Несреќа или ??????
Несреќа или ??????
didy Званично нема најдено тело, а дотогаш сеуште се шпекулира. Аеродромот не бил затворен за сообраќај, не било толку проблематично како што не информираат. За екс претседателот Глилоров платија бугарите и грците а за ова кој плати? Не верувам во случна несреќа каде и после 10 часа сеуште нема никој на место на несреќата. Се што ќе слушнете да не верувате
ozonce ej smeshni ste!
Konstantin Бог да го прости претседателот. Лесна му земја. Бог да ги прости и останатите осуммина што беа во авионот со него и трагично ги загубија животите. Лесна им земја и на сите нив. Жал ми е што по подолго отсутство од Форумов се јавувам со една ваква порака, па сепак би апелирал една работа: факт е дека има и премногу контроверзи околу настанот, но во овие траурни денови најважно е да ја сочуваме присебноста и затоа апелирам колку што може барем овие денови да се воздржиме од празни спекулации и ОСОБЕНО од меѓусебни препукувања.
DJ_SHEMA
quote:
Originally posted by fio
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
Marko, kako dobro site gi pamtite tie epizodi na Ljubco, ama ne pamtite deka toj imashe 6-7 meseci da se spravi so teroristite a nebeshe sposoben da go napravi toa. Otkoga se uvide deka vladta e nesposobna se sozade shiroka koalicija so sdsm. Otkoa setoa toa se napravi, pochna vmro da kritikuva, a zaboravija deka tie go vodea shouto pred toa. Iskreno, Jas mislam deka nemashe mesto za odluka ni od stranata na Trajkovski, nitu bilo koj drug. Medjunarodnata zaednia, zaedno so amerive gi nalozija rabotite kako kje bide. Nashite samo tancuvaa na muzikata.
Вториот пасос ти е контрадикторен со првиот. Викаш дека америте диктирале све, а од друга страна Љубчо бил неспособен. Ај сеа?
fio, nema nikakva kontradikcija tuka. ZBoruvavme koj e kriv od gledna tochka na dvete vladi koi imaa moznost da se spravat so krizata. Moja shpekulacija e deka kolku shto vremeto pominuvashe, albanskoto lobiranje stana posilno, seto toa stana worldwide afera, a i americhki platenici imashe vmeshano. Koga cel svet vikashe reshete go problemot i izolirajte gi "buntovnicite" ljube i toj pashteta-menot si igraa nati go daj mi go.
DJ_SHEMA
quote:
Originally posted by fio
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
СДСМ го нарекуваше граѓанин во првите две години. Кога сувидоа дека Борис не беше пристрасен кон ВМРО иако тие го избраа, и кога видоа дека Борис работи пред се за интересите на Македонија, го признаа. Не ми текнува баш која случка политичка епизода беше кога Борис не подлегна под притисоците на ВМРО и тоа ги наведе на СДСМ да го признаат како претседател.
Не, почнаа да го нарекуваат претседател кога СДС требаше да дојде на власт и со право новинарите поставија едно незгодно прашање, како Црвенковски ќе го прими мандатот од граѓанинот Трајковски.
Ne beshe poradi toa. Imashe sluchka koga poris postapi nepartiski, iako site ochekuvaa da go poslusha VMRO. Togash SDSM go prizna.
DJ_SHEMA A i ti nema potreba da otvarash vakvi temi vo ovie momenti. Shpekulacii od ovoj tip ne se pozelni i se nadvor od kontekstot na toa shto se sluchuva. Koga kje imash nekoi dokazi za nekoi si zagovori togash poveli, izjasni se.
OooOo bash taka!
Thunder from down under ne se znae uste ,mozebi imat preziveano pretsedatelot,nemaat uste nisto dokazano,posto gi nemaat telata najdeni od nikoj so bese vo avionot ???
fio Баш напротив, многу ми смрди муабетот: 1. ЦНН, ББЦ - претседателот е мртов 2. Најдени се телата и трупот на авионот 3. Изјави на сочувство и сл. 4. Во доцните часови све демантирано, нема трупови, нема авион, нема ништо најдено, нема ебана локација Од кај знаат дека сите се загинати? Авионот го снемало од радар во 8:00, а во 8:30 сите соопштуваат дека Претседателот е загинат со екипажот. Од кај знаат кога нема ништо пронајдено. Ма у к***ц!
Strelec На местото на несреќата пронајдени се остатоците од авионот и осум тела на загинатите... Меѓу нив е и она на претседателот Борис Трајковски...
didy Да, денес веќе се се знае, но вчера не беше така Она што е дадено на SNN знам дека прво се готви па се пласира,имам извори свои, а и се виде во Србија
fio ти тоа од извори блиски на владата?
DJ_SHEMA
quote:
Originally posted by didy
Да, денес веќе се се знае, но вчера не беше така Она што е дадено на SNN знам дека прво се готви па се пласира,имам извори свои, а и се виде во Србија
Ti znachi si na ti so ted turner a?
marko_polog Buckovski pred kratko vreme na MTV izjavi deka ne stanuva zbor za defekt na avionot, ne mi e jasno kako moze takva izjava da dade koga uste ne e preslusana crnata kutija vo Paris, od slikite sto mozeva da se vidat od avionot isto taka ne stanuva zbor za direkten udar vo planina, ima mnogu ne jasni raboti okolu celata tragedija st doprvo ke treba da se investigira. No prasanjeto e ako ne e od defekt ili direkten udar vo planina, onda za sto stanuva zbor i zosto tolkava zbrka okolu informaciite dadeni na javnosta od SFOR. Vazno e sto telata na pocinatite ke ni stignat vo Makedonija i ke im se dade eden pocit kako sto zasluzuvaat, no ovaa tragedija treba do kraj da se ispituva i toa odma a ne da ostane eden tragicen slucaj so prasalnik kako sto bese i uste e so Kenedi i mnogu drugi primeri. Vecna Slava
marko_polog
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
quote:
Originally posted by didy
Да, денес веќе се се знае, но вчера не беше така Она што е дадено на SNN знам дека прво се готви па се пласира,имам извори свои, а и се виде во Србија
Ti znachi si na ti so ted turner a?
