Балканскиот муж
Балканскиот муж
sapeski Текстот оригинално е превземен од http://www.bagra.org/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=1118&mode=nested&order=0&thold=0 Автор на текстот е anastas87 Во ова транзиционо време во секојдневниот живот доаѓаме во контакт со многу луѓе. На секоја личност која ја познаваме и’ одговара по некој профил. Јас на пример сум сретнал личности на кои им одговараат милион различни описи, но најголем впечаток ми оставиле тн. балкански мужеви (мој изум). Физички опис на мужот... од самиот назив се гледа дека мора да се работи за машка особа, со изразито многу тестостерон во неговите вени. Пожелно е да биде корпулентен и снажен, за да биде способен да ја изврши и најтешката работа. Но тоа и не е круцијално. Најважно е да има мев, а во најлош случај пивско меше. За да се види дека е муж, нели. Од иста причина би требало да биде доста влакнест и да ја има „аромата на природата“ (тоа лесно се постигнува со небањање). Тоа накратко се основните физички предиспозиции на балканскиот муж. Тука може да се вбројат и кусите дебели прсти (е не долги ко жена), разните израстоци и тртки (па муж ли е што ли е?) и делумната ќелавост (како трофеј за животниот успех). Е сега, ако мужот сака да стане муж - капиталец, односно муж од повисок ранг, он мора да го доработи својот физички изглед. Така тетоважите „ЈНА“, голи жени или некој мачо симбол се неопходни за надополнување на мушкиот изглед. Пожелно е тие да се избледени и да имаат маслинесто-зелена-умачкана боја. Освен тетоважите, и накитот го надополнува муж-имиџот. Ланците и прстените... колку потешки толку боље. Прстенот пожелно е да се носи на малото прсте. Исто така, за да биде мужот асален муж мора да има брк, а ако сака да изгледа помушки ондак расте брада. Многу битно за нив е да имаат лузни, колку поодвратни, толку подобро, да покажат во какви се’ не ситуации мужот присуствувал. А ноктите мора да им бидат исечени до живец, ептен дубоко, за да не им сметаат при работа. Едина на малото прсте се остава ноктот, за да послужи за чепкање, буричкање и чешање. Исто така асалниот муж треба да се шиша кратко, а ако веќе косата му е подолга од 1 цм, треба да ја зачешла наназад. За да изгледа уредно. WARNING: еве и неколку елементи на физичкиот изглед на кои мужот на треба ни да помисли: миење зуб, отстранување нечистотии (вклучувајќи чистење уши и вадење гурелки), кастрење влакна, менѓуши, наочари, патики, кравата, парфем, колоњска вода... Тоа е све педерлук! Срамота! Значи полека идеме до психолошката анализа и размислувањето на мужот. Мужот е цврста личност, инатлив, секогаш сигурен во себе. Точка. И секогаш е во право. Е сега размислувањата на мужот... уф, каква тема. Балканацот муж од мал треба да биде воспитан во тој дух. Значи во неговото семејство има строго патријахално воспитување. Како ќе каже он, така и ќе биде. Жената треба да ја тепа еднаш неделно, и да има и да нема повод за тоа. Самата си знае зошто. Децата секојдневно добиваат дневна доза шамари (зависи колку се naughty), а на одреден период и една компилација од боксови, глаучки, клоци, маање од ѕид и сл. Па тоа е за челичење и создавање на карактерот. Утре и они ќе имаат деца. Во однос на другите работи, мужот и не размислува многу... тоа се работи кои се подразбираат. Мужот и образованието... „будалиот учи, способниот работи“... значи на мужот по завршувањето елементарно образование приоритет му е занаетот. Затоа, мужот мора сам да знае да поправа уреди во домаќинството. Еден муж кој го познавав викаше: „Ако не знаеш да смениш свеќица, ондак си ЖЕНА!“. Паметно. Мужот не вика мајстор. Он Е мајстор. Него го викаат. Мужот и системот... искусен муж е оној кој е невработен. Тоа е личност која знае премногу и затоа општеството му се одмаздува. Затоа мужот мрзи бирократи и ВСС личности. Мужот не поштува жени! Жената е предмет во домажинството кој служи за празнење (сексуално, вербално и физички), да готви, пере, чува (не воспитува) деца, пегла, чисти, гледа ТВ, пазари, носи, помага при работа... Жените не треба да гласаат, од кај знаеш што ќе заокружи?! Не треба ни школо да учат, после ќе ти враќа и ќе се буни. Дома нека седи, за тоа е. Домаќинка. Но, мужот сака секс и се’ што е поврзано со секс! Загледува млади девојчиња, гледа порничи, и се фали за своите сексуални подвизи. Мужот ОБОЖАВА политика. За сите јаде гомна, он е попаметен и поспособен од сите. И доживотно е опозиција. Ама било за која партија да е, жали за Тито. Омилена фраза: „Ееее, порано све беше исто, само жени се мењаа. Денес све се мења, а жената не ебаго!“ А да, да не заборавам, мужот мора да пцуе. Тоа е неговиот начин на изразување. Иако има врска межу системот и плитиката, за него тоа се сосема различни теми. Мужот не сака медиуми. Сите се купени. Мужот не сака не-мужеви. Све тоа се педераана. Да се стрела тоа треба бе, како тоа! Мужот мрзи припадници на други националности. И тоа све е за стрелање. Мужот ги сака животните. Сите маалски џукели ги знае и ги гали. Па отворете срцата бе луѓе! Вкусовите и имиџот на мужот. Битен елемент од целосната слика за муж. Храна и пиење: ракија, пиво, вино (се знае бе бате), афри кола, мапи, газоза, боза (се знае бе бате again), ќебап, бурек, пита, погача, пача, чкембе, сарма, таратор, (истото појаснување од пред малку), љута пиперка по можност везена, буковец, лук, кромид, нане, магдонос (--||--).... Музика: све народно (опа иха), наше, српско, бугарско... највише му лежат drum'n bass сетови од Гоце Арнаудов и tribal house од Цеца... може и chillout од Сузе Спасовска или Ратка Пиратка... Жени: крупни! Нема дебела жена. Има жена и пол. Да има што да фатиш бе! Облека (се надоврзувам на погоре кажаното): секогаш нешто полесно за носење... обично