Gostivar-Gradoт na rekata Vardar
Gostivar-Gradoт na rekata Vardar
StormAngel Малку инфо за Гостивар. Градот Гостивар се наѓа во западниот дел на Македонија, поточно во Горен Полог. Има исклучително добра местоположба бидејќи лежи на крстопат со исклучително значајни линии. Тие водат на север кон градот Тетово и понатаму кон Скопје, на југ кон градовите Кичево и Охрид, а на југозапад кон градот Дебар. Поради тоа Гостивар се има развиено во исклучително важна населба како во полето така и во планинската област. Бројот на населението во Гостивар се движел на следниов начин: Година: 1874 1900 1921 1948 1961 1977 Жители: 2.000 4.000 4.885 7.832 12.788 32.926 Од искажаново се забележува дека од 1874г. бројот на жители во Гостивар бележи постојан пораст. Спрема пописот извршен 1961г. бројот на малцинствата спрема бројот на Македонци кои живееле во Гостивар е следниов: Национална припадност: Македонци Турци Албанци Број на Жители: 5.092 4.349 2.904 Бројот на претставниците на другите национални малцинства бил занемарлив. Со последниот попис извршен во 1994г.состојбата е драстично изменета. Таа, спрема податоците од заводот за статистика, изгледа вака: Национална припадност: Македонци Турци Албанци Роми Срби Власи Друго Број на жители: 20.110 13.752 68.926 2.138 308 11 2.844 Во врска со добрите стопански и сообраќајни прилики, па и со постојаното зголемување на населението, од втората половина на минатиот век во градот Гостивар започнуваат да се отвараат занаетчиски и трговски дуќани. Воведен е и пазарен ден (Вторник). Со овие новонастанати прилики во тоа време започнува просперитетот на Гостивар. Велешките и Тетовските трговци, Крушевските и Кичевските занаетчии се меѓу првите во создавањето на Гостиварската чаршија. Во тоа време во Гостивар голема експанзија бележеле разни занаети, кои пред се служеле повеќе за задоволување на селските потреби. Порано во Гостивар имало многу терзии, опинчари, самарџии, сарачи, казанџии и т.н. Во денешно време, овие занаети се пред прагот на потполно исчезнување, или се сведени на бледи спомени меѓу населението. Во поново време, градот Гостивар добива обележје на важно популационо и стопанско седиште во западниот дел на Македонија. Поздрав![:)]
cile Tajci izvini molim te sto ja prekinuvam vo ovaa beskrajno plodna i poucna diskuja, ama da ne go vide bre toj skokalceto so mi go zemal nemozam nigde da go najdam.
TAJCI74
quote:
Originally posted by cile
Tajci izvini molim te sto ja prekinuvam vo ovaa beskrajno plodna i poucna diskuja, ama da ne go vide bre toj skokalceto so mi go zemal nemozam nigde da go najdam.
NP ahahahahahaha go snema cile se uplase da ne mu go zemis ,pa neidi poveke se krije [:D][:D] ako go vidam odma ke go fatam zagusa [}:)] lol nazad skokalceto ili zivotot [:p][:D] btw da se vratime na temava [:D] GOSTIVAR_GRADOT NA REKATA VARDAR e od kade na vardar [:D]
cile Treba temata da bide Pominal Vardar pokraj Gostivar [8D]
StormAngel Imame namera da napravime i uste edna ulica no ni falat uste malce pari.Pa,koga ke bideme knap so parite,ke vi se javam.[:D]
TAJCI74 E so ima vrska perite so politikata tuka a a a a ??????[:)]
ozonce i jas kelav na seta taa
StormAngel Ke postavam barikadi.[:D] Biki nema nigde da ide...mora da ja dovrsi partijata.
Biki vazi be bejb zar za edna partija bilo problem..i dve ke ti praam ako sakas..ti samo izrazi zelba[:D] a ti rage u meguvreme baraj sledeca zrtva[:D]
StormAngel Bejb kolku si samo darzeliva.[;)] Moze da ja dovrsime ovaa partija prvo pa posle za drugi da mislime[?] Mislam ako e ok so tebe toa.
Biki ehh..pa koa si ti vo prasanje..ednostavno ne mozam da ti odoleam:P)))
StormAngel Drago mi e za toa.[:)]
a-pin-dim
quote:
Originally posted by bluehim
Ako e pomegu nea i tebe togas sto me stavas mene u nebrano i mi baras sliki?Baraj i sam.[:D]
jas sakam od tebe :o)
ozonce ubavi momi imate u toa gostivar, kon krajot na mesec mart treba da odam na vikend u gistivar belki ke ja osetam atmosferata od slikite :)
miden1mk PA SE ZNAE , GOSTIVAR E EDEN OD NAJUBAVITE I NAJEKOLOSKITE GRADOVI VO MAKEDONIA ZASTO? NAJUBAV :ZATOA STO IMA NAJUBAVI DEVOJKI![:)] NAJEKOLOSKI:ZATOA STO NE RABOTI NIEDNA FABRIKA![|)] POZDRAV
StormAngel [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/restorani/1mifi.jpg[/img] Ресторан „Мифи“ се наоѓа во близина на автобуската и железничката станица E-mail: [email protected] [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/restorani/1mifi4.jpg[/img] Pozdrav![:)]
StormAngel [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/restorani/stari.jpg[/img] Пицерија „Стари“ бул. „Браќа Ѓиноски“ 132; телефон: 042 218 111 E-mail: [email protected] [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/restorani/stari1.jpg[/img] Pozdrav![:)]
StormAngel Ноќен клуб „Аксиос“ кликни на сликите за зголемување Ноќен-Клуб „Аксиос“ [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/zabava/axios.jpg[/img] [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/zabava/axios1.jpg[/img] Се наоѓа во комплексот спроти Општинската зграда, на II кат E-mail: [email protected]
StormAngel Ноќен клуб „Елдорадо“ [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/zabava/eldorado.jpg[/img] [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/zabava/eldorado1.jpg[/img] Се наоѓа во комплексот наспроти зградата на Општина Гостивар на I кат (капацитет: 600 лица ) E-mail: [email protected]