Shema, ne sakam ovde da kazuvam mnogu no ke ti kazam edno, moj licen prijatel bese Ace "Sarma" Bozinovski, od Naselba Bardovci, vcera se slusnav so negovite tatkoto Bozin i majkata Velika i samiot mozes da razmislis kakva bese atmosferata vo nivniot dom, koga na sekoj 10 minuti se davase razni informacii za celata tragedija, koga ne mozeva nikakvi informacii da dobijat od Vlast, koga vo eden moment znaat deka Bosanskata policija go nasla avionot i cetiri tela pa poslem SFOR da dade izjava uste se traga po avionot, toa e golema trauma za edna familija sto bara informacii za nivnoto chedo. Jas ti velam, ili Bosanskata Policija lazese ili SFOR, no naseto licno mislenje e deka Bosanskata policija pred da stigne SFOR bese na mestoto kade sega se prikazuva avionot, no uste ne se znae zosto SFOR tolku panicno ja izbrka Bosanskata policija i uste e Crnata kutija vo SFOR i ne e predadena da se prenese vo Paris. Nivniot Proces okolu ovaa tragedija za sega ostavuva eden golem prasalnik za mnogu nas.
didy ти тоа од извори блиски на владата? Не, мој пријатели од другата страна на реалноста, но веродостојни Во секој случај нека им е вечна слава и нека не се продолжува со овој пост, гледам не ви штима,а бидете сигурни вистината ќе биде далеку од сите нас
DJ_SHEMA
quote:
Originally posted by marko_polog
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
quote:
Originally posted by didy
Да, денес веќе се се знае, но вчера не беше така Она што е дадено на SNN знам дека прво се готви па се пласира,имам извори свои, а и се виде во Србија
Ti znachi si na ti so ted turner a?
Shema, ne sakam ovde da kazuvam mnogu no ke ti kazam edno, moj licen prijatel bese Ace "Sarma" Bozinovski, od Naselba Bardovci, vcera se slusnav so negovite tatkoto Bozin i majkata Velika i samiot mozes da razmislis kakva bese atmosferata vo nivniot dom, koga na sekoj 10 minuti se davase razni informacii za celata tragedija, koga ne mozeva nikakvi informacii da dobijat od Vlast, koga vo eden moment znaat deka Bosanskata policija go nasla avionot i cetiri tela pa poslem SFOR da dade izjava uste se traga po avionot, toa e golema trauma za edna familija sto bara informacii za nivnoto chedo. Jas ti velam, ili Bosanskata Policija lazese ili SFOR, no naseto licno mislenje e deka Bosanskata policija pred da stigne SFOR bese na mestoto kade sega se prikazuva avionot, no uste ne se znae zosto SFOR tolku panicno ja izbrka Bosanskata policija i uste e Crnata kutija vo SFOR i ne e predadena da se prenese vo Paris. Nivniot Proces okolu ovaa tragedija za sega ostavuva eden golem prasalnik za mnogu nas.
Марко, прими мое длабоко соочуство за загубата на твојот пријател. Мислам дека сите ние имаме критики кон тоа како се одвиваа настаните и дека некои работи беа несмасно направени. Сепак, ние сме далеку од вистината и мислам дека не е време да се пласираат вакви јалови изјави. И јас сум огорчен што не се пронајдоа телата експедитивно и што беа прогласени за мртви пред да бидат најдени. Сепак, можеби некои новинари ја искористија вчерашната случка за своја сопствена промоција и пласираа вести само за да креирааат сензации. Ако не сте приметиле, видете дека голем број од напишаните текстови за претседателот беа од страна на босански новинари. Дури и опси за неговиот живот и дело на cnn.com вчера беше поставен од страна на босанец. Се надеваме дека вистината ќе се открие, а дотогаш се надевам дека фамилиите на загинатите ви се во мислите и молитвите.
slasa spekulacii se vrset i ovde pojketo maslo na sfor so tie sto imam diskutirano
vmro
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
quote:
Originally posted by didy
Да, денес веќе се се знае, но вчера не беше така Она што е дадено на SNN знам дека прво се готви па се пласира,имам извори свои, а и се виде во Србија
Ti znachi si na ti so ted turner a?
ted mu e tret vujko od baba
Thunder from down under
quote:
Originally posted by slasa
spekulacii se vrset i ovde pojketo maslo na sfor so tie sto imam diskutirano
tie ami koj slave ,ama kako so slusnav i pretsedatelot vo posledno vreme bil malu nevesel ,mozi se imase seteno deka mu krojat nesto
vmro muabetov za SFOR deka mestele, heheheh za niv neznam ali za Branko Crvenkovski i Buckovski, oni sigurno sakale da go ubijat.... buckovski prv posle izborite 1999 go narece trajkovski Graganinot i odbivashe da go priznae kako pretsedatel, pa posle cela negova partija, taka da oni imaat najveke pricni za toa , mada se somnevam deka na toa mesto vo radius 15 km, pogina sekretarot za trgovija na USA vo 1995 mislam, a pred okolu 20 g tamu pogina i Djemal Bjedic visok funkcioner vo sojuz na komunisti na jugoslavija i clen na savezno izvrshno vece..... (a mozda i samoto mesto e idealno za mestenje, koj ke go znae)
Strelec vo pravo e vmro... vasiot problem e toa sto se' uspevate da zaboravite, ama vmro e tuka da ve potseti... bravo vmro... aj zlaten potseti gi uste nesto... potseti gi cij lider se obrati na parlamentot i na cela nacija i im se izvini za greskata sto e storena vo VMRO DPMNE so izborot na Boris Trajkovski za pretsedatel!? vmro, ne se zamaraj covece so takvi prikazni! cinicno, neodgovorno i krajno nehumano e da postiras na eden vakov javen forum nekakov si 'rekla-kazala' muabet za toa koj sakal da se sluci ovaa tragedija!!! mislam... i od vmro da e, mnogu e!
DJ_SHEMA Во право е Стрелец, ВМРО се тие кои во последно време не го признаваа Пртеседателот трајковски. СДСМ го призна веќе има неколку години.
slasa bluw Branko go znam kako svoj dzep toj nikogas ne bi napral nesto taskvo
kopacot
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
Во право е Стрелец, ВМРО се тие кои во последно време не го признаваа Пртеседателот трајковски. СДСМ го призна веќе има неколку години.
Shema......zato SDSM go vikase Graganinot Trajkovski deka od se srce go priznaja za pretsedatel
DJ_SHEMA СДСМ го нарекуваше граѓанин во првите две години. Кога сувидоа дека Борис не беше пристрасен кон ВМРО иако тие го избраа, и кога видоа дека Борис работи пред се за интересите на Македонија, го признаа. Не ми текнува баш која случка политичка епизода беше кога Борис не подлегна под притисоците на ВМРО и тоа ги наведе на СДСМ да го признаат како претседател.
marko_polog
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
СДСМ го нарекуваше граѓанин во првите две години. Кога сувидоа дека Борис не беше пристрасен кон ВМРО иако тие го избраа, и кога видоа дека Борис работи пред се за интересите на Македонија, го признаа. Не ми текнува баш која случка политичка епизода беше кога Борис не подлегна под притисоците на ВМРО и тоа ги наведе на СДСМ да го признаат како претседател.
