Владата склучила штетен договор
Владата склучила штетен договор
OooOo Владата склучила штетен договор со „Мајкрософт“ Владата склучи штетен договор со "Мајкрософтт", кој скапо ќе ги чини македонските граѓани, обвини вчера опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Портпаролот Владимир Ѓорчев рече дека е направен договор вреден четири милиони долари, иако веќе две години има договор со истата фирма од 1,3 милион долари. Партијата обвинува дека голема корист од договорот ќе оствари Јасна Црвенковска, сопруга на премиерот. Владата неодамна склучи договор со ?Мајкрософтт? за легализација на нејзиниот софтвер во државната администрација. - За консултантските услуги на фирмата ?Семосс?, од чии акции една третина има сопругата на премиерот и на фирмата ?Некст-сенсс?, државата за четири години ќе плати уште 1.229.000 долари. Всушност, не се знае што сe платила Владата. Најлошото е што договорот се склучува кога европските земји се откажуваат од програмскиот јазик "Виндоусс" - рече Ѓорчев. ВМРО-ДПМНЕ смета дека државната администрација треба да го користи системот "Линуксс", кој може да се добие бесплатно - Бараме Владата да излезе со информација за тоа што го направиле земјите од регионот во оваа област. Владината комисија за информатичка технологија ја сведе својата работа само на туристички патувања - рече Ѓорчев. Programskiot jazik Windows?? [:D][:D][:D] Sistemot Linux besplaten? [:D][:D][:D] Bi trebal podobro da se informira Gjorchev pred da lupne vakov biser. [:D] Shto se odnesuva do dogovorot shto vladata go skluchila, nema nikakvi detalji objaveno. Kako i da e, kolku i da ne go sakam MicroSoft, nemozheme so piratski operativni sistemi i piratski programi da vlezeme vo Evropa, poshto toa e eden od USLOVITE. Jasno mi e deka MS licencite se UZHASNO skapi za Makedonskiot standard, no zakon za tie raboti koga togash kje morashe da se donese. Znae li nekoj od vas detalji okolu ovoj zakon??
fio Си се најдовте сродни душички :)
StormAngel Gresis fio,i toa duboko.[:D]
f9 ...da se vrtime na temava,koj toa budala se pazarila na nivo od vlada za cena od 600 $po paket,pitanje je sada. Avstralija -vladata i shkolite se na linux,nz beshe na machintosh i vidoa sho trici izedoa i sega se na linux so pc.
Thunder from down under
quote:
Originally posted by f9
...da se vrtime na temava,koj toa budala se pazarila na nivo od vlada za cena od 600 $po paket,pitanje je sada. Avstralija -vladata i shkolite se na linux,nz beshe na machintosh i vidoa sho trici izedoa i sega se na linux so pc.
so zborvis be coek koj skoli se na linux? jas imam studirano Information Technology , nikade linux ne sretnav haos ke bidit ako imat linux, namesto nastava da se drzi ke treba da se treniraat studentite kako da go koristat linux i toa preku cel semestar , godina po godina, lugeto se naviknati na microsoft i nikoja organizacija pametna ne bi se prefrlila od taa pricina zosto treba da gi treniraat korisnicite NOT FEASIBLE AT ALL !!! smart companies will do a feasibility report and will conclude that is not worth changining
OooOo Go prochitav postot ushte ednash shto go ostaviv pogore i zaboraviv da doobjasnam nekoi raboti. Mnogu lugje vo Makedonija i Svetot "FREE SOFTWARE" go tolkuvaat pogreshno, isto kako i G-dinot Gjorchev. Eve objasnuvanje za toa "free" od oficijalniot sajt na [url="http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.html"]GNU.ORG[/url] ``Free software'' is a matter of liberty, not price. To understand the concept, you should think of ``free'' as in ``free speech,'' not as in ``free beer.'' Free software is a matter of the users' freedom to run, copy, distribute, study, change and improve the software. More precisely, it refers to four kinds of freedom, for the users of the software: The freedom to run the program, for any purpose (freedom 0). The freedom to study how the program works and adapt it to your needs (freedom 1). Access to the source code is a precondition for this. The freedom to redistribute copies so you can help your neighbor (freedom 2). The freedom to improve the program, and release your improvements to the public, so that the whole community benefits (freedom 3). Access to the source code is a precondition for this.
