Специјалци ги разбија "лавовите" СРАМОТА!
Специјалци ги разбија "лавовите" СРАМОТА!
kopacot Стотина специјалци и полицајци од МВР, вчера околу 14 часот, со брза акција ги приведоа триесеттемина припадници на "Лавовите", кои веќе неколку дена протестираат пред републичкото Собрание. "Лавовите" вчера, како и претходните неколку дена, го блокираа сообраќајот пред парламентот, барајќи вработување во МВР. Полицајците кои го обезбедуваа протестот ги опоменаа неколку пати да го ослободат булеварот за да не бидат присилно отстранети. Триесеттемина "лавови" не се одзваа на повикот и продолжија да протестираат. Поради тоа, интервенираа специјалците на МВР, кои со шлемови, оружје, палки и со штитови направија кордон околу насобраните бранители. Додека кордонот се приближуваше кон групата насобрана помеѓу двата реда специјалци, пристигнаа неколку полициски џипови. Тогаш беше изведена брза акција, при што за само неколку минути, со влечење, туркање и со тегнење дваесетина "лавови" беа напикани во џиповите. Останатите, меѓу кои и женскиот дел од распуштената единица, бараа објаснување за ваквата акција. Полицајците и нив набрзина ги одвлечкаа од булеварот. Десетина бранители, кои не беа приведени, тргнаа по џиповите во кои беа напикани нивните колеги, но полицијата ги спречи, а за возврат им даде доброволно да се качат во други два џипа и да им се придружат на нивните колеги во полициската станица каде што беа однесени. "Хари да си замине, оти додека нас тука не тепаат, албанските терористи не гледаат од прозорците на парламентот", викаа "лавовите", додека специјалците ги туркаа во џиповите. Филмската акција на полицијата и "лавовите" ја следеа стотина случајни минувачи што ги поддржуваа бранителите кои, пак, цело време додека беа влечени по улицата скандираа "Македонија" и "Зошто вака не се справувате со албанските терористи". "Каква е оваа власт која си дозволи вака да се однесува со бранителите", прашуваа неколку мајки на "лавовите", кои заедно со уште десетина родители протестираа со бранителите. "Лавовите" и понатаму бараат вработување во МВР, како што им беше ветено. По информативниот разговор во полициската станица "лавовите" беа пуштени. Prezemeno od "vest" Хари многу гледат каубојски филмој :))
fio
quote:
Originally posted by OooOo
ne gledam nishto sramotno tuka. Zashto sramota?
Просто е. Кога шоковите ставаат барикади на патишта, никој не смее да ги пипне, коа Македонците ќе блокираат улица, ги приведуваат. Затоа е срамота.
Strelec прашањето на ОооОо е на место... овој потег на полицијата е нормален и легален... и никако не постои место за срамота... од друга страна, срамота е што не се реагира во другите наведени ситуации... значи подобро е никому да не му се дозволи да се занимава со криминал, отколку да им се дозволи на овие заради тоа што им се дозволило и на оние!
fio
quote:
Originally posted by Strelec
прашањето на ОооОо е на место... овој потег на полицијата е нормален и легален... и никако не постои место за срамота... од друга страна, срамота е што не се реагира во другите наведени ситуации... значи подобро е никому да не му се дозволи да се занимава со криминал, отколку да им се дозволи на овие заради тоа што им се дозволило и на оние!
Абе вие будали сте? Дај малце напрегнете се, нек се раздвижи тоа сивата маса! Шо лупетате не ми е јасно!?!? Стрелец, жими мадево потегот на полицијата е легален. До сега имало мал милион штрајкови. Биле затворани улиците пред Влада, пред Парламент итн. Никогаш полицијата не ги растерала штрајкувачите пошто имаат СО УСТАВ ЗАГАРАНТИРАНО ПРАВО НА ШТРАЈК И ЈАВНО ИЗРАЗУВАЊЕ НА НЕЗАДОВОЛСТВО!!! До тука би требало да ти е јасно. Значи нема никакво оправдување шо полицијата ги приведе штрајкувачите кои МИРНО ПРОТЕСТИРАА БЕЗ НИКАКВИ ИНЦИДЕНТИ! Тоа со попречување на сообраќајот се приказни за мали деца. Законите се темелат на Уставот, а во Уставот пишува:
Член 21
Граѓаните имаат право мирно да се собираат и да изразуваат јавен протест без претходно пријавување и без посебна дозвола. Користењето на ова право може да биде ограничено само во услови на воена и вонредна состојба. А кажи ми, зашто истата полиција не реагираше кога беше блокиран патот Тетово-Гостивар или Гостивар-Кичево само затоа што полицијата според своите законски овластувања уапсила некои криминалци и терористи. Тогаш албанците ги блокираа патиштата и никој не ги приведе, и тоа не некоја улица во градовите туку автопат! Зашто кога ЕСМ најави дека ќе ги исклучува сите жители на Арачиново кои не плаќаат струја со години, тие контрираа со најава дека ќе го блокираат автопатот и ЕСМ се повлече? Па преку к*р со вакви лигави т.н. “македонци“ како вас![}:)]
Strelec
quote:
Originally posted by fio
СО УСТАВ ЗАГАРАНТИРАНО ПРАВО НА ШТРАЈК И ЈАВНО ИЗРАЗУВАЊЕ НА НЕЗАДОВОЛСТВО!!!
и за такво нешто, секаде во светот па и во Македонија, постојат пропишани норми... една од нив е дека протестот треба да се најави најмалку 48 саати порано, што во овој случај не било така... па протестот треба да биде на локација за која што ќе се добие дозвола, што во овој случај повторно не било така...
quote:
Originally posted by fio
А кажи ми, зашто истата полиција не реагираше кога беше блокиран патот Тетово-Гостивар или Гостивар-Кичево само затоа што полицијата според своите законски овластувања уапсила некои криминалци и терористи. Тогаш албанците ги блокираа патиштата и никој не ги приведе, и тоа не некоја улица во градовите туку автопат!
