈА 92. 'Триумфиратот' Бразил, Франција и Шпанија и натаму е неприкосновен на првите три места, а Македонија на 'стандардното' место, некаде околу 90. позиција. Од конкурентите во првата квалификациска група скок на Холандија на 4. и на Чешка на 6. место, а Романија падна на 27. место. Финска се искачи на 42. место, а што се однесува до другите две репрезентации што се во нашата квалификациска група, Ерменија е на 113., а Андора на 147. место од 204 рангирани национални селекции. Најновата ранг-листа на ФИФА не донесе промени во однос на челната тројка, како и врз пласманот на Македонија. Ние и натаму сме меѓу првите 100 репрезентации, но никако да направиме повидлив продор кон 58. место каде што едно време бевме рангирани иако во однос на ноември го подобривме пласманот за 4 позиции. Д. Видиниќ РАНГ-ЛИСТА НА ФИФА ЗА ДЕКЕМВРИ 2003 1. Бразил 848 бодови 2. Франција 827 3. Шпанија 798 4. Холандија 752 5. Аргентина 744 6. Чешка 743 7. Мексико 740 8-9. Англија 738 8-9. Турција 738 10. Италија 734 11. САД 732 12. Германија 729 13. Данска 715 14-15. Р. Ирска 712 14-15. Камерун 712 16. Белгија 696 17-18. Костарика 682 17-18. Португалија 682 19. Шведска 677 20. Хрватска 673 24. Русија 659 30. Грција 641 31. Словенија 637 34. Бугарија 627 41. СЦГ 605 59. БиХ 547 89. Албанија 479 92. МАКЕДОНИЈА 472 113. Ерменија 407 147. Андора 294 Pozdrav![:)]
StormAngel СЕЛЕКТОРОТ КАНАТЛАРОВСКИ ГО 'КРПИ' ТИМОТ ПРЕД УТРЕШНОТО ПАТУВАЊЕ ЗА КАНТАБРИЈА НЕМА ДЕН БЕЗ ПРОБЛЕМ Во Сантандер ќе патуваме и без Петар Милошевски првиот чувар на мрежата, а Капинковски е повикан на местото од Александар Митрески Македонската фудбалска репрезентација во сабота против селекцијата на Кантабрија ќе настапи и без Петар Милошевски. Стандардниот чувар на нашата мрежа има проблеми околу новиот трансфер не е во можност да се појави во составот на селекторот Канатларовски. Тој денеска ќе се појави во Гевгелија но ќе се врати во Турција за да стави крај на неговиот престој во Малатиа. Со тоа само се зголемија проблемите за селекторот кој нема ден а да нема проблем околу откажувања. Вчера на тренинзите се појави Димитар Капинковски кој го потполни местото по откажувањето на Александар Митрески. Шок за стручниот штаб се појави во моментите кога во базата дојде само Горан Ставревски кој требаше да пристигне заедно со Милошевски. И покрај ова за Канатларовски нема дилема: 'Имаме двајца голмани и не треба да паничиме. Николоски ќе го почне мечот', се зборовите на селекторот. Репрезентацијата ќе патува со 18 фудбалери иако од стартот на тренинзите дојде до неколку измени. Први со откази се јавија Шаќири и Шумуликоски а потоа и Александар Митрески. Трајанов и Божиновски ги потполнија дупките а последен кој влета за ревијалниот меч во Сантандер е Капинковски. Ваквите рокади се доволен доказ дека во сабота ќе играме со комплетно нов тим затоа што само тројца се стандардни и тоа Ставревски, Трајанов и Стојановски. Го нема Христов, Пандев, Наумоски, Седлоски...а Канатларовски ќе има одлична можност да провери многу потенцијални репрезентативци од типот на Треневски, Чадиковски и останатите. Откажувањата не му одат во прилог на ФФМ кој со Федерацијата на Кантабрија потпишал договор дека ќе патува со најдобриот состав. Луѓето од Сантандер можеби ќе прават проблеми кога ќе треба да платат 40.000 долари затоа што тие сакаа да играат со најдобриот состав на Македонија. 'Досега одигравме две средби со шпански провинции на кои не разочаравме и затоа добивме нови покани. Така ќе биде и во сабота затоа што и покрај многуте откажувања имаме тим кој треба да се претстави во светло издание. Треба да отвориме простор и за следните години', се зборовите на Канатларовски кој ја предводеше репрезентацијата на дуелот со Астурија кога загубивме со 1:0. НЕМА ДА НИ БИДЕ 'ЖЕШКО' ВО КАНТАБРИЈА ПАДНА СНЕГ ВО САНТАНДЕР Националниот тим нема да биде изложен на голема температурна разлика затоа што вестите од Кантабрија велат дека во текот на вчерашниот дел во северната шпанска провинција паднал првиот овогодишен снег. Температурата во Сантандер се движи од 0 до 5 степени Целзиусови што е идентично со времето во Македонија. Луѓето кои го водат фудбалот во Кантабрија вчера имаа промоција на дресовите со кои ќе настапи нивната селекција. Селектор ќе биде Нандо Јосум, екс- тренер на Расинг кој потврди дека за дуелот со Македонија ќе се појават сите фудбалери кои биле на списокот. Неизвесен е настапот на Иван Елгера, членот на Реал од Мадрид, кој имал ситна повреда. РЕПРЕЗЕНТАТИВНИОТ ГОЛМАН ЗИМАВА ЗАМИНУВА ОД МАЛАТИА МИЛОШЕВСКИ ВО КОЊАСПОР Нов клуб на Петар Милошевски во Турција најверојатно ќе биде тимот на Коњаспор. Конечна одлука ќе има до крајот на неделава кога треба да падне договорот меѓу Малатиаспор и новиот турски прволигаш околу трампа на фудбалерите. Малатиа го вложува Милошевски за еден дефанзивец на Коњаспор. Според она што го дознаваме нашиот репрезентативен голман бил против одлуката на клубот и неговото заминување во Коњаспор. Коњаспор е тим кој оваа сезона влезе во Првата лига а по првиот дел од шампионатот се најде на 13 место со 18 бодови и до крајот на сезоната ќе се бори за опстанокот во лигата. Овој клуб ќе му биде трет на Милошевски во Турција затоа што покрај Малатиа три сезони тој ги мина во екипата на Трабзонспор. Есенва Милошевски најчесто беше резерва откако Февзи се избори за местото прв голман на тимот. Pozdrav![:)]
StormAngel ДЕСНИОТ БЕК ПРЕД ТРАНСФЕР ВО ГЕРМАНСКИОТ ВТОРОЛИГАШ АУЕ ГО ЧЕКА БАЈРАМОВСКИ На 2 јануари Алмир Бајрамовски треба да се појави на прозивката во германскиот второлигаш Ауе. Десниот бек кој зимава од Цементарница 55 треба да се врати во Вардар, неколку дена беше на прегледи во тимот каде во одбраната настапува битолчанецот Никола Новески. 'Треба да одам на 2 јануари во Германија а потоа со тимот на подготовки во Шпанија', вели Бајрамовски кој треба да дебитира за националниот тим во сабота на дуелот со Кантабрија. Сепак неговиот трансфер е во рацете на Брацо Вујичиќ кој треба да му дозволи да замине во Ауе. 'Брацо ми рече дека нема да има проблем', беше кусиот став на десниот бек кој од Пелистер во текот на минатата сезона дојде во Скопје. Pozdrav![:)]
StormAngel ЛИЦЕНЦНАТА ПРОЦЕДУРА ВО МАК - ФУДБАЛОТ ДОЖИВУВА ФИЈАСКО ЌЕ ЈА МОЛИМЕ УЕФА ЗА ПРОЛОНГИРАЊЕ...! Судејќи според писмото кое ФФМ на 15 декември минатата година го испрати до прволигашите, не само што пробното лиценцирање на клубовите според критериумите на УЕФА не успеа туку главното, кое е во тек, доживува вистинско фијаско. Имено, во писмото од ФФМ се бара прволигашките клубови да се изјаснат до 15 јануари дали се за пролонгирање на рокот кој ни е даден за лиценцирање. Лиценцната процедура е во тек, а барем засега само Работнички К ги исполнува минимум критериумите според УЕФА за да може да се натпреварува следната сезона во некој од европските купови. Место да се ангажира повеќе во врска со ова и да бара начини да им помогне на клубовите и поинаку а не само советодавно, ФФМ констатира дека критериумите на УЕФА тешко ќе можат да се исполнат и во сезоната 2005/2006, и бара од клубовите да достават исвестувања во кои тие самите би навеле дека не се во состојба да ги испчитуваат бараните критериуми. Во дописот до УЕФА во кое ФФМ ќе бара пролонгирање за една година на рокот даден за лиценцирање, веројатно, ќе бидат испратени и известувањата на клубовите за на тој начин да се изврши некаков протисок, 'европската куќа на фудбалот' да се смилува и да ни дозволи комоција уште извесно време. Во дописот уште се наведува дека критериумите на УЕФА остануваат исти, односно тоа што е наведено во лиценцната процедура нема да се менува. Добро е, ФФМ ја 'откри Америка' и со дописот само го потврди тоа што одамна го посочуваме (и кое ни се земаше за зло сево ова време), дека не сме способни да излеземе на крај со проблемот кој ни е наметнат од Европа, иако од ФФМ запаѓаа во самозадоволство дека на хартија сме пред сите други земји. Дали сега клубовите треба да бидат покритие на федерацијата или, пак, таа треба несакано да се ангажира пред УЕФА во нивно име? Во секој случај сеедно е бидејќи само од УЕФА и нејзината милост зависи дали оваа сезона ќе имаме претставници во нејзините купови или, пак, ќе ги гледаме само на ТВ. Вината е и во едните и во другите. Клубовите сами треба да си ги средат работите. Можеби оној дел во инфраструктурата е претежок за нив, но административно не може никој да им ги средува работите. Од друга страна, ФФМ не може и не смее да застане само на тоа дека станала лиценцор, дека ги изготвила програмите и дека нејзината работа тука завршува. Напротив, допрва почнува бидејќи откако ги изготвила сите потребни административни работи мора да се ангажира и на терен. Да не се сфати погрешно. Не се бара од неа да им ги гради стадионите на клубовите или финансиски да ги помага, туку како што сево ова време зборуваме, да се ангажира во водење политика, да исконтактира со министерствата, со Владата, со Парламентот или со кого уште не само за да испровоцира ангажман на државата во фудбалот. Во освестувањето на државата во однос на спортот и особено фудбалот лежи помошта на федерацијата, но очигледно дека некој нешто погрешно разбрал. Pozdrav![:)]