a-pin-dim fala BlueHIM so se potrudi za slikite ali ne si ja slikal naj bitnata :o)
StormAngel Aman be a-pin-dim eve naredniot pat ke imas slika od nea.Samo da i recam da mi ja dade slikata i ke je stavam tuka.Ili ako sakas tebe ke ti ja ispratam.[;)]
a-pin-dim ovdeka be site da ja videme :o) mos i drug saka da ja vide ne samo jas ali najveke sum jas da ja vidam :o)
StormAngel Da ne sakas i cocek na masa da ti igra slucajno?[:D]
RaGeAnGeL blue peer donerrrrrrrrrrrrr kade slika od to beeeeeee
Biki cekaj use ne bil dorazvien filmot so tie sliki..[:D]
StormAngel ozonce,ako navratis per,prati mi privatna poraka koga doagas i kako da sredime docek. RageAngel so tebe se dogovorivme za doner...a za drugite Gostivar iako e Golemo Selo...e edno od najubavite. Cek drugite sliki koga ke gi vidite.[:D]
a-pin-dim i site sakat BlueHIM sega sliki od gostivarskite momi :o)
StormAngel [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/galerija/blue4mal.jpg[/img] Блуе центер [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/galerija/gostivarskanosijamal.jpg[/img] Гостиварска носија [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/galerija/crkva3mal.jpg[/img] Црквата во центарот на Гостивар [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/galerija/saatkulanokmal.jpg[/img] Саат Кула Поздрав![:)]
StormAngel [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/galerija/alea2mal.jpg[/img][img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/galerija/alea2mal.jpg[/img] [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/galerija/alea4mal.jpg[/img][img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/galerija/kej12mal.jpg[/img] Вардар Поздрав![:)]
n/a dobra inicijativa everybody is wecome to www.gostivar.com
StormAngel Ucilista vo Gostivar: [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/obrazovanie/bratstvomal.jpg[/img] O.U.Bratstvo Edinstvo [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/obrazovanie/gocemal.jpg[/img] O.U.Goce Delcev [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/obrazovanie/petremal.jpg[/img] 0.U.Petre Jovanovski [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/obrazovanie/gimnazijamal.jpg[/img] Gimnazija "Pance Poposki" [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/obrazovanie/ekonomskomal.jpg[/img] U.S.O:"Cede Filiposki-Dame" [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/obrazovanie/industriskomal.jpg[/img] C.S.N.O "Zlate Malakoski" Pozdrav![:)]
StormAngel Hoteli vo Gostivar: Хотел-ресторан „Балкан" [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/hoteli/balkanmal.jpg[/img] [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/hoteli/bunarrestmal.jpg[/img] Адреса: Ул. „Илинденска“ 165 Kапацитет: (ресторан)100, (банкет сала)300 број на соби: 16 (еднокреветни и двокреветни) телефон: 042 62 988; 66 336 - факс: 042 64 934 Хотел „Централ“ [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/hoteli/centralmal.jpg[/img] [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/hoteli/central2mal.jpg[/img] Ул.„Борче Јованоски“ 56 капацитет: 42-50 легла (27 соби) телефон: 042 215 508 Pozdrav![:)]
StormAngel Kultura vo Gostivar: Библиотеката „Вук Караџиќ“ и Домот на културата во Гостивар [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/kultura/bibliotekamal.jpg[/img][img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/kultura/kuldommal1.jpg[/img] Библиотеката „Вук Караџиќ“ е сместена веднаш позади домот на културата, односно на адреса: бул.„Браќа Ѓиноски“ б.б. Располага со над 8.000 наслови, односно над 80.000 книги. Во рамките на библиотеката има и детски оддел. Во неа работат 9 вработени кои ќе ве услужат секој работен ден од 7-19 часот. Членарината изнесува 150 денари за ученици, а за останатите 200 денари. Pozdrav![:)]
StormAngel Sport vo Gostivar: [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/sport/sala.jpg[/img] На фотографијата е спортската сала „Младост“. Во неа до сега се постигнувани големи успеси на гостиварскиот спорт. За тие успеси свој придонес имаат и навивачите „Гемиџии“. Pozdrav![:)]
StormAngel Transport vo Gostivar: Такси „Голди“ 9191 [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/transport/goldi.jpg[/img] Доколку ви треба превоз низ Гостивар, а и за други места низ Македонија и во странство, обратете се во такси „Голди“ каде со сигурност ќе добиете првокласна и професионална услуга. Автобуска Станица [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/transport/avtobuska.jpg[/img] Гостивар - Скопје 5:30; 6:30; 7:30; 9:00; 10:30; 12:00; 13:00; 14:00; 15:00; 15:30; 17:00; 19:30 Скопје - Гостивар 7:00; 9:30; 10:30; 12:00; 13:30; 14:30; 15:30; 17:15; 18:00; 19:30; 21:30 Гостивар - Тетово 5:15; 6:35; 8:30; 10:00; 11:30; 13:00; 13:45; 16:00; 17:30; 19:15 Тетово - Гостивар 6:50; 7:40; 9:15; 10:40; 12:10; 14:00; 15:30; 16:40; 18:10; 20:00 Гостивар - Дебар 7:30; 15:30 Дебар - Гостивар 11:00; 15:30 Железничка Станица [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/transport/zheleznicka.jpg[/img] Гостивар - Скопје 5:42; 9:23; 13:13; 18:28 Гостивар - Кичево 7:26; 11:15; 15:10; 20:00 Поради проблемите кои ги имаше на линијата Кичево-Гостивар-Скопје, за повеќе информации за линиите и возниот ред, посетете ја страницата на Македонските Железници, или контактирајте преку телефонот 042/213-440 со железничката станица во Гостивар. Според последните информации, на 15.06.2002, по една година пауза, повторно е воспоставен железничкиот сообраќај. Pozdrav![:)]