законот не разликува улица и автопат, но тоа и не е најважно... тоа што полицијата не реагирала во тие ситуации, тоа е катастрофа за Македонија... во однос на тоа, немам различен став од твојот...
quote:
Originally posted by fio
Па преку к*р со вакви лигави т.н. “македонци“ како вас![}:)]
Македонскиот јазик е пребогат со зборови со кои што можат да се искажат секакви чувства... па дури и чувство на несогласување! и те молам (барем кога не си предизвикан) да не употребуваш недолични изрази... ти и јас и досега се случувало да не размислуваме исто по одредени прашања, но секогаш сме успевале на убав начин да се разбереме!:)
fio Само ќе ти кажам дека протестите беа најавени и повеќе не коментирам. И прочитај го уште еднаш членот од Уставот.
OooOo politika je kurva ...
f9 vidi .. poleka poleka se otkrivaat lavovite koj se .. taka da nemozhesh na sekoja propalica, baraba i ex-robijash da im dadesh oruzhje vo raka .. razmisli malku Mислам,мислам,мислам,мислам,почнувам да размислувам,размислувам,размислувам,почнувам да заклучувам,заклучувам,заклучив-НЕ СИ ВО ПРАВО! Сега ти размисли зошто не си во право. Ај ако ти е тешко да ти помогнам. 1.propalica, baraba i ex-robijash е производ на општеството. 2.propalica, baraba i ex-robijash има 2 опции-да остане propalica, baraba i ex-robijash или да се промени на подобро. Во оваа смисла чесните грагани имаат две опции,да останат чесни или да постанат propalica, baraba i ex-robijash . 3.Ова е шанса за propalica, baraba i ex-robijash да се вклопат во Општеството,а на некои како тебе тоа им пречи. 4.Во многу нешта propalica, baraba i ex-robijash не се разликува од еден Полицаец,Судија и Адвокат прашањето е само на која страна од вагата е привлечен. 5.Етикетите немаат врска со квалитетот на производот,сум нашол во Скопско и гуштер. 6.Учеството во одбрана на земјата е доволен пример на морална зрелост на мнозинството propalica, baraba i ex-robijash. 7.Ова е блатантен пример како на "чесниот"дел од општеството му требаат "нечесни". 8.Moралноста на огромен број на "чесни" може добро да се опише со термините propalica, baraba i ex-robijash. 9.Преку рехабилитација Македонија овој пат имаше шанса да го реши едно од најгорливите прашања на секое општество-криминалитетот,на позитивен начин. 10.Со ова друштвото само докажа дека е во негов интерес да има и понатаму свои говна ,а да ги третира како туги. За понатамошна помош во обработка на темава-слушај Пинк Флојд музика,ама не напразно.
vmro
quote:
Originally posted by kopacot
zaso do vcera istite tie ja branea makedonija....neka odet aracinovo neka razbivet hari i kompanija ..baska protestiraja deka im bilo veteno vrabotuvanje a ne od keif..demokratija vo boja [8)]
Dobro razbiram se, i deka lugeto imaat zagarantirano pravo so ustav da protestiraat, i deka bile izlazani od vlavot itn... NO zashto nikoj nishto ne izreagira koga tie istite lavovi, tigri zaedno tepaa makedonski deca po stadioni (na gradskiot stadion i vo cair) koga makedoncive em bea napadnati od shiptari i toa ne bilo koi nego del 113 divizija ili korpus ili kako veke se vika na UCK, em makedoncive bea napadnati em lavovite zaedno so nivnite komunisticki drugari gi istepaa makedoncive, zashto togash nikoj ne reagirashe???? brat mi da ti kazam deka sve se gubrinja, tigrite na sred vojna izbegaa od kumanovskiot front i gi ostavia policiskite rezervisti na cedilo, a lavovite kako edinica nemaat videno 2 dena vojna se na se, mozda lugeto vo edinicata poedinecno no kako edinica shto go nosi toa ima tie se formirani mnogu meseci pokasno, predhodno taa ista edinica ja socinuvaa luge od agencija za obezbeduvanje Kometa i del od navivackata grupa Komiti, i nemaa nikakvo ime, pa zavrshi vojnata i posle gi formiraa lavovite.
f9 a lavovite kako edinica nemaat videno 2 dena vojna se na se... Ајде да расчистиме еднаш со овие дезинформации кој се јавуваат од неупатени.Лавовите како полициска единица се формирани од похрабриот дел од структурата на македонските безбедносни сили во првите редови на одбраната од бандата на Ахмети во 2001та.Како такви не им беа баш по кејфот на оние кој го планираа натамошниот тек на настани и тие направија се за да ги омаловажат и изгнасат(Пердију и Идризово).Ниту како такви можеа да дадат посакуван придонес во новото братство што произлезе после рамковниот-па постанаа несакани,како и бегалците,како и роднините на загинатите.А кој постанаа привлечни за актуелната политика се знае,-полтроните,кукавиците,кариеристите -пудлиците .Очигледно херојството не е на цена во Македонија,-но мене тоа не ме прави ној да ја забивам главата во песок и од десетмина да бламирам,етикетирам и генерализирам за илјада и четиристотини лавови затоа што тоа политички некому му одговара. „Господе чувај ме од зло и дај ми сила да ги одбранам мојот дом, мојот народ, мојата Македонија“
fio Точно, мора пак да ги спомнам албанците. Кога 30 души можеа да го затворат патот гостивар-кичево само затоа што некои полицајци им извадиле таблици од 2-3 несоодветно паркирани коли, а јас да кружам преку села и ритчиња и да закаснам 1 саат на состанок во охрид, за кој курац па да не може лавовите ако сакаат да го блокираат и цело скопје. Шо не ги приведоа некои од штрајкувачиве - стечајци - загубари кои го затвораа рекорд, булеварот пред влада со 40-50 штрајкувачи? Се додека законот се применува селективно, секој протест и секое блокирање на улица ќе биде легално. И не ми ја спомнувај библијата, можеби сум станал член на исламската заедница и ќе се почувствувам навреден! Ако нишо друго, барем ќе можам да се вработам во државен апарат или да протестирам кај ќе ми прдне
f9 Za se e kriv Penov-trebashe da gradi namenski ploshtad za protesti,ulica za blokiranje, park za razladuvanje na protestantite,kopija od Parlamentot i vladata kako meti za plukanje i frlanje,a ponekogash i za fizicko osvojuvanje. Vaka trebashe da se napravi za da se regulira protestiranjevo.