marko_polog Ti mozes slobodno kako i dosega sto citam da gi napadjas VMRO-DPMNE, no barem koga gi kritikuvas so vakvi gluposti nemoj samo da pravis kopi i toa sto tebe ti odgovara nego napravi kopi od celiot link. Poslem koga ke go procitas slednoto ako uste ne ti e jasno sto se slucuva onda stvarno ne te interesira vistinata. A So kakva Vlada ti batka se gordees, se sobrava Yugoslovenite Komunisti i ajde ke gi zememe so nas i UCKite, Srbite, Turcite, Romite, Bosnjaci, Vlasi i ke napravime edna koalicija na Bratstvo Edinstvo demek "Za Makedonija", I poslem edna godina ajde kazi mi nekoj pozitiven rezultat od ovaa Vlada sto vide Makedonecot? Ajde eve pocni so Ekonomijata, pa poslem moze da prodolzis so Federalizacija na Makedonija itn.. ВМРО-ДПМНЕ смета дека Договорот што Владата го склучи со „Мајкрософт“ за пакетот оперативни системи „Виндоус“ е нетранспарентен и штетен за државата. Како што истакна на денешната прес-конференција портпаролот Владимир Ѓорчев, Договорот, вреден четири милиони долари, треба да го плаќаат македонските граѓани, а во ниту еден дел не е прецизирано точно за што и како ќе бидат наменети тие пари. „Освен тоа, легализацијата на софтверот е веќе еднаш платена со 1,3 милиони долари, па не е јасно зошто сега се плаќаат 4 милиони долари“, дополни Владимир Ѓорчев. Во повеќе земји од регионот, како на пример владите на Словенија и Хрватска платиле значително помала сума за пакетот што го презеле. Контактите кај нив биле со компанијата „Мајкрософт“ и со нивни преставници во овие земји, е не со посредници како што е случајот со Македонија. Според Ѓорчев, европските држави настојуваат да ја минимизираат или да се дистанцираат од употребата на „Виндоус“ и да се преориентираат кон некои други софтверски решенија, како што е „Линуксот“, кој спаѓа во слободен софтвер, и за разлика од скапиот „Виндоус“ е бесплатен. „Македонија треба да се стреми кон легализацаија на софтверот, тоа не е спорно, но Владата треба да излезе со компаративна анализа за тоа што направиле земјите од регионов со ваквиот вид договори, а што направила Македонија“, вели портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ. Зоран Трајчевски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, соопшти дека составен дел од договорот се и дополнителните трошоци за консултантски услуги за следните четири години кои чинат 42 долари плус ДДВ по компјутер годишно, но не помалку од 6.200 компјутери. На ваков начин годишно Владата ќе плаќа уште дополнителни 307.000 долари, а за четири години таа сума изнесува 1.229.000 долари. „Во споредба со ова излегува смешна бесплатната обука што ќе ја врши 'Мајкрософт', а за која ќе бидат ангажирани фирми од државава. Прашањето е како се одбрани токму 'Семос' и 'Некст сенс', фирма која произлегува од 'Семос' со заминувањето на неколку луѓе, а сопругата на премиерот, Јасна Црвенковска токму во 'Семос' има една третина од акциите“, истакна Трајчевски. Тој соопшти дека во 2002 година, пред влегувањето на Македонија во Светската трговска организација, Владата на Македонија потпишала договор за легализација на софтверот на „Мајкрософт“ во државната администрација. Во Договорот уште стои дека покрај преводот што ќе се обезбеди во иднина на оперативните системи ХП и Офице ХП, соодветно ќе се преведуваат и сите наредни верзии на овие системи. „Доколку договорот не се продолжи по 2007 година 'Мајкрософт' нема да доставува македонски верзии на наведените продукти. Се работи за невидена ароганција и лош резултат на нашите преговарачи“, рече Ѓорчев. Тој информира дека на 26 овој месец, кога во Даблин ќе се поднесува официјалната апликација за влез во ЕУ, како претставник од нивната партија во македонската делегација ќе учествува Живко Попов, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.
sapeski Германија и уште неколку земји се откажаа од Microsoft, администрацијата се префрли комплетно на Open Source.
Thief Линукс = ДОС! Без графичкиот интерфејс, тоа е тоа! Значи, јас не можам да сфатам како „многу паметните и упатени“ во компјутери го претпочитаат тој оперативен систем и зошто Виндоус е полош!? За бесплатноста веќе образложи ОооОо... дури, понудата на Линукс (прифатената!) за Минхен е поскапа од онаа на Мајкрософт!
OooOo Sapeski FREE OPEN SOURCE DA. FREE SOFTWARE NE. Pravi razlika. Za toa go ostaviv pojasnuvanjeto. :) Chitav za toa deka del od Evropskite zemji se prefrlile na unix-like sistemite samo poradi open source-ot, ne poradi troshocite. Btw sakash da mi kazhesh deka Germanija nema doneseno zakon protiv piraterijata?? Thief, i linux-ot ima grafichki interface i toa mnogu ubav :) Ne e rabotata do interface-ot :) Da ne go opteretuvam forumov so ogromni sliki so screenshots eve ti eden [url="http://www.nordicos.org/programs/all/gnome/screenshot-l.png"]primer[/url] da vidish.
