Koga.?
Koga.?
n/a Koga ke vleze Macedonia vo EUROPA
Thief Парите се во просторот!
fio А просторот е бесконечен!
pr1nc Makedonija bez razlika dali saka ili ne kje mora da pocne (vekje pocna) da raboti okolu ovaa tema.Za da vlezeme vo EU se baraat nekoi uslovi kako i da ima ekonomski prosperitet.Kaj nas znaeme kako se dvizi ekonomijata...Spored moite posledni informacii vo Makedonija ima okolu 30% nevraboteni od vkupnoto raboto-sposobno naselenie.Toj procent e premnogu visok bidekji vo zemjite clenki na EU max dozolen procent e 10% mislam.No,koga-togas kje pochne da se raboti i na taa tema. Moja prognoza e deka Makedonija kje bide primena vo EU kako chlenka do 2015 godina. Pozdrav.
n/a Eve koga ke vlezeme vo EU: [img]http://on.net.mk/SiteImages/fromweb5359.jpg[/img] 2007. Бугарија влегува во ЕУ; 2010. Романија влегува во ЕУ; 2015. Влегуваат Македонија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Турција, Албанија, Косово, Србија и Црна Гора; 2017. Се вработува првиот наш човек во администрацијата на ЕУ; 2018. Првиот наш човек во администрацијата на ЕУ ја вработува целата своја фамилија, фамилијата на жената и на кумот, членови на семејствата на првите комшии како и некои луѓе од своето родно село; 2019. Нашите веќе стануваат 10 проценти од администрацијата; 2022. Уделот на нашите нарасна на 60 проценти. Европската администрација ги зголемува платите за три пати, воведува флексибилно работно време а јужнословенските јазици ги воедува како трет службен јазик. 2024. Поради стрес, 90 проценти од членовите на европската администрација се наоѓаат на боледување. Најмногу боледување се забележани во периодот од 15-ти јуни до 15-ти октомври и од 15-ти декември до 15-ти јануари. Болните се видени на Бали и на Алпите каде што на сметка на ЕУ се лечат од стрес. Со закон се уредува ЕУ да го покрива најголемиот дел од трошоците за лечење. До нивното враќање на работа, се вработуваат нови работници 'на неодредено време'; 2025. Бројот на западните Балканци изнесува 90 проценти. Македонците на референдум повторно го отфрлаат Еврото; 2026. Доаѓа до драстично кратење на трошоците. Се отпуштаат чистачки, готвачи, шофери. Сите до еден белгиски државјани. Уделот на Балканците во ЕУ достигнува процент од 99,3; 2027. Пред да и заврши шестмесечниот претседавачки мандат, Хрватска добива нови кредити, Црна Гора успева да се доприватизира, од јануари претедателството со Унијата го превзема Белград; 2028. Во февруари Германија истапува од Унијата. Еден месец подоцна тоа го прават Француска и Финска а до крајот на годината, за време на албанскиот мандат по нив тргнуваат и Велика Британија, Белгија, Данска, Шведска, Холандија, Луксембург, Италија, Шпанија, Португалија, Австрија, Чешка, Литванија, Летонија, Естонија, Грција и Словенија. Сите земји воведуваат ригорозен визен режим за држaвјаните од земјите на ЕУ...
pr1nc Nostradamus e roden po vtor pat!!! [:D] seir per,daj kazhimi koga kje dobijam na Lotarija i koja e dobitnata kombinacija [:D] Pozdrav.
elena_ 2015. Влегуваат Македонија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Турција, Албанија, Косово, Србија и Црна Гора; Hrvatska e ponapred od ostanatite i ili ona ke vleze malku porano od 2015 ili ostanatite ke vlezat malku pokasno od nea...zaedno u komplet ne mi se veruva bas...
Strelec
quote:
Originally posted by elena_
2015. Влегуваат Македонија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Турција, Албанија, Косово, Србија и Црна Гора; Hrvatska e ponapred od ostanatite i ili ona ke vleze malku porano od 2015 ili ostanatite ke vlezat malku pokasno od nea...zaedno u komplet ne mi se veruva bas...