Shema, eve jas ke te potsetam, a bas me chudi sto ne ste poznati so sluckite vo 2001 godina sto dojde do raskinuvanje na odnosite na VMRO-DPMNE i Boris Trajkovski. Ljubco Georgievski so poddrska od site pratenici na VMRO-DPMNE i LDP(Stojan Andov) predlozi da se proglasi Voena Sostojba kako krajno resenie na konfliktot, sega ke te potsetam site sto se sprotistaviva na taa ideja, Amerika, NATO, EU, Site Nevladini Organizacii vo Makedonija, SDSM, DPA, PDP i Pretsedatelot Boris Trajkovski, od toj moment se raskinuva sorabotkata na VMRO-DPMNE so Boris Trajkovski. Makedonija imase samo dva izbora vo 2001, ili so Vojna ke gi pobedi ili ke pregovara so Teroristi, VMRO-DPMNE za da proglasi Voena Sostojba vo Parlamentot i trebase poddrska od Opozicijata SDSM i nivnite glasovi, za zal ne ja dobi taa poddrska i se otvoriva pregovori i dojde do potpisuvanje na Ohridskiot "dogovor", mozete da bidete site optimisti nego jas kako Tetovcanec ke vi kazam deka sto ne mozeva Teroristite da dobijat so Vojna sega im se dava na gotovo, a godinite sto sledat ke si go kaze svoeto. E taa e epizodata sto gi raskina odnosite. A dali VMRO ili SDSM imale nesto so tragedijata sto go snajde Pretsedatelot toa vo nikoj slucaj ne veruvam.
OooOo Kje go ostavite li chovekot da se pogreba pa posle da jadete trici za nego?
marko_polog Nikoj ne jade trici osven tvojata krava sto si ja stavil pod nikot, i bide malce kulturen, ne ti dolikuva kako forum administrator da se ponasas so takvi zborovi.
OooOo Pak jadesh trici a? [:D]
dzadzev Sramota ...
DJ_SHEMA Marko, kako dobro site gi pamtite tie epizodi na Ljubco, ama ne pamtite deka toj imashe 6-7 meseci da se spravi so teroristite a nebeshe sposoben da go napravi toa. Otkoga se uvide deka vladta e nesposobna se sozade shiroka koalicija so sdsm. Otkoa setoa toa se napravi, pochna vmro da kritikuva, a zaboravija deka tie go vodea shouto pred toa. Iskreno, Jas mislam deka nemashe mesto za odluka ni od stranata na Trajkovski, nitu bilo koj drug. Medjunarodnata zaednia, zaedno so amerive gi nalozija rabotite kako kje bide. Nashite samo tancuvaa na muzikata.
Strelec
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
...ama ne pamtite deka toj imashe 6-7 meseci da se spravi so teroristite a nebeshe sposoben da go napravi toa. Otkoga se uvide deka vladta e nesposobna se sozade shiroka koalicija so sdsm....
Овој момент што го нагласува Shema е многу значаен, а неколкумина љубчобранители овде на форумов никогаш не сакаат да го имаат во предвид! Далеку од тоа дека со СДСМ потоа стана многу подобро, меѓутоа ВМРО ДПМНЕ ниту без СДСМ, ниту со СДСМ не успеа да ги води конците онака како што сега ВМРОљубците креваат галама и учат како требало да се води политика во тие времиња тогаш.
deni nek si ebat mater site i vrmo i es de es
marko_polog
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
Marko, kako dobro site gi pamtite tie epizodi na Ljubco, ama ne pamtite deka toj imashe 6-7 meseci da se spravi so teroristite a nebeshe sposoben da go napravi toa. Otkoga se uvide deka vladta e nesposobna se sozade shiroka koalicija so sdsm. Otkoa setoa toa se napravi, pochna vmro da kritikuva, a zaboravija deka tie go vodea shouto pred toa. Iskreno, Jas mislam deka nemashe mesto za odluka ni od stranata na Trajkovski, nitu bilo koj drug. Medjunarodnata zaednia, zaedno so amerive gi nalozija rabotite kako kje bide. Nashite samo tancuvaa na muzikata.
Jas kako covek sto celo vreme bev vo Tetovo ke ti objasnam nekoj raboti so FAKTI, a ne kako mnogu ovde sto procitale nesto ili dedo im kazal, kako brat na brat ti kazuvam, a ti ako ne mi veruvas toa e tvoj izbor. Koga vo Tanusevci(negde na kraj Februar, 2001) UCK se pojavi i go proglasi za nivna teritorija, Da te potsetam deka UCK bese razbiena i izbegava kon Kosovo, dali gi zaboravi slikite sto Armijata gi pokaza od oruzjeto i hranata(paketi na KFOR) na UCK vo Tanusevci, A za celo vreme najgolemiot problem bese sto KFOR ne ja kontrolirase granicata na Kosovskata strana, poslem toa Siptarite imava protest vo Tetovo, i za prv pat UCK se pojavuva vo Tetovo, Taa slika nema nikojpat da ja zaboravam, Demonstrantite ednoglasno vikava UCK a od Shara od selata Gajre i Lavce UCK puka so avtomati i Siptarive vo Centar Tetovo aplaudiraat, pocnava reporteri nasi da tepaat i se sto bese Makedonsko, Makedonska Policija gi razbi Demonstrantite i se fativa pozicii i pocna borbata, sledniot den koga pristignava Specialcite, Tenkovite i Helikopterite od Ukraina, se otide na Ofanziva na Tetovsko Kale, isto taka ke ti kazam deka za eden den site pozicii sto gi imase UCK na Kale bea prezemeni, pa imase razni incidenti kako nezaboraveniot incident na dvajcata Siprati ubieni sto frlava "mobilki" kon Specialcite, a imase mnogu takvi slucaevi. Odma poslem toa ete ti gi vo Lipkovsko i Skopska Crna Gora, ke povtoram pak KFOR gi nemase nigde na Kosovskata strana da ja stitat granicata, i ako davava garancii za toa. Koga vece se vide deka UCK e aktivna na cela granica, Togasniot Premier so poddrska od site pratenici na VMRO i LDP predlozi da se proglasi Voena Sostojba, Zosto e Voena Sostojba i Zosto e Armijata i Specialskite Edinici ako ne za da se brani drzavata od Agresija, Znaci Teroristicka Para-Vojska so emblemi od Sosedna Albania. No za zal beva potrebni glasovite na SDSM za da se proglasi, i ubavo gi pamtam zborovite na Branko