има три template-ови: зимски (чизма/кондура, тренерка за надоле, џемпер и елек за нагоре, пошто мужот е издржлив на ладно), летен (кафеава гумена папуча, шорц/тренерка за надоле, исклучиво бела социјалка по прерамки за нагоре) и пролетен/есенски (овој template варира во зависност од временската прогноза од претходниот ден). Секојневието на мужот. Мужот мора да станува од 5 саат сабајле. Па само жените спијат до касно. Сабајле пушта радио, почнува со chill и после се разжестува. У 7 саат слуша вести. До 10 саат се мота низ куќа, поправа нешто, ја ѕирнува колата и сл. После тоа иде пред продавница и се среќава со другарите мужови каде што водат мушки муабети (таканаречена „дневна мушка социјализација“ - мој изум). Околу 2, 2 и пол, 3 се прибира на ручек. После тоа пак обавува „дмс“, овој пат со пријателите кај некого дома. Вечерта се прибира дома и гледа вести. Гледањето вести, освен „дмс“ му е главна едукационо-просветна-информирачка активност, пошто само жените имаат време за читање. После тоа си легнува. Но оваа дневна рутина не е толгу строго определена и често пати се случува да се прошири со додатна активност како на пример идење кај роднини на село, свршување некоја работа (за пари се разбира) или идење на утакмица. Манири и однесување. Ова е клучниот фактор кој влијае некој да го добие атрибутот „муж“. Џабе ти е и најтврдокорниот мушки изглед ако не си муж у душа. Мужот после секое јадење и пиење мора да ждрига, ама најгадно на свет. И да мириса ждригот. Треба и да прди, да покаже кој е муж у куќа. Па ако има г`з жената нека му наседне на провокација! Како што погоре реков, треба да употребува пцовки, но не само во навредлива смисла. Фразите како: „тури му к**от“, „п**ка да беше па ќе дадеше до сега“, како и народните поговорки треба да бидат основа на неговиот јазичен стил. Притоа, треба да зборува гласно, па и да вика, нели е муж да му е**м мајката? Треба да плука често, по можност некој лош гаден зелен лигав шлаем со впечатлив волумен. За да се испразни, не чини дачуваш отпад у себе. После јадење треба да го обави стандардноо ц`цкање и чепкање со малото прсте во внатречноста на неговата уста, од слични причини... Треба да седи на помали „седални предмети“, како на пр. табуретка, гајба, стубче, троножец. За тоа нема логично објаснување, но ете, така треба. При тоа треба да биде благо наклонет нанапред (згрбавен) а рацете да му бидат свиткани и сместени меѓу нозете за да може да си го почеша мевот или гениталиите. Чешањето на мевот или гениталиите е многу битно, ќе се почеша па ќе му олесни на душата... Особено треба да се практикува во лето. Ако при седењето почувствува с`клет, слободно може да ги соблече папучите или обувката, воопшто, при што комотно ќе си ги размрда прстињата на стопалото. Тоа се главните манири на мужот. Сепак, мужот треба да биде ебачиште, значи сексот треба да му биде најјака страна. Ако не е добар ебач, автоматски и не е прав муж. Тој кога спие со жената не води љубов туку ја е*е. Притоа го обавува следново: вадење на цицката од прслук и месење на истата, па меракот бе еј. Кога свршава се дере, а по можност ја стиснува жената за најблискиот дел од телото (рака, нога, карлица) силно за и она да врисне... и после си вика на глас: „Е жено, како сум те изе*ал! Како животиња сум у ПМ!“ Тоа би било накусо мојот осврт на балканскиот муж. Со него се среќаваме секој ден... кој си го има дома, кој си го има во комшилук, кој во себе...
sapeski
quote:
Originally posted by elena_
hahahahaaaaaaaaaaaaaa ....bolje nesto ne sum citala u zivot...ali ok si se balkanian boys nisto ne im fali bre.....:))))))
Мамо кој вика им фали...И онака сеа за некое време и ти ќе земеш еден дома.[:D] :*
sapeski
quote:
Originally posted by f9
Mоре мани -ова ти е грд феминизам,како да се сите тие мужеви-мажи исти со исти мани.Па обратно ида дека сите жени се исти-со исти мани.Бар повекето жени и мажи што ги познавам не спагаат во погоре опишаната категорија. И овој текст би го групирал со останатите активности на Г-от Лоренс Батлер и активностите на САД Амбасадата во Скопје.Финтата е позната -Раздели па владај,да се надеваме дека ке го тргнат САД овој Амбасадор заедно со неговите билборди и невладини организации.
Текстот не е никаква политика ни пропаганда, погледни во кој форум е ставен. Од гореспоменатите работи ниту една не е потенцирана во текстот, сето тоа е твое мислење. Ако некој се препозна или препозна близок во него, негов проблем. Само не знам до кога ќе ги обвинуваме другите за своите проблеми? [:)]
kopacot bomba :)
aNihuNNy hahahhaha epten e jako nema sho:))
elena_ hahahahaaaaaaaaaaaaaa ....bolje nesto ne sum citala u zivot...ali ok si se balkanian boys nisto ne im fali bre.....:))))))
f9 Mоре мани -ова ти е грд феминизам,како да се сите тие мужеви-мажи исти со исти мани.Па обратно ида дека сите жени се исти-со исти мани.Бар повекето жени и мажи што ги познавам не спагаат во погоре опишаната категорија. И овој текст би го групирал со останатите активности на Г-от Лоренс Батлер и активностите на САД Амбасадата во Скопје.Финтата е позната -Раздели па владај,да се надеваме дека ке го тргнат САД овој Амбасадор заедно со неговите билборди и невладини организации.
elena_
quote:
Originally posted by f9
Mоре мани -ова ти е грд феминизам,како да се сите тие мужеви-мажи исти со исти мани.Па обратно ида дека сите жени се исти-со исти мани.Бар повекето жени и мажи што ги познавам не спагаат во погоре опишаната категорија. И овој текст би го групирал со останатите активности на Г-от Лоренс Батлер и активностите на САД Амбасадата во Скопје.Финтата е позната -Раздели па владај,да се надеваме дека ке го тргнат САД овој Амбасадор заедно со неговите билборди и невладини организации.