StormAngel АНГЛИЈА НА 'ГРАДСКИ' БЕШЕ СПЕКТАКЛ ЗА МАКЕДОНИЈА ВО 2003 ГОДИНА КОЈА МИНА ВО ЗНАКОТ НА СЛАБИТЕ РЕЗУЛТАТИ ДВЕ ПОБЕДИ ЗА ДВА СЕЛЕКТОРА Годината која изминува ќе остане запаметена по дуелот со 'ордиот Албион' и смената на Илиевски Драган Канатларовски стана првиот селектор кој по вторпат седнува на клупата на Македонија. Селекторската смена на државниот тим дојде во август или неколку дена пред пресметката со Англија на 'Градски'. Дуелот со 'гордиот Албион' беше вистински спектакл за целата нација која не дочека да се повтори Саутемптон (2:2) и се помири со пораз од селекцијата која беше предводена од мега ѕвездата Дејвид Бекам. Токму дуелот со Англија беше во центарот на вниманието. Имавме одлични 45 минути и водство од 1:0 а во вториот дел комплетно потфрливме и бевме поразени. Ни се повтори јунскиот меч во Истанбул каде со Илиевски на клупата имавме 1:2 на теренот на третата светска велесила. Со пресврт Турците ја спасија својата кожа иако доживеаја голем нокаут во првиот дел од мечот. Дуелите со фаворитите ќе се паметат затоа што и во циклусот за пласман на ЕП 2004, Македонија пак беше четврта во групата. Зад нас остана само аматерскиот состав над Лихтенштајн. Токму во 2003 година над оваа селекција ја забележавме и единствената квалификациска победа и тоа од 3:1 на 'Градски'. На 10 официјални средби само двапати се радувавме на победата. Ако Илиевски го победи Лихтенштајн, деби со триумф имаше Канатларовски кој во Прилеп со 3:1 го преслуша соседот Албанија. Конечно падна и комплексот Словачка каде по три загубени средби успеавме да дојдеме до реми. Тоа се случи во последниот квалификациски меч кој не одлучуваше ама баш ништо. Во оваа година Илиевски беше на клупата на шест натпревари од кои забележа една победа, четири порази и еден нерешен резултат. Овие слаби резултати беа причината за неговата смена. Неговиот наследник имаше добар старт. На 4 средби има само еден пораз (Англија), две нерешени средби и победа. 'Црвено-жолтите' годинава дадоа 12 голови а примија 16. И оваа година резултатски минавме многу лошо и тоа придонесе да се најдеме во петиот барабан при ждрепката на групите за СП 2006. Од Франкфурт не ни стигнаа добри вести затоа што во следниот циклус нашиот национален тим се најде во силна група заедно со Чешка, Холандија, Романија, Финска, Ерменија и Андора. Во Новата година најважно е да имаме добар старт во квалификациите. Само да не ни се повтори истата грешка од претходниот циклус кога ги загубивме шансите уште по првиот меч. И. Д. Ивановски РЕЗУЛТАТИ КВАЛИФИКАЦИИ 29.03. Македонија - Словачка 0:2 07.06. Македонија - Лихтенштајн 3:1 11.06. Турција - Македонија 3:2 06.09. Македонија - Англија 1:2 10.09. Словачка - Македонија 1:1 ПРИЈАТЕЛСКИ 09.02. Хрватска - Македонија 2:2 14.02. Полска - Македонија 3:0 02.04. Португалија - Македонија 1:0 20.08. Македонија - Албанија 3:1 11.10. Украина - Македонија 0:0 Pozdrav![:)]
StormAngel ДЕВЕТМИНА ДАВАА ГОЛОВИ Од вкупно 12 постигнати погодоци во 2003 година само тројца успеаја по двапати да се запишат во листата на стрелците. Тоа им успеа на Седлоски, Стојков и Димитровски. Вкупно девет фудбалери даваа голови за националниот тим во годината која изминува така што по еден гол дадоа Христов, Наумоски, Пандев, Гроздановски, Миле Крстев и Толески. СЕДЛОСКИ НА 11 СРЕДБИ Најстандарден во националниот тим беше Гоце Седлоски кој не настапи само на дуелот со Англија и тоа поради суспензија од жолти картони. Покрај стандардниот дефанзивец во 2003 година стандардни беа уште и Шаќири, Петар Милошевски и Шумуликовски. Илчо Наумоски од австрискиот ГАК дебитираше во дресот со државниот грб како фудбалер кој никогаш не настапувал во Македонија. НАДЕЖНО РЕМИ СО АНГЛИЈА Најдобриот резултат за нашата репрезентација до 21 година беше ремито со Англија на 'Чаир' (1:1). Останатите резултати се идентично лоши како и во минатото. Исто како и кај сениорите така и кај надежите дојде до смена на селекторот така што од август на местото од Оџаков беше наименуван Мирсад Јонуз. Pozdrav![:)]
ace6vel ФФМ ГИ ПРОГЛАСУВА НАЈДОБРИТЕ ВО ПЕТОК 06.01.2004 10:58:00 Фудбалската федерација на Македонија во петок на посебна свеченост ќе ги прогласи најдобрите во мак фудбалот за 2003 година.Оваа свеченост треба да се одржи во Петок со почеток од 19 часот во хотелот Александар Палас. Според најавата од ФФМ ќе бидат прогласени најдобрите во неколку категории: Фудбалер,екипа,судија,екипа во мал и женски фудбал,тренер, и др. Зад нас е година во која Македонија немаше којзнае какви забележителни резултати но сепак со неколку те добро одиграни средби со кој го задржавме рејтингот.
StormAngel 3. СЕДНИЦА НА СОБРАНИЕТО НА ФФМ ОД ЕСЕН, СЕПАК, РЕОРГАНИЗАЦИЈА НА ЛИГИТЕ Иако имаше спротивставени мислења, решено е од идното првенство Втората лига да брои 12 клуба и да се формираат пет Трети лиги со по 14 клуба. На седницата не присуствуваше ниту еден фудбалер, па клубовите им 'скроија капа' со усвојување на предлогот за парични клупски казни до 5.000 евра! Избран нов надзорен одбор и верификуван мандатот на деветте нови членови на Собранието на ФФМ [img]http://www.sport.com.mk/vesnici/1711/sliki/5123.jpg[/img] "Гласачката машинерија" во елемент- едногласно "ЗА" [img]http://www.sport.com.mk/vesnici/1711/sliki/5122.jpg[/img] "Протуркани" најзначајните одлуки- Митровски, Хаџ- Ристески, Беџети и Спирковски Најголем интерес на третата седница на Собранието на Фудбалската федерација на Македонија предизвика 9. точка од дневниот ред, која се однесуваше на одлуката за реорганизација на системот на натпреварување во Втората и Третата македонска фудбалска лига бидејќи Првата останува со сегашните 12 клуба и со трокружниот систем. Без оглед што одделни делегати раководени од тесно-клупски интереси бараа измените да стапат на сила дури во сезоната 2005 / 2006 претседателот Хаџи-Ристески остана доследен на најавената одлука за реорганизација образложувајќи ја дека клубовите биле навреме известени пред почетокот на тековната сезона како и поради неопходноста што побрзо да се рализираат препораките од УЕФА. Така, веќе од идната сезона Втората лига од сегашните 18 ќе брои 12 екипи, што значи дека на крајот на пролетниот дел во Третата лига ќе се преселат дури 8 екипи. Тие ќе се вратат во регионите каде што географски припаѓаат. Исто така, ќе се редуцира и бројот на клубовите во Третата лига па од сегашните 16 во иднина ќе се натпреваруваат по 14 екипи. Прволигашите и второлигашите ќе играат по трокружен, а третолигашите по двокружен систем. Од идното првенство новина ќе биде воведувањето на квалификациски, односно бараж-натпревари. Имено, двете последнопласирани екипи од Првата лига директно ќе испаѓаат, а деветтиот и десеттиот тим ќе играат еден бараж-натпревар на неутрален терен и во организација на ФФМ со трето, односно четвртопласираниот второлигаш. Единаесеттата и дванаесеттата екипа на конечната второлигашка табла ќе се преселат во Третата лига, а десеттопласираната заедно со прваците на регионите ќе формираат три двојки. Победниците преку еден квалификациски натпревар ќе ги дадат идните второлигаши, а поразените третолигашки шампиони се враќаат во Третата лига. Инаку, за да се мине обемниот дневен ред од 10 точки на членовите на Собранието на ФФМ им требаа пет часа интензивна работа во салата на Царинската управа под Калето само со една изнудена дваесетминутна пауза. Од 102 делегата на Собранието на ФФМ присуствуваа 64, што со деветте нови претставници го сочинуваше скромниот кворум од 73 членови, а што беше доволно да се носат валидни одлуки. Покрај делегатите на седницата како гости присуствуваа и поранешниот претседател на ФСМ Велимир Вељановски, кој неколкупати се јави за дискусија, генералниот секретар на МОК Зоран Гапиќ, Томе Андоновски од Агенцијата за млади и спорт, како и Ѓорѓи Спасов како претставник од Факултетот за физичка култура од Скопје. На почетокот, со едноминутно молчење