Opasen Virus (MyDoom)
Opasen Virus (MyDoom)
OooOo W32.Novarg.A@mm is a mass-mailing worm that arrives as an attachment with the file extension .bat, .cmd, .exe, .pif, .scr, or .zip. When a computer is infected, the worm will set up a backdoor into the system by opening TCP ports 3127 thru 3198. This can potentially allow an attacker to connect to the computer and use it as a proxy to gain access to its network resources. In addition, the backdoor has the ability to download and execute arbitrary files. The worm will perform a DoS starting on February 1, 2004. It also has a trigger date to stop spreading on February 12, 2004. Also Known as: W32/Mydoom@MM [McAfee], WORM_MIMAIL.R [Trend] Type: Worm Infection Length: 22,528 bytes Systems Affected: Windows 2000, Windows 95, Windows 98, Windows Me, Windows NT, Windows Server 2003, Windows XP Systems Not Affected: DOS, Linux, Macintosh, OS/2, UNIX, Windows 3.x Ako vekje go imate ovoj virus pratete gi instrukciite za chistenje Click Start, and then click Run. (The Run dialog box appears.) Type regedit Then click OK. (The Registry Editor opens.) Navigate to the keys: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run In the right pane, delete the value: "Taskmon"="%System%\taskmon.exe" Delete the key HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ Explorer\ComDlg32\Version Delete the key: HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ Explorer\ComDlg32\Version Navigate to the key HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{E6FB5E20-DE35-11CF-9C87-00AA005127ED}\InProcServer32 In the right pane, modify the value as follows, depending on your operating system: Windows NT/2000/XP: "(Default)"="%SystemRoot%\System32\webcheck.dll" Windows 95/98/Me: "(Default)"="Windows\System\webcheck.dll" Exit the Registry Editor.
IntelInsideR + да се надоврзам: Пред ова да го направите исклучете ги (ја) мрежните картички и принтери. (физички исклучете) Постапката е иста за сите компјутери кои се во мрежа. И не реагирајте на ова со непотребно форматирање на дискот. Демек,да не губите време на преинсталирање [:)]
StormAngel Slusam sega na antenna vesti...my doom pogodil negde okolu milion kompjuteri sirum svetot.[}:)] Pozdrav![:)]
IntelInsideR Ајде веќе кога си часкаме да кажам дека мене дневно ми идат над 30 Doomo-ви. Додуша лесно се наседнува. Јас не наседнав [:D]
IntelInsideR За сада,па надаље и убудуче [:D] во врска со вирусите и ако користите Outlook,ili napravete si IMAP acc. или користете ја најдобрата опција на Outlook што воопшто ја поседува,се вика Download Headers. Си ги симнуваш заглавјата (насловите) на поштата,бришеш тоа шо не ти треба,симињаш тоа шо ти треба,си купуваш една капа за да си ја накривиш и уживаш [:D] Е да,ако некогаш,недај боже,на секој може да му се случи да го напдане ваков црв кој ќе сака сам да се праќа,во контактите на Outlook или во Outlook Express внесете fake контакт на кој името ќе му биде !0000 (ова се нули) а не внесувајте е-маил. Ако проба да се испрати,Outlook ќе се пожали дека нема таков.Па после виа ќе си извлечете конклузија од сето тоа [:D] Поздрав
fio Бољи си од мене, јас максимум по 7-8 добивам на маил
OooOo jas nieden :)
ozonce
quote:
Originally posted by OooOo
jas nieden :)
Ova neshto kazuva[:D][:D][:D][;)]
slasa
quote:
Originally posted by ozonce
quote:
Originally posted by OooOo
jas nieden :)
Ova neshto kazuva[:D][:D][:D][;)]
pa ni jas sto sakas da kazuva zastitise filtriraj stavi kondomi na mtezata
