Bombite u Bitola?
Bombite u Bitola?
Rommel- yeah!!! cuvte za toa? dve bombi frleni pred nekoj salon za mebel, sopstvenost na nekoj nevazen musliman, a drugata frlena pred dzamija! steta, ne se srusila dzamijata :(
Strelec а што ќе се случеше ако се срушеше џамијата? македонците ќе почнеа конечно среќно да живеат... тоа ли?
Rommel- ke puknea od muka muslimanskite picki i normalno, toa bi bilo dobra odmazda za se sto pravat vo tetovo
ozonce drn drn jarina
Thief Некој го спомна Тетово? Хмм, срамота е ова што се случи во Битола: невин граѓанин нападнат (тоа ние го критикуваме и не го поддржуваме, нели?!), а осквернавен е и верски објект (не ни беше убаво кога го срушија Лешок? Сега треба да го правиме она што не сакаме и не сакавме да ни го прават нас?). Џамијата е верски објект на муслиманите, а не на Албанците (па, дури и да е на Албанците, што е виновен за нечија лудост во некој друг макеоднски град, за некаква „наместена“ војна која се одигра кај нас?!). А, на овој начин ги губиме и Македонците - муслимани, сакаме да се декларираат како Македонци, а им фрламе бомби во дворовите; не ги прифаќаме меѓу нас, па потоа се чудиме зошто се асимилирани од Албанците - па тоа им е единствена надеж и можност за заштита од „усијани“ глави кои се обидуваат да им наштетат!
f9 бомбибомбибомбибомбибомбибомбибомбибомби...=nanesena materjalna steta.
BorisVM Romel, ako se zachleni na forumov samo za vakvi gluposti da pishuvash, nema dolgo da bidesh clen. Toa poistovetuvanje mnogu me nervira. "Shto ni napravija vo Tetovo." Istite tie gorili koi se chukaat vo gradite koga ce prochitaat vakvo neshto nikade gi nemashe koga se pukashe vo Tetovo (chest na iskluchocite, ama ni tie ne treba da bidat uchesnici vo namestena vojna, da ne recham farsa). Ti nekogash si vlegol vo dzamija? Sigurno ne, pa zatoa vakvi gluposti tresesh. Spasi me bozhe od bolnite ludje, ama ili Toj ne me slusha, ili jas pogreshno se molam.
fio Логично следство кое произлегува од актуелната ситуација
fio Е сега да го изнесам моето мислење во врска со настанот и сличните нему. Иако не го оправдувам настанот, сепак убаво ми дојде веста кога слушнав на ТВ. Ќе речеш опасно, нехумано и сл. Но не е така. Пред се, многу често слушам на вести: “избркан македонец од селото, не му ја даваат куќата назад“ ; “арачиновци неможат да се вратат во своите домови“ ; “во македонија има окулу 3000 внатрешно-раселени лица“ ; “секојдневно се врши тивко етничко чистење во западниот дел на македонија“ (не во западна македонија) и сл. И да, мило ми е што и во нашите редови има некои вжештени глави, што некој албанец ќе биде протеран од битола за сметка на 3000 протерани од своите домови више 2 години. Ни уништија неколку манастири, палеа куќи на македонци...Мило ми е шо фрлиле бомба во џамијата. Штета шо не паднала цела. Да видат и они дека и ние знаеме да вратиме со иста мерка, макар и илегално. Пак се сведува на едно, кога власта не се грижи за својот народ, народот ќе ги превземе работите во свои раце, ќе биде гадно, можеби ќе има војна, ама барем нема да живеат македонците како кучињеа и граѓани од втор ред во сопствената држава!
Strelec не знам што да речам... ако ги земам во предвид настаните што се случија во Македонија изминативе неколку години, тогаш не ми преостанува ништо друго освен да се согласам со тебе... но убеден сум дека таквите дејства не се добри од перспективна гледна точка, т.е. за иднината на луѓето кои што живеат во Македонија и за луѓето кои што ја сакаат Македонија ваква каква што е сега!
fio Точно е дека таквите дејства не се добри за иднината, но и непревземањето на било што за подобрување на ситуацијата не е добро за иднината нели? Ако чекаме на власта, ситуацијата никогаш нема да се промени на тој план. Време е и во Мк да се случи “Народ“ и да им се стави до знаење на политичарите што ќе ги чека и нив во идина доколку продолжат да ја распродаваат државата
Rommel- hmm fio, mora da zivees u makedonija ili...?? posho obicno, tie sto se srekni poradi bombite, se u makedonija, za razlika na niv, tie koi gi kritikuvaat bombite, se najcesto mak. izbeglici
OooOo fio e vo Prishtina
Strelec не баш во Приштина, туку во периферијата!