Strelec se cudam zosto ozonce seuste ne se javi vo odbrana na linux-ot!!! garant ke go ima naskoro!:)
ozonce
quote:
Originally posted by Thief
Линукс = ДОС! Без графичкиот интерфејс, тоа е тоа! Значи, јас не можам да сфатам како „многу паметните и упатени“ во компјутери го претпочитаат тој оперативен систем и зошто Виндоус е полош!? За бесплатноста веќе образложи ОооОо... дури, понудата на Линукс (прифатената!) за Минхен е поскапа од онаа на Мајкрософт!
Smeshka gOOOOOOlema smeshka axaxaxaxxaxa ne mozam da se iznasmeam LoL fala ti batka sho me iznasmea axaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa Daj mi adresa ke ti ispratam po poshta Suse personal i posle ke diskutirame ili mandrake so KDE na makedonski I na kraj Linux si e Linux!! Sigurno nemashe da koshta 4 milioni $ ako vladata odeshe so Linux, a da ne zboruvam za stabilnosta, moznosta, sigurnosta...
Thief Ок, де...споредбата ми беше дека кога ќе ставиш интерфејс, пак добиваш виндоус, а без нео имаш ДОС [:D] (карикирам!).
Thief Озонче: не брани непто што не може да се одбрани: Линукс не е за секого, ти дава простор да одбереш што сакаш и да чепкаш повеќе по него од Виндоусот, ама кажи ми барем една предност, освцен овие?! НЕМА!
ozonce :) abe ti eam mt.net ti eam katastrofa e mnogu kasnam
OooOo
quote:
Originally posted by marko_polog
Ti mozes slobodno kako i dosega sto citam da gi napadjas VMRO-DPMNE, no barem koga gi kritikuvas so vakvi gluposti nemoj samo da pravis kopi i toa sto tebe ti odgovara nego napravi kopi od celiot link.
marko_polog, niti imav namera so postov da gi napagjam VMRO-DPMNE niti imashe neshto povekje da se pastira. Toa shto napraviv paste beshe prevzemeno od dnevnik.com.mk i mozhesh i sam da go pogledash linkot [url="http://int.dnevnik.com.mk/defaultf6e5.html?pBroj=2378&stID=29171"]TUKA[/url] i da vidish deka cel tekst sum go pastiral BEZ CENZURA!
quote:
Poslem koga ke go procitas slednoto ako uste ne ti e jasno sto se slucuva onda stvarno ne te interesira vistinata. A So kakva Vlada ti batka se gordees, se sobrava Yugoslovenite Komunisti i ajde ke gi zememe so nas i UCKite, Srbite, Turcite, Romite, Bosnjaci, Vlasi i ke napravime edna koalicija na Bratstvo Edinstvo demek "Za Makedonija", I poslem edna godina ajde kazi mi nekoj pozitiven rezultat od ovaa Vlada sto vide Makedonecot? Ajde eve pocni so Ekonomijata, pa poslem moze da prodolzis so Federalizacija na Makedonija itn..
Jas naglasiv deka i pored toa shto licencite se skapi za Makedonskiot pazar (poradi ekonomijata) takov zakon koga-togash kje se doneseshe. A smeshno mi beshe shto Gjorchev se izjasnuva so nekoj kompjuterski izrazi, a ustvari chovek shto malku e upatev vo informatikata kje vidi deka toa se ustvari NEVIDENI BISERI [:D] Toa mi beshe poentata na celiot post :) Mozhda trebashe postov da go staam pod forumot za vicevi i smeshni raboti :))
ozonce
quote:
Originally posted by Thief
Озонче: не брани непто што не може да се одбрани: Линукс не е за секого, ти дава простор да одбереш што сакаш и да чепкаш повеќе по него од Виндоусот, ама кажи ми барем една предност, освцен овие?! НЕМА!
vaka u kratki crti oti mt.net e spor i pochnav da se nerviram: prvo, neznam sho ste se isplashile od Linux, kako da e horor film, imash normalna instalacija , imash dobri help fileovi, lesno se podesuva koga e vo prashanje domashna upotreba, vtoro, znam deka koristish windows i mislish deka seto drugo e sranje ili teshko, no ne e taka, probaj so tvojata prva instalacija na linux (bilo koj) ke se uverish vo sprotivnoto, treto imash kompletna lokalizacija na makedonski, toa e eden gggglem plus chetvrto abe probaj ke vidish... Linux e zakon, ama nema dupki u zakonot :) [:D][:D] I na kraj nemoj da sporeduvash babi i zabai :)) i fala ushte ednash sho me iznasmea :)))
OooOo
quote:
Originally posted by ozonce
I na kraj Linux si e Linux!! Sigurno nemashe da koshta 4 milioni $ ako vladata odeshe so Linux, a da ne zboruvam za stabilnosta, moznosta, sigurnosta...
