Formula 1 2004 Championchip
Formula 1 2004 Championchip
n/a Ova e noviot kalendar za trkite vo noviot shampionat : DATES COUNTRIES CIRCUITS 07/03/2004 AUSTRALIA MELBOURNE 21/03/2004 MALAYSIA SEPANG 04/04/2004 BAHRAIN SAKHIR 25/04/2004 SAN-MARINO IMOLA 09/05/2004 SPAIN BARCELONA 23/05/2004 MONACO MONACO 30/05/2004 EUROPE NURBUGRING 13/06/2004 CANADA MONTREAL 20/06/2004 USA INDIANAPOLIS 04/07/2004 FRANCE MAGNY-COURS 11/07/2004 GREAT-BRITAIN SILVERSTONE 25/07/2004 GERMANY HOCKENHEIM 15/08/2004 HUNGARY HUNGARORING 29/08/2004 BELGIUM SPA-FRANCORCHAMPS 12/09/2004 ITALY MONZA 26/09/2004 CHINA SHANGHAI 10/10/2004 JAPAN SUZUKA 24/10/2004 BRAZIL INTERLAGOS TEAMS DRIVER 1 DRIVER 2 TEST DRIVERS FERRARI Michael Schumacher Rubens Barrichello Luca Badoer Luciano Burti WILLIAMS BMW Juan-Pablo Montoya Ralf Schumacher Marc Gene Nico Rosberg ? Nelson Piquet ? MCLAREN MERCEDES David Coulthard Kimi Raikkonen Alexander Wurz Pedro De la Rosa RENAULT Jarno Trulli Fernando Alonso Franck Montagny SAUBER PETRONAS Giancarlo Fisichella Felipe Massa Neel Jani JORDAN FORD Nick Heidfeld ? Ralph Firman ? Jos Verstappen ? Allan McNish ? Jarek Janis ? JAGUAR Mark Webber Christian Klien ? ? ? BAR HONDA Jenson Button Takuma Sato Anthony Davidson MINARDI COSWORTH Gianmaria Bruni Zsolt Baumgartner ? Jos Verstappen ? ? ? ? TOYOTA Olivier Panis Cristiano Da Matta Ryan Briscoe Ricardo Zonta Ovie se se novite vozachi i test vozachi vo timovite od Formula 1 koj kje se naptrevaruvaat vo Sezonata 2004 ...
StormAngel ФОРМУЛА 1 ДВА ФОРМУЛА 1 ТИМА СО НОВИТЕ АДУТИ ЗА 2004 ВО ЈАГУАР 'КОНВЕНЦИОНАЛНИ', ТОЈОТА ПО ПОЕНИ Тимот на Јагуар Рејсинг го претстави својот нов болид Јагуар Р5 моделот продолжувајќи со нивната 'политика' на градење на конзервативни болиди со 'низок ризик'. Сепак, новиот болид е прв целосно изграден од новиот тим кој беше донесен на стартот на 2003. 'Јагуар Р5 е првиот болид кој го направивме од нула со нашиот нов менаџмент. Оваа година целата е да се бориме со Тојота, Заубер и БАР. Не сме подготвени да одиме понапред, но би сакал да мислам дека можеме да направиме притисок во некои трки', вели шефот на тимот Тони Парнел. Големата ѕвезда на тимот, Марк Вебер исто така е сигурен во потенцијалот на Р5, по тестовите во Белгија минатата недела, но предупредува дека перформансите ќе мораат да се подобрат. 'Имав можност да го тестирам болидот во Ломел и првите резултати беа задоволителни. Но, оваа година мораме да работиме на брзината во трките, бидејќи лани и покрај добрите квалификации не направивме ништо посебно', вели Вебер. Во Келн, пак, тимот на Тојота го претстави ТФ104 и го опишаа новиот болид како еволутивен чекор напред со поголемо внимание на сигурноста на болидот за да се осигура првиот пласман на подиумот во 2004. 'Сакаме вистински прогрес и да станеме меѓу најдобрите тимови во формула 1 оваа година. Верувам дека ќе стигнеме до нашата цел - да освојуваме поени што почесто во 2004. Исто така верувам во првиот пласман на подиумот', изјави Цутому Томита, кој го замени Ове Андерсен на местото шеф на тимот на стартот на 2004. ФЕРАРИ ЌЕ ГИ ИГНОРИРА РИВАЛИТЕ Шефот на тимот на Ферари, Французинот Жан Тод, вели дека главниот фокус на тимот во новата сезона ќе биде нивниот нов болид, кој ќе биде претставен подоцна овој месец, а не копирањето или следењето на ривалите, посебно на тимот на Вилијамс, кој претстави 'револуцинерен болид'. 'Нашата главна грижа ќе биде не тоа како нашите конкуренти се подобруваат, туку колку конкурентен е нашиот болид. Ние остануваме стабилни и во 2004, Рубенс и Михаел останаа со тимот и искрено не би посакал ништо повеќе', вели Тод. Pozdrav![:)]
StormAngel ФОРМУЛА 1 ПЕСИМИЗАМ ВО ТИМОТ НА ВИЛИЈАМС ПРЕД ЕВРОПСКАТА СЕЗОНА РАЛФ НЕ ОЧЕКУВА ЧУДА Возачот на БМВ-Вилијамс Ралф Шумахер ги предупреди фановите на тимот да не 'очекуваат чуда' од тимот на Сан Марино ГП трката следниот викенд, првото коло од европската сезона. Ова доаѓа иако тимот од Гроув има нов аеродинамички пакет за Имола и Вилијамс изгледа навистина како единствениот тим кој може да ја 'скрши' доминацијата на Ферари, кои триумфираа на првите три трки од новата сезона. 'Никој не може да смета на тоа дека ќе направиме чуда во Имола иако таа патека секогаш била добра за нашите болиди. На последните тестирања во Барселона и Пол Рикар направивме некои модификации на болидот и се надевам дека тоа ќе значи намалување на разликата на Ферари', вели Германецот. Тимот комплетираше околу 5.000 километри во последните две недели и ги тестираше новите пневматици на Мишелин, кои треба да се прилагодат на постуденото време во Европа. 'Сан Марино моментално е многу студена патека, така што работевме во Франција да го симулираме тоа колку што можеме поверно', вели главниот инжинер во тимот, Сем Мајкл. Ф1 ФЛЕШ Во текот на зимските тестирања повеќето формула 1 тимови ги критикуваа Бриџстоун и нивните пневматици, вклучително и тимот на Ферари, кој велеше дека очекува далеку повеќе од своите партнери. Но, сега Рос Браун зажали за сй што рече по трите убедливи победи на Ферари. 'Жал ми е што читав толку критики за Бриџстоун во текот на зимата, а ние не бевме во контакт бидејќи работевме на два паралелни програми. Сега сй е на своето место', вели техничкиот директор на Ферари. Конструкцијата на новиот воздушен тунел во седиштето на Вилијамс во Гроув конечно е подготвен. Во моментов се работи на калибрација на системот, кој би требало да биде подготвен за дизајнирање на болиди за три-четири месеци. 'Не верувам дека ќе почнеме да работиме во тунелот пред дизајнирањето на ФВ27', вели Сем Мајкл. Асот на Рено, Јарно Трули овој викенд правеше нешто што може да претставува чуден тренинг - учество на полумаратонот во Фиренца. Добро е познато дека Трули е еден од најдобро физички подготвените формула 1 возачи, а веќе има учество и на маратонот во Њујорк. 'Сакам да трчам и тренинзите ги сфаќам многу сериозно. Важно е да го поместувате својот лимит секој ден', вели Италијанецот.
StormAngel Kvalifikacii za utresnata nagrada na Germanija;Hockenheim 2004 German Grand Prix Pos No Driver Team Laps Time/Retired Grid Points 1 1 Michael Schumacher Ferrari 1:13.306 2 3 Juan Pablo Montoya Williams-BMW 1:13.668 3 9 Jenson Button BAR-Honda 1:13.674 4 6 Kimi Rдikkцnen McLaren-Mercedes 1:13.690 5 5 David Coulthard McLaren-Mercedes 1:13.821 6 8 Fernando Alonso Renault 1:13.874 7 7 Jarno Trulli Renault 1:14.134 8 2 Rubens Barrichello Ferrari 1:14.278 9 10 Takuma Sato BAR-Honda 1:14.287 10 17 Olivier Panis Toyota 1:14.368 11 4 Antonio Pizzonia Williams-BMW 1:14.556 12 14 Mark Webber Jaguar-Cosworth 1:14.802 13 15 Christian Klien Jaguar-Cosworth 1:15.011 14 11 Giancarlo Fisichella Sauber-Petronas 1:15.395 15 16 Cristiano da Matta Toyota 1:15.454 16 12 Felipe Massa Sauber-Petronas 1:15.616 17 19 Giorgio Pantano Jordan-Ford 1:16.192 18 18 Nick Heidfeld Jordan-Ford 1:16.310 19 20 Gianmaria Bruni Minardi-Cosworth 1:18.055 20 21 Zsolt Baumgartner Minardi-Cosworth 1:18.400
dzadzev НАПРЕД НАШИ [:D]
StormAngel Osekam utre pak ke pobedi.[;)]
dzadzev
2004 Canadian Grand Prix Race Results
1 1 Michael Schumacher Ferrari Winner 2 4 Ralf Schumacher Williams-BMW +1.0 secs 3 2 Rubens Barrichello Ferrari +5.1 secs 4 9 Jenson Button BAR-Honda +20.4 secs 5 3 Juan Pablo Montoya Williams-BMW +21.2 secs 6 11 Giancarlo Fisichella Sauber-Petronas +1 Lap 7 6 Kimi Rдikkцnen McLaren-Mercedes +1 Lap 8 16 Cristiano da Matta Toyota +1 Lap 9 5 David Coulthard McLaren-Mercedes +1 Lap 10 17 Olivier Panis Toyota +1 Lap 11 19 Timo Glock Jordan-Ford +2 Lap 12 18 Nick Heidfeld Jordan-Ford +2 Lap 13 15 Christian Klien Jaguar-Cosworth +3 Lap 14 21 Zsolt Baumgartner Minardi-Cosworth +4 Lap Ret 12 Felipe Massa Sauber-Petronas +8 Lap Ret 10 Takuma Sato BAR-Honda +22 Laps Ret 8 Fernando Alonso Renault +26 Laps Ret 20 Gianmaria Bruni Minardi-Cosworth +40 Laps Ret 14 Mark Webber Jaguar-Cosworth +64 Laps Ret 7 Jarno Trulli Renault + secs
dzadzev
Championship Table
Drivers
1 Michael Schumacher German Ferrari 70 2 Rubens Barrichello Brazilian Ferrari 54 3 Jenson Button British BAR-Honda 44 4 Jarno Trulli Italian Renault 36 5 Fernando Alonso Spanish Renault 25 6 Juan Pablo Montoya Colombian Williams-BMW 24 7 Ralf Schumacher German Williams-BMW 12 8 Giancarlo Fisichella Italian Sauber-Petronas 10 9 Takuma Sato Japanese BAR-Honda 8 10 David Coulthard British McLaren-Mercedes 7 11 Felipe Massa Brazilian Sauber-Petronas 5 11= Kimi Rдikkцnen Finnish McLaren-Mercedes 5 13 Cristiano da Matta Brazilian Toyota 3 13= Nick Heidfeld German Jordan-Ford 3 13= Mark Webber Australian Jaguar-Cosworth 3 16 Timo Glock German Jordan-Ford 2 17 Olivier Panis French Toyota 1
Constructors
1 Ferrari 124 2 Renault 61 3 BAR-Honda 52 4 Williams-BMW 36 5 Sauber-Petronas 15 6 McLaren-Mercedes 12 7 Jordan-Ford 5 8 Toyota 4 9 Jaguar-Cosworth 3
StormAngel A sto pie ovoj Shumi?[:D] Aj so sreka pobedata 1-3 loool ne e veke interesno[:p]
StormAngel Uste 6 dena do golemata nagrada na Francija: http://www.formula1.com/race/circuitmap/723.html
StormAngel Posle dva dena e i golemata nagrada na Kina. Gp Shanghai Se vraka i Zhak Vilnev,taka da veruvam deka ke e interesno.
bliznak abe ako mu zdosadilo od pobedi, neka si meni tim. ko sho napraj valentino rosi...
Thunder from down under Ludnica,nesto nenormalno,sila nevidena ko ke pominit pokraj tebe zemja se tresit,jas kaj so sedev bese 100 metri pred krivinata i uste gazeja nemaja pocnato da kocat, zvuh-meraci :) [img]http://www.vladata.com/2.JPG[/img] [img]http://www.vladata.com/3.JPG[/img] [img]http://www.vladata.com/999.JPG[/img] [img]http://www.vladata.com/5.JPG[/img]
Thunder from down under MAKEDONSKATA NADEZ ZA F1[:D] mozev 250-260 da krenav ama nesakam lebot da mu go zemam na shumaher [img]http://www.vladata.com/6.JPG[/img] ovie se za sapeski ednata specijalno se pozirase za sapeski :) [img]http://www.vladata.com/sapeski1.JPG[/img] ][img]http://www.vladata.com/sapeski2.JPG[/img] ][img]http://www.vladata.com/sapeski3.JPG[/img]
Thunder from down under koski mi se stresija ko pomina ovaj avionov , 20 pati mozit pomina nadmene na srejka sum go slikal [img]http://www.vladata.com/f100.jpg[/img]
n/a Shumi WiNsssssssssss toDayyyyyyyyyyyyyy Petardaaaaaaaaaaaa ne begat godinava :))
Legal-Eagle Thunder my mobile is in your Private Message box. Next year so Gospod napred we WILL be in a corporate box. With reference to your attached photograph i too am impressed NOT at the bloody marvelous use of our taxpayers money. Dont be too excited or frightened it is a daily occurrence not far from where i work because the Williamtown RAAF base is just about 5 mins away! You thought the F1's were loud? Then you aint heard nothing yet baby! Just saw the photos NICE REAR end, ama bash super e imash slikano c c c why arent i surprised that you were not there for the Grand Prix at all .... typical MEN![:D][:D][:D][:D][:p]
Thunder from down under
quote:
Originally posted by Legal-Eagle
With reference to your attached photograph i too am impressed NOT at the bloody marvelous use of our taxpayers money.
little aussie battlers trying to survive,surfing the net at high speed uncapped cable on a centrino wireless laptop how dare our governament , shame ,shame, shame, na sreka go slikav avionot, so kamen mozev da go pogodam
Christian slednata sezona ke donesat novi pravila: ferrari da upotrebuva motor na fiko a sumaher da vozi samo so edna raka. pa voa veke ne e interesno samo sumaher i ferrari. tolku li drugive timovi ne gi biva?
n/a Michael Schumacher claims 59th career pole Spanish GP - Qualifying 09/05/2004 10:52 ak pobedit us denes....lele lele......poubo ke napram jas Zastava racing team da se trkam protiv nego otkolku da gi gledam Bmw i McLaren da se vlecket zad nego.....Go Go Shumi Gadget :))))[:D]
StormAngel A be ovoj covekov ne znae za dosta.[:D]
n/a GP:Barcelona IZlea Bluehim deka ne znajt za dosta :))))) P. No Driver Team - Engine Tyres Gaps/Laps Average Stops 1. 1 M.SCHUMACHER Ferrari B 0'00"000 3 2. 2 BARRICHELLO Ferrari B 0'11"300 + 0'11"300 2 3. 7 TRULLI Renault M 0'29"600 + 0'29"600 3 4. 8 ALONSO Renault M 0'33"100 + 0'33"100 3 5. 10 SATO BAR Honda M 0'38"900 + 0'38"900 3 6. 4 R.SCHUMACHER Williams BMW M 1'08"700 + 1'08"700 3 7. 11 FISICHELLA Sauber Petronas B 1'12"100 + 1'12"100 2 8. 9 BUTTON BAR Honda M 1'58"000 + 1'58"000 3 9. 12 MASSA Sauber Petronas B 1 lap(s) 2 10. 5 COULTHARD McLaren Mercedes M 1 lap(s) 3 11. 6 RAIKKONEN McLaren Mercedes M 1 lap(s) 3 12. 14 WEBBER Jaguar Cosworth M 1 lap(s) 3 13. 16 DA MATTA Toyota M 1 lap(s) 3
StormAngel Dobro be,do koga? Da vi kazam ovoj sampionat pocna i da mi deluva nekako dosadno.Bez da pocne znam koj ke pobedi na trkata.[:D]
dzadzev
quote:
Originally posted by bluehim
Dobro be,do koga? Da vi kazam ovoj sampionat pocna i da mi deluva nekako dosadno.Bez da pocne znam koj ke pobedi na trkata.[:D]
Epa sea ... Sto e kriv covekot ? Drugite vozaci se krivi sto ne mozat da bidat ni bleda senka od nego, a da ne zboram za timovite .. :)))
dzadzev [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/spanish/sunpic2.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/spanish/sunpic4.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/spanish/sunpic10.jpg[/img]
dzadzev [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/sutton/2004/d04esp859.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/sutton/2004/d04esp907.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/sutton/2004/d04esp941.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/sutton/2004/d04esp950.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/spanish/satpic1.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/spanish/fripic9.jpg[/img]
StormAngel Ne rekov nisto loso,krivo si mi go sfatil postot,a mozebi i jas nesto na utka sum napisal za da taka me sfatis,kako i da e ke kazam Shumi e najdobar na site vreminja vo Formula 1,a postot mi bese samo onaka metaforika na toa kolku toj postignal i dostignal.[;)]
StormAngel ФОРМУЛА 1 ПОЧНА ПРЕТПОСЛЕДНАТА СЕРИЈА ТЕСТИРАЊА ПРЕД МЕЛБУРН БАДОЕР СО НЕЗГОДНО ИЗЛЕТУВАЊЕ, МОНТОЈА СО НОВ РЕКОРД Ферари продолжи со своите тестирања на два фронта, со Михаел Шумахер на фабричката патека во Мугело во новиот Ф2004, додека Лука Бадоер беше на 'должност' на патеката во Имола. Бадоер со минатогодишниот Ф2003-ГА имаше лош ден откако неговата сесија заврши порано од планираното поради излетување на Варианте Алта кривината. Тој беше веднаш однесен во ближната болница, каде што ги помина вообичаените тестирања и беше пуштен бидејќи немаше никакви повреди. Тој ќе продолжи со тестирањето оваа недела. Пет тима беа на италијанската патека каде што ја почнаа претпоследната серија тестирања пред болидите да бидат однесени во Австралија за стартот на новата сезона во Мелбурн на 7 март. Најдобро време постави Јарно Трули со новиот болди на Рено завршувајќи пред Фелипе Маса во Заубер. Асот на БМВ Вилијамс, Хуан Пабло Монтоја, пак, го подобри рекордот на патеката во Валенсија, кој беше поставен од уште еден возач на Вилијамс, тестерот Антонио Пицониа минатиот месец. Колумбиецот извозе 86 круга и имаше најдобро време од 1:09.103, додека Марк Хене исто така во новиот ФВ26 болид беше деветти со една секунда послабо време. 'На првиот ден на тестирање во Валенсија, Хуан Пабло работеше на промената на сет-апот и на контролата на триењето со новиот ФВ26, додека Марк се концентрираше на тестирање на различните состојки на гумите на Мишелин', изјави Сем Мајкл, главниот операционен инженер во Вилијамс. Од останатите возачи, Џенсон Батон беше втор во БАР, а неговиот клупски колега Такума Сато на четвртото место, додека Јагуар имаше солиден тест со Кристијан Клин и Марк Вебер кои беа меѓу првите пет. Кими Раиконен беше шести, а Мекларен повторно изгледаше далеку од брзината на ривалите од Вилијамс. Тимот од Вокинг комплетираше вкупно 176 круга, а Дејвид Култхард имаше само десетто најдобро време. РЕЗУЛТАТИ: ВАЛЕНСИЈА - 1.ДЕН време кругови 1.Хуан Пабло Монтоја (Вилијамс) 1:09.103 86 2.Џенсон Батон (БАР) 1:09.467 99 3.Кристијан Клин (Јагуар) 1:09.514 110 4.Такума Сато (БАР) 1:09.893 67 5.Марк Вебер (Јагуар) 1:09.894 129 6.Кими Раиконен (Мекларен) 1:10.219 120 7.Рикардо Зонта (Тојота) 1:10.250 127 8.Ентони Дејвидсон (БАР) 1:10.299 81 9.Марк Хене (Вилијамс) 1:10.301 93 10.Дејвид Култхард (Мекларен) 1:10.412 74 11.Кристијано Да Мата (Тојота) 1:10.532 45 ИМОЛА - 1.ДЕН време кругови 1.Јарно Трули (Рено) 1:21.243 78 2.Фелипе Маса (Заубер) 1:21.281 66 3.Лука Бадоер (Ферари) 1:21.412 58 4.Фернандо Алонсо (Рено) 1:21.686 105 5.Џанкарло Физикела (Заубер) 1:21.801 61 6.Џорџо Пантано (Џордан) 1:22.596 58 7.Ник Хајдфелд (Џордан) 1:23.267 66 8.Џанмарија Бруни (Минарди) 1:24.001 67 Ф1 ФЛЕШ Ралф Шумахер вели дека е подготвен во 2004 да не прави компромиси и да ја стави на страна почитта кон неговиот брат, шесткратниот шампион Михаел Шумахер. 28-годишниот Ралф честопати беше критикуван поради неговата неподготвеност да влезе во дуел со Михаел. 'Доволно е со шегите дека јас сум сопирачката за Михаел. Нема да сопирам за мојот брат и ќе дадам сй од себе, како што тој ме учеше', изјави Ралф. Зошто германскиот супермодел Хајди Клум е многу нерасположена? Најверојатно поради Флавио Бриаторе, нејзиното момче и шеф на тимот на Рено, кој повторно бара нешто повеќе. Клум е бремена со детето на Бриаторе, но минатата недела на таблоидите беа продадени фотографии на кои Италијанецот се бакнува со Фиона Сваровски, наследничка на познатиот јувелир. Покрај тоа тука е наводната врска со 19-годишната Ванеса Хилгер. Јос Верстапен ќе се обиде да побара место во некоја американска серија оваа сезона откако го загуби местото во Формула 1. Холанѓанецот возеше за Минарди во 2003 и беше блиску до второто место во Џордан, кога пропаднаа разговорите поради несогласувањето на спонзорите. Тимот на Рено е сериозен во обидот да се пробие меѓу врвните формула 1 тимови оваа сезона, а тоа го и кажува и Пат Симондс, главниот инженер во тимот. 'Овој спорт не е за минатата статистика така што петте титули на Ферари не значат ништо. Тие се одлични и неверојатни како тим, но се само уште еден формула 1 тим и можеме да ги победиме', вели Симондс. Новиот технички директор на тимот на Тојота, Мајк Гаскојн, вели дека новиот РВХ-04 В10 мотор на тимот е најсилниот мотор во формула 1 светот. 'Ова е мотор кој може да освојува титули. Сега сите тимови имаат проблеми со новите регулативи и затоа верувам дека можеме да бидеме големо изненадување во 2004', вели Гаскојн.