OooOo ne gledam nishto sramotno tuka. Zashto sramota?
kopacot zaso do vcera istite tie ja branea makedonija....neka odet aracinovo neka razbivet hari i kompanija ..baska protestiraja deka im bilo veteno vrabotuvanje a ne od keif..demokratija vo boja [8)]
OooOo vidi .. poleka poleka se otkrivaat lavovite koj se .. taka da nemozhesh na sekoja propalica, baraba i ex-robijash da im dadesh oruzhje vo raka .. razmisli malku
kopacot abe znam deka imase vo niv delikventi.....luge so gi znam od toj kalibar bea tamu...ama imat luge so deca,familija koj zaminaja tamu so nadez deka utre ke dobiet plata...stan ili penzija a za to go stavale zivotot na rizik...ko mozese tolku bracedi na branko koj po cel den niset vrata a zemet plata da se ispopiket niz cela administracija mozese i site LAvovi da gi vrabotet vo armija jes da platata vo Arm e minimalna ama ke imaja da jadet leb lugeto....spored mene zaluzeno..
Maverik
quote:
Originally posted by OooOo
vidi .. poleka poleka se otkrivaat lavovite koj se .. taka da nemozhesh na sekoja propalica, baraba i ex-robijash da im dadesh oruzhje vo raka .. razmisli malku
Toa e tocno, ama od druga strana pa i ne mozes na sekoj eban terorist da mu se dade ministersko, direktorsko ili bilo kakvo funkcionersko mesto.
OooOo i toa e tochno
OooOo
quote:
Originally posted by f9
vidi .. poleka poleka se otkrivaat lavovite koj se .. taka da nemozhesh na sekoja propalica, baraba i ex-robijash da im dadesh oruzhje vo raka .. razmisli malku Mислам,мислам,мислам,мислам,почнувам да размислувам,размислувам,размислувам,почнувам да заклучувам,заклучувам,заклучив-НЕ СИ ВО ПРАВО! Сега ти размисли зошто не си во право. Ај ако ти е тешко да ти помогнам.
aj razmisli ushte ednash .. poshto ochigledno nemislish bash ko shto treba. Sudija ili advokat shto prima mito da go sporeduvash so nekoj (ex-lav) narkos shto nekogo ubil/siluval i zgora na toa i oruzhje da mu dadesh?? Jas ne vikam deka site se takvi, ali spored ona shto go prochitav vo novini, pogolemiot del od niv se so KRIMINALNA pozadina. Epa bogami jas bi se zaprashal, neznam za tebe.
f9 aj razmisli ushte ednash .. poshto ochigledno nemislish bash ko shto treba!????????????? Me otepa od smeenje,bre OooOorvel!Daj ajde kazhi ja receptata kako da mislam kako shto treba... ... justice ?=[img]http://www.floydianslip.com/news-pics/judge.gif[/img]
Angelaris taka eeeeeeeeeeeee [:D] glasajte za kopacot ke dadel novi toplinki za site
kopacot i dedo taka vikat OoOoo ..izlea generacija ste pa znajte kako odet tie raboti :))
OooOo fio hrabriot Makedonec (shto ne e ligav) ja brani Makedonija so ustavot vo levata raka i biblijata vo desnata raka. [:D] Vaka druzhe fio da ti kazham nekolku raboti. I koga nekoj protestira i go iskazhuva svoeto nezadovolstvo koe shto mu e dadeno so zakon, sigurno ima i nekoi pravila za toa shto ti tuka ne ni gi dade. Druga stvar e shto nmozhesh ti da protestirash kako sakash. Vidi ja slikava: [img]http://int.utrinskivesnik.com.mk/izdanija/1392/5873.jpg[/img] dvajca bez trojca na protest, legnale i ja zatvorile cela soobrakjajnica. Jas kako gragjanin ne sum dolzhen da gi trpam soobrakjajnite guzhvi, nikoj ne e dolzhen da cheka autobus na rekord 3 saati, a autobusi da nema radi toa shto im se dignal ku*ot na ex-lavovite i reshile da blokiraat sve. I jas, i toj shto cheka autobus kako gragjanini imame valjda nekoi prava. Ili lavovite se bog i batine? Neka protestiraat na trotoarot, ili neka blokiraat edna lenta, ili dve lenti. Toa shto oni go pravat e izhivuvanje. Neli e? Sega pak kje spomnesh ama albancite vo tetovo, gostivar i kumanovo ... jas ne go opravduvam ni toa nivnoto, samo nemozhesh da mi kazhesh i da mi dokazhesh deka i ova shto ex-lavovite go pravat e legalno.
Angelaris hHAhahahHAhAHaHaHAHAAhaha
OooOo i toa shto go napishav na predhodnata stranica se potvrduva vo deneshniot Utrinski Vesnik [:D] Полицијата не им дозволи на "лавовите" да го блокираат сообраќајот [img]http://int.utrinskivesnik.com.mk/izdanija/1393/5950.jpg[/img] На припадниците на поранешната Единица за брзи интервенции ?Лавови", полицијата вчера им го ограничи просторот за протест пред Собранието. Наместо најавената блокада на целата улица ?11 Октомври", ?лавовите" мораа да се задоволат со едната коловозна лента. ?Веднаш откако пристигнавме пред Собранието, полицијата нў заобиколи и за цело време на протестите нў држеше во кордон", вели Елизабета Донева од Координативното тело. ?Лавовите" претходно протестираа пред зградата на министерството за финансии и пред МВР. Тие побарале прием кај министерот за финансии, но не биле примени со образложение дека кај министерот Поповски се водат преговори со претставници на ММФ. ?Во МВР не баравме прием бидејќи сметаме дека, по сето она што се случи во петокот, министерот е тој што треба да нў повика нас и да ни се извини", вели Донева. Припадниците на расформираната единица повеќе од две недели протестираат по скопските улици барајќи решавање на нивниот работен статус. Тие и натаму остануваат на барањето за целосно вработување на сите припадници на ?лавовите", а не етапно вработување, како што предлага МВР. -Протестите продолжуваат и остануваме на ставот да ја блокираме улицата ?11 Октомври" сў до конечното исполнување на нашите барања. Ние две недели со Костов се договараме да се вработат во пакет 61 лице, а тој во петокот ни кажа дека ќе се вработат на трипати по 20 луѓе. Ќе штрајкуваме пред Министерството за финансии, пред МВР и пред Собранието, сў до конечното решавање на проблемот", изјави претставникот на ?лавовите" Сашо Георгиев. (Б.Г.)
