Запалена вилата на Вранишковски
Запалена вилата на Вранишковски
OooOo Запалена вилата на Вранишковски во Нижеполе Според официјалните информации на МВР некаде околу 18.30 минути непознати маскирани лица насилно влегле во викендичката на Вранишковски, кој ја има прогласено за манастир Св. Јован Златоуст на т.н Охридска архиепископија. Маскираните напаѓачи затекнале две монахињи, кои насилно ги ишишале, а потоа во една од просториите потуриле бензин и ја запалиле. После тоа се упатиле кон непознат правец. Монахињите пожарот веднаш го локализирале, според нивните изјави маскираните лица биле вооружени со автоматски пушки, повредени нема и има причинето незначителна материјална штета. Инаку, Вранишковски половина час потоа се упатил кон викендичката и дал изјава на истражните органи. Околу 21.00 часот тој со полициско возило бил однесен во неговиот стан во Битола, со што Вранишковски во Нижополе ја одбегна средбата со новинарите, а на полицајците им рекол дека не се плаши и дека својата мисија ќе ја продолжи и понатаму. Полицијата го обезбедува теренот и наишле на неколку видливи траги. РТС со голем публицитет ја следи состојбата со Вранишковски Државаната телевизија во Белград со голем публицитет ги следи сите чекори на нивниот Јован. „Куќата на миторполитот Јован, намесник на српскиот патријарх, беше запалена синоќа во близината на Битола, а маскирани вооружени напаѓачи го истерале монаштвото и истрижале две монахињи кои се наоѓале во куќата. Таа куќа беше воедно и храм на Охритската епископија“. „Во неа, како што ни изјави митрополитот Јован, заседавал неколку минути пред нападот архиерејскиот синод. Нападот го осуди српската православна црква и побара што е можно побрзо да бидат пронајдени напаѓачите. МВР на Македонија изјави дека во текот на денот ќе издаде официјално соопштение“, беше изјавено на државната српска телевизија. Околу деталите на истрагата зборува Мирјана Контевска, портпаролка на МВР на Македонија. „Од страна на пет непознати вооружени маскирани луѓе, извршено е разбојништо и по неговото извршување како и пребабарување низ просториите каде биле изнесени монахињите од просториите подметнат е пожар, а сторителите заминале во непознат правец. Од страна на екипите на СВР Битола извршен е увид, превземени се сите потребни мерки за порнаоѓање на сторителите“ изјави Мирјана Контевска, портпарол на МВР. Продолжи истрагата за пожарот во викендицата на Вранишковски Продолжи истрагата, за синоќешното потпалување на викедничката на српскиот егзарх Вранишковски во селото Нижополе, а во истрагата се случи голем пресврт. Двете монахињи од сестринството Рената Мижимаковска и Дана Стојановска, кои според нивни изјави синоќа биле насилно ишишани од петмина маскирани лица со автоматски пушки, повторно дадоа изјави пред истражните органи во присуство на својот адвокат. Од како утрово повторно на теренот беше извршен увид истражниот судија реши да се направи реконструкција на настанот во после пладневните часови, Мижимаковска и Стојановаска да бидат изложени на полиграфска проверка, а не е исклучена можноста и Вранишковски да биде проверен на детекторот за лаги, додека пронајдените шишиња од бензин на кои имало отисоци се испратени на вештачење во Скопје. Во спроведувањето на реконструкцијата учествуваше комлетен истражен тим и претставници од мисијата „Проксима“, резултатите од вештачењето ќе бидат готови наредните денови. Инаку, според пријавата до МВР синоќа околу 18.30 минути пет вооружени лица со автоматски лица насилно влегле во викендицата на Вранишковски, која тој ја освета во манастир Св. Јован Златоуст на т.н Охридска архиепископија. Монахињите изјавија дека напаѓачите однеле со себе десет вредни икони, потоа го локализирале пожарот, во кој е направена незначителна штета. Меѓутоа поради контрадикторност во изјавите и со обезбедениот доказен материјал во викендичката и дворот истражните органи како опција решија да го вклучат само подметувањето на пожарот и давање лажни изјави за измислени вооружени напаѓачи.