BorisVM
quote:
Originally posted by Rommel-
hmm fio, mora da zivees u makedonija ili...?? posho obicno, tie sto se srekni poradi bombite, se u makedonija, za razlika na niv, tie koi gi kritikuvaat bombite, se najcesto mak. izbeglici
Ogromna perverzija e da se raduvash na tudja nesreca. Isto taka e odraz na golema nemoc na individuata koja se poistovetuva so kriminalcite koi toa go pravat za pari a bash im e gajle koj strada i kako strada. Izrazot "group think" koj vo Makedonskiot nema soodveten prevod, ne e izmislen za dzabe. Postovetuvanje na eden obichen chovek so cela grupa e edna od osnovnite greshki vo logikata, koja i ne igra nekoja uloga pri vakvi besmisleni komentari od tipot "arno im napravija". Nema da komentiram za "izbeglicite" poshto toa e najlesen izgovor a nikakov argument koga vece sogovornikot nema i nekoj cvrsti argumenti, deka Makedoncite shto ne zhiveat vo Makedonija "ne znaat shto se sluchuva" - ovde vmetni bilo koj komentar. Analogijata na toa tvrdenje ti e isto kako crkvata koja misli deka gi ima avtorskite prava na chinot na genezata. Vo ovoj sluchaj tvrdenjeto e "Zhiveam vo Makedonija, ergo imam pravo na vakvo mislenje". Lesno e da se unishti neshto. Da se izgradi e mnogu poteshko. Jas ne branam nikogo nitu pak sum simpatizer na nekoja etnichka grupa, no koga frchat komentari od vakov tip, dolzhnost kako chovek mi e da zastanam na stranata na povredentiot, koj mozhe ne e ni kriv ni dolzhen.
Rommel- da... tacno... zastani na negova strana... duri i ako e finanser na UCK... voedno, zosto ne zastanes i na strana na Ahmeti, kutriot toj shizofrenicar, boleduva od bolest, mentalno rastroen, moze on ne e ni kriv ni dolzen za vojnata vo makedonija??
slasa Fio e telohranitel na ahmeti
BorisVM
quote:
Originally posted by Rommel-
da... tacno... zastani na negova strana... duri i ako e finanser na UCK... voedno, zosto ne zastanes i na strana na Ahmeti, kutriot toj shizofrenicar, boleduva od bolest, mentalno rastroen, moze on ne e ni kriv ni dolzen za vojnata vo makedonija??
Ti ne mi odgovori na napisot moj, tuku samo kazha neshto shto ne i beshe bash povrzano so toa. Imash fakti deka chovekot bil finansier na UCK? Ako imash dokazhi go toa. Po koja logika go poistovetuvash chovekot od Bitola so Ahmeti? Ochigledno deka ne si me razbral koga zboruvav za zastanuvanje na strani. Ti ja prifacash tezata deka "Site Albanci se loshi" kako aksioma i trgash od natamu. Ne si Evklid kolku shto znam jas pa go nemash pravoto na takvi postulati. Prochitaj go mojot odgovor podobro pa ce vidish na shto mislam, a ne pak po istoto. Mnogu pati go imam napishano ova na forumov, ama dzabe e izgleda. Ako vece navleguvash vo diskusija, potkrepi go tvoj stav so fakti i dobri argumenti, ne so tezi od tipot "Ura" kako shto go pravish vo sluchajov.
f9 Прашањава шо ги јајте задираат во две теми и- трета мучкалица.Првата тема е стереотипувањето= Сите Албанци се...,сите Македонци се...,сите Срби се...,сите Грци се... и е тесно поврзано со темата за идентитетот= но не како шо обично се отвора,Македонците се...,Албанците се....,Ромите се...,Грците се...,Бугарите се...,туку на дефиницијата за доказ на идентитетот произлезена од Будистичката филозофија каде шо идентитетот се дефинира со негација на се шо не е.На прост начин кажано-ЈАС СУМ СЕ ШО НЕ СУМ,и врз такво наредување на се шо не си се формира идентитетот ЈАС.Во позитивната варијанта на дефинирање на идентитетот се кажуваат и набројуваат сите работи шо си,и кога би се споредиле така изградените идентитети можат лесно да се воочат сличностите мегу различни идентитети.Во негативната варијанта на дефинирање на идентитетот се исклучуваат сите сличности и егото заради тоа расте како балон-инфлацијата расте се до моментот кога егото не може да се дефинира затоа шо исклучило се како дефиниција и доага до пробудување или Нирвана.Е сега тој скок од високо инфлационо набиено его до нирвана е многу тежок,затоа што е потребно да се скрене насоката на погледот кон себе во моментот кога си сватил дека си уникат без никакви сличности со било што на земјава. Да не ве замарам-ке скратам - во Будизмот постојат скалила или духовни региони до кој е стигнат секој патник.Некој е заглавен на една рамнина некој на друга. Мучкалицата= е во тоа шо групни стереотипи со негативна идентификација (Сите Албанци се...)би требало да го шират групното его на опозитот(Значи сите Македонци не се како што се сите Албанци во тоа и тоа)Комплексот произлегува кај дотичната личност Роммел затоа што е загрозено неговото его заради малата инфлациона стапка и разнишаниот идентитет.За таа личност е јасна потребата да си го поврати статусот на своето его и затоа користи негативна идентификација.Поводот во случајов е Бомба во Битола и егото расте врз отфрлање на секоја сличност со другите-во случајов жртви во Битола.Тоа утре ке се и Грци,и Срби и Бугари итн. За БорисВМ Ti ja prifacash tezata deka "Site Albanci se loshi",не- но ја прифаќам вистината дека повеќето се фанатици со прекуброен дел на прекршители на било какво правило и закон и да не редам уште еден тон критики со целосна реалност на белиот ден. Проблемот е и во процесот на акција-реакција базиран на Албанската колективна акција и соодветното причинско последично реагирање на Македонската колективна реакција која е неминовна според природните закони на опстанок.Сите добро знаеме дека таа реакција во 2001 ни беше ограничена и забранета.Тоа чувство кај Македонците во Англискиот се вика Резентмент и е навистина едно комплексно прашање кое би требало да биде БР 1 на некаква си црна листа на противниците на Рамковниот договор.Затоа Борис твојата реакција не е содветна на Ромеловата акција и дејствува контрапродуктивно. Правило бр1-резентментот мора да се артикулира и адресира на вистинската адреса за да се поврати балансот на егото,суперегото и либидото на Македонците.[xx(][|)][:I][:I]
BorisVM f9, tochno e toa deka sporeduvame dva razlichni sistemi i nachini na mislenje, ama i ti generalizirash taka? Dali e toa ispravno? Jas go zadrzhuvam pravoto da pishuvam na ovoj nachin samo svesen sum isto deka ako zhiveam vo Makedonija postoi ogromna shansa da moeto mislenje a i deluvanje bide dosta popolarizirano, mada ne veruvam deka ce stignam do toa deredzhe da se raduvam na tudji nesreci. Tetovchani vikaat "Shto ce se posmeesh, toa ce ti dojde". Za Resentment, da se slagam so tebe, no kade toa treba da bide nasocheno? Kon tie shto zabranija, (ovde samo da ti napomenam deka djubrinjata shto ja vodea celata farsa i od ednata i od drugata strana si se znae mnogu dobro medju sebe, a obichniot narod stradashe) ili kon samite sebesi, poshto neli glasaja za istite.
