Од следната сезона НБА лигата со 30 тима
Од следната сезона НБА лигата со 30 тима
a-pin-dim Заради проширување на НБА лигата со уште еден клуб, станува збор за екипата на Шарлот, управниот одбор на НБА лигата донесе одлука да ја подели конференцијата на три дивизии со по пет тима. Овој распоред на екипите ќе важи од сезоната 2004/2005. Новиот тим Шарлот, кој ќе биде 30-ти во НБА лигата, ќе игра во Источната конференција, додека Њу Орлеанс ќе биде префрлен во Западната конференција.
ace6vel cool dobra informacija kade go najde izvorot sakam da procitam nesto poveke sza ova?