им беше оддадена почит на починатите делегати меѓу двете седници, Никола Малешевски од ОФС Делчево и на Мирче Трпевски од ОФС Св. Николе. Откако експресно и без забелешки беа прифатени записниците од претходните две седници Душко Милевски од ОФС Тетово побара дневниот ред да се дополни со уште една точка, извештај за досегашната работа на Управниот одбор на ФФМ. Претседателот Хари Хаџи-Ристески го одби ова барање со објаснување дека се чека завршната сметка за финансиското работење по што на следната седница, во текот на март или април идната година, УО на ФФМ ќе поднесе комплетен отчет за својата работа. Предложената Верификациска комисија во состав Мирослав Петрушевски (претседател), Драги Серафимов и Суља Авдиљ беше едногласно избрана по што таа го верификува мандатот на новите челнови на Собранието на ФФМ на местото на нивните претходници кои по разни основи го загубиле статусот во највисокото законодавно тело на ФФМ. Разрешена беше и досегашната Комисија за внатрешна ревизија на ФФМ (Надзорен одбор) и на нејзино место избрана нова во состав: Никола Костов, Драган Поповски, Кирил Георгиев, Данчо Сеизов и Ремзи Бејта. Работната група во состав Михаил Чаршавски, Илија Атанасовски и Боро Цеков ги презентира бројните измени во Дисциплинскиот правилник кој датира уште од 1995 година. Без позначајни интеревенции беа усвоени предлог измените на правилниците за натпревари, регистрација на клубови и фудбалери, нивниот статус како и за судиите и судењето. ОСТАНУВААТ ТРИ ЖОЛТИ КАРТОНИ, А ИГРАЧОТ БИРА КОГА ЌЕ ПАУЗИРА Најбитната измена на Дисциплинскиот правилник на ФФМ се однесуваше на членовите 10, 15 и 17 кои ги регулираат жолтите картони на фудбалерите. Имаше три предлога и со 70 гласови се усвои модифицираната верзија на Работната група за суспензија на фудбалерите по 3 добиени жолти картини, а предлогот на Работнички К. супензијата да следува по 5 жолти картони, како и предлогот суспензијата да следува по 4 картони, па по два и по еден покажан картон во текот на една натпреварувачка сезона. На крајот се усвои конечната верзија која вели дека фудбалерите ќе паузираат по три покажани жолти картони, но не автоматски на првиот следен натпревар туку по избор на еден од наредните два и тоа со претходна писмена најава. ДЕВЕТ НОВИ ЧЛЕНОВИ НА СОБРАНИЕТО На местото на претходниците кои по разни основи го напуштија членството на Собранието на ФФМ беше потврден изборот на нивните наследници, Ванчо Коцев (Штип), Јордан Гицов и Апостол Крчев (Кочани), Васил Аџиев (Валандово), Ангел Бунгуров (Кавадарци), Сашо Андонов и Дончо Тодоров (Св. Николе), Фиданчо Глигоровски (Делчево) и Томе Јанчевски (Битола). КЛУБОВИТЕ СЕ ЗАШТИТИЈА, А ФУДБАЛЕРИТЕ? На предолог на Добре Иванов од Силекс беше усвоен предлогот клубовите да се изедначат со ингеренциите со ФФМ во однос на казнувањата на фудбалерите, односно покрај временската казна да можат да ги казнуваат своите играчи и парично во висина до 5.000 евра?! На овој начин, практично, само се озаконува хроничната практика на клубовите да им ги забошотат побарувањата на играчите кон кои најчесто клубовите им остануваат должници. За жал, иако во Собранието на ФФМ се делегирани петмина од Одборот на фудбалери, ниту еден од нив не беше присутен така што оваа за нив неповолна одлука мина како 'подмачкана'. За присуството на некој од членовите на долгонајавуваниот Синдикат на професионални фудбалери и да не зборуваме. Исто така, се усвои предлогот на фудбалерите да им мирува договорот додека се на отслужување на воениот рок во АРМ. ТАКТИЧКА МАНЕВРА Делегатите на седницата на Собранието на ФФМ го гласаа и изгласаа предлогот на Работната група од идното првнество територијата на Македонија да се подели во 6 (шест) фудбалски региона наспроти предлозите на ОФС Битола и на ОФС Кавадарци поделбата да биде на 5 (пет) региона. Сфаќајќи дека одлуката е донесена избрзано, односно делегатите биле во 'заблуда' се бараше начин да се излезе од 'ќор-сокакот' што настана. Спасот беше пронајден во тактичкиот маневар кога еден од делегатите побара поединечно гласање со што откако мнозинството се изјасни 'против' претходната одлука се изгласа новата со која дефинитивно се формирани 5 региона, односно пет Трети лиги со по 14 клубови. Место претходното изгласаните Полошки, Скопско-Кумановски, Брегалнички, Повардарски, Пелагониски и Езерски регион од идната година ќе функционираат Северен, Јужен, Југо-западен, Западен и Источен регион. Поздрав![:)]
StormAngel ЗА ОХРИДСКИОТ СКАНДАЛ НИТУ ВО КУЛОАРИТЕ Интересно, скандалот со 'штимувањето' на резултатот од реванш натпреварот меѓу селекциите до 21 година меѓу Македонија и Србија и Црна Гора во Охрид (0:7) не се спомна ниту под точка 'разно'. Индикативно е и тоа што никој не зборуваше за најголемиот срам на македонскиот фудбал ниту неофицијално, во кулоарите. ВАСИЛЕВ ПОМИЛУВАН Тренерот на голманите на Беласица, Душко Василев, за инцидентот на натпреварот со Брегалница (Д) во Струмица беше казнет со една година забрана на вршење секакви функции во фудбалот, а на завчерашната седница на Собранието на ФФМ беше 'амнестиран' откако едногласно беше прифатен предлогот за негово помилување по 'одлежувањето' на повеќе од половина од казната. НОВОГОДИШНИТЕ ЧЕСТИТКИ ОД ФФМ И НА АЛБАНСКИ На интервенција на делегатот Зилкадри Исени во иднина новогодишните честитки испраќани од ФФМ покрај македонскиот и англискиот јазик ќе бидат напишани и на албански јазик. Со тоа и ФФМ се вклучува во имплементацијата на 'Охридскиот договор' за службена употреба на албанскиот јазик во Македонија. НЕКОИ ЗАРАБОТУВААТ И 500.000 ДЕНАРИ?! Расположениот за дискусија Добре Иванов побара од Стручната служба на ФФМ за идниот состанок да изготви преглед на примањата на делгатите или контролорите кои се делегираат на натпреварите или на состаноците на разни комисии. Иванов изнесе фрапантен податок дека некои од нив заработуваат и по неверојатни 500.000 денари по сезона?! Во тој контекст претседателот Хаџи-Ристески појасни дека има одлука според која делегат во една полусезона може најмногу да биде делегиран на три натпревари. Поздрав![:)]
StormAngel НОВИ ДВЕ ОТКАЖУВАЊА ЗА СЕЛЕКТОРОТ КАНАТЛАРОВСКИ ПРЕД САБОТНИОТ ДУЕЛ СО ШПАНСКАТА ПРОВИНЦИЈА КАНТАБРИЈА ОТПАДНАА ШАЌИРИ И ШУМУЛИКОСКИ Дополнително во националниот тим се повикани Ванчо Трајанов од бугарскиот тим Локомотив Пловдив и Васко Божиновски од Осиек - Хрватска [img]http://www.sport.com.mk/vesnici/1711/sliki/5121.jpg[/img] Кантабрија последен испит оваа сезона [img]http://www.sport.com.mk/vesnici/1711/sliki/5120.jpg[/img] Шакири му откажа на Канатларовски Обрските кон Вест Бромвич Албион не му дозволуваат на Артим Шаќири да настапи за националниот тим на Македонија в сабота на неофицијалниот натпревар со шпанската провинција Кантабрија. Дуелот во Сандандер го пропушта и Величе Шумуликоски, кој по трансферот во рускиот тим Зенит има еден куп обрски околу комплетирањето на потребните докуменмтации. Двајцата само го проширија списокот кај Канатларовски, кој за претстојниот дуел нема да смета уште и на Христов, Седлоски, Пандев, Наумоски, Јанчевски... Откажувањата на Шаќири и Шумуликоски им излегоа во пресрет на Ванчо Трајанов, членот на бугарскиот тим Локомотив од Пловдив, и Васко Божиновски од Осиех (Хрватска), кои добија дополнителни повици. Канатларовски останува со бројката од 19 фудбалери со кои в четврток ќе патува во Шпанија. 'Шаќири и Шумуликоски од оправдани причини не можеа да дојдат. Едниот има обрски кон клубот, а другиот е во Русија каде ги регулира документите за престој', беа зборовите на Канатларовски, кој од саботата е во гевгелиската база хотел 'Југо', а тренира во Негорски бањи. 'Сй е в ред. Нови на списокот се Трајанов и Божиновски, кои дојдоа на местата од Шаќири и Шумуликоски. Ќе се комплетираме во текот на утрешниот ден така што во комплетен состав ќе работиме на два тренинзи. Како што е познато, в четврток се лета за Шпанија каде в сабота играме со Кантабрија', е ставот на селекторот кој се надева дека на претстојниот меч ќе има појасна слика за неколку фудбалери. Тој е задоволен од условите кои гио има националниот тим во јужниот дел од нашата земја. 'Времето е одлично. Нема магли и снегови така што имаме идеални услови за тренинг', се зборовите на популарниот Цапар околу ословите за работа во Гевгелија и терените во базата Негорски бањи. УТРЕ КОМПЛЕТНИ Петар Милошевски и Горан Ставревски последни ќе се приклучат во националниот тим. Двајцата настапуваат во турскиот шампионат каде нивните екипи Малатиаспор и Дијарбакир вчера играа првенствени натпревари. Слободен ден Канатларовски му даде на голманот Николоски, кој имал семејна веселба. Според најавите, утре во 13.00 часот националниот тим ќе се комплетира, а последен треба да допатува Александар Митрески од швајцарскиот клуб Грасхоперс. ПО ЕДЕН ТРЕНИНГ ДНЕВНО Репрезентацијата секојдневно од 13. 30 часот ќе тренира на терените во Негорски бањи. Селекторот најавува дека нема потреба од напрегање на играчите од кои поголемиот дел веќе неколку недели се на одмор поради крајот на првиот дел од шампионатите во кои настапуваат. Четири тренинзи во Негорски бањи и еден во Шпанија ќе имаат 'црвено-жолтите' до дуелот со Кантабрија. Поздрав![:)]