f9 Ti ja prifacash tezata deka "Site Albanci se loshi",не- но ја прифаќам вистината дека повеќето се фанатици со прекуброен дел на прекршители на било какво правило и закон и да не редам уште еден тон критики со целосна реалност на белиот ден. ama i ti generalizirash taka? Dali e toa ispravno? Chista statistika i ne e sluchaj samo za Makedonija,toa e na sekade so Albancite problem.Vo 1987 Svajcarija javno im postavi ultimatum ili-ili ,Vo Anglija Soho e vo nivni race,Cela Evropa go ima problemot so Heroinot transportiran i prodavan od niv,trgovija so zivi luge,izigruvanje na bilo koj zakoni ama bilo kade i da se.Toa se kolektivni pokazateli koj kazuvaat za niven problem koj e lesno voocliv i veke identifikuvan od site.Toa ne e generalizacija-toa e fakt,vistina bazirana na fakti i vreme e da Albancite se soochat so toa.
SLaCk Vie poagajte od toa deka site Albanci se dobri pa zatoa daleku ke stignete.Site vie se pravite svetci dodeka vas ne ve zaboli nesto da vi ubijat nekoj ili da vi osakatat.Ili nemate gajle daleku ste od Makedonija?I sto ima vrska dali nekoj vlegol vo dzamija?Pa zeni ne smeat vo dzamija i sto sega?Pomalce ke bidat tolerantni zenite pretpostavuvam.Samo pisuvate kolku da napisete nesto koga bese Kosovo pcuevte i majki i sajki na albancite a sega koga idolot vas BRANKO e na vlast so ALI AHMETI teroristot broj EDEN promovirate tolerancija.BULL SHI*T!
SLaCk I mi e maka koga ve gledam kolku imate razbiranje za albancite,za teroristite,kolku ne ubeduvate da ne generalizirame vo toa najmnogu prednici Boris a i OooOo e tuka nekade,no koga se raboti za lavovite na primer ili za clenovi na VMRO-DPMNE e tuka ste nemilosrdni.Lavovite za vas se na primer grupa kradci,kriminalci,ubijci...vmrovcite se seljaci,apashi,nacionalisti i tn. i tn.E toa mi e cudno kako moze nekoj da ima razbiranje za luge sto ne se negov rod a da nema za luge sto se od negoviot rod.Dali se raboti za nekakvo odroduvanje ili ne znam sto...
OooOo how about REALITY ?
SLaCk Porealen sum od REALITY SHOW na tvoite kabelski programi.Procitaj si gi postovite i vidi kolku omraza imas vo sebe.Kon VMRO i kon Lavovite.
OooOo Negledam omraza vo moite postovi. Nego realna slika.
BorisVM
quote:
Originally posted by SLaCk
Vie poagajte od toa deka site Albanci se dobri pa zatoa daleku ke stignete.Site vie se pravite svetci dodeka vas ne ve zaboli nesto da vi ubijat nekoj ili da vi osakatat.Ili nemate gajle daleku ste od Makedonija?I sto ima vrska dali nekoj vlegol vo dzamija?Pa zeni ne smeat vo dzamija i sto sega?Pomalce ke bidat tolerantni zenite pretpostavuvam.Samo pisuvate kolku da napisete nesto koga bese Kosovo pcuevte i majki i sajki na albancite a sega koga idolot vas BRANKO e na vlast so ALI AHMETI teroristot broj EDEN promovirate tolerancija.BULL SHI*T!
Slack, pak li so istoto be zlato? Dzabe da ti odgovoram.