ace6vel Помалиот го предизвикува поголемиот Германецот Ралф Шумахер (28), кој вози во Формула 1 вели дека е спремен да ги „запали гумите“ во 2004 година ставајќи ја на страна почитта кон својот постар брат Михаел, кого планира да го предизвика. И покрај тоа што е еден од водечките во Ф1 натпреварите, Ралф беше засенет од огромната сенка на постариот брат кој како што ви е познато шест пати досега го освои трофејот во Формула 1. [img]http://vesti.mt.net.mk/images/mihael_ralf.jpg[/img] Возачот на БМВ реши да излезе од втор план и се спрема со сите сили да се спротистави на стартот на сезоната кој е закажан за 7 март. „Доста ми е од од шегите нема повеќе да сопирам за Мајкл,“-вели помалиот брат во германскиот весник „Билд“. „Нема да ја симнам ногата од педалот за гас за мојот брат. Ќе дадам се од себе, баш како што ме учеше Михаел“. Од моментот кога Ралф дојде во Ф1 се прошири размислата дека тој премногу го почитува својот 35-годишен брат, особено кога овој ќе излезе на патека. Редакција ИДИВИДИ
StormAngel ВО ФРАНЦУСКИОТ ТИМ ЗАДОВОЛНИ ОД НОВАТА СЕЗОНА РЕНО СО НОВО ПОДОБРУВАЊЕ ВО ЕВРОПА Тимот на Рено сака да се вклучи во борбата со Ферари во оваа сезона, пред формула 1 циркусот да се пресели во Европа овој месец. Техничкиот директор на тимот, Боб Бел, вели дека тие планираат 'големо подобрување на перформансите, посебно кај моторот', а оваа цел би била подготвена веќе за Сан Марино ГП во Имола на 25 април. Според шпекулациите новиот мотор на Рено би имал дополнителни 30 коњски сили со кои сепак би биле околу 50 КС зад Ферари и Вилијамс. Францускиот тим го помина Вилијамс на второто место во пласманот на конструктори кога нивните два болиди освоија поени на трета трка по ред во Бахреин. Само Ферари со 29 поени пред нив има исто така освоено поени со двата болиди на сите три трки, а Бел вели дека моралот во тимот е на високо ниво, но дека не сакаат да имаат илузии за големи работи во 2004. 'Постои голема разлика во перформансите со Ферари, а борбата со Вилијамс и БАР е сй поблиска со секоја наредна трка. Сега нашата цел е едноставна - да го направиме болидот полесен за возење и Јарно Трули и Фернандо Алонсо да можат да извлечат максимум од него. За тоа постојат неколку програми за развој', вели Бел. Алонсо и Трули имаат по 11 поени во пласманот на возачите, а Бел беше презадоволен од нивните резултати во Бахреин, каде што Трули беше четврти, а Алонсо шести откако поголемиот дел од трката се бореше со болидите на дното. 'Фактот што Фернандо оствари втор најбрз круг на Сакир покажува дека има многу потенцијал во нашиот болид', вели Бел. Францускиот тим почна веднаш со тестирањето на новата спецификација на Р24 болидот, со Јарно Трули во Барселона, иако попладневната сесија ја заврши предвреме поради проблеми со хидрауликата. 'Имавме добар ден на тестирање и новите подобрувања работат според планот', изјави главниот инженер во тимот, Пат Симондс. РЕЗУЛТАТИ (БАРСЕЛОНА - 1.ДЕН) време кругови 1.Фернандо Алонсо (Рено) 1:15.265 102 2.Ентони Дејвидсон (БАР) 1:15.405 100 3.Јарно Трули (Рено) 1:15.623 63 4.Александер Вурц (Мекларен) 1:15.767 68 5.Лука Бадоер (Ферари) 1:15.843 68 6.Педро Де Ла Роса (Мекларен) 1:15.927 89 7.Рикардо Зонта (Тојота) 1:15.986 101 8.Оливие Пани (Тојота) 1:16.454 45 Ф1 ФЛЕШ Шефот на Мерцедес Моторспорт, Норберт Хауг, ги демантираше шпекулациите дека Мекларен е подготвен да се откаже од новата сезона и МП4/19 болидот по катастрофалниот старт на сезоната. Според шпекулациите, Мекларен би почнал да работи на МП4/20 болидот кој би се појавил на патеките при крајот на оваа сезона. 'Да се напушти бродот не е опција за нас', вели Хауг. Според Флавио Бриаторе, Рено има далеку поголеми шанси да триумфира на некоја трка во оваа година отколку Мекларен. Рон Денис не се согласува со ова. 'Сите можат да имаат свое мислење, но ова не е мое. Не верувам дека тие ќе победат оваа година. Можеби Флавио треба да си ги сочува коментарите додека не победи навистина', вели шефот на Мекларен. Асот на Јагуар, Марк Вебер му се извини на Фернандо Алонсо за инцидентот на трката во Бахреин во неделата во која Австралиецот го сопираше Алонсо, кој подоцна ги критикуваше возачите. 'Фернандо сигурно си мислеше дека сакам да си играм со него, но јас во исто време добивав две различни информации - сините знамиња дека заостанувам цел круг и мојот тим кој врескаше на радиото дека се борам за позиција. Затоа двапати запирав, но потоа му се извинив на Алонсо', вели Вебер. Ралф Шумахер го сака својот брат, но не верува дека титулата веќе е негова, како што објавуваа германските медиуми. 'Тие што веќе слават титула со Ферари не смеат да заборават дека има уште 150 поени за освојување и многу работи можат да се случат', вели Ралф. Според последните шпекулации, Џордан планира соработка со тимот на Тојота од 2005 година. По слабата соработка со Косворт, тимот на Еди Џордан сака договор со јапонскиот производител за снабдување на В10 мотор и менувач, како и соработка на полето од аеродинамиката
dzadzev


Championship Table
Drivers
1 Michael Schumacher German Ferrari 90 2 Rubens Barrichello Brazilian Ferrari 68 3 Jenson Button British BAR-Honda 48 4 Jarno Trulli Italian Renault 46 5 Fernando Alonso Spanish Renault 33 6 Juan Pablo Montoya Colombian Williams-BMW 25 7 Takuma Sato Japanese BAR-Honda 14 8 Ralf Schumacher German Williams-BMW 12 8= David Coulthard British McLaren-Mercedes 12 10 Giancarlo Fisichella Italian Sauber-Petronas 10 10= Kimi Rдikkцnen Finnish McLaren-Mercedes 10 12 Felipe Massa Brazilian Sauber-Petronas 5 12= Olivier Panis French Toyota 5 14 Cristiano da Matta Brazilian Toyota 3 14= Mark Webber Australian Jaguar-Cosworth 3 14= Nick Heidfeld German Jordan-Ford 3 17 Timo Glock German Jordan-Ford 2 18 Zsolt Baumgartner Hungarian Minardi-Cosworth 1
Constructors
1 Ferrari 158 2 Renault 79 3 BAR-Honda 62 4 Williams-BMW 37 5 McLaren-Mercedes 22 6 Sauber-Petronas 15 7 Toyota 8 8 Jordan-Ford 5 9 Jaguar-Cosworth 3 10 Minardi-Cosworth 1
StormAngel ФОРМУЛА 1 ГОЛЕМ ОПТИМИЗАМ ВО ТИМОТ ОД ВОКИНГ ЗА 2004 МЕКЛАРЕН СЕ ПОДГОТВУВА ЗА ТИТУЛА Тимот на Мекларен Мерцедес влегува во новата година со надежи дека конечно ќе си ја вратат формула 1 титулата од Ферари. Тест-возачот на тимот Педро Де Ла Роса е возбуден од шансите на новиот болид по рушењето на рекордите во зимското тестирање. 'Болидот е многу брз, а тоа го сфатив уште кога првпат влегов во него. Но, имаме многу работа. Ланскиот болид беше конкурентен, но овој е голем чекор напред', вели Де Ла Роса. Кими Раиконен дојде на два поени од Михаел Шумахер во трката за титулата во 2003 и покрај тоа што во текот на целата сезона го возеше усовршениот болид од 2002 година. Но, машината за 2004, МП4/19 е сосема нов концепт, базиран на МП4/18 болидот, кој беше тестиран, но не го доживеа своето тркачко деби. МП4/19 го сруши рекордот на две патеки во Шпанија - со Дејвид Култхард во Валенсија и Де Ла Роса во Херез. Новиот Мекларен беше убедливо најбрзиот болид на тестирањето досега, но ниту еден од ривалите на Мекларен ги нема изградено новите болиди. Техничкиот директор на тимот, Адријан Њуи призна дека МП4/19 има проблеми со постојаноста и сигурноста и дека рекордите на круговите не значат ништо засега. Сепак тој верува дека е задоволен со прогресот. 'Се надеваме дека ќе бидеме големи конкуренти за титулата следната година, но тоа никогаш не се знае. Засега работата изгледа добро, но не смееме да останеме смирени', вели Њуи. 2004 ќе биде вистински предизвик за техничките тимови во секој врвен тим, бидејќи ќе може да се користи само еден мотор за цел викенд, а доколку се појави проблем и мора да се менува тоа ќе биде казнувано со 10 места подолу на стартот. Партнерот на Мекларен, Мерцедес изгради сосема нов мотор за МП4/19, откако во 2003 беше далеку зад најдобриот мотор на БМВ во Вилијамс, за до крајот на сезоната разликата повторно да е околу 30 коњски сили. БМВ објавија дека веќе стигнале до бројките од 2003 со новиот дизајн, додека Њуи не сакаше да коментира за перформансите на новиот мотор на Мерцедес. Ф1 ФЛЕШ Ралф Шумахер откри дека неговите преговори со тимот на Вилијамс за продолжување на договорот дојдоа до големи проблеми, но дека сака да остане во тимот и дека ќе остане стрплив. 'Јас не се брзам. Сигурно нема да дојдеме до договор пред стартот на сезоната, но нема причина за загриженост. Во 2004 ќе возам за Вилијамс, а потоа ќе видиме', вели Ралф. Унгарската влада се согласи да плати 4 милиони $ за Жолт Баумгартнер, со кои тој би го обезбедил местото во тимот на Минарди. 'Имам дозвола од сопственикот на Минарди да најавам дека договорот е потпишан. Министерот на спорт Ференц Ѓурчани потврди дека ќе ги добиеме потребните средства', вели Тамаш Франк, менаџерот на Баумгартнер. Менаџерот на Кими Раиконен, Дејв Робертсон ги отфрли шпекулациите дека Финецот би си заминал од Мекларен во Ферари на крајот на 2004 година, поради доаѓањето на Хуан Пабло Монтоја во Мекларен во 2005. 'Кими ја гледа својата иднина во Мекларен и воопшто не е загрижен за Монтоја во тимот. Не му пречи било кој како клупски колега', вели Робертсон. Рубенс Баричело можеби се надева на нов договор со тимот на Ферари пред стартот на сезоната во март, но дури иако го добие тоа, тој договор ќе биде на само една година. Баричело побара да остана во Ферари и по следната сезона, а од 2000 тој има освоено седум ГП трки. Берни Еклстоун го доби Орденот од прв степен, едно од најголемите почести во Бахреин, која обично ја добиваат луѓето кои остваруваат некоја неверојатна работа за кралството. Еклстоун ја посети новата патека во Бахреин, каде што на 4 април, како трета трка од сезоната ќе се оддржи првата трка на Блискиот Исток. Pozdrav![:)]
a-pin-dim ФОРМУЛА 1 ПРЕГОВОРИТЕ СО ХОЛАНДСКИОТ ВОЗАЧ, СО ГОЛЕМИ ПРЕЧКИ ЏОРДАН СЕ ОТКАЖУВА ОД ВЕРСТАПЕН? Јос Верстапен останува во игра за место во тимот на Џордан оваа сезона и покрај ултиматумот кој го упати во саботата до англискиот тим, на кој не сакаше да 'одговори' шефот Еди Џордан. Холанѓанецот му порача на тимот од Силверстоун дека сега е вистинско време за одлуката. 'Нема планови да се прави некакво посебно соопштение за случајот на Верстапен. Нашиот тим не сака да коментира на можните преговори со возачите', се вели во соопштението на Џордан. Но, на официјалниот веб-сајт на Верстапен се појави вест дека преговорите ќе продолжат, но дека тие ќе се држат далеку од очите на јавноста. 'Со или без ултиматум Јос Верстапен е многу блиску до тестирање со Џордан. Јос контактираше со Еди Џордан, а тука е и менаџерот Рејмонд Фермојлен. Сега се работи само на некои мали детали', се вели во соопштението на Верстапен. ШУМИ ЗНАЕ КОЈ МУ Е ВИСТИНСКИОТ РИВАЛ Иако возачите на Вилијамс Ралф Шумахер и Хуан Пабло Монтоја имаа фантастични резултати за време на тестирањето пред стартот на сезоната, Михаел Шумахер вели дека не верува дека тие двајца ќе бидат вистински предизвик за него во 2004. Наместо тоа тој верува во Кими Раиконен откако младиот Финец го 'бркаше' до последната трка на минатата сезона. 'Опасниот возач не е тука, во Барселона. Тој тестира на друго место', изјави енигматично Шумахер на тестирањето на патеката Каталуња. 'Опасниот' може да биде само Раиконен, кој тестираше за Мекларен во Валенсија.
StormAngel ФОРМУЛА 1 АНГЛИСКИОТ ТИМ БАРА ЗАМЕНА ЗА ХУАН ПАБЛО МОНТОЈА ВО 2005 ФРЕНК ВИЛИЈАМС РАЗМИСЛУВА ЗА БАТОН? Тимот на Вилијамс размислува за Џенсон Батон како замена за Хуан Пабло Монтоја во 2005 година откако претставниците на англискиот возач почнаа разговори со тимот, иако тој е само една можност која сериозно се разгледува, покрај Џанкарло Физикела од Заубер и Марк Вебер од Јагуар. 'Џенсон очигледно е многу добар возач, но можам да признаам дека имаме разговори со него дури и тоа да е случај', вели сер Френк Вилијамс. Слично размислува и техничкиот директор на тимот Патрик Хед. 'Никогаш не сум се сомневал во можноста на Џенсон да биде светски шампион. Но, како што вели и шефот на БАР, Дејвид Ричардс, тој има прилично силна врска и договор со БАР. Возачите сакаат конкурентен болид и добра плата, а ако го добие тоа во БАР нема да има голема причина за заминување. Но, секако дека би сакале да размислуваме за него како за иден возач на Вилијамс', изјави Хед. Вилијамс му ја даде првата шанса на Батон во формула 1, но на крајот на својата дебитантска сезона беше шутнат за да се направи место за Монтоја. Менаџер на Марк Вебер е Флавио Бриаторе, шефот на Рено, кој би сакал да го види Австралиецот во Рено во 2005, додека Физикела има договор со Заубер за 2005, но сопственикот на тимот, Петер Заубер, вели дека нема да биде пречка ако тој добие место во некој голем тим. БЕРНИ НЕ ГЛЕДА ВИСТИНСКА ЗАМЕНА ЗА НЕГО Берни Еклстоун вели дека нема цел тој да 'тренира' наследник во неговата улога на шеф на формула 1 додавајќи дека замена ќе се појави дури откако тој ќе се пензионира. Еклстоун, кој е на чело на спортот од доцните 80-ти, вели дека никој не може да ја пополни неговата улога додека тој е тука. 'Сй додека сум во спортот ќе биде тешко да се стави некој околу мене и тој да биде значаен. Кога ќе ме нема сигурно, но јас не би можел да ја изберам таа личност', вели Еклстоун. 73-годишниот Еклстоун исто така ги предупреди тимовите дека мораат да размислат за скратувањето на трошоците во спортот бидејќи во спротивност им се заканува лоша иднина. 'Мораме да најдеме некакви идеи оваа година за да ги намалиме трошоците на пример на Мекларен на нивото на тоа што сега троши Џордан', смета Еклстоун. За новата сезона тој би се обложил на Кими Раиконен да ја освои светската титула со што би се ставил крај на доминацијата на Ферари и Михаел Шумахер. 'Мислам дека Кими ќе е шампион, иако тука е и Михаел, како и Монтоја, ако успее да се смири. Слична ситуација е и со Алонсо, но неговите перформанси ќе зависат од болидот на Рено', вели Еклстоун.