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
i toa shto go napishav na predhodnata stranica se potvrduva vo deneshniot Utrinski Vesnik [:D]
лигава работа!
sapeski
quote:
Originally posted by f9
vidi .. poleka poleka se otkrivaat lavovite koj se .. taka da nemozhesh na sekoja propalica, baraba i ex-robijash da im dadesh oruzhje vo raka .. razmisli malku Mислам,мислам,мислам,мислам,почнувам да размислувам,размислувам,размислувам,почнувам да заклучувам,заклучувам,заклучив-НЕ СИ ВО ПРАВО! Сега ти размисли зошто не си во право. Ај ако ти е тешко да ти помогнам. 1.propalica, baraba i ex-robijash е производ на општеството. 2.propalica, baraba i ex-robijash има 2 опции-да остане propalica, baraba i ex-robijash или да се промени на подобро. Во оваа смисла чесните грагани имаат две опции,да останат чесни или да постанат propalica, baraba i ex-robijash . 3.Ова е шанса за propalica, baraba i ex-robijash да се вклопат во Општеството,а на некои како тебе тоа им пречи. 4.Во многу нешта propalica, baraba i ex-robijash не се разликува од еден Полицаец,Судија и Адвокат прашањето е само на која страна од вагата е привлечен. 5.Етикетите немаат врска со квалитетот на производот,сум нашол во Скопско и гуштер. 6.Учеството во одбрана на земјата е доволен пример на морална зрелост на мнозинството propalica, baraba i ex-robijash. 7.Ова е блатантен пример како на "чесниот"дел од општеството му требаат "нечесни". 8.Moралноста на огромен број на "чесни" може добро да се опише со термините propalica, baraba i ex-robijash. 9.Преку рехабилитација Македонија овој пат имаше шанса да го реши едно од најгорливите прашања на секое општество-криминалитетот,на позитивен начин. 10.Со ова друштвото само докажа дека е во негов интерес да има и понатаму свои говна ,а да ги третира како туги. За понатамошна помош во обработка на темава-слушај Пинк Флојд музика,ама не напразно.
Како беше оној цитатот од еден филм, "За да фатиш лудак, прати лудак да го брка"? Не ми текнува баш најдобро, ама тоа е смислата.
OooOo
quote:
Originally posted by fio
Точно, мора пак да ги спомнам албанците. Кога 30 души можеа да го затворат патот гостивар-кичево само затоа што некои полицајци им извадиле таблици од 2-3 несоодветно паркирани коли, а јас да кружам преку села и ритчиња и да закаснам 1 саат на состанок во охрид, за кој курац па да не може лавовите ако сакаат да го блокираат и цело скопје. Шо не ги приведоа некои од штрајкувачиве - стечајци - загубари кои го затвораа рекорд, булеварот пред влада со 40-50 штрајкувачи? Се додека законот се применува селективно, секој протест и секое блокирање на улица ќе биде легално. И не ми ја спомнувај библијата, можеби сум станал член на исламската заедница и ќе се почувствувам навреден! Ако нишо друго, барем ќе можам да се вработам во државен апарат или да протестирам кај ќе ми прдне
toa e toa .. sve e zborenje samo za inat. Nikoj nesaka so trezna glava da razmisluva vekje. Ako ova, ako ona .. ama ova ama ona. Abe nema vishe ni AKO ni AMA .. so drzhava nema zaebancii. Rekov i pak kje recham NE GO OPRAVDUVAM niti toa na Albancite, niti ova na Ex-Lavovite.
f9 Abe nema vishe ni AKO ni AMA .. so drzhava nema zaebancii. Ти ова сериозно или ...?
OooOo ma jok, se zaebavam :)
SLaCk Ne sakav da pisuvam ama koga gledam kakvi sramni raboti pisuvate osobeno OooOo ne mozam da kutam.Se raboti za 100 luge sto baraat rabota i koi bile rezervisti a pokasno i pripadnici na lavovite.E sega na OooOo i na strelec im precelo sto lugeto zamislete duri 5 minuti pokasno ke dojdat vo GTC ili ne znam kade da pijat kafe a ne im preci sto lugevo ne se vraboteni.Ne znam kako ne vi e sram ova da go zborite.Si cital po vesnici deka bile kriminalci si cital i po vesnici i deka Branko e srcka pa dali e?9 pripadnici od Lavovite bile vo zatvor za poteski krivicni dela.I samo da e potsetam pocituvacu na zakoni na nikogo ne mu e zabraneto da se prijavi kako rezervist ako bil vo zatvor!I drugo nesto da te prasam tebe licno dali si bil vo vojska?.I ne gi stavaj vo ist kosh teroristite i tie sto bea rezervisti ili tigri ili lavovi posto e stvarno sramota nekoj sto go branel ustavniot poredok i nekoj sto ubival policajci i vojnici da gi pravis isto ne znam dali go sfakas ova i sto voopsto pisuvas.
OooOo Pred zakonot site se isti. Nazhalost u Makedonija ne e taka. Stojam pozadi toa shto go rekov! Jas ne razbiram koja ti e poentata na postov?? Znaeme deka si od vmro-dpmne i deka lavovite se formirani od taa vlada i uchestvuvaa vo izrezhirana vojna so vekje odnapred podgotveno scenario itn itn. Raspushtena e taa edinica i sega shto? Shtrajkuvale 100 dushi, ne se ni prvi ni posledni. Niv mototo im e: "Ako ne me vrabotat kaj shto JAS sakam (chak i da ne sum kvalifikuvan) kje protestiram i kje zatvaram ulici i kje gi maltretiram drugite gragjani da idat odokolu radi toa shto mene mi se dignal stapot?" Protestiraj kako civiliziran chovek na mesta nameneti za toa. OooOo P.S. Inache amnestiram sum od vojska spored zakonot shto go donesoa lani letoto.