Ozonce, toa e vekje druga tema za koj OS e podobar windows ili linux. Donekade se slozhuvam so tebe, ali ne celosno. Samo razmisli kolku e lesno (chitaj teshko) da nauchish obichen sluzhbenik shto NIKOGASH ne rabotel na kompjuter i shto prvpat se zapoznava so kompjuteri, da go sednesh na linux? Prvo trgni od troubleshooting pa nataka. Ajde da otvorime tema okolu windows/linux prepucavanja. Temata ja otvoriv [url="http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=5041"]TUKA[/url]
ozonce ok
OooOo go nema marko nash od polog da prokomentira malku [;)]
Strelec go ima na drug topic!:)
OooOo neshto ne mu se "viGJavaT" [:)]
StormAngel Btw dodeka ovoj dogovor e sklucen vladata,t.e Minisiterstvoto za Ekonomija podgotvuva nov predlog zakon vo koi ke se zbori za vremeto na rabotenje na ugostitelskite objekti vo drzavava.Spored moe mislenje,dobar i na vreme zakon.[;)]
marko_polog Makedonija vo EU hahahaha,Uslovi za vlez vo Evropa hahahaha, Kako sekojpat vo Istorijata taka i sega sekoj eden se izigrava so Makedonija se dodeka ne mu tekne na Makedonecot da zeme puska vo race i sam da si ja obezbedi idninata, da beva site nashi heroji od minatoto Izrodi kako vas dvajca sigurno do sega imeto Makedonija ne bi postoelo a kamo li drzava da imame. Uslovi za vlez vo Evropa barave i Tenkovite T-55 da se unistat, a clenki kako Polska i Latvia uste gi koristat tie tenkovi vo nivniot arsenal, i sto utre ako pak pukne vo Makedonija, ke i pomogne Evropa na Makedonija kako vo 2001 neli? Mora vie da svatite deka ovija dogovori kako Ohridskiot, Dejtonskiot, Kumanovskiot se sve privremeni i se uste nisto ne e reseno vo Bosna, Srbija, Kosovo i Makedonija. Nemoj da se pravite budali so sila za nekoj si izmisleni Uslovi na Evropa sto nekoj vo Makedonija se bogati od taa selska propaganda.
Strelec
quote:
Originally posted by marko_polog
...se dodeka ne mu tekne na Makedonecot da zeme puska vo race i sam da si ja obezbedi idninata.
imas sreka sto si sitna riba, poshto na sekoj onoj sto nesto znachi vo ovaa drzava, a razmisluva kako tebe, eden den ke mu izvrsat precek na aerodromot vo Hag...
quote:
Originally posted by marko_polog
Nemoj da se pravite budali so sila...
e ti si tuka vo prednost... nie mora sila da upotrebime, a ti za istiot ishod voopsto ne moras nitu trud, nitu sila da upotrebis... samo odnesuvaj si se prirodno!
marko_polog Ti sve si "druze Yugoslovence" samo Makedonec ne si, znaci Makedoncite bile za vo Hag a UCK za na Vlast. Koga ke gi pratat Ali Ahmeti i Menduh Thaci vo Hag? E zaboraviv de oni bile "Borci za Covekovi Prava" Makedonija ke ja ima samo koga ke se protera do posleden Izrod Komunjar kako tebe i bracata vasi UCK.
Strelec
quote:
Originally posted by marko_polog
...znaci Makedoncite bile za vo Hag a UCK za na Vlast.
abe lud coveku, ne bidi tolku plitok i ne se brukaj ovde poshto site te citaat... koj ti rekol i koj ti spomnal deka samo makedoncite treba da odat vo Hag??? duri i ke ti recam deka odgovornosta na albanskite ekstremisti vo toa sto se slucuvase vo izminatiov period e so pogolema specificna tezina zaradi faktot sto tokmu tie ja zapocnaa vojnata vo Makedonija... ne znam dali sum proizvod na nekakva reinkaracija i dali sum imal nekogas vo minatoto nekoj drug zivot, no za ovoj zivot ti tvrdam deka NIKOGAS ne sum zastanal vo odbrana na ekstremistite od UCK... ponatamu, NIKOGAS ne sum rekol deka vinovnicite od UCK (ili od ONA) ne treba da odgovaraat za nedelata sto gi izvrsile vo Makedonija!!! no vaka kako sto te citam, sto e toa sto tebe te pravi poinakov vo odnos na niv??? NISTO!!! abe poloski, mora mnogu gorcina i omraza da imas vo sebe stom neprekinato na site ovde im gi isprevrtuvas zborovite i krajno nelogicno im gi tolkuvas stavovite!?