StormAngel ФОРМУЛА 1 ПО ПОТПИШУВАЊЕТО НА ПРОДОЛЖУВАЊЕ НА ДОГОВОРОТ СО СКУДЕРИЈА РУБЕНС: 'ЌЕ БИДАМ ШАМПИОН ЕДЕН ДЕН...' По продолжувањето на договорот со Ферари до крајот на сезоната 2006 Бразилецот Рубенс Баричело, кој беше еден од клучните луѓе во рекордите на Михаел Шумахер, ја осигура иднината и најави многу повеќе успеси. Бразилецот тврди дека неговото ривалство со Михаел Шумахер никогаш не застанало меѓу нивното пријателство, но се надева дека еден ден ќе дојде неговиот ред да освојува титули со Ферари. 'Со Ферари сум до 2006 и се надевам дека еден ден ќе бидам светски шампион. Беше вистинска привилегија да се вози покрај Михаел и за мене нема проблем бидејќи се работи за мотивацијата. Постоеја и други тимови заинтересирани за мене, но јас бев сигурен дека ќе останам во Маранело бидејќи таму научив многу важни работи за тоа што претставува формула 1 возач. На почетокот се работеше за самоувереноста, страста и брзината. Тоа беше Ферари, кој ме научи како да ја користам мојата глава. Знам дека сум среќен човек', изјави 31-годишниот Баричело, кој лани победи на две трки, во Британија и во Јапонија. 2004 ја заокружува декадата од смртта на Аиртон Сена, идолот на Рубенс, кој влијаел на развојот на неговата кариера. 'На почетокот секако дека тука беше товарот бидејќи цела земја сонуваше за мене. Тие сакаа да ја преземам улогата на Аиртон. Јас мислам на него секој ден и знам дека во Бразил ќе се организираат специјални случувања оваа година. Само сакам тие да бидат среќни случувања, на кои луѓето ќе можат да уживаат', вели Рубенс. Бразилецот, сепак, имаше малку симпатии кон еден друг поранешен шампион, Канаѓанецот Жак Вилнев, кој остана без место за следната сезона. 'Мислам дека тој само плаќа за тоа што го зборуваше во минатото. На почетокот на 2003 сите дознаа дека тој нема почит за својот колега Џенсон Батон. Можеби сега плаќа за својата ароганција. Тој е добар возач и се надевам дека ќе најде место, но не треба да жалиме по него', заврши Баричело. ШУМАХЕР СИ ПРОНАЈДЕ НОВА СТРАСТ Светскиот шампион во рели, Норвежанецот Петер Солберг откри дека неодамна возел специјален со-возач со себе, шесткратниот светски шампион во формула 1 Михаел Шумахер. Двајцата шампиони станаа пријатели откако се сретнаа на одмор во Норвешка, по што Шуми го поканил Солберг да игра во еден фудбалски меч, нешто што Норвежанецот го одбил и побарал од Германецот да се проба во рели трките. Договорот на Шумахер со Ферари предвидува дека тој не може да се вози како со-возач во болиди за натпреварување, но овој пат италијанскиот тим му го дозволи задоволството на Шуми. По ова Солберг го возел Шуми покрај границата Норвешка-Шведска, со брзини од над 200 км/ч. 'Михаел дојде тука и остана околу три часа. Мислам дека многу му се допаѓаше. Тој сакаше да знае сй за сет-апот и техниката на моето возење. Проблемот е што јас никогаш не размислувам на патеката. Беше забавно и мислам дека уживаше. Дали би сакал да ја врати услугата? Би сакал да возам во формула 1 болид, иако немам идеја како би го возел. Во 1996 година добив шанса да возам за Рено, но тогаш размислував само за рели. Искрено не ми се допаѓа формула 1 толку многу', вели Солберг. Pozdrav![:)]
StormAngel ФОРМУЛА 1 ВЕБЕР: 'НЕМА ТИТУЛА ЗА ШУМИ ВО 2004' Возачот на Јагуар, Марк Вебер верува дека Михаел Шумахер нема да ја одбрани својата титула оваа сезона бидејќи тука се двојката на Вилијамс, Ралф Шумахер и Хуан Пабло Монтоја и младиот Финец во Мекларен, Кими Раиконен. 'Мислам дека дефинитивно ќе имаме нов шампион оваа година. На Михаел ќе му биде одземен тронот. Мислам дека Кими ќе биде многу силен', вели Вебер. Pozdrav![:)]
n/a Немаше ништо илегално до колата, Сена погина во Монако, возеше прв и имаше судар некој и излезе safety vehicle, и после 3-4 круга возилото се тргна, Сена забрза и на првата кривина се бапна во зидот. А се удри бидејќи гумите му беа оладени а пистата беше жешка и излизга. Ги обвинуваа организаторите поради што толку кратко го тргнале возилото, требало да почекаат да се загреат гумите, затоа погина Сена.
n/a 1 1 Michael Schumacher Ferrari Winner 2 3 Juan Pablo Montoya Williams-BMW +5.0 secs 3 9 Jenson Button BAR-Honda +11.5 secs 4 2 Rubens Barrichello Ferrari +13.6 secs 5 7 Jarno Trulli Renault +37.3 secs 6 5 David Coulthard McLaren-Mercedes +53.0 secs 7 8 Fernando Alonso Renault +67.8 secs 8 12 Felipe Massa Sauber-Petronas +1 Lap 9 16 Cristiano da Matta Toyota +1 Lap 10 15 Christian Klien Jaguar-Cosworth +1 Lap 11 11 Giancarlo Fisichella Sauber-Petronas +1 Lap 12 17 Olivier Panis Toyota +1 Lap 13 19 Giorgio Pantano Jordan-Ford +2 Lap 14 20 Gianmaria Bruni Minardi-Cosworth +3 Lap 15 10 Takuma Sato BAR-Honda +4 Lap 16 21 Zsolt Baumgartner Minardi-Cosworth +4 Lap Ret 6 Kimi Rдikkцnen McLaren-Mercedes +16 Lap Ret 18 Nick Heidfeld Jordan-Ford +22 Laps Ret 4 Ralf Schumacher Williams-BMW +29 Laps Ret 14 Mark Webber Jaguar-Cosworth +33 Laps
n/a
quote:
Originally posted by sapeski
Немаше ништо илегално до колата, Сена погина во Монако, возеше прв и имаше судар некој и излезе safety vehicle, и после 3-4 круга возилото се тргна, Сена забрза и на првата кривина се бапна во зидот. А се удри бидејќи гумите му беа оладени а пистата беше жешка и излизга. Ги обвинуваа организаторите поради што толку кратко го тргнале возилото, требало да почекаат да се загреат гумите, затоа погина Сена.
Dan pogina vo Imola,Italija Slucajno na 1 maj 1994 ?
n/a Значи несопирливи сме!!!! Многу ми е кејф! [:D] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/malaysian/satpic6.jpg[/img]
n/a
quote:
Originally posted by kopacot
quote:
Originally posted by sapeski
Немаше ништо илегално до колата, Сена погина во Монако, возеше прв и имаше судар некој и излезе safety vehicle, и после 3-4 круга возилото се тргна, Сена забрза и на првата кривина се бапна во зидот. А се удри бидејќи гумите му беа оладени а пистата беше жешка и излизга. Ги обвинуваа организаторите поради што толку кратко го тргнале возилото, требало да почекаат да се загреат гумите, затоа погина Сена.
Dan pogina vo Imola,Italija Slucajno na 1 maj 1994 ?
Во право си таму беше, сум заборавил.
n/a mene usH tolKu......dan mu se vazit ko obicen trening ova be....deka ne se gledaja drugine zad nego ili a?:))))))
n/a [img]http://f1.racing-live.com/photos/2004/tests19/diapo_108.jpg[/img] [img]http://f1.racing-live.com/photos/2004/tests19/diapo_101.jpg[/img] [img]http://f1.racing-live.com/photos/2004/tests19/diapo_104.jpg[/img]
dzadzev
2004 European Grand Prix Qualifying
1 1 Michael Schumacher Ferrari 1:28.351 2 10 Takuma Sato BAR-Honda 1:28.986 3 7 Jarno Trulli Renault 1:29.135 4 6 Kimi Rдikkцnen McLaren-Mercedes 1:29.137 5 9 Jenson Button BAR-Honda 1:29.245 6 8 Fernando Alonso Renault 1:29.313 7 2 Rubens Barrichello Ferrari 1:29.353 8 3 Juan Pablo Montoya Williams-BMW 1:29.354 9 4 Ralf Schumacher Williams-BMW 1:29.459 10 17 Olivier Panis Toyota 1:29.697 11 16 Cristiano da Matta Toyota 1:29.706 12 14 Mark Webber Jaguar-Cosworth 1:30.797 13 15 Christian Klien Jaguar-Cosworth 1:31.431 14 18 Nick Heidfeld Jordan-Ford 1:31.604 15 19 Giorgio Pantano Jordan-Ford 1:31.979 16 12 Felipe Massa Sauber-Petronas 1:31.982 17 20 Gianmaria Bruni Minardi-Cosworth 1:34.022 18 21 Zsolt Baumgartner Minardi-Cosworth 1:34.398 19 11 Giancarlo Fisichella Sauber-Petronas 20 5 David Coulthard McLaren-Mercedes
dzadzev [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/european/fripic1.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/european/fripic2.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/european/fripic5.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/european/fripic8.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/sutton/2004/d04eur169.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/sutton/2004/d04eur170.jpg[/img]
dzadzev [img]http://www.spymac.com/upload/gallery/f_37/user_376252/upload_145728.jpg[/img]
n/a 2 hours left............brmmmmmmm
StormAngel 2004 German Grand Prix Pos No Driver Team Laps Time/Retired Grid Points 1 1 Michael Schumacher Ferrari 66 1:23:54.848 1 10 2 9 Jenson Button BAR-Honda 66 +8.3 secs 13 8 3 8 Fernando Alonso Renault 66 +16.3 secs 5 6 4 5 David Coulthard McLaren-Mercedes 66 +19.2 secs 4 5 5 3 Juan Pablo Montoya Williams-BMW 66 +23.0 secs 2 4 6 14 Mark Webber Jaguar-Cosworth 66 +41.1 secs 11 3 7 4 Antonio Pizzonia Williams-BMW 66 +41.9 secs 10 2 8 10 Takuma Sato BAR-Honda 66 +46.8 secs 8 1 9 11 Giancarlo Fisichella Sauber-Petronas 66 +67.1 secs 14 10 15 Christian Klien Jaguar-Cosworth 66 +68.5 secs 12 11 7 Jarno Trulli Renault 66 +70.2 secs 6 12 2 Rubens Barrichello Ferrari 66 +73.2 secs 7 13 12 Felipe Massa Sauber-Petronas 65 +1 Lap 16 14 17 Olivier Panis Toyota 65 +1 Lap 9 15 19 Giorgio Pantano Jordan-Ford 63 +3 Lap 17 16 21 Zsolt Baumgartner Minardi-Cosworth 62 +4 Lap 20 17 20 Gianmaria Bruni Minardi-Cosworth 62 +4 Lap 19 Ret 18 Nick Heidfeld Jordan-Ford 42 Handling 18 Ret 16 Cristiano da Matta Toyota 38 Puncture 15 Ret 6 Kimi Rдikkцnen McLaren-Mercedes 13 Accident 3 Fastest Lap: Kimi Rдikkцnen 1:13.780
StormAngel ФОРМУЛА 1 МОТОСПОРТОТ ВО 2003 СО ПОЗНАТИ ФАЦИ НА ВРВОТ СУПЕР ШУМИ ПОВТОРНО ВЛАДЕЕШЕ На прв поглед, 2003 во мотоспортот беше многу слична со 2002, со Михаел Шумахер во Ферари и Валентино Роси во Хонда на врвот во своите спортови. Но, во реалност годината помина со голем број големи промени во спортот. Во далеку поразлична сезона од 2002, Шумахер доби вистинска битка за титулата оваа година, и дури иако брилијантниот Германец на крајот ја заработи титулата, аурата на непобедливост веќе ја нема. Шумахер можеби победи на повеќе од три пати повеќе трки од било кој, но беше блиску до губење на титулата по предизвикот од Вилијамс и Мекларен. Во исто време, доминацијата на Шуми како да бледееше, бидејќи тој направи повеќе грешки од последните две-три сезони заедно. Сепак, неговата рекордна шеста титула можеби и е најдобрата досега. Од другите пет титули, само неговата борба со Мика Хакинен во 2000 е блиску, бидејќи во 1994 победата беше премногу засенета од контроверзи, а во 1995, 2001 и 2002 беше премногу лесно за него. Но, доколку некој требаше да го сруши рекордот на Хуан Мануел Фанџо од пет титули (1951-1957), тогаш тоа требаше да биде направено со стил. Неговите успеси, колку и да се големи, ќе бидат засенети од неговата спортска личност (посебно со желбата да се надминува прифатливото спортско однесување) и недостатокот на конкуренција во кариерата. Во 2003, освен контроверзната жалба од Ферари и одлука на ФИА за гумите на Мишелин, победата на Шуми беше кристално 'чиста'. Најдобар пример за целата сезона беше Канадското ГП во Монтреал, на кое Шуми победи иако немаше право на тоа. Шуми го превзеде водството од побрзиот болид на неговиот брат Ралф во Вилијамс, за да го изддржи притисокот до крајот. 34-годишниот Германец сега само треба да се праша дали има доволно сила и желба да го повтори тоа и во 2004. Додека Шумахер се мачеше, тројца возачи од новата генерација ја грабнаа својата шанса за да покажат што умеат. Еден од нив, Хуан Пабло Монтоја требаше да ја освои титулата, но и оваа година му беше претешко да ја оддржи рамнотежата помеѓу агресивното и умното возење. Како резултат на тоа неговите премногу грешки и слабиот старт на сезоната на Вилијамс, тој мораше да се задоволи со само третото место на крајот. На негово место, 'студениот' Финец од Мекларен, Кими Раиконен беше човекот кој се бореше до крајот на сезоната, иако 'стариот' болид на Мекларен не беше дораснат на Ферари и Вилијамс. Третиот од групата можеби е и најдобар. Само во својата втора сезона, Фернандо Алонсо во Рено покажа микс на брзина, безкомпромисност и постојаност со која веднаш доби споредби со Михаел Шумахер. По третото место во Малезија, тој пред домашната публика во Барселона покажа дека може да се бори со Шумахер, за првиот триумф во Унгарија да не биде вистинско изненадување. Во 2004 за него прашањето е дали може да добие брз болид од Рено. Ф1 ФЛЕШ Менаџерот на Дејвид Култхард, Мартин Брандл вели дека следната година е клучна за неговиот клиент, бидејќи неговата формула 1 кариера може да дојде до несакан крај. Култхард нема место за во 2005, откако Мекларен соопштија дека потпишаа договор за Хуан Пабло Монтоја, а Кими Раиконен е 'долготрајна инвестиција' на тимот. 'Дејвид сака да вози и во 2005, но ќе мора да биде постојан и добар во текот на целата следна сезона. Тој не успеа да го направи тоа во средината на мината сезона, кога Мекларен почнаа да разговараат со Монтоја. Мислам дека следната сезона ќе биде многу добра за него', вели Брандл. Техничкиот директор на Ферари, Рос Браун смета дека тимот на Мекларен си игра 'игри' со ривалите Вилијамс, откако решија јавно да истапат со договорот со Хуан Пабло Монтоја во 2005. Иако договорот беше потпишан на Германското ГП, Мекларен до ноември не коментираше на шпекулациите, пред невообичаено тоа да го стори пред стартот на сезоната. 'Според мене тоа беше стратегија од Мекларен да го 'вознемири' Вилијамс. Тие се едни од најголемите ривали на Вилијамс и мислам дека Рон Денис не прави работи случајно. Сега Вилијамс не можат да го пратат на пауза Монтоја бидејќи немаат друг возач', вели Браун. Михаел Шумахер ги демантираше вестите дека тој заработува околѕ 50 милиони $ годишно. Шесткратниот светски шампион секако е најплатениот возач во формула 1, а постојано е на сите листи на најбогатите спортисти на светот. 50-те милиони доаѓаат од договорот со Ферари (околу 25 милиони), а остатокот е од спонзорствата. 'Мојата плата е далеку од предвидувањата кои се објавуваат. Сепак, јас сум од скромно семејство и моите вредности се нешто повеќе од пари', вели Шуми. Pozdrav![:)]
n/a mislam deka zavrsi sezonava :))))
The_Crow Abe da ti ebam toa monotonata terka ovie abdalive Italijanski im ebam toa majkata zabarska nemaa so kogo da se trkaat pa zorle izvozeja. Abe ima lugfe vo formula koj moze da im parira na Ferari ili ke gledaat samo kako ovie pominuvaat za eden krug. P.S. Mercedes decki daj bre naprajte motori ili ako vi falat da vi go dadam mojot od citroen ajkula mozda podobro ke vi ide :)))))))))))))))))
dzadzev
quote:
Originally posted by The_Crow
...da vi go dadam mojot od citroen ajkula mozda podobro ke vi ide ...
Ako mislis deka so toa ke imaat nekakvi sansi pokraj FERRARI, slobodno poveli ;))))
StormAngel ФОРМУЛА 1 ПРИВРШУВА ТЕСТИРАЊЕТО ПРЕД СТАРТОТ НА НОВАТА СЕЗОНА ШУМИ СЕ ВРАТИ СО РЕКОРД Откако беше победен од неговиот брат во вторникот, Михаел Шумахер презеде контрола на тестирањето во Имола покажувајќи им на своите ривали дека не е подготвен да се откаже од победите поставувајќи нов рекорд на Енцо и Дино Ферари патеката во Имола. Во новиот Ф2004 болид Шуми имаше време од 1:19.666, за дури 0.827 секунди побрзо од претходниот рекорд на Фернандо Алонсо од 17 февруари. Германецот продолжи со развојот на новото Ферари, додека неговиот клупски колега Рубенс Баричело работеше на минатогодишниот Ф2003-ГА. Кога повеќето скептици велеа дека Шумахер, Ферари и Бриџстоун немаат шанси во 2004, перформансите докажаа дека Шуми не се откажува. Втор најбрз беше Дејвид Култхард во Мекларен, повторно давајќи малку надеж во подобрите перформанси на британскиот тим, посебно бидејќи тој беше побрз од Хуан Пабло Монтоја на третото место, иако Колумбиецот во Вилијамс работеше на развој на гумите. РЕЗУЛТАТИ (ИМОЛА - 3.ДЕН): време кругови 1.Михаел Шумахер (Ферари) 1:19.666 98 2.Дејвид Култхард (Мекларен) 1:20.950 69 3.Хуан Пабло Монтоја (Вилијамс) 1:21.045 73 4.Рубенс Баричело (Ферари) 1:21.235 52 5.Кристијано Да Мата (Тојота) 1:22.157 71 6.Оливие Пани (Тојота) 1:24.341 54
ace6vel ШУМАХЕР ГРАДИ ПАЛАТА 01.12.2003 10:11:00 Шесткратниот светски шампион во Формула 1, Михаел Шумахер, планира да инвестира 11 милиони евра во нова куќа која ќе биде изградена во близина на езерото Леман во Швајцарија. Куќата ќе биде изградена на плац од 13 хектари, кој Германецот го купи минатата година а се наоѓа на оддалеченост од само неколку километри од неговата сегашна куќа. Според Швајцарскиот весник Л'Матен, куќата ќе има одличен поглед кон езерото и Алпите,а треба да биде завршена до 2006 година. Сегашниот дом на Шумахер кој вреди 10 милиони евра ќе биде срушен за да се обезбеди место за новата петкатна палата во која ќе има и подземен паркинг за 19 автомобили, затворен базен, теретана, ѕид за рок клајмбинг и специјална соба за трофеи.
ace6vel КАДЕ ЌЕ ОДИ МОНТОЈА ВО 2005 ГОДИНА 18.11.2003 09:38:00 Со новиот шеф Тимот на Мерцедес Мекларен е во позиција да објави дека колумбискиот возач Хуан Пабло Монтоја (28) ќе му се придружи на тимот во Ф1сезоната, 2005. Хуан Пабло Монтоја победи на шампионатот Формула 3000 во 1998 година и стана најмладиот победник на КАРТ-шампионатот во 1999 година. Следната година тој победи во престижната трека во Индијанополис, 500. Конечно дојде во Формула еден во 2001 година. Во годинешнава сезона тој успеа да се пласира на одличното трето место во Ф1- трките. Мекларен ја објави листата на возачи за 2005, а за сезоната која следи, 2004, се знае дека тимот ќе биде воден од Кими Раиконен и Дејвид Кулхард. „Сакаме да победуваме на трките и да го освоиме Светскиот шампионат, а за да го оствариме тоа потребно е да го планираме учеството на секој настан во краток период,“- коментираше Рон Денис, главниот. „Можноста да се потпише договор со некој како Пабло Монтоја, е премногу добра за да се пропушти... Хуан Пабло има постигнато многу успеси во својата кариера и сигурни сме дека ќе се надгради во тимот на Мерцедес Мекларен. Едвај чекаме да видиме што може да направи во еден од нашите автомобили. Ние сме убедени дека Монтоја е голем талент од моментот кога тој возеше Мерцедес-Бенз Ц класа, на силверстон во 1996 година“- зборуваат луѓето од тимот. Еве, што Монтоја има да каже: „Возбуден сум што ќе му се придружам на Мекларен Мерцедес тимот,“- збоирува возачот. „Тимот постојано е солиден учесник во борбата за освојување на шампионатот и има фантастично наследство. Ова е одлична мопжност за мене и навистина едвај чекам првпат да влезам и да сум во можност да возам една од нивните коли. Да му се придружиш на тиомот е неверојатен предизвик и искуство во кое планирам потполно да уживам.“ Хуан Пабло потоа навестува дека негова главна задача ќе биде стремежот за освојување на шампионската титула во 2004 година. [img]http://vesti.mt.net.mk/images/MONTOJA_BRAUN.jpg[/img] Montoja so Noviot Sef. КЛИЕН ОФИЦИЈАЛНО ВО ЈАГУАР 02.12.2003 13:38:00 Австрискиот возач, Кристијан Клиен од денес и официјално е нов член на Ф1 тимот Јагуар. Клиен досега настапуваше во Формула 3 шампионатот и сега ќе дебитира во Формула 1 сезоната во 2004 година. Клиен ќе биде член на Јагуар заедно со Австралиецот Марк Вебер кој и минатата година возеше за оваа екипа.
dzadzev
quote:
Originally posted by ace6vel
МОЖАМ ДА ГО ПОБЕДАМ ШУМАХЕР 23.09.2003 11:41:00 Колумбиецот Хуан Пабло Монтоја ...
