Dali pravdata po zaobikolen pat stignuva do celta?
Dali pravdata po zaobikolen pat stignuva do celta?
Strelec Саит Рушити се предаде на МВР Со две цивилни возила, неколку лица без униформа на патерици во арестанското одделение на клиничкиот центар влезе Саит Рушити осуден на 12 години затвор заради убиство. Неколку часа претходно Рушити бил во МВР на разговор со вториот човек на ДБК Фатмир Дехари. Оваа информација Дехари за А1 не сакаше ниту да ја потврди ниту да ја демантира. По разговорот кој бил зад затворени врати, во тајност договорено е Рушити да замине во затворската болница за да ја лекува ранетата нога, повреда од престрелка што пред 6 месеци се случуваше во неговото родно село Раковец. Полицијата официјално не кажува зошто токму денеска Рушити им се предаде. Но, неофицијално од полициски извори А1 дознава дека целата операција за предавањето на Рушити се одвивала под назнаката строго доверливо на релација дебека и високи функционери на МВР. Униформираната полиција во Скопје и Тетово воопшто не била известена за ова. Работата почнала кога пред извесно време преку преставници на американскиот контингент на Косово му било соопштено на Рушити дека доколку се предаде ќе има фер судење а ако нема доволно докази за неговите дела тогаш ќе биде ослободен. Од американската амбасада ова не го потврдија. Денеска никој од МВР ниту од арестанското одделение не сакаше да коментира зошто Рушити вака ненадејно се предаде. Молчеа полицајците , на новинарите им беа затворени вратите а оние што го донесоа Рушити избегаа од нашата камера. 38 годишниот Саит Рушити на 3 ти јуни им избега на 100 вооружени полицајци кои се обидуваа да го уапсат во Раковец тетовско. Полицијата имаше престрелка со криминалната група која го штитеше а тој избега во Албанија. Во судирите загина една жена од селото. По Џејми Шеј и Чакала кои неодамна се предадоа на силите на КФОР на Косово, Саит Рушити е третиот кој го стори истото овде во земјава. Зошто најбараните лица од црните листи на ЕУ, САД и МВР им се предаваат на македонските власти се уште нема одговор. А1 Телевизија
f9 Sea ke gi osudat uslovno na 3 meseci i prinudna rabota vo Malorechanskiot bordel.Vazno -pravdata che ja zadovoljat.
fio
quote:
Originally posted by Thief
Бранко рече: „кога-тогаш сите тие ќе завршат кадешто им е местото - во затвор“. И навистина би така!
Моја претпоставка е дека фраерот се пријавил сам пошо немал више шо да праи. На косово го бараат, во македонија го бараат, ранет во ногата, на патерици, во ЕУ му е забранет влез, интерпол го бара, шо друго му преостанува освен да си свирне куршум у чело. Нормално, да се предаде [:)]
f9 I da se lekuva bre,rabotonesposoben e.
Strelec
quote:
Originally posted by fio
...немал више шо да праи. На косово го бараат, во македонија го бараат, ранет во ногата, на патерици, во ЕУ му е забранет влез, интерпол го бара, шо друго му преостанува освен да си свирне куршум у чело. Нормално, да се предаде [:)]
има логика во ова што го кажуваш. макар што е малку индикативно што веќе тројца се предадоа... Џејми Шеј, Чакала и сега Саит Рушити... сега, прашањето е дали е ова најдобриот начин за да ги имаме криминалците зад решетки? претпоставувам дека едни размислуваат на следниов начин: да, добро е што се сега во наши раце, но подобро ќе беше да ги фатевме самите... тоa ќе беше добра порака за секој друг криминалец, а тоа е дека има сила Македонија да се бори против нив... други размислуваат вака: ова за сами да се предадат е најдобрата опција... ем криминалците се со лисици на рацете, ем нема причина да расте гнев и револт кај албанската популација. според мене и едното и другото е точно... ама земајќи ја во предвид актуелната состојба во државава, сепак пореална ми е втората опција!