StormAngel MAVROVO: Гледан од повеќе аспекти и димензии, Гостиварскиот крај јасно се дели на неколку помали пределни единици. Едната од нив ја сочинува Мавровскиот крај со своите три села Леуново, Ниќифорово и Маврово. Со оглед на тоа што повеќе векови се истакнуваше со најголем број на жители и најугледни родови и семејства, целиот овој микро регион од поодамна го носи името Маврово Погодната положба, планината Бистра и вештачкото Мавровско езеро, придонесуваат овој регион да прерасне во голем туристички центар како на лето така и во зима. Маврово е наш најпознат зимски центар. Скијачкиот центар „Заре Лазарески“ располага со 2 седешници и повеќе ски-лифтови, кои се синхроно поврзани. Со седешниците на час може да се превезат 1.100 лица, а со ски-лифтовите, над 5.000 скијачи на час (во моментов скијачкиот центар се реновира и се додаваат уште седешници и ски-лифтови, така да капацитетот е зголемен, а до која бројка ќе ве информираме во иднина). Скијачките патеки започнуваат на 1.960м. надморска височина а завршуваат на 1.250м. Мавровското езеро лежи на надморска височина од 1.220м. а неговото формирање започна во 1953г. Мавровското езеро е долго 12 километри, а широко 3 километри. Површината изнесува 13,3 квадратни километри, вкупната должина на брегот е 24км, а најголемата длабочина на водата изнесува 48м. Езерото е богато со риба (пастрмка, плашица и кленови) и во деновите на викендот има голем број на риболовци. [img]http://www.gostivar.com.mk/mavrovo/mavrovocrkva3mal.jpg[/img] Pozdrav![:)]
StormAngel Fotografii od Mavrovo: [img]http://www.gostivar.com.mk/mavrovo/galerija/bistra1mal.jpg[/img] Hotel Bistra [img]http://www.gostivar.com.mk/mavrovo/galerija/bistra1mal.jpg[/img] Skijacki centar [img]http://www.gostivar.com.mk/mavrovo/galerija/mavrovodrvomal.jpg[/img] [img]http://www.gostivar.com.mk/mavrovo/galerija/ski2mal.jpg[/img] [img]http://www.gostivar.com.mk/mavrovo/galerija/ski1mal.jpg[/img] [img]http://www.gostivar.com.mk/mavrovo/galerija/skimal.jpg[/img] Skijackite pateki navecer. [img]http://www.gostivar.com.mk/mavrovo/galerija/mavrovoezero7mal.jpg[/img] Pogled na ezeroto na zima. [img]http://www.gostivar.com.mk/mavrovo/galerija/mavrovoezero3mal.jpg[/img] [img]http://www.gostivar.com.mk/mavrovo/galerija/mavrovoezero2mal.jpg[/img] Ezeroto vo Mavrovo [img]http://www.gostivar.com.mk/mavrovo/galerija/mavrovoezero4mal.jpg[/img] [img]http://www.gostivar.com.mk/mavrovo/galerija/mavrovoezero6mal.jpg[/img] [img]http://www.gostivar.com.mk/mavrovo/galerija/spomenikmal.jpg[/img] Spomenikot pred branata. [img]http://www.gostivar.com.mk/mavrovo/galerija/mavrovocrkvamal.jpg[/img] Starata crkva [img]http://www.gostivar.com.mk/mavrovo/galerija/mavrovocrkva1mal.jpg[/img][img]http://www.gostivar.com.mk/mavrovo/galerija/mavrovocrkva2mal.jpg[/img][img]http://www.gostivar.com.mk/mavrovo/galerija/mavrovocrkva3mal.jpg[/img] [img]http://www.gostivar.com.mk/mavrovo/galerija/mavrovocrkvanovamal.jpg[/img] Novata crkva. [img]http://www.gostivar.com.mk/mavrovo/galerija/hotelradikamal.jpg[/img] Hotelot radika vo selo Leunovo [img]http://www.gostivar.com.mk/mavrovo/galerija/makpetrolmal.jpg[/img] Hotelot Makpetrol [img]http://www.gostivar.com.mk/mavrovo/galerija/radikamal.jpg[/img] rekata Radika [img]http://www.gostivar.com.mk/mavrovo/galerija/radika1mal.jpg[/img] [img]http://www.gostivar.com.mk/mavrovo/galerija/radika2mal.jpg[/img] [img]http://www.gostivar.com.mk/mavrovo/galerija/volkovijamal.jpg[/img] Seloto Gorno Volkovija [img]http://www.gostivar.com.mk/mavrovo/galerija/mavrovskanosijamal.jpg[/img] Mavrovska nosija. Pozdrav![:)]
StormAngel Manastirot Sv.Jovan Bigorski [img]http://www.gostivar.com.mk/bigorski/drvo5malo.jpg[/img][img]http://www.gostivar.com.mk/bigorski/bigorskimalo.jpg[/img][img]http://www.gostivar.com.mk/bigorski/drvo4malo.jpg[/img] Манастирскиот комплекс Св. Јован Бигорски посветен на Св. Јован Крстител, се наоѓа на патот помеѓу Гостивар и Дебар во непосредна близина на селата Ростуше, Битуше, Велебрдо и Требишта, по течението на прекрасната Радика. Името Бигорски, го има добиено заради тоа што е изграден од бигор. Бигорскиот манастир го сочинуваат манастирската црква, костурницата, сместена до самата црква, сејменската одбрамбена кула, комплексот манастирски конаци, како и новоизградените гостински конаци. Според Бигорскиот поменик, манастирот го основал монахот Јован во 1020 година а во XVI век манастирот бил разурнат од Турците, и останала само една мала црква. Од помениците исто така се дознава за обновувањето на манастирот во 1743 година, од страна на јеромонахот Иларион кој е и првиот игумен на Бигорскиот манастир во поново време. Манастирот Св. Јован Бигорски надалеку е познат по својот иконостас. Него го правеле мајсторските раце на тајфата на Петре Филипов - Гарката од селото Гари. Петре