Strelec
quote:
Originally posted by SLaCk
...I ne gi stavaj vo ist kosh teroristite i tie sto bea rezervisti ili tigri ili lavovi...
Spored Slack, eve primer kako treba da izgleda Krivicniot zakonik na RM: Spored clenot 297 stav 3 predvidena e paricna kazna do 10.000 denari ili zatvor do 1 godina, megjutoa ako e tigar ili lav, liceto se amnestira! ajde ti se molam Slack preispitaj se sto pisuvas!
OooOo bozhe me sachuvaj [:D] [:D] [:D] [:D] Tochno deka u ist kosh gi stavame lugjeto koga TREBA (a za zhal ne e taka) site da bidat ednakvi pred zakonot.
SLaCk Znaeme deka i ti si od SDSM pa sto?Lavovite se formirani od koalicijata sto bese na vlast VMRO+SDSM+PDP+DPA.Izrezirana vojna?Kade zivees coveku?Ali Ahmeti e partner na Branko.Koj e reziserot na taa vojna?Epa vidi za razlika od tebe ja gledam razlika.Luge sto bile spremni da zaginat mislam deka imaat prioritet na vrabotuvanje.A luge sto ne bile vo vojska ne treba taka da zborat za tie luge,ova zboram moralno ne zakonski.I znaes sto koga tolku si po zakonite.Zosto zaginatite vo vojnata nivnite semejstva dobivaat nadomest?Pa buni se covece neka ne im davaat sto ke im e?Oni si go brale toa.Oni baraa da umrat za Makedonija nikoj ne gi terase. Strelec ova i za tebe vazi poslednovo.
SLaCk Da bea site luge ednakvi pred zakonot nemase vas da ve AMNESTIRAAT zosto ne bevte vo vojska!Znaci kolku ste licemerni...t.e. rasipani.Site treba da baraat otsteta sto bile vo vojska radi takvite kako vas kukavici koi se kriea koga bese vojnata.
Strelec Slack, zosto mu repliciras na OooOo i potoa velis deka tvojot odgovor bil i za mene? Zosto ne go iskomentiras mojot post? Zosto ne go iskomentiras mojot primer?:)
SLaCk Zatoa sto rekov deka ne mozes vo ist kosh da gi stavis licata koi pukale vrz makedonskite bezbednosni sili,ubivale,palele i licata koi se formirani legalno da ja branat drzavata Makedonija.I stojam na toa.Ne rekov deka nekoj treba da bide amnestiran.Rekov deka od 700 lavovi 9 imale sluzeno zatvorski kazni za teski krivicni dela.Rekov deka toa ne e pricina da ne bidat vo policiska formacija.
OooOo
quote:
Originally posted by SLaCk
Znaeme deka i ti si od SDSM pa sto?Lavovite se formirani od koalicijata sto bese na vlast VMRO+SDSM+PDP+DPA.Izrezirana vojna?Kade zivees coveku?Ali Ahmeti e partner na Branko.Koj e reziserot na taa vojna?Epa vidi za razlika od tebe ja gledam razlika.Luge sto bile spremni da zaginat mislam deka imaat prioritet na vrabotuvanje.A luge sto ne bile vo vojska ne treba taka da zborat za tie luge,ova zboram moralno ne zakonski.I znaes sto koga tolku si po zakonite.Zosto zaginatite vo vojnata nivnite semejstva dobivaat nadomest?Pa buni se covece neka ne im davaat sto ke im e?Oni si go brale toa.Oni baraa da umrat za Makedonija nikoj ne gi terase. Strelec ova i za tebe vazi poslednovo.
Nikogash ne sum rekol i ne sum se izjasnil deka sum partiski opredelen. Edno e da imash simpatii prema nekoja partija, drugo e da bidesh partiski oboen. Ne mi stavaj zborovi i tituli za koj ne sum gi kazhal niti izjasnil.
quote:
Da bea site luge ednakvi pred zakonot nemase vas da ve AMNESTIRAAT zosto ne bevte vo vojska!Znaci kolku ste licemerni...t.e. rasipani.Site treba da baraat otsteta sto bile vo vojska radi takvite kako vas kukavici koi se kriea koga bese vojnata.
[:D] Nemam vekje komentari na tvoite gluposti izneseni na forumov. Toa shto sum amnestiran JAS, a ne TI sigurno te boli, ali nema veze. Jas sum AMNESTIRAN so ZAKON koj beshe izglasan lani letoto. Chak shto manje vishe imashe i inicijativa na forumov tuka pred da se izglasa zakonot, dodeka seushte debatiraa, koj saka da go podrzhi zakonot i da prati email do nadlezhnite. Idi protestiraj pred parlament za da te amnestiraat i tebe i veruvaj mi kje te podrzham vo toa. Zatoa shto mislam deka Makedonija treba da ima profesionalna vojska i deka netreba sekoj da ide u vojska protiv negova volja.
SLaCk Jas sum uste na fakultet,koga ke zavrsam ke odam vo vojska.A ako ne sakam veruvaj mi nema da odam,ama sakam.Druga rabota tvoite razmisluvanja mozes da si gi zadrzis za sebe a kako sto rece ti ke te citiram "drzava e toa nema zaebancii so nea".Ama ti mozese da se zaebavas so nea neli?I samo da te potsetam deka ke bides zapisan vo lista na rezervisti ne se raduvaj premnogu iako ne mi se veruva deka nekoj ke moze da te fati ako pocne pak tuka nesto.I jas ne sum clen na ni edna partija.I jas sum simpatizer.Nitu ednas vo mojot zivot ne sum ucestvuval vo bilo kakva politicka aktivnost.Celata moja politicka aktivnost se sveduva na pisuvanje po forumi i pravenje muabet so prijateli.Taka da i ti na mene ne mi lepi etiketi.Samo nesto ke ti kazam podobro za tebe da si zemes kniska od SDSM,pa tolku imas isti stavovi so partiskite na SDSM toa e neverojatna koincidencija.Greota e da ne se zaclenis koga ocigledno ovaa partija ke gi ispolni site tvoi zelbi.No, kako i da e sakav da ti kazam deka narodot vika za nekoi luge "ima obraz-gjon".E takov e tvojot obraz spored ova sto go pisuvas.Za nekoi raboti nemas moralno pravo da reagiras.Za malce ke recev deka nemas nacionalno cuvstvo no znam deka go imas samo ne e makedonsko.