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
NIKOGAS ne sum rekol deka vinovnicite od UCK (ili od ONA) ne treba da odgovaraat za nedelata sto gi izvrsile vo Makedonija!!!
Ova za nedelata zborish, a zashto ne gi spomna petokot i sabotata? A?
marko_polog
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by marko_polog
...znaci Makedoncite bile za vo Hag a UCK za na Vlast.
abe lud coveku, Pisuvaj na Makedonski, tie Srpski zborovi mozes koga si vo drustvo so tvoite. ne bidi tolku plitok i ne se brukaj ovde poshto site te citaat... koj ti rekol i koj ti spomnal deka samo makedoncite treba da odat vo Hag??? Gledam daka davas poddrska na taa Institucija, samo kazi mi ti dali si slep? Koja e porakata na Hag, Milosevic bil za vo Hag a Thaci "Borec za Covekovi pravila", sega Boskovski bil za vo Hag a Ahmeti "Borec za Covekovi Prava", a dali ti si normalen da veruvas vo Hag? Toa e samo politicki pritisok na sekoj eden sto ke se sprotistavi na Amerika i so Hag se dava legimitet na nivnata poddrska kon Teroristite UCK. duri i ke ti recam deka odgovornosta na albanskite ekstremisti vo toa sto se slucuvase vo izminatiov period e so pogolema specificna tezina zaradi faktot sto tokmu tie ja zapocnaa vojnata vo Makedonija... Kako prvo UCK e Teroristicka Organizacija i neli do vcera vo State Department se vodese taka, Nikojpat nema da vidis UCK lider/komandant osuden vo Hag, ne mozes da osudis nekoj sto mu davas celosna poddrska. ne znam dali sum proizvod na nekakva reinkaracija i dali sum imal nekogas vo minatoto nekoj drug zivot, no za ovoj zivot ti tvrdam deka NIKOGAS ne sum zastanal vo odbrana na ekstremistite od UCK... ponatamu, NIKOGAS ne sum rekol deka vinovnicite od UCK (ili od ONA) ne treba da odgovaraat za nedelata sto gi izvrsile vo Makedonija!!!
Siptarite UCK Teroristi nema NIKOGAS da odgovaraat za nisto, samo ke bidat nagraduvani, ti mozes da se nadevas kolku sakas, bidi realen. no vaka kako sto te citam, sto e toa sto tebe te pravi poinakov vo odnos na niv??? NISTO!!! Bravos, mislam drugo nema sto da citam od tebe, koga gi stavas Makedoncite na isto nivo so UCK i koga samiot ne mozes da svatis sto e agresor i sto e branitel, onda mozam samo da te zalam. abe poloski, mora mnogu gorcina i omraza da imas vo sebe stom neprekinato na site ovde im gi isprevrtuvas zborovite i krajno nelogicno im gi tolkuvas stavovite!? Imam golema omraza normalno, vo moeto rodno Tetovo sekoj den se vrsi Etnicko Cistenje bez eden glas da se slusne od SDSM, a za zal 80% Tetovcani glasava tokmu za niv, a ne go dadova svojot glas da bidat proterani od Tetovo, isto taka go gledam odnosot na Amerika i EU kon Makedoncite vo ovoj region isto taka i vo Kumanovsko i Skopska Crna Gora. Ti posebno EDNAS NE SI KAZAL na ovoj forum sto mislis e potrebno od Vlasta i narodot za da prosperira Makedonija, dali da prodolzi kako poslednava godina ili da prezeme nesto vo nivni race. Zosto ako prodolzime kako 2003, nema da ostane 1 Makedonec vo Tetovo za nekolku godini.
