Makedonija - BiH
Makedonija - BiH
GoDsHaNd Da vidime shto ke ispadne
OooOo Ne ja gleav. Ja pratev na livescore.com :)
GoDsHaNd Taka beshe shema. Konecno i nie da pobedime:)
marko_polog Hristov nikojpat nema da bide toj igrac sto site se nadevavme poradi povredite, Sakiri vece e vo godini, taka da imame dosta prijatelski natprevari do Septemvri koga ke pocnat Kvalifikacii za Svetsko i treba Kanatlarovski redovno da go zima Ace Stojkov vo A-timot, ne mi e jasno zosto uste igra Stojkov za mladiot tim koga protiv Turcite lani bese najdobar na teren. Treba na site prijatelski da igraat zaedno Pandev, Stojkov, Cadikovski i Naumoski tie se idninata na nasiot napad, A Odbranata e solidna.
StormAngel Moja prognoza e 0-2 golovi.[:)]
MissHell Jas mislam deka nogu mislime na vakvi stvari sho ne trebit ni da pomislime posho nemat da bidat kako sho kje pomislime pa na kraj mislenjeto bilo nedobro mislenje..
StormAngel Da se nadevame deka ke gi pobedime.[:)]
a-pin-dim jas mislam ke gubime :o)
StormAngel Jas mislam deka ke pobedime.[;)]
Strelec jas mislam deka e neizvesno!
Rommel- Jas mislam... deka nisto ne mislam...
GoDsHaNd Jas mislam X ke ispadne ovaa...
deni jas mislam deka se ligavite
StormAngel СЕЛЕКТОРОТ КАНАТЛАРОВСКИ И КАПИТЕНОТ НА Б И Х, КОЊИЌ, НА ВЧЕРАШНИОТ ПРЕС ВО 'АЛЕКСАНДАР ПАЛАС' НАЈАВИЈА: ФАЈТЕРСКИ ФУДБАЛ НА 'ГРАДСКИ' Шумуликоски и дефинитивно отпадна, а Пандев нема никаква повреда. Коњиќ 'стравува' од Шаќири и Седлоски и посакува ефикасност како на последниот дуел во Сараево, кој заврши со ефектни 4:4 Утре, со почеток во 18 часот националниот тим на Македонија го игра првиот контролен меч како домаќин во оваа година. По успешната турнеја во Кина 'црвено-жолтите' ќе се судрат со стариот пријател и голем должник селекцијата на Б и Х. Во досегашните три дуели двапати ремизиравме и еднаш загубивме, и тоа во Зеница пред 3 години кога наш селектор беше токму Канатларовски. Со желба за одмазда и со надеж дека ќе ја забележиме првата победа во оваа година нашиот стратег влегува во утрешниот меч со речиси нов состав од оној кој ги одигра последните две средби. 'Утрешниот меч е убав тест на кој ќе одиме на победа. На располагање ги имаме речиси сите интернационалци со исклучок на Шумуликоски, кој и дефинитивно не доаѓа, а Пандев нема никаков проблем со повреда. Сите кои се повикани ќе играат', кажа селекторот Канатларовски на вчерашниот прес во 'Александар Палас'. На средбата со медиумите не се појави неговиот колега Блаж Слишковиќ, кој во Скопје дојде вчера околу 17 часот. Сепак, свој коментар во пресрет на дуелот со Македонија дадоа капитенот Коњиќ и помошникот на Слишковиќ, Влатко Главаш. 'Од македонските фудбалери ги познавам Шаќири и Седлоски и станува збор за извонредни играчи. Тука, во Скопје сме одлично примени и се чувствуваме како дома. Верувам дека утрешниот меч ќе биде одличен тест за двете селекции. Мислам дека ќе има фајтерски фудбал затоа што двете селекции се борбени. За тоа говори и резултатот, 4:4, на нашиот последен меч во Сараево', напомена Мирсад Коњиќ, фудбалерот на Ковентри и дефанзивецот кој ја носи капитенската лента на селекцијата на Б и Х. Токму овој играч ни пресуди во Зеница кога ни даде гол во 90. минута и беше креатор на единствената победа на Б и Х над Македонија. Босанците во десетгодишната историја имаат одиграно најмногу тест средби токму против Македонија. Тие се надеваат на успех и утре на 'Градски' иако и ние имаме сили и адути за полн погодок во четвртиот обид против Б и Х. ПРОБЛЕМ СО ГОЛМАНИТЕ Канатларовски на вчерашната средба во 'Александар Палас' посочи еден проблем со кој се соочува. Станува збор за проблемите со Петар Милошевски и Јане Николоски.'