Ѓорче Петров сака да стане град
Ѓорче Петров сака да стане град
OooOo http://int.dnevnik.com.mk/defaulteeaf.html?pBroj=2328&stID=26506 Општината Ѓорче Петров треба да се оддели од градот Скопје и да почне да функционира самостојно, како посебен град. Ова барање го истакна Зоран Никифоровски, член на Советот на општината, на седницата што се одржа вчера. - Општината Ѓорче Петров ги исполнува сите услови за да функционира како посебен град. Имаме железничка инфраструктура, клиники, основни и средни училишта. Не гледам причина зошто да не се одвоиме од Скопје. Кога може едно Панчево да функционира како посебен град, а е дел од Белград, зошто да не може и Ѓорче - прашува Никифоровски. Тој смета дека иницијативата треба да почне од членовите на Советот, кои ќе го спроведат барањето до повисоките градски институции. Затоа и го предложил тоа на вчерашната седница. Но, како што вели Никифоровски, неговата иницијатива не ја поддржале советниците, кои предлагаат тоа барање да се упати до Владата само преку покренување граѓанска иницијатива. - Советниците не сакаат да ги поддржат моите барања, се плашат и затоа се кријат зад граѓанската иницијатива - вели Никифоровски. Тој изјавува дека уште еднаш ќе се обиде да го стави ова прашање на дневен ред на седниците на Советот на општината. Ако не успее, ќе покрене приватна иницијатива, односно ќе собира потписи од граѓаните и ќе распише референдум. Тој вели дека и онака населбата Ѓорче Петров сега "65 отсто функционира самостојно". Тој смета дека би било добро кога општината Ѓорче Петров, заедно со населбата Влае, би профункционирала како самостојна целина. I ja ne gledam prichina. Gjorche Petrov od uvek bil posebno napishan na kartata na Makedonija. Kje mu se ostvari zhelbata na DJ_Shema [:D]
DJ_SHEMA па зарем не е?
fio абе ѓорче нема асфалтирани улици, град ќе стануел :-))))))))
micko ja se prijavuem ko dobrovolen da rabotam na granicen premin gjorce petrov (vlae) - skopje. kje imate razni vidovi vizi: 1 den = 10 euro 7 dena = 50 euro 30 dena = 250 euro godina dena = 500 euro dozivotna = NEMA viza moze da se izvadi vo konzulatot odma do kafana "kaj zlate" ili na lice mesto na granicniot premin. mada na lice mesto e malce poteshko zoshto nema kafana u blizina pa se preporacuva sekogas da imate 20-ka so povekje kromiT i 2 lepinji (normalno za granicarite). izbeguvajte patuvanja okolu 3 saat zosho lugje se vrakjaat od rabota od stranstvo.
HaCkEr` zaebi.. nema da mozam da odam tetovo na gosti.. kje treba na micko pari da mu plakjam okolku 50 euro samo za nego...poskap si od avtobus da ti emm.. ne ne PREDLOGOT NE SE PRIFAKJA:)
n/a Jas kako pretsedatel ke razmislam malku moze pa i da go resham za grad shto znaesh ako me cuknat ulaite HauHAHUAHuahuHuhauHAuahUa Pozdravche...[:)]
Strelec a ti pretsedatel si?
a-pin-dim
quote:
Originally posted by Strelec
a ti pretsedatel si?
uvek bil precedatel na stajana :o) vo skolono