јас сум за да направиме полско-македонска федерација и на тој начин веднаш ќе влеземе во EU...:)
Maverik Чекај само да најдеме некоја задна врата каде шо комшијата пушта, одма ќе улеземе у прв ред и тоа без пари. [:D]
a-pin-dim so znam koga ke vlezi ne sum vo eu za da znam :o)
slasa Koga ke si go vidis Tilot sto velet starite lujge .. Nikogas
Thunder from down under hehehhehe slave makedonija e vo evropa be so ve zebava alex :)
slasa pa da Makedonija se naojga vo Evropa . ali ne vo EU
melpomena vaka ili onaka, eden den sigurno kje vlezeme u EU, e sega dali kje se vikame Makedonija, ili kje vlezeme kako pripoeni za edna od sosednite drzhavi, toa ushte ne se znae:)
sapeski Прашање е дали и со соседните ќе влеземе. :)
AaaAa Mene me interesira koj e optimistot koj se izjasnil " za 3 godini." :)))) Deka ke vleze ke vleze mislam , "nikogash" se somnevam deka e varijanta, balkanot i treba na evropa ako za nishto drugo za da bide miren i ne ja remeti, toa bi se garantiralo samo so ekonomski podem i stabilnost neshto koe bara clenstvo vo EU. Jas davam 10 do 15 godini, pod imeto Makedonija, mislam deka promena na granici e nerealen pesimizam/optimizam.
Thief Според драгата потпретседателка на нашата влада, тоа ќе биде околу 2011-2012, па сега вие сметајте колку има до тогаш! Луѓе кои секој втор ден пијат кафе во Брисел велат дека Шеќеринска била во право...
ozonce ja galiba nema da go doziveam toa, a za ponatamu ne me interesira
ace6vel xexexe abe ako mislis na evropska unija nikogas a za evropa sme vo evropa ama ne se znae do koga
ViennaBoy Jas mislam deka pred 2020 ke bideme primeni vo EU
elena_
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by elena_
2015. Влегуваат Македонија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Турција, Албанија, Косово, Србија и Црна Гора; Hrvatska e ponapred od ostanatite i ili ona ke vleze malku porano od 2015 ili ostanatite ke vlezat malku pokasno od nea...zaedno u komplet ne mi se veruva bas...
јас сум за да направиме полско-македонска федерација и на тој начин веднаш ќе влеземе во EU...:)
Rabotam na slucajot ne se sekiraj....heheheheh
Strelec
quote:
Originally posted by elena_
Rabotam na slucajot ne se sekiraj....heheheheh
ма знам, ама ајде побрзај... не се трпи веќе ова! во твои раце сме сега сите!:)
elena_
quote:
Originally posted by ViennaBoy
Jas mislam deka pred 2020 ke bideme primeni vo EU
Jas mislam deka dok ne pocneme u prava smisla ekonomski da ideme napred, se dodeka ne se stabilizra politickata situcija, etnickite meguodnosi i ne se podobri infrastrukturata nema teoretski sansi da vlezeme u EU....Jebi ga Eu bara za ze zivo standardi da se ispolnuva od krastavici, preku ribi , pa se do kravi i telinja ...za da se ispoluva standardi treba pari a pari nema ....koj ke kaze sea kaj se parite a??:)))
fio Елена, јас сум воодушевен од твојот коментар, само продолжи
The`bItCh Tebe sho ti falit na balkanov [:)] ??
Angelaris ке биде некогаш а кога останува прашање
nemo
quote:
Originally posted by pr1nc
Makedonija bez razlika dali saka ili ne kje mora da pocne (vekje pocna) da raboti okolu ovaa tema.Za da vlezeme vo EU se baraat nekoi uslovi kako i da ima ekonomski prosperitet.Kaj nas znaeme kako se dvizi ekonomijata...Spored moite posledni informacii vo Makedonija ima okolu 30% nevraboteni od vkupnoto raboto-sposobno naselenie.Toj procent e premnogu visok bidekji vo zemjite clenki na EU max dozolen procent e 10% mislam.No,koga-togas kje pochne da se raboti i na taa tema. Moja prognoza e deka Makedonija kje bide primena vo EU kako chlenka do 2015 godina. Pozdrav.
ne e tocno 16% nevraboteni ima vo Polska pa vlegoa vo EU,Cheshka 10% ,Slovacka 14%,Estonija isto taka nad 10%,
elena_
quote:
Originally posted by nemo
quote:
Originally posted by pr1nc
Makedonija bez razlika dali saka ili ne kje mora da pocne (vekje pocna) da raboti okolu ovaa tema.Za da vlezeme vo EU se baraat nekoi uslovi kako i da ima ekonomski prosperitet.Kaj nas znaeme kako se dvizi ekonomijata...Spored moite posledni informacii vo Makedonija ima okolu 30% nevraboteni od vkupnoto raboto-sposobno naselenie.Toj procent e premnogu visok bidekji vo zemjite clenki na EU max dozolen procent e 10% mislam.No,koga-togas kje pochne da se raboti i na taa tema. Moja prognoza e deka Makedonija kje bide primena vo EU kako chlenka do 2015 godina. Pozdrav.