Thief
quote:
Originally posted by Rommel-
hmm fio, mora da zivees u makedonija ili...?? posho obicno, tie sto se srekni poradi bombite, se u makedonija, za razlika na niv, tie koi gi kritikuvaat bombite, se najcesto mak. izbeglici
Ако се вратиш само една страничка назад (мислам дека тоа не е огромна интелектуална активност дури и за таквите како тебе!), ќе забележиш дека го критикувам фрлањето бомби во Битола, а живеам во Македонија и тоа во Тетово! Има логика во она што го зборува Фио... и мене во првиот момент за малку ќе ме надвладеаја шовинистички чувства и ќе се радував на такво злодејание, но кога размислив поубаво дојдов до заклучокот што веќе еднаш го напишав! Ако нешто не е добро за нас, туогаш зошто ние да го применуваме врз другите? А, капак на се‘: овде се работи за верски објект и припадник на македонскиот народ кој има различна вероисповед од мнозинството Македонци! Ако тоа е изговор, тогаш се плашам дека и мене ќе ми постават бомба - јас не сум правослваен, атеист сум!
f9
quote:
Originally posted by SLaCk
I mi e maka koga ve gledam kolku imate razbiranje za albancite,za teroristite,kolku ne ubeduvate da ne generalizirame vo toa najmnogu prednici Boris a i OooOo e tuka nekade,no koga se raboti za lavovite na primer ili za clenovi na VMRO-DPMNE e tuka ste nemilosrdni.Lavovite za vas se na primer grupa kradci,kriminalci,ubijci...vmrovcite se seljaci,apashi,nacionalisti i tn. i tn.E toa mi e cudno kako moze nekoj da ima razbiranje za luge sto ne se negov rod a da nema za luge sto se od negoviot rod.Dali se raboti za nekakvo odroduvanje ili ne znam sto...
Ova ne vazi za mene!Jas gi gledam poinaku rabotite sprema niv...
fio
quote:
Originally posted by OooOo
how about REALITY ?
Претеруваш и ти малце, не си тука за да знаеш шо е реалност, заеби весници :)
Rommel- heh... slack... im davash znacenje na boris i ooooo ko das se nekoj kojznae kakvi vazni faktori, pa demek oni sto se nemilosrdnip prema lavovite i vmro bilo golema rabota. hah thief, ti ne go podrzues toa zatoa sto najverojatno stravuas da ne pocnat da se odmazduvaat vo tetovo, inace, sekoj normalen makedonec u MAKEDONIJA bi go podrzal toa
Thief Секој нормален би го поддржал? Хм... Кој НОРМАЛЕН би поддржал насилство? Кој нормален би сакал да убие другого? Кој нормален би нападнал човек само затоа што религиски има инакви убедувања од него? Кој НОРМАЛЕН...засега е доволно да ми одговориш и ја овие прашања за да можам да продолжам и со други...тука ќе оставам три точки...
marko_polog
quote:
Originally posted by Thief
Секој нормален би го поддржал? Хм... Кој НОРМАЛЕН би поддржал насилство? Кој нормален би сакал да убие другого? Кој нормален би нападнал човек само затоа што религиски има инакви убедувања од него? Кој НОРМАЛЕН...засега е доволно да ми одговориш и ја овие прашања за да можам да продолжам и со други...тука ќе оставам три точки...
Dobro be batka i jas sum Tetovcanec, aj kazi mi ti sega dali bese vo Tetovo koga pristignava Tenkovite, Helikopterite i Specialcite vo Mart mesec 2001? Dali se raduvase kako jas i MNOGU drugi Tetovcani deka nema sami da go branime Tetovo nego tuka se i bracata od drugite delovi na pomos, ili bese od tie Tetovcani sto od prv istrel gi sobravte familiite, stvarite i izbegavte za Skopje? A sto mislis ti be batka, ne pukavme, ne ubivavme, ne frlavme bombi, i toa dosta batka, deka se vodese rat za spas na Tetovo i Zapadna Makedonija neli? I sega se vodi rat batka, i toa gubime, a vistinata i realnosta ke si go kaze svoeto narednive godini poslem ovija zakoni sto ke se sprovedat od ovaa Vlast, znaes li na kogo pukavme na Shara ili zaboravi? Nego citajci ovde sto pisuvas sigurno i ti glasase za SDSM kako mnogu drugi guski vo Tetovo, i sto pravime sega a? Ke sedime kako picki neli i ke gledame kako del po del se vrsi totalna Federalizacija na Makedonija, i ke se nadevate vo vasiot omilenik Branko deka ima nekakov si plan. Ti ako ne si svesen deka edino resenie so Siptarive i eden jakik sto go razbiraat e oruzjeto onda ne sakas realno da ja gledas situacijata vo Zapadna Makedonija. Jas sum toj normalen sto poddrzava nasilstvo, samo nie Makedoncite li ke trpime?
melpomena Ja mislam deka najdobro reshenie e po eden chovek od sekoja partija da visi obesen na ploshtad nedela dena, pa da vidam posle koj kje se osudi da krade i da prodava teritorii[:D]
Strelec molam??? lele, melpomena!?:) daj da otkrieme koj i' ukral pass na melpomena... ova ne e od nea napisano!:)
fio Шо ве глеам вака чудни. Се слагам дека не е убава работа тоа шо го напраиле у Битола, ама разберете луѓе, на народот му е дојдено све преку глава, посебно политиката, тешката економска состојба и отстапките према албанците. Замислете, отпуштаат 5000 мајки и татковци кои имаат семејства како превработени, а на нивно место вработуваат албанци според рамковниот, нормално дека ќе се ќе почне да се манифестира револтот кој беше акумулиран сиве овие години. Нема да ме чуди ако продолжат ваквите работи. Дури и ако се поекстремни. На некој едноставно му доаѓа преку такво.
f9 Fio-frlam Bomba!-preku gla mi si.