Не ми е јасно зашто џабе збориш кога се знае кој е најдобар, а ако случајно не знаеш ќе ти кажам FERRARI. И за претходната сезона зборевте овој ќе победи оној ќе победи, па се виде на крај [:D][:D][:D]
ace6vel Германецот, помалиот брат на Михаел, Ралф Шумахер, едвај чека да започне сезоната 2004. Тој е многу среќен по првите пробни возења и со задоволство ќе „нападне“ на Мелбурн. На седми март, кога ќе започне најпрестижното натпреварување во авто - спортовите, ќе почне сериозната работа за возачите на Ф1. Ралф е максимално самоуверен за почетокот на новата сезона. А, сето тоа е поради добрите перформанси на автомобилот кој се „спрема“ за натпреварите што следуваат. Фактот дека машините т.е. моторите треба да траат по цел викенд, воопшто не го тангира господинот Шумахер-помладиот. „БМВ фантастично работи последниве неколку години. Не знам зошто поинаквите правила би го смениле тоа. Како и да е, јас не знам многу за техничките работи за да предвидам какви нови резултати може да се постигнат“- зборува возачот. Во интервјуто тој ја објаснува патеката по која треба да се вози првата трка од Ф1 натпреварувањата. Тој вели дека возачите треба да обрнат внимание на надолнините кои можат да го намалат видното поле на возачот. Една работа е сигурна. Во оваа сезона ќе се очекува многу повеќе од БМВ Вилијамс отколку од претходната. Ралф е сосема свесен за таа ситуација и признава дека ќе биде тешко, поради фактот дека сите автомобили ќе бидат подобрени во својот квалитет, а не само оние на БМВ. Но, секако тоа не го плаши. dzadzev brat shumaher i ferari mozat so sakaat da pravam ama se najglupi nema dilema carevi se BMW :D
StormAngel ФОРМУЛА 1 ВО БАР ВЕРУВААТ ВО СВОЈОТ ВОЗАЧ БАТОН НЕ Е НА ПРОДАЖБА Шефот на тимот на БАР, Дејвид Ричардс, му одговори на Вилијамс и на сите други заинтересирани возачи дека Џенсон Батон дефинитивно не е на продажба. Последните шпекулации велеа дека во Вилијамс се многу заинтересирани за Батон да го замени Хуан Пабло Монтоја на крајот на следната година откако Колумбиецот веќе потпиша договор за да се придружи на Мекларен оставајќи едно празно место во тимот. Вилијамс, сепак, би требало да се бори за Батон бидејќи БАР не планира да го пушти 23-годишниот Британец во блиска иднина, тврди Ричардс. Тој во Батон гледа иден светски шампион и би сакал потенцијалот да го искористи со БАР. 'Тоа што има многу шпекулации дека Вилијамс и другите тимови го бараат Џенсон е комплимент на Џенсон и за сите нас и докажува дека тој е исклучителен возач и дека ние направивиме вистински избор. Јас потпишав со Џенсон бидејќи сум сигурен дека има потенцијал да стане светски шампион и верувам дека ќе му ја дадеме таа шанса. Јас верувам дека тој го може тоа. Следната година очекуваме поголем прогрес во нашите перформанси и во 2005 би требало да се бориме со најдобрите. Тој не мора да си замине од кај нас бидејќи за тоа нема потреба. Сега за првпат Џенсон ќе ја има улогата на лидер на нашиот тим и верувам дека можеме да направиме нешто повеќе', вели Ричардс. Pozdrav![:)]
n/a Нека се надеваат на титули кога Шумахер ќе се пензионира.
ace6vel НОВИОТ БМВ ВИЛИЈАМС - „FW26“ Тандемот... Тимот од возачи на БМВ Вилијамс, Хан Пабло Монтоја и Ралф Шумахер ќе учествуваат во лансирањето на Вилијамс Ф1 БМВ „FW26“ во Валенсија. Секој член на тимот на БМВ ВилијамсФ1 едвај чека на стартот на новиот натпреварувачки автомобил. Инженерите и механичарите нестрпливо го очекуваат учинокот на автомобилите што за првпат ќе бидат возени од Ралф, Монтоја и тест возачот Марк. Компонентите на FW26 веќе беа тестирани во ноиември и декември, но да се види комплетниот автомобил во движење, тоа е многу возбудлив момент. Ралф Шумахер (28) првото возење го споредува со Божик. „...генерално знаеш што ќе добиеш но, не си баш сосема сигурен.“ Хуан Пабло, пак, за новиот автомобил смета дека ќе биде победник. „Тимот направи одлична работа и јас цврсто верувам дека ќе имаме предностр во 2004 година.
StormAngel ФОРМУЛА 1 МНОГУ ОЧЕКУВАЊА ОД РЕВОЛУЦИОНЕРНИОТ ФВ26 ВИЛИЈАМС ГО ПОКАЖА НОСОТ! Тимот на Вилијамс го откри револуционерниот нов болид за сезоната 2004 со цел да се прекине долгата 'губитничка серија' во формула 1. Радикалниот нов болид има невообичаен дизајн на 'двоен нос' на болидот каков што не е виден во спортот досега, а техничкиот директор на тимот Патрик Хед вели дека тестирањето ќе почне во Херез. Вилијамс немаат освоено титула од 1997 година, кога со Жак Вилнев ја освоија двојната титула. 'Ова беше најдолг период во историјата на Вилијамс без освоен шампионат и сите се сигурни дека тоа ќе го поправиме сега. Амбицијата е да ги освоиме двете титули. Доколку последниот болид кој сте го направиле не е вашиот најдобар тогаш имате голем проблем. Сепак, треба да бидеме внимателни засега. Резултатите во воздушниот тунел се одлични, но треба да видиме какви ќе сме на патеките', вели Хед. Хуан Пабло Монтоја изјави дека решил да остане во Вилијамс до 2005 бидејќи верува дека сега имаат поголеми шанси за триумф од Мекларен. Според Колумбиецот плановите на Мекларен да ја сменат фабриката во 2004 ќе влијае на нивните шанси за титулата. 'Мислам дека Вилијамс има далеку поголеми шанси за титулата од Мекларен оваа година. Сите се фокусирани на овој болид оваа година и иако работите можеби нема да одат според планот, но тоа е ризикот на кој сме подготвени. Додека сум возач на Вилијамс ќе дадам 100% од моите можности. Тука сме да победиме и тоа е нешто што планирам да го направам оваа година', вели Монтоја. Вилијамс е во центарот на шпекулациите оваа година откако Монтоја заминува во Мекларен во 2005, а преговорите околу новиот договор на Ралф Шумахер се неизвесни поради големите барања на Германецот. Сепак, и тој верува дека 2004 ќе биде добра година за нив. 'Многу сум задоволен од болидот и мислам дека имаме добра иднина. Болидот е добар и многу сличен на ФВ26', вели Ралф. Ф1 ФЛЕШ Шпанскиот тест-возач на Вилијамс, Марк Хене смета дека е најсериозниот кандидат за замена на Хуан Пабло Монтоја, кога Колумбиецот ќе си замине во Мекларен следната година. Хене последен пат возеше за Минарди во 2000, а беше петти на Италијанското ГП каде што го замени Ралф Шумахер. 'Потешко е кога не се натпреваруваш секој викенд, но тимот знае што јас можам и умеам. Знам дека конкуренцијата е голема, но верувам дека сум фаворит', вели Хене. Сопственикот на Челзи, Русинот Роман Абрамович, ги демантираше шпекулациите дека планира да го купи тимот на Џордан откако британските медиуми соопштија за преговори на рускиот милијардер со Еди Џордан. 'Во моментов Роман е поврзуван со приказни дека ќе купи шопинг центар до нов фудбалски тим. Кога нешто се продава сите си мислат дека Роман сака да го купи. Роман исто така се сретна со шефот на Ф1, Берни Еклстоун, но тоа не значи дека сака да го купи спортот', вели портпаролот на Абрамович, Џон Мен. Тимот на Рено соопшти дека потпиша повеќегодишен договор за спонзорство со германската компанија за производство на спортска опрема Пума, која од оваа година ќе ги снабдува со официјалните костуми и патики. Поранешниот британски формула 1 возач Џонатан Палмер купи четири најпознати патеки во Британија - Брендс Хеч, Кедвел Парк, Оултон Парк и Снетертон оставајќи го само домот на Британското ГП, Силверстоун. Pozdrav![:)]
StormAngel ФОРМУЛА 1 ВИЛИЈАМС СО НАЈДОБРО ВРЕМЕ НА ТЕСТИРАЊЕТО ВО ХЕРЕЗ МОНТОЈА ГО ПОКАЖА ПОТЕНЦИЈАЛОТ НА ФВ26 Хуан Пабло Монтоја го покажа потенцијалот на новиот радикален ФВ26 болид на тимот на Вилијамс поставувајќи најдобро време на првиот ден на тестирање во Херез, Шпанија. По појавувањето на ФВ26 на патеката во Валенсија, како дел од промоцијата, тимот се 'пресели' во јужна Шпанија каде што почнува вистинското тестирање пред стартот на новата сезона. Монтоја комплетираше 46 круга со новата машина, иако проблемот со менувачот го оневозможи да учествува во попладневната сесија. Иако најдобриот круг на Монтоја беше една секунда пред втората најбрза машина, Тојотата на Рикардо Зонта, и возачот и тимот не сакаа да избрзуваат со заклучоците за можностите на ФВ26. 'Ова е само еден нормален ден на тестирање. Сй беше ОК, но сй уште е прерано да се каже што било повеќе', беше смирен Монтоја. Со него се согласи и техничкиот директор Патрик Хед. 'Имавме мал проблем со менувачот на болидот на Хуан Пабло. Ова е само прв ден од долгите подготовки за Мелбурн, но не беше лош ден. Решивме да го 'туркаме' новиот болид што повеќе можеме бидејќи минатата година бевме поконзервативни и затоа ја загубивме титулата. Сега ги тестираме сите системи на болидот и реакцијата на возачите. Големо охрабрување е да се слушне дека бевме најбрзи, посебно за луѓето во фабриката', вели Хед. Марк Хене исто така беше во акција за Вилијамс и го постави петтото најбрзо време со хибридниот ФВ25 болид на кој го имаше моторот за 2004 комплетирајќи 41 круг без никакви проблеми. Тестерот на Тојота, Зонта, беше заедно со Оливие Пани на патеката во хибридни верзии на минатогодишниот ТФ103 болид. Јарно Трули беше со трето најбрзо време, исто така во хибриден болид (со нов менувач и мотор) на Рено. Последниот тим во Херез беше и Ферари, со тест-возачот Лука Бадоер, заедно со Фелипе Маса, кој тестира за Скудерија и покрај договорот со Заубер за 2004. Маса беше побрз од двајцата, иако неговото време беше доволно добро за само шесто место со речиси две секунди послабо време од Монтоја. РЕЗУЛТАТИ (ХЕРЕЗ - 1.ДЕН): време кругови 1.Хуан Пабло Монтоја (Вилијамс) 1:16.847 46 2.Рикардо Зонта (Тојота) 1:17.984 72 3.Јарно Трули (Рено) 1:18.092 99 4.Марк Хене (Вилијамс) 1:18.099 41 5.Франк Монтањи (Рено) 1:18.242 90 6.Фелипе Маса (Ферари) 1:19.002 60 7.Лука Бадоер (Ферари) 1:19.207 60 8.Оливие Пани (Тојота) 1:19.377 47 Ф1 ФЛЕШ Според шпекулациите, Јос Верстапен потпишал договор со тимот на Џордан за 2004 година. Холандските медиуми велат дека поранешниот возач на Минарди ќе биде потврден во Џордан во понеделник. Верстапен си замина од Минарди на крајот на разочарувачката сезона откако еден од главните спонзори на Холанѓанецот Траст реши да си замине од Минарди. Ралф Шумахер ги прекинал преговорите со тимот на Вилијамс за нов договор по 2005 година. Германецот бараше значително зголемување на платата, нешто на што Френк Вилијамс не сакаше да се согласи. 'Одлучив да прекинам со разговорите бидејќи траат премногу долго и сакам да се концентрирам на новата сезона. Засега им благодарам на БМВ-Вилијамс, но ако не најдеме заеднички јазик ќе почнам да барам нов тим', вели Ралф. Шефот на Ф1, Берни Еклстоун, повторно предупреди дека Европа ќе ги загуби своите трки поради сй постриктните закони за рекламирање на тутунските производи. Веќе неколку години Еклстоун предупредува дека спортот мора да 'пронајде нови пазари'. 'Ќе мораме да откажеме некои европски трки, порано или подоцна. Нашите спонзори сакаат вистински пазари кои растат, а Европа не е тоа. Според мене Европа ќе биде дел од 'третиот свет' за 10 години бидејќи Азија и Америка ќе доминираат', вели Еклстоун. Шпекулациите велат дека актуелните шампиони Ферари ќе го 'покажат' својот конкурент за 2004 веќе овој месец. Според италијанските медиуми, болидот кој сй уште нема официјално име ќе биде откриен на 26 јануари. Pozdrav![:)]
wolf_pack ne e shumaher kriv, on nema poima shto se deshava so kolava shto ja vozi. Mislam on e odlichen vozach, ama shto vozi izgleda nikoj ne mu kazhal. Se dodeka ne se postavat pravila za konkurento "troshenje" i strogi pravila za motorot i delovi, ferrari, bmw, mclaren ke dominirat. Ne mozhe da ima jaka konkurencija ako ferrari slobodno troshi delovi a minardi nemozhat ni da dobijat dobri uslovi i za regularen test. Inache ja chekam da go vidam Zhak Vilnev nazad vo BMW.[8D]
ace6vel Samo edno ke kazam Montoja e car nisto drugo :D
ace6vel МОЖАМ ДА ГО ПОБЕДАМ ШУМАХЕР 23.09.2003 11:41:00 Колумбиецот Хуан Пабло Монтоја верува дека може да го победи Михаел Шумахер на трката во Индијанаполис, и да ги задржи шансите за титулата пред финалето во Јапонија. Монтоја смета дека Индијанаполис е неговата последна шанса. - Мораме да дадеме се во оваа трка бидејќи Јапонија навистина му одговара на Михаел - вели Монтоја кој во моментов заостанува три поени во генералниот пласман зад Шумахер. - Нашиот болид може да има добри перформанси на тркалиштето во Индијанаполис, особено на долгите делови и очекувана блиска борба со конкурентите.
ace6vel ТУРЦИЈА ГРАДИ ПАТЕКА ЗА Ф1 11.09.2003 13:33:00 Сонот на Турција да има своја патека за Формула 1 полека станува стварност, Турците ја започнале изградбата на патеката која треба да биде готова до 2005 година, според најавите на турскиот премиер Тајип Ердоган целата инвестиција ќе ја чини Турција 100 милиони долари но тие очекуваат овие пари да се вратат бидејќи најмалку 7 години ќе бидат домаќини на Ф1 циркусот тие имаат потпишано 7 годишен договор со раководството на Ф1.