Fala bogu deka nema takov maz na Balkanot so bi bil A do S kako gore opisaniot, moze epten u nekoi sela Bogu iza ledza .....ali site pomalku ili poveke imaat po nesto "balkansko" se razbira ne do taa mera ...zatoa tekstot treba da se sfati samo kako zaebancija a ne kako navreda ili politicka propaganda.Goleminata na covekot e da znae da se zafrkava na smetka na svoite mani, a ne se da si zima do srce i da paga u transovi radi vakvi smesni tekstovi.whatever ...i like it...its funny!!!
f9 Стереотипувањето на мажите во еден пакет и ставање на лепенка и негово омаловажување до деградација,е исто што е и стереотипувањето на жените во еден пакет и ставање на лепенка и нивно омаловажување до деградација. Текстот е чисто стереотипување,а ако некој и најде хумор во тоа ке најде и во стереотипувањето на Евреите пред и за време на втора светска војна.Во случајов во текстот е само заменет објектот.Резултатот на ваква стереотипија е Аушвиц и Дахау . Хахахахаха многу смешно!? Сите мажи балкански во Треблинка...дали се најдов себеси?Се разбира не,-но моето остро око забележува сеееееееееееееее! http://www.realitymacedonia.org.mk/web/news_page.asp?nid=1625 http://www.realitymacedonia.org.mk/web/news_page.asp?nid=1628 http://www.realitymacedonia.org.mk/web/news_page.asp?nid=1630 http://www.realitymacedonia.org.mk/web/news_page.asp?nid=1631
Angelaris :)))))
sapeski
quote:
Originally posted by f9
Стереотипувањето на мажите во еден пакет и ставање на лепенка и негово омаловажување до деградација,е исто што е и стереотипувањето на жените во еден пакет и ставање на лепенка и нивно омаловажување до деградација. Текстот е чисто стереотипување,а ако некој и најде хумор во тоа ке најде и во стереотипувањето на Евреите пред и за време на втора светска војна.Во случајов во текстот е само заменет објектот.Резултатот на ваква стереотипија е Аушвиц и Дахау . Хахахахаха многу смешно!? Сите мажи балкански во Треблинка...дали се најдов себеси?Се разбира не,-но моето остро око забележува сеееееееееееееее! http://www.realitymacedonia.org.mk/web/news_page.asp?nid=1625 http://www.realitymacedonia.org.mk/web/news_page.asp?nid=1628 http://www.realitymacedonia.org.mk/web/news_page.asp?nid=1630 http://www.realitymacedonia.org.mk/web/news_page.asp?nid=1631
f9, очигледно омилена тема ти е политиката и мислам дека го имаш промашено форумот. Како прво, текстот не деградира, не омаловажува никого, според мене ги покажува карактеристиките на еден народ, на една нација која е различна од сите. Алудираш на некаква деградација на жената и на мажот. Според ова претпоставувам живееш во високо-развиено и отворено општество во кое ваквите предрасуди се топ тема и голема разлика во мислењата помегу луѓето. Би претпоставил таа динамична машина те направила отпорна на ваквите шеги и си заборавил како одат работите во една мала и не толку развиена држава. Доколку имаш еврејско потекло (што верувам дека имаш) не ми е јасно зошто го споредуваш ова со тебе? Сепак, евреите целиот свет не ги сака, а ние барем имаме однесување како народ што не прави посебни за барем да си правиме шеги за нас. Те молам не постирај тука веќе страници за евреите или што се дешава со светската политика денес, дека не му е место тука на таквите коментари. Ако ти не се препозна, или ти не си видел некого кого го препозна во текстов, тогаш нема што повеќе да се зборува.
Causesku Ах ! Веќе го имав истово на Багра прочитано....браво Анастас87. Само што дечките од Баграта не направија од ова политика ...само ние знаеме така :)) Go Vmacedonia Go Go !
f9 .. .очигледно омилена тема ти е политиката .......... ..Доколку имаш еврејско потекло (што верувам дека имаш)... .претпоставувам живееш во високо-развиено и отворено општество ... БОЖЕ МИЛИ!+++
sapeski
quote:
Originally posted by f9
.. .очигледно омилена тема ти е политиката .......... ..Доколку имаш еврејско потекло (што верувам дека имаш)... .претпоставувам живееш во високо-развиено и отворено општество ... БОЖЕ МИЛИ!+++
f9, ова се мои претпоставки, мое мислење од твојот пост. Можеби грешам.
f9 Од било која страна ,дали естетска,верска,хумористична,саркастична целиот текст провејува со стереотипија.Таа не сум ја измислил јас,најчесто се јавува во невин пакет во вид на хумор,за потоа да прејде во сериозен облик.Ги одбрав Евреите од Македонија како еден од најтрагичните примери на стереотипноста.Факт е дека секаде каде што се појавила во невина форма подоцна направила огромни штети.Против вакви клишеа Манчевски ни го даде филмот Прашина.И кој би бил тој несакан ефект на стереотипноста во случајов.Прво во свакањето дека сме некоја неразвиена и назадна култура,-наспроти некој неиндитификувани развиени култури кој мора да се надвор од Балканот. Тоа е стереотипност која не само што ги покрива вистините за Балканот туку го прави и нем регион,од кој не доага ништо разумно-та следствено на тоа е безвредно и априори осудено и отфрлено.Второ во потсвесниот ефект на стереотипноста на читателот.И без да сака читателот кој е таргет на манипулацијата ствара форма ,слика на балканскиот маж која добива на значење кога два елементи од сликата се поклопат со реалноста.Тогаш само добро истрениран мозок може да ја оддолее стереотипната надградба и да може да ја оддели реалната фактичката личност од стереотипната потсвесна представа. Затоа во законите постојат термини за санкционирање на ширење на Верска,Расна и Полова омраза и нетрпеливост.Естетската вулгарност е само зачин и е во функција на прикривање на суштината која во основа е манипулација со подсвеста на читателот.Како што воопшто не е смешно деградирањето на балканскиот маж,жена и деца така ниту ми е смешно постоењето на таков мозок во црно-бела варијанта како тој на Анастас87,ниту ми е смешно тоа што се публикува на Опасна Багра-но затоа е вредно да се критички прокоментира и разоткрие ефектот и самиот манипулативен процес.
sapeski
quote:
Originally posted by f9
Од било која страна ,дали естетска,верска,хумористична,саркастична целиот текст провејува со стереотипија.Таа не сум ја измислил јас,најчесто се јавува во невин пакет во вид на хумор,за потоа да прејде во сериозен облик.Ги одбрав Евреите од Македонија како еден од најтрагичните примери на стереотипноста.Факт е дека секаде каде што се појавила во невина форма подоцна направила огромни штети.Против вакви клишеа Манчевски ни го даде филмот Прашина.И кој би бил тој несакан ефект на стереотипноста во случајов.Прво во свакањето дека сме некоја неразвиена и назадна култура,-наспроти некој неиндитификувани развиени култури кој мора да се надвор од Балканот. Тоа е стереотипност која не само што ги покрива вистините за Балканот туку го прави и нем регион,од кој не доага ништо разумно-та следствено на тоа е безвредно и априори осудено и отфрлено.Второ во потсвесниот ефект на стереотипноста на читателот.И без да сака читателот кој е таргет на манипулацијата ствара форма ,слика на балканскиот маж која добива на значење кога два елементи од сликата се поклопат со реалноста.Тогаш само добро истрениран мозок може да ја оддолее стереотипната надградба и да може да ја оддели реалната фактичката личност од стереотипната потсвесна представа. Затоа во законите постојат термини за санкционирање на ширење на Верска,Расна и Полова омраза и нетрпеливост.Естетската вулгарност е само зачин и е во функција на прикривање на суштината која во основа е манипулација со подсвеста на читателот.Како што воопшто не е смешно деградирањето на балканскиот маж,жена и деца така ниту ми е смешно постоењето на таков мозок во црно-бела варијанта како тој на Анастас87,ниту ми е смешно тоа што се публикува на Опасна Багра-но затоа е вредно да се критички прокоментира и разоткрие ефектот и самиот манипулативен процес.