StormAngel НЕИЗВЕСЕН Е АЦЕ МИТРЕСКИ Александар Митрески, фудбалерот на швајцарскиот Грасхоперс, денеска ќе се појави во Гевгелија, но неговиот настат со Кантабрија е ставен под знак прашалник. Причина за неизвесноста е неговата повреда на зглобот од десната нога. 'Митрески долго време има проблем со оваа повреда и најави дека не е комплетно фит. Ако решиме и тој да отпадне во текот на денешниот ден ќе повикаме дртуг фудбалер', вели Канатларовски. Поздрав![:)]
StormAngel Dobar tekst ova![;)] Pozdrav![:)]
StormAngel ПО ШПЕКУЛАЦИИТЕ ДЕКА СЕЛЕКТОРОТ КАНАТЛАРОВСКИ ДЕНОВИВЕ ЈА НАПУШТА ПОБЕДА, НОВ ДЕМАНТ ЦАПАРОТ ДО ЈУНИ ВО ПРИЛЕП Со доза на револт раководството на Победа речиси по стотипат реагира за наводните шпекулации дека тренерот Драган Канатларовски, мошне заслужен за есенскиот успешен настап на екипата на два фронта, деновиве го напушта клубот и дефинитивно се сели на селекторската фотелја на третиот кат во Куќата на фудбалот . Фронталната реакција на Победа од првиот човек на клубот Александар Забрчанец изгледа вака: ' По пријатните мигови што деновиве ги доживеавме со успешните настапи во првенството и во Купот, наша основна, капитална преокупација е како уште помобилизирани да ја пречекаме пролетната сезона и да триумфираме во двете конкуренции. А она што се пишува за Канатларовски, дека под итно нй напушта, е плод на најобични шпекулации, диверзии на поодделни субјекти кои не му мислат добро на нашиот клуб. По стотипат да изјавам дека договорот меѓу Победа и ФФМ Драган Канатларовски да остане до јуни во клубот е во сила и нема никакви најави за отстапки. Тоа документирано стои во сите записници и одлуки на Управниот одбор на ФФМ, и тоа е завршена работа. Дали е подобро Канатларовски да седи во канцеларија во период кога нема поинтензивни селекторски обврски или да биде на теренот? Затоа веќе е депласирано и невкусно да зборуваме за овие работи'. За вакви деликатни нешта, природно, Драган Канатларовски се наоѓа во специфична ситуација. ' Јас ги почитувам одлуките на фудбалската федерација каде што сум во професионален однос, но добро би било да ја завршам почнатата работа во Победа. Навистина нема што друго да се додаде', изјавува Драган Канатларовски, кормилар на Победа и селектор на македонската репрезентација. [img]http://www.sport.com.mk/vesnici/1703/sliki/5098.jpg[/img] Селекторот верен на Победа до јуни- Драган Канатларовски Pozdrav![:)]
StormAngel КАКО ШТО ЗАСЕГА СТОЈАТ РАБОТИТЕ, ВО КАНТАБРИЈА ЌЕ ПАТУВАМЕ СО ПРЕПОЛОВЕН СОСТАВ ВО ШПАНИЈА И БЕЗ ПАНДЕВ Селекторот Драган Канатларовски за натпреварот со шпанската провинција Кантабрија, најверојатно, ќе се откаже и од услугите на Горан Пандев, кој има обврски во својот клуб Анкона. Во договор со него, тој нема да биде повикан во дресот со национален грб. 'Пандев има обврски со Анкона, а сега кога е на прагот да се избори за стандардно место во првиот состав нема смисла да го земаме и да му попречиме во тоа. Сево ова е во договор со Пандев, особено што се работи за натпревар со шпанска провинција. Сосема поинаку би било кога би се работело за некоја официјална средба', изјави Канатларовски. ФФМ е сега во потрага по противници за пријателски натпревари бидејќи групите веќе се познати, а има и понуди. Потребно е да се пополнат навреме термините и да се пријават во ФИФА бидејќи доколку не се реагира на време би можело да се случи да останеме без контролни натпревари, кои во периодот кој доаѓа ќе ни бидат и тоа како потребни. Што се однесува до противниците во групата, и термините во кои ќе се играат средбите, веќе имаме и понуди од Финска и Романија, според кои првите натпревари ние би ги играле во Скопје, со Романија на 4 септември 2004 година во Скопје, а со Финска на 13 октомври 2004. Вистината е дека секоја федерација ќе излезе со свој предлог: 'Ние со официјален став ќе излеземе во понеделник, но не верувам дека кој било од предлозите ќе биде прифатен во меѓусебниот договор бидејќи претпоставувам дека разликите ќе бидат преголеми. Овие предлози кои пристигнаа од Романија и Финска се неприфатливи за нас, што значи веднаш почнуваат несогласувањата'- изјави Канатларовски. Тоа значи дека на крајот, сепак, распоредот на натпреварите ќе го одреди ФИФА, поради фактот што и да се согласат условно речено 'помалите'репрезентации, тешко дека меѓу Холандија и Чешка би можело да дојде до договор, се разбира поради амбициите кои ги имат и едната и другата федерација. [img]http://www.sport.com.mk/vesnici/1703/sliki/5104.jpg[/img] Неочекувано и без него во Шпанија- Горан Пандев Pozdrav![:)]
StormAngel КОЈ ЌЕ БИДЕ ФУДБАЛЕРОТ НА МАКЕДОНИЈА ЗА 2003 ГОДИНА!? ДИМИТРОВСКИ - ПРВ ФАВОРОТ До крајот на идната недела ФФМ треба да ги прогласи најдобрите фудбалери, клубови, судии, тренери и фудбалски работници за оваа 2003 година. Најинтересно е прашањето околу името на најдобриот фудбалер. Челниците во федерацијата немаат голем избор затоа што според она што го дознаваме во најтесниот круг за ова одликување се Влатко Гроздановски од Вардар и актуелниот лидер на листата на стрелците Драганчо Димитровски од Победа. Според тоа како стојат работите голгетерот на Победа е прв фаворит за значајното одликување, кое во минатите две сезони му припадна на Роберт Попов. Во оваа 2003 Димитровски има дадено дури 29 голови во домашниот шампионат, еден во Интер-тото купот и два во дресот со државниот грб за кој настапи на три средби. Победа е есенски првак, а тој прв на листата на стрелците. Повредите го ставија Гроздановски во подредена состојба затоа што вардаровиот репрезентативец долг период беше надвор од теренот. Тој освои титула со Вардар и имаше жешко лето во евро-куповите кога со неговиот клуб го направија најголемиот успех. Се споменуваат и имињата на Глигоровски (Силекс) и Станковски (Слога Ј.), но и двајцата немаат успех со клубот во кој настапуваат. Алмир Бајрамовски е најголем фаворит за признанието најдобар млад фудбалер, а Гоце Седлоски за најдобар наш фудбалер кој настапува во странство. Поради успехот во квалификациските кола од Лигата на шампионите и триумфот во националниот Куп на Македонија со Цементарнива 55 на Зоран Стратев ќе му го донесат признанието најдобар тренер за изминатата година. [img]http://www.sport.com.mk/vesnici/1703/sliki/5101.jpg[/img] Фаворит за големото признание- Драганчо Димитровски Pozdrav![:)]
StormAngel ВАНДАИР, НАЈДОБАР СТРАНЕЦ Дос Сантос Оливеира Вандаир нема конкуренција во битката за најдобар странец кој настапува во Македонија. Оваа 2003 година мина во негов знак и доколку беше Македонец тој би бил главниот фаворит за признанието најдобар во оваа земја. Бразилецот во февруари дојде во Цементарница 55 и со овој клуб го освои националниот Куп кога блесна на финалниот меч со Слога Југомагнат. Брзо го сврте вниманието и замина во Вардар со кој направи бум во евро-куповите. Pozdrav![:)]