Филипов - Гарката, братму Марко, Макрариј Фрчковски од Галичник и Аврам Дичов со синовите Васил и Филип од родот Филиповци од Осој, во периодот од 1829 до 1835 година успеале да создадат врвно уметничко копаничарско дело. Иконостасот е поделен во шест хоризонтални појаси. Првиот во основата е составен од правоаголни полиња на кои има орнаменти од флората и фауната. Вториот појас, во кој се поместени престолните икони, завршува со фигура на орел со раширени крилја. Третиот појас е поделен на три помали хоризонтални разделби во кои симетрично се распоредени ангели, гроздови, гранки од винова лоза и др. Над нив се наоѓаат два реда икони - празнични и со претстави на апостолите. Во централната партија се наоѓа големиот крст на којшто е претставено Христовото Распетие. На обете страни од крстот стојат фигури на змеј од чии усти се креваат иконите на Св. Јован и Св. Богородица. Покрај иконостасот, манастирот е познат и по иконата на Св. Јован Крстител за која се верува дека има чудотворна моќ. Според преданието иконата ја нашол монахот Јован во 1020 година. Таа сама дошла до местото каде што подоцна е изграден манастирот и лебдела над изворите на реката Радика. Кога во XVI век, во времето на султанот Селим втори Турците го запалиле манастирот иконата мистериозно исчезнала за потоа уште помистериозно да се врати неоштетена. Во манастирските списи запишано е дека иконата на свети Јован Крстител 35 години не била заштитена и дека дури во 1885 година иконата е обложена со сребрен оклоп. На иконата Јован Крстител е претставен како светец-трирачник. Се верува дека третата рака е благословувачка. Се верува и дека иконата им помага на родителите кои не можат да добијат деца. Во склоп на легендата е и приказнава: Бег од Албанија во 16 век дошол во манастирот на поклонение. Наредната година добил син и сиот свој имот му го подарил на „Свети Јован”. Тој ветил и дека ќе праќа маслиново масло во манастирот зашто такво масло се произведувало на неговиот имот. Луѓе велат дека денеска на имотот на бегот постои табла на која е испишано името на светецот. Убавината на манастирскиот комплекс ја надокнадуваат и старите конаци заедно со трпезаријата. Тие се изградени кон крајот на XVIII век и почетокот на XIX век. Големиот конак кој се состои од приземје и два ката, со пространи чардаци и голем број одаи, служел за живеење на калуѓерите. Некои од одаите украсени се со убаво обработени дрвени тавани и розети во резба. Повеќето од одаите биле опремени со вградени долапи, полици, комори, камини и сл. од кои голем број подоцна се заѕидани. Денес, монашкото братство на Бигорскиот манастир го сочинуваат четирите монаси и тројцата искушеници. Нивниот игумен и старец Архимандритот Партениј основите на својот монашки живот ги стекнал на Света Гора Атонска. Pozdrav![:)]
StormAngel Galicnik: [img]http://www.gostivar.com.mk/galicnik/gkucamal.jpg[/img] Малубројна по налталитет, многубројна по дух и школувана интелигенција, Мијачијата има преродбенички епицентар во Галичник. Од трите еднопросторни и духовни царства, Мијачијата јазично, етнички, народно и индивидуално материјално и духовно, од своето славно писмено и усмено, фолклорно и уметничко (современо) творештво е најславно, најпрочуено - тоа е простор за кој постојано, и во војна и во мир, сакале да го освојат-присвојат, останало Мијачкото царство, хомогено, изворно, автентично. Понекогаш љубоморно завидно самото на себе, а камоли на други! Галичник. Ремек дело на градителската Мијачка рака-куќи-кули. Пред градот, град. Старата галичка куќа е комплетна архитектонска творба, заснована на логичната просторна организираност, таа и во надворешниот изглед делува рационално и одмерено. Без дилема се работи за дело со највисоки архитектонски квалитети во нашето народно градителство. Sliki na Galicnik i poznatata Galicka svadba: [img]http://www.gostivar.com.mk/galicnik/galerija/galicnikpanoramamal.jpg[/img][img]http://www.gostivar.com.mk/galicnik/galerija/galicnikpanorama1mal.jpg[/img][img]http://www.gostivar.com.mk/galicnik/galerija/galicnikpanorama2mal.jpg[/img][img]http://www.gostivar.com.mk/galicnik/galerija/galicnikpanorama3mal.jpg[/img][img]http://www.gostivar.com.mk/galicnik/galerija/galicnikpanorama4mal.jpg[/img][img]http://www.gostivar.com.mk/galicnik/galerija/galicnikpanorama5mal.jpg[/img][img]http://www.gostivar.com.mk/galicnik/galerija/galicnikpatmal.jpg[/img][img]http://www.gostivar.com.mk/galicnik/galerija/ovcimal.jpg[/img] [img]http://www.gostivar.com.mk/galicnik/galerija/gkucamal.jpg[/img] [img]http://www.gostivar.com.mk/galicnik/galerija/gkuca1mal.jpg[/img][img]http://www.gostivar.com.mk/galicnik/galerija/gkuca2mal.jpg[/img][img]http://www.gostivar.com.mk/galicnik/galerija/teshkotomal.jpg[/img][img]http://www.gostivar.com.mk/galicnik/galerija/svadba1mal.jpg[/img][img]http://www.gostivar.com.mk/galicnik/galerija/svadba2mal.jpg[/img][img]http://www.gostivar.com.mk/galicnik/galerija/svadbamal.jpg[/img][img]http://www.gostivar.com.mk/galicnik/galerija/svadba10mal.jpg[/img][img]http://www.gostivar.com.mk/galicnik/galerija/svadba3mal.jpg[/img][img]http://www.gostivar.com.mk/galicnik/galerija/svadba4mal.jpg[/img] [img]http://www.gostivar.com.mk/galicnik/galerija/svadba5mal.jpg[/img][img]http://www.gostivar.com.mk/galicnik/galerija/svadba6mal.jpg[/img] [img]http://www.gostivar.com.mk/galicnik/galerija/svadba7mal.jpg[/img][img]http://www.gostivar.com.mk/galicnik/galerija/svadba8mal.jpg[/img] [img]http://www.gostivar.com.mk/galicnik/galerija/svadba9mal.jpg[/img][img]http://www.gostivar.com.mk/galicnik/galerija/svadba11mal.jpg[/img] [img]http://www.gostivar.com.mk/galicnik/galerija/svadba13mal.jpg[/img] Pozdrav![:)]