Добро, да скратиме, се слагам со горенаведеново, но кажи ми уште една работа: Дали нешто е измислено во текстот? Дали нешто е прикажано на поинаков начин? Сето тоа е вистина, ниту еден дел не е измислен. Можеби нема индивидуа која што ги поседува сите карактеристики, ама голем дел поседуваат одредени навики и одлики. Ми кажуваш дека балканскиот маж не постои? Балканскиот маж постои, го има во нашето општество, го има во некој дом, го има во некое село, го има пред некоја продавница/кооперација. Неизбежен дел од нас, факт со кој треба да се гордееме што не прави посебни. Јас сум горд што сум Балканец, што крвта ми врие и не сум како другите. Без разлика колку е лошо, без разлика колку е бедно, мое е. Вештачки е да криеме и не воздигнуваме она што не карактеризира, тоа би довело до деградација, не поседување идентитет. Што има подобро од тоа да се шегуваш (читај воздигнуваш) за твојата култура, твојот животен стил? Мислиш ако се преправаме нешто што не сме ќе биде подобро? Напротив. Ние не сме ништо друго освен балкански маж, балканска жена. Тоа не не омаловажува, баш потврдува дека вредиме. Зошто да се споредуваме какви биле другите? Зошто да споредуваме како оделе работите некаде на друго место? Зошто тие да ни служат за пример? Сето ова што е напишано околу балканецот ја претставува нашата култура. Не гледам ама ниту една причина зошто овој текст би го деградирал нашиот народ. Разликите не прават посебни, не прават да вредиме. Без разлика колку сме различни, бедни, супериорни, мизерни, поинакви, попаметни, поглупави, чудни, нормални, ненормални и какви уште не...Тоа сме ние, тоа е она што не прави да вредиме. Да бидеме свои.
f9 Дали нешто е измислено во текстот? DA -POVEKETO STEREOTIPNI DETALI SE IZMISLENI KAKO BALKANSKI KARAKTERISTIKI -NEKOI SE SPECIFICNI KOLKU DA SE POTVRDI ILUZIJATA ZA VISTINITOST-DA SE DOKAZE DEKA STEREOTIPOT E ORIGINAL.POVEKETO NE SE BALKANSKI KARAKTERISTIKI.. EVE KRATKA KRITIKA NA POCETNIOT DEL -PA TI PRODOLZI SO REALITY TESTING I NA OSTANATIOT TEKST- Физички опис на мужот... од самиот назив се гледа дека мора да се работи за машка особа(stereotipijata saka da ja potvrdi kako vistinita so dvojno povtoruvawe na poznat fakt deka subjekt e maz), со изразито многу тестостерон во неговите вени.(Nivoto na Testosteronot ne e nekoja specijalnost na Balkanskite mazi,potentnosta barem e nedovolno mala sto se gleda vo efektot na mortalitet na naselenieto-poveke vazi za Albanskite otkolku za site drugi Balkanci) Пожелно е да биде корпулентен и снажен(naprotiv-vo svetski ramki toa ne e tocen iskaz za poveketo Balkanski Mazi-Amero-negroidite,Portorikancite,Maorite gi nadminuvaat site Balkanski Mazi vo sekoj fizicki prosek), за да биде способен да ја изврши и најтешката работа(Poveketo Balkanci ne se vraboteni vo svetot vo takvi raboti -tuku vo intelektualni i procesni). Но тоа и не е круцијално. Најважно е да има мев(I tuka sme podprosecni-pogledni gi mevovite na Amerikancite,Haiti,Tonga), а во најлош случај пивско меше.(Pivoto ne e nacionalen pijalok na Balkancite-tuka bi se pofalile pivskite mesinja na Germancite) За да се види дека е муж, нели(Zarem merka na maskost Balkanska e se ova do sega?). Од иста причина би требало да биде доста влакнест(I toa ne e varijanta so koja bi bil iskazot tocen-postojat Aboridzani mnogu povlaknesti) и да ја има „аромата на природата“ (тоа лесно се постигнува со небањање)(Poveke e kulturen stepen i vo odnos na drugi narodi veruvaj e dosta zadovolitelen). Тоа накратко се основните физички предиспозиции на балканскиот муж. Тука може да се вбројат и кусите дебели прсти (е не долги ко жена)(Dolgite prsti se znak na pointeligentna licnost,procentualno Balkancite a posebno Makedoncite spored Mensa se vo kategorijata na visokointeligentni nacii-sledstveno na toa imaat podolgi prsti), разните израстоци и тртки (Izrastocite i trtkite gi ima vo sekoj del na svetov)(па муж ли е што ли е?) и делумната ќелавост (како трофеј за животниот успех)(I kelavosta e znak na inteligencija i mudrost). Е сега, ако мужот сака да стане муж - капиталец, односно муж од повисок ранг, он мора да го доработи својот физички изглед. Така тетоважите „ЈНА“, голи жени или некој мачо симбол се неопходни за надополнување на мушкиот изглед(Tetovazite se dokaz za samozigosuvanje i nasilstvo vrz sopstvenoto telo vo nedostig na doza na nasilstvo od nadvor vo dadeni momenti-ne nikakva specijalnost-te upatuvam da gi vidis tetovazite na Maorite za primer). Пожелно е тие да се избледени и да имаат маслинесто-зелена-умачкана боја. Освен тетоважите, и накитот го надополнува муж-имиџот. Ланците и прстените... колку потешки толку боље(Nitu ova e del od Balkanskiot imidz-poveke vazi za ciganskata i negro kultura-makedonskata kako i site balkanski e svedena na burma,prvorodenite nekogas nosat ubetka,a lancite se poveke kaj nedozreani i adolescenti. Прстенот пожелно е да се носи на малото прсте(Ne toj se nosi na prstot do nego i poteknuva od hristijanskoto ucenje koe se gleda na sekoja freska od Isus na balkanot). Исто така, за да биде мужот асален муж мора да има брк(Mislis na Tursko-mongolska varijanta ili na Hitlerovska ili na Taljanska-ne e specijalnost Balkanska), а ако сака да изгледа помушки ондак расте брада.(Brada raste najcesto zaradi zavet-komitlak ili taga-smrt na blizok) Многу битно за нив е да имаат лузни, колку поодвратни, толку подобро, да покажат во какви се’ не ситуации мужот присуствувал.(Luznite se tetovazi vo zivo,i najcesto ne se predmet na falbi-poteknuvaat od realni povredi ,gi ima sekoj i mozebi predstavuvaat dokaz za nesovrsena maskost)А ноктите мора да им бидат исечени до живец, ептен дубоко, за да не им сметаат при работа.