Crvenkovski "podobro sto dena da se pregovara nego eden den da se ratuva", e sega kazi mi ti koja e taa Drzava sto pregovara so Teroristicka Paravojska sto celta im e napadi na Vojskata i Policijata?? SDSM na mesto od Nacionalni Interesi da i dade poddrska na Vlast, oni se zakanuvaa so masovni protesti protiv Vlasta ako ne im se dozvoli da stapat vo Koalicija i da im se dade ili Ministerstvoto za Odbrana ili Vnatresni Raboti, nivnite zborovi beva "za spas na Makedonija" Najgolemata greska sto ja napravi Georgievski bese sto gi primi vo Vlasta i im bese dadeno Ministerstvoto za Odbrana, ti dali znaes deka prvo nesto sto Buckovski stori kako Minister za Odbrana bese povlekuvanje na tenkovite i teskata artilerija, mnogu tesko mi e ova da ti go pisuvam zosto bi trebalo da go znaes ako stvarno si ja pratel vojnata, nie Tetovcani pravevme ZIV SID da ne se povlecat Tenkovite i Teskata Artilerija, ke ne zgazeva site do eden Covek, ti razbiras ili ne?????? sto stana poslem, ke te potsetam, Vojnici zaginava vo masakr vo Vejce, Gajre i Karpalak, ke te potsetam deka na Shara gore uste imase UCK, so koj pamet nasiot nov Minister pracase "Hamvi" vozila niz Shara? So koj pamet nasiot nov Minister na Karpalak prati Helikopteri neoruzeni, za da gi gledaat kako Vojnicite gorat zivi dole? Zosto site Ofanzivi vo Kumanovsko odma prestanava. Zosto site Tenkovi i Teska Artilerija bea povleceni od nivnite pozicii? Pred da bidat primeni SDSM na Vlast i daden resorot Ministerstvo za Odbrana kazi mi ti eden slucaj kade Vojnicite zaginava vo ambush? Veruj mi ima mnogu da se kazuva, nego jas edno znam ili ke Vojuvas za Makedonija ili ke pregovaras so Teroristite. Kakvi slucki imase vo Tetovo ti pojma nemas, bez sram helikopteri na KFOR se simnuvaat vo Sipkovica i istiot den UCK udira so teska artilerija, poslem ni solat pamet Amerikancite deka ne bile vo Sipkovica, nego koga im se kaza deka se snimeni, onda vikaat e toa bilo Humanitarna pomos, zar da ti kazuvam i za vo Radusa, Rasce, Aracinovo itn.. Nemoj be brat mnogu lagi da veruvas, tie sto gi povlekova tenkovite sega se pravat spasiteli na Makedonija, a ti slobodno prasaj gi Makedoncite od Tearce, Lesok, Matejce, Otlja itn.. koga gi napadna UCK i gi istera od nivnite domovi, dali bese toa odma poslem povlekuvanjeto na Teskata Artilerija vo toj region, Narodot vo kriznite regioni ednostavno bea staveni na milost, a realnosta e den denes ne se ni vrateni nazad, koga ke pokusa nekoj da se vrati, sledniot den mu se zapaluva kucata, a na primer vo Aracinovo zaginava nekolku Makedonci od bombi postaveni vnatre vo nivnite domovi, taka da prvite sto sakava da se vratat nazad zaginava, toa bese eden signal do ostanatite sto sakava da se vratat. A sega vo tie regioni znaes li koj patrolira i nosi Policiska uniforma? E tie sto pred nekoja godina ubivava Makedonski Vojnici i Policajci. E site sakame mirno da bide, koj budala saka da ratuva, nego sto e tuka tuka e, za da se spasi delovi od Makedonija veruj mi povtorno ke dojde do sudiri, ne poradi Makedoncite, nego Siptarite ne gi interesira sozivot nego "Golema Albania", zarem ne e dovolno da vidite sto im napraviva UCK na Srbite, Turcite, Romite itn.. vo Kosovo od kako dojde NATO i za kakov sozivot se oni. Ke ti kazam uste ednas i nikogas povece, a ti sto sakas veruvaj, sto ne mozeva UCK da dobijat so Vojna sega im se dava na gotovo, a toa e Federalizacija i naskoro totalno otcepuvanje na tie delovi.
Bravo Marko , covek ...mislam bese dovolno jasen , stvarno nemam zabeleshka kako gi imas izanalizirano hronoloshki , denovite od krizata ...i nekam da naleguvam u detalji , posto sepak nemam pravo , ja u toa vreme i seuste sum u SK ...zatoa bi izbegnal da mudruvam , na tema 'kako ja patev za vreme na krizata' , ali brat pazi be , pa zazimas strana, shto ne mi se dopagja voopshto ...mislam posle se nemozam da se soglasam so tebe deka VMRO-DMPNE izigra dobro u toa vreme ,a SDSM kukavicki ... nie celo vreme mozeme da se vrtime u krug,kao sto gledas i po drugive forumi se isto se mele...ali uglavno vidov i u tvojot izvestaj, sam si svesen ...fakt e deka drugi ne igraat od strana (slucajot so hilihopter na SFOR u Shipkovica), pa taka da realno da zboriem , dali Makedonija kje postignese nesto povekje ako teshkata artilerija ne bese povlecena od kriznite podrachja , a koga manje-vise site znaevme deka imame mnogu posilen protivnik na drugata strana , odkolku obicnite sverceri i navedenata pogreshno indoktrinirana albanska mladina? Nemoj samo loso da me svatis, deka se stavan an nekoj nacin na strana na odbrana na SDSM ...i nivnoto se videlo ....nego samo potenciram kolku raboti shto se vrtat okolu nas , uopste , na zalost . ne zavisat od nas [:(]
quote:
Originally posted by marko_polog
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
Marko, kako dobro site gi pamtite tie epizodi na Ljubco, ama ne pamtite deka toj imashe 6-7 meseci da se spravi so teroristite a nebeshe sposoben da go napravi toa. Otkoga se uvide deka vladta e nesposobna se sozade shiroka koalicija so sdsm. Otkoa setoa toa se napravi, pochna vmro da kritikuva, a zaboravija deka tie go vodea shouto pred toa. Iskreno, Jas mislam deka nemashe mesto za odluka ni od stranata na Trajkovski, nitu bilo koj drug. Medjunarodnata zaednia, zaedno so amerive gi nalozija rabotite kako kje bide. Nashite samo tancuvaa na muzikata.
