Zemjo tres!!!!!!! vo SkopjE!
Zemjo tres!!!!!!! vo SkopjE!
dejan Sto bidnalo?! Lele! 4-5 na rikter scale! Sto se osecaljo skopjani?! :o!!!!! http://www.mia.com.mk/ang/glavnavest/lastvest.asp?vest=\Refresh1\096-2402.htm
Strelec СКОПЈАНИ ВО ПАНИКА ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ Силен земјотрес изутрината го потресе подрачјето на македонскиот главен град, предизвикувајќи незначителни материјални штети и паника кај Скопјани. Според првите податоци, земјотресот што се случи во 09,15 часот, потекнува од скопското епицентрално подрачје, и беше со јачина меѓу 4,5 и пет степени според Рихтеровата скала, односно помеѓу шест и седум степени според Европската макросеизмичка скала. Како последица на потресот, повеќе делови на македонскиот главен град останаа се без напојување со струја, мобилната телефонија е во прекин, а се вклучија и алармите кај возилата. Вознемирени граѓани, посебно станарите на повеќекатниците во паника ги напуштија зградите. "Земјотресот ме разбуди. Кај мене паднаа сликите во станот, се отворија вратите на плакарите... Многу се исплашив", изјави Лилјана Димитриева (67) пензионер од Скопје. Таа и нејзините соседи во централниот дел од престолнината се жалат дека останале без електрична струја и без телефонски врски. Стравувајќи од нов потрес, училиштата во централното градско подрачје ја прекинаа наставата. Очевидци велат дека во скопската населба "Шуто Оризари" како последица на земјотресот се појавиле пукнатини на sидовите кај одделни куќи. Дежурните лекари во Итна помош изјавија за Макфакс дека немаат информации за загинати или повредени од земјотресот, но оти многумина Скопјани се јавиле кај нив во паника, барајќи да им помогнат да се смират. MAKFAX news agency
Strelec Za Dejan: An earthquake hit the Skopje area this morning, causing anxiety among the local population. The earthquake took place at 09:23 hours. According to preliminary reports, the epicenter is at Skopje area and with magnitude of 4.5 degrees on the Richter scale.
fio Гадна работа мамицата
StormAngel Pominalo i toa.[;)]Nisto poseriozno,dodeka politickite partii se stremat kon delenje na Skopje,mi se cini deka nekoja visa sila ke go stori toa.[:D]
fio За наша среќа нема да се подели :)
kopacot Skopjani Izdrzete :)))))
Strelec
quote:
Originally posted by kopacot
Skopjani Izdrzete :)))))
Шта се смешиш бе???
kopacot Kaj nas od ezerono ne se mrdat gradon....vie so vardaron presusen izdrzete :))
ozonce abe ne e strashno :)
dzadzev Жителите на Скопје утринава во 9 часот и 29 минути почувствуваа земјотрес со интензитет од 6,7 степени според европската сеизмичка скала, односно 4,5 степени според Рихтеровата скала. „Се осети јако вертикално тресење со звук како експлозија“ објасни Вера Чејковска, сеизмолог. Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ ги демантира гласините за евентуални нови земјотреси, по овој кој денес го почувствуваа скопјани. 6 луѓе испаничени од земјотресот се повредија Шест луѓе се повредени како резулатат на паниката која ги зафати граѓаните во денешниот земјотрес. Повеќето од нив се ученици кои исплашени трчајќи кон излезот се здобиле со повреди по рацете или нозете. Во градската хирушка болница донесена е и една жена која паднала по скалите и си го скршила вратот и подлактицата, но и 20 годишно момче кое скокнало од првиот спрат и се здобило со повреди на градниот кош. „Сите пациенти се згрижени и се пуштени на домашно лекување, со напомени за редовни контроли кај матичниот лекар“, изјави д-р.Виктор Камиловски. Под сомнение на мозочен удар на Клиниката за неврологија била упатена вработена во една скопска банка, а итната медицинска помош интервенирала во четири случаи кај граѓани кои колабирале поради преголем страв. Во воената болница бил упатен ученик од гимназијата Зефљуш Марку, кој скокал преку затворен прозорец. „На граѓаните им дававме совети, поготово оние со варијабилен крвен притисок“, објасни Љупчо Пајковски, од Итната медицинска пошта. Само еден час по земјотресот повиците на бројот на итната медицинска помош се намалиле. Денешниот земјотрес предизвика страв и паника кај децата, предизвика немира кај хроничните болни но, и кај граѓаните кои се присетија на земјотресот од ’63-тата.