(Toa e poveke od vospituvaweto,licna higiena na koja se uci sekoe dete na balkanot no se razbira toa e nevozmozno vo Etiopija,Namibija..)Едина на малото прсте се остава ноктот, за да послужи за чепкање, буричкање и чешање.(Mosne retka pojava i kaj Balkancite no tuka se slozuvam deka ne sum ja sretnal kaj drugi kulturi) Исто така асалниот муж треба да се шиша кратко, а ако веќе косата му е подолга од 1 цм, треба да ја зачешла наназад. За да изгледа уредно.(Ne sum videl Kinez so dolga kosa,a sum videl Balkanci so dolga pa toa site Rokeri go imaat toj imidz.Kratkata kosa e poveke efikasen i eftin nacin na urednost i samata zaceslanost e za da ne mu smeta pri aktivnost-poveke prakticno otkolku estetsko odlicje koe e vneseno od Aleksanda Makedonski vo negovata vojska zaedno so brcenjeto kako dneven ritual) ТЕМАТСКИ ЛИНК = http://www.manchevski.com.mk/html%20en/dust_svetlana_mk.html
elena_
quote:
Originally posted by f9
Од било која страна ,дали естетска,верска,хумористична,саркастична целиот текст провејува со стереотипија.Таа не сум ја измислил јас,најчесто се јавува во невин пакет во вид на хумор,за потоа да прејде во сериозен облик.Ги одбрав Евреите од Македонија како еден од најтрагичните примери на стереотипноста.Факт е дека секаде каде што се појавила во невина форма подоцна направила огромни штети.Против вакви клишеа Манчевски ни го даде филмот Прашина.И кој би бил тој несакан ефект на стереотипноста во случајов.Прво во свакањето дека сме некоја неразвиена и назадна култура,-наспроти некој неиндитификувани развиени култури кој мора да се надвор од Балканот. Тоа е стереотипност која не само што ги покрива вистините за Балканот туку го прави и нем регион,од кој не доага ништо разумно-та следствено на тоа е безвредно и априори осудено и отфрлено.Второ во потсвесниот ефект на стереотипноста на читателот.И без да сака читателот кој е таргет на манипулацијата ствара форма ,слика на балканскиот маж која добива на значење кога два елементи од сликата се поклопат со реалноста.Тогаш само добро истрениран мозок може да ја оддолее стереотипната надградба и да може да ја оддели реалната фактичката личност од стереотипната потсвесна представа. Затоа во законите постојат термини за санкционирање на ширење на Верска,Расна и Полова омраза и нетрпеливост.Естетската вулгарност е само зачин и е во функција на прикривање на суштината која во основа е манипулација со подсвеста на читателот.Како што воопшто не е смешно деградирањето на балканскиот маж,жена и деца така ниту ми е смешно постоењето на таков мозок во црно-бела варијанта како тој на Анастас87,ниту ми е смешно тоа што се публикува на Опасна Багра-но затоа е вредно да се критички прокоментира и разоткрие ефектот и самиот манипулативен процес.
Tebe izgleda ti fali edna rabota sto ja ima sekoj eden Makedonec (Balkanec)....sense of humor...i toa e tvojot najgolem problem.Nikoj sebesi ne se degradira, ako ti raboti kliker ke sfatis deka se e uveliceno....isto ko na karikaturite.Osobata sto e nacrtana sekogas e izoblicena so poseben akcent na nejiznite mani (kriv nos, mala usta, golema glava i sl)....isto e i vo tekstot do nekade..se uvelicuvaat nekoi nasi balkanski mani.Ali toa treba da se sfati samo kako smeska na nasa smetka i tolku nisto poveke.Ko so rece Sapeski ova e rubrika Seir i taka sfati ja....i ne se nerviraj....gubis na lepota...pozdrav
sapeski
quote:
Originally posted by f9
Дали нешто е измислено во текстот? DA -POVEKETO STEREOTIPNI DETALI SE IZMISLENI KAKO BALKANSKI KARAKTERISTIKI -NEKOI SE SPECIFICNI KOLKU DA SE POTVRDI ILUZIJATA ZA VISTINITOST-DA SE DOKAZE DEKA STEREOTIPOT E ORIGINAL.POVEKETO NE SE BALKANSKI KARAKTERISTIKI.. EVE KRATKA KRITIKA NA POCETNIOT DEL -PA TI PRODOLZI SO REALITY TESTING I NA OSTANATIOT TEKST- Физички опис на мужот... од самиот назив се гледа дека мора да се работи за машка особа(stereotipijata saka da ja potvrdi kako vistinita so dvojno povtoruvawe na poznat fakt deka subjekt e maz), со изразито многу тестостерон во неговите вени.(Nivoto na Testosteronot ne e nekoja specijalnost na Balkanskite mazi,potentnosta barem e nedovolno mala sto se gleda vo efektot na mortalitet na naselenieto-poveke vazi za Albanskite otkolku za site drugi Balkanci) Пожелно е да биде корпулентен и снажен(naprotiv-vo svetski ramki toa ne e tocen iskaz za poveketo Balkanski Mazi-Amero-negroidite,Portorikancite,Maorite gi nadminuvaat site Balkanski Mazi vo sekoj fizicki prosek), за да биде способен да ја изврши и најтешката работа(Poveketo Balkanci ne se vraboteni vo svetot vo takvi raboti -tuku vo intelektualni i procesni). Но тоа и не е круцијално. Најважно е да има мев(I tuka sme podprosecni-pogledni gi mevovite na Amerikancite,Haiti,Tonga), а во најлош случај пивско меше.