StormAngel ИЗВЛЕЧЕНИ ДВОЈКИТЕ ЗА 1/2 ФИНАЛЕТО НА НАЦИОНАЛНИОТ КУП 'ГУЛАБИТЕ' НА ГРАДСКИ, КИЧЕВЦИ НА 'ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ' Работнички К. - Слога Ј. и Победа - Напредок се полуфиналните двојки од националниот Куп. Скопскиот дуел привлекува особено внимание- од вчерашната ждрепка За само петнаесетина минути претставниците на клубовите кои се пласираа во полуфиналето ги извлекоа своите броеви по што беше познато кој со кого ќе го подели мегданот во завршните борби од нашето најмасовно натпреварување. На крајот сите се задоволни од ждрепката, но се чини дека среќата н беше наклонета на Победа, која за противник го доби Напредок, кој најверојатно без Гоце Толески, за кого има најава дека ќе го напушти таборот на Кичевци, нема да биде така силен во продолжението на првенството. Се очекува поинтересно да биде на втората средба, на која ќе се сретнат Работнички К и Слога Ј. Во првенствените дуели на овие две екипи резултатот е нерешен. Слога Ј. на Чаир победи со 2:0, додека на Градски 'романтичарите' славеа со 4:0. Мала предност на 'гулабите' е што првата средба ја играат на гости. Но привлечноста на Купот е токму во неизвесноста. Во ова фаза од натпреварувањето нема слаби противници и сега е потребно да се види кој во каква форма се наоѓа. Инаку, првите натпревари се играат на 3 март следната година во 14:00 ч, а реваншите се на 14 април во 16:00 ч. П.Ј. ДВОЈКИ ЗА 1/2 ОД НАЦИОНАЛНИОТ КУП РАБОТНИЧКИ К. - СЛОГА Ј. ПОБЕДА - НАПРЕДОК ПРЕТСТАВНИЦИТЕ НА КЛУБОВИТЕ ЗА ЖДРЕПКАТА КОСТА КОСТОВСКИ: ПОСАКУВАН ПРОТИВНИК Добивме посакуван противник. Во дуелите со Слога Ј имаме позитивен скор, па се надевам дека ќе ја повториме играта од вториот натпревар. Ако така одиграме, верувам дека ќе се најдеме во финалето. Нема веќе слаби противници, мора да се игра и да се победи. Ако не успееме да ја совладаме Слога Ј во овој двомеч, значи дека не заслужуваме да бидеме финалисти. РАФЕТ МУМИНОВИЌ: ПРОТИВНИК ЗА РЕСПЕКТ Работнички К е противник за респект и ќе биде тешко да се елиминира. Мислам дека финалистот ќе се добие по вториот натпревар кој ќе биде неизвесен како и првиот. Резултатите во првенството не се мерило во Купот. Се работи за две скопски екипи кои добро се познаваат. Сигурно ќе биде неизвесно. ИЛИЈА КИТАНОВСКИ: ИСТОРИСКА ШАНСА Сите три екипи кои освен нас се пласираа во 1/2 финалето се мошне квалитетни и затоа немаше многу разлика во тоа која ќе ни паднеше како противник. Сепак, сметам дека ја добивме најквалитетната, Победа. Но, нема да се предадеме однапред. Ова е историска шанса за Напредок, шанса на генерацијата и ќе сториме сй да бидеме финалисти. Се надевам дека нема да ја пропуштиме. Незначителна предност за нас е што првиот натпревар го играме во Прилеп. АЛЕКСАНДАР ЗАБРЧАНЕЦ: ПОБЕДА Е ФАВОРИТ Екипата на Напредок особено ја почитувам бидејќи се работи за квалитетна екипа, која игра за да се надигрува, игра фајтерски. Добивме добар противник. Но и покрај тоа Победа е фаворит, а тоа ќе го докажеме и на дело. Сметам дека сигурно ќе бидеме во финалето. Поздрав![:)]
StormAngel СЕРИЈАТА СОСТАНОЦИ ВО РЕДОВИТЕ НА ШАМПИОНОТ ОКОЛУ АНАЛИЗИТЕ НА ЕСЕНТА И ПЛАНОВИТЕ ЗА ПОНАТАМУ, ВО 'КЛАЈ- КЛАЈ' ФАЗА ЈАВНОСТА ДА НЕ ГО БРЗА ВАРДАР 'За понеделник и вторник се закажани состаноци на УО и стручниот штаб, по што многу работи ќе бидат јасни во клубот и в среда официјални информации ќе бидат лиферувани во јавноста на прес - конференција', нй извести во неделата портпаролот на Вардар, Атанас Костовски. Два дена подоцна, во вторник, при редовното телефонско комуницирање тој со сосема друга изјава. 'Состаноци се во тек, ќе се разговара за многу важни прашања, а став на УО на клубот и спонзорот Вујчиќ е дека јавноста не треба да го брза Вардар во донесувањето на решенија и одлуки кои се важни за клубот. Конкретни информации, следната недела'. Што да очекуваме денеска, утре? Можеби дека информации ќе има по Нова година или по 1 мај ?! Не си го гледа Вардар својот двор каде безмалку сй е 'заматено', туку чувствува притисок од јавноста, односно медиумите. Како велат, 'кој си ја има мувата на капата...' Состаноци во Вардар, ништо ново, веќе се традиција, но прашање е што од тоа ќе се изроди. Кога конечно сй ќе почне да функционира по вистинскиот колосек (ако не се знае како нека се препише од некој голем клуб надвор од Македонија), кога ли ќе се размислува барем три или шест месеци однапред. Кога ли ќе дојде денот кога изјавите нема да се порекнуваат или преиначуваат секој втор ден, кога Вардар ќе почне барем да наликува на сериозно организиран клуб?! Кога ќе дојде денот кога како новинар ќе имаш можност да му упатиш прашање на човек со вистински должности и обврски, кога сите ќе си ја вршат работата онака како што треба?! Како што тргнала 'клај - клај' работава, ќе се начека јавноста. Најново во Вардар, повторно ќе им се ревидираат договорите на фудбалерите и со нив Управата поединечно ќе разговара. Веќе видено, веќе слушнато, веќе испробано и неефективно. И повторно, ако не знаат како нека прашаат, ако не се способни, нека не се мачат. Резиме, во Вардар ќе нема класична транфер - листа како и неколку години наназад. Петков најави заминување, Мисердовски не се избори за место во тимот, исто како и Милевски, Брага, Начевски, Рамадани беше вратен да тренира, а не заигра, Спасовски и Симоновски се во посебна група на фудбалери кои поради повреди немаа никаков ефект. Стратев со изјава дека само десетина фудбалери задоволиле, значи останатите се под лупа, кој за недисциплина, кој за слаби игри, кој со 'умот во странство'. Работава е, ако се сложат да останат за помалку од досегашното, нека останат, во спротивно, секој ќе биде незадоволен и сам ќе побара да си оди. Значи, Вардар нема да им се заблагодари, Вардар нема став. Кога се евентуалните засилувања во прашање, најголемите се очекуваат со кам - бекот на Влатко Гроздановски и вистинската форма на Дарко Тасевски. Ќе се бара освежување во нападот со можноста да се доведе Гоце Толески од Напредок, ќе се направи обид и за Балдовалиев, а ако не тогаш во опција се и Наумов и Аце Толески од Цементарница 55. Во комбинација се и Никола Глигоров и Бојан Марковски, но тогаш и во спротивен правец би заминале неколку фудбалери од Вардар. Секогаш е отворена варијантата да се донесе некој играч од странство, но колку е Вардар во можност да плати за некој екстра квалитет ?! Н.Ѓуровски 'СТРОГА ДЕЛОВНА ТАЈНА' Состаноци, состаноци ама да се мисли шест месеци однапред Многу актуелно прашање во моментов (бидејќи од Вардар тоа го најавуваа за зимската пауза) е евентуалното расчистување на 'меѓусопственичките' односи во клубот. Сепак, според развојот на настаните, засега нема да дојде до дефинитивно (и официјално) расчистување меѓу Борче Ристевски и Слободан Вујчиќ. Дали ќе остане како и до сега, Вујчиќ доминантен спонзор, а Ристевски во сенка, но со печатите в рака. Ако е така, што е тука тогаш ново ?! На сите новинарски прашања на оваа тема одговорот е 'строга деловна тајна'. Но, се поставува прашањето, кој тогаш (ќе) назначува 'безимените' функции во Вардар и дали како и до сега сй ќе остане на 'жими мајка'? Ацо Заковски ќе глуми спортски директор, но нема да смее ништо без аминот на Брацо, Бранко Радевски ќе биде 'технико' без да знае кои му се правата и должностите, Серјожа Марков и Борче Ристевски ќе бидат потпретседатели без 'портфељ', Драган Живковиќ во претседателската фотелја, но далеку од случувањата, а Вујчиќ од надвор ќе праќа пари. До кога така и на кого тоа му одговара ?! Prevzemeno od Makedonski Sport Pozdrav![:)]
StormAngel НАШАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА ЗА КАНТАБРИЈА ЌЕ ПАТУВА НЕКОМПЛЕТНА БЕЗ ШАЌИРИ, ХРИСТОВ, СЕДЛОСКИ ...? Нашата фудбалска репрезентација, која на 25 декември ќе замине за Шпанија, а на 27 декември ќе одигра пријателски натпревар со репрезентацијата на провинцијата Кантабрија, најверојатно, нема да биде комплетна. Селекторот Драган Канатларовски ќе поведе 20 фудбалери, што значи дека од првиот список ќе отпаднат четворица бидејќи на него ќе има 24 играчи. Првата прозивка ќе биде закажана на 21 декември. 'Исконтактирав со сите репрезентативци на кои можам да сметам за оваа средба. За жал, по сй изгледа, макар што сй уште има време не ќе можам да сметам на Гоце Седлоски, кој е исцрпен од нон - стоп играње за Динамо и репрезентацијата, Гоце Христов и Артим Шаќири, кој има натпревар со ВБА.' Ќе има ли нови имиња во репрезентацијата? 'Ќе биде повикан Чадиковски, кој треба да биде проверен и кој даде согласност да биде наш репрезентативец.' На голманската позиција сме малку 'тенки', со оглед на тоа што единствено Јане Николоски брани стандардно во Слога Ј. 'Петар Милошевски ќе биде викнат, а освен него и Николовски ќе вклучам уште еден голман, Јорде Георгиевски од Работнички К., кој брани одлично во оваа полусезона. Треба да го почувствува собирот, атмосферата, репрезентативниот дрес. Верувам дека тоа ќе биде и потстрек повеќе за него за понатамошна работа'- изјави Канатларовски. Што се однесува до Пандев, Канатларовски рече дека секако смета на него и дека ќе биде на списокот. Како што неофицијално дознавме, разгледуван е и правилникот за наградување на репрезентативци за овој квалификациски циклус бидејќи вообичаено е тој да биде поинаков во зависност од видот на квалификациите и тежината на противниците. Дефинитивно сй уште не е решено колкави ќе бидат премиите бидејќи за тоа ќе решава УО на ФФМ, а по доставениот предлог од стручниот штаб. Prevzemeno od Makedonski Sport Pozdrav![:)]
a-pin-dim sepak i ovdeka ke kazam do deka se mesha politikata vo sportot vo makedonija nema da ima sport.