sfetle jako zdrma...a shto ubavo si sonuvav...:) ali koja panika nastana niz gradov,ne mi se veruva:)))
dzadzev
quote:
Originally posted by sfetle
jako zdrma...a shto ubavo si sonuvav...:) ali koja panika nastana niz gradov,ne mi se veruva:)))
Pa normalno e da nastane panika. Site se plasat da ne se povtori 63. Seuste se sirat glasini deka ova bese predupreduvacki zemjotres, deka losoto sleduva. (Iako seizmoloskata opservatorija demantira, normalno da ne se stvori panika)
sfetle abe nikoj nemoze da predvidi dali kje sleduva posilen...ako reshilo da zdrma kje zdrma..so da praime sea..toas kje panicime;)))
fio Dzadzev, takva rabota ne se predviduva. Strelec, zarem se zachudi od glupiot komentar na Ashovot?
Strelec asovot ke go udaa vo ezerono negoo! da pukna ako laza:)
dzadzev
quote:
Originally posted by fio
Dzadzev, takva rabota ne se predviduva. Strelec, zarem se zachudi od glupiot komentar na Ashovot?
hahahah kolku si vickast Ne kazav deka takvo nesto se predviduva, samo kazav sto zbori narodot vo skopje.
Strelec Dzadzev pravi rekla-kazala!:)
fio
quote:
Originally posted by dzadzev
quote:
Originally posted by fio
Dzadzev, takva rabota ne se predviduva. Strelec, zarem se zachudi od glupiot komentar na Ashovot?
hahahah kolku si vickast Ne kazav deka takvo nesto se predviduva, samo kazav sto zbori narodot vo skopje.
Dzadzev, sho e toa "vickast"? :(
Strelec вицкаст е оној човек што многу вицка... тоа вака оди: јас вицкам, ти вицкаш, тој (таа, тоа) вицка, ние вицкаме... итн.
fio Demek jas vickav...svativ sea sho e vickast Dzadzev, zarem veruvash na rekla-kazala od komshikite i sl?
ozonce Dzadzev ako ne veruvash vo komshikite si naebal :)
dzadzev Im veruvam normalno, inace koga najmalku ocekuvam moze da na*bam. Zamisli da izgubam doverba bas koga sum na gosti kaj nekoja i ona mi vika begaj idi si doma maz mi se parkirase pred vlez. Tesko mene ...[;)]
ozonce ako ngash naebesh od niv javi mi se mene :)
dejan Ej! Dejan tuka, jas sum vo skolo sega i nesnmejeme da signovame on na forum. I znaci ako nisto tragidno ne bidnalo, dali ke ima drug, vtor zemjo tres vo Skopje pak?!?!?!?!?!?!?! :O!!!!!
Strelec ne bi trebalo Dejane... da se nadevame deka nema da ima povtorno!:)
fio Се воздржувам со сите сили...
ozonce jas ne mozam se zgaziv :)
dejan Fala Profesore Strelec;)))) Kako bre taka Ozonce? :p
Rommel- steta sho ne beshe vo reon na debar tamo... pa da zdrma pojako, pa uckite da crkosaat
ozonce a bre Dejan imenjak moj :) se zgaziv od smea od tvojata predpoledna poraka: Ej! Dejan tuka, jas sum vo skolo sega i nesnmejeme da signovame on na forum. I znaci ako nisto tragidno ne bidnalo, dali ke ima drug, vtor zemjo tres vo Skopje pak?!?!?!?!?!?!?! :O!!!!!
f9 A KOJA TOA BUDALA JA NAPOLNA SKOPSKATA KOTLINA SO POLA MAKEDONIJA I GO IZGRADI POVTORNO OVOJ GRAD NA LOKACIJA SO TEKTONSKI NISHANJA SHO VELAT NA JAZOL OD RASEDNI LINII,I KAJ DA PUFNE VO SKOPJE KE PRDNE...A.?
dejan Aaaaaa ozonce, pa dobro togas:)))) xexe