StormAngel ФОРМУЛА 1 ЛОШО ДЕБИ НА БЕЛГИЕЦОТ ЗА ТИМОТ НА ЏОРДАН РАЛФ ПОВТОРНО НАЈБРЗ, ЛЕИНДЕРС СЕ УДРИ ВО ПРВИОТ КРУГ Двајцата возачи на Вилијамс, Ралф Шумахер и Хуан Пабло Монтоја повторно ги имаа најдобрите времиња на патеката Каталуња во Барселона. Ралф повторно беше најбрз поставувајќи време од 1:15.620, додека Вилијамс работеше на развој на новиот ФВ26 болид, а на двајцата стандардни возачи им се приклучи и 18-годишниот Нико Розберг како дел од тест-програмата. Синот на светскиот шампион од 1982 година беше зад воланот на минатогодишниот болид. Бас Леиндерс, Белгиецот кој дебитираше во формула 1 болид со тимот на Џордан, успеа да се излета од патеката во својот прв круг, по што на тимот на Џордан му требаа шест часа да го поправи болидот. По ова тој успеа да извози само уште 17 круга во попладневната сесија. Интересно е што и во вторникот Германецот Тимо Глок во својот прв настап со Џордан заврши надвор од патеката. Најмногу задоволни од тестирањето во Барселона, по сй изгледа, се во тимот на Рено, по дебито на својот нов Р25 болид. Јарно Трули беше 10. најбрз со 2.1 секунда заостанување зад Ралф Шумахер, но во францускиот тим се сосема задоволни со новиот В10 мотор и со перформансите. 'Болидот е фантастичен и 'одговори' како што треба на сй што се обидовме. Сй е многу добро засега', вели Трули. РЕЗУЛТАТИ (БАРСЕЛОНА - 3.ДЕН): време кругови 1.Ралф Шумахер (Вилијамс) 1:15.620 64 2.Хуан Пабло Монтоја (Вилијамс) 1:15.659 45 3.Фернандо Алонсо (Рено) 1:15.718 101 4.Рубенс Баричело (Ферари) 1:16.026 67 5.Џенсон Батон (БАР) 1:16.621 87 6.Лука Бадоер (Ферари) 1:16.951 77 7.Нико Розберг (Вилијамс) 1:17.469 79 8.Фелипе Маса (Заубер) 1:17.539 89 9.Кристијано Да Мата (Тојота) 1:17.696 79 10.Јарно Трули (Рено) 1:17.785 69 11.Рикардо Зонта (Тојота) 1:17.895 55 12.Кристијан Клин (Јагуар) 1:18.087 55 13.Такума Сато (БАР) 1:18.507 79 14.Бас Леиндерс (Џордан) 1:21.631 17 Ф1 ФЛЕШ Менаџерот на Јос Верстапен, Рејмонд Фермојлен, уште еднаш демантираше дека неговиот клиент потпишал договор со тимот на Џордан, и покрај тоа што овој договор веќе поодамна се сметаше дека е 'готов'. Сега, по сй изгледа, главниот проблем се парите бидејќи Верстапен ги има, но Џордан не сака да ги исполни условите на неговите спонзори. Оливие Пани ги демантираше шпекулациите дека ќе биде 'истеран' во пензија бидејќи Дејвид Култхард ќе дојде во тимот на Тојота во 2005. 'Сакам да биде јасно дека не мислам на пензија. Тојота сега размислува како големите тимови и сакам да видам што можеме да направиме со новиот болид. Се работи за стабилност и затоа сум сигурен дека и во 2005 ќе бидам тука', вели 37-годишниот Французин. Германскиот електронски гигант Сименс го продолжи партнерството со тимот на Мекларен, кое трае од 1998 година. Сименс е еден од главните технички партнери на тимот и еден од најголемите спонзори. Европската комисија ги предупреди формула 1 тимовите дека не се над законот на ЕУ, посебно над новите одредби за смртта на патеките. Формула 1 шефовите и претседателот на ФИА, Макс Мозли, предходно се заканија со бојкот доколку новиот закон не ја отфрли можноста тие да заглават во затвор доколку се случи голем инцидент на патеките Pozdrav![:)]
dzadzev


2004 United States Grand Prix Qualifying
1 2 Rubens Barrichello Ferrari 1:10.223 2 1 Michael Schumacher Ferrari 1:10.400 3 10 Takuma Sato BAR-Honda 1:10.601 4 9 Jenson Button BAR-Honda 1:10.820 5 3 Juan Pablo Montoya Williams-BMW 1:11.062 6 4 Ralf Schumacher Williams-BMW 1:11.106 7 6 Kimi Rдikkцnen McLaren-Mercedes 1:11.137 8 17 Olivier Panis Toyota 1:11.167 9 8 Fernando Alonso Renault 1:11.185 10 14 Mark Webber Jaguar-Cosworth 1:11.286 11 16 Cristiano da Matta Toyota 1:11.691 12 5 David Coulthard McLaren-Mercedes 1:12.026 13 15 Christian Klien Jaguar-Cosworth 1:12.170 14 11 Giancarlo Fisichella Sauber-Petronas 1:12.470 15 12 Felipe Massa Sauber-Petronas 1:12.721 16 18 Nick Heidfeld Jordan-Ford 1:13.147 17 19 Giorgio Pantano Jordan-Ford 1:13.375 18 20 Gianmaria Bruni Minardi-Cosworth 1:14.010 19 21 Zsolt Baumgartner Minardi-Cosworth 1:14.812 20 7 Jarno Trulli Renault
dzadzev [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/unitedstates/satpic1.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/unitedstates/satpic2.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/unitedstates/satpic4.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/unitedstates/satpic9.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/unitedstates/satpic10.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/unitedstates/satpic11.jpg[/img]
dzadzev [img]http://www.spymac.com/upload/gallery/f_37/user_376252/upload_161381.jpg[/img]
ace6vel Раиконен загрижен за новиот болид на Мек-Ларен Кими Раиконен возачот на Мек-Ларен искажа загриженост за новиот болид МП4-19, откако на минатонеделните тестирања во Барселона тимот имал проблеми со “сет апот”. За разлика од првите две тестирања на Херез и Валенсија, тимот имал проблеми во Барселона. [img]http://vesti.mt.net.mk/images/kimi_raikonen.jpg[/img] - Нема многу позитивни денови од тестирањето и незнам колку новиот болид е навистина добар - изјавил Раиконен во интервју за весникот “Газето дело Спорт”. Редакција МАКФАКС
StormAngel ФОРМУЛА 1 И ПОКРАЈ СПЕКТАКУЛАРНИТЕ РЕЗУЛТАТИ НА РЕНО ГАСКОЈН НЕ ЖАЛИ ШТО ЗАМИНАЛ ВО ТОЈОТА Додека повеќето во формула 1 шампионатот веруваат дека Мајк Гаскојн е вистински рецепт за прогрес во шампионатот, некои не се целосно уверени. Неговата одлука да си замине од Рено за големите пари кои му ги понуди Тојота донесе заклучоци дека со заминувањето на шефот на аеродинамиката Џон Илеј во Ферари францускиот тим ќе биде еден од најслабите во оваа сезона. Неколку месеци подоцна жолто-синиот тим се очекува да биде главен конкурент за титулата во 2004. Гаскојн се приклучи на Тојота на крајот на 2003, така што неговото влијание на новиот болид на јапонскиот тим нема да се почувствува барем до средината на сезоната, а тој веќе подготвува големи промени во 2005. Досега Тојота и покрај големите очекувања не импресионираше, така што која беше вистинската причина за заминување од Рено (покрај парите). 'Една од најважните работи поради која дојдов во Тојота е тоа што најдобрите четири тима во формула 1 се истите веќе подолго врме. Тојота влезе во шампионатот да се приклучи во борбата. Луѓето зборуваат за големиот буџет на тимот, но ако ги погледате фабриките на Мекларен, Вилијамс и Ферари, тие се импресивни, но градени веќе 20 години. Тојота мораше да го направи тоа за две години и мораше да инвестира. Сега е вистинското време за заминување во тимот бидејќи имаат добар болид, сега само треба да се направи да е малку побрз', вели Гаскојн. За Англичанецот се верува дека е главниот човек во успехот на тимовите на Џордан и Рено, кои под негово водство стигнуваа до победи. Која е неговата тајна? 'Многу Ф1 тимови израснаа од мали инженериски компании и немаат добра организација и линија на комуникации меѓу вработените, што е многу важно. Мојата сила е во тоа што знам кои работи треба да добијат приоритет. Кога стигнав во Џордан, со оглед на средствата кои ги имавме таму, не можеше да се добие постојаност. Во Рено беше малку поинаку', вели Гаскојн. Ф1 ФЛЕШ Еди Џордан вели дека ќе продолжи самиот да го гради својот формула 1 болид и покрај новите правила со кои малите тимови би можеле да купат целосен болид од големите производители. 'Нас тоа не нй засега. Колку и да сакам да направам договор со Рон Денис или Жан Тод, сакам да останам и независен', вели Џордан. Пол Стодарт намерно го ограничил новиот болид на Минарди за некои 20 КС одлучувајќи се на своите возачи Џанмарија Бруни и Жолт Баумгартнер да им даде сигурен болид. Стодарт вели дека ги добил истите мотори од Косворт, како тимовите на Јагуар и Џордан. 'Во Џордан имаа многу проблеми со моторот минатата година, а ние само еден во текот на целата сезона. Јас повеќе сакам сигурен болид', вели Стодарт. Тимот на Јагуар потврди дека Швеѓанецот Бјорн Вирдхајм е нивниот официјален резервен и тест-возач за следната сезона. Вирдхајм е минатогодишен Ф3000 шампион и заврши неколку тестови со тимот оваа зима.
Strelec Valencia: new lap record for Montoya Juan Pablo Montoya broke the unofficial track record at the Valencia circuit today. The previous record was held by Antonio Pizzonia since 29 January of this year. McLaren had their race crew today instead of the usual test team since the Woking-based squad wanted to go through a race simulation. Raikkonen's "race" was interrupted by a small fire during a pit stop while David Coulthard's MP4-19 engine broke before the end of the simulation. A difficult day for McLaren...
StormAngel ФОРМУЛА 1 ПРОДОЛЖУВААТ НЕСОГЛАСУВАЊАТА ВО ТИМОТ НА ВИЛИЈАМС РАЛФ СЕ ЗАКАНИ ДЕКА ЌЕ СИ ОДИ! Асот на тимот на Вилијамс, Ралф Шумахер реши да врати на обвинувањата од неговиот шеф Френк Вилијамс дека сака да игра остро во преговорите за новиот договор барајќи премногу пари, велејќи дека е подготвен да си замине од тимот бидејќи токму Вилијамс е проблемот во склучувањето на новиот договор. Германецот вели дека бил подготвен да потпише нов договор уште пред Јапонското ГП во октомври минатата година. 'Френк Вилијамс вели дека јас сум човек кој е алчен за пари, а на тоа можам само да се смеам. Јас сакав да потпишам договор. Организиравме состанок пред последната трка во Јапонија, но Френк Вилијамс не се појави. Јас сум многу разочаран од неговиот однос. Јас и мојот менаџер Вили Вебер не сакаме да ги напуштиме пријателите во БМВ, но постои голема шанса тоа да се направи. Тоа би било тажно, но не смеам да дозволам така да се однесуваат со мене', вели Ралф. Френк Вилијамс, пак, вели дека не сака да ги коментира договорите на неговите возачи, поради што Ралф мора да биде внимателен. Јасно е дека Германецот преговара со Тојота за место во 2005, а Хуан Пабло Монтоја веќе за 2005 замина во Мекларен, така што се мисли дека ова е добро време за уцена на Френк Вилијамс. Но, исто така мислеа и Најџел Менсел и Дејмон Хил, па беа експресно 'шутнати'.
dzadzev Абе доста постирате веќе готови статии [:D] се зезам [:p] Веќе кога сте се нафатиле тука да пишувате, дај кажете некое ваше мислење, предвидување ... Кој е вашиот фаворит итн. FERRARI Е ЗАКОН [img]http://thumb2.sac.overture.com/image/468282711[/img] [img]http://thumb1.sac.overture.com/image/35073893[/img] [img]http://f1.racing-live.com/photos/2004/team-ferrari/diapo_img04.jpg[/img] ps. Во колку саат по македонско време ке биде првата трка ???
ace6vel На Монтоја 'брзо му лепи платината' Двајца лажни новинари успеале да го наседнат и толку да го изнервираат возачот на Формула 1 Хуан Пабло Монтоја што тој, ифрит лут, ја напуштил својата прес конференција. Дечките работеле за емисија слична на 'Скриена камера' и на пресот се измешале со останатите новинари. Некаде на средината на конференцијата, на едниот му заѕвонил мобилниот телефон.Се јавил и почнал да вика: 'Не! Ти реков дека не можам да играм голф денеска! На прес сум со Хуан Пабло Монтоја!' Возачот не бил баш задоволен од ваквиот инцидент, но успеал да се воздржи. За негова жал, работите станале полоши. По некое време, на дечкото пак му заѕвонил телефонот. Се јавил, замумлал нешто а потоа пред сите му го понудил телефонот на Монтоја и му рекол: 'Мајка ми е. Прашува дали ТИ можеш денеска да одиш на голф со неа.'Монтоја позеленел и со чкрипење на своите ѓонови излетал од салата.
StormAngel ФОРМУЛА 1 ГЕРМАНЕЦОТ Е ПОДГОТВЕН ЗА ПРВАТА ТРКА ВО МЕЛБУРН ШУМИ ЕДВАЈ ЧЕКА ДА ВЛЕЗЕ ВО БОЛИД Шесткратниот светски шампион Михаел Шумахер вели дека едвај чека да влезе во болидот на патеката Мелбурн Парк за првата трка од новата сезона, Австралиското ГП во недела, додавајќи дека верува во Ферари и дека смета да ја одбрани титулата четврта година по ред. 'Тестиравме многу, но, сепак, сй е поинаку кога се работи за трка. Среќен сум што сезоната, конечно, почнува, подготовките се в ред и сега треба да видиме како стоиме против другите тимови. Доволно сме свесни да ги почитуваме нашите ривали, но уживаме во предизвикот и сме доволно добро подготвени за титула', вели Шуми. Германецот исто така ја знае конкуренцијата за неговата круна велејќи дека фаворити се тимот на Вилијамс, додека реши да го направи првиот вербален удар во новата сезона велејќи дека тимот на Мекларен нема доволно тестирано за да биде вистинска конкуренција. 'Вилијамс-БМВ и Рено ќе бидат најтешките противници. Нивните резултати се одлични од стартот и морам да кажам дека ме импресионираа во текот на зимата. Не сакав да ги сместам и Мекларен со нив бидејќи тие немаат доволно тестови. Сепак, верувам дека секој возач од четирите најсилни тимови има шанса за победи, но рано е да се прогнозира. Секој сака да победи бидејќи тоа е природата на нашата работа. Што е поблиску титулата тоа е потешка битката', додава Шумахер. Лани за разлика од 2002 Шуми се намачи додека стигне до титулата борејќи се со возачите на Вилијамс, иако најголем проблем на крајот на сезоната претставуваше токму возач од Мекларен, Кими Раиконен, кому титулата му избега за само два поени. Дека во Ферари мислат на 'војна' на повеќе фронтови докажа и техничкиот директор Рос Браун, кој ја коментираше ситуацијата во Вилијам, велејќи дека Хуан Пабло Монтоја ќе има 'неудобна година' во Вилијамс. Колумбиецот заминува во Мекларен за во 2005 и Браун верува дека тоа ќе направи поделба во тимот. 'Ќе биде многу тешко за Монтоја и луѓето околу него. Не можете да градите работи за иднината со некој што си заминува. Многу ќе зависи од формата на Вилијамс', вели Браун. МИНАРДИ ГИ ОТКРИ 'АДУТИТЕ' Тимот на Минарди пронајде нов спонзор, Вилукс Бенелукс, за новата формула 1 сезона и отсега тимот од Фаенца и официјално е Вилукс Минарди Косворт. Ова беше објавено на официјалната промоција на тимот во Мелбурн Парк, каде што беше соопштено дека Белгиецот Бас Леиндерс ќе е третиот возач на тимот и ќе се натпреварува во петочните тренинзи. 28-годишниот Леиндерс претходно тестираше со Џордан во јануари, кога излета во својот прв круг на патеката. 'Задоволен сум што Минарди ми даде шанса да покажам што умеам. Сега проблемот е само супер-лиценцата од ФИА', вели Леиндерс. Ф1 ФЛЕШ Фернандо Алонсо не верува многу во квалитетите на неговите колеги од формула 1. Младиот Шпанец е еден од возачите од кого се очекува многу оваа сезона покрај Кими Раиконен, Џенсон Батон и Марк Вебер. 'Најдобрите возачи во нашата генерација не се во формула 1. Кога се тркав во картинг шампионатите имаше 15 или 20 подобри возачи од тие сега во формула 1', вели Алонсо. Асот на Вилијамс, Хуан Пабло Монтоја, познат по неговата смисла за хумор не успеа да го сфати австралискиот хумор на една прес-конференција. По неколку 'невозможни' прашања од двата австралиски комедијанти, тие почнаа да зборуваат на мобилни телефони, по што Монтоја вресна: 'или престанувате или си одам'. Неколку моменти потоа тој си замина. Легендарниот Стирлинг Мос, најпознатиот возач кој не освои светска титула, го брани младиот Финец Кими Раиконен и неговите перформанси по обвинувањата дека е 'премногу студен'. 'Не би сакал да возам против него. Знам дека го викаат 'ајсмен', но тоа е финска работа. Мислите дека Хакинен беше слаб?' вели Мос. Откако Марк Вебер ги 'декласираше' Антонио Пицониа и Џастин Вилсон во 2003, Австралиецот вели дека му е жал за Вилсон, кој не успеа да пронајде место во формула 1. 'Формула 1 е тежок спорт за сите бидејќи секој е сам. Џастин е одлично момче и направи вистинска работа кога дојде кај нас, но не успеа да импресионира и немаше среќа', вели Вебер.
Thunder from down under ako odam vnedela ke slikam vo zivo nekoja slika ima countdown tuka z kolku vreme pocnuva trkata,prasuvase nekoj koga e trkata http://www.formula1.com/
n/a
quote:
ovie se za sapeski ednata specijalno se pozirase za sapeski :)
Фала многу Thunder![:D] Убавина шо да ти кажам![:D]
The_Crow Abe so da prais ko ima 900 konja pod hauba :)))))))))))
n/a И еве ги резултатите од првата трка. Знаете како велат, "Денот по утрото се познава!"[:D] 1 1 Michael Schumacher Ferrari 58 1:24:15.757 1 10 2 2 Rubens Barrichello Ferrari 58 +13.6 secs 2 8 3 8 Fernando Alonso Renault 58 +34.6 secs 5 6 4 4 Ralf Schumacher Williams-BMW 58 +60.4 secs 8 5 5 3 Juan Pablo Montoya Williams-BMW 58 +68.5 secs 3 4 6 9 Jenson Button BAR-Honda 58 +70.5 secs 4 3 7 7 Jarno Trulli Renault 57 +1 Lap 9 2 8 5 David Coulthard McLaren-Mercedes 57 +1 Lap 12 1 9 10 Takuma Sato BAR-Honda 57 +1 Lap 7 10 11 Giancarlo Fisichella Sauber-Petronas 57 +1 Lap 14 11 15 Christian Klien Jaguar-Cosworth 56 +2 Lap 19 12 16 Cristiano da Matta Toyota 56 +2 Lap 13 13 17 Olivier Panis Toyota 56 +2 Lap 18 14 19 Giorgio Pantano Jordan-Ford 55 +3 Lap 16 Ret 12 Felipe Massa Sauber-Petronas 44 Engine 11 Ret 18 Nick Heidfeld Jordan-Ford 43 Transmission 15 Ret 20 Gianmaria Bruni Minardi-Cosworth 43 +15 Lap 20 Ret 14 Mark Webber Jaguar-Cosworth 29 Transmission 6 Ret 21 Zsolt Baumgartner Minardi-Cosworth 13 Electrical 17 Ret 6 Kimi R#228;ikk#246;nen McLaren-Mercedes 9 Engine 10 [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/sutton/2004/d04aus1304.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/sutton/2004/d04aus1312.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/sutton/2004/d04aus1357.jpg[/img]
n/a
quote:
Originally posted by The_Crow
Abe so da prais ko ima 900 konja pod hauba :)))))))))))
Кога бев Будимпешта седев на златна трибина, на околу 70 метри од старт линија, таков татнеж од 20000 коњи во долината велат дека те прави да се чувствуваш подобро од чувство на оргазам, без разлика дали си љубител на формула или не. И вистина е!
StormAngel
quote:
Originally posted by The_Crow
Abe so da prais ko ima 900 konja pod hauba :)))))))))))
I po uste eden konj koj sto gi vozi bolidite.[:D]
n/a abe mnogu sme jaki sto da kazam [:D] samo napred
Thunder from down under
quote:
Originally posted by sapeski
quote:
Originally posted by The_Crow
Abe so da prais ko ima 900 konja pod hauba :)))))))))))
Кога бев Будимпешта седев на златна трибина, на околу 70 метри од старт линија, таков татнеж од 20000 коњи во долината велат дека те прави да се чувствуваш подобро од чувство на оргазам, без разлика дали си љубител на формула или не. И вистина е!
tocno e ama se slusa niz gradot vo radius nekade od 5 km nemora ni vnatre da si jas sedev na metro do ogradata mora da se ima pocit sprema taja sila ej maliot moj go nosev 4 godini e ,ogluve kutroto :)
dzadzev
quote:
Originally posted by sapeski
quote:
Originally posted by The_Crow
Abe so da prais ko ima 900 konja pod hauba :)))))))))))
Кога бев Будимпешта седев на златна трибина, на околу 70 метри од старт линија, таков татнеж од 20000 коњи во долината велат дека те прави да се чувствуваш подобро од чувство на оргазам, без разлика дали си љубител на формула или не. И вистина е!