slasa Evo da se zastititer malce : ANTIVIRUSI LISTA Kaspersky 4.05 Pro Eng Download: Code: http://interclub.freesites.ws/page.php?id=10&a=dl key: Code: http://interclub.freesites.ws/page.php?id=6&a=dl Code: http://downloads1.kaspersky-labs.com/products/release/english/homeuser/kavpersonalpro/kavperspro4.5.0.94eng.exe Code: http://www.hot.ee/realmap/Kas_Anti-Virus_Per_Pro.v4.5.0.94.rar ============================================= Avg Antivirus 7.0 Build 211 Code: ftp://www.grisoft.com/pub/softw/70/full/avg70f_211.exe serials 70MH-TV0TL0-P9-CR8-S2-5TA-1T0TL8S 70RR-TV0TL0-PV-CT0-SN-FXR-10DY0AP 70ZJ-TV5I80-PE-CY2-SX-ZKF-TZ4DD9 ============================================ BitDefender Professional Edition v7.2 Code: http://www.bitdefender.com/bd/downloads/kits/kit_professional7.exe http://key.fixdown.com/keydown/lcdbe72t-2004-02-02.rar http://scdown.fixdown.net:81/keydown2003/lcdbe72t-2004-02-02.rar http://sxdown.0daycn.net:8080/lcdbe72t-2004-02-02.rar http://sxdown.0daycn.net:8080/keydown2003/lcdbe72t-2004-02-02.rar http://sx.fixdown.com:8080/keydown2003/lcdbe72t-2004-02-02.rar =========================================== F-Secure Anti-Virus Client Security v5.52.9501 UPDATED Code: http://www.F-Secure.com/download-purchase/anti-virus/download/fsavcs552-tbyb.exe http://wmw.andr.net/andr-crack/f/ethfc51.zip =========================================== NOD32 v2.000.6 Code: http://sxdown.0daycn.net/cr-xdk01-2003-09-04.rar http://scdown.fixdown.net:81/keydown2003/cr-xdk01-2003-09-04.rar http://sxdown.0daycn.net:8080/cr-xdk01-2003-09-04.rar http://sxdown.0daycn.net:8080/keydown2003/cr-xdk01-2003-09-04.rar http://sx.fixdown.com:8080/keydown2003/cr-xdk01-2003-09-04.rar 10 - computer(s) until 2 February 2005 User Name: AV-2122700 Password: rkxxfgxbd8 Username: AV-2107866 Password: n5g9hpu3n7 NOD32 Antivirus System v2.000.6 Administrator Edition Code: http://en.fixdown.com/download.asp?id=6356&free=sx-down http://en.fixdown.com/download.asp?id=6356&free=bj-down http://en.fixdown.com/download.asp?id=6356&free=sc-down ========================================= Mcafee antivirus 8 Code: http://download.mcafee.com/products/licensed/vs_pro/english/8.0/VSP80EN.exe ========================================== PC-Cillin 2004 Code: http://www.trendmicro.com/ftp/products/pccillin/tis11sw1100.exe sn: OSJD-7777-5338-3479-7767 (not tested) ========================================= Norton Antivirus 2004 Pro V10.0.0.109 Full Code: http://diy.winzheng.com/007/NAV2004Pro.rar http://soft.winzheng.com/SoftDown.asp?ID=24996 keygen in rar 1. Run NAVSETUP.EXE and use the keygen to generate your CD Install Key 2. once installed MAKE SURE YOU ARE NOT CONNECTED TO THE INTERNET! That means: UNPLUG, DISCONNECT or use a FIREWALL!! 3. Go to Product Activation, select "Activate your product now, but skip registration". It will complain that it cant connect to symantec servers... 4. Press next untill you get to the retry screen. 5. Select "Activate my software by phone" and use the keygen once more to get your final unlock code... Mission accomplished, Rest in peace, you can now connect to the internet again btw ========================================== Sophos Anti-Virus for Windows NT/2000/XP/2003 v3.78-Retail Code: http://www.0daycn.net/0daycn.asp?id=vNNQwHwvQdHsovYoNNcHsHON&key=scdown http://www.0daycn.net/0daycn.asp?id=vNNQwHwvQdHsovYoNNcHsHON&key=fjdown http://www.0daycn.net/0daycn.asp?id=vNNQwHwvQdHsovYoNNcHsHON&key=sxdown Or Go Here: Code: http://www.0daycn.net/0daycn/vNNQwHwvQdHsovYoNNcHsHON.htm ========================================== Panda Antivirus Platinum 7.0 Code: http://shareware.pandasoftware.com/shareware/plat7in.exe Nm: CC3XEXYLEK Sn: wdcg3rqe [Panda Antivirus Titanium 2004 Code: http://xz.onlinedown.net/down/Titanium2004CP.exe User: pavlite / Pass: pl72jSr8 (for titanium) Code: http://nasser.250free.com/Panda/Panda%20titan2004/Panda%20titan2004.rar User name:appzplanet paswd:appzplanet Code: http://soft-best.net/files/Panda_Antivirus_Titanium_2004_by_[www.soft-best.net].rar _________________