SLaCk Pored mene i dvete verzii(onaa deka sam si zapalil i onaa deka nekoi vooruzeni lica mu zapalile) mozat da bidat vistiniti.Ako sam go napravil toa samo ke se potvrdi deka e lud a ako e vtorata verzija voopsto ne mi e zal bidejki ne znam sto drugo ocekuva koga provocira celo vreme?Sepak jas mislam deka dovolno e bradata da mu se istrizi i tolku:).I toa ne e vila nego najobicna vikendicka i opozaren bese samo tepihot i lavaboto kolku sto se gledase na snimkite.Ma ustvari ne znam sto diskutirame aj batali go tamu on samo saka publicitet.
ozonce more ubavo gi ostrizale chafkite koi bile u vilata, sigurno se nekoi frizeri :)) samo taka bre, bitolchani se najpatriotskiot narod u MKD
OooOo Ja mislam deka sam/sami go podmetnal/e pozharot. Samo za da nabacaat krivica vrz Makedoncite. Kje vidime shto kje kazhe veshtachenjeto.
dzadzev Alal da im e na tie sto go napravile ova !!! Jas mislam deka treba i vlasta da reagira so proteruvanje od drzavata na ovoj takanarecen mitropolit jovan.
OooOo dzadzev, za zhal ne postoi takov zakon u Makedonija.
dzadzev
quote:
Originally posted by OooOo
dzadzev, za zhal ne postoi takov zakon u Makedonija.
Ako stvarno gi biva tie sto se na vlast, za "vonrednava situacija" moze nekoj i da predlozi takov zakon i da se izglasa. [;)]
Strelec
quote:
Originally posted by dzadzev
Alal da im e na tie sto go napravile ova !!!
spored mene, ne e dobro toa sto go napravile... treba poinakvi merki da se prevzemat, a ne protiv bezzakonie da se borime so bezzakonie!
quote:
Originally posted by dzadzev
Jas mislam deka treba i vlasta da reagira so proteruvanje od drzavata na ovoj takanarecen mitropolit jovan.
Dokolku imenuvaniot vrsi dejstva sto mu se dozvoleni so zakon, ne treba da se prevzema nisto... bez ogled dali negovite dela ni se dopagjaat nam ili ne... no dokolku so regularna sudska postapka se dokaze deka pravi nesto prtivzakonsko (kako sto i jas pretpostavuvam), treba da se prevzemat najrigorozni mozni merki... znachi, dokolku ne moze da bide proteran od drzavata (vo pravo e OooOo deka ne moze), togas verojatno moze da bide vteran pozadi resetki... bez ogled na bilo kakvi eventualni pritisoci.
OooOo a kade bi go proterale?
Strelec i sto ako nikoj ne go prima?
OooOo Eve ja go predlagam micko da go primi Jovan. micko ima golem stan i slobodna soba + toa slobodnata soba mozhda raskolnikot Jovan kje ja napravi vo nekoja mala crkvichka, taka da micko kje si ima doma i crkva. [:D]
dzadzev
quote:
Originally posted by OooOo
a kade bi go proterale?
Pa vo Srbija.
quote:
Originally posted by Strelec
i sto ako nikoj ne go prima?
Oni go poddrzuvaat, valjda ke go sakaat kaj niv.
n/a Hello, fellow Форумаши. I looked into the Serbian press. Unfortunately, nothing much (besides very short news) in English or in Macedonian. You can find the official statement of the SPC concerning this recent event at: http://www.spc.org.yu/Vesti-2004/02/21-2-04_c1.html All the best, Војин
OooOo pazete koja kurvinska politika i so kakvi teshki zborovi se sluzhi SPC "ЛИНЧОВАНЕ МОНАХИЊЕ И СПАЉЕН МАНАСТИР КОД БИТОЉА, МИТРОПОЛИТ ЈОВАН И ЕПИСКОПИ МАРКО И ЈОАКИМ ИЗБЕГЛИ АТЕНТАТ" vojinist, direktno prashanje do tebe, dali ja podrzhuvash SPC?
