Време за десерт
Време за десерт
Strelec Денес му зготвив на моето семејство многу вкусен сутлијаш и додека не сум ги заборавил мерките, набрзина да ги запишам овде и за вас!:) Потребни состојци: 1 шолја (од 250мл., рамно наполнета) ориз 800мл. млеко 200мл. вода 100г. шеќер (количеството по желба се зголемува или намалува) мелен цимет Подготовка: На тивок огон (со постојано мешање за да не загори), се варат млекото, водата и оризот, се’ додека оризот не биде сварен. Потоа се става шеќерот и се продолжува со варење додека не се добие саканата густина. Не се препорачува сутлијашот да биде многу густ, затоа што тој и отпосле губи течност и се суши. Варениот сутлијаш се тура во адекватни садови и се остава да се излади. Пред сервирање се попрскува со мелен цимет. Многу е битно откако ќе се проба сутлијашот, да се рече: Ммммм...! Алал нека му е на овој Strelec за рецептов!:) И засега толку беше со ’мрсни’ јадења, а еден извесен период ќе ви препорачувам само посна храна заради предвелигденските пости.
dzadzev Sutlijas .. BLJAK, Sorry Strelec ama od nikogas ne sum go sakal[V]
melpomena pa ne morashe bash tuka da go napishesh toj zbor "bljak"... Strelec ja sakam suklijash:).
sapeski И јас сакам сутлијаш [:)]
Strelec на melpomena и на sapeski им должам сутлијаш, а dzadzev нека си приготви сам некој десерт за себе!:)
ragazza strelec ako vi ostanalo sutliac mozi da se sprema Ris ala Malta 5 dl sutliac 1.5 dl cream ( hopla na mkd mislam ) 3 lazici vanilinen seker 2 dl borovinki ( blueberry) 1 dl malinki 4 lazici seker 3 dl voda Se mesa vanilin seker so laden sutliac . Mixas cream so 2 lazici od sekerot i potaoa se mesha sutliacot so whipped cream. Potoa se mesa borovinki malinki so ostaniot seker zaedno vo voda i na tivko se dodeka ednas ne pocni da vrie .... Ova e za posle postite ama :))