StormAngel СОСТАНОК НА КОМИСИЈАТА ЗА ФОРМИРАЊЕ КРИТЕРИУМИ ЗА ДОСТАВУВАЊЕ ПРОЕКТИ ЗА ХЕТ-ТРИК ПРОГРАМАТА НА УЕФА ПРВАТА АПЛИКАЦИЈА НАЈВАЖНА Разгледување на основите на хет-трик програмата на УЕФА, која на сите федерации во Европа им овозможува врз основа на примени апликации за инфраструктурни проекти да добијат 2, 5 милиони швајцарски франци, беше темата за која вчера се состана нашата комисија која треба да ги формира критериумите, а подоцна да ги разгледа проектите од нашите клубови. Претседател на ова тело е Владимир Симеонов. 'Оваа програма УЕФА ја почна на 1 август оваа година, но подоцна со допис ни јави дека таа ќе се одложи за по Нова година. Ги разгледавме документите и констатиравме дека ниту една федерација не може да доставува забелешки на нив бидејќи се работи за нешто конкретно, нешто што го диктира европската куќа на фудбалот. Од таа причина сите федерации или ќе ги спроведат критериумите или воопшто нема да добијат средства. Трета опција нема'- изјави Симеонов. Кога би можело да се очекува наше аплицирање во УЕФА за одобрување на овие средства? 'Штом ќе ги добиеме апликационите форми и динамичкиот план за користење на средствата, веднаш ќе пријдеме кон конкретна работа. Нема простор за манипулација бидејќи комплетните проекти кои ќе вклучуваат во себе сй она што се бара ќе бидат разгледувани од посебна комисија на УЕФА. Таа комисија или ги одобрува или ги одбива. Настрана тоа што преку разни форми и ќе го следи изведувањето на работите. Мислам дека до крајот на годинава ќе ги разгледаме пристигнатите проекти и ако е сй в ред ќе ги определиме оние кои имаат приоритет'. Зошто е важно да аплицираме во УЕФА? 'Првата апликација е многу важна бидејќи ако сй завршиме навреме и се држиме кон критериумите, постои можност да добиеме не само 2,5 милиони франци туку уште толку за истата работа. Ние како комисија ќе дадеме само предлог до нашиот УО во врска со тоа кои проекти ќе бидат испратени до УЕФА, но последниот збор ќе го има фудбалската влада'- заврши Симеонов. Поздрав![:)]
GoDsHaNd Vardar shampion :)) Rabotnicki - Sloga. Znaci na gradski pak incidenti ke ima:)))
StormAngel Ne sum siguren za toa.Ne veruvam deka ke ima incidenti. Pozdrav![:)]
StormAngel ДЕНЕСКА, ВО 13 ЧАСОТ, НА ПОМОШНИОТ ТЕРЕН НА РАБОТНИЧКИ К., МЕЧ МЕЃУ МЛАДАТА (21год.) И МЛАДИНСКАТА (1986 год.) РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА НА МАКЕДОНИЈА ГЕНЕРАЛКА ПРЕД МЕЧОТ СО СЦГ ВО ОХРИД Денеска напладне (13 часот), на помошниот терен на Работнички К., интересен ревијален натпревар меѓу младата репрезентација (21 год.) и младинската селекција (1986 год.) на Македонија. Мечот всушност има карактер на генерална проба на младата репрезентација која ја очекуваат две средби на 15 и 17 овој месец со соодветната селекција на Србија и Црна гора на стадионот 'Билјанини извори' во Охрид. Селекторот на младите, Мирсад Јонуз, со изјава: 'Средбата со помладата фудбалска генерација на Македонија има за цел еден сериозен тест пред двата настапа против екипата на Србија и Црна Гора во Охрид, иако сй уште сме во фаза да видиме што повеќе кандидати на репрезентацијата кои ќе ги бранат боите во светските квалификации. Мора да истакнам дека конкуренцијата е жестока, има нови имиња кои сериозно се наметнуваат да го облечат државниот дрес'. Неговиот противник селекторот на генерацијата 1986 година Трајче Ковачев додава: ' Сметам дека ќе бидеме сериозни спаринг партнери на постарите младинци и очекувам квалитетен натпревар. Повикав 22 фудбалери со цел да видам нови кандидати бидејќи напролет нй очекуваат големи предизвици'. Pozdrav![:)]
StormAngel СОБИР НА СЕЛЕКТОРИ И ТРЕНЕРИ Со почеток во 10 часот, денеска, во куќата на фудбалот Младинската комисија на ФФМ ќе го одржи првиот договорен состанок со новоизбраните селектори и тренери. Основна тема на разговорот и обврски ќе биде поднесување предлог програми на репрезентативно ниво за 2004 година бидејќи претстојат многу настапи на речиси сите македонски млади селекции. Pozdrav![:)]
GoDsHaNd Veruj, i pamti go ova, ke vidish:)))
StormAngel Aj da vidime.[;)] Pozdrav![:)]
StormAngel СТЈЕПАНОВИЌ И ТОДОРОВСКИ ДОБИВААТ ШАНСА 'Како што и ветив пред некој месец, еве за првпат им давам шанса на Остоја Стјепановиќ (Телеоптик) и Благоја Тодоровски (Вардар). Тие двајца ќе имаат можност против една силна селекција каква што е оваа на СЦГ да ги искажат сите свои квалитетите. Покрај нив тука на располагање имам вкупно 20 фудбалери и сите тие ќе добијат соодветна минутажа на овој двомеч. Едонствено од оние на кои што сериозно сметам недостасува Ндерим Неџипи', дополнува Јонуз. МИТРОВ СЕ ЖАЛА НА МАЛА ПОВРЕДА Од оние 20 репрезентативци кои се во Охрид (инаку нашата репрезентација исто како и гостинската е сместена во хотелот Гранит) единствено под знак прашалник е настапот на Иљо Митров од Турново. Имено, само тој се жали на помала повреда, но можно е сепак да одигра некоја минута барем на втората средба. Pozdrav![:)]
StormAngel ДЕНЕСКА (13 ЧАСОТ), ВО ОХРИД ЌЕ СЕ ОДИГРА ПРВИОТ ОД ДВАТА ПЛАНИРАНИ МЕЧА МЕЃУ МЛАДИТЕ СЕЛЕКЦИИ НА МАКЕДОНИЈА И СЦГ ЈОНУЗ ГИ ТЕСТИРА НАДЕЖИТЕ Денеска, на стадионот 'Билјанини Извори' во Охрид, со почеток во 13 часот ќе се одигра првиот од двата пријателски меча меѓу младите селекции до 21 година на Македонија и СЦГ. Овој двомеч против една од најсилните селекции на Стариот континент ќе биде последна проверка оваа година за нашиот селектор Мирсад Јонуз кого наесен го чекаат квалификациите во 1. група против Чешка, Холандија, Романија, Финска и Ерменија. 'И да сакавме не можевме да најдеме подобар противник од младата селекција на СЦГ за уште еден, последен тест за оваа година. Избраниците на мојот колега Владимир Петровиќ - Пижон се квалификуваа на завршните натпревари за ЕП што ќе се одржи идната година. Имав можност да ги проследам на касета двата меча со Норвешка и сй уште сум во дилема кое е вистинското лице на оваа репрезентација. Дали е она белградското кога го декласираа Норвежаните со 5:1 или, пак, она од реваншот кога во Осло загубија со 0:3. Сепак, се работи за силна репрезентација која мора да се респектира во целост. Но, има најави дека Петровиќ за денеска и за в среда не ќе може да смета на своите 3-4 најдобри фудбалери', вели селекторот на младата репрезентација на Македонија Мирсад Јонуз. Во продолжение тој напомена дека на овие две средби иако посакува добар резултат, сепак, тој ќе биде во втор план. 'Она што го почнавме од пријателската средба со Албанија деновиве во Охрид го завршуваме. Им даваме шанса буквално на сите кои нешто значат во нашиот фудбал без разлика каде играат. Овие два меча со СЦГ ќе бидат уште една проверка на квалитетите на тие играчи. На поширокиот список ние имаме околу 35 фудбалери, но, сепак, 'костурот' ќе биде составен од 20 фудбалери кои ќе бидат во преден план. По завршувањето на претходните квалификации оваа есен поголем дел заради старосната граница ја напуштија селекцијата и сега мораме да создадеме една нова, квалитетна репрезентација која ќе има многу поголем успех во иднина. Мислам дека сме на добар пат тоа да го сториме', рече на крајот Мирсад Јонуз. [img]http://www.sport.com.mk/vesnici/1705/sliki/5105.jpg[/img] На мегдан со силна репрезентација- Мирсад Јонуз (adasot moj)[:D]
GoDsHaNd Jas sum najdobar strelec, da viish kako strelam :)))