Strelec
quote:
Originally posted by fio
...нормално дека ќе се ќе почне да се манифестира револтот...
fio, кога велиш ’нормално’ мислиш на тоа дека револтот е некаква си ’логична последица’, или сакаш да кажеш дека тоа што се случи е ’умно, исправно...’? за првата опција некако и би можел да те разберам, а ако сакаш да го оправдаш тоа што се случи вцера, тогаш... не знам... би било смело, опасно и крајно нехумано размислување!
OooOo ja slushnav atomskite bombi bile mnogu skupi. Aj da dae gospod edna u dvor da ti padne, da bidesh mnogu bogat.
melpomena Strelec ne mislev na Albancite, mislev opshto od site partii po eden chovek, samo toa e reshenieto za nashata drzhava. Imashe Ivo Andric napishano vo negovata kniga "Ex ponto" neshto vo vrska so stravot. Ne me fakjaj za zbor, neshto beshe vo stil... deka lugjeto se pravat poradi toj pusti strav (uchtivost, pochit... duri i deka se dobri samo poradi strav od neshto). Taka da... poshto nashive politichari ne se plashat od nishto-nikogash nema da se opametat. Da obesime nekogo-pa da vidime posle koj kje saka da stane del od vlasta-pa kamoli da ja zloupotrebi.:)
Strelec znam deka ne mislese na albancite, ama ne veruvam deka voopsto bese seriozna i za politicarite...:))) nejse... jas ne veruvam deka ima potreba od prevzemanje na bilo kakvi rigorozni merki... dovolno e maksimalno da se pocituvaat propisanite zakoni i efektot nema da izostane... inaku, site dela od Ivo Andrik gi imam procitano, vklucitelno i "Ex ponto"... no mnogu odamna za da mozam da polemiziram za toj moment koj sto go potenciras...
Thief Ако е оружјето и насилстовото решение на сите проблеми - тогаш сигурно губиме! Има една светска сила (ја сум про-руски настроен, но, за жал...) и се вика САД, и тиа ги поддржуваат Албанците во Македонија, а ние не можеме со сила да и‘ се спротивставиме на суперсила! И...преку глава ми е веќе од таканаречени патриоти кои „биле во Тетово“ додека се пукало, значи тие се „големи борци, по дефиниција“. Да е жив Бориц, еднаш кажа голема реченица (тој лог го чувам на десктоп!): „Јас од САД правам многу повеќе од некои што се во Тетово!“. Нажалост е така, има многу самонаречени родољуби кои мислат дека родољубие е да излезеш утре на улица и да убиеш 100 Албанци! Не, тоа не е патриотизам, ако не размислиш за последиците на сопствениот народ и за луѓето кои невини страдаат! Ме плаши дека во Македонија се‘ повеќе ни недостига чувството на човечност: да не му наштетам на другиот! Или, како приврзник на комунистичката идеологија, мене ми е поважно сите да бидат социјално сигурни, обезбедени, да имаа „онолку колку што им е потребно“, да им биде гарантирано правото на работа „онолку колку што се можностите“, а националната припадност е нешто од третокласно значење! Не може некој да страда заради тоа што не можел да бира дали ќе се роди како Македонец, Албанец, Србин, Рус(ин), Еским или Кинез! Јас сум само првото и ништо од останатото и мнооогу си ја сакам државава... не сум ни Кинез, ни Еским, ами Македонец и се‘ би сторил за државава, ама зошто во нејзино име да демонстрирам насилство? Донекаде се слагам со Мими: треба да има жртви, ама тие што навистина се виновни (инаку, јас сум еден од најголемите приврзаници на смртната казна!)...а, не невините граѓани на оваа земја, кои меѓу другото се и Македонци, ама со РАЗЛИЧНА вероисповест! Зошто не сфатите! Луѓе, јас сум атеист, значи не сум православен, значи сум исто што и будистите и католиците и муслиманите во однос на православните, како што и тие мене треба да ме гледаат! ТОа не ме прави помалку Македонец, ниту пак значи дека треба да бидам бомбардиран заради тоа, нели? А, Марко, ако си од Тетово, слободно испрати ми ПП, верувам оти те знам...
SLaCk I se dodeka vie tuka taka mirno i civilizirano barate da se resi problemot Makedonija se poveke i poveke tone.Nikoj neke vojna nikoj ne e lud.Ama nekogas ke se najde li nekoj maz ne zboram SDSM,VMRo ili bilo koja partija da im kaze NE na apetitite na albancite?A vaka dodeka albancite se silat niz cela makedonija i za niv ne vazi zakonot bombite i ubistvata ke ni izgledaat logicno resenie.Znaci problem ima vo EU,ima i vo nas a najmnogu vo albancite.Znam deka ne mozeme protiv Amerika,ne mozevme ni protiv Turcite 1903 neli? Ednostavno...a man gotta do what a man gotta do.
BorisVM Slack, Makedonija tone povece zaradi neresheni ekonomski problemi i kradenje. Koga ekonomijata e jaka, ludjeto imaat rabota, mislish imaat vreme da se zanimavaat so "apetiti" i razni drugi gluposti?
SLaCk Boris gledam tvojata nova tatkovina voopsto ne go spomenuva patriotizmot???Ili se lazam?Amerikancite ne gi interesira cija himna sviri,cie zname se vee vo nivnata zemja?Neeeee oni se bogati gi zabole za takvi zaebancii?Ili gresam?