ne e tocno 16% nevraboteni ima vo Polska pa vlegoa vo EU,Cheshka 10% ,Slovacka 14%,Estonija isto taka nad 10%,
ok e toa so vrabotenosta, ali ne ja kompariraj Mkd so tie zemji zasto stvarno e mnogu ponazad od niv od nekoi drugi aspekti....i stvarno treba uste mnogu da raboti na slucajot za da eden den bide clenka na EU. ne moze da gleas samo na vrabotenosta posto vazno e da se ima dobra infrastruktura, ko sto kazav i prethodno, treba mn raboti da se opraat od oblasta ne ekologijata, pravoto, stopanstvoto ...pred se ne moze zemja so nereseni konflikti od bilo kakov tip (zemja so nestabilna politicka sostojba ) da bide del od EU. za se si imaat oni standardi i mnogu od niv za mene se banalni i smesni ali jebi ga toa e toa ...ako sakas da si del od niv ke igras ko so ti svirat...ili koj te e..
StormAngel
quote:
Originally posted by elena_
quote:
Originally posted by OooOo
nevrabotenosta na Polska e namalena od koga vleze vo EU vikate. Hmmm ... ama zoshto e namalena?? Zoshto pola polska se iseli niz evropa koga im se otvorija vratite. [:D]
Polska se uste ne e vlezena u Eu ..ke vleguva tek u maj mesec... najmnogu Poljaci izbegaa od Polska koa bese proglasena voena sostojba vo 80'te godini..mnogu raboti i tuka ne cinat ama site veruvaat deka koa ke vlezat u Eu rabotite ke trgnat na podobro....
A NIE veruvame vo tebe.[:D] Pozdrav![:)]
Strelec Go, Go, Bluehime, GO...!
StormAngel I am going...But where?elena__ baby I miss you.[}:)]ahahahahahahah Pozdrav![:)]
Strelec
quote:
Originally posted by elena_
...ako sakas da si del od niv ke igras ko so ti svirat...ili koj te e..
елена, зошто не си ја доискажа мислата? на најинтересното застана!:)
elena_
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by elena_
...ako sakas da si del od niv ke igras ko so ti svirat...ili koj te e..
елена, зошто не си ја доискажа мислата? на најинтересното застана!:)
nema smisla tuka vulgarni zborovi da upotrebuvam, ima deca pod 18 so se...hehehehhehe
pr1nc nemo,kako primer ja zemav nevrabotenosta. Pozdrav.
OooOo nevrabotenosta na Polska e namalena od koga vleze vo EU vikate. Hmmm ... ama zoshto e namalena?? Zoshto pola polska se iseli niz evropa koga im se otvorija vratite. [:D]
elena_
quote:
Originally posted by OooOo
nevrabotenosta na Polska e namalena od koga vleze vo EU vikate. Hmmm ... ama zoshto e namalena?? Zoshto pola polska se iseli niz evropa koga im se otvorija vratite. [:D]
Polska se uste ne e vlezena u Eu ..ke vleguva tek u maj mesec... najmnogu Poljaci izbegaa od Polska koa bese proglasena voena sostojba vo 80'te godini..mnogu raboti i tuka ne cinat ama site veruvaat deka koa ke vlezat u Eu rabotite ke trgnat na podobro....
nemo
quote:
Originally posted by OooOo
nevrabotenosta na Polska e namalena od koga vleze vo EU vikate. Hmmm ... ama zoshto e namalena?? Zoshto pola polska se iseli niz evropa koga im se otvorija vratite. [:D]
na zalost ne e taka ke ima zabrana za priliv od narod koi se za rabota sprema site novi zemji od istocna evropa i toa od okolu sedum godini, taman dodeka se sredat rabotite vo nivnite zemji i na toj koga ke mu e ubavo vo sopstvenata zemja ke si tvori i raboti vo istata
nemo
quote:
Originally posted by pr1nc
nemo,kako primer ja zemav nevrabotenosta. Pozdrav.