Jas kako covek sto celo vreme bev vo Tetovo ke ti objasnam nekoj raboti so FAKTI, a ne kako mnogu ovde sto procitale nesto ili dedo im kazal, kako brat na brat ti kazuvam, a ti ako ne mi veruvas toa e tvoj izbor. Koga vo Tanusevci(negde na kraj Februar, 2001) UCK se pojavi i go proglasi za nivna teritorija, Da te potsetam deka UCK bese razbiena i izbegava kon Kosovo, dali gi zaboravi slikite sto Armijata gi pokaza od oruzjeto i hranata(paketi na KFOR) na UCK vo Tanusevci, A za celo vreme najgolemiot problem bese sto KFOR ne ja kontrolirase granicata na Kosovskata strana, poslem toa Siptarite imava protest vo Tetovo, i za prv pat UCK se pojavuva vo Tetovo, Taa slika nema nikojpat da ja zaboravam, Demonstrantite ednoglasno vikava UCK a od Shara od selata Gajre i Lavce UCK puka so avtomati i Siptarive vo Centar Tetovo aplaudiraat, pocnava reporteri nasi da tepaat i se sto bese Makedonsko, Makedonska Policija gi razbi Demonstrantite i se fativa pozicii i pocna borbata, sledniot den koga pristignava Specialcite, Tenkovite i Helikopterite od Ukraina, se otide na Ofanziva na Tetovsko Kale, isto taka ke ti kazam deka za eden den site pozicii sto gi imase UCK na Kale bea prezemeni, pa imase razni incidenti kako nezaboraveniot incident na dvajcata Siprati ubieni sto frlava "mobilki" kon Specialcite, a imase mnogu takvi slucaevi. Odma poslem toa ete ti gi vo Lipkovsko i Skopska Crna Gora, ke povtoram pak KFOR gi nemase nigde na Kosovskata strana da ja stitat granicata, i ako davava garancii za toa. Koga vece se vide deka UCK e aktivna na cela granica, Togasniot Premier so poddrska od site pratenici na VMRO i LDP predlozi da se proglasi Voena Sostojba, Zosto e Voena Sostojba i Zosto e Armijata i Specialskite Edinici ako ne za da se brani drzavata od Agresija, Znaci Teroristicka Para-Vojska so emblemi od Sosedna Albania. No za zal beva potrebni glasovite na SDSM za da se proglasi, i ubavo gi pamtam zborovite na Branko Crvenkovski "podobro sto dena da se pregovara nego eden den da se ratuva", e sega kazi mi ti koja e taa Drzava sto pregovara so Teroristicka Paravojska sto celta im e napadi na Vojskata i Policijata?? SDSM na mesto od Nacionalni Interesi da i dade poddrska na Vlast, oni se zakanuvaa so masovni protesti protiv Vlasta ako ne im se dozvoli da stapat vo Koalicija i da im se dade ili Ministerstvoto za Odbrana ili Vnatresni Raboti, nivnite zborovi beva "za spas na Makedonija" Najgolemata greska sto ja napravi Georgievski bese sto gi primi vo Vlasta i im bese dadeno Ministerstvoto za Odbrana, ti dali znaes deka prvo nesto sto Buckovski stori kako Minister za Odbrana bese povlekuvanje na tenkovite i teskata artilerija, mnogu tesko mi e ova da ti go pisuvam zosto bi trebalo da go znaes ako stvarno si ja pratel vojnata, nie Tetovcani pravevme ZIV SID da ne se povlecat Tenkovite i Teskata Artilerija, ke ne zgazeva site do eden Covek, ti razbiras ili ne?????? sto stana poslem, ke te potsetam, Vojnici zaginava vo masakr vo Vejce, Gajre i Karpalak, ke te potsetam deka na Shara gore uste imase UCK, so koj pamet nasiot nov Minister pracase "Hamvi" vozila niz Shara? So koj pamet nasiot nov Minister na Karpalak prati Helikopteri neoruzeni, za da gi gledaat kako Vojnicite gorat zivi dole? Zosto site Ofanzivi vo Kumanovsko odma prestanava. Zosto site Tenkovi i Teska Artilerija bea povleceni od nivnite pozicii? Pred da bidat primeni SDSM na Vlast i daden resorot Ministerstvo za Odbrana kazi mi ti eden slucaj kade Vojnicite zaginava vo ambush? Veruj mi ima mnogu da se kazuva, nego jas edno znam ili ke Vojuvas za Makedonija ili ke pregovaras so Teroristite. Kakvi slucki imase vo Tetovo ti pojma nemas, bez sram helikopteri na KFOR se simnuvaat vo Sipkovica i istiot den UCK udira so teska artilerija, poslem ni solat pamet Amerikancite deka ne bile vo Sipkovica, nego koga im se kaza deka se snimeni, onda vikaat e toa bilo Humanitarna pomos, zar da ti kazuvam i za vo Radusa, Rasce, Aracinovo itn.. Nemoj be brat mnogu lagi da veruvas, tie sto gi povlekova tenkovite sega se pravat spasiteli na Makedonija, a ti slobodno prasaj gi Makedoncite od Tearce, Lesok, Matejce, Otlja itn.. koga gi napadna UCK i gi istera od nivnite domovi, dali bese toa odma poslem povlekuvanjeto na Teskata Artilerija vo toj region, Narodot vo kriznite regioni ednostavno bea staveni na milost, a realnosta e den denes ne se ni vrateni nazad, koga ke pokusa nekoj da se vrati, sledniot den mu se zapaluva kucata, a na primer vo Aracinovo zaginava nekolku Makedonci od bombi postaveni vnatre vo nivnite domovi, taka da prvite sto sakava da se vratat nazad zaginava, toa bese eden signal do ostanatite sto sakava da se vratat. A sega vo tie regioni znaes li koj patrolira i nosi Policiska uniforma? E tie sto pred nekoja godina ubivava Makedonski Vojnici i Policajci. E site sakame mirno da bide, koj budala saka da ratuva, nego sto e tuka tuka e, za da se spasi delovi od Makedonija veruj mi povtorno ke dojde do sudiri, ne poradi Makedoncite, nego Siptarite ne gi interesira sozivot nego "Golema Albania", zarem ne e dovolno da vidite sto im napraviva UCK na Srbite, Turcite, Romite itn.. vo Kosovo od kako dojde NATO i za kakov sozivot se oni. Ke ti kazam uste ednas i nikogas povece, a ti sto sakas veruvaj, sto ne mozeva UCK da dobijat so Vojna sega im se dava na gotovo, a toa e Federalizacija i naskoro totalno otcepuvanje na tie delovi.
OooOo Ovoj marko uloshki gi nosi UCK so nego kako ikona. Na 10 razlichni temi shto nemaat vrska so UCK, on samo za UCK pishuva.
marko_polog
quote:
Originally posted by OooOo
Ovoj marko uloshki gi nosi UCK so nego kako ikona. Na 10 razlichni temi shto nemaat vrska so UCK, on samo za UCK pishuva.
Kako prvo nikot e marko_polog, tie sto gi nosat UCK so niv kako ikona sega i zaedno ja delat Makedonija. Jas ne bev toj sto ja svrti temata na ovoj topik, pocitaj nazad i vidi koj pocna da frla argumenti i kritiki kon ednite ili drugite sto nemaat vrska so ovaa tema, a vie kako administrator ako dozvoluvate onda zosto jas da nemam pravo da odgovoram na razni verzii sto nemaat nikakva vrska so realnosta. Ti sto si se fatil so Marko i ocigledno imas nekakov si problem so mene e tvoj licen problem, nego pravilata neka vazat za site, ne moze edni da pravat provokacii i da navreduvaat nekogo bez vrska so temata a da me kritikuvas mene koga ke se sprotistavam na nivniot argument. Kako Administrator treba da si neutralen, no ocigledno imas problem samo so Marko.