Милошевски не брани во Малатиа, а Николоски поради проблемите во клубот не тренира неколку дена. Токму голманската позиција е наш најголем проблем во овој период', истакна селекторот, кој напомена дека Милошевски и Николоски ќе бранат по 45 минути. СТАВРЕВСКИ И ЈАНЧЕВСКИ ДЕНЕС НА 'ЃОРЧЕ' Горан Ставревски и Игор Јанчевски доаѓаат дури денеска и ќе се појават на последниот тренинг кој е закажан за 14.00 часот на теренот во 'Ѓорче'. На синоќешниот тренинг пристигнаа Пандев и Аце Митрески. Ставревски во неделата настапи од 55 минута за Дијарбакир, кој двапати водеше над Фенербахче во Истанбул, но средбата заврши без победник, 2:2. НОВИНАРСКА ПРЕСМЕТКА Денеска, од 19.30 - 20.30 часот, во салата 'Расадник' ќе се одигра интересен меч во мал фудбал меѓу новинарските екипи од Македонија и Б и Х. Гостите од Сараево дојдоа со 11 новинари кои покренаа иницијатива да се пресметаат со нашата спортска седма сила. Според најавите, селекцијата на Б и Х ќе биде засилена со стручниот штаб на сениорската репрезентација предводен од Блаж Слишковиќ. ПРЕНОС НА МТВ И БХТВ Пријателскиот меч на 'Градски' меѓу Македонија и Б и Х ќе биде пренесуван во двете држави. Сигналот од настапите на државниот тим пак се враќа на МТВ затоа што дуелите со Кина беа пренесувани на А1. Исто како и кај нас така и во Босна преносот ќе биде емитуван на националната телевизија БХТВ. МАКЕДОНЕЦОТ НАПРАВИЛ ИНЦИДЕНТ ВО ПУБЛИКУМ НЕМИРНИОТ ЧАДИКОВСКИ Управата на словенечкиот тим Публикум најави дека е можна суспензија за Драган Чадиковски. Причина за ваквиот потег на луѓето од Цеље е инцидентот кој го направил голгетерот на тренингот пред да замине за Македонија. Чадиковски се степал со молдавецот Владислав Лунгу но имало брза реакција на играчите и стручниот штаб кои спречиле поголем инцидент. Првите луѓе на Публикум велат дека Казната за Чадиковски ќе се знае откако тој ќе се врати во Цење затоа што утре ќе игра за Македонија на пријателскиот меч со Б и Х. ЗА 16 МЕСЕЦИ ЕДЕН ПОРАЗ Тежок испит ќе имаат нашите репрезентативци на утрешниот пријателски меч со Б и Х. Во Скопје гостува една од селекциите со најголем подем во изминатата 2003 година. Избраниците на селекторот Блаж Слишковиќ имаат создадено победничка атмосфера, а дека е тоа така говори и податокот дека Б и Х за 16 месеци одигра 9 натпревари а има само еден пораз. Во јуни 2003 година тие загубија во Крајота од Романија со 2:0. Згора на тоа вреди да се напомене дека Б и Х беше на чекор до директен пласман на ЕП, но одигра 1:1 со Данска со што не обезбеди ниту бараж. ПОПОВ СЕ ЖАЛИ НА ПОВРЕДА Роберт Попов се пожали на повреда во задната ложа на десната нога. Тој на вчерашниот тренинг речиси и да не тренираше а докторот Камиловски најави дека не станува збор за сериозна повреда. Сепак стручниот штаб на чело со Канатларовски денеска ќе знае дали Попов ќе може да игра со полн интензитет. Токму поради оваа повреда Попов не играл за Литекс во саботата.
deni aj prognozi ? moja prognoza 2:1 za makedonija strelci: pandev sigurno dava gol
marko_polog Ne mi e jasno zosto Kanatlarovski ne go stava Stojkov vo prviot tim, odlicna igra pokaza protiv Turcite lani i dobar tandem so vo napadot so Pandev. Inace moja prognoza e 2:1, konecno Cadikovski i Pandev treba da si go pokazat kvalitetot.