(Pivoto ne e nacionalen pijalok na Balkancite-tuka bi se pofalile pivskite mesinja na Germancite) За да се види дека е муж, нели(Zarem merka na maskost Balkanska e se ova do sega?). Од иста причина би требало да биде доста влакнест(I toa ne e varijanta so koja bi bil iskazot tocen-postojat Aboridzani mnogu povlaknesti) и да ја има „аромата на природата“ (тоа лесно се постигнува со небањање)(Poveke e kulturen stepen i vo odnos na drugi narodi veruvaj e dosta zadovolitelen). Тоа накратко се основните физички предиспозиции на балканскиот муж. Тука може да се вбројат и кусите дебели прсти (е не долги ко жена)(Dolgite prsti se znak na pointeligentna licnost,procentualno Balkancite a posebno Makedoncite spored Mensa se vo kategorijata na visokointeligentni nacii-sledstveno na toa imaat podolgi prsti), разните израстоци и тртки (Izrastocite i trtkite gi ima vo sekoj del na svetov)(па муж ли е што ли е?) и делумната ќелавост (како трофеј за животниот успех)(I kelavosta e znak na inteligencija i mudrost). Е сега, ако мужот сака да стане муж - капиталец, односно муж од повисок ранг, он мора да го доработи својот физички изглед. Така тетоважите „ЈНА“, голи жени или некој мачо симбол се неопходни за надополнување на мушкиот изглед(Tetovazite se dokaz za samozigosuvanje i nasilstvo vrz sopstvenoto telo vo nedostig na doza na nasilstvo od nadvor vo dadeni momenti-ne nikakva specijalnost-te upatuvam da gi vidis tetovazite na Maorite za primer). Пожелно е тие да се избледени и да имаат маслинесто-зелена-умачкана боја. Освен тетоважите, и накитот го надополнува муж-имиџот. Ланците и прстените... колку потешки толку боље(Nitu ova e del od Balkanskiot imidz-poveke vazi za ciganskata i negro kultura-makedonskata kako i site balkanski e svedena na burma,prvorodenite nekogas nosat ubetka,a lancite se poveke kaj nedozreani i adolescenti. Прстенот пожелно е да се носи на малото прсте(Ne toj se nosi na prstot do nego i poteknuva od hristijanskoto ucenje koe se gleda na sekoja freska od Isus na balkanot). Исто така, за да биде мужот асален муж мора да има брк(Mislis na Tursko-mongolska varijanta ili na Hitlerovska ili na Taljanska-ne e specijalnost Balkanska), а ако сака да изгледа помушки ондак расте брада.(Brada raste najcesto zaradi zavet-komitlak ili taga-smrt na blizok) Многу битно за нив е да имаат лузни, колку поодвратни, толку подобро, да покажат во какви се’ не ситуации мужот присуствувал.(Luznite se tetovazi vo zivo,i najcesto ne se predmet na falbi-poteknuvaat od realni povredi ,gi ima sekoj i mozebi predstavuvaat dokaz za nesovrsena maskost)А ноктите мора да им бидат исечени до живец, ептен дубоко, за да не им сметаат при работа.(Toa e poveke od vospituvaweto,licna higiena na koja se uci sekoe dete na balkanot no se razbira toa e nevozmozno vo Etiopija,Namibija..)Едина на малото прсте се остава ноктот, за да послужи за чепкање, буричкање и чешање.(Mosne retka pojava i kaj Balkancite no tuka se slozuvam deka ne sum ja sretnal kaj drugi kulturi) Исто така асалниот муж треба да се шиша кратко, а ако веќе косата му е подолга од 1 цм, треба да ја зачешла наназад. За да изгледа уредно.(Ne sum videl Kinez so dolga kosa,a sum videl Balkanci so dolga pa toa site Rokeri go imaat toj imidz.Kratkata kosa e poveke efikasen i eftin nacin na urednost i samata zaceslanost e za da ne mu smeta pri aktivnost-poveke prakticno otkolku estetsko odlicje koe e vneseno od Aleksanda Makedonski vo negovata vojska zaedno so brcenjeto kako dneven ritual) ТЕМАТСКИ ЛИНК = http://www.manchevski.com.mk/html%20en/dust_svetlana_mk.html
f9, најискрено, ова е последниот пост кој го посветувам на тебе на овој топик. Текстот си е во правиот форум, начинот, фактите и евентуалните дејства се вистинити (на некои места увеличани) и во голема мера осцртуваат слика на еден народ до одреден степен. Ти кажав неколку пати и пак ќе повторам, под никој случај не деградира, омаловажува ниту го прави нашиот народ нешто што не е. Сето тоа е вистина, зависи како го сваќаш, и каков поглед имаш кон тоа. Очигледно немаш смисла за хумор или евентуално кај британскиот хумор наоѓаш повеќе разбирање. Како и да е, твоите постови во никој случај не одговараат на темата, за она што го дискутираме ниту намерата на текстот. Твое е како го разбираш и сваќаш, секој си има мислење. Немам идеја повеќе како да ти објаснам нешто што треба да го имаш стекнато низ живеење во ваква средина. Со почит.
f9 Eлена ме мрзи веке да објаснувам-краен коментар. When Jokes Are Not Funny When we tell other people that their jokes aren’t funny, that their humor is dangerous, we may seem stodgy, ill-humored, even self-righteous. May our stodginess protect the dignity of others. May our lack of a sense of humor elevate humanity. May our so-called self-righteousness save lives. Then, may we laugh with the angels. Every human being is a complex individual who is in no way inferior because of his or her differences. Jews know only too well about hatred, how it spreads, and its deadly effects. They know that, before they were sent to the gas chambers, they were herded into ghettos. Before they were herded into ghettos, they were made second-class citizens. Before they were made second-class citizens, they were branded with yellow stars. Before they were branded with yellow stars, they were the targets of hateful propaganda. And before they were targeted with propaganda, they were the butt of cruel anti-Semitic jokes: jokes that degraded them, jokes that suggested they were different from our fellow human beings, jokes that separated them from society and ultimately made them ready prey for destruction. За сите понатамошни дискусии дај малку прочитајте што е стереотип,како се злоупотребува под маска на хумор,какви последици има врз индивидуалците и дали големината на засмеаноста е поважна од онаа другата страна-грдата што не сакате да ја видите.Среката не доага од моментална смејурија од садомазохистички побуди.Последиците од употреба на Стереотиповите се толку големи зла што ме чуди вакво несвакање на оваа тематика.Горново нема врска со смисол за хумор и е против еден основен принцип дека секоја индивидуа е уникат неповторлив во временски и просторни рамки.Ова е всушност злоупотреба на хуморот со цел за дехуманизација и деградација на Балканскиот маж.