Во право си така е, и јас бев во Будимпешта пред 2 години, и сеуште не можам да заборавам колку беше прекрасно. Јас седев на кривината за влез во стартно-целната рамнина на околу 20 метри од патеката (кога поминуваа болидите се тресеше земјата). Уххх, кај се потсетив сега ... пак ми се иде. [:)] ps. ЧЕСТИТКИ ЗА FERRARI, ПА НЕКА ПРОДОЛЖИ СО ВАКВО ТЕМПО [:D][:D]
n/a
quote:
Originally posted by dzadzev
quote:
Originally posted by sapeski
quote:
Originally posted by The_Crow
Abe so da prais ko ima 900 konja pod hauba :)))))))))))
Кога бев Будимпешта седев на златна трибина, на околу 70 метри од старт линија, таков татнеж од 20000 коњи во долината велат дека те прави да се чувствуваш подобро од чувство на оргазам, без разлика дали си љубител на формула или не. И вистина е!
Во право си така е, и јас бев во Будимпешта пред 2 години, и сеуште не можам да заборавам колку беше прекрасно. Јас седев на кривината за влез во стартно-целната рамнина на околу 20 метри од патеката (кога поминуваа болидите се тресеше земјата). Уххх, кај се потсетив сега ... пак ми се иде. [:)] ps. ЧЕСТИТКИ ЗА FERRARI, ПА НЕКА ПРОДОЛЖИ СО ВАКВО ТЕМПО [:D][:D]
Ух што ти прави форумов да си најдеш стари пријатели! [:D] Dzadzev, и јас бев 2002 Будимпешта, а не верувам дека имаше и некои други од Македонија освен од Охрид и Битола. Мислам дека имаше некои и од Скопје. Мислам дека се сретнав со сите кои бевме таму и дека бевме во истиот хотел. И уште ако кажеш дека еден мал дел од саботниот тренинг го помина во апсана, знај дека сме делеле келија! [:D]
n/a ahaHaHaHhaha abe da ti kazam jas ko go vozev ficono od strikomi se stesese cel ohrid ne paki asvaltot
dzadzev
quote:
Originally posted by sapeski Ух што ти прави форумов да си најдеш стари пријатели! [:D] Dzadzev, и јас бев 2002 Будимпешта, а не верувам дека имаше и некои други од Македонија освен од Охрид и Битола. Мислам дека имаше некои и од Скопје. Мислам дека се сретнав со сите кои бевме таму и дека бевме во истиот хотел. И уште ако кажеш дека еден мал дел од саботниот тренинг го помина во апсана, знај дека сме делеле келија! [:D]
Колку што се сеќавам од Скопје тргнавме во исто време околу 4 автобуси (од различни агенции) 2 автобуси сместија во еден хотел а 2 во друг (на сосема различни делови од градот). Јас бев во едно хотелче со ич ѕвездички во стариот дел од градот на околу 20-30 минути пешачење до центарот на градот (само еднаш пробавме да идеме пешки, колку да го разгледаме градот и да видиме дали ке го најдеме патот до цивилизацијата[:D]). И не, не сум бил во апсаана [:(] штета ... можеби ке беше така поинтересно :)) BTW зашто ве собрале ... интересно ми звучи [:D]
ozonce Ehhh ama mi e maka, posle 10 godini za prv pat uspeav da go ispushtam pochetokot na F1 shampionatot i toa zaradi komshikite :(( Carevite si ostanaa carevi :) ke gazat i ovaa godina :) se u znakot na crvenata poja i crnoto konjche na zolta pozadina :)
n/a
quote:
Колку што се сеќавам од Скопје тргнавме во исто време околу 4 автобуси (од различни агенции) 2 автобуси сместија во еден хотел а 2 во друг (на сосема различни делови од градот). Јас бев во едно хотелче со ич ѕвездички во стариот дел од градот на околу 20-30 минути пешачење до центарот на градот (само еднаш пробавме да идеме пешки, колку да го разгледаме градот и да видиме дали ке го најдеме патот до цивилизацијата[:D]). И не, не сум бил во апсаана [:(] штета ... можеби ке беше така поинтересно :)) BTW зашто ве собрале ... интересно ми звучи [:D]
Абе бевме у еден хотел, у пм тоа каков хотел перална беше. 2 саата од центар да не беше. хах, за апсана многу пропушти![:D] Абе знаеш какви се маџарите, ќе бараат причина да те турат у затвор. А македонците се познати по "зашо да плаќам коа ќе скокнам ограда?"[:D]Откако скокнавме, едно 8 души (јас само од охрид, другите од битола) едниот, муж да биде украл нешто по пат. Македонска работа. Заради тоа, не апсат 8 души како најголемите криминалци на хунгароринг. Мислиш италијанската мафија дошла да навива за феррари. од станица до станица со 300 коли и комбиња завршивме во ќелија додека не дојде амбасадорот. Кога ја построја цела станица пееа маџарите. Не пуштија за 2 секунди немаа за што да не држат. Али ми пропадна цела сабота, од сабајлето во 11 до 4 сабајлето другиот ден. Ова е накратко, многу има за кажување, ајде оваа година кога ќе одиме ќе муабетиме по пат![:D]
Legal-Eagle Thunder abe kako ne se najdovme? I was at the F1 like i am every year. It was the most amazing thing but i was disappointed at the result Ferrari first and second was not my ideal finish.[:(] But va va va vrrrrooooooooomm, how many handsome men did we meet in Little Chapel st that owed ferraris, now not that I am a sucker for a ferrari by no means, but i cant deny the talent factor of these gentlemen. Thank goodness for my mantra ... while the cat is away this mouse becomes a RAT[}:)](aham it was a girlie weekend) Anyway, what we decided is that men who drive ferraris all have SMALL dicks, afterall, isnt a ferrari just a politically correct name for a 'penis extension'[:D][:D][:D] Give me a man with a Mercedes anyday!!!! Next year, i promise to collect you on my way and we can sip champagne and sniff exhaust fumes from inside the Shell Corporate box, vazhi?[:D][:D]
Thunder from down under koj te znael faken,go zaborajv brojot od mobilot inace ke ti se javev, imav predosejkaj deka si dojdena aj vazhi ,zdravje vgodina ke zemime corporate box ovie gi vide so avionite so praeja, kako zbudaleni [:D] srce mi zastana :) mnogu nisko letaja,jas rekov asfatlot se otkorna pa bas nad mene najdoja da letet [:D] all on hard working aussie battlers like me expense [img]http://www.vladata.com/f100.jpg[/img]
ace6vel Рено краде од Вилијамс!? Главниот инженер на Рено, Пат Симонс, потврди дека ќе го ископираат носот на БМВ Вилијамс за потребите на нивниот тим за следната сезона. „На прв план изгледа грозно, но очиглено е функционален. Мислам дека и ние ќе направиме мали промени, но тоа е тоа“, изјавил Симонс, откако новинарите открија дека Рено ќе го ископира она што БМВ Вилијамс го престави како вом болид за следната сезона. Канал 4
n/a Уште 6 часа до почетокот на трката во Малезија. Еве ги стартните места: 1 1 Michael Schumacher Ferrari 1:33.074 2 14 Mark Webber Jaguar-Cosworth 1:33.715 3 2 Rubens Barrichello Ferrari 1:33.756 4 3 Juan Pablo Montoya Williams-BMW 1:34.054 5 6 Kimi R#228;ikk#246;nen McLaren-Mercedes 1:34.164 6 9 Jenson Button BAR-Honda 1:34.221 7 4 Ralf Schumacher Williams-BMW 1:34.235 8 7 Jarno Trulli Renault 1:34.413 9 5 David Coulthard McLaren-Mercedes 1:34.602 10 16 Cristiano da Matta Toyota 1:34.917 11 12 Felipe Massa Sauber-Petronas 1:35.039 12 11 Giancarlo Fisichella Sauber-Petronas 1:35.061 13 15 Christian Klien Jaguar-Cosworth 1:35.158 14 17 Olivier Panis Toyota 1:35.617 15 18 Nick Heidfeld Jordan-Ford 1:36.569 16 20 Gianmaria Bruni Minardi-Cosworth 1:38.577 17 21 Zsolt Baumgartner Minardi-Cosworth 1:39.272 18 19 Giorgio Pantano Jordan-Ford 1:39.902 19 8 Fernando Alonso Renault 20 10 Takuma Sato BAR-Honda
Thunder from down under opaaaa vidi avstralijanecot vtor :)) abe sega mi tekna za Sena , so bese tocno rabotata so pogina toj? znam nesto ilegalno imaja na kolata ama neznam so bese tocno rabotata
ozonce bap u zashtitniot zid i tolku
ozonce ZAKON!!! ke gtaat prashina vaa godina drugite bolidi :)
n/a Ќе гтаат ќе гтаат ами како! [;)]
dzadzev Ниту во еден момент не се посомневав во FERRARI !! Закон се и ќе си останат. [:D]
n/a Кралови, принцови, Шакира, Стинг и ОооОо во ВИП-ложата Сериозната опасност од терористички напад ни малку не го исплаши светскиот џет-сет и голем број негови припадници веќе пристигнаа во Бахреин за да ја проследат првата блискоисточна Ф-1 трка во живо. Во ВИП-ложата на трибините, покрај членовите на домашното кралско семејство, се очекува да се најдат и припадниците на кралските лози на Јордан (шеикот Абдала), Шпанија (кралот Хуан Карлос), Лихтенштајн (принцот Филип) и на Монако (принцот Алберт) а како посечен гостин од страна на шеикот Абдала се очекува и на мултимилијардерот ОооОо. Од светот на шоу-бизнисот би требало да се видат Стинг, Шакира и Силвестер Сталоне. Најавено е и присуството на 11 министри од неколку арапски држави, но поради безбедносни причини ова се уште не е и потврдено. [img]http://f1.racing-live.com/photos/imgactu/04/barrichello-sakhir_020404_220x154.jpg[/img] [img]http://www.vest.com.mk/images/{2492CE0B-E6A4-4DF1-9762-7362F3CFC742}_bahrein-2.jpg[/img]
StormAngel Minardi Rulezzz! Sakam da i navivam na bespomosnite ekipi koi gtaat prasina od voa opasnive bolidi.[;)]
dzadzev [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/french/sunpic1.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/french/sunpic2.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/french/sunpic3.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/french/sunpic5.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/french/sunpic6.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/french/sunpic7.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/french/sunpic10.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/french/sunpic11.jpg[/img]
StormAngel Kualifikacii za utresnoto Grand Pri: 2004 French Grand Prix Pos No Driver Team Laps Time/Retired Grid Points 1 8 Fernando Alonso Renault 1:13.698 2 1 Michael Schumacher Ferrari 1:13.971 3 5 David Coulthard McLaren-Mercedes 1:13.987 4 9 Jenson Button BAR-Honda 1:13.995 5 7 Jarno Trulli Renault 1:14.070 6 3 Juan Pablo Montoya Williams-BMW 1:14.172 7 10 Takuma Sato BAR-Honda 1:14.240 8 4 Marc Gene Williams-BMW 1:14.275 9 6 Kimi Rдikkцnen McLaren-Mercedes 1:14.346 10 2 Rubens Barrichello Ferrari 1:14.478 11 16 Cristiano da Matta Toyota 1:14.553 12 14 Mark Webber Jaguar-Cosworth 1:14.798 13 15 Christian Klien Jaguar-Cosworth 1:15.065 14 17 Olivier Panis Toyota 1:15.130 15 11 Giancarlo Fisichella Sauber-Petronas 1:16.177 16 12 Felipe Massa Sauber-Petronas 1:16.200 17 18 Nick Heidfeld Jordan-Ford 1:16.807 18 19 Giorgio Pantano Jordan-Ford 1:17.462 19 20 Gianmaria Bruni Minardi-Cosworth 1:17.913 20 21 Zsolt Baumgartner Minardi-Cosworth 1:18.247
dzadzev [img]http://www.spymac.com/upload/gallery/f_37/user_376252/upload_178560.jpg[/img]
n/a myyyyyyygagagagaggagagaaa zakon e
n/a ke mu ja iscadet spavacana na Doktoron pozadi :))0 brmmmmmmm
dzadzev 2004 Bahrain Grand Prix Pos No Driver Team Time/Retired 1 1 Michael Schumacher Ferrari 1:30.139 2 2 Rubens Barrichello Ferrari 1:30.530 3 3 Juan Pablo Montoya Williams-BMW 1:30.581 4 4 Ralf Schumacher Williams-BMW 1:30.633 5 10 Takuma Sato BAR-Honda 1:30.827 6 9 Jenson Button BAR-Honda 1:30.856 7 7 Jarno Trulli Renault 1:30.971 8 17 Olivier Panis Toyota 1:31.686 9 16 Cristiano da Matta Toyota 1:31.717 10 5 David Coulthard McLaren-Mercedes 1:31.719 11 11 Giancarlo Fisichella Sauber-Petronas 1:31.731 12 15 Christian Klien Jaguar-Cosworth 1:32.332 13 12 Felipe Massa Sauber-Petronas 1:32.536 14 14 Mark Webber Jaguar-Cosworth 1:32.625 15 18 Nick Heidfeld Jordan-Ford 1:33.506 16 19 Giorgio Pantano Jordan-Ford 1:34.105 17 8 Fernando Alonso Renault 1:34.130 18 20 Gianmaria Bruni Minardi-Cosworth 1:34.584 19 21 Zsolt Baumgartner Minardi-Cosworth 1:35.787 20 6 Kimi Raikkonen McLaren-Mercedes
ozonce ZAKON NAJJAKI SME U PM....
StormAngel ФОРМУЛА 1 НОВ 1-2 ТРИУМФ ЗА СКУДЕРИЈА НА НОВАТА ТРКА ВО БАХРЕИН ПУСТИНАТА ОБОЕНА ВО ЦРВЕНО! Светскиот шампион Михаел Шумахер имаше уште една убедлива победа на првото Бахреин ГП на патеката Сакир за да го задржи 100% старт на сезоната со трет едноподруго триумф. Асот на Ферари Шумахер го предводеше клупскиот колега Рубенс Баричело од стартот на неделната трка и двојката немаше никакви проблеми во текот на целата трка, која беше прва на Блискиот Исток. Британецот Џенон Батон стигна до својот втор по ред пласман на подиумот за БАР, додека тимовите на Вилијамс и Мекларен имаа катастрофален викенд полн со проблеми. Додека Бахреин донесе многу различен имиџ во спортот, резултатот остана ист и сите веќе се потсетуваат на сезоната 2002 кога Шумахер и Ферари беа доминантни. Сепак, Шумахер како повторно да сакаше да ги утеши своите ривали велејќи дека победата не беше толку лесна како што изгледаше. 'На крајот ова беше еден совршен викенд. Работевме на болидот во текот на целиот викенд и покрај проблемите. Во петокот бевме солидни, на квалификациите имавме проблеми со балансот, но на крајот имавме резултат од сонот. На крајот не ми пречеше што на подиумот бевме без шампањско', вели Михаел. Четвротото место му припадна на Јарно Трули во Рено, по што следуваа Такума Сато и Фернандо Алонсо. Асот на Вилијамс, Ралф Шумахер, беше седми, а Марк Вебер осми, додека Хуан Пабло Монтоја во последните неколку круга падна од убедливото трето место до неверојатно баксузното 13. Техничкиот директор на Вилијамс, Патрик Хед, изјави дека Монтоја имал 'проблеми со менувачот, па потоа проблеми со брзината на моторот'. Дејвид Култхард во Мекларен беше пред Вебер пред да се откаже на седум круга пред крајот комплетирајќи уште една кошмарна трка за тимот од Вокинг откако Кими Раиконен се откажа по само седум круга со 'огнено' откажување на моторот. Младиот Финец, од кого се очекуваше да биде конкурент на Михаел Шумахер за светската титула, сй уште нема завршено трка откако поради истите проблеми моторот му откажа и во Австралија и во Малезија. Финецот стартуваше од последното место по проблемите на тренингот и квалфикациите, а стигна до 13. место и изгледаше во одлична форма, пред трката повторно предвреме да заврши. Џенсон Батон извозе смирена трка во својот БАР откако падна неколку места на стартот. Тој го помина клупскиот колега Такума Сато кога тој го оштети предното крило во 18. круг, а потоа се доближуваше до Трули. Сато исто така беше вклучен и во инцидент на стартот на трката, кога се удри со Ралф Шумахер, кој се изврте, влезе во боксот и стартуваше од последното место. Сударот веднаш беше испитан од маршалите на трката, така што е можно во следните денови некој од возачите да добие казна. Техничкиот директор на Вилијамс, Патрик Хед, нормално го обвини Сато. Но, Ралф, исто како и Фернандо Алонсо успеа да се врати во борба за поени со импресивна борба со послабите болиди. Иако се очекуваше во Сакир да има многу борба за првите места, на крајот токму Ралф и Алонсо, но и Кристијан Клин и Такума Сато ги приредија највозбудливите борби за пониските места. РЕЗУЛТАТИ: 1.Михаел Шумахер (Ферари) 1:28:34.875 2.Рубенс Баричело (Ферари) 1:28:36.142 3.Џенсон Батон (БАР) 1:29:01.562 4.Јарно Трули (Рено) 1:29:07.089 5.Такума Сато (БАР) 1:29:27.335 6.Фернандо Алонсо (Рено) 1:29:28.031 7.Ралф Шумахер (Вилијамс) 1:29.32.920 8.Марк Вебер (Јагуар) +1 круг 9.Оливие Пани (Тојота) +1 круг 10.Кристијано Да Мата (Тојота) +1 круг 11.Џанкарло Физикела (Заубер) +1 круг 12.Фелипе Маса (Заубер) +1 круг 13.Хуан Пабло Монтоја (Вилијамс) +1 круг 14.Кристијан Клин (Јагуар) +1 круг 15.Ник Хајдфелд (Џордан) +1 круг 16.Џорџо Пантано (Џордан) +2 круга 17.Џанмарија Бруни (Минарди) +5 круга ГЕНЕРАЛЕН ПЛАСМАН ВОЗАЧИ 1.Михаел Шумахер (Ферари) 30 2.Рубенс Баричело (Ферари) 21 3.Џенсон Батон (БАР) 15 4.Хуан Пабло Монтоја (Вилијамс) 12 5.Јарно Трули (Рено) 11 5.Фернандо Алонсо (Рено) 11 7.Ралф Шумахер (Вилијамс) 7 8.Дејвид Култхард (Мекларен) 4 8.Такума Сато (БАР) 4 10.Фелипе Маса (Заубер) 1 11.Марк Вебер (Јагуар) 1 КОНСТРУКТОРИ 1.Скудерија Ферари 51 2.Рено Ф1 22 3.Вилијамс-БМВ 19 3.БАР-Хонда 19 5.Мекларен Мерцедес 4 6.Заубер Петронас 1 6.Јагуар Косворт 1 САТО ГО ОБВИНУВА РАЛФ! Такума Сато немаше сомнеж во тоа кој е виновен во сударот со Ралф Шумахер на Бахреин ГП трката во недела. Јапонецот од тимот на БАР вели дека Ралф не му оставил доволно место за да помине и бил одговорен за колизијата. Двајцата возачи можат да добијат казна за следната трка со која можат да бидат 10 места подолу на стартот во Имола или да им се забрани тркање за 1 трка. 'Знаев дека е тука до мене на првата кривина и возевме еден покрај друг. Но, потоа на втората кривина тој едноставно реши да ме истера од патеката. Слично потоа се случи кога го поминав Култхард, но јас му оставив место и не сакав да го истерам. Инцидентот не е моја вина', вели Сато. МИХАЕЛ ШОКИРАН ОД ФОРМАТА НА МЕКЛАРЕН Катастрофалниот старт на сезоната за тимот на Мекларен е големо изненадување за актуелниот шампион Михаел Шумахер. Германецот победи на трите први трки во оваа сезона, додека неговиот минатогодишен најголем конкурент за титулата Кими Раиконен не успеа да заврши ниту една трка во слабиот и несигурен МП4/19 болид. 'За мене ова е мало изненадување. Но, како и секогаш кога оди лошо, навистина оди лошо. Не само што Мекларен се лоши, туку и немаат многу среќа. Сепак, не смееме да ги отпишеме уште сега бидејќи секогаш имаат капацитет да се вратат', вели Шумахер. БАХРЕИН СО ВИСОКИ СТАНДАРДИ, НО И НЕВООБИЧАЕНИ ПРОБЛЕМИ Новата патека Сакир во Бахреин доби топло добредојде во формула 1 светот на првата ГП трка на Блискиот Исток импресионирајќи ги сите и добивајќи споредби со некои од послабите и постарите формула 1 патеки, како Силверстоун. Френк Вилијамс и Рон Денис секогаш го бранеле Британското ГП и покрај (претераниот) критицизам од Берни Еклстоун, но откако сите видоа како тоа изгледа во Бахреин, ситуацијата се менува. 'Како Англичанец секако дека сакам Силверстоун да остане на календарот, но кога ќе пристигнете на некоја ваква патека едноставно си мислите: 'ох, навистина имаме проблем'', вели Вилијамс. Викендот сепак не помина без никакви проблеми откако организаторите се согласија да ја модификуваат патеката откако повеќе возачи имаа големи проблеми со гумите во текот на петочните тренинзи. Гумите на Мишелин на Реното на Фернандо Алонсо и Мекларенот на Дејвид Култхард целосно се распаднаа на патеката, а проблем би требало да се широките шикани. Шефот на Мекларен, Рон Денис, вели дека Бахреин е трка на која сопирачките најмногу работат, епитет кој досега го имаше Канадското ГП. Ф1 ФЛЕШ Откако си мислеше дека трагичната смрт на една од најголемите ѕвезди во формула 1 е зад него, Френк Вилијамс признава дека мора да се подготви за новата истрага за смртта на Аиртон Сена, по одлуката на врховниот италијански суд дека случајот е 'полн со материјални грешки'. 'Не би требало да давам коментари. Навистина сум разочаран што и по 10 години овој случај не сака да заврши. Но, тоа е италијанскиот систем и морам да го почитувам', вели Вилијамс, со кого обвинети се и техничкиот директор Патрик Хед и дизајнерот Адријан Њуи. Шпанскиот крал Хуан Карлос пристигна во Манама, Бахреин, во саботата, заедно со кралот на Јордан Абдула Втори за само да го зголемат присуството на кралските семејства на трката во Бахреин. Покрај нив, тука е принцот Ендру, принцот на Катар, Шеик тамим Бин Хамад Ал-Тани, како специјални гости на Хамед Ал Калифа, принцот на Бахреин. 'Беше вистинска почест да се запознаат сите тие кралеви. За нас, Шпанците, кралот секогаш е нешто посебно', прокоментира Фернандо Алонсо. Посетата на шефот на Фолксваген Бернд Пишетсрајдер на Бахреин ГП трката уште еднаш ги зголеми шпекулациите дека германската компанија е многу заинтересирана за влез во формула 1 шампионатот. Според шпекулациите, Фолксваген би го купил тимот на Питер Заубер или би направил соработка со нив. Фолксваген е сопственик на италијанските компании Ламборџини и Бугати, а во формула 1 може да влезе со неколку други имиња - Шкода, Сеат или Ауди. Младиот возач на Јагуар, Кристијан Клин е задоволен од својот клупски колега Марк Вебер и верува дека од него може да научи многу во својата дебитантска сезона. 'Мислам дека тој е еден од најдобрите возачи во формула 1. Во моите први трки навистина не можев да го стигнам. Сигурно можам да научам многу од него бидејќи тој е пријателски расположен и многу професионален', вели Австриецот. Џанкарло Физикела мораше да ја победи треската за да може да учествува на квалификациите во Бахреин. 'Среќен сум што воопшто можам да се тркам тука. Физичките проблеми се зад мене', вели возачот на Заубер. Индикар шампионот Скот Диксон го импресионираше Френк Вилијамс во својот прв формула 1 тест и Англичанецот вели дека може да има светла иднина во спортот. 'Во иднина тој ќе биде многу атрактивен за формула 1 тимовите. Тој има само 23 години, но е доволно смирен и зрел за толку одговорна улога', вели Вилијамс, кому во 2005 ќе му треба барем еден возач по заминувањето на Хуан Пабло Монтоја во Мекларен. Рон Денис не реагира добро на прашањата за формата на Мекларен. По катастрофата на квалификациите тој бесно им одговори на насобраните новинари пред ТВ камерите. 'Како мислите дека се чувствувам? Ние сме тркачки тим кој постои за да победува. Ако не победуваме, не сме среќни', извика Денис.