n/a OooOo, It is not on me to support one thing or not. We should all listen to our priests and monk (spiritual father), our priests should respect our bishops (vladike) and they should respect patriarch. It's like in the army. Given that I do not have all the information, and that I am not a vladika to decide on these things, I satisfy myself with trying to follow what is happening without making decisive conclusions. Concerning this, I think that there is no evidence that the attackers planned atentat, and I think that the words in SPC statement are hard. This is not an official statement by the Sinod of SPC, and I guess that it was written by a person who may have been in direct contact with someone from Nizhepole and who may have been emotionally shaken. I find it hard to believe that they wanted to kill him, but rather believe that they wanted to make a point that they may do it, to scare him, in case he continues with being the exarch of SPC. The point SPC statement is trying to make is that they believe that the Macedonian state (drzhava) is involved in media campaign against and attack at Jovan. I thought and I think it is bad that MPC and SPC didn't make a solution by negotiations. I also think that all this that is happening is very bad and I pray to God MPC and SPC find a solution as soon as possible so as not to make divisions between Macedonians (since Jovan is a Macedonian) and create bad relations between Macedonians and Serbs. I strongly believe that Macedonians and Serbs are both Slavic and Orthodox brothers and that their relations should be very good. My mother had been singing to me Macedonian songs ever since I was a small child, when there was the war in Macedonia I felt like the Serbs themselves were being attacked, and I find it very hard to digest bad relations, in any form - Church or any other, between Serbs and Macedonians. Sincerely, Војин
OooOo
quote:
Originally posted by vojinst
OooOo, Concerning this, I think that there is no evidence that the attackers planned atentat, and I think that the words in SPC statement are hard.
Toa e toa shto sakav da go slushnam. Fala ti na iskreniot odgovor. Za takvi teshki zborovi dadeni vo izjavata na SPC, mozhe nekoj da zaglavi u chorka.
marko_polog Kako prvo ako Bitola e Patriotski grad do sega sto pati trebase toa kopile Zoran da go izbricat i gol da go prenesat na Srpskata ili Grckata granica. Sega ke mi pisuvate za proteruvanje, pa se bara nesto zakonski, vie stvarno ste nenormalni, ALOOO Najgolemiot Terorist vo Makedonija (Ahmeti i UCK) se na Vlast, pogolem sram za Republika Makedonija NEMA. Ako se gleda po prioritet, prvin treba UCK da se protera od Makedonija, pa poslem ovija sitni ribi kako Zoran. Vie dali ste normalni da veruvate deka Republika Makedonija ima nekakvi sansi da prosperira so UCK na Vlast?
sapeski Пет непознати лица маскирани и вооружени со автоматски пушки во петокот околу 18.30 часот упаднале во вилата на Јован Вранишковски која тој ја користи како манастир "Св. Јован Златоуст", односно српски егзархат. Откако не го нашле домаќинот, напаѓачите ги седнале на стол двете монахињи Дана и Олимпија и ги потстрижале со машинка, а потоа подметнале пожар и се изгубиле во непознат правец. За среќа, двете монахињи брзо се созеле и го локализирале пожарот. По пријавата во СВР Битола на местото на настанот излегле екипи на СВР Битола, дежурен истражен судија и заменик- јавен обвинител. Покрај ова, засега официјална верзија, неофицијално се зборува дека пожарот во вилата на расчинетиот владика би можел да биде подметнат и од негови луѓе со цел Јован и неговите приврзаници уште еднаш во очите на домашната и меѓународната јавност да бидат видени како жртви. На ова укажуваат и контрадикторните изјави дадени од двете монахињи, заради што во саботата била направена реконструкција на целиот случај, а монахињите биле подложени на детектор за лаги. Многу работи ќе бидат појасни по вештачењето на пронајдените предмети, посебно на шишињата со бензин со кој бил и подметнат пожарот. Расколникот Вранишковски кој во моментот не се наоѓал во вилата, набргу по инцидентот за локалните медиуми, а наредниот ден и за српската телевизија "Бека" се пожали на непочитување на човековите и верските слободи, а изрази и сомневање кон полицијата дали вистински ќе го истражи овој случај. Во Битола пак за овој настан кој повторно ја заинтригира јавноста, се гледа како на нов обид со кој Јован успеал да ја постигне целта со тоа што повторно ќе фрла "дрвја и камења" по МПЦ и македонската држава. [img]http://www.vest.com.mk/images/{B8844F7A-33E4-4D1A-8729-B70F950A7209}_jovan-2.jpg[/img]
OooOo
quote:
Originally posted by marko_polog
Ako se gleda po prioritet, prvin treba UCK da se protera od Makedonija, pa poslem ovija sitni ribi kako Zoran. Vie dali ste normalni da veruvate deka Republika Makedonija ima nekakvi sansi da prosperira so UCK na Vlast?
marko_uloshki idi bre u ... Dosta vekje na sekoj topic so toj UCK. Ovoj topic ne e za UCK nego e za crkvite, ako ne ti se svigja, preskokni go topicov.