StormAngel СЕЛЕКТОРОТ КАНАТЛАРОВСКИ НА ДУЕЛОТ СО КАНТАБРИЈА СО ВИДНО ИЗМЕНЕТ СОСТАВ СО НОВ ТИМ ВО ШПАНИЈА Од стандардните првотимци на располагање се ставени само Трајанов и Стојановски заедно со Милошевски, Ставревски кои доаѓаат денеска [img]http://www.sport.com.mk/vesnici/1712/sliki/5125.jpg[/img] Одлични услови во Негорски Бањи [img]http://www.sport.com.mk/vesnici/1712/sliki/5124.jpg[/img] Словенечка врска- Чадиковски и Треневски Саботниот ревијален дуел со шпанската провинција Кантабрија ќе биде првиот тест пред новиот квалкификациски циклус за селекторот Канатларовски кој ќе треба да ги испроба силите на неколкумина фудбалери кои 'гризат' за место во првиот тим. Само четворица кои имаа голема минутажа на последните дуели се на располагање во дресот со државниот грб за претстојниот дуел во Сантандер. Трајанов и Стојановски се веќе во базата во Гевгелија, а денеска се очекуваат Милошевски и Ставревски. Ова е знак дека популарниот Цапар со нови сили ќе им се спротивстави на Шпанците, но и покрај ваквите констатации вреди да се спомене дека и сегашниот состав има потребен квалитет. Во ова се уверивме во текот на вчерашниот ден кога 'Македонски Спорт' ја посети базата на нашиот национален тим каде владее одлична работна атмосфера која дава знаци за добар меч в сабота. 'И покрај тоа што не ни играат неколку стандарни првотимци јас верувам во овој состав. Ме радува формата на Треневски и начинот на кој тој работи на овие тренинзи. Покрај него и сите други придонесуваат да се создаде една позитивна клима пред саботниот меч со Кантабрија', вели Канатларовски, кој вчера убаво ги испоти 16-те фудбалери на терените во Негорски бањи каде во 100-те ефективни минути со работа можеше да се види дека репрезентативците и покрај паузата сй уште се во добра форма. Во текот на денешниот денм националниот тим го посето Хари Хаџи Ристески првиот човек на ФФМ. КОЈ НА МЕСТОТО ОД МИТРЕСКИ!? Денеска Канатларовски денеска ќе објави кој ќе биде замената за Александар Митрески. Фудбалерот на Градсхоперс го откажа доаѓањето поради проблемите со зглобот на десната нога кој го мачи во последните 6 месеци. Митрески играше за својот клуб, но ризикот е голем и затоа е одлучено тој да не доаѓа. Со доаѓањето на Милошевски и Ставревски националниот тим ќе брои 18 фудбалери од кои тројца се голмани. Тоа значи дека е неопходен уште еден фудбалер од средниот ред. НА ТРЕНЕВСКИ МУ ГОДИ ПОВИКОТ ВО НАЦИОНАЛНИОТ ТИМ КАДЕ Е ПО ПАУЗА ОД 5 ГОДИНИ ВО СЛОВЕНИЈА СЕ ВРАТИВ ВО ЖИВОТ Канатларовски упати пофални зборови за Виктор Треневски, плејмејкерот кој во изминатата година имаше блескави партии за словенечките екипи Мура и Копер. 'Овој повик во националниот тим само ми ја разубави оваа успешна година. Убаво е кога пак си во дресот со државниот грб затоа што по 5 години повторно сум тука', вели Треневски, кој најавивува дека зимава од Копер можеби ќе замине во тимот на Драва од каде има фантастична понуда. 'Точно е тоа дека во Словенија се вратив во живот. Со Мура останавме во лигата, а со Копер направивме европски бум во Интер-тото купот. На 7 средби дадов 6 голови, а со тоа го срушив рекордот на постигнати погодоци на евро-сцената за еден словенечки тим', напоменува Треневски, кој заедно со Чадиковски се нашите 'Словенци'. ЗА ФФМ 36.000 ДОЛАРИ Менаџерската агенција 'Емад Спорт' ја носи Македонија на мегдан со селекцијата на Кантабрија во Сантандер. ФФМ за овој дуел ќе инкасира 36.000 американски долари, а притоа се платени авионските билети за 32 члена од нашата експедиција. Токму Фуад Дехари од истата агенција е во преговори за нов дуел во февруари кога има комбинација да гостуваме во Кина. ФУДБАЛЕРОТ НА ЦВОЛЕ ЈА ОБНОВИ ТЕШКАТА ПОВРЕДА НА КОЛЕНОТО ЃОРЃИ ХРИСТОВ ВО 'АУТ' ДО ЈУНИ Холандските медиуми во текот на вчерашниот ден објавија дека Ѓорѓи Христов, голгетерот на Зволе, поради обновената повреда на десното колено ќе паузира до јуни. Тој се повреди во петокот на тренинг пред дуелот со НЕЦ Нијмиген, неговиот поранешен клуб. Поради проблемите со коленото Христов беше во 'аут' по една сезона кога беше член на Барнсли и НЕЦ Нијмиген. 'Ова е лоша вест за мене и националниот тим. Целата наша игра се базираше врз неговото присуство во нашиот состав. Сепак, мислам дека треба да гледаме на светлата страна. Христов е голем борец кој ќе стори сй што е можно поскоро да се врати на теренот', беа зборовите на Канатларовски по најавите дека голгетерот ја обновил повредата. Pozdrav![:)]
StormAngel МЕНАЏЕРСКАТА АГЕНЦИЈА ОД БИЛБАО ПОБАРА ОД ФФМ ДА ГИ ПРИКАЖЕ РЕАЛНИТЕ ТРОШОЦИ ОД КАНТАБРИЈА ЌЕ СЕ БАРААТ 75 000 ЕВРА Реалните трошоци за подготовките за натпреварот со Кантабрија според Фудбалската федерација на Македонија изнесуваат околу 75 000 евра, што заедно со веќе префрлените 20 000 евра за авионските билети изнесува околу 95 000 евра. Ова е сума во која се пресметани трошоците за сместување, визи, повик на фудбалерите, транспорт и сл., а во неа се и околу 40 000 евра што требаше да ги добиеме како надомест за натпреварот. Значи реалните трошоци се 35 000 евра и заработувачката 40 000 евра, вкупно ФФМ ќе бара 75 000 евра. Образложението на генералниот секретар Лазе Митровски за ова е дека освен трошоците кои се направени на нашата репрезентација н е пропаднат терминот за пријателска средба бидејќи дуелот со Кантабрија бил одамна закажан, а поради тоа се одбиени понудите од Валенсија, Јамајка и Мексико кои во меѓувреме пристигнале. Сево ова е направено по факсот кој вчера пристигна од агенцијата 'Бај Спорт' од Билбао, која беше организатор на овој натпревар, во кој се бара нашата федерација да ги прикаже реалните трошоци кои ги има околу оваа средба. СЛОВЕНЕЧКИОТ АВИОПРЕВОЗНИК СИ РАБОТИ ПРОФЕСИОНАЛНО И ДОМАЌИНСКИ АДРИЈА ГИ ВРАЌА САМО ТАКСИТЕ Авиокомпанијата Адрија, со која требаше да се патува за Словенија, не ги враќа парите за билетите. Поради фактот што летот веќе бил закажан, билетите платени, сй обезбедено на време, Словенците не се согласиле со враќањето на средствата. Единствен дел од парите кои ќе биде вратен е оној кој е даден за авионските такси, што е незначително во споредба со сумата која е дадена за билети. Pozdrav![:)]
StormAngel ИЗБОР НА ЗАСЛУЖНИТЕ ВО ОРГАНИЗАЦИЈА НА ФФМ НАЈДОБРИТЕ ЌЕ СЕ БИРААТ НА 9 ЈАНУАРИ Фудбалската федерација на Македонија свеченоста за избор на најдобрите во фудбалот во неколку категории ќе го изврши најверојатно на 9 јануари. Иако сй уште не е дефинирано, свеченоста најверојатно ќе биде организирана во хоптелот Александар Палас. Инаку, ќе се бираат најдобар фудбалер во машка и женска конкуренција и најдобра екипа во машка и женска конкуренција, најдобар судија, најдобар тренер, судија, спортски работник и др. ПРЕДЛОГ БУЏЕТОТ ЧЕКА НА СЕЛЕКТОРИТЕ ЦАПАР И ЈОНУЗ СС УШТЕ БЕЗ ПРОГРАМИ Селекторите на А репрезентацијата, Драган Канатларовски, и на младата селекција, Мирсад Јонуз, сй уште немаат доставено програми за активностите на своите селекции во следната година. 'Сй уште нема програми од двајцата. Канатларовски и Јонуз се должни тоа да го сторат веднаш по божиќните празници бидејќи од нивните програми во најголем дел зависи каква ќе биде проекцијата на буџетот на федерацијата за следната година'- изјави Митровски. Pozdrav![:)]
GoDsHaNd So nas ushte nekoja godina nema da saka ni tadzakistan fudbal da igra:)
StormAngel Ne e do toa Godshand,nego do nasata ni mila i draga uprava koja sto ima vili na Vodno i Ohrid.[:D] Pozdrav![:)]
StormAngel ДЕНЕСКА КАНДИДАТИТЕ ЗА ТРЕНЕРИ СО 'А' ЛИЦЕНЦА ЌЕ ГИ ПОЛАГААТ ЗАВРШНИТЕ ИСПИТИ ВО ЧЕКОР СО ПРЕПОРАКИТЕ НА УЕФА Најамбициозните фудбалски педагози денеска треба да ги крунисаат напорите за стекнување на највисоката стручна тренерска титула со логото на УЕФА. Дваесеттината кандидати, кои претходно веќе се стекнаа со дипломи за фудбалски тренери со 'Б' лиценца ќе се обидат да докажат дека го совладале материјалот за повисока тренерска категорија. Директорот на Едукативниот центар на ФФМ Небојша Марковски не го крие задоволството што Македонија со крупни чекори се ближи кон најценетата тренерска лиценца, 'ПРО', со која на нашите тренери ќе им се отворат вратите за работа и надвор од границите на Македонија. Досегашните резултати на кандидатите кои аплицираат за 'А' лиценца навестуваат дека тие со успех ќе го положат и последниот тест што содржи 45 прашање од три области. До официјалната промоција кандидтите ќе треба да ја завршат и 'домашната задача', а тоа ќе биде одредена тема од фудбалската игра. Наспроти некои тренери кои скептично гледаат на иницијативата на Едукативниот центар на ФФМ за стручно усовршување на тренерите, поддршката од менторите на УЕФА како и позитивните оценки за доследно спроведување на предвидената програма, покажуваат дека Македонија барем на овој план чекори во вистинската насока. Строгите прописи на УЕФА не трпат импровизации така што во блиска иднина сите екипи и национални селекции што ќе играат официјални натпревари под капата на европската фудбалска асоцијација ќе мора да бидат водени од тренери со соодветна 'ПРО' лиценца. Pozdrav![:)]