OooOo Shteta shto gledash pravo samo kako konjite (ne te sporeduvam so konj btw). Ne ti zameram voopshto poshto takvi razmisluvanja imav kako tebe dodeka bev vo Makedonija. NO, koga kje izlezesh od Makedonija (ne zboruvam za odmor ili patuvanje) i koga kje se preselish vo nekoja porazviena drzhava, kje vidish deka za mnogu raboti ne si bil vo pravo (kako shto uvidov i jas). Ali dobro, vremeto kje pokazhe koj bil vo pravo. Sega znam deka zboruvash so omraza, nervoza i ironija. Zhivi bili pa videli.
Gazment
quote:
Originally posted by SLaCk
Jas sum uste na fakultet,koga ke zavrsam ke odam vo vojska.A ako ne sakam veruvaj mi nema da odam,ama sakam.Druga rabota tvoite razmisluvanja mozes da si gi zadrzis za sebe a kako sto rece ti ke te citiram "drzava e toa nema zaebancii so nea".Ama ti mozese da se zaebavas so nea neli?I samo da te potsetam deka ke bides zapisan vo lista na rezervisti ne se raduvaj premnogu iako ne mi se veruva deka nekoj ke moze da te fati ako pocne pak tuka nesto.I jas ne sum clen na ni edna partija.I jas sum simpatizer.Nitu ednas vo mojot zivot ne sum ucestvuval vo bilo kakva politicka aktivnost.Celata moja politicka aktivnost se sveduva na pisuvanje po forumi i pravenje muabet so prijateli.Taka da i ti na mene ne mi lepi etiketi.Samo nesto ke ti kazam podobro za tebe da si zemes kniska od SDSM,pa tolku imas isti stavovi so partiskite na SDSM toa e neverojatna koincidencija.Greota e da ne se zaclenis koga ocigledno ovaa partija ke gi ispolni site tvoi zelbi.No, kako i da e sakav da ti kazam deka narodot vika za nekoi luge "ima obraz-gjon".E takov e tvojot obraz spored ova sto go pisuvas.Za nekoi raboti nemas moralno pravo da reagiras.Za malce ke recev deka nemas nacionalno cuvstvo no znam deka go imas samo ne e makedonsko.
Abe Oooo e vlav! Koj makedonec! Ti se palish na patriotizam, a mora da si vmro ovec. jas ve sakam vas poshto vie ni dadovte se. Go sakam ljubcheta. Srcinja ste.ama i lopovi. ko nas. Ve boli. A ko ke idesh u vojska, da nauchish da izberesh megu plavusha i crnka poso nekoe seljachishte desetar, ko ke bidesh gushter, ke te tera da javash nesto. Ke vidish shto. G
SLaCk Pa ne znam dali bas ke vidime jas imam namera da ostanam tuka kaj sto sum se rodil.Ti sekogas ke mislis deka jas sum ogranicen jas za tebe taka ke mislam i toa e toa.Koj saka moze da si odi od Makedonija negovo pravo ama da se buni za soobrakajot kako bil zakrchen zaradi protesti vo Skopje mislam deka e smesno.Dokolku se preselime na mesecinata mozebi poinaku bi gledale na celiot svet,ama pametnite luge mislam deka mozat da procenat i od blisku.Kolku sto si podaleku od Makedonija bidi podaleku od politikata i ostavi ni ja na nas sto mislime tuka da ziveeme.
OooOo Neli se stremime(TE) da vlezeme vo NATO i vo EU? Sugestii ne se dobredojdeni??
SLaCk A pa ne znaev deka rabotis vo NATO ili EU:)
Gazment
quote:
Originally posted by SLaCk
Pa ne znam dali bas ke vidime jas imam namera da ostanam tuka kaj sto sum se rodil.Ti sekogas ke mislis deka jas sum ogranicen jas za tebe taka ke mislam i toa e toa.Koj saka moze da si odi od Makedonija negovo pravo ama da se buni za soobrakajot kako bil zakrchen zaradi protesti vo Skopje mislam deka e smesno.Dokolku se preselime na mesecinata mozebi poinaku bi gledale na celiot svet,ama pametnite luge mislam deka mozat da procenat i od blisku.Kolku sto si podaleku od Makedonija bidi podaleku od politikata i ostavi ni ja na nas sto mislime tuka da ziveeme.
Chuni, Mnogu ubavo zborish.Srce si.Pametno dete.Makedonche. Recenicive mnogu ubavo si gi napishal. Ima smisla. Patriotche. E aj sea pusti MTV 3 i kazi mi shto razbra? Gazment
SLaCk Ti pusti MTV1 kretenu.MTV3 e za shlajmot vo Makedonija.Za lugeto pod klasata na Makedoncite.
Gazment
quote:
Originally posted by SLaCk
Ti pusti MTV1 kretenu.MTV3 e za shlajmot vo Makedonija.Za lugeto pod klasata na Makedoncite.
Chuni, Jas go zboram tvojot jazik. Ti mojot ke morash da go nauchish! eden den. a Mtv1 e shit. Glupa programa, nema fudbal.Mnogu si glup. Gazment
OooOo Slack, aj da stavime eden poll pa narodot da glasa dali policijata postapila pravilno shto gi privela lavovite ili ne. Se slozhuvash?
Strelec Ne cekaj odgovor... stotuku go staviv toa na glasanje!