n/a Мојата среќа е неизмерна. [img]http://www.vest.com.mk/images/{63199BAD-2C90-453C-90A0-D9CE503EAFB5}_maher-2.jpg[/img]
dzadzev

2004 Canadian Grand Prix Qualifying
1 4 Ralf Schumacher Williams-BMW 1:12.275 2 9 Jenson Button BAR-Honda 1:12.341 3 7 Jarno Trulli Renault 1:13.023 4 3 Juan Pablo Montoya Williams-BMW 1:13.072 5 8 Fernando Alonso Renault 1:13.308 6 1 Michael Schumacher Ferrari 1:13.355 7 2 Rubens Barrichello Ferrari 1:13.562 8 6 Kimi Rдikkцnen McLaren-Mercedes 1:13.595 9 5 David Coulthard McLaren-Mercedes 1:13.681 10 15 Christian Klien Jaguar-Cosworth 1:14.532 11 11 Giancarlo Fisichella Sauber-Petronas 1:14.674 12 16 Cristiano da Matta Toyota 1:14.851 13 17 Olivier Panis Toyota 1:14.891 14 14 Mark Webber Jaguar-Cosworth 1:15.148 15 18 Nick Heidfeld Jordan-Ford 1:15.321 16 19 Timo Glock Jordan-Ford 1:16.323 17 10 Takuma Sato BAR-Honda 1:17.004 18 21 Zsolt Baumgartner Minardi-Cosworth 1:17.064 19 20 Gianmaria Bruni Minardi-Cosworth 20 12 Felipe Massa Sauber-Petronas
dzadzev [img]http://www.spymac.com/upload/gallery/f_37/user_376252/upload_160057.jpg[/img]
n/a European Grand Prix P. No Driver Team - Engine Tyres Gaps/Laps Average Stops 1. 1 M.SCHUMACHER Ferrari B 0'00"000 3 2. 2 BARRICHELLO Ferrari B 0'23"800 + 0'23"800 2 3. 9 BUTTON BAR Honda M 0'27"100 + 0'27"100 3 4. 7 TRULLI Renault M 0'56"100 + 0'56"100 3 5. 8 ALONSO Renault M 1'05"300 + 1'05"300 3 6. 11 FISICHELLA Sauber Petronas B 1'13"600 + 1'13"600 2 7. 14 WEBBER Jaguar Cosworth M 1'17"900 + 1'17"900 2 8. 3 MONTOYA Williams BMW M 1 lap(s) 3 9. 12 MASSA Sauber Petronas B 1 lap(s) 2 10. 18 HEIDFELD Jordan Ford B 1 lap(s) 3 11. 17 PANIS Toyota M 1 lap(s) 3 12. 15 KLIEN Jaguar Cosworth M 1 lap(s) 2 13. 19 PANTANO Jordan Ford B 2 lap(s) 4 14. 20 BRUNI Minardi Cosworth B 3 lap(s) 3 15. 21 BAUMGARTNER Minardi Cosworth B 3 lap(s) 3 Koj e najbolji.......baska 1-2 pobeda....
StormAngel Negde poslednite krugovi Shumaher vodi,znaci deka pak ke pobedi.[;)]
GoDsHaNd I toa 1,2 pobeda imashe timot na ferrari:)
GoDsHaNd Slednava sega ovaa nedela e taka? Vo IT?
n/a 1 1 Michael Schumacher Ferrari 62 1:26:19.670 2 10 2 9 Jenson Button BAR-Honda 62 +9.7 secs 1 8 3 3 Juan Pablo Montoya Williams-BMW 62 +21.6 secs 3 6 4 8 Fernando Alonso Renault 62 +23.6 secs 6 5 5 7 Jarno Trulli Renault 62 +36.2 secs 9 4 6 2 Rubens Barrichello Ferrari 62 +36.6 secs 4 3 7 4 Ralf Schumacher Williams-BMW 62 +55.7 secs 5 2 8 6 Kimi Rдikkцnen McLaren-Mercedes 61 +1 Lap 20 1 9 11 Giancarlo Fisichella Sauber-Petronas 61 +1 Lap 18 10 12 Felipe Massa Sauber-Petronas 61 +1 Lap 12 11 17 Olivier Panis Toyota 61 +1 Lap 13 12 5 David Coulthard McLaren-Mercedes 61 +1 Lap 11 13 14 Mark Webber Jaguar-Cosworth 61 +1 Lap 8 14 15 Christian Klien Jaguar-Cosworth 60 +2 Lap 14 15 21 Zsolt Baumgartner Minardi-Cosworth 58 +4 Lap 19 16 10 Takuma Sato BAR-Honda 56 +6 Lap 7 Ret 18 Nick Heidfeld Jordan-Ford 48 +14 Lap 16 Ret 16 Cristiano da Matta Toyota 32 +30 Laps 10 Ret 20 Gianmaria Bruni Minardi-Cosworth 22 +40 Laps 17 Ret 19 Giorgio Pantano Jordan-Ford 6 +56 Laps 15 Fastest Lap: Michael Schumacher 1:20.411
n/a [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/sutton/2004/d04rsm1168.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/sutton/2004/d04rsm1157.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/sutton/2004/d04rsm1152b.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/sanmarino/sunpic2.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/sanmarino/sunpic10.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/sanmarino/sunpic12.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/sanmarino/sunpic6.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/sanmarino/satpic3.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/sanmarino/fripic5.jpg[/img]
dzadzev Qualifying 1 1 Michael Schumacher Ferrari 1:15.022 2 3 Juan Pablo Montoya Williams-BMW 1:15.639 3 10 Takuma Sato BAR-Honda 1:15.809 4 7 Jarno Trulli Renault 1:16.144 5 2 Rubens Barrichello Ferrari 1:16.272 6 4 Ralf Schumacher Williams-BMW 1:16.293 7 17 Olivier Panis Toyota 1:16.313 8 8 Fernando Alonso Renault 1:16.422 9 14 Mark Webber Jaguar-Cosworth 1:16.514 10 5 David Coulthard McLaren-Mercedes 1:16.636 11 16 Cristiano da Matta Toyota 1:17.038 12 11 Giancarlo Fisichella Sauber-Petronas 1:17.444 13 6 Kimi Rдikkцnen McLaren-Mercedes 1:17.445 14 9 Jenson Button BAR-Honda 1:17.575 15 18 Nick Heidfeld Jordan-Ford 1:17.802 16 15 Christian Klien Jaguar-Cosworth 1:17.812 17 12 Felipe Massa Sauber-Petronas 1:17.866 18 20 Gianmaria Bruni Minardi-Cosworth 1:19.817 19 19 Giorgio Pantano Jordan-Ford 1:20.607 20 21 Zsolt Baumgartner Minardi-Cosworth 1:21.470
n/a menjam kosilka za treva john deere za bolid na mclaren [:D] PS. Motorot izdrzuva poveke sati kosenje.
dzadzev
2004 Monaco Grand Prix Qualifying
1 7 Jarno Trulli Renault 1:13.985 2 4 Ralf Schumacher Williams-BMW 1:14.345 3 9 Jenson Button BAR-Honda 1:14.396 4 8 Fernando Alonso Renault 1:14.408 5 1 Michael Schumacher Ferrari 1:14.516 6 6 Kimi Rдikkцnen McLaren-Mercedes 1:14.592 7 2 Rubens Barrichello Ferrari 1:14.716 8 10 Takuma Sato BAR-Honda 1:14.827 9 5 David Coulthard McLaren-Mercedes 1:14.951 10 3 Juan Pablo Montoya Williams-BMW 1:15.039 11 11 Giancarlo Fisichella Sauber-Petronas 1:15.352 12 14 Mark Webber Jaguar-Cosworth 1:15.725 13 17 Olivier Panis Toyota 1:15.859 14 15 Christian Klien Jaguar-Cosworth 1:15.919 15 16 Cristiano da Matta Toyota 1:16.169 16 12 Felipe Massa Sauber-Petronas 1:16.248 17 18 Nick Heidfeld Jordan-Ford 1:16.488 18 19 Giorgio Pantano Jordan-Ford 1:17.443 19 21 Zsolt Baumgartner Minardi-Cosworth 1:20.060 20 20 Gianmaria Bruni Minardi-Cosworth 1:20.115
StormAngel Pak ke pobedi Shumi.[:D]
dzadzev [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/monaco/satpic2.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/monaco/satpic3.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/monaco/satpic12.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/monaco/satpic9.jpg[/img]
dzadzev
quote:
Originally posted by bluehim
Pak ke pobedi Shumi.[:D]
Би сакал и јас ама на оваа трка и не се знае баш ... Рено е напред а колку што знаеме сите тешко е да се престигне некој [:)]
The_Crow Ke napraat strategija u ferari toj ros barun i onoj francuzot ke stisnat dve tri kopcinja i op m.schumacher pak prv toa tie bre finta magicno stapce.
StormAngel
quote:
Originally posted by The_Crow
Ke napraat strategija u ferari toj ros barun i onoj francuzot ke stisnat dve tri kopcinja i op m.schumacher pak prv toa tie bre finta magicno stapce.
[:D]
StormAngel Jarno Trulli e pobednik na poslednata gran pri trka.[;)] Renault presrekni.[;)]
dzadzev
2004 Monaco Grand Prix Race Results
1 7 Jarno Trulli Renault 77 Winner 1 10 2 9 Jenson Button BAR-Honda 77 +0.4 secs 2 8 3 2 Rubens Barrichello Ferrari 77 +75.7 secs 6 6 4 3 Juan Pablo Montoya Williams-BMW 76 +1 Lap 9 5 5 12 Felipe Massa Sauber-Petronas 76 +1 Lap 16 4 6 16 Cristiano da Matta Toyota 76 +1 Lap 15 3 7 18 Nick Heidfeld Jordan-Ford 75 +2 Lap 17 2 8 17 Olivier Panis Toyota 74 +3 Lap 13 1 9 21 Zsolt Baumgartner Minardi-Cosworth 70 +6 Lap 19 10 4 Ralf Schumacher Williams-BMW 69 +8 Lap 12 Ret 1 Michael Schumacher Ferrari 45 +32 Laps 4 Ret 8 Fernando Alonso Renault 41 +36 Laps 3 Ret 6 Kimi Rдikkцnen McLaren-Mercedes 27 +50 Laps 5 Ret 20 Gianmaria Bruni Minardi-Cosworth 15 +62 Laps 20 Ret 19 Giorgio Pantano Jordan-Ford 12 +65 Laps 18 Ret 14 Mark Webber Jaguar-Cosworth 11 +66 Laps 11 Ret 10 Takuma Sato BAR-Honda 2 +75 Laps 7 Ret 5 David Coulthard McLaren-Mercedes 2 +75 Laps 8 Ret 11 Giancarlo Fisichella Sauber-Petronas 2 +75 Laps 10 Ret 15 Christian Klien Jaguar-Cosworth 0 + 77 laps 14 Fastest Lap: Michael Schumacher 1:14.439
dzadzev
Championship Table
Drivers
1 Michael Schumacher German Ferrari 50 2 Rubens Barrichello Brazilian Ferrari 38 3 Jenson Button British BAR-Honda 32 4 Jarno Trulli Italian Renault 31 5 Juan Pablo Montoya Colombian Williams-BMW 23 6 Fernando Alonso Spanish Renault 21 7 Ralf Schumacher German Williams-BMW 12 8 Takuma Sato Japanese BAR-Honda 8 9 Felipe Massa Brazilian Sauber-Petronas 5 10 David Coulthard British McLaren-Mercedes 4 11 Cristiano da Matta Brazilian Toyota 3 12 Giancarlo Fisichella Italian Sauber-Petronas 2 12= Nick Heidfeld German Jordan-Ford 2 14 Olivier Panis French Toyota 1 14= Kimi Rдikkцnen Finnish McLaren-Mercedes 1 14= Mark Webber Australian Jaguar-Cosworth 1
Constructors
1 Ferrari 88 2 Renault 52 3 BAR-Honda 40 4 Williams-BMW 35 5 Sauber-Petronas 7 6 McLaren-Mercedes 5 7 Toyota 4 8 Jordan-Ford 2 9 Jaguar-Cosworth 1
dzadzev [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/sutton/2004/d04mon1710.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/sutton/2004/d04mon1703.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/sutton/2004/d04mon1701.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/sutton/2004/d04mon1065.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/sutton/2004/d04mon1037.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/sutton/2004/d04mon1670.jpg[/img]
StormAngel Konecno a?[:D]
n/a Formula fise ne e interesno da go emm .. Shumi E Najbolje :)) Napred Ferrari :)
StormAngel http://www.formula1.com/race/news/1760/722.html
dzadzev

2004 United States Grand Prix Race Results
Pos No Driver Team Laps Time/Retired Grid Points 1 1 Michael Schumacher Ferrari 73 Winner 2 10 2 2 Rubens Barrichello Ferrari 73 +2.9 secs 1 8 3 10 Takuma Sato BAR-Honda 73 +22.0 secs 3 6 4 7 Jarno Trulli Renault 73 +34.5 secs 20 5 5 17 Olivier Panis Toyota 73 +37.5 secs 8 4 6 6 Kimi Rдikkцnen McLaren-Mercedes 72 +1 Lap 7 3 7 5 David Coulthard McLaren-Mercedes 72 +1 Lap 12 2 8 21 Zsolt Baumgartner Minardi-Cosworth 70 +3 Lap 19 1 9 11 Giancarlo Fisichella Sauber-Petronas 65 +8 Lap 14 Ret 14 Mark Webber Jaguar-Cosworth 60 +13 Lap 10 Ret 3 Juan Pablo Montoya Williams-BMW 57 +16 Lap 5 Ret 18 Nick Heidfeld Jordan-Ford 40 +30 Laps 16 Ret 9 Jenson Button BAR-Honda 26 +47 Laps 4 Ret 16 Cristiano da Matta Toyota 17 +56 Laps 11 Ret 4 Ralf Schumacher Williams-BMW 9 +64 Laps 6 Ret 8 Fernando Alonso Renault 8 +65 Laps 9 Ret 15 Christian Klien Jaguar-Cosworth 0 + secs 13 Ret 12 Felipe Massa Sauber-Petronas 0 + secs 15 Ret 19 Giorgio Pantano Jordan-Ford 0 + secs 17 Ret 20 Gianmaria Bruni Minardi-Cosworth 0 + secs 18
dzadzev

Championship Table
Drivers
1 Michael Schumacher German Ferrari 80 2 Rubens Barrichello Brazilian Ferrari 62 3 Jenson Button British BAR-Honda 44 4 Jarno Trulli Italian Renault 41 5 Fernando Alonso Spanish Renault 25 6 Juan Pablo Montoya Colombian Williams-BMW 24 7 Takuma Sato Japanese BAR-Honda 14 8 Ralf Schumacher German Williams-BMW 12 9 Giancarlo Fisichella Italian Sauber-Petronas 10 10 David Coulthard British McLaren-Mercedes 9 11 Kimi Rдikkцnen Finnish McLaren-Mercedes 8 12 Felipe Massa Brazilian Sauber-Petronas 5 12= Olivier Panis French Toyota 5 14 Cristiano da Matta Brazilian Toyota 3 14= Mark Webber Australian Jaguar-Cosworth 3 14= Nick Heidfeld German Jordan-Ford 3 17 Timo Glock German Jordan-Ford 2 18 Zsolt Baumgartner Hungarian Minardi-Cosworth 1
Constructors
1 Ferrari 142 2 Renault 66 3 BAR-Honda 58 4 Williams-BMW 36 5 McLaren-Mercedes 17 6 Sauber-Petronas 15 7 Toyota 8 8 Jordan-Ford 5 9 Jaguar-Cosworth 3 10 Minardi-Cosworth 1
dzadzev [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/unitedstates/sunpic1.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/unitedstates/sunpic2.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/unitedstates/sunpic4.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/unitedstates/sunpic5.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/unitedstates/sunpic6.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/unitedstates/sunpic7.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/unitedstates/sunpic8.jpg[/img] [img]http://www.formula1.com/photos/270x240/tvimages/2004/unitedstates/sunpic9.jpg[/img]
StormAngel I narednata trka ke pobedi SHumaher.[:D]
n/a Shumi rulllz neam zborofi :DDlUd e tipot
dzadzev
quote:
Originally posted by bluehim
I narednata trka ke pobedi SHumaher.[:D]
... И наредната и наредната и ... ~
StormAngel ahahahaha
n/a huhu:)
StormAngel Rezultatite od denesnoto kinesko grand pri: 2004 China Grand Prix Pos No Driver Team Laps Time/Retired Grid Points 1 2 Rubens Barrichello Ferrari 56 1:29:12.420 1 10 2 9 Jenson Button BAR-Honda 56 +1.0 secs 3 8 3 6 Kimi Rдikkцnen McLaren-Mercedes 56 +1.4 secs 2 6 4 8 Fernando Alonso Renault 56 +32.5 secs 6 5 5 3 Juan Pablo Montoya Williams-BMW 56 +45.1 secs 10 4 6 10 Takuma Sato BAR-Honda 56 +54.7 secs 18 3 7 11 Giancarlo Fisichella Sauber-Petronas 56 +65.4 secs 7 2 8 12 Felipe Massa Sauber-Petronas 56 +80.0 secs 4 1 9 5 David Coulthard McLaren-Mercedes 56 +80.6 secs 9 10 14 Mark Webber Jaguar-Cosworth 55 +1 Lap 11 11 7 Jacques Villeneuve Renault 55 +1 Lap 12 12 1 Michael Schumacher Ferrari 55 +1 Lap 20 13 18 Nick Heidfeld Jordan-Ford 55 +1 Lap 14 14 17 Olivier Panis Toyota 55 +1 Lap 8 15 19 Timo Glock Jordan-Ford 55 +1 Lap 16 16 21 Zsolt Baumgartner Minardi-Cosworth 53 +3 Lap 19 Ret 20 Gianmaria Bruni Minardi-Cosworth 38 Mechanical 17 Ret 4 Ralf Schumacher Williams-BMW 37 Puncture 5 Ret 16 Ricardo Zonta Toyota 35 Transmission 13 Ret 15 Christian Klien Jaguar-Cosworth 11 Suspension 15 Fastest Lap: Michael Schumacher 1:32.238 I pak Ferari na prvoto mesto.[;)]
StormAngel A zamislete do krajot na sezonava samo da pobeduva?[:D]
n/a MAgnicours results June 04.2004 Pos No Driver Team Laps Time/Retired Grid Points 1 1 Michael Schumacher Ferrari 70 Winner 2 10 2 8 Fernando Alonso Renault 70 +8.3 secs 1 8 3 2 Rubens Barrichello Ferrari 70 +31.6 secs 10 6 4 7 Jarno Trulli Renault 70 +32.0 secs 5 5 5 9 Jenson Button BAR-Honda 70 +32.4 secs 4 4 6 5 David Coulthard McLaren-Mercedes 70 +35.5 secs 3 3 7 6 Kimi Rдikkцnen McLaren-Mercedes 70 +36.2 secs 9 2 8 3 Juan Pablo Montoya Williams-BMW 70 +43.4 secs 6 1 9 14 Mark Webber Jaguar-Cosworth 70 +52.3 secs 12 10 4 Marc Gene Williams-BMW 70 +58.1 secs 8 11 15 Christian Klien Jaguar-Cosworth 69 +1 Lap 13 12 11 Giancarlo Fisichella Sauber-Petronas 69 +1 Lap 15 13 12 Felipe Massa Sauber-Petronas 69 +1 Lap 16 14 16 Cristiano da Matta Toyota 69 +1 Lap 11 15 17 Olivier Panis Toyota 68 +2 Lap 14 16 18 Nick Heidfeld Jordan-Ford 68 +2 Lap 17 17 19 Giorgio Pantano Jordan-Ford 67 +3 Lap 18 18 20 Gianmaria Bruni Minardi-Cosworth 66 +4 Lap 19 Ret 21 Zsolt Baumgartner Minardi-Cosworth 31 +39 Laps 20 Ret 10 Takuma Sato BAR-Honda 15 +55 Laps 7 Fastest Lap: * Provisional Results Sezonava ke ja zatvoraja ?[:D]
StormAngel Ova navistina stanuva dosadno.[:D] Dajte novo dete.