killerr marko_polog Member Since: February 14 2004 nabi malku stazh pa posle kazuvaj koj kako sho kade i fala mu na gornion umre precedatelot vi otvori tema za muabet
melpomena Gledam ste ja razvlekle temava... Marko nekolku raboti samo kje ti kazham. Prvo daleku od toa deka sum za SDSM. Veruvaj Buchkovski znam kako dishe, i ne e voopshto sjajno momentalno vo Ministerstvoto za Odbrana. Ama pak nemozham nikako da rechema deka VMRO i Ljubcho ja rascvetaa drzhavata, ili pak ako sega pak dojdat na vlasta odma se kje se smeni. Za Tanushevce... Nepoln mesec pred da se sluchat rabotite vo Tanushevce, prv pat beshe formirana "Granichnata Brigada", na koja beshe Komandant tatko mi. Predtoa beshe na sluzhba nadvor od drzhavata, i koga dojde tuka zatekna takov haos, sho Gospod da se simneshe nemashe da go sredi. KOga se desi toa u Tanushevce, da te podsetam li deka policija vo seloto cela godina nemashe stapnato??? (Vo chivo vreme beshe toa?). Da ne ti kazhuvam kako vojnicite sedea u snegot, gledaa kako pominuvaat lugje od UCK i ne smeeja da pukaat. A vo nashata drzhava imame civilna kontrola nad vojskata... a koj se civilite-Vladata! Ne se proglasi voena sostojba, zoshto vo voena sostojba, Vladata ima pravo da donesuva ukazi so sila na zakoni, taka da premnogu e verojatno deka mozheshe da samo od haosot da se napravi pogolem haos (za vo nashata drzhava zboruvam.) Vo Arachinovo, kako shto na site dobro im e poznato se shto beshe pronajdeno beshe americhko, od oruzhje do onie vojnite " Meal ready for eat". MPRI bea izbrkani, pod somnevanje deka imaat kontakti so teroristite i gi pomagaat. Da potsetam MPRI bea sovetnici vo Ministerstvoto za Odbrana. Kako svoe opravduvanje dadoa odgovor: MPRI e privatna americhka firma, taka da koj plati-toj dobiva konsultanti. E sega molim te, civilna firma, donesena so potpishan dogovor na nivo na dvete Vladi[:0]. Znachi, ima mnogu povekje odkolku, Ljubcho e dobar, ili Branko e dobar. Nie Makedoncite samo partiski stavovi zazemame. Narodot treba da izleze so svoj stav, zoshto se vide deka niedna od dvete najgolemi Makedonski partii ne uspea da se spravi so najgolemite zakani vo drzhavata. p.s. Izvinete za dolgiot post, nema da se povtori[:)]
didy Она што го почнав не беше ништо за партиите, туку за она што се случи пред некој ден, а се јавија многу нелогичности со настанот. Сите кој работеа во смена на радарската контрола од СФОР се повлечени во Франција. Немојте да ги напаѓате или браните партиите тие се нужно зло би рекол некој а и јас,не го сакавме едноумието затоа што имавме рецепт за подобра благосостојба за живеење,а парадиксот е да сега е полошо и од тоа што не ни се допаѓаше - живееме под стрес секојдневно и се бориме за еден мизерен живот, а вие за таа и таа партија е ваква или онаква сите се исти нема разлика освен во бојата на знамињата. Во секој случај судбината сите ќе ја делиме затоа мислете што ќе одберете и дали ќе дозволиме некој да ни ја крои судбината, да се научиме да кажеме НЕ ако е потребно. Беше намештаљка
Strelec
quote:
Originally posted by keyhook
zakachi prvo stazh pa posle ponashaj se kao ADMIN
fio
quote:
Originally posted by slasa
bluw Branko go znam kako svoj dzep toj nikogas ne bi napral nesto taskvo
Да да, душичка е тој. Би ти препорачал да читаш малце Фокус, според мене најдобар неделник во МК[:)]
fio
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
СДСМ го нарекуваше граѓанин во првите две години. Кога сувидоа дека Борис не беше пристрасен кон ВМРО иако тие го избраа, и кога видоа дека Борис работи пред се за интересите на Македонија, го признаа. Не ми текнува баш која случка политичка епизода беше кога Борис не подлегна под притисоците на ВМРО и тоа ги наведе на СДСМ да го признаат како претседател.
Не, почнаа да го нарекуваат претседател кога СДС требаше да дојде на власт и со право новинарите поставија едно незгодно прашање, како Црвенковски ќе го прими мандатот од граѓанинот Трајковски.
fio А вие да си ги средите односите на некој друг топик?
fio
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
Marko, kako dobro site gi pamtite tie epizodi na Ljubco, ama ne pamtite deka toj imashe 6-7 meseci da se spravi so teroristite a nebeshe sposoben da go napravi toa. Otkoga se uvide deka vladta e nesposobna se sozade shiroka koalicija so sdsm. Otkoa setoa toa se napravi, pochna vmro da kritikuva, a zaboravija deka tie go vodea shouto pred toa. Iskreno, Jas mislam deka nemashe mesto za odluka ni od stranata na Trajkovski, nitu bilo koj drug. Medjunarodnata zaednia, zaedno so amerive gi nalozija rabotite kako kje bide. Nashite samo tancuvaa na muzikata.
Вториот пасос ти е контрадикторен со првиот. Викаш дека америте диктирале све, а од друга страна Љубчо бил неспособен. Ај сеа?
Strelec СВЕДОШТВО СФОР не' прави будали и вас и нас! Контролорите на летот од составот на СФОР се одговорни за уривањето на авионот со македонскиот претседател, а стабилизациските сили сега лажат и се обидуваат да ја префрлат одговорноста врз други, изјави хрватски воздухопловен експерт во саботата, во интервју на централните вести на босанската телевизија. - На никого не му е јасно зошто авионот летал по воздушната линија 365, која е многу опасна, зашто минува меѓу планини што тешко се заобиколуваат. Зошто авионот не летал по линијата 360, која се користеше и пред војната, која е сосема безбедна и на која нема никакви пречки? Сите знаеме дека во контролната кула на мостарскиот аеродром беа француски војници од СФОР. Кога авионот ќе се приближи 30 километри до аеродромот, контролната кула ги има сите податоци за леталото и за неговото движење, односно за височината и за локацијата. Докажано е дека авионот се движел 500 до 600 метри под дозволената височина. Зошто никој не му јавил на пилотот да го крене авионот? Се знае дека авионот го управувал еден од најискусните пилоти во Македонија. Како СФОР воопшто можеше по трагедијата да пребарува локација 30 до 40 километри подалеку од местото на уривањето на несреќата, кога контролата на летот веќе имаше прецизни податоци за локацијата и височината на авионот во последните моменти пред уривањето? Можеби сакаат да ги прикријат своите грешки и да наведат дека причина за несреќата е дефект на авионот. Не знаеме и веројатно нема да дознаеме. А неслужбено дознаваме дека навигаторите веќе се дома во Франција, со семејствата. Ова е нешто нечуено! Дами и господа, СФОР ве прави будали и вас и нас, босанската Влада и македонската Влада и кого уште не - му изјавил хрватскиот експерт на водителот на дневникот, Сенад Хаџифејзовиќ.