OooOo Лавот Мујо избегал во Африка Кумановецот Горан Георгиевски-Мујо, поранешен инструктор во единицата "Лавови", пред десет дена ја напуштил Македонија и заминал за Кејпатун, во Јужноафриканската Република, дознава Макфакс од извори блиски до семејството Георгиевски. Локалната полиција против Георгиевски во изминатиот период поднесла поголем број кривични пријави за: разбојништво, кражби, недозволено поседување оружје, нарушување на јавниот ред и мир, загрозување на живот на друго лице и за закани. Zashto bega choekov ne mi e jasno? Neka ide pred sobranie kje mu dadat rabota. Bog da chuva, lugjevo se mrdnale [:D]
ozonce Slack zimi vakvoata sho sakash da odish vojska... ti si nekoj izrod na student sho saka da odi vojska!
fio Локал патриота Озонче :)
f9 Na vremeto velea starite -koj so ne bil vojska-neshto mu fali,i nema za nego zhena.
ozonce
quote:
Originally posted by fio
Локал патриота Озонче :)
Komandant [:D]
a-pin-dim i ovdeka da kazam nekoj zbor zabe samo ja napagata vledata toa ne zavisi od nif morat da slushat EY za da vlezat vo nego ako sakat!
SLaCk Bravo Ooo0o go fati Mujo!Inace covekot treba da odgovara za so brojki DVE tepacki and that`s it!I on ne bese so tie sto baraa rabota zatoa nemoj da spekuliras.A ne znam sto e cudno covek da ucestvuva vo tepacka denes.Ke sedne nekoj poranesen LAV vo kafana a nekoj kao tebe sto begal od vojska,sto ne znae puska da drzi ke se potsmeva zosto ostanal bez rabota.Pa ja da sum bi te prebil na lice mesto.Ama sreka ti preku NET samo se falis.Idi vaka smireno kazi im go toa na lugeto bez rabota sto se ostanati a se borea za Makedonija.Ozonce ja ne rekov deka so RADOST ke odam vo vojska toa moze BRAKATA na OooOo srbite da vikaat "Rado ide Srbin u vojnike" samo ne znam sto se slucilo so OooOo nekoj falsh srbin e.Ja rekov deka dolgot kon drzavata treba da se ispolni.Toa e moe pravo a i obvrska i nemam namera da begam pogotovo ne sega koga Makedonija e vo golema opasnost.
OooOo Za tepachka se bega od rodnata drzhava?? Patriotizmot kade beshe ushte ednash? Neli beshe Lav? Hmmm neshto ne mi shtima [:D] A za vojskata posleden pat kje ti kazham. Ne sum ja kriv shto me amnestiraa idi buni se da me strpaat u chorka :) Chuni, koj te ebe (c) Gazment [;)] Gledam ja znaesh dobro pesnata od Bora Djordjevich ali ostatokot od pesnata trebashe da go napishesh: "Rado ide srbin u vojnike dva ga vuku a trojca tuku" [:D]
OooOo „Лавовите“ ги прекинаа протестите Поранешните припадници на полициската единица за брзи интервенции вчера го ставија во мирување протестот за вработување во МВР и го прифатија предлогот за нивно етапно вработување. "Лавовите" го прифатиле предлогот 61 нивни припадник етапно да бидат вработени во МВР во следните три месеци. Според договорот, 44 поранешни "лава" треба да добијат работа во АРМ.
SLaCk Ne me sfakaj pogresno OooOo posto deset pati ti rekov,toa sto te amnestirale nemam namera da go osporuvam,samo rekov deka ne e ubavo da komentiras i osuduvas za nekoi luge sto ucestvuvale vo vojnata namesto tebe.A toa sto si amnesitran ne znaci deka si fraer tuku bas naprotiv.Sto ako go amnestiraa Ahmeti,Veliu ili Leka?Sea oni se cesni luge?Za mene i za 99% od Makedoncite ke ostanat zasekogas ubijci i teroristi.A ova sto si go pratil postot deka zavrsi protestot...zosto nemas komentar?Pa Hari Kostov neli pravi super policija pa zosto sega gi prima ovie "teski kriminalci" bivsi lavovi vo policija pa takvi li "razbojnici" ke ne cuvaat?Protestiraj zaedno so brat ti GZment.GZ-men.hehehe
OooOo Ajde da zavrshime ednash okolu taa amnestija. Nemozhesh i ne treba da gi sporeduvash amnestijata (sho jas ja dobiv) za ARM i amnestijata shto im e dadena na teroristite. Jas teroristichki akt ne sum napravil, niti imam namera da napravam. Okolu toa dali sum fraer ili ne, jas nikogash ne sum rekol deka sum fraer, a posebno ne poradi toa shto sum amnestiran. Zboruvaj, pcuj, shto sakash pravi, jas i ponataka tvrdam deka odenje vo vojska e gubenje vreme vo deneshno vreme. Ti nemorash da se slozhish so toa normalno. Komentar za lavovite ne ostaviv zatoa shto i oni neznaat shto da pravat. Eve denes chitam deka pak prodolzhile so shtrajk. Shtrajkuvaat, pa se otkazhuvaat, pa pak shtrajkuvaat. Ti vikam ja si igraat oni kur-tashak. Neznaat ni sami na shto se. Okolu teshkite politichki kriminalci, koga bi mozhel site bi gi obesil za muda na kameni most i bi gi prskal so solna kiselina po malku na sekoi 30 minuti. Bi gi, zhimi sve, ama nemozham. A so GZment, brat mi, odamna sme gz i gakji. Sea kje go sednam na svinsko i na pacha so edna rakiichka pa posle kje go krstam.