Gazment
quote:
Originally posted by marko_polog
Ti mozes slobodno kako i dosega sto citam da gi napadjas VMRO-DPMNE, no barem koga gi kritikuvas so vakvi gluposti nemoj samo da pravis kopi i toa sto tebe ti odgovara nego napravi kopi od celiot link. Poslem koga ke go procitas slednoto ako uste ne ti e jasno sto se slucuva onda stvarno ne te interesira vistinata. A So kakva Vlada ti batka se gordees, se sobrava Yugoslovenite Komunisti i ajde ke gi zememe so nas i UCKite, Srbite, Turcite, Romite, Bosnjaci, Vlasi i ke napravime edna koalicija na Bratstvo Edinstvo demek "Za Makedonija", I poslem edna godina ajde kazi mi nekoj pozitiven rezultat od ovaa Vlada sto vide Makedonecot? Ajde eve pocni so Ekonomijata, pa poslem moze da prodolzis so Federalizacija na Makedonija itn.. ВМРО-ДПМНЕ смета дека Договорот што Владата го склучи со „Мајкрософт“ за пакетот оперативни системи „Виндоус“ е нетранспарентен и штетен за државата. Како што истакна на денешната прес-конференција портпаролот Владимир Ѓорчев, Договорот, вреден четири милиони долари, треба да го плаќаат македонските граѓани, а во ниту еден дел не е прецизирано точно за што и како ќе бидат наменети тие пари. „Освен тоа, легализацијата на софтверот е веќе еднаш платена со 1,3 милиони долари, па не е јасно зошто сега се плаќаат 4 милиони долари“, дополни Владимир Ѓорчев. Во повеќе земји од регионот, како на пример владите на Словенија и Хрватска платиле значително помала сума за пакетот што го презеле. Контактите кај нив биле со компанијата „Мајкрософт“ и со нивни преставници во овие земји, е не со посредници како што е случајот со Македонија. Според Ѓорчев, европските држави настојуваат да ја минимизираат или да се дистанцираат од употребата на „Виндоус“ и да се преориентираат кон некои други софтверски решенија, како што е „Линуксот“, кој спаѓа во слободен софтвер, и за разлика од скапиот „Виндоус“ е бесплатен. „Македонија треба да се стреми кон легализацаија на софтверот, тоа не е спорно, но Владата треба да излезе со компаративна анализа за тоа што направиле земјите од регионов со ваквиот вид договори, а што направила Македонија“, вели портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ. Зоран Трајчевски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, соопшти дека составен дел од договорот се и дополнителните трошоци за консултантски услуги за следните четири години кои чинат 42 долари плус ДДВ по компјутер годишно, но не помалку од 6.200 компјутери. На ваков начин годишно Владата ќе плаќа уште дополнителни 307.000 долари, а за четири години таа сума изнесува 1.229.000 долари. „Во споредба со ова излегува смешна бесплатната обука што ќе ја врши 'Мајкрософт', а за која ќе бидат ангажирани фирми од државава. Прашањето е како се одбрани токму 'Семос' и 'Некст сенс', фирма која произлегува од 'Семос' со заминувањето на неколку луѓе, а сопругата на премиерот, Јасна Црвенковска токму во 'Семос' има една третина од акциите“, истакна Трајчевски. Тој соопшти дека во 2002 година, пред влегувањето на Македонија во Светската трговска организација, Владата на Македонија потпишала договор за легализација на софтверот на „Мајкрософт“ во државната администрација. Во Договорот уште стои дека покрај преводот што ќе се обезбеди во иднина на оперативните системи ХП и Офице ХП, соодветно ќе се преведуваат и сите наредни верзии на овие системи. „Доколку договорот не се продолжи по 2007 година 'Мајкрософт' нема да доставува македонски верзии на наведените продукти. Се работи за невидена ароганција и лош резултат на нашите преговарачи“, рече Ѓорчев. Тој информира дека на 26 овој месец, кога во Даблин ќе се поднесува официјалната апликација за влез во ЕУ, како претставник од нивната партија во македонската делегација ќе учествува Живко Попов, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.
Jas kako dobar albanec na forumov te proglasuvam zaglup vmro-ovca i toa poloshka. Mirpavshim
marko_polog Ti ne znaes deka dobar Siptar e samo Mrtov Siptar? A toa vase gnasno pleme nema taka lesno da pomine, toa da bides 100% siguren.
fio Јао мени! Па ти ептен го возиш филмот а
Strelec јас засега само го загревам возилото, а возењето допрва следува!!! fio сине, не ме сфаќај многу сериозно... јас малкуцка ќе го толерирам Gazment (ама само малкуцка), но тебе многу повеќе... ти можеш и на глава да ми се качиш и збор нема да ти речам!:)
Thunder from down under
quote:
Originally posted by OooOo
Go prochitav postot ushte ednash shto go ostaviv pogore i zaboraviv da doobjasnam nekoi raboti. Mnogu lugje vo Makedonija i Svetot "FREE SOFTWARE" go tolkuvaat pogreshno, isto kako i G-dinot Gjorchev. Eve objasnuvanje za toa "free" od oficijalniot sajt na [url="http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.html"]GNU.ORG[/url] ``Free software'' is a matter of liberty, not price. To understand the concept, you should think of ``free'' as in ``free speech,'' not as in ``free beer.'' Free software is a matter of the users' freedom to run, copy, distribute, study, change and improve the software. More precisely, it refers to four kinds of freedom, for the users of the software: The freedom to run the program, for any purpose (freedom 0). The freedom to study how the program works and adapt it to your needs (freedom 1). Access to the source code is a precondition for this. The freedom to redistribute copies so you can help your neighbor (freedom 2). The freedom to improve the program, and release your improvements to the public, so that the whole community benefits (freedom 3). Access to the source code is a precondition for this.
sloboden sakas da kazis a ne besplaten :)
fio
quote:
Jas kako dobar albanec na forumov te proglasuvam zaglup vmro-ovca i toa poloshka. Mirpavshim
Во неколку прилики Газмент пишува одредени работи на албански, дали е тоа дозволено? Доколку е, јас ќе го искористам правото сите мои постови да ги пишувам на србски, бугарски и сл.