Thief Бранко рече: „кога-тогаш сите тие ќе завршат кадешто им е местото - во затвор“. И навистина би така!
NARCIS` Zamackuvaat oci ...idat izbori mora neso da napraat.
Thief Ха! Некоја партија ниту за избори не можеше ова да го направи!
NARCIS` moze moze Branko e pameten politicar,ama Ljupco e popameten.
Strelec
quote:
Originally posted by Thief
Ха! Некоја партија ниту за избори не можеше ова да го направи!
Thief, и ти ја претера сега! Не е точно дека не можеше, туку не им се сакаше... беа во ’коалиција’ со нив!
Thief Наместо тогаш да гинат наши полицајци и војници, наместо додека беше „жешка“ ситуацијата да се ставаат на коцка многу столбови од темелот на нашава држава, правдата стигна, тукуречи - сама од себе! Но, многу подобар политички потег на Бранко ќе му бепе тогаш да „удри“ по цена на жртви и по цена на уривање на некои вредости, отколку сега на мирен начин - ретко народот ги зема предвис овие работи, сите сега бараат завера и никој не се сеќава на зборовите и ветувањето на премиерот дека овие бандити, качаци, криминалци, екстремисти и терористи ќе се најдат зад решетки!
SLaCk Ja znam sto e...se isplasija od Hari Kostov!A od Branko najmnogu.Posto Branko se znae ili u zatvor ili u vlada gi stava kriminalcite nema trte mrte so nego.Ali Ahmeti rulz!
marko_polog Slabo braca moj Makedonci ja razbirate politikata, pa neli istoto bese vo Hrvatska, Bosna, Kosovo pa normalno sega i vo Makedonija, ovie tipovi kako Rushiti, Chakala itn.. moze ke odlegnat vo zatvor nekoj mesec no celta na ova e da se dade LEGIMITET na Ali Ahmeti. PA neli i Ahmeti bese na taa Crna Lista ete demek Amerikancite ni davale poddrska(selska propaganda) pa samite oni poslem go pretvoriva vo "Borec za Covekovi prava" i sega ajde za da mu se dade Legimitet na Ahmeti ke izmislime ANA i ke gi stavime niv na crnata lista. Samo dobro da zapamtite za vakvi Propagandi od Zapad da bidat uspesni sepak treba sorabotnici od nekoja Politicka partija od Makedoncite, i tuka se najdova SDSM, dali moze nekoj od vas da mi dade link na eden intervju ili nekoj komentar od Crvenkovski za vreme vojnata sto direktno go narekuva Ahmeti kako Terorista i drzavata mora da se spravi so nego? Povece bea zainteresirani za kriminalot vo "Lavovite" nego da se spravat so UCK. Nego samo gi interesirase Predvremeni Izbori ili da bidat staveni na Vlast so Ministerstvoto za Odbrana vo nivni race, i samite gi vidovme rezultatite, povlekuvanje na tenkovite(i ako Tetovcani praveva ziv sid da se sprotistavat), teskata artilerija i Specialcite od Tetovo, pracanje na neoruzeni helikopteri na Karpalak, celosno stopiranje na Ofanzivite vo Kumanovsko, ne pracanje Vojska koga UCK gi rasteruvase Makedoncite od Tearce, Lesok, Neprosteno itn.. Pa dali ste gi citale komentarite od rodninite na kidnapiranite i za zal macheni i ubieni Makedonci od Tetovsko koga ke se sretnat so Crvenkovski, Ahmeti i ostanatite? Bas pamtam eden od rodninite kaza za celi 5 casa Ali Ahmeti ne kaza nitu eden zbor a i da sakal ne bi mozel da najde podobar advokat od Crvenkovski sto celo vreme go branese. Yugoslovenite SDSM Balistite UCK I kakva Makedonija barate?