BorisVM Toa ti e vrzano so ekonomijata. Ti stavi drugo zname nema problem. Se trgaat federalni pari vednash i toj shto go smenil znameto se menuva. Shto znachi pak se navracame na faktot deka toa se e posledica na bogata drzhava.
marko_polog Boris, Da ne se lazeme nie ovde, ne e nikakva tajna deka Siptarite gi interesira samo Etnicka cista "Golema Albanija", i kako sakas Makedonija da prosperira vo Ekonomijata? Neli treba nekoj da investira vo Makedonija, pa covek dovolno e nekoj si Chakala dva pati vo godinata da frli po nekoja bomba dali vo Skopje ili drugi gradovi da sekoj eden sto e zainteresiran da investira vo Makedonija da go fati magla. Dali stvarno mislis ti Siptarite ne sorabotuvaat edni so drugi i ovija napadi ne se povrzani za nivnata cel, toa si vo pravo deka Ekonomijata e silata na Drzavata i zatoa Siptarite nema da dozvolat Ekonomijata da prosperira vo Makedonija. Prioritet na SDSM treba da bide Ekonomijata a ne Federalizacija na Makedonija, a za Ekonomijata da dobie positiven rezultat MORA da se spravi so Siptarite na eden nacin ili drug. No ocigledno e deka SDSM samo ja interesira Vlasta i prodolzuvanje na nivniot kriminal kako najgolema mafija vo Makedonija. Znaci nema nikakvi pozitivni rezultati so Ekonomijata i nema da ima so vakviot odnos na SDSM, A Federalizacija na Makedonija si prodolzuva, i ajde sega kazite kako mislite se ova ke zavrsi za nekolku godini, nemoj da se lazete i da bidete tolku naivni.
Strelec
quote:
Originally posted by marko_polog
No ocigledno e deka SDSM samo ja interesira Vlasta i prodolzuvanje na nivniot kriminal...
ajde da go cujam tvoeto mislenje za interesite na VMRO DPMNE koga ja imaa vlasta... za da znam kako da te tretiram pri diskusiive!
marko_polog Moeto mislenje sekokas jas go kazuvam, nego ovde vo ovoj forum nikoj ne kazuva svoe mislenje tuku izigravaat jaki politicari, eve ti samo eden fakt a ako si samiot zainteresiran ima veb stranici mozes samiot da vidis, VMRO bese na Vlast dve godini pred da napadne UCK, za tie dve godini dali vrabotenosta se zgolemuvase ili namaluvase vo Republika Makedonija? Odgovor e deka se namaluvase, a na tie statistiki ne se sprotistavuva nitu SDSM, a site znaeme deka Ekonomijata e silata na sekoja drzava, a sega Vrabotenosta povtorno se zgolemuva i site indikacii pokazuvaat deka toj trend ke prodolzi i vo 2004. A koga vece UCK napadna vo Makedonija, Edino resenie bese Voena Sostojba i da se likvidira taa zakana, no sepak vo Parlament se sprotistaviva normalno Siptarskite partii i za zal SDSM, dali gi pamtis zborovite na Crvenkovski "podobro sto dena da se razgovara, nego eden den da se ratuva", Jas licno mislam deka ne se razgovara so Teroristi so amblemi od UCK. I kazi mi ti edna zemja sto razgovara so Teroristi? I sto uste ne ti e jasno?
Strelec ne mi odgovori na prasanjeto... ne te prasav za nevrabotenosta, tuku za interesite na VMRO DPMNE i za kriminalot... ti si toj sto teras politiki, a gi obvinuvas drugite ovde... procitaj go uste ednas moeto prasanje i odgovori na nego... eve, da bidam pojasen: ti ja quote-irav tvojata izjava za kriminalot na SDSM i te prasuvam za tvojot stav vo odnos na kriminalot od VMRO DPMNE! mnogu sum konkreten, a veruvam i jasen!
OooOo boldiraj mu. Pak nema da mu bide jasno [:D]
marko_polog Sto si konkreten? Daj kazi koj slucaj te machi, Ne ti se pravi muabet li za Ekonomijata i da gi vidime rezultatite, ili toa ne e vazno za tebe, no za Makedonecot vo Makedonija e mnogu vazno toa. Sto donese "Brankoviot Zakon" osven Nevrabotenosta, mozes li da mi kazes? tolku dobar bese toj zakon, zosto go ukinava? Bidi malce jasen, kazi sto te machese tolku za vreme nivnoto vladeenje, eve jas ti kazav eden dobar primer za kolku dobar bese toj "Brankov Zakon", a za ovija zakoni za Federalizacija na Makedonija da ne pravime muabet.
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
boldiraj mu. Pak nema da mu bide jasno [:D]
ti simnuvam kapa, OooOo... prokleto bese vo pravo!:)))
OooOo Strelec, jas kje ti objasnam koga marko nash poloshki, uloshki i tamponi ne go razbira prashanjeto. VMRO donese: 1. Vrabotenost (30 dushi u kancelarija, 29 chachkaat nos 1 go drka) 2. Haos vo soobrakajot - Neregistrirani koli - Koli se vozea bez osiguranje - Koli se vozea bez registarski tablichki 3. Reket se mavashe uveliko 4. Go podpishaa ramkovniot dogovor po koj sega pljukaat 5. Vujna mi ostana bremena da prodolzham ili dosta e?
marko_polog Samiot prasuva i ne saka da kaze koj e toj slucaj na VMRO-kriminal sto go machi
Strelec jas samo go cekam da rece deka so VMRO DPMNE nemalo kriminal... na toj nacin ke znam deka ne treba da go citam vo idnina i taka ke si zastedam i vreme i nervi...
marko_polog
quote:
Originally posted by OooOo
Strelec, jas kje ti objasnam koga marko nash poloshki, uloshki i tamponi ne go razbira prashanjeto. VMRO donese: 1. Vrabotenost (30 dushi u kancelarija, 29 chachkaat nos 1 go drka) 2. Haos vo soobrakajot - Neregistrirani koli - Koli se vozea bez osiguranje - Koli se vozea bez registarski tablichki 3. Reket se mavashe uveliko 4. Go podpishaa ramkovniot dogovor po koj sega pljukaat 5. Vujna mi ostana bremena da prodolzham ili dosta e?