StormAngel СТРУЧНИОТ СОВЕТ НА СУДИИТЕ НА МАКЕДОНИЈА СО ПРЕДЛОГ ЗА СУДИЈА НА ГОДИНАТА ДЕЛЧО ПРЕД СИТЕ Во првите денови по Новата година Фудбалската федерација на Македонија традиционално промовира најдобри поединци на годината во пооделни категории, во кои е изборот и за судијата на годината. Во судиската фела доста се коментира околу најдобрата 'свирка' на годината, конкуренција во која најмногу се споменуваа имињата на интернационалците Емил Божиновски и Делчо Јакимовски, како и на прилепчанецот Горан Спиркоски. Вчера, конечно, ја добивме официјалната вест од Стручниот совет, кој доби виза од Судискиот одбор да го предложи најдобриот судија на годината. ' Како стручно тело кое документирано направи анализа на судењето во 2003 година за судија на годината нема дилеми да го предложи интернационалецот Делчо Јакимовски. Сметаме дека покажа стандарден настап во текот на годината вклучувајки ја во прв ред и одличната арбитража на финалето за Купот на Македонија меѓу Слога Ј и Цементарница. Повеќе ранг-листи на судиите на годината нема официјално да се објавуваат, истите ќе бидат интерна работа на судиската организација. Тоа впрочем е и препорака од УЕФА, поточно од нејзиниот член Словенецот Шаин, кој неодамна беше во посета на Македонија', беа првите зборови на претседателот на Стручниот совет на судиите на Македонија Боро Мадиќ. - Напролет стартува единствената судиска листа ? ' Секако дека заедно со Судискиот одбор и комесарот за делегирање интензивно се подготвуваме со единствена судиска листа за Првата и Втората лига да го подобриме квалитетот на судењето, да им дадеме поголема шанса на младите судии и да бидеме бескомпромисни кон лошата арбитража на нашите фудбалски терени', заврши Боро Мадиќ. Pozdrav![:)]
StormAngel ВАНЧО КОЦЕВ, СУПЕРВИЗОР НА УЕФА Судиската организација на Македонија треба да достави до УЕФА имиња на двајца кандидати за судиски супервизори. Предложен е Ванчо Коцев, во свое време еминентен судија од ЈУ- просторите, а другиот кандидат засега е неизвестен. ' Ванчо Коцев е познато судиско име, со меѓународна репутација од бившите југопростори, додека за вториот наш иден судија супервизор на УЕФА има неколку кандидати. Приоритет за добивање виза е познавање на англискиот јазик, што секако е и голема бариера за нашите контролори', вели Боро Мадиќ. Pozdrav![:)]
StormAngel ВО СЕЗОНАТА НА НАЈСЛАБО СУДЕЊЕ, ИЗБОРОТ НА ДЕЛЧО НЕ ИЗНЕНАДУВА НИКОГО?! ПО НОТИТЕ НА ВЛАСТА Со секоја промена на власта во Мак-фудбалот, се менува и музиката на свирчето на Делчо [img]http://www.sport.com.mk/vesnici/1718/sliki/5133.jpg[/img] "Магично" свирче- Делчо Јакимовски и Лазе Митревски 'Македонски спорт' вчера ги потврди најавите од изминатиот период дека Делчо Јакимовски ќе биде избран за најдобар судија во Македонија за 2003 година, според критериумите на релевантните фактори. Со овој избор се заокружува најслабата сезона на македонскиот фудбал на сите нивоа. Колку и да се обидуваат челниците на ФФМ да го тврдат спротивното, повикувајќи се на некаков консензус, дека наводно клубовите имале полни усти со фалби за 'регуларноста, квалитетот' и правичноста на судиите', стварноста ги побива веќе во стартот и рефлектира нешто друго. Оваа полусезона се доделени најмногу слаби оценки на судиите. Изборот на Делчо Јакимовски за судија на годината, според Стручниот совет математички можеби е исправен, ако се гледаат само голите бројки. Но, што е со реалноста? Делчо Јакимовски знае да суди, ако сака. Потврда за тоа е и знакот на ФИФА што го носи на дресот, меѓутоа во домашното првенство очигледно е премногу оптоварен со политиката на Федерацијата и раководството во неа. Па, така, со секоја промена на 'станарите во Куќата на фудбалот', се менува и музиката на свирчето на Делчо. Со осамостојувањето на РМ и тогашен ФСМ и доаѓањето на првиот претседател, Делчо погледна кон север и се насели во канцеларијата во Градски Парк. Со доаѓањето на Ламбе, сите очекуваа дека Делчо ќе го снема од главната листа, но не сметаа на неговата способност за камелеонско менување на боите, па така Делчо се сврте кон исток и ја засвири 'Во Струмица на улица'. Се разбира, доаѓањето на Хари значеше и нова епизода во серијалот на Делчо бидејќи во нашиот фудбал се менуваат само имињата, а принципот е ист. Како што е ист и нашиот Делчо. Тој веднаш знае како и за кого да свири. Нормално, во такви околности, најпривилегирана стана Победа. Истата екипа која да можеше ќе го запалеше Делчо на плоштадот во Прилеп пред две сезони, кога им судеше против Беласица, на тогаш моќниот Бате Ване. Очевидците и денес свежо се сеќаваат на 'диригираното' исклучување на Тони Мицевски во првото полувреме. Изненадувањето беше дотолку поголемо што на клупата на прилепчани седеше неразделниот другар на Делчо, а сегашен селектор на младите, Мирсад Јонуз. Памтењето добро нй служи, па ќе го потсетиме и на далечната 95/96 кога во Тетово играчите на Љуботен во 93. минута го напуштија теренот, по пеналот досуден од, погодувате, 'легендата' Делчо Јакимовски. Pozdrav![:)]
StormAngel УТРЕ ВО ХОТЕЛОТ 'АЛЕКСАНДАР ПАЛАС' ИЗБОР НА НАЈДОБРИТЕ ВО МАК - ФУДБАЛОТ ВО 2003 ДИМИТРОВСКИ, СЕДЛОСКИ, ВАРДАР, СТРАТЕВ... Свечената сала на хотелот 'Александар Палас' утре (18 часот) ќе биде збирно место на најуспешните фудбалери и фудбалски работници во годината 2003 што веќе е зад нас. Фудбалската федерација на Македонија на свечен начин ќе им оддаде признанија на најдобрите, а според информациите, епитетот најдобар македонски фудбалер ќе му припадне на напаѓачот на Победа и најдобар стрелец на изминатата полусезона, репрезентативецот Драган Димитровски. Тој имаше забележителни настапи за својот клуб во домашното првенство и во Интер - тото Купот, а имаше и настап во државниот дрес на мечот со Словачка во Жилина кога го постигна и израмнувачкиот погодок. Признанието за најдобар млад фудбалер најверојатно оди во рацете на Алмир Бајрамовски, 'отфрлениот' вардарец кој блесна во сиот свој сјај во редовите на Цементарница 55. Неговиот потег, голот со 'ножички' кој го постигна во Полска против Катовице, уште долго ќе се памети и прераскажува, а Бајрамовски имаше забележителни настапи и во младата селекција на Македонија, до 21 година. Лауреат од редовите на македонските интернационалци кои со успех настапуваат ширум Европа треба да биде Гоце Седлоски, еден од капитените на нашиот државен тим, столбот на одбраната на Динамо Загреб, кој со својот клуб ја освои шампионската титула во Хрватска и настапуваше во квалификациите за Лигата на шампионите и првото коло од Купот на УЕФА. Најдобар тренер во 2003 е шефот на стручниот штаб на Вардар, Зоран Стратев, кој со 'црвено-црните' го постигна најголемиот успех во историјата на клубот и македонскиот клупски фудбал воопшто, а претходно како стратег на Цементарница 55 го освои Купот на Македонија. Со одличната презентација на мак - фудбалот на европската клупска сцена Вардар го заслужи признанието за нај - екипа во 2003 година. Елиминациите на Бери Таун и ЦСКА Москва и настапите против Спарта Прага и Рома го кренаа фудбалскиот дух во државата. Наградата за најдобар тренер во младите категории најверојатно ќе ја понесе Баже Лазаревски, а може листата на наградени да биде и зголемена со уште некоја категорија. Pozdrav![:)]
StormAngel НАЈ - СТРАНЕЦ - ВАНДАИР Најдобар странец во Македонија во изминатата година е бразилскиот интернационалец Дос Сантос Вандаир. Со своите одлични игри тој има големи заслуги за освоениот трофеј на Цементарница 55 во Купот на Македонија, а потоа имаше извонредни настапи и за Вардар во квалификациите за Лигата на шампионите. ЛОМБАРДИНИ И СПИРОВСКА МЕЃУ ЖЕНИТЕ На женската екипа на Ломбардини, актуелниот шампион на Македонија, и припаѓа признанито за најдобра екипа, а нај - фудбалерка во 2003 е Виолета Спировска, членка на Ломбардини и голгетерка на лигата. Pozdrav![:)]