StormAngel [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/restorani/texas.jpg][/img] Пицерија „Тексас“ Се наоѓа во комплексот спроти зградата на Општина Гостивар E-mail: [email protected] [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/restorani/texas1.jpg[/img] Pozdrav![:)]
StormAngel [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/restorani/1tikvesh.jpg[/img] Ресторан „Тиквеш“ ул. „Кеј Вардар“ 63; телефон: 042 63 266 E-mail: [email protected] [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/restorani/1tikvesh2.jpg[/img] Pozdrav![:)]
StormAngel [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/restorani/minjon.jpg[/img] Слаткарница „Мињон“ ул. „Борче Јованоски“ 60 телефон:042 65 247 E-mail: [email protected] [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/restorani/minjon2.jpg[/img] Pozdrav![:)]
StormAngel [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/restorani/rekord.jpg[/img] Слаткарница „Рекорд“ ул. „Борче Јованоски“ телефон:042 66 892 E-mail: [email protected] [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/restorani/rekord1.jpg[/img] Pozdrav![:)]
a-pin-dim abe ti od Gostivar si preminal vo Mavrovo :o) daj pokazi nekoj del i od zenskite da gi videme vo Gostivar :o)
StormAngel Ke treba jas sam da gi slikam zenskite.[:D]Nego ok,ako najdam takvi sliki so sigurnost ke gi dostavam na forumi. Pozdrav![:)]
a-pin-dim
quote:
Originally posted by bluehim
Ke treba jas sam da gi slikam zenskite.[:D]Nego ok,ako najdam takvi sliki so sigurnost ke gi dostavam na forumi. Pozdrav![:)]
znaes koja da ja slikash neli :o) aj ovdeka da ne kazuvam ke ti kazam nekogash :o)
StormAngel /me e na pat.[:D] Biki rasiri race i... cekaj me.lol
StormAngel Normalno deka ke se zablagodaris.[:D]
a-pin-dim
quote:
Originally posted by bluehim
Da ne sakas i cocek na masa da ti igra slucajno?[:D]
toa e pomegu mene i neja tebe da ne ti e gajle :O)
StormAngel Ako e pomegu nea i tebe togas sto me stavas mene u nebrano i mi baras sliki?Baraj i sam.[:D]
Angelaris gostivar rulezzZZzZ
Biki a i od tipcinjata ne bi bilo loso da ima po nekoja:))))
StormAngel I to sto vikas.[;)]
Biki ke se potrudis okolu toa ili da se bara drugo care?:P)))
Strelec Biki, многу нешто ми се вртиш на оваа тема за Гостивар! Да не си ’in love’ во некој гостиварчанец?:)
Biki ke da imate pravo i dvajcata:)))
RaGeAnGeL strelec milo i jas go imam istot custvo...go Biki gooooooooo
StormAngel
quote:
Originally posted by Biki
ke se potrudis okolu toa ili da se bara drugo care?:P)))
Normalno deka ke se potrudam.[;)]
Biki /me ti se zablagodaruva unapred;)
Strelec Овој спорт меѓу народот е познат под името ’Пинг понг’!:)
RaGeAnGeL strelec pojke mi lici na NATIGO-DAJMIGO
Biki loooooooooool..imas pravo src;)))))
Strelec Мене повеќе ми се игра НАТИГО - ДАЈМИЈА?
Biki [:D][:D][:D] ja ke bidam sudijata[:D] odgovara?:)) ili nema sudija u ovoj sport?:))
RaGeAnGeL vo ovaj sport srce nama sudija koj so sakat si zemat i si davat kikikik
RaGeAnGeL biki bas taka srce zemaj a ko ke snemat idemo daljeeeeee
Biki ondak..zemaj dur ti davaat i ic ne se misli e rabotava:)))))
RaGeAnGeL biki babe daj mu na covekot.....shansa ako ne go biva ke se najde neso ti ic ne se sekiraj[:D][:D][:D]
Thief Бики, не заглавувај во тоа село Гостивар, ела ми ти кај мене во велеград, во Тетово...[:D][:D][:D]
RaGeAnGeL thief grrrrrrrrrrrrrrr[}:)][}:)]ne greshi dusha
Biki
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
biki babe daj mu na covekot.....shansa ako ne go biva ke se najde neso ti ic ne se sekiraj[:D][:D][:D]
imas pravo src..ne bi bilo loso da si ja iskoristam sansata i da si ja isprobam srekata[:D] mozebi ke upali od prva..ihihihi
Biki
quote:
Originally posted by Thief
Бики, не заглавувај во тоа село Гостивар, ела ми ти кај мене во велеград, во Тетово...[:D][:D][:D]
daj otvori topik..velegrad-tetovo..i odma idam[:D] kaj mesas ti u gostivar tetovo..ne ja biva taka:))))
RaGeAnGeL biki i da probas od probvenje zijan nemaT
Biki i toa so vikas src..a slusnav deka ne zemale ni pari za proba taka da....;))
StormAngel /me ne saka da mu go "rugate" seloto...gledajte si vie OhriT i Tetovo tamu na drugi topici.[:D]
Biki loool c c c vidi go be odma se faka za ohrid;))))))))
StormAngel Pa normalno.[:D]
RaGeAnGeL namesto da go kudis Ohird TrebiT da si sreken so ke te prajme ohridski zet...ili ne ke go prajme Biki?
Biki src ako prodolziT so vaka da mi go kudiT i napagaT ohriT..mav mu e rabotata..ihihihi [:X][:X][:X]
a-pin-dim /me se gordejam sto ke bidam Ohridski zet ali nikoja ohriganka ne me sakala :o) se boila da ne bila sakata :o)
StormAngel
quote:
Originally posted by Biki
src ako prodolziT so vaka da mi go kudiT i napagaT ohriT..mav mu e rabotata..ihihihi [:X][:X][:X]
Maf rabotata mene da...ama prasaj se sebe...[;)] kako ke ti bide tebe[?]