So vakvi selski drami znam deka uzivate vie Komunjarite, nego ako imas nekoj slucaj, bide konkreten, neli taka veli druzeto tvoe Komunjarsko
OooOo zarem se nervirash?? Jas uzhivam vo vakvi biseri :))
Strelec marko poloski... eve po stoti pat: bidejki zboruvas protiv kriminalot na SDSM, kazi mi... dali vo Makedonija imase kriminal i vo vreme na vladeenjeto na VMRO DPMNE?
marko_polog
quote:
Originally posted by Strelec
jas samo go cekam da rece deka so VMRO DPMNE nemalo kriminal... na toj nacin ke znam deka ne treba da go citam vo idnina i taka ke si zastedam i vreme i nervi... Bidi konkreten decko neli, daj kazi sto te machi.
OooOo batka Strelec, uprosti go prashanjevo .. mnogu e slozheno toa za vmrovec :(
marko_polog
quote:
Originally posted by Strelec
marko poloski... eve po stoti pat: bidejki zboruvas protiv kriminalot na SDSM, kazi mi... dali vo Makedonija imase kriminal i vo vreme na vladeenjeto na VMRO DPMNE?
Sekoja Vlast vo sekoja zemja vo Svetot nesto ke si stavi plus vo djebot, nego dali obicniot gradjanin toa go interesira ako on ima rabota i negovite Nacionalni interesi ne se vo prasanje, a nemoj ziti se da pocnes diskusija za kriminalot vo Makedonija, samo nenormalen covek ne znae koj e Branko vo Makedonija. Samo se plasam da ne pocnes i Ali da go branis
Strelec Marko, suva lepoto… Ne ti go postavuvam poveke toa prasanje za kriminalot na VMRO DPMNE dokolku mi odgovoris na slednovo prasanje: Dali cela vecer se obiduvas da me impresioniras, ili prirodno si vaka talentiran?
marko_polog Abe vie ste prostilak neviden, Ekonomijata tone, Federalizacija na Makedonija se tera i vie ovde uste mi izmisluvate prikazni za VMRO-DPMNE, vie ili ne ja sakate Makedonija ili nemate vrska so realnosta. Ajde kazite vase mislenje, kako ja gledate situacijata deneska, neli nese VMRO na Vlast sega, sto uste terate muabet za niv, sto ke se pofalite sega so ovija.
Strelec
quote:
Originally posted by marko_polog
sto ke se pofalite sega so ovija.
abe coveku... koj gi fali 'ovija'??? kade procita deka nekoj gi fali 'ovija'? ama samo lud (i so vmrovsko slepilo) covek moze da kaze deka SDSM se kriminalci, a ne bile takvi (vsusnost, mnogu polosi) i VMRO DPMNE!
f9 interesite na VMRO DPMNE = Da ja dovrshat"Privatizacijata" da gi dozatvorat "Zagubarite" da se oslobodat od "Tehnoloshkiot vishok" da ja naoruzhaat "Armijata" da ja sredat"Kulturata" da go razreshat konechno "Albanskoto pitanje" da "Gradat" Sakash ushte?..A?
f9 Kriminalot e do sega edinstveno dokazhan kaj NASHIOT DRZHAVEN NEPRIJATEL BR1 AMDI BAJRAM-SITE DRUGI PRAVNO SE NEVINI I NE GI VREGAJTE!
marko_polog 90% od Makedonija bese Privatizirana do 1998, kako uspeava tolku polosi da bidat neznam. Jas Komunjar i Siptar mozam da gi prepoznam od 1 kilometar dalechina, odma skokna da me prasuvas za kriminalot na VMRO, ne daj boze nekoj da vi go napadne vasiot omilenik Branko, uste li se nadevate vo nego poslem se ova sto pomina vo 2003? Koj se tie so slepilo na ocite be "druze", ne mozete EDNO nesto da kazete pozitivno za ovaa Vlast, nego vistinata e da Makedonija nemala do sega vakvi Izrodi vo nejzinata Istorija. Eve i za tebe edno prasanje, koj e na Republika Makedonija najgolem prioritet denes?
Strelec interesite na VMRO DPMNE = Da ja dovrshat"Privatizacijata" da... se' otide vo privatni dzepovi... da gi dozatvorat "Zagubarite" zarvorija nekolku zagubari i sozdadoa uste stotici drugi... da se oslobodat od "Tehnoloshkiot vishok" da... se oslobodija od se' sto ne bese od nivni redovi... da ja naoruzhaat "Armijata" so stari bugarski tenkovi... da ja sredat "Kulturata" ne da ja sredija, tuku majceto i' go rasplakaa... da go razreshat konechno "Albanskoto pitanje" ne go dorazresija do kraj... za sreka na Makedonija... da "Gradat" si napravil pecatna greska... namesto "K", ti se napisalo "G"... Sakash ushte?..A? nemojte aman... i ova bese premnogu!!!