Strelec prviot post na Gazment bese dve tretini na albanski i togas bese opomenat i mu bea kazani pravilata od ovoj forum... od toj moment Gazment se pridrzuva kon praviloto da komunicira na forumov samo na makedonski ili angliski jazik... eventualnata upotreba na eden-dva 'poinakvi' zbora za mene e prifatlivo, osobeno koga se raboti za pozdrav ili nesto slicno... smetam deka reakcijata na fio e motivirana od negovata averzija kon albanskiot jazik, bidejki ne veruvam deka bi reagiral dokolku procitase na primer eden italijanski pozdrav 'Ciao'... ako treba da bideme tolku strogi, togas sigurno bi reagirale i na signatureto na fio kade sto stoi 'omladinac', a ne 'mladinec'... znachi, se' dodeka ne se stekne vpecatok deka se ima namera da se zloupotrebuva forumov, podgotveni sme na sekakva tolerancija! hvala na paznji!
Gazment
quote:
Originally posted by Strelec
јас засега само го загревам возилото, а возењето допрва следува!!! fio сине, не ме сфаќај многу сериозно... јас малкуцка ќе го толерирам Gazment (ама само малкуцка), но тебе многу повеќе... ти можеш и на глава да ми се качиш и збор нема да ти речам!:)
Nemash popametna rabota...:)nemash potreba da sum ti 'tovar'pa da kalkulirash so moite postovi i da gleash koa sum za toleriranje, a koa ne!:) Nema potreba od cuvar ili 'glas na sovesta'na forumov ako ima freedom of speech. Later:)
slasa
quote:
Originally posted by Gazment
quote:
Originally posted by Strelec
јас засега само го загревам возилото, а возењето допрва следува!!! fio сине, не ме сфаќај многу сериозно... јас малкуцка ќе го толерирам Gazment (ама само малкуцка), но тебе многу повеќе... ти можеш и на глава да ми се качиш и збор нема да ти речам!:)
Tebve jasa ke ti e deram kozinkata pa i pod kamen da se skries [}:)] Nemash popametna rabota...:)nemash potreba da sum ti 'tovar'pa da kalkulirash so moite postovi i da gleash koa sum za toleriranje, a koa ne!:) Nema potreba od cuvar ili 'glas na sovesta'na forumov ako ima freedom of speech. Later:)
Thunder from down under ti be ljocke kakov freedom of speaeh baras? pisuvaj na makedonski sto sakas nikoj ne ti brani, ke imas freedom of speech kako razbiras freedom of speech koga nikoj ne te razbira slave ako e tamu svedska daj prosetajgo nekade
mikael
quote:
Originally posted by Thunder from down under
ti be ljocke kakov freedom of speaeh baras? pisuvaj na makedonski sto sakas nikoj ne ti brani, ke imas freedom of speech kako razbiras freedom of speech koga nikoj ne te razbira slave ako e tamu svedska daj prosetajgo nekade
ne bre Goce pizda nekoja od Makedonija se javuva slave ke go derit nego na zivo ke go najde kade i da e
Strelec
quote:
Originally posted by Gazment
Nemash popametna rabota...:)nemash potreba da sum ti 'tovar'pa da kalkulirash so moite postovi i da gleash koa sum za toleriranje, a koa ne!:) Nema potreba od cuvar ili 'glas na sovesta'na forumov ako ima freedom of speech. Later:)
Gazment... gledaj si ja covek sojata rabota... so konfrontacii samo predizvikuvas revolt kaj lugjevo ovde... te sledam i gledam deka ubavo si se zabavuvas, pa neka bide taka i ponatamu... ona za koe sto sum jas platen, jas ke go mislam!:)
Gazment
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Gazment
nemash potreba da sum ti 'tovar'pa da kalkulirash so moite postovi i da gleash koa sum za toleriranje, a koa ne!:)
Gazment... gledaj si ja covek sojata rabota... so konfrontacii samo predizvikuvas revolt kaj lugjevo ovde... te sledam i gledam deka ubavo si se zabavuvas, pa neka bide taka i ponatamu... ona za koe sto sum jas platen, jas ke go mislam!:)
Nema vrska...Gledaj pogore kako se palat lugevo...:)))))) makedonska rabota:)
melpomena Gazment idi istushiraj se i restrikcija za voda da ne vi vovedat:)))))))))))))))))
