12 Velicenstveni
12 Velicenstveni
ace6vel Вечерва ќе се избираат музичките "12 величествени" Вечерва, со почеток во 21 часот на МТВ 2 и на сателитите, гледачите дома и во странство ќе можат да го видат доделувањето на македонските музички награди "12 Величествени". Кој ќе ги понесе титулите "нај" во категориите ќе се види на самото место, бидејки за прв пат гласањето ќе се врши дирекно преку компјутерски систем. Во неофицијалниот дел од програмата ќе се случи вистинско шоу. Специјално од Белград допатуваа Бојан Маровиќ, кој ќе испее две песни и Бајага, кого ќе го видиме во дует со Игор Џамбазов. Адријан Гаџа, пак за прв пат ќе запее на македонски јазик. Тоше ќе го видиме со победничката песна "Анѓел си ти", но на англиски јазик, како всушност ќе настапи во Истанбул, а Александар Митевски со најновиот сингл "Душа Калдрма". Изненадување подготвуваат и Каролина, која со специјална кореографија и во придружба на девојките од "Ребис" ќе ја исполни песната "Ноќ", а Тамара со "Сино" со интересни сценски елементи ќе ја видиме со лулашка и цвеќе. Калиопи ќе ја испее "За кого постојам", исато така со специјална кореографија. Манифестацијата ќе ја отворат танчерките од прилепскиот "Клуб 77", а подоцна ќе го придружуваат и Марјан Стојановски за неговата најнова песна "Ова не е авантура". Организатори на манифестацијата се МРТВ, музика.нет.мк и "Томато" продукција. Вест
Strelec
quote:
Originally posted by bluehim
koj e Kaliopi...
bluehim, ne se veli 'koj e Kaliopi', tuku 'koja e Kaliopi'... razbra?:) na primer, se veli 'taa zena', a ne 'toj zena'!:)
sfetle bluehim nemoes da kazes za pesnata na Adrijan Gadza deka e neuspeshna koga ne uspeavme da ja chueme do kraj...za zal..:( (a prvpat mu beshe i na nego;))))))
DJ_SHEMA Blue fala mnogu za komentarot. Ni dolovi ko da sme tamu. whitebaby, kako ja gledashe programata, imash satelitska ili?
OooOo
quote:
Originally posted by bluehim
Koja e Zafricev[?][:D]
ah be ljisic :) BlueHIM kje bide 13-tiot velichestven [;)]
StormAngel За сите тие кои што не беа во можност да го видат шоуто.Еве во кратки црти што се се случуваше Водители на емисијата Љубица(на која не и го запамтив презимето) и Антонио Димитриевски... 1.Излегуваат на сцената Гаро Табетјан Јуниор и Јасмина Додевска и најавуваат номинации за отркитие на годината 2003...Победник е Бојана. 2.Адријан Гаџа и Сузана Турунџиева ги најавуваат номинациите за најдобар концерт на годината...победник на ова е Каролина Гочева со нејзините два концерта во Универзална Сала.После најавување на победникот имаше настап на Калиопи. 3.На сцена излегуваат Татјана Груевска и Петар Ѓошев кои ги најавија номинациите за победникот од гласање на публиката...Победник е пак Каролина Гочева. 4.Иван С. Мирчевски ја најавува наградата за вредноста и придонес кон музикаат која им припадна на Трифун Костовски и Александар Митевски.Трифун исто така најави за големата победа на Кометал.Додека Александар најави дека Угро станал татко.После ова имаше настап на Александар Митевски. 5.Ребека и Зоран Петров (сопственик на Антена 5) ги најавија номинациите за најдобар продуцент која награда ја доби Дарко Димитров но за жал тој не беше присутен. 6.Катина Шахтинска и Владимир Варишиќ ги најавија номинациите за аранжман на годината во која категорија победи Роберт Билбилов. После ова имаше настап на Адријан Гаџа кој што испеа (би кажал неуспешно песна на македонски јазик). 7.Андријана Ацевска и Александар Биљаноски-Дадар ги најавија номинациите за најдобар тексто писец во која што категорија победи Владо Јаневски...кој што исто така не беше присутен во доделувањето на наградите.Наградата ке му ја врачи Дадар кој што глумеше во спотот на песната Ако не те сакам... 8.Најава за избор на најпопуларен пејач надвор од Македонија во која што номинација победи Бојан Маровиќ,кој што имаше и настап. 9.Симона Петреска и Борис Трајанов најавија номинации за најдобар композитор.По првото гласање беше тесно и победија двајца...Кристијан габровски и Григор Копров...после прегласувањето наградата отиде во рацете на Кристијан Габровски. 10.Светлана Црнокрак и Ѓорѓи Христов ги најавија номинациите за најдобар музички спот во кој што победи Чедо Поповски со песната на Каролина-Знаеш колку вредам. Следуваше настап на Тоше Проески со песната Ангел си ти (песната претставничка на Евровизија) 11.Награда за животно дело која што ја најавија Виолета Томовска и Благоја Чоревски а која што отиде во рацете на Димитар Масевски. Следува настап на Тамара Тодевска со песната Сино напишана токму од Д.Масевски. 12.Ирена Поповиќ им врачи награда на Мобимак за посебен придонес во музиката која награда ја прими Светлана Петревска. 13.Весна Петрушевска Бејби и Дејан Недев ги најавија номинациите за најдобра пејачка во која што победи Каролина Гочева. 14.Сања Николиќ и Игор Џамбазов ги најавија номинациите за најдобар машки вокал во која што победи Тоше Проески,кој што оваа награда им ја посвети на семејството на претседателот. Прикажување на видео записот на Калиопи и Зафирчев со наслов Пурпурни Дождови. 15.Марија Васиќ и Мартин Трпчевски ги најавија номинациите за најдобар бедн во која конкуренција победи Морал...додека Влатко даваше изјава во женски стил...лудо дете. Настап на Марјан Стојановски со песната Ова не е авантура. И на крај се прогласува кралицата на вечерта ...Каролина Гочева. И ете ова е еден вид на коментирање на вечерашниве 12 Величествени
The`bItCh znaev deka nema da go gledam .. [:(]
ozonce pa... u globala beshe ok ustvari super, ama voditelot i voditelkata, razocharaa 100% Antonio sakashe da bide Bili Kristl ama napravi golema UTKA!
StormAngel Koja e Zafricev[?][:D]
sfetle site manifestacii se otkazeni poradi nesrekjniot slucaj na pretsedatelot...valjda slednata nedela kje se odrzi..
The`bItCh i valjda jas kje gledam .. [:D]
Whitebaby Voditelite bea SMESHNI!!! Katastrofa!!! Neznam sho sakaat da postignat? Sho poveke narod da im se smee? Ako e toa, togash uspeaja. [:D] A inache shouto, komsi komsa. [:)]
Whitebaby Barem go vidov spotot za Purpurni Dozhdovi ako nishto drugo. [:D]
StormAngel
quote:
Originally posted by Whitebaby
Barem go vidov spotot za Purpurni Dozhdovi ako nishto drugo. [:D]
Epten jako bese toa.Samo sto prvin se zacudiv koj e Kaliopi a koj Zafircev posto i dvajcata so fustani bea.[:D]
Whitebaby
quote:
Originally posted by bluehim Epten jako bese toa.Samo sto prvin se zacudiv koj e Kaliopi a koj Zafircev posto i dvajcata so fustani bea.[:D]
Abe ne zbori taka, sho ubavo mu stoeshe fustanot na Zafirchev... ko nevesta beshe. [:D]