Canmak From what I can understand you people are talking about the current Political situation in Macedonia. All I have to say is the politicians are not to blame the people are to blame...yes Macedonias own citizens and no one else. From what I understand (I maybe wrong) is that this current Premier, Prime Minister, what ever he is of Macedonia was in power before VMRO won the elections to boot him out. So the first time this guy had power the people were not satisfied....so they decided to vote him out of office and vote VMRO into office........they decide they don't like VMRO and vote them out of office the next election and vote back the fool that they voted out the first time.......I am sure that is how it happened but like I said I may be wrong if I am this post is useless but I am pretty sure I am right. With me I don't understand that kind of Mentality......if I didn't like the guy the first time around I am not going to vote for him again......obviously he wasn't good enough to run the country before what makes you think he will run it good the second time. Now I am not only bashing the current SDSM politicians (I believe that is who is in power) but lets look at VMRO as well........this is supposed to be a NATIONALISTIC party....of Macedonia for the Macedonians.....at least that is what I was taught to believe but yet during the elections (when they won power) they promised the ALbanians alot of things, things that they failed to deliver and these things could have been some of the reasons for war. Now think about this......VMRO is a ethnic Nationalistic party of Macedonia......why would they make a coalition gov't with an Albanian party.......how does that make sense. Its like the KKK making and alliance with the Blank Panthers in America to become rulers......your sleeping with something that is your exact opposite. Yet the Macedonian public didn't protest non of these......they don't protest anything that there gov't basically does.....if I was a person that voted for VMRO.....you better believe I would have been pissed to see them make a coalition with albanians, and if I was a person for SDSM I would hope that the party SDSM would put someone else to lead the gov't instead of the same fool that failed to do anything the first time around. Its you the Macedonian citizens that are to blame.....not the politicians, after all when it comes down to it you are the people that elected them, you are the people that kept in in power....you are to blame. I find it shocking that during NATOs bombing of Serbia there where mass protests to that action in Skopje.....but I don't think as far as I know of that there have been any protests against government corruption, against government laws that the majority feel against etc.......the people there protested actions that were committed against a different country but yet the actions they complain about the most they chalk it up as MAKEDONSKA RABOTA and you all know what that means......you hear it every where in Macedonia......the people there have come to accept that politicians will rob them and lie to them.......instead of doing something about it, they accept it so its not the politicians fault its the peoples fault. Now currently there is a scandal in Canadian politics where it seems like our former Prime Minister funneled money towards his friends or people in his cabinet did.......there is going to be a full out investigation to this and it may ruin the current gov't of Canada....elections are around the corner. In America there is problems with the Halburton company that the Vice President used to be a part of.......elections are comming up soon in America again. All this stuff over here in the west plays a big part in our politics if a politician doesn't seem honest at least at face value then he or she doesn't win office.....and it only takes the slightest thing for that to happen.....heck Bush might even lose cause there have been no WMDs found yet. In Macedonia you people know your politicians are not honest at face value and yet still elect them.......why is that? You protest the bombing of Serbia......but where are the protest when the Serb Church doesn't acknowledge you.......you don't even protest the political situation at all..........Most Macedonians I know didn't like the Ohrid agreement........where were there voices to voice that out. I mean come on......no one is to blame but the people themselves.....You have a country of 2.2 million with 10 to 20 political parties that are all basically the same and you expect something to be done there......You had a nationalistic gov't make a coalition with an Albanian party.......You have a classified schizo in office and yet there are no protests.......if he is schizo in one country don't you think he would be schizo in another? I mean the people should protest that fact.......I know I wouldn't want a schizo in office over here in Canada and I am sure he wouldn't be. The Macedonian people have to wake up in order for there politicians to wake up......it seems to me that the politicians dont fear anything there and well the people don't give a damn to do anything about that. Someone mentioned this above in a previous post.....Fear is what is needed and well as long as the politicians don't have fear of losing there jobs then nothing will be done. This is an outsiders view on the situation and well I think my view is right on.
f9
quote:
Originally posted by Strelec
interesite na VMRO DPMNE = Da ja dovrshat"Privatizacijata" da... se' otide vo privatni dzepovi... da gi dozatvorat "Zagubarite" zarvorija nekolku zagubari i sozdadoa uste stotici drugi... da se oslobodat od "Tehnoloshkiot vishok" da... se oslobodija od se' sto ne bese od nivni redovi... da ja naoruzhaat "Armijata" so stari bugarski tenkovi... da ja sredat "Kulturata" ne da ja sredija, tuku majceto i' go rasplakaa... da go razreshat konechno "Albanskoto pitanje" ne go dorazresija do kraj... za sreka na Makedonija... da "Gradat" si napravil pecatna greska... namesto "K", ti se napisalo "G"... Sakash ushte?..A? nemojte aman... i ova bese premnogu!!!
I ZA SETO TOA E KRIV AMDI BAJRAM!
Rommel- bar donesoa tenkovi... ovie gi unistuvaat tenkovite "za da se ispolnat standardite na nato" "za vlez vo EU" haha.......... koga sdsm ke ne vnese vo EU........ MHMMMMMMMM!!!!!!!!
f9 AMA GO DONESOA CRESHOVOTO TOPCHE LANI ZA TRIMESECI DA MU SE RADVIME...TEMPORARY MODERNISATION OF ARM WITH NATO ASSISTANCE.