Gazment
quote:
Originally posted by slasa
quote:
Originally posted by Gazment
quote:
Originally posted by Strelec
јас засега само го загревам возилото, а возењето допрва следува!!! fio сине, не ме сфаќај многу сериозно... јас малкуцка ќе го толерирам Gazment (ама само малкуцка), но тебе многу повеќе... ти можеш и на глава да ми се качиш и збор нема да ти речам!:)
Tebve jasa ke ti e deram kozinkata pa i pod kamen da se skries [}:)] Nemash popametna rabota...:)nemash potreba da sum ti 'tovar'pa da kalkulirash so moite postovi i da gleash koa sum za toleriranje, a koa ne!:) Nema potreba od cuvar ili 'glas na sovesta'na forumov ako ima freedom of speech. Later:)

cccc, vo godini covek vakvi postovi da pishuva[:D] Sramota! Mir[8D]
Gazment
quote:
Originally posted by melpomena
Gazment idi istushiraj se i restrikcija za voda da ne vi vovedat:)))))))))))))))))
Sreden sum za denes[:D]
melpomena
quote:
Originally posted by Gazment
quote:
Originally posted by melpomena
Gazment idi istushiraj se i restrikcija za voda da ne vi vovedat:)))))))))))))))))
Sreden sum za denes[:D]
fin...zgoden...neophoden...a?[8D]
Gazment
quote:
Originally posted by melpomena
quote:
Originally posted by Gazment
quote:
Originally posted by melpomena
Gazment idi istushiraj se i restrikcija za voda da ne vi vovedat:)))))))))))))))))
Sreden sum za denes[:D]
fin...zgoden...neophoden...a?[8D]
Te molam nemoj vakov muabet! Im ja rasipuvame temata za Microsoft[:D]
StormAngel Go citam Gazment od pocetokot na negovite postovi tuka...na pocetokot mi se cinese kako covek koj sto ne znae dva zbora makedonski da svrze...sega cel film mi odi naopaku...on imal i te kakov izbor na zborovi i znae nesta koi sto retko luge gi znaat. hmmmm...cudno e ili mene mi se cini taka...ili koj potocno se krie pod Gazment[?][:D]
Gazment
quote:
Originally posted by bluehim
Go citam Gazment od pocetokot na negovite postovi tuka...na pocetokot mi se cinese kako covek koj sto ne znae dva zbora makedonski da svrze...sega cel film mi odi naopaku...on imal i te kakov izbor na zborovi i znae nesta koi sto retko luge gi znaat. hmmmm...cudno e ili mene mi se cini taka...ili koj potocno se krie pod Gazment[?][:D]
Gazment e eden decko od Tirana. Magistrira pravo na University of Tirana. Diplomiral na Tetove University.Se nadevam ne navleguvash dlaboko vo moite postovi, kako nekoi na pr[:D]
StormAngel Panta Rei Gazment. Nemam potreba od dlaboko navleguvanje vo tvoite postovi...Ionaka poveketo se premnogu plitki.[:D]
Gazment
quote:
Originally posted by bluehim
Panta Rei Gazment. Nemam potreba od dlaboko navleguvanje vo tvoite postovi...Ionaka poveketo se premnogu plitki.[:D]
smart guy[8D] can't fool u[;)] cheers
StormAngel Bottoms up.[:D]
f9 So ti zborish be,Avstraliskata vlada od lani e na Linux,pola serveri vo svetov se na Linux,Apache e NO1,Brazil odi celosno na Linux,Germanija isto,od godinava Paris e na Linux http://www.silicon.com/hardware/desktops/0,39024645,39118350,00.htm Microsoft go gubi pazarot i vo SAD veke svakaat deka dojde vremeto da mu se kaze zbogum na Bill...IBM imashe tajno memo koe procuri vo javnosta deka kompanijata treba da se prestruktuira kon linux.#10;Kolku sto znam Skolite vo Avstralija finansirani od vladata celosno ke se opremaat vo ovaa i narednite godini so Linux.Vo Azija ovaa godina e pocetna i linuxot stom se probie vo kina http://www.silicon.com/hardware/desktops/0,39024645,39117198,00.htm ochekuvaj pc so linuks na pazar.A za toa so mislish deka e tezok odi na ovaa strana i prochitaj= http://www.silicon.com/hardware/desktops/0,39024645,39118341,00.htm
OooOo i pored cel toj linux pak 90% od pazarot rabotat na microsoft. Chudna rabota e ova. [:D]
ozonce :)