Strelec Црната кутија нема да оди во Париз, вели Црвенковски Не знам каде ќе ја пратат црната кутија, но знам каде нема да ја пратат изјави попладнето премиерот Црвенковски во Босна прецизно сугерирајќи дека црната кутија од срушениот авион нема да оди на испитување во Париз. Дилемите за тоа каде ќе се прегледуваат снимените материјали во црната кутија се отворија по сознанијата дека луѓе од францускиот контингент на СФОР беа во мостарската контрола за летање во моментот кога се сруши македонскиот авион што остава можност за сомневање во непристрасноста на парискиот центар за прегледување на црните кутии. Тие најверојатно ќе се испратат во Нирнберг Германија, каде се сервисираше македонскиот Кингер. Ова за А1 го потврди министерот за одбрана Владо Бучковски, тој вели дека според воспоставените правила на игра црните кутии се праќаат во Париз, но со оглед на околностите ќе се бара нова локација. Бучковски денеска ги потврди вчерашните информации на А1 дека сите првични сознанија покажуваат дека уривањето е предизвикано од субјективни причини, што значи фактор човек или грешка на реклација контрола за летање екипаж на авионот.
Thunder from down under
quote:
Originally posted by marko_polog Shema, ne sakam ovde da kazuvam mnogu no ke ti kazam edno, moj licen prijatel bese Ace "Sarma" Bozinovski, od Naselba Bardovci,
zet za braceda i bese na edna zena tuka so e znam od skopje
killerr copy paste
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by keyhook
zakachi prvo stazh pa posle ponashaj se kao ADMIN

killerr ef i ova da te tera da mislish deka sum jas Don't start no shit, it won't be no shit! i ako e vo pravo e detevo ali aj
quote:
Originally posted by killerr
copy paste
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by keyhook
zakachi prvo stazh pa posle ponashaj se kao ADMIN


Strelec
quote:
Originally posted by killerr
ef i ova da te tera da mislish deka sum jas
jas ne sum spomnal takvo nesto!:)
Whitebaby Црната кутија и денеска останува во Босна 01.03.2004 Црната кутија и денеска останува во сефот на обвинителството во Босна. Националниот празник во Босна, што е официјална причина за да се одложи испраќањето на црната кутија, според упатените е само обид да се добие во време и да се изврши притисок врз владата црната кутија да патува за Париз, а не за Нирнберг. СФОР, чиј француски контингент го наведуваше авинот од контролата за летање, не сака да го прифати владиниот став според кој треба да се избегне парискиот центар за авиоистражување поради сомнеж во неговата непристрасност. „Договорен е состанок за утре во Јавното обвинителство во Сараево на кој ќе учествуваат и истражни судии, лица од Дирекцијата од воздухопловната пловидба од Македонија, групата ќе ја предводам јас. На состанокот се очекува да се донесе одлука, за тоа каде ќе се испраќаат црните кутии и сета друга потребна документација за прислушкување“, изјави од Мостар за А1 Иџит Мемети, министер за одбрана. А1 денеска контактираше со авиоцентарот во Нирнберг. Од таму официјално велат дека поради сигурносни причини и во интерес на истрагата не можат да даваат информации, ниту во врска со авинот, ниту со можните причини за несреќата. Тие не знаат дали црните кутии ќе бидат дешифирани кај нив. Остануваат многу неразјаснети прашања за кобниот лет. „Кингерот“ како и секој авион има висинометар што значи дека екипажот на авинот мора да знаел на која висина лета, и тоа веројатно било подготовка за слетување. Но, дали на екипажот знаел над каков планински простор лета во моментот на несреќата? Пилотот Марковски меѓу колегите важел за сигурен пилот кој никогаш не ризикувал и при најмала можност за ризично слетување тој се откажувал и барал друга дестинација. Копилотот Ивановски преку 150 пати слетал и полетал од мостарскиот аердором, додека бил во воздухопловната академија што значи дека извонредно добро го познавал опасниот терен. Сево ова сугерира дека екипажот можеби и немал јасна претстава на која позиција се наоѓа. Нејасно останува зошто остатоците од авионот беа најдени 24 часа по несреќата и тоа на 15 километри од местото каде СФОР ги бараше претходниот ден ако се знае дека овој авион имал и таканаречен локатор за итни случаи. Тој 25 минути по падот емитува сигнали од местото каде што се наоѓа, а тие се регистрираат во авио центарот во Лозана.
fio На А1 вчера имаше снимени изјави од очевидци кои потврдија дека уште утрото, половина час по несреќата возила на СФОР и брза помош биле присутни на местото на несреќата, а селаните биле избркани за да не видат што се случува. Што значи дека СФОР уште утрото во 8:30 знаеле каде се наоѓа авионот, а енигма е зашто одлагаа 24 часа.
Whitebaby ФТВ: Францускиот баталјон на СФОР одговорен за падот на авионот на Трајковски Сараево, 1 март (МИА) - Францускиот баталјон на СФОР ја сноси целосната одговорност за уривањето на авионот на македонскиот претседател Борис Трајковски во близина на Мостар, јави вечерва Телевизијата на Федерацијата БиХ (ФТВ), повикувајќи се на веродостојни полициски извори. Во емисијата "60 минути", ФТВ објави дека досегашната истрага за уривањето на авионот на македонската делегација покажала дека радарот, со кој од земјата требал да биде наведуван и следен авионот, се расипал три дена пред доаѓањето на македонската делегација. Натаму се наведува дека паѓањето на авионот не е предизвикано од нестручноста на пилотите, ниту поради технички дефект, бидејќи авионот на македонската делегација целосно бил сервисиран еден месец претходно во Германија, како и тоа оти француските контролори на летање со пилотот разговарале на француски јазик што е во спротивниост со меѓународните правила за авијација. Повикувајќи се на истите полициски извори, ФТВ објави и дека француските контролори на летање, кои на 26 февруари го наведувале авионот на македонската делегација, веднаш се вратени во Франција. МИА
Thunder from down under ako ne go imet i ovie natovcite mavnato od nazemja , ne mie nisto cudno, celta izgleda im e da vleat straf megu vladite vo balkanot ,so sto bi fatile celosna kontrola na regionot , zatoa i taka malu lufta ostavaat tie za da se setat site deka tie e svrsija rabotata ama da nemozi da se dokazi ,so sto i site bi svatile deka da ne im skrsnat od patot zosto,imaat sila cuda da napravat i ne bi se mislele dvapati ako dojdi do pricina za toa, a od druga strana istovremeno ke svtrat so pojke narod protiv francija
fio А1 вести: Веста за уривањето на претседателскиот авион не дојде од СФОР ниту од босанските одговорни лица, туку беше објавена од радарскиот центар во Сплит, објави емисијата „60 минути“ на Федералната телевизија повикувајќи се на добро известени извори. „60 минути“ објави дека радарот на СФОР се расипал три дена пред започнувањето на конференцијата. Францускиот контролор со македонскиот пилот разаговарл на француски, а не на англиски што е во спротивност со правилата од меѓународниот сообраќај. Припадниците на СФОР од како ја завлекле истрагата 24 часа, добиле наредба ниту една информација да не изнесуваат пред истражните органи на БиХ. Во Франција експресно не се вратени двајца војници, туку војникот контролор со полковникот Бијад, кој раководел со целата операција што, објавува „60 минути“, додатно ги потврдува сомневањата за причините за несреќата. Американски извори за „60 минути“ потврдиле дека причините за несреќата не треба да се бараат во можен дефект во авионот, кој неодамна бил ремонтиран или во нестручноста на македонските пилоти кои напротив беа доста стручни, или во непознавањето на струите во воздухот кои македонските пилоти многу добро ги познавале. Токму затоа изјавата на портпаролот на СФОР Дејвид Саливен, кој на обвинувањата што на првиот ден „не пронашле ништо“, рече дека не живееме во минато туку во сегашноста, „60 минути“ ја оценува како неодговорност кон јавноста, тоа го докажува прекривањето на информации. Затоа СФОР ќе треба на босанската јавност, а пред се на македонскиот народ да му објасни што точно се случувало на релација македонски авион СФОР на 26. февруари.