Strelec da mozese po nekoja slucajnost da se spojat vo edna licnost takvite velicini kakvi sto bile Lajbnic, Aristotel, Kant i Augustin, ke se dobiese f9... bravo be f9... abe da bea zivi Sokrat, Hobs, Zenon i Platon ke mozea samo voda da ti nosat... f9 od denes e nasiot balkanski SPINOZA!
f9 И мажите се под стереотипна представа за жените(Не и сите,на пример тој дечкото на таа пеачката што се избламира по Скопје со плакати,не спага во една ваква балканска варијанта на типологија-сигурно не е вонземјанин туку Балканец кој не пасува во шемите),и тие се смеат и прават вицеви и коментари за жените ставајки ги во ИСТ кош.Повекето и на такви вицеви се смеат,други ги сметаат жените како предмет за исмејување и со тоа нивната болка ја сметаат за неважна.Статистиката на домашно насилство,на мажи кој ја употребиле физичката сила и ги убиле и претепале своите жени треба да не подучи дека не треба да се смееме на тоа.Ниту треба да замижеме на другата страна на паричката,на употребената женска сила во психолошко уништување на мажот,а и со интелегентното труење добро опишано во аналите на Македонската криминална пракса како дел од женското балканско насилство така добро напиено од баш вакви стереотипни свакања. На крај сите мој постови се во интерес на децата.
f9 bravo be f9... Se vo interes na bandvitot na Mr OoOooO,ma kakva Opasna Bagra! Da zivee V Makedonija!-)
Macidon_ poraka do f9...zakazi si pregled so strucno lice, ocigledno e deka si imas gaden problem. Nikoj tuka ne e dolzen da ti gi leci kompleksite.
elena_
quote:
Originally posted by f9
И мажите се под стереотипна представа за жените(Не и сите,на пример тој дечкото на таа пеачката што се избламира по Скопје со плакати,не спага во една ваква балканска варијанта на типологија-сигурно не е вонземјанин туку Балканец кој не пасува во шемите),и тие се смеат и прават вицеви и коментари за жените ставајки ги во ИСТ кош.Повекето и на такви вицеви се смеат,други ги сметаат жените како предмет за исмејување и со тоа нивната болка ја сметаат за неважна.Статистиката на домашно насилство,на мажи кој ја употребиле физичката сила и ги убиле и претепале своите жени треба да не подучи дека не треба да се смееме на тоа.Ниту треба да замижеме на другата страна на паричката,на употребената женска сила во психолошко уништување на мажот,а и со интелегентното труење добро опишано во аналите на Македонската криминална пракса како дел од женското балканско насилство така добро напиено од баш вакви стереотипни свакања. На крај сите мој постови се во интерес на децата.
Coveku ova e forummmmmmmmmmm for funnnnnnnnnnn sfakas ili ne..idi diskutiraj na drugi mesta i davaj gi tvoite do jaja seriozni komentari...
Angelaris abe aman te more :P
Thief Браво ф9! Големите умови секогаш биле осудувани од своите современици, а тие кои стремат да бидат интелектуалци, треба да се помират со факлтот дека многу етикети ќе им бидат прилепени! Очигледно не можат да те раберат, ама не очајувај и опстој на ставовите и напшнаото - во многу „што“ си во право...
Thunder from down under ef najn alav da ti e be coek ,tata mata si ostaj gi drugite :))) i ne bi bilo losa ideja koga skopjani pisuvaat tolku dolgi postovi da stavat i appendix muzh(1) 1=mazh i taka natamu :))
sapeski Не можам да се изначудам...Или вие текстот го сваќате на поинаков начин, или се убедувате дека сме нешто кој знае што. Вчера ја читав втората верзија на овој текст "Балканскиот муж во акција" и едвај чекам да биде објавена на багра за да ја ставам овде! [:)]
f9 Не можам да се изначудам... Ниту јас не можам да се изначудам.Некој садомазохист таму си ги задоволува своите потреби нарекувајки те и тебе КРЕТЕН и еден тон мазохисти на таа опасна багра заедно со тебе одговара-одлично,добро е ,супер,само така,продолжи да не шамариш,да не омаловажуваш,бламираш. Садо-Мазохистички танц во кој некој и ТЕБЕ те кретенизира,а ти одвај го очекуваш вториот дел.Точно така и затоа во Балканската популација и тоа посебно Македонската постои и стереотипот-Трпе Трпески отрпнат и дотрпнат на се и сешто,само што во овој случај дури за некој наивни и е задоволство тоа .Та ајде сега да видам кој има комплекси да ги разрешува кај стручно лице. П.С.Денешно интервју на Генералот Весли Кларк. JEREMY SCAHILL: But then why -- you have a man like Agim Ceku in power, a man who was responsible for the ethnic cleansing of the Serbs at Kraina, a man trained by MPRI in Virginia. Why put a man like that in charge? What kind of message does that send to ethnic minorities in Kosovo, when a man who is a basically a war criminal is in charge of what is going to be the future army in Kosovo. GENERAL WESLEY CLARK: But I can’t – yeah – I know him, but what I have seen of him, he is the one of the more reasonable people in that region.
fio
quote:
Originally posted by elena_
quote:
Originally posted by f9
И мажите се под стереотипна представа за жените(Не и сите,на пример тој дечкото на таа пеачката што се избламира по Скопје со плакати,не спага во една ваква балканска варијанта на типологија-сигурно не е вонземјанин туку Балканец кој не пасува во шемите),и тие се смеат и прават вицеви и коментари за жените ставајки ги во ИСТ кош.Повекето и на такви вицеви се смеат,други ги сметаат жените како предмет за исмејување и со тоа нивната болка ја сметаат за неважна.Статистиката на домашно насилство,на мажи кој ја употребиле физичката сила и ги убиле и претепале своите жени треба да не подучи дека не треба да се смееме на тоа.Ниту треба да замижеме на другата страна на паричката,на употребената женска сила во психолошко уништување на мажот,а и со интелегентното труење добро опишано во аналите на Македонската криминална пракса како дел од женското балканско насилство така добро напиено од баш вакви стереотипни свакања. На крај сите мој постови се во интерес на децата.
Coveku ova e forummmmmmmmmmm for funnnnnnnnnnn sfakas ili ne..idi diskutiraj na drugi mesta i davaj gi tvoite do jaja seriozni komentari...
Елена, те сакам [:X][8D]
fio Не ми ја дирајте багра, ќе тепам :) Друга работа, не забегувајте, ќе треба да ви го с`снам ОооОо
f9 "Coveku ova e forummmmmmmmmmm for Афери, Трачеви, Сеир No Limits [:p] sfakas ili ne.. [:p]Афери, Трачеви, Сеир No Limits [:p][:p][:p][:p]
sapeski
quote:
Originally posted by f9
Не можам да се изначудам... Ниту јас не можам да се изначудам.Некој садомазохист таму си ги задоволува своите потреби нарекувајки те и тебе КРЕТЕН и еден тон мазохисти на таа опасна багра заедно со тебе одговара-одлично,добро е ,супер,само така,продолжи да не шамариш,да не омаловажуваш,бламираш. Садо-Мазохистички танц во кој некој и ТЕБЕ те кретенизира,а ти одвај го очекуваш вториот дел.Точно така и затоа во Балканската популација и тоа посебно Македонската постои и стереотипот-Трпе Трпески отрпнат и дотрпнат на се и сешто,само што во овој случај дури за некој наивни и е задоволство тоа .Та ајде сега да видам кој има комплекси да ги разрешува кај стручно лице. П.С.Денешно интервју на Генералот Весли Кларк. JEREMY SCAHILL: But then why -- you have a man like Agim Ceku in power, a man who was responsible for the ethnic cleansing of the Serbs at Kraina, a man trained by MPRI in Virginia. Why put a man like that in charge? What kind of message does that send to ethnic minorities in Kosovo, when a man who is a basically a war criminal is in charge of what is going to be the future army in Kosovo. GENERAL WESLEY CLARK: But I can’t – yeah – I know him, but what I have seen of him, he is the one of the more reasonable people in that region.