Gazment
quote:
Originally posted by SLaCk
Ne me sfakaj pogresno OooOo posto deset pati ti rekov,toa sto te amnestirale nemam namera da go osporuvam,samo rekov deka ne e ubavo da komentiras i osuduvas za nekoi luge sto ucestvuvale vo vojnata namesto tebe.A toa sto si amnesitran ne znaci deka si fraer tuku bas naprotiv.Sto ako go amnestiraa Ahmeti,Veliu ili Leka?Sea oni se cesni luge?Za mene i za 99% od Makedoncite ke ostanat zasekogas ubijci i teroristi.A ova sto si go pratil postot deka zavrsi protestot...zosto nemas komentar?Pa Hari Kostov neli pravi super policija pa zosto sega gi prima ovie "teski kriminalci" bivsi lavovi vo policija pa takvi li "razbojnici" ke ne cuvaat?Protestiraj zaedno so brat ti GZment.GZ-men.hehehe
Nema sto ja da protestiram. Mozam da protestitram so sum sea u dosadnava Tirana i vremeto mi pominuva na internet. Ama gledajki gi takvite "slucai" ko tebe vo Skopje sto znaat se i politicki mudruvaat u stilu "vaka" "taka" trebalo da bide, iskreno mi se[xx(] Mnogu se zamarash so nepotrebni raboti, a takvi ko tebe gi ima mnogu, i ustvari ko ke razmislam, vie ja truete zemjata. SDSM/VMRO, preku takvo, razbirash? Dzabe se udirash u gradi, pljukash po drugi!!! Alo, ucish fakultet?!? Idi malce proshetaj, vidi sto pravat mladite ko tebe u svetov, idi na zurka, krkni neshto, smuvaj se, naprai se gjon, opushti se...Tek toash ke vidish deka idenje u vojska e samo za idioti...deka e gubenje vreme...deka ne truesh...i deka ustvari nie makedoncite se vleceme so takvi kvzi tipcinja ala Gjorcev i ala onoj moronot kolegata na Gjorcev od SDSM i site tie ko tebe sto se pravat pametni...[:(] GZmen(t)
Strelec super post!:)
f9 super post!:) Kako kvalitetna toaletna hartija...
f9 Tvrdish stapoj...,xe,xe,xe.... Moderni vreminja,a?Zato Amerika e polnat so butt campoj,za da gi vospitaat nevospitanine...Voen rok ima edna druga popolezna strana shto gi sprema mladite za normalen zhivot,a teretot i pritisokot vrz roditelite e bash vo takov apla period za mladite drastichno namalen.Ima poveke od toa... da gubish vreme ...
Strelec
quote:
Originally posted by f9
super post!:) Kako kvalitetna toaletna hartija...
kolku i da e kvalitetna, sepak ne e semokna... pa taka i postot na Gazment ne moze da dopre do secij um... nechii umovi vecno ke si ostanat 'neizbrisani'!:)
fio Стрелец, го дрвиш
Strelec Што ти е fio тебе?
fio Љубов...пуста да остане... :)
SLaCk Dali e pametno ili nepametno da se odi vo vojska e druga tema.Vazno e deka odenjeto vo vojska e OBVRSKA na sekoj graganin na Makedonija.Posle nemojte mene da mi drvite sto bilo zakonski a sto protivzakonski.Protiv zakonski e da blokiras ulica koa protestiras za rabota a zakonski e da izbegnuvas da odis vo vojska?Heh kakva hipokrizija.A inace ne se sekiraj setam se druzam sto sakam pravam se mozam da si ovozmozam.Samo da mi tvrdis deka vo segasnava situacija(pred 2 godini vojna) bilo glupo da se ide vo vojska e pederska teorija toa sakav da kazam.A ti SIPTAR (ako voopsto si SIPTAR) glej si go plemeto i kuti nikoj ne te prasa za komentar.
OooOo Postoi zakon koj vika deka dodeka si na faks, osloboden si od voena dolzhnost. Taka da zakonski bev osloboden od vojska, pa posle toa stigna amnestijata :) prccccc [:D]
Gazment
quote:
Originally posted by SLaCk
Dali e pametno ili nepametno da se odi vo vojska e druga tema.Vazno e deka odenjeto vo vojska e OBVRSKA na sekoj graganin na Makedonija.Posle nemojte mene da mi drvite sto bilo zakonski a sto protivzakonski.Protiv zakonski e da blokiras ulica koa protestiras za rabota a zakonski e da izbegnuvas da odis vo vojska?Heh kakva hipokrizija.A inace ne se sekiraj setam se druzam sto sakam pravam se mozam da si ovozmozam.Samo da mi tvrdis deka vo segasnava situacija(pred 2 godini vojna) bilo glupo da se ide vo vojska e pederska teorija toa sakav da kazam.A ti SIPTAR (ako voopsto si SIPTAR) glej si go plemeto i kuti nikoj ne te prasa za komentar.
Ti si eden prost makedonski "patriot". Ogranichen maksimalno vo stegite na balkanskiot primitivizam. I se dodeka ima moroni ko tebe u MK koi se stavaat nadmeno nad drugite luge i rabotite gi gledaat "konjski", od agol na etnichka pripadnost, MK nikogash nema da bide normalna zemja. A za vojskata, koga ke fatish shuga i nekoj desetar od Zrze ke te java, togash zbori dali e pederska ili ne teorijata. Faliminderit Gazment
SLaCk OooOo zosto ovoj fakt duri sega go istaknuvas???Ili sea ti tekna?Inace na faks mozes do 26 godini da se vadis a jas se si mislam deka ti poveke imase...?A ti "GAZmen" ne si siptar i prestani da se prepravas.99% od albancite ne idat u vojska a i ako tebe te javale u vojska neka ti tekne zosto...
OooOo koj ti reche deka e do 26?? Pravo studirash, a krivo kazhuvash (razmisluvash) [:D]
Strelec Slack, ovoj OooOo e deserter! posle sekoj rucek, desert bara!:)
kopacot od so se sostoi desertot ako ne e tajna ?:)
Strelec od bademov marcipan napraveni vojnicinja, mitralezcinja, avioncinja itn.
kopacot more ke me ziljosas stvarno poso za blago davam Gz :)baska sea mi dojde za vojska odenje i se mislev ama izlea konecna odluka ke padnit od koa ke vidam dali se samo so crno cokolado avioncinjata napraeni :))
OooOo chim davash GZ (za blago), verovatno u vojska kje bidesh dobredojden [:D]
kopacot ahahahahaha
Strelec ПОЛИЦИЈАТА ПРИВЕДЕ 60-ТИНА РЕЗЕРВИСТИ Полицијата денеска приведе 60-тина резервисти што претходно ја блокираа улицата пред зградата на владата. Резервистите, кои протестираат, попречно поставени на патот го блокираа сообраќајот и покрај првата опомена од полицијата да се повлечат, тие тоа не го направија. Портпаролот на полициските обврзници Александар Велјановски изјави дека резервистите ќе продолжат со протестот и со барањето за вработување во пограничната единица на МВР.
Angelaris abe kako ne im e stram ova neznam sto ke beshe