StormAngel A sto mislis ti deka treba da mislime ako ne mislime na ova sto go mislime[?][:D]
Strelec mislam, znachi postojam! bravos dami i gospoda... da si mislite sto sakate i toa za inat na deni...!:) toj ke ni kazuva ligavenje, migavenje!?:))) Macedonia-BIH 3:2
OooOo ako brani Dosta Dimovska za Makedonija, togash ni djamlija ne proagja u gol, a kamoli fudbalska topka. Makedonija - Bosna 2:0
OooOo zaboraiv da kazham, ako brani Shekjerinska onda rezultat e 2:1 za MKD
kopacot 2-1 za nasive :))
sfetle KJE POBEDIME!!! ajde optimizam malku:) 2:1
OooOo 1:0 za MKD ... 25-ta minuta Goran Pandev :)
OooOo poluvreme
slasa mozese da bide i 3 : 0
OooOo vtoro poluvreme pochna vujna mi mu dade na sudijata za da go podmiti. Da vidime shto kje se desi sea [:D]
deni gooooooooooche majstore
StormAngel Makedonija pobeduva deneska na Gradski so rezultat 1:0 so golot na Pandev vo 25 minuta. Mozebi sega ke skokneme nekolku mesta pogore na rang listata. P.S:Sepak izleze mojata prognoza.[;)]
deni daj nesho opishi kako sho beshe kako igraa koj bese najdobar ovo ono . aj pls
Bravo Svaka cast na Pandev , ako toj i negova generacija ne napraat neso ...u kurac otidovme site ...nareden pat , u 5 ili 6-ti sheshir kje ne vlechat....
dzadzev Epa super sto pobedivme, pa neka prodolzat godinava vaka so pobedi.
StormAngel ПО ПАУЗА ОД 6 МЕСЕЦИ НАЦИОНАЛНИОТ ТИМ ПОВТОРНО СЛАВИ ОТКАКО ЗАСЛУЖЕНО ДОЈДЕ ДО ПОБЕДАТА НАД Б И Х ПАНДЕВ Е НАШАТА СРЕЌА Трет гол на феноменот и трета радост за 'црвено-жолтите' кога тој е стрелец за сениорите. Струмичанецот ги излуде Босанците, а нашиот тим заслужи поубедлива победа со оглед на шансите во првиот дел МАКЕДОНИЈА - Б И Х [img]http://www.sport.com.mk/vesnici/1757/sliki/5134.jpg[/img] Незадржлив за босанската одбрана- Горан Пандев Градски стадион во Скопје. Гледачи: 8.500. Главен судија: Момчил Врајков. Помошници: Керезов и Ангелов, тројцата од Бугарија. Стрелец: Пандев 22' Ж. Картон: Болиќ (Б) Играч на натпреварот: Горан Пандев МАКЕДОНИЈА *Николоски 2,5 ****Ставревски 2 Божиновски 2,5 Седлоски 2,5 Стојановски 2,5 *****Крстев 2 Митревски 2 Пандев 3 Шаќири 2,5 **Чадиковски 2,5 ***Јанчевски 2 замени: 46' Милошевски 2 64' Толески / 68' Мустафи / 78' Васовски / 90' Ќумбев Б И Х 2 Тоља******* 2 Керкез 2 Папац 2 Коњиќ****** 2 Бајрамовиќ 1,5 Миленковиќ 2 Болиќ** 2,5 Бешлија***** 2 Барбарез**** 1,5 Салихамиџиќ* 2,5 Херговиќ*** замени: 2,5 Берберовиќ 46' 2 Мисимовиќ 63' 2 Блатњак 66' / Бишчевиќ 72' / Халиловиќ 78' / Дамјановиќ 81' / Брашниќ 85' Со голот на Горан Пандев националниот тим го одмазди Драган Канатларовски за поразот во Зеница пред 4 години по што го наплативме долгот над селекцијата на Б и Х. Нашиот тим со одлична игра во првите 45 минути комплетно го надигра противникот и заслужи повеќе од два гола. Јунакот на мечот освен погодокот во 22. минута имаше уште три супер шанси но во пресудните моменти лошо биеше или беше себичен затоа што во поповолни шанси беа неговите соиграчи. До судбоносната 22. минута кога падна и единствениот гол ние имавме три закани. Уште во првата минута Шаќири бие крај голот. Потоа следеше првиот обид на Пандев, кој во 9. минута доби одлична топка од Чадиковски, но упати млак удар кој беше закана за сигурниот Тоља. Голманот на Б и Х во 12. минута двапати беше на маки по ударите на Шаќири. Нашиот фудбалер прво изведе слободен удар од 25 метри кога топката беше боксувана во корнер. По ударот од аголот малку