RaGeAnGeL dime aman bre koj te prasha tebe be of ....Biki src samo strogo Ohridski zet taka lesno ne mojT
Biki ostaj src..ke se predomisli ovoj pred vreme ako prodolzam so isto tempo;))))
StormAngel Dajte mi aspirinT mene.[:D]
Biki ni toa ne ti pomaga;))))
RaGeAnGeL src ....strogo...malce nezno ..i daj mu nekoj aspirinT mozda ke opalit[:)][:p]
StormAngel
quote:
Originally posted by Biki
ni toa ne ti pomaga;))))
Ke ti kazam jas tebe sto mi pomaga...samo ak mi dojdes u Selovo Moe Gostivarsko.[:D]
Strelec Biki, аман појди му веќе еднаш... Греота е, му отекоа прстите на детево!:)))
Biki ne ja biva taka strelco..neka doe on koa veke ima tolkava zelba..;))))
Biki
quote:
Originally posted by bluehim
Dajte mi aspirinT mene.[:D]
solna kiselina ili varekina pobrzo deluvalo[:D]
Strelec
quote:
Originally posted by Biki
ne ja biva taka strelco..neka doe on koa veke ima tolkava zelba..;))))
Bluehim... slusas be ti? Zemaj toa tocakot i kinisuvaj dur ne go izbrisala Biki postot!:)))
melpomena Sho e ova forumov gluposti pishuvanje, uozbilete se malku:)
a-pin-dim
quote:
Originally posted by melpomena
Sho e ova forumov gluposti pishuvanje, uozbilete se malku:)
teto :o) treba prvin administratorite na forumot da se ozbilat a poslem posetitelite na forumot :o)
a-pin-dim BlueHIM kam be sliki od gostivarskite momi me zezash ti mene :o)
Biki gi razgrabaa dime..kasnis mnogu;)))) cekaj si sea sledna tura:)))
StormAngel Sigurno za a-pin-dim ke sredime nesto.[;)]Nema da bide potrebno da ceka druga tura.Samo da ja skeniram slikata sto ja bara i gotovo.
StormAngel http://www.gostivar.com.mk/indexmak.html
StormAngel Vardar: Во срцето на гостиварските природни убавини секако се наоѓа изворот на најголемата македонска река Вардар. Таму над селото Вруток, во еден долински усек на апсолутна надморска височина од 683 м. убаво се сместил изворот на едно од најголемите македонски богатства. Од изворот кон селото Вруток и понатаму вардаровото корито се повеќе се проширува, па на места се стеснува, мирно тече низ рамнини и села, па на места подивува, се искривува пред својот излез од Гостивар. Вистинска природна убавина, одмор за човечките очи. Но, од изворот па следејќи го нејзиниот тек низ населените места, реката ја изгубила својата чистота и убавина. Таа се претворила во депонија, во ѓубриште на несовесни луѓе. Да го исчистиме тоа ѓубриште и да го сочуваме нашето богатство, за повторно да блесне Вардаровата убавина и нашиот срам повторно да стане наша гордост, нашата вистинска река Вардар. Вардар е најдолга и најзначајна река во Македонија. Неговата вкупна должина изнесува 388 км, од кои на нашата земја и припаѓа 301 км. Има композитна долина со среден проток кај Гевгелија од 144,9 м#179;/с. На својот тек низ Републиката прима 37 поголеми притоки меѓу кои 15 од десната и 22 од левата страна. Меѓу нив позначајни се: Пена, Лепенец, Пчиња, Брегалница, Треска, Маркова Река, Тополка, Бабуна и Црна Река. Повеќе информации ќе најдете на www.water.org.mk. [img]http://www.gostivar.com.mk/vardar/vrutok.jpg[/img][img]http://www.gostivar.com.mk/vardar/vrutok1.jpg[/img] [img]http://www.gostivar.com.mk/vardar/vrutok2.jpg[/img][img]http://www.gostivar.com.mk/vardar/vrutok4.jpg[/img] (Ova se sliki od izvorot na Vardar)
StormAngel Nesto za 1 Majskite praznici i toa sto poveke luge se sobiraat na Bigorski i vo vnatresnosta na manastirot Sv.Jovan Bigorski: [img]http://www.gostivar.com.mk/bigorski/ikonostas.jpg[/img] (eden od najubavite ikonostasi) Манастирскиот комплекс Св. Јован Бигорски посветен на Св. Јован Крстител, се наоѓа на патот помеѓу Гостивар и Дебар во непосредна близина на селата Ростуше, Битуше, Велебрдо и Требишта, по течението на прекрасната Радика. Името Бигорски, го има добиено заради тоа што е изграден од бигор. Бигорскиот манастир го сочинуваат манастирската црква, костурницата, сместена до самата црква, сејменската одбрамбена кула, комплексот манастирски конаци, како и новоизградените гостински конаци. Според Бигорскиот поменик, манастирот го основал монахот Јован во 1020 година а во XVI век манастирот бил разурнат од Турците, и останала само една мала црква. Од помениците исто така се дознава за обновувањето на манастирот во 1743 година, од страна на јеромонахот Иларион кој е и првиот игумен на Бигорскиот манастир во поново време. Манастирот Св. Јован Бигорски надалеку е познат по својот иконостас. Него го правеле мајсторските раце на тајфата на Петре Филипов - Гарката од селото Гари. Петре Филипов - Гарката, братму Марко, Макрариј Фрчковски од Галичник и Аврам Дичов со синовите Васил и Филип од родот Филиповци од Осој, во периодот од 1829 до 1835 година успеале да создадат врвно уметничко копаничарско дело. Иконостасот е поделен во шест хоризонтални појаси. Првиот во основата е составен од правоаголни полиња на кои има орнаменти од флората и фауната. Вториот појас, во кој се поместени престолните икони, завршува со фигура на орел со раширени крилја. Третиот појас е поделен на три помали хоризонтални разделби во кои симетрично се распоредени ангели, гроздови, гранки од винова лоза и др. Над нив се наоѓаат два реда икони - празнични и со претстави на апостолите. Во централната партија се наоѓа големиот крст на којшто е претставено Христовото Распетие. На обете страни од крстот стојат фигури на змеј од чии усти се креваат иконите на Св. Јован и Св. Богородица. Покрај иконостасот, манастирот е познат и по иконата на Св. Јован Крстител за која се верува дека има чудотворна моќ. Според преданието иконата ја нашол монахот Јован во 1020 година. Таа сама дошла до местото каде што подоцна е изграден манастирот и лебдела над изворите на реката Радика. Кога во XVI век, во времето на султанот Селим втори Турците го запалиле манастирот иконата мистериозно исчезнала за потоа уште помистериозно да се врати неоштетена. Во манастирските списи запишано е дека иконата на свети Јован Крстител 35 години не била заштитена и дека дури во 1885 година иконата е обложена со сребрен оклоп. На иконата Јован Крстител е претставен како светец-трирачник. Се верува дека третата рака е благословувачка. Се верува и дека иконата им помага на родителите кои не можат да добијат деца. Во склоп на легендата е и приказнава: Бег од Албанија во 16 век дошол во манастирот на поклонение. Наредната година добил син и сиот свој имот му го подарил на „Свети Јован”. Тој ветил и дека ќе праќа маслиново масло во манастирот зашто такво масло се произведувало на неговиот имот. Луѓе велат дека денеска на имотот на бегот постои табла на која е испишано името на светецот. Убавината на манастирскиот комплекс ја надокнадуваат и старите конаци заедно со трпезаријата. Тие се изградени кон крајот на XVIII век и почетокот на XIX век. Големиот конак кој се состои од приземје и два ката, со пространи чардаци и голем број одаи, служел за живеење на калуѓерите. Некои од одаите украсени се со убаво обработени дрвени тавани и розети во резба. Повеќето од одаите биле опремени со вградени долапи, полици, комори, камини и сл. од кои голем број подоцна се заѕидани. Денес, монашкото братство на Бигорскиот манастир го сочинуваат четирите монаси и тројцата искушеници. Нивниот игумен и старец Архимандритот Партениј основите на својот монашки живот ги стекнал на Света Гора Атонска. † За повеќе информации, посетете ја страната на Македонската Православна Црква [url]www.mpc.org.mk[/url].