ace6vel МАЈДУМ ПРИСТИГНУВА ОД РУСИЈА? Користејќи го софтверот развиен во сопствената лабораторија, стручњаците од Касперски Лабс успеале да го следат патот на еден од најпознатите вируси се до руски интернет провајдер. Се чини дека уште еден вирус пристигнал од Русија. Само два дена по ширењето на Мајдум, црвот со леснотија ја презеде титулата на најбргу ширечки малициозен програм од дотогашниот фаворит, Собиг - Ф црвот, кој во своите најактивни денови инфицираше по една порака на секоја 21 испратена. Мајдум го надмина овој “успех” со по една инфицирана порака на секои 12. Но, веројатно најопасниот детал во целата приказна е што инфицираниот компјутер е изложен на милост и немилост на авторот или авторите на вирусот. Ваквите програми не генерираат штета уништувајќи податоци, туку од инфицираниот компјутер испраќаат големи количини е-мејл пораки на сите адреси што на компјутерот можат да се пронајдат. Ваквиот компјутер е потенцијално жариште за спам пораки, но и идеален тројански коњ за неовластени упади во мрежата и кражба на информации. Според последните пресметки, Мајдум црвот досега инфицирал повеќе од 700 илјади компјутери, а се верува дека ова не е најажурна бројка. Компанијата Компјутер Економикс, која ги прави аналитите на интернет сообраќајот и употребата, проценува дека вкупната починета штета се движи околу две милијарди долари. Околу 13 проценти од заразените компјутери се наоѓаат во САД, што е најголем процент. Интересно е дека само еден отсто од инфицираните компјутери се наоѓаат во Русија, која според се судејќи е и извор на заразата. На 12-ти февруари првата верзија на Мајдум црвот престанува да биде активна.
Prevzemeno od mt.net.mk
ozonce kaj mene stiga ushte, ama sea od zenski :)) do sega samo od mashki :((
OooOo ushte 6 dena izdrzhete :))
ace6vel xexexxexexexe kaj mene ne znam kolku stasaa upm ama bajgidi zenski imase :) polno mi e sandaceto xexe
ozonce
quote:
Originally posted by ace6vel
xexexxexexexe kaj mene ne znam kolku stasaa upm ama bajgidi zenski imase :) polno mi e sandaceto xexe
daj nekoj e-mail da se dopishuvam [:)]
ace6vel xexexe brisef brat :) ne gi ni otvarav samo delete i gotovo :D
ace6vel Црв" кој може да ги чисти компјутерите од "Мајдум" Москва, 18 февруари (МИА) - Информатичари од антивирусната фирма "Касперски Лабс" објавија дека е откриена нова генерација на "црв" од типот "Велхиј", наречен "Велхиј.б". Неодамна, оргиналната верзија на "Велхиј.а" ги чистеше заразените компјутери од вирусот "Лавсан". Се претпоставува дека новата верзија на овој црв може да ги чисти компјутерите од злогласниот вирус "Мајдум" кој по предизвиканата финансиска штета се најде на првото место потиснувајќи го вирусот "СоБиг". рп/зш/12:54/миа/МТнет/ ### [img]http://vesti.mt.net.mk/images/crv.jpg[/img] КИНЕСКАТА ВЛАДА - ПРОТИВ ОНИЕ КОИ ИСПРАЌААТ ЕЛЕКТРОНСКА ПОШТА "СПАМ" Пекинг, 18 февруари (МИА) - Министерствата за јавна безбедност, образование и информирање на Кина почнаа заедничка акција против испраќачите на непожелна електронска пошта (спам). Кинеските корисници на електронска пошта дневно разменуваат повеќе десетици милиони пораки од кои половината спаѓаат во непожелни. Раководителите на Кинеското Интернет здружение сметаат дека толку големиот број непожелни пораки не може да се толерира бидејќи почнува да ја загрозува нормалната електронска комуникација. Редакција МИА