недостигаше Тоља да ја доживее судбината на Симан во Саутемптон, но беше сигурен и пак ја изби топката во корнер. Потоа дојде и најдобрата акција на мечот така што квартетот Ставревски, Шаќири, Чадиковски, Пандев ги матираа Босанците. Постигнавме ефектен погодок кој го донесе големото славење. Противникот имаше среќа затоа што во 31. минута Пандев изби сам, но Тоља не дозволи да биде издриблан и ја собра топката во рацете. Најблиску до втор погодок бевме во 37. минута кога 'проектилот' на Шаќири од слободен удар ја затресе само пречката на противникот. Се затресоа и трибините, но до сигурна предност не дојдовме. Во првиот дел играа и Босанците, кои својата најзрела шанса ја имаа во последната секунда од првиот дел кога аплаузите ги собра нашиот голман Николоски, кој со извонредна одбрана спречи израмнување по ударот на Болиќ од 5 метри со глава. Избраниците на Слишковиќ се обидуваа да нй пробијат по страните, но тоа не им успеа иако нивните бекови беа побрзи од нашите дефанзивци. Херговиќ и Бешлија во првиот и Блатњак во вториот дел од мечот го препотија Ставревски на левата страна, но нашиот бранител успеа да ги сопре налетите. Успешен беше и Божиновски на спротивната страна кој по Пандев беше нашиот најдобар играч на теренот. Нашата дефанзива успеа да одолее на иницијативата која ја имаа гостите во вториот дел. Лошиот терен и неколкуте измени ја осиромашија играта па така најважно во вториот дел беше тоа што ја сочувавме мрежата. Во вториот дел пак ние први се заканивме и пак Пандев. Ова момче беше несопирливо за Босанците, кои од вкупно 16 прекршоци 10 ги направија врз Пандев. Немаа противигра за нашиот најдобар фудбалер кој во 47 минута нанижа двајца дефанзивци во казнениот простор, но бие крај голот. Шанса за реми Б и Х имаше само во 75. минута преку Блатњак, кој направи убав продор, но Милошевски беше на висината од задачата. Како и да е, ние заслужено победивме и дојдовме до првиот триумф над Б и Х во четвртиоот меч. Следен наш противник е Украина, која исто така во пријателски меч гостува во Скопје на 31 март. ПАНДЕВ ЗАДОВОЛЕН ОД ПОБЕДАТА, НО НЕ И ОД РЕЗУЛТАТОТ ТРЕБАШЕ ДА ДАДАМ УШТЕ ДВА 'Заслужено дојдовме до победата. Пресреќен сум што сум стрелец на голот, но требаше да им дадам уште два затоа што имав одлични шанси', беше првичниот впечаток на херојот по вчерашниот меч. На дуелот со Б и Х Пандев се покажа како комплетен носител на нашата игра. 'Целиот тим одигра добро. Јас сум задоволен од ефектот и од позицијата на која играв. Едно знам, а тоа е дека на оваа наша репрезентација н доаѓаат многу подобри игри и резултати', беа зборовите на Пандев, кој даде гол и на дуелот со Албанија (3:1) во август минатата година кога последен пат н се радувавме на победата. Првиот гол Пандев го постигна над Малта кога исто така победивме, но со 5:0. ГООООЛ 1:0 - 22' По асистенцијата од Чадиковски Пандев со силен удар од 10 метри ефектно ја тресе мрежата на Тоља, кој не можеше да го спаси горниот десен агол. На голот му претходеше длабинската топка од Ставревски и додавањето од Шаќири до Чадиковски. СТАТИСТИКА 4 корнери 7 17 прекршоци 16 9/4 удари/во 7/2 2 офсајди 4 / ж. картони 1 ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА ПО НАТПРЕВАРОТ БЛАЖ СЛИШКОВИЌ: ГО ЗАГУБИВМЕ НАТПРЕВАРОТ, НО ДОБИВМЕ ФУДБАЛЕРИ 'Натпреварот беше фер и коректен, без никакви инциденти, што е според мене најважно. Од резултатот сигурно не можам да бидам задоволен бидејќи, како што реков и при доаѓањето во Скопје, дојдовме да одиграме добро и да победиме. Но не е сй така црно бидејќи место победа, добивме три-четири нови фудбалери, кои се иднината на фудбалот во БиХ, и на кои во иднина може да се смета. Пред сй тука мислам на Миленковиќ и Керкез, Блатњак, а и на другите фудбалери кои влегоа во второто полувреме.' Слишковиќ ја прокоментира и според него причината за поразот, како и двете различни полувремиња кои неговата репрезентација ги одигра на Градски. 