a-pin-dim
quote:
Originally posted by Biki
gi razgrabaa dime..kasnis mnogu;)))) cekaj si sea sledna tura:)))
ako cekam od BlueHIM ..... ke treba prvin besilka da si napravam :o)...btw more BlueHIM i pak ne dade slika od gore navedenoto :o)
StormAngel Ti em kelav,em sakas frizura da napravis.Aj prvo izvini se za toa sto go rece za mene,i ke dobies slika.[;)] Btw nema ona slika na net be.Ne znam kako da ti pratam,ke treba do Stip da ja donesam.
StormAngel A be,ke ti donesam sprej od Top Shop.[;)]
mayauk kaj se dvizi rajata vo Gosativar sega oti treba da odam tamo za kratko vreme ,a pojma nemam koi mesta se in sega?
StormAngel
quote:
Originally posted by mayauk
kaj se dvizi rajata vo Gosativar sega oti treba da odam tamo za kratko vreme ,a pojma nemam koi mesta se in sega?
Letna diskotetka "M",letna diskoteka "Avalon" navecer i dnevnite kafici kako "Castello","Krte","Mocart" i red drugi.Gradot e malce renoviran,stavivme i patni signalizacii.Imame i mini Luna Park,i tako dalje.Super e. Ne e problem za toa,jas ke ja zemam dolznosta da te setam niz Gostivar.[;)] Pisi mi privatna poraka dokolku sakas detalni informacii za Gostivar.
Strelec
quote:
Originally posted by bluehim
Ne e problem za toa,jas ke ja zemam dolznosta da te setam niz Gostivar.[;)] Pisi mi privatna poraka dokolku sakas detalni informacii za Gostivar.
Аман бе!?:)
StormAngel Pa kako poinaku ke se razvie turizmot na Gostivar? :)))))))))
StormAngel [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/sport/kosharka2.jpg[/img] Момент од отварањето на купот на Македонија
StormAngel [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/sport/zkk.jpg[/img] Ж.К.К Гостивар
StormAngel [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/sport/kosharka1.jpg[/img] Кадетите на „К.К. Гостивар“
StormAngel [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/sport/kosharka.jpg[/img] K.K "Гостивар"
StormAngel [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/sport/rakomet.jpg[/img] Р.К Гостивар
a-pin-dim taka be Blue si slikal nekoi zenski :o) culkim eptem me slushash :o)
TAJCI74 Sto ke bese voa ubajni[:)]idam za Gostivar[;)]
OuTLaW Gostivar e najdobriot grad vo cela Makedonija.[;)]
StormAngel Dojdi,ima sto da vidis.:))))
TAJCI74
quote:
Originally posted by bluehim
Dojdi,ima sto da vidis.:))))
Se razbira deka ima sto da se vidi [;)][:)]
StormAngel Te cekam da dojdes i da ne posetis,siguren sum deka nema da zazalis.
a-pin-dim
quote:
Originally posted by bluehim
Te cekam da dojdes i da ne posetis,siguren sum deka nema da zazalis.
a mene ne me vikas bravos :o) !! ili so fajde ako dojdam :o)
StormAngel Tebe a-pin-dim,ako dojdes,ke ti mestam edna Gostivarcanka,za da ne ti leta uste pametot po Ohriganki.[;)]
a-pin-dim
quote:
Originally posted by bluehim
Tebe a-pin-dim,ako dojdes,ke ti mestam edna Gostivarcanka,za da ne ti leta uste pametot po Ohriganki.[;)]
dzabe brat ... koga vo krvta mi se Ohrigankive :o)
StormAngel Gostivar,i ke ti se smeni krvta.Veruj mi.Mestovo e prosto volsebno.[^]
RaGeAnGeL dime....koj ti e vo krvta?
a-pin-dim
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
dime....koj ti e vo krvta?
Ohriganki !!!
TAJCI74 Dime mavni sega Ohriganki :)))) smeni malce na gostivarcanki.... eeee pak i ti si zapnal samo na niv tro promena dobro bi ti doslo:)))))))
a-pin-dim
quote:
Originally posted by TAJCI74
Dime mavni sega Ohriganki :)))) smeni malce na gostivarcanki.... eeee pak i ti si zapnal samo na niv tro promena dobro bi ti doslo:)))))))
Sto sakas so ovaa da mi kazes ... da pocnam malku i so Bitolcankite :o) ... nemam protif gostivercanki ali vo krv mi se Ohriganki !!!
StormAngel Ti i Ohriganka ste razlicni poimi,em geografski em na drug plan.[;)]
Thief Blue, a, што ти е тебе, всушност, ПОЕМАТА? [:D]
StormAngel Ne znam ja za to,ke go prasate a-pin-dim,on osebeno e po poemi i takvi razlicni kulturno umetnicki nastani.[:D]
TAJCI74 a-pin-dim ako nemozes so ohriganki ni so gostivarcanki ondak bolje ne se zakacaj so bitolcanki[^][^]
StormAngel Ustvari,Tajci saka da ti kaze da se drzis do Stipjanki. Ja sfati poemata na ova Dime?