dzadzev Ralf Schumacher signs for Toyota Ralf Schumacher will race for Toyota next season after signing a three-year deal, the Japanese team announced on Wednesday. "It is with pleasure that we can announce Ralf as one of Toyota's race drivers for the 2005 season,” said Toyota team principal Tsutomu Tomita. “He has proven himself to be an extremely quick racing driver in his career, and I am sure that his vast experience will be extremely beneficial to our team.” Toyota could not confirm who would be Schumacher’s team mate next season, but said that both their current race drivers, Olivier Panis and Cristiano da Matta, were in the frame for the seat. “We have not finalised who will partner Ralf in 2005, and this is something we are in no rush to decide on,” added Tomita. “We are happy with the job that Cristiano and Olivier are doing for us and both of them are under consideration for the remaining race seat next season.” The team added that they will make a decision on the Schumacher's team mate towards the end of the season, insisting that they will not comment on any speculation or rumours surrounding the remaining race seat until all contractual issues have been finalised. Schumacher, currently out injured after his high-speed crash at Indianapolis, made his Formula One debut in 1997 with Jordan. He joined Williams in 1999 and has since won six Grands Prix with the British team. Standing in for him again this weekend at Silverstone will be Williams test and reserve driver, Marc Gene. Schumacher's Toyota contract officially begins on January 01, 2005, though the team said they hope to get him testing as soon as possible after this season's Brazilian Grand Prix. Превземено од [url="http://www.f1.com"]F1.com[/url]
dzadzev2004 British Grand Prix Qualifying
1 6 Kimi Rдikkцnen McLaren-Mercedes 1:18.233 2 2 Rubens Barrichello Ferrari 1:18.305 3 9 Jenson Button BAR-Honda 1:18.580 4 1 Michael Schumacher Ferrari 1:18.710 5 7 Jarno Trulli Renault 1:18.715 6 8 Fernando Alonso Renault 1:18.811 7 5 David Coulthard McLaren-Mercedes 1:19.148 8 3 Juan Pablo Montoya Williams-BMW 1:19.378 9 10 Takuma Sato BAR-Honda 1:19.688 10 14 Mark Webber Jaguar-Cosworth 1:20.004 11 12 Felipe Massa Sauber-Petronas 1:20.202 12 17 Olivier Panis Toyota 1:20.335 13 4 Marc Gene Williams-BMW 1:20.335 14 16 Cristiano da Matta Toyota 1:20.545 15 15 Christian Klien Jaguar-Cosworth 1:21.559 16 19 Giorgio Pantano Jordan-Ford 1:22.458 17 18 Nick Heidfeld Jordan-Ford 1:22.677 18 20 Gianmaria Bruni Minardi-Cosworth 1:23.437 19 21 Zsolt Baumgartner Minardi-Cosworth 1:24.117 20 11 Giancarlo Fisichella Sauber-Petronas
StormAngel Redno bese veke.Me izmori Shumaher.[:D] Aj mozda utre ke mu se nasmevne srekata na Kimi,pa valjda i ke pobedi,a znaejki kakov maler e toj.hmmmm [^]
n/a PObeda again....10 po red od 11 sezonava....unbelivible Shumi zakon... Kimi vtor Barichelo tret Button 4 Montoya 5 ajt
dzadzev


2004 British Grand Prix Race Results
Pos No Driver Team Laps Time/Retired Grid Points 1 1 Michael Schumacher Ferrari 60 1:24:42.700 4 10 2 6 Kimi Rдikkцnen McLaren-Mercedes 60 +2.1 secs 1 8 3 2 Rubens Barrichello Ferrari 60 +3.1 secs 2 6 4 9 Jenson Button BAR-Honda 60 +10.6 secs 3 5 5 3 Juan Pablo Montoya Williams-BMW 60 +12.1 secs 7 4 6 11 Giancarlo Fisichella Sauber-Petronas 60 +12.8 secs 20 3 7 5 David Coulthard McLaren-Mercedes 60 +19.6 secs 6 2 8 14 Mark Webber Jaguar-Cosworth 60 +23.7 secs 9 1 9 12 Felipe Massa Sauber-Petronas 60 +24.0 secs 10 10 8 Fernando Alonso Renault 60 +24.8 secs 16 11 10 Takuma Sato BAR-Honda 60 +33.7 secs 8 12 4 Marc Gene Williams-BMW 60 +34.3 secs 11 13 16 Cristiano da Matta Toyota 59 +1 Lap 12 14 15 Christian Klien Jaguar-Cosworth 59 +1 Lap 13 15 18 Nick Heidfeld Jordan-Ford 59 +1 Lap 15 16 20 Gianmaria Bruni Minardi-Cosworth 56 +4 Lap 18 Ret 19 Giorgio Pantano Jordan-Ford 47 Spin 14 Ret 7 Jarno Trulli Renault 39 Accident 5 Ret 21 Zsolt Baumgartner Minardi-Cosworth 29 Engine 19 Ret 17 Olivier Panis Toyota 16 Accident 17 Fastest Lap: Michael Schumacher 1:18.739
dzadzevChampionship Table
Drivers
1 Michael Schumacher German Ferrari 100 2 Rubens Barrichello Brazilian Ferrari 74 3 Jenson Button British BAR-Honda 53 4 Jarno Trulli Italian Renault 46 5 Fernando Alonso Spanish Renault 33 6 Juan Pablo Montoya Colombian Williams-BMW 29 7 Kimi Rдikkцnen Finnish McLaren-Mercedes 18 8 Takuma Sato Japanese BAR-Honda 14 8= David Coulthard British McLaren-Mercedes 14 10 Giancarlo Fisichella Italian Sauber-Petronas 13 11 Ralf Schumacher German Williams-BMW 12 12 Felipe Massa Brazilian Sauber-Petronas 5 12= Olivier Panis French Toyota 5 14 Mark Webber Australian Jaguar-Cosworth 4 15 Cristiano da Matta Brazilian Toyota 3 15= Nick Heidfeld German Jordan-Ford 3 17 Timo Glock German Jordan-Ford 2 18 Zsolt Baumgartner Hungarian Minardi-Cosworth 1
Constructors
1 Ferrari 174 2 Renault 79 3 BAR-Honda 67 4 Williams-BMW 41 5 McLaren-Mercedes 32 6 Sauber-Petronas 18 7 Toyota 8 8 Jordan-Ford 5 9 Jaguar-Cosworth 4 10 Minardi-Cosworth 1
StormAngel Spektakularno prevrtuvanje na Jarno Trulli,srekno se spasi covekot :)))))) A za trkata,pa se znaese veke,neli?[;)]
The_Crow Ma ne osekaj bre pak pobedi :)))) Mico Sumaher sampion
dzadzev И така ... уште еден викенд проаѓа во знакот на Ferrari. Треба и NASA да влезе со свој тим па можеби така некогаш ќе бидат симнати од врвот [;)]
StormAngel Pak pobeda na Shumaher.[;)] 2004 Hungarian Grand Prix Pos No Driver Team Laps Time/Retired Grid Points 1 1 Michael Schumacher Ferrari 70 1:35:26.131 1 10 2 2 Rubens Barrichello Ferrari 70 +4.6 secs 2 8 3 8 Fernando Alonso Renault 70 +44.5 secs 5 6 4 3 Juan Pablo Montoya Williams-BMW 70 +62.6 secs 7 5 5 9 Jenson Button BAR-Honda 70 +67.4 secs 4 4 6 10 Takuma Sato BAR-Honda 69 +1 Lap 3 3 7 4 Antonio Pizzonia Williams-BMW 69 +1 Lap 6 2 8 11 Giancarlo Fisichella Sauber-Petronas 69 +1 Lap 8 1 9 5 David Coulthard McLaren-Mercedes 69 +1 Lap 12 10 14 Mark Webber Jaguar-Cosworth 69 +1 Lap 11 11 17 Olivier Panis Toyota 69 +1 Lap 13 12 18 Nick Heidfeld Jordan-Ford 68 +2 Lap 16 13 15 Christian Klien Jaguar-Cosworth 68 +2 Lap 14 14 20 Gianmaria Bruni Minardi-Cosworth 66 +4 Lap 19 15 21 Zsolt Baumgartner Minardi-Cosworth 65 +5 Lap 18 Ret 19 Giorgio Pantano Jordan-Ford 48 +22 Laps 17 Ret 7 Jarno Trulli Renault 41 +29 Laps 9 Ret 16 Ricardo Zonta Toyota 31 +39 Laps 15 Ret 12 Felipe Massa Sauber-Petronas 21 +49 Laps 20 Ret 6 Kimi Rдikkцnen McLaren-Mercedes 13 +57 Laps 10 Fastest Lap: Michael Schumacher 1:19.071
n/a [img]http://f1.racing-live.com/photos/imgactu/04/podium-hungaroring_150804_220x146.jpg[/img]
n/a E pak e toa e vozac :o)
dzadzev
2004 Belgian Grand Prix
Qualifying
1 7 Jarno Trulli Renault 1:56.232 2 1 Michael Schumacher Ferrari 1:56.304 3 8 Fernando Alonso Renault 1:56.686 4 5 David Coulthard McLaren-Mercedes 1:57.990 5 11 Giancarlo Fisichella Sauber-Petronas 1:58.040 6 2 Rubens Barrichello Ferrari 1:58.175 7 14 Mark Webber Jaguar-Cosworth 1:58.729 8 12 Felipe Massa Sauber-Petronas 1:59.008 9 17 Olivier Panis Toyota 1:59.552 10 6 Kimi Rдikkцnen McLaren-Mercedes 1:59.635 11 3 Juan Pablo Montoya Williams-BMW 1:59.681 12 9 Jenson Button BAR-Honda 2:00.237 13 15 Christian Klien Jaguar-Cosworth 2:01.246 14 4 Antonio Pizzonia Williams-BMW 2:01.447 15 10 Takuma Sato BAR-Honda 2:01.813 16 18 Nick Heidfeld Jordan-Ford 2:02.645 17 20 Gianmaria Bruni Minardi-Cosworth 2:02.651 18 21 Zsolt Baumgartner Minardi-Cosworth 2:03.303 19 19 Giorgio Pantano Jordan-Ford 2:03.833 20 16 Ricardo Zonta Toyota 2:03.895
dzadzev Ова е за мене дефинитивно една од најинтересните трки ... особено ако заврне и утре дожд ке биде супер [:)]
StormAngel Redno bese nekoj drug da pobedi,osven Shumaher.[^] 2004 Belgian Grand Prix Pos No Driver Team Laps Time/Retired Grid Points 1 6 Kimi Rдikkцnen McLaren-Mercedes 44 1:32:35.274 10 10 2 1 Michael Schumacher Ferrari 44 +3.1 secs 2 8 3 2 Rubens Barrichello Ferrari 44 +4.3 secs 6 6 4 12 Felipe Massa Sauber-Petronas 44 +12.5 secs 8 5 5 11 Giancarlo Fisichella Sauber-Petronas 44 +14.1 secs 5 4 6 15 Christian Klien Jaguar-Cosworth 44 +14.6 secs 13 3 7 5 David Coulthard McLaren-Mercedes 44 +17.9 secs 4 2 8 17 Olivier Panis Toyota 44 +18.6 secs 9 1 9 7 Jarno Trulli Renault 44 +22.1 secs 1 10 16 Ricardo Zonta Toyota 41 +3 Laps 20 11 18 Nick Heidfeld Jordan-Ford 40 +4 Laps 16 Ret 3 Juan Pablo Montoya Williams-BMW 37 Tyre failure 11 Ret 4 Antonio Pizzonia Williams-BMW 31 Gearbox 14 Ret 9 Jenson Button BAR-Honda 29 Accident 12 Ret 21 Zsolt Baumgartner Minardi-Cosworth 28 Accident 18 Ret 8 Fernando Alonso Renault 11 Spin 3 Ret 14 Mark Webber Jaguar-Cosworth 0 Accident 7 Ret 10 Takuma Sato BAR-Honda 0 Accident 15 Ret 20 Gianmaria Bruni Minardi-Cosworth 0 Accident 17 Ret 19 Giorgio Pantano Jordan-Ford 0 Accident 19 Fastest Lap: Kimi Rдikkцnen 1:45.108
slasa Vreme bese nekoj drug da pobedi
albo75 Da ne gi prateshe tolkav baksuz McLaren Mercedes ovaa sezona Kimi kje beshe shampion , zemete primer poslednava trka vo Belgija , dechkoto e zakon go biva za toa shto go plakjaat . Kimi Rullez !
dzadzev Интересна трка ... можеби и најинтересна сезонава
StormAngel Uste 13 saati do pocetokot na trkata vo Japonija. Gp Suzuka
dzadzev
quote:
Originally posted by StormAngel
Uste 13 saati do pocetokot na trkata vo Japonija. Gp Suzuka
Заврши ... се по старо [;)]
StormAngel I pak Shumaher pobedi. E ova veke navistina stanuva dosadno.[:D]
StormAngel Kvalifikacii za utresnoto Grand Pri na Kina: 2004 China Grand Prix Pos No Driver Team Laps Time/Retired Grid Points 1 2 Rubens Barrichello Ferrari 1:34.012 2 6 Kimi Rдikkцnen McLaren-Mercedes 1:34.178 3 9 Jenson Button BAR-Honda 1:34.295 4 12 Felipe Massa Sauber-Petronas 1:34.759 5 4 Ralf Schumacher Williams-BMW 1:34.891 6 8 Fernando Alonso Renault 1:34.917 7 11 Giancarlo Fisichella Sauber-Petronas 1:34.951 8 17 Olivier Panis Toyota 1:34.975 9 10 Takuma Sato BAR-Honda 1:34.993 10 5 David Coulthard McLaren-Mercedes 1:35.029 11 3 Juan Pablo Montoya Williams-BMW 1:35.245 12 14 Mark Webber Jaguar-Cosworth 1:35.286 13 7 Jacques Villeneuve Renault 1:35.384 14 16 Ricardo Zonta Toyota 1:35.410 15 18 Nick Heidfeld Jordan-Ford 1:36.507 16 15 Christian Klien Jaguar-Cosworth 1:36.535 17 19 Timo Glock Jordan-Ford 1:37.140 18 21 Zsolt Baumgartner Minardi-Cosworth 1:40.240 19 20 Gianmaria Bruni Minardi-Cosworth 20 1 Michael Schumacher Ferrari
dzadzev Аааа ... ептен беше интересна трката Патекава во кина е лудница ... има многу добри правци Супер беше за гледање, без разлика на тоа што шуми не победи [;)]
slasa [img]http://www.2and2.net/Uploads/Images/automobili%20(24).jpg[/img]
StormAngel Schumaher sampion a isto taka i Ferrari. Dosadna godina vo Formula 1. Samo 3-4 luge na piedestalot.[:D]
DonVito Se Dodeka ne go ubijat Schumaher ke bidit finalist !