Strelec Писмо на Црвенковски до генералниот секретар на НАТО Јаап де Хоп Шефер Свесни дека истрагата за авионската несреќа е во надлежност на федералните власти на БИХ, но имајќи во предвид дека контролата на воздушниот коридор на аеродромот во Мостар е под надлежност на францускиот контингент на СФОР, ве молиме НАТО и Вие лично да се заложите за тоа сите релевантни податоци и информации за несреќата да ги ставите во функција на истрагата, како и логистички да ја поддржите истата. Институциите на системот функционираат и ќе продолжат да функционираат со полн капацитет, а Македонија ќе продолжи по патот кој го трасираше претседателот Трајковски. Она на што не е подготвена Македонија, е трагичната загуба на претседателот на државата да остане под неразјаснети околности.
f9 НАТО ќе стори се за да се утврдат причините за несреќата на авионот кој минатата недела се урна крај Мостар при што загина претседателот на Република Македонија Борис трајковски и уште осум лица. Ова синоќа за А1 телевизија го изјави претставник на НАТО од Брисел. Toa se za zhal ke bide dogovorena vistina,vlogovite na Makedonija za vlez vo Nato i Eu ovaa vlada nema da gi prokocka zaradi Boris.
f9 02.03.2004 (12:23) IDENTIFICATION OF ALL MEMBERS OF MACEDONIAN DELEGATION COMPLETED MOSTAR, Mar 2 (FENA) – The identification of all the bodies of the tragically deceased Macedonian delegation has been completed. The bodies are now at the morgue in Mostar waiting for the transport to Macedonia – said pathologist Hamza Ћujo in a statement for the FENA. The Macedonian president Boris Trajkovski, five members of his delegation, the pilot and co-pilot got killed in a plane crash 20 km south of Mostar on February 26. The late Macedonian president and the members of his delegation were travelling to the International Investment Conference in BiH held on 26/27 February in Mostar. (Fena) jk
f9 Сараево, 2 март (МИА) - СФОР денеска ја отфрли одговорноста за авионската несреќа кај Мостар и ги демантираше тврдењата дека двајцата војници од францускиот контингент кои во моментот на несреќата биле во контролата на летање на аеродромот во Мостар се повлечени во Франција. Во денешното соопштение на СФОР уште се додава дека не постои радарска покриеност на приодите кон мостарскиот аеродром, така што на контролната кула и била позната само последната положба на авионот што ја пријавил пилотот.
slasa jas uste od pocetokot koga go rusija vionot napisav dseka e SFOR kriv , preostanuiva da se dokasze vistinata za teroristickiot atentat na avionot
Strelec ПОНИЖУВАЊЕ Извадоци од текст во сараевскиот весник "Ослобоѓење": Сите досега достапни факти укажуваат на тоа дека СФОР, во најмала рака, одиграл мошне сомнителна, а можеби и срамна улога за да ги заташка причините за паѓањето на авионот и својата, евeнтуална одговорност за тоа. Државните органи на БиХ беа целоно маргинализирани во првиот дел од истрагата и спуштени на ниво на - куќна помошничка. Причините за несреќата допрва треба да се утврдат. Но она што веќе сега не е спорно, е фактот дека околу овој трагичен настан се испреплетени толку контрадикторности и оти тоа никако не може да биде случајно. Еве неколку прашања на кои само СФОР може да одговори: - Зошто местото на паѓањето на авионот не е откриено уште првиот ден? - Зошто СФОР ја насочуваше истрагата на погрешно место? - Кој на Драган Човиќ му даде погрешна информација за местото на паѓањето на авионот и загинувањето на патниците ден пред (јавно) да биде откриено местото на паѓањето на авионот? - Врз основа на што патниците беа прогласени за мртви пред местото на паѓањето да биде (јавно) откриено? - Врз основа на што е прогласен ден на жалост во Босна и Херцеговина пред да биде утврдено дали Борис Трајковски и неговите сопатници загинале? - Дали контролорите на летот на мостарскиот аеродром во Ортијес се уште се наоѓаат на своите работни места...итн. Без вистински одговори на овие и други слични прашања, на францускиот дел на СФОР, под чија контрола се наоѓа аеродромоте, ќе падне уште една голема сенка и сомнеж...
Strelec СФОР НА МЕСТОТО НА ТРАГЕДИЈА НА ДЕНОТ НА УРИВАЊЕ НА АВИОНОТ Припадници на меѓународните сили во Босна и Херцеговина (БиХ) - СФОР биле на местото на трагедијата на денот на уривање на македонскиот авион, и тоа еден час по трагедијата односно во 09 часот. Ова синоќа го јави Федералната телевизијата на Босна и Херцеговина(ФТВ), повикувајќи се на изјави на сведоци, жители на селото Ротмиља, во близина на Столац. Повеќе локални жители, како што пренесува Макфакс, наводно, ги виделе припадниците на СФОР и нивните хеликоптери како го пребаруваат подрачјето каде се урна авионот. Тие тврдат дека СФОР ги наведувал "домашните трагачи" и новинарите во погрешна насока кон ридот оддалечен 15 километри по воздушен пат од местото на трагедијата. Еден од мештаните, што е поткрепено и со снимки, тврди дека хеликоптерот на СФОР, повеќе часови го надлетувал местото на несреќата додека две возила на СФОР поминале низ селото околу 10 часот односно непосредно по падот на македонскиот авион. Телевизијата ФТВ, пренесе изјави на очевидци дека дел од теренот каде што се урна авионот не бил миниран, бидејќи тие секојдневно минуваат низ тој предел. Федералната телевизија го постави и прашањето "Врз основа на кој извор претседавачот на Претседателството на Босна и Херцеговина Драган Човиќ соопшти во Мостар дека се пронајдени авионот и четири тела", што потоа беше демантирано. /MAKFAX/