И па за американците се фати... ...И така тројцата мистериозни мускетари не дочекаа да го видат утрото за да го спасат народот од Апокалипсата, векови подоцна беа заборавени...
sapeski
quote:
Originally posted by fio
Елена, те сакам [:X][8D] [/quote] Кај леташ, земи си бројче фиос. [}:)]
sapeski
quote:
Originally posted by fio
Не ми ја дирајте багра, ќе тепам :) Друга работа, не забегувајте, ќе треба да ви го с`снам ОооОо
Ете, политикологот ја обвинува багра, ја предлагам мистер ОооОо да му направи еден редирект, кога доаѓа на овој форум да го носи на форумот вести од земјата и странство, па нека кажува таму шо праел Буш денес, кај пиел чај Ширак вчера и шо кажал Весли Кларк.
sapeski
quote:
Originally posted by f9
"Coveku ova e forummmmmmmmmmm for Афери, Трачеви, Сеир No Limits [:p] sfakas ili ne.. [:p]Афери, Трачеви, Сеир No Limits [:p][:p][:p][:p]
Ти си единствениот што не сваќа...
elena_
quote:
Originally posted by fio
quote:
Originally posted by elena_
quote:
Originally posted by f9
И мажите се под стереотипна представа за жените(Не и сите,на пример тој дечкото на таа пеачката што се избламира по Скопје со плакати,не спага во една ваква балканска варијанта на типологија-сигурно не е вонземјанин туку Балканец кој не пасува во шемите),и тие се смеат и прават вицеви и коментари за жените ставајки ги во ИСТ кош.Повекето и на такви вицеви се смеат,други ги сметаат жените како предмет за исмејување и со тоа нивната болка ја сметаат за неважна.Статистиката на домашно насилство,на мажи кој ја употребиле физичката сила и ги убиле и претепале своите жени треба да не подучи дека не треба да се смееме на тоа.Ниту треба да замижеме на другата страна на паричката,на употребената женска сила во психолошко уништување на мажот,а и со интелегентното труење добро опишано во аналите на Македонската криминална пракса како дел од женското балканско насилство така добро напиено од баш вакви стереотипни свакања. На крај сите мој постови се во интерес на децата.
Coveku ova e forummmmmmmmmmm for funnnnnnnnnnn sfakas ili ne..idi diskutiraj na drugi mesta i davaj gi tvoite do jaja seriozni komentari...
Елена, те сакам [:X][8D] I ja te sakam :)...
bluehim sapeski bival baniran od "threesome action".[:D] elena_ go sakal fio.[;)] Pozdrav![:)]
sapeski
quote:
Originally posted by bluehim
sapeski bival baniran od "threesome action".[:D] elena_ go sakal fio.[;)] Pozdrav![:)]
Ма не, elena_ може да демантира, кај може мене да не ме сака?! [:0] Остај така шо изјавува, дека fio го знаат и го виде на слика![:D]
elena_
quote:
Originally posted by bluehim
sapeski bival baniran od "threesome action".[:D] elena_ go sakal fio.[;)] Pozdrav![:)]
i sapeski go sakam....ma site gi sakam...tose proevski rulz....
bluehim Nemas ni blagodaram...A i Tose si go sakala.[;)]Dobro za tebe. Pozdrav![:)]
Strelec
quote:
Originally posted by elena_
...ma site gi sakam...
elena site gi saka... i OooOo go saka! OooOo rulz!:)))
elena_
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by elena_
...ma site gi sakam...
elena site gi saka... i OooOo go saka! OooOo rulz!:)))
make love not war..hehehehhe....pozdrav Strelec
sapeski
quote:
Originally posted by elena_
quote:
Originally posted by bluehim
sapeski bival baniran od "threesome action".[:D] elena_ go sakal fio.[;)] Pozdrav![:)]
i sapeski go sakam....ma site gi sakam...tose proevski rulz....
Како може мене да не ме сака, мене најмногу, така мамо?[:D]
sapeski
quote:
Originally posted by elena_
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by elena_
...ma site gi sakam...
elena site gi saka... i OooOo go saka! OooOo rulz!:)))
make love not war..hehehehhe....pozdrav Strelec
Знаете она како викаат...Кој се кара, тој се сака! [:D]
f9 JAS JA SAKAM MISS UNIVERSE!
elena_
quote:
Originally posted by f9
JAS JA SAKAM MISS UNIVERSE!
I ona te saka tebe ...:))))))...by the way so se sluci so na sapeski postovite????
f9 I ona te saka tebe ...:)))))),=ma toa i ne e vazno-kako sto menuva faca telo i mozok sekoja godina ako godinava ne me saka v-godina ke me zasaka...vazno imam sansa xe xe xe.. by the way so se sluci so na sapeski postovite???? Sapeski ima terapeutska seansa vo momentov so edna moja masazerka http://user.intop.net/~jqgraham/ugly.jpg
elena_
quote:
Originally posted by f9
I ona te saka tebe ...:)))))),=ma toa i ne e vazno-kako sto menuva faca telo i mozok sekoja godina ako godinava ne me saka v-godina ke me zasaka...vazno imam sansa xe xe xe.. by the way so se sluci so na sapeski postovite???? Sapeski ima terapeutska seansa vo momentov so edna moja masazerka http://user.intop.net/~jqgraham/ugly.jpg
Masazerkava e haos...nisto cudno so sapeski se mrdna:))))))).pozdrav
sapeski
quote:
Originally posted by elena_
quote:
Originally posted by f9
I ona te saka tebe ...:)))))),=ma toa i ne e vazno-kako sto menuva faca telo i mozok sekoja godina ako godinava ne me saka v-godina ke me zasaka...vazno imam sansa xe xe xe.. by the way so se sluci so na sapeski postovite???? Sapeski ima terapeutska seansa vo momentov so edna moja masazerka http://user.intop.net/~jqgraham/ugly.jpg
Masazerkava e haos...nisto cudno so sapeski se mrdna:))))))).pozdrav
Ма оваа тетка му на f9 маме ебава! [;)] Еве од денеска сум супер, покасно идеме на трчање малку.