BorisVM So celiov ovoj post Marko ne se slagam samo so Yugoslovenite SDSM. Se drugo e tochno. Mnogu Tetovchani se strashno razocharani so SDSM, a federalizacijata si prodolzhuva. Jas mislam deka edinstven spas za Makedonija e vlez vo Evropskata Unija, posle se drugo si dobiva novo znachenje.
melpomena Thief, Marko (vas ve nabrojav kako najzhestoki simpatizeri od dveve partii:). Edno ne mi e jasno. Kje si izvadite ochi za Branko i za Ljubcho ko da utre ako vie se najdete vo nekoja bezizlezna polozhba oni kje napravat bilo kakov gest za da vi pomognat (da ne zboram...da imaat neprespani nokji po forumi da vi belat obraz:). Videte, kako sho rekov od site partii ima po nekoj za besenje. Dosega niedna partija ne gi zadovolila kriteriumite i etikata na dobro vladeenje i podelbata na vlasta. Koja i partija da dojde vladee samovolie. Edni pochnuvaat drugi dokrajchuvaat. NIkoj ne se pokazhal "kompetenten" da se sprotivstavi na shtetnite vlijanija, sekoj raboti po principot "Jas sum denes tuka, da zeam kolku mozham, ne e bitno od kade i kako, mnogu mi e gajle za narodot." Ednash bre sakam da ve vidam, site ste Makedonci, da otvorite eden topic za Makedonija a da ne gi zameshate Branko i Ljubcho, da zavzemete zaednichki stav za toa shto e dobro za nashata zemja.
AaaAa
quote:
Originally posted by melpomena
Thief, Marko (vas ve nabrojav kako najzhestoki simpatizeri od dveve partii:). Edno ne mi e jasno. Kje si izvadite ochi za Branko i za Ljubcho ko da utre ako vie se najdete vo nekoja bezizlezna polozhba oni kje napravat bilo kakov gest za da vi pomognat (da ne zboram...da imaat neprespani nokji po forumi da vi belat obraz:). Videte, kako sho rekov od site partii ima po nekoj za besenje. Dosega niedna partija ne gi zadovolila kriteriumite i etikata na dobro vladeenje i podelbata na vlasta. Koja i partija da dojde vladee samovolie. Edni pochnuvaat drugi dokrajchuvaat. NIkoj ne se pokazhal "kompetenten" da se sprotivstavi na shtetnite vlijanija, sekoj raboti po principot "Jas sum denes tuka, da zeam kolku mozham, ne e bitno od kade i kako, mnogu mi e gajle za narodot." Ednash bre sakam da ve vidam, site ste Makedonci, da otvorite eden topic za Makedonija a da ne gi zameshate Branko i Ljubcho, da zavzemete zaednichki stav za toa shto e dobro za nashata zemja.
Zarem nekoj navistina veruva deka ko topkata ke dojde do ovoj del od terenot tipovi ko Branko , Ljubco , Ahmeti i ostali igraat nekoja uloga? Igraat da, ali samo onaa na implementacija na ona shto ke im se kaze, dokolku sakaat da preziveat neli. Dovolen e samo eden primer-Bosna. Se sekjavate? Mestoto kade shto ladnokrvno bea masakrirani 250 000 ziteli? Kade shto snajperistite od padinite na Igman , Bjelasnica i okrugot na Saraevo si igraa bam-bam? Kade shto eden zver nemozese da go spreci nikoj se dur zapadot ne resi deka im e preku ona od nego. Kade shto eden Izetbegovic so godini nemozese da izdejstvuva pomosh iako gi ostavase saraevcani bez voda so meseci( cista neuspesna taktika), se dur na nekoj ne mu skisna od strana i resi deka mu e dosta od slikite na cnn i bbc ( baska domasnive problemi gi bese prebrodel i najde vreme i pari). I se dojde do eden Dayton kade shto mrstenjevo na Izetbegovic i negovite ne naprai nishto, kade shto dzabe bese bilo kakvo politicko negoduvanje ( od strana na mnogu po iskusni politicari od nasive pelivani) zatoa