nevrabotenosta e posledno nesto so se grizi EU, kako so gledame na kartata site tie zemji na Balkanot so konflikt ke ostanat kako ostrov, a ke bidat primeni mnogu,mnogu pokasno toa e i od istoriski aspekt zavisi pod cija kultura se bile tie zemji sporedete Avstro-Ungarija so Otomanskata imperija
elena_
quote:
Originally posted by nemo
quote:
Originally posted by pr1nc
nemo,kako primer ja zemav nevrabotenosta. Pozdrav.
nevrabotenosta e posledno nesto so se grizi EU, kako so gledame na kartata site tie zemji na Balkanot so konflikt ke ostanat kako ostrov, a ke bidat primeni mnogu,mnogu pokasno toa e i od istoriski aspekt zavisi pod cija kultura se bile tie zemji sporedete Avstro-Ungarija so Otomanskata imperija
So se odnesuva do Turcija, ona najkasno ke vleze u EU ako uopste vleguva. Ima golemi nesoglasuvanja okolu toa prasanje posto vlezot na Turska vo Eu bi znacelo nesto kako sudir megu dve kulturi i religii.Evropa uste vazi za christijanska ( i pokraj toa sto mn malku verata e praktikuvana)a Turska e zemja vo koja islamot e drzavna religija... i toa e toa sto najmnogu gi plasi po se izgleda ..priliv na uste pogolem broj na naselenie koe i taka sozdava golem broj na problemi vo zemjite od Zapadna Evropa. Sto se odnesuva do novite clenki (Polska, Ceska, Estonija etc)imaat golem broj na ogranicuvanja, se dodeka ne pomine izvesen period na vreme.Ne smee da dojde do nestabilnost na pazarot na rabotna sila pa vo vrska so toa vo periodot od narednite 7 godini ke mozat da rabotat samo onie koi ke imaat podpisan dogovor so nekoi od rabotodavcite vo zemjite od EU. Vrabotenosta e biten faktor, ali ne i najbiten vazno e toa da bide politicki stabilno podracje bez konflikti od bilo koj tip a i mnogu se raboti na usoglasuvanjeto na pravoto so pravoto na EU, isto taka treba da bidat ispolneti site normi i standardi vo odnos na proizvodstvo na prehrambeni proizvodi, zelencuk i ovosje, zastita ne zivotnata okolina...itn.itd. Kako i da e mozebi nekogas ako se smeni se na podobro i nie ke staneme del od taa EU struktura ....
f9 Ja su glup ili ....,pa kude bila do sada zemlja Machedonija,a?Na Antartik vo blizina na mojne ostrovi...ili na Mars? I od koga nekoj ke ne uchi nas so toa znachi Evropeec i po koj i kakvi toa bre kriteriumi. Ma ludi politichari,ama ushe polud narod. Vo sho se be ponapred,Engleska do kaj stigna se pokrade,Francija mal chekor kasni,Spanija isto,Portugalija takudzere,Germanija ja,ja-gi sogolija site bre kolonii,a nie nemavme nikojpat skoro pravo da rechime deka postojme,a ne da imame kolonii.I sho be se potcenvite bre,bre.To sho go imet ovje vo zakoni kaj nas se neosetlivo vgnezdeni vo narodnata tradicija i veruvanjata na narodecov -obichajno pravo.I ajdeee sme bile ponazad,-pa nie nemavme Marshalov plan nitu od Americkiot nitu od Jugoslovenskiot Marshal(Od nego da ne beshe Strezhevo akcijata ne ke imashe nisto zaednichko so SFRJ vo pravec na Makedonija)Da ne zboram deka samo ja rovaraa vojski Makedonija.I zaradi toa Makedonija e sovest na Evropa.Dajte bre ne mi cimolite ushte -ke ne primet ili ne.Nie sme prvi i posledni.Nema so da ne primaat ili ne primaat.
f9 Европската комисија одобри 26,8 милијарди евра помош за Грција ...
OooOo Olimpijadata se blizhi :)
ozonce a avtopatot ni e so dupki :))
Strelec a avtopatot pominuva pokraj Negotino!
ozonce tamu nema dupki :) se e potpolneto
bliznak Prvo da izlezime od Balkanov, posle ke ojme nakaj EU.
SpaceLily
quote:
Originally posted by ozonce
a avtopatot ni e so dupki :))
krpen zivot jebiga:)
edwardo krpi krpi eden den ke se dokrpi posle?
KoPiLe
quote:
Originally posted by edwardo
krpi krpi eden den ke se dokrpi posle?
sekogash ke ima neshto za krpenje so si se zasekiral ..[:D][:D]
edwardo tebe ne mozime da te skrpime po greshka si roden