TAJCI74
quote:
Originally posted by bluehim
Ustvari,Tajci saka da ti kaze da se drzis do Stipjanki. Ja sfati poemata na ova Dime?
[:D]E bas taka[:D][:D]
TAJCI74 Ehehehe Dime probaj pa uverise, ne ke zgresis[;)][:D][:D]
RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by a-pin-dim
quote:
Originally posted by bluehim
Ustvari,Tajci saka da ti kaze da se drzis do Stipjanki. Ja sfati poemata na ova Dime?
ne ja svatif poemata ali svatif deka treba so poveke Bitolcanki da gonam demek se naj ubavi :o) ... btw ke gi vidime bitolcankive !!
ah dime be dime...i posle ohrid ke sakas da mi idas[}:)]
a-pin-dim
quote:
Originally posted by bluehim
Ustvari,Tajci saka da ti kaze da se drzis do Stipjanki. Ja sfati poemata na ova Dime?
ne ja svatif poemata ali svatif deka treba so poveke Bitolcanki da gonam demek se naj ubavi :o) ... btw ke gi vidime bitolcankive !!
StormAngel Kakov Ohrid be,nego i od Stip ke go deportiraat.[:D]
TAJCI74 AhAhAhA Dime bre so mu pras sega pa na Stipjanki c c c c[:D][:D][:D]
santiago669sex HEHEHEHEHEHE I STIPJANKI I SKOPJANKI I GOSTIVARCANKI I............. SITE SE ISTI AKO GI SOBERES VO EDEN KOS PA ZENSKI SE NELI :)
a-pin-dim
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL ah dime be dime...i posle ohrid ke sakas da mi idas[}:)]
Ohrid za mene samo na karta i na son, Sepak so kaza prijatelot site zenski se isti .
StormAngel Preseli se vo Gostivar,vetuvam deka gradot ne e radiokativen. Ustvari ima edno radio,ama ne e aktivno toa.[:D]
TAJCI74
quote:
Originally posted by santiago669sex
HEHEHEHEHEHE I STIPJANKI I SKOPJANKI I GOSTIVARCANKI I............. SITE SE ISTI AKO GI SOBERES VO EDEN KOS PA ZENSKI SE NELI :)
[:(!][:(!][:(!] ne sme site isti !!!! Kolku vie maskite sto ste isti [:D][:D][:D]
sreka
quote:
Originally posted by TAJCI74
quote:
Originally posted by santiago669sex
HEHEHEHEHEHE I STIPJANKI I SKOPJANKI I GOSTIVARCANKI I............. SITE SE ISTI AKO GI SOBERES VO EDEN KOS PA ZENSKI SE NELI :)
[:(!][:(!][:(!] ne sme site isti !!!! Kolku vie maskite sto ste isti [:D][:D][:D]
Tajci ne se nerviraj tolku gubis lepota on samo mislese bezrazlika od kade da ste site ste zenski samo u umot ste razlicni normalno[^][^][^]
TAJCI74
quote:
Originally posted by sreka
quote:
Originally posted by TAJCI74 [:(!][:(!][:(!] ne sme site isti !!!! Kolku vie maskite sto ste isti [:D][:D][:D]
Tajci ne se nerviraj tolku gubis lepota on samo mislese bezrazlika od kade da ste site ste zenski samo u umot ste razlicni normalno[^][^][^]
[:D][:D][:D] Da we taka e[^][^][^] a vije maskite site ste isti [:0][xx(][:D][:D]
silijeski
quote:
Originally posted by TAJCI74 GOSTIVAR_GRADOT NA REKATA VARDAR e od kade na vardar [:D]
E pa ,Tajci,ova ne e forum za ucenje geografija,a ako sakas i ke pojasnam malku za da ne zivees vo zabluda.Во срцето на гостиварските природни убавини секако се наоѓа изворот на најголемата македонска река Вардар. Таму над селото Вруток, во еден долински усек на апсолутна надморска височина од 683 м. убаво се сместил изворот на едно од најголемите македонски богатства. Од изворот кон селото Вруток и понатаму вардаровото корито се повеќе се проширува, па на места се стеснува, мирно тече низ рамнини и села, па на места подивува, се искривува пред својот излез од Гостивар. Вистинска природна убавина, одмор за човечките очи. Вардар е најдолга и најзначајна река во Македонија. Неговата вкупна должина изнесува 388 км, од кои на нашата земја и припаѓа 301 км. Има композитна долина со среден проток кај Гевгелија од 144,9 м#179;/с. На својот тек низ Републиката прима 37 поголеми притоки меѓу кои 15 од десната и 22 од левата страна. Меѓу нив позначајни се: Пена, Лепенец, Пчиња, Брегалница, Треска, Маркова Река, Тополка, Бабуна и Црна Река
TAJCI74
quote:
Originally posted by silijeski
quote:
Originally posted by TAJCI74 GOSTIVAR_GRADOT NA REKATA VARDAR e od kade na vardar [:D]
E pa ,Tajci,ova ne e forum za ucenje geografija,a ako sakas i ke pojasnam malku za da ne zivees vo zabluda.Во срцето на гостиварските природни убавини секако се наоѓа изворот на најголемата македонска река Вардар. Таму над селото Вруток, во еден долински усек на апсолутна надморска височина од 683 м. убаво се сместил изворот на едно од најголемите македонски богатства. Од изворот кон селото Вруток и понатаму вардаровото корито се повеќе се проширува, па на места се стеснува, мирно тече низ рамнини и села, па на места подивува, се искривува пред својот излез од Гостивар. Вистинска природна убавина, одмор за човечките очи. Вардар е најдолга и најзначајна река во Македонија. Неговата вкупна должина изнесува 388 км, од кои на нашата земја и припаѓа 301 км. Има композитна долина со среден проток кај Гевгелија од 144,9 м#179;/с. На својот тек низ Републиката прима 37 поголеми притоки меѓу кои 15 од десната и 22 од левата страна. Меѓу нив позначајни се: Пена, Лепенец, Пчиња, Брегалница, Треска, Маркова Река, Тополка, Бабуна и Црна Река
Fala so mi kaza neznaev[:D] sepak fala za informaciite [;)]