shto se bese predvreme reseno, i od kade shto kako pobednik izleze eden od najmaloumnite tipovi vo evropa posle hitler. Za da posle nekolku godini istiot toj zavrsi vo Hag. Se menuvaat stranicite a ? Cudno? Ni najmalku, zapadnive interesi i politiki se menuvaat. Moznosta i nemoznosta vo daden moment da se naprai neshto posakuvano. A zapadot igral , igra i ke igra ogromna uloga vo mesta kako nasevo, zatoa shto mora. Ocigledno e deka mesta kako nasiot balkan nemaat kapacitet, ni ekonomski, ni politicki ni voen da se spravat so problemi kako ovie. Usijani glavi koi sakaat da si igraat bam-bam nemozat da bidat spreceni od korumpirani lideri koi nemaat dva dena skolo use poise koj nemaat esencijalno razbiranje za situacijata so koja se spravuvaat. Nekad emocii i patriotizam resavale vakvi raboti, idi sramni so zemja i zavrsi rabota. Ama 21 vek e, i dokolku ne sakame da ni se povtori Bosna bi trebalo samo da se nadevame deka zapadot ke se vmesa na vreme , i jas iskreno se nadevam deka predavanjeto na ovie za mene sitni ribi e pocetok na cistenjeto na preteckite elementi, destibilizatori na makedonskoto opstestvo pod pritisok na zapad, dal e toa evropska unija ili amerika ( koi imaat mnogu shto da popravaat posle bosna) ne prai razlika. Nekoj mora da stai pritisok na dvete strani vo isto vreme. I iako znam deka mnogu nema da se slozat so idejava deka zapad mora da se vmesa; sepak treba da se ima na um deka drzavava nema kapacitet da stai pritisok na nelojalnite albanski elementi a da ne se sooci so kontra udar ( militaren pred se kako nekolku pati do sea). Samo zapad e sposoben da stai pritisok na dvete strani, iako ke mora da e gadno determiniran ( so me malku plasi i mi se cini vo dadeniot moment nevozmozno). Seto toa sekako dokolku zboruvame za mirno resenie na rabotive. A dokolku sme spremni da lieme krv i da gradime nadgrobni spomenici umesto polezna infrastruktura togash slobodno moze da tvrdime deka nikoj od strana ne treba da se mesa, i da sobriame iskustvo od srpsko-bosanskive fraeri. Gi imashe mnogu za zal, a bogami imame nie kapacitet za kreiranje takvi kadri se vide i toa cudo vo poslednive godini. Samo ovoj pat se nadevam deka onie koj zasluzuvaat ke zavrsat u Hag u start i nema da dobijat vtora sansa ko shto nekoi dobija 1995ta, za zal na site nas.
Gazment
quote:
Originally posted by AaaAa
quote:
Originally posted by melpomena
Thief, Marko (vas ve nabrojav kako najzhestoki simpatizeri od dveve partii:). Edno ne mi e jasno. Kje si izvadite ochi za Branko i za Ljubcho ko da utre ako vie se najdete vo nekoja bezizlezna polozhba oni kje napravat bilo kakov gest za da vi pomognat (da ne zboram...da imaat neprespani nokji po forumi da vi belat obraz:). Videte, kako sho rekov od site partii ima po nekoj za besenje. Dosega niedna partija ne gi zadovolila kriteriumite i etikata na dobro vladeenje i podelbata na vlasta. Koja i partija da dojde vladee samovolie. Edni pochnuvaat drugi dokrajchuvaat. NIkoj ne se pokazhal "kompetenten" da se sprotivstavi na shtetnite vlijanija, sekoj raboti po principot "Jas sum denes tuka, da zeam kolku mozham, ne e bitno od kade i kako, mnogu mi e gajle za narodot." Ednash bre sakam da ve vidam, site ste Makedonci, da otvorite eden topic za Makedonija a da ne gi zameshate Branko i Ljubcho, da zavzemete zaednichki stav za toa shto e dobro za nashata zemja.