'Во првото полувреме не одигравме како што се договоривме. Десната страна не функционираше, иако токму тука требаше да биде острицата на нашиот напад. Салихамиџиќ не потфрли, но би рекол дека беше индиспониран. Барбарез напротив, интуитивно избега по десната страна и така средината на теренот остана празна. Во второто полувреме со ставање нови играчи ја пополнивме празнината, ја преземавме иницијативата и сметам дека според играта и шансите резултатот можеше и требаше да биде нерешен. Но, мислам дека одигравме добро и квалитетно и дека во иднина ќе биде подобро. ДРАГАН КАНАТЛАРОВСКИ: ПОБЕДА ВО ВИСТИНСКИ МОМЕНТ Против квалитетната репрезентација на БиХ забележавме успех, и тоа во момент кога беше најпотребно. Ова ќе ни биде потстрек за понатамошна добра игра, мотив за уште подобра работа, пред значајните средби кои ни претстојат во квалификациите. Дуелот беше фер и коректен, се создаде убава атмосфера на трибините и мислам дека публиката виде убава фудбалска претстава. Имаше акции и шанси на двете страни, но, за жал, видовме само еден гол, иако можеше многу повеќе. Би им честитал во оваа пригода на сите фудбалери кои се појавија на теренот, а особено се разбира на моите бидејќи максимално се залагаа.' За падот во нашата игра во второто полувреме Канатларовски изјави: 'Договор беше да не се брани резултатот од првиот дел бидејќи токму тоа е и целта на овие контролни натпревари, да се види до каде сме и што треба понатаму да се работи. Би рекол дека немавме адекватни замени за фудбалерите на средината на теренот, односно тука треба да се најдат играчите кои во оваа пригода не можеа да настапат. Секако тука би играл Шумуликовски. Попов требаше да стартува, но два дена пред средбата почувствува проблеми со ногата. Се обидовме да го оспособиме за дуелот, но не успеавме во целост, па затоа решив да не ризикуваме. Во секој случај, покажавме дека можеме многу и потребно е да продолжиме вака. Уште еднаш честитки до сите актери на овој натпревар.'
MissHell
quote:
Originally posted by bluehim
A sto mislis ti deka treba da mislime ako ne mislime na ova sto go mislime[?][:D]
mi ja zbuni [:D]
StormAngel Toa bese i namerata.[;)]
a-pin-dim vija svite ste zbuneti :o) sepak igrata ne bese kako treba :o) trebase da bide najmalku 3:0 :o) po so silni ekipi ima ...... se razbira go nemase hristov i toj da bese vo timot mislam deka ke ima dosta golovi po so treba vreme da se uklopat pandev i shakiri za da bide podobro za makedonija ako se uklopat mislam deka tesko ke moze nekoja obrana da se sprave so tandemo pandev , shakiri i hristov ....
DJ_SHEMA Vaka li beshe rasporedot na igrachite vo prviot del? OoOoo, ti ja gledashe utakmicata? ------------------Николоски Ставревски----Седлоски--Стојановски--Божиновски ---------Крстев---Митревски--Јанчевски------------ Чадиковски-----------------------------------Шаќири --------------------Пандев------------------------