Кој сака да биде милионер и во Македонија
Кој сака да биде милионер и во Македонија
sapeski Квизот "Кој сака да биде милионер?" од овој месец и во Македонија Скопје, 10 март (МИА) - Популарниот квиз "Кој сака да биде милионер? од 25 март ќе почне да се прикажува и во Македонија, која е 108-ма држава во светот што ја доби лиценцата за овој проект што го продуцира британската компанија "Селадор". Македонскиот квиз ќе го продуцира "СТР". Тој ќе се снима во Софија и секој четврток, со почеток во 21 часот ќе се прикажува на Телевизија А1. Главната премија ќе изнесува три милиони денари, а за да дојде до нив потенцијалниот милионер треба да одговори на сите прашања. Право на учество имаат лица постари од 18 години, кои не се кривично гонети. Тие се пријавуваат на телефонскиот број 0590 55 55 5. Постојат три нивоа на квалификации. Во играта влегуваат најдобрите осуммина. Прашањата се различни по тема и тежина и нив ги составуваат професионалци од различни области. Вкупно се 15, распоредени по пет во три групи. За првата емисија, што ќе стартува по две недели, веќе се избрани натпреварувачи. Водител на македонскиот квиз "Кој сака да биде милионер? ќе биде Сашо Мацановски-Трендо. Публиката на снимањето ќе ја претставуваат македонски студенти кои живеат во Софија. Генерален спонзор е Македонски телекомуникации, а спонзори се "Инаква", "Унибанка" и "Анхоч". Квизот, кој го нарекуваат светски телевизиски феномен, насекаде во светот постигнува неверојатен успех, соборувајќи ги рекордните рејтинзи во земјите каде што се емитува. Првпат е прикажан на 4 септември 1998 година на ИТВ 1 во Велика Британија. Досега е лиценциран во 107 држави и е единствен европски прозивод лиценциран во САД и во Јапонија. Зошто Софија бре луѓе? Ајде некој запознат со ова нека не информира?
sfetle zatoa shto nemame nie uslovi tuka...da se napravi edno takvo studio so vrvna tehnologija..znaes li kolku pari koshta.. isto i Hrvatska na pochetokot snimaa vo Avstrija..dur ne go napravija nivnoto studio..t.e. dur ne gi ispolnija site navedeni uslovi vo dogovorot.. a cisto sumnjam deka kaj nas kje se pokrene inicijativa da se napravi edno takvo studio:) pozdrav
melpomena Slushajte ja Sfetle, ona e najredoven gledach na kvizot.:)))))
dzadzev Мислам дека во правилата на квизот стои дека секоја нова земја што го прикажува квизот мора да започне во некоја соседна земја што веќе го прикажува истиот. А по извесно време може и дома да го прави (тоа најверојатно е така за да се избегнат некои можни грешки што би можеле да настанат кај новите и неискусни членови.)
zArE Samo ne go biva:)) mnogu pomos imaat :))
јузер Samo pomos biva:))mnogu ne go imaat:))
DJ_SHEMA Tuku znaete li kakva prevara im napravija vo Anglija so kashlanje. Povrzani 3-4ca im ja zedoa nagradata (mislam milion funti) dogovoreni da kashlaat za tochniot odgovor. Za zal, posle nekoe vreme gi fatija i im gi zedoa parite [:)].
sapeski
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
Tuku znaete li kakva prevara im napravija vo Anglija so kashlanje. Povrzani 3-4ca im ja zedoa nagradata (mislam milion funti) dogovoreni da kashlaat za tochniot odgovor. Za zal, posle nekoe vreme gi fatija i im gi zedoa parite [:)].
Точно, тоа некаде на почетокот беше, мислам дека тој беше првиот милионер на квизот. Тројца беа, жената на натпреварувачот и најдобриот негов пријател беа во публика, другар му имал покет писи или нешто слично, на нет ги барал одговорите. Еден да не фатија, другите на некој остров избегале.