Rommel- ma treba eden metak u glava... i na vranishkovski, i na monahinjite, i na ali ahmeti !
StormAngel Eden metak za trojca[?][:D] /me e duboko zamisljen.Sto metak ke bese ova...tomahawk metak.
Gazment
quote:
Originally posted by marko_polog
Kako prvo ako Bitola e Patriotski grad do sega sto pati trebase toa kopile Zoran da go izbricat i gol da go prenesat na Srpskata ili Grckata granica. Sega ke mi pisuvate za proteruvanje, pa se bara nesto zakonski, vie stvarno ste nenormalni, ALOOO Najgolemiot Terorist vo Makedonija (Ahmeti i UCK) se na Vlast, pogolem sram za Republika Makedonija NEMA. Ako se gleda po prioritet, prvin treba UCK da se protera od Makedonija, pa poslem ovija sitni ribi kako Zoran. Vie dali ste normalni da veruvate deka Republika Makedonija ima nekakvi sansi da prosperira so UCK na Vlast?
Abe, ogranicheno pologche?[:)] Dosta vishe zborish ko onoj idiotot vmrovski od sv. nikole sto barashe diplomatski pasoshi za pratenicite[:D] Na vlast dojdoa albancite od uck kako sto gi vikash poradi nesposobnosta, moronizmot, lopovlukot, i primitivnite sledbenici na SDSM i VMRO. Ama ni sme prost narod. 13 godini kurto i murto ne javaat, plus ima tipchinja ko tebe i slack sto solat pamet i posle Jovan i SPS se krivi. Kako ne be[:)]
ozonce :) chdno kako sami se strzele, jas nikako ne mozam da si gi postrizam shishkite, a noi ubavo se doterale, bash sakam da znam :)
OooOo Постојат индиции дека пожарот бил инсцениран БИТОЛА - Истражните судии во Основниот суд во Битола, Милка Бизевска и Јордан Врбовски, кои ја водат истрагата во врска со пожарот што во петокот вечер околу 18,30 часот бил подметнат во викендичката на поранешниот владика на МПЦ, Јован, односно Зоран Вранишковски, иницираа кривична постапка против непознат сторител. Меѓутоа, органите на прогонот не се откажуваат ни од можноста пожарот да бил инсцениран токму од страна на Зоран Вранишковски и монахињите од неговото монашко сестринство, Дијана Стојаноска и Рената Мижимакоска, кои во текот на истрагата дале повеќе контрадикторни изјави. Вчера дури и најофицијално беше речено дека можноста од инсценација и натаму останува отворено. Инаку, пожарот бил предизвикан со бензин што бил донесен во две-три шишиња од "кока-кола" од половина литар. Опожарени беа потпокривот, просториите за дневен престој и претстобјето, но предизвиканата штета е само незначителна. Покрај тоа, Вранишковски и монахињите Стојаноска и Мижимакоска, кои пред полицијата тврдат дека тоа било дело на петмина маскирани и вооружени разбојници, пријавиле дека од викендичката биле однесени и десет икони чија вредност ја проценуваат на најмалку четири илјади евра. Исто така, пријавено е и дека насилниците, кои дошле со "калашникови" во рацете, но и со берберски прибор, насилно ги истрижиле двете монахињи кои во тие моменти немале од кого да побараат заштита. Наводно, приборот бил наменет за Зоран Вранишковски, кого ноќните посетители упорно го барале, но тој имал среќа и заради други обврски заминал во градот само половина час пред да се случи нападот и опожарувањето. Сега истрагата ги чека само резултатите од експертизата врз остатоците од шишињата во кои бил донесен бензинот, па тогаш и дефинитивно ќе знае кој, всушност, последен ги употребил. Засега, значи конкретно обвинети лица нема. Патем, викендичката на семејството Вранишковски за цел на пироманите се нашла затоа што таа сега е во функција на манастир што Зоран Вранишковски го крстил "Св. Јован Златоуст" и во која тој, неговите монахињи и други одметнати монаси речиси катадневно служат литургии во слава на т.н. охридска архиепископија, чиј егзарх е ексвладиката Јован.
f9 Зоран Вранишковски-ne treba da se brichi-dobar e za sunet...