Пита или Пица?
Пита или Пица?
Strelec Замислете ги OooOo и Sunshine во чиј дом, во едно саботно претпладне, започнала кавга. Sunshine за ручек тој ден сака пита, а OooOo сака пица. И има ли решение? Секако! Решението е во денешниот рецепт на Стрелец, а тоа е рецептот за "Пита-пица". Потребни состојци: 500г. кори за пита 300г. ситно исецкана салама 200г. рендано овчо сирење (не многу солено) 150г. сецкани шампињони Кечап Оригано Сусам Подготовка: Корите се делат на два дела за да се добијат два ролата. Секоја кора се премачкува со малку кечап и врз кечапот се става по мала количина од претходно направената смеса од сецкана салама, сирење, шампињони и оригано. Кога ќе се направи истото со сите кори, сето тоа се замотува во ролат, кој од горе се премачкува со многу тенок слој кечап, а потоа се попрскува и со сусам. Истата постапка се применува и со другата половина од корите. Ролатите се печат во добро загреана рерна и кога ќе бидат готови се сечат на малку подебели кругови. Ух, ем спречивме кавга, ем ќе кркаме нешто вкусно!
melpomena kje krkame, ako ti gi isukash korite. (se razbira bez salamata:)
Strelec bravo ma Melpomena... da ne si ti, nema koj da mi gi cita receptive... sekoja ti cest!:) i nemaj gajle... ke najdeme nekoja salama od soja napravena!:)
Sunshine Strelec...alal da ti e za receptov, ama nekako vo pogreshna situacija si ne stavil. Eve ti sabotno pretpladne: Sunshine vika saka pita, OooOo vika saka pica. Sunshine vika super nemora da se tegnat kori, OooOo vika kaj e telefonot od "pizza pizza". Mljac, mljac site srekjni.
Strelec Леле ама домаќини!? Мене сите прсти ми се направија дебели како палци од што се мачам овде рецепти да ви пишувам мавајќи по тастатурава, а тие си нарачуваат готови пици!!! Sunshine, отсега биди права македонска домаќинка и научи го OooOo да тегне кори. А ти за тоа време пушти си некој филм на телевизија да си гледаш!:)
Sunshine retko davaat fudbal, taka da malku vreme pominuvam pred televizor. a za korite, da e zhiv i zdrav NoFrills, "President Choice - Filo Pastry" dobri kori pravat sukani, tegneti, vlecheni, so po nekoe vlakno kosa od mrsen meksikanec shto padnalo, se naogjaat.