Zarem nekoj navistina veruva deka ko topkata ke dojde do ovoj del od terenot tipovi ko Branko , Ljubco , Ahmeti i ostali igraat nekoja uloga? Igraat da, ali samo onaa na implementacija na ona shto ke im se kaze, dokolku sakaat da preziveat neli. Dovolen e samo eden primer-Bosna. Se sekjavate? Mestoto kade shto ladnokrvno bea masakrirani 250 000 ziteli? Kade shto snajperistite od padinite na Igman , Bjelasnica i okrugot na Saraevo si igraa bam-bam? Kade shto eden zver nemozese da go spreci nikoj se dur zapadot ne resi deka im e preku ona od nego. Kade shto eden Izetbegovic so godini nemozese da izdejstvuva pomosh iako gi ostavase saraevcani bez voda so meseci( cista neuspesna taktika), se dur na nekoj ne mu skisna od strana i resi deka mu e dosta od slikite na cnn i bbc ( baska domasnive problemi gi bese prebrodel i najde vreme i pari). I se dojde do eden Dayton kade shto mrstenjevo na Izetbegovic i negovite ne naprai nishto, kade shto dzabe bese bilo kakvo politicko negoduvanje ( od strana na mnogu po iskusni politicari od nasive pelivani) zatoa shto se bese predvreme reseno, i od kade shto kako pobednik izleze eden od najmaloumnite tipovi vo evropa posle hitler. Za da posle nekolku godini istiot toj zavrsi vo Hag. Se menuvaat stranicite a ? Cudno? Ni najmalku, zapadnive interesi i politiki se menuvaat. Moznosta i nemoznosta vo daden moment da se naprai neshto posakuvano. A zapadot igral , igra i ke igra ogromna uloga vo mesta kako nasevo, zatoa shto mora. Ocigledno e deka mesta kako nasiot balkan nemaat kapacitet, ni ekonomski, ni politicki ni voen da se spravat so problemi kako ovie. Usijani glavi koi sakaat da si igraat bam-bam nemozat da bidat spreceni od korumpirani lideri koi nemaat dva dena skolo use poise koj nemaat esencijalno razbiranje za situacijata so koja se spravuvaat. Nekad emocii i patriotizam resavale vakvi raboti, idi sramni so zemja i zavrsi rabota. Ama 21 vek e, i dokolku ne sakame da ni se povtori Bosna bi trebalo samo da se nadevame deka zapadot ke se vmesa na vreme , i jas iskreno se nadevam deka predavanjeto na ovie za mene sitni ribi e pocetok na cistenjeto na preteckite elementi, destibilizatori na makedonskoto opstestvo pod pritisok na zapad, dal e toa evropska unija ili amerika ( koi imaat mnogu shto da popravaat posle bosna) ne prai razlika. Nekoj mora da stai pritisok na dvete strani vo isto vreme. I iako znam deka mnogu nema da se slozat so idejava deka zapad mora da se vmesa; sepak treba da se ima na um deka drzavava nema kapacitet da stai pritisok na nelojalnite albanski elementi a da ne se sooci so kontra udar ( militaren pred se kako nekolku pati do sea). Samo zapad e sposoben da stai pritisok na dvete strani, iako ke mora da e gadno determiniran ( so me malku plasi i mi se cini vo dadeniot moment nevozmozno). Seto toa sekako dokolku zboruvame za mirno resenie na rabotive. A dokolku sme spremni da lieme krv i da gradime nadgrobni spomenici umesto polezna infrastruktura togash slobodno moze da tvrdime deka nikoj od strana ne treba da se mesa, i da sobriame iskustvo od srpsko-bosanskive fraeri. Gi imashe mnogu za zal, a bogami imame nie kapacitet za kreiranje takvi kadri se vide i toa cudo vo poslednive godini. Samo ovoj pat se nadevam deka onie koj zasluzuvaat ke zavrsat u Hag u start i nema da dobijat vtora sansa ko shto nekoi dobija 1995ta, za zal na site nas.
Mir aaaaa, Da ne gresham dusha, ama mnogu ubo pishuvash. Dlaboko u sushtinata navleze, mora da si epten osamena sto si reshila tolku detalno da ne informirash. Na 4 pati go citav ova. Me umori.Jas sum Gazment, od Tirana, pravnik i sociolog.Baram zena! Pisi mi privatan poraka. Mirpavshim
ozonce hmmm vozdrzan