Сашко Кедев vs. _______________?
Сашко Кедев vs. _______________?
јузер Ја мислам Бучко(као Оливера Трајковска), па човекот е најдобар пријател со Пандели Мајко[;)][;)][;)]
sapeski Демократската партија на Албанците во изборната трка за вонредните претседателски избори истрча со нов кандидат-пратеникот од Гостивар, Зуди Џелили. Интересно е тоа што номинацијата на Џелили за собирање 10.000 граѓански потписи, овластените предлагачи ја пријавиле вчера во Министерството за правда, на само четири дена пред 22 март кога официјално истекува рокот за финализирање на оваа постапка. Влегувањето во претседателска трка со нова личност неминовно се поврзува со тоа што фаворитот на ДПА, партискиот лидер Арбен Џафери, не ги исполнува условите да биде претседателски кандидат. Имено, од трите услови за влегување во натпревар за претседателска позиција, Џафери не исполнува еден од трите услови дефинирани во член 80 од Уставот. Староста и државјанството не се спорни, но кандидатот на ДПА, Џафери, нема доволен број години на жителство. Правни експерти објаснуваат дека државјанството не треба да се врзува со жителството, што пак е посебен критериум што треба да го исполни заинтересираното лице за претседателска функција. Највисокиот правен акт во државата вели дека за претседател на републиката не може да биде избрано лице кое до денот на изборите не било жител на Република Македонија најмалку десет години во последните 15 години. Според податоците со кои располага Министерството за внатрешни работи, Арбен Џафери прв пат пријавил живеалиште и извадил лична карта во Тетово на 1 ноември 1999 година. Претходно бил дојден од Приштина. Шефот на Изборниот штаб на лидерот на ДПА, Сулејман Рушити, вчера изјави дека Џафери има собрано околу 24.000 потписи, а за спорноста на кандидатурата одговори "сигурни сме дека ни прават пречки". Има дилеми и за номинацијата на Љубе Бошкоски. Во евиденциите на МВР стои прекин на жителството во периодот од 1987 до 1999 година. Имено, Бошкоски извадил лична карта на 15 декември 1978 година, а на 14 септември 1987 година се одјавил за Ровињ. Повторно жителство има пријавено на 25 јануари 1999 година. Горан Митевски, шеф на Изборниот штаб на Бошкоски, потенцира дека нивните експерти се сигурни оти кандидатот исполнува услови за да биде претседател. Оттаму се повикуваат на член 132 од Уставот, запишан во преодните и завршните одредби, каде што се вели дека во жителство се смета и "времето на жителство во други републики во СФРЈ". Митевски потврди дека за Бошкоски се собрани потребните потписи на граѓани-избирачи, но не ја спомна бројката. "Во текот на денешниот ден обрасците ќе ги предадеме во Државната изборна комисија", најави Горан Митевски. Нејаснотиите треба да ги разјасни ДИК која е единствено овластена да каже дали во кандидатските листи се направени пропусти и дали има неправилности. Во календарот-роковник на ДИК стои и тоа дека "предложениот кандидат може да се откаже од кандидатурата најдоцна до 25 март до 24 часот". Билјана Стојановска, секретар на Државната изборна комисија, вчера нe информира дека немаат известување оти стигнале обрасци за некоја од најавените кандидатури. Инаку, во трката за собирање 10.000 потписи сe уште се кандидатите Мирко Христов, Сали Рамадани, а оваа неопходна клаузула, според партиските штабови на ДУИ и на ВМРО-ДПМНЕ, веќе ја исполниле Гзим Острени и Сашко Кедев.
јузер ДУИ ќе гласа за Бранко во вториот круг, ама за возврат ќе бара едно од државничките функции: министерство за Надворешни работи, за Внатрешни работи или најверојатно ќе го добие по се изгледа министерството за Одбрана.[xx(]
SLaCk Da vidime sto ke dobijat koga ke izgubi Branko.
fio
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Maverik
Prasanje e kolku e kadaren i Branko za funkcija.
Spored mene Branko E kadaren za nekakva funcija... se raboti za umen covek od koj sto Makedonija moze da ima polza! No ne mislam deka vo momentov Branko e dobro resenie za pretsedatel na Makedonija. Mnogu podobro resenie e nekoj sto bi bil ednakvo (ili skoro ednakvo) daleku od dvete najmokjni partii... Ne se obiduvajte da pogodite na kogo mislam, posto na nikogo ne mislam!:)
Стрелчо, Бране е фраер шо е болен за власт. Не оспорувам дека е паметен, дека е мангуп и се она што допринесува еден политичар да биде добар, но не е добар избор за претседател, а богами ни за премиер. Мое мислење е дека требаше партииве да се соберат, да надвладее македонштината и да изберат еден заеднички кандидат кој ќе беше избран уште во првиот круг. Што знам, поволна варијанта беше Стојан Андов, кој според мене е еден од најдобрите политичари во Мк.
acid XEX, сите се исти.. се пуваат пред избори, па се здебелуваат, па на крај се губат. Тој "мрсниот" нејкам да го смислам... мој фаворит е "братот", зошто со него барем ке биде поинтересно :)
sapeski Изјава на Бошкоски: Времето на Љубчо Георгиевски допрва доаѓа На тие што сакаат да го пензионираат Љубчо Георгиевски им порачувам дека нема да успеат, бидејќи времето на двоецот Георгиевски-Бошковски допрва доаѓа, рече Љубе Бошковски на завчерашната промоција на својата книга "Мојата борба за Македонија". Додека се одржуваше промоцијата, телеграма со честитки до авторот на книгата пристигна од Љубчо Георгиевски, почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Побога, и ваков некој ли ќе гласаме?
marko_polog Zosto da ne? Ke glasam za Sasko Kedev, no nemoj da mi go dirate Brat Ljube, on e od retkite vo Makedonija sto ne se plasat od Patriotizam.
SLaCk Ti gledam vo Amerika si pa nema da glasas za nikoj:).Kedev e ok Ljube e podobar.A najlos izbor od site kandidati e Branko Crvenkovski.
OooOo a koj kvaliteti gi ima Kedev, kje mi kazhe nekoj?
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
a koj kvaliteti gi ima Kedev, kje mi kazhe nekoj?
Kandidat e na VMRO DPMNE!
OooOo znam toa, nego drugi kvaliteti pored tie :)
Strelec Drugo nishto ne e vazno!
StormAngel Prevzemen komentar: "Sekoja cest za Phd medicinskite dostignuvanja na Kedev ama za da se bide lider na drzava treba mnogu poveke? Koj slusnal za nego dosega? Dali ima nekakvi aktivnosti od drzavotvoren karakter? Ne. VMRO uste ednas pokaza deka raspolaga so nesoodveten kadar za popolnuvanje na rakovodnite funkcii i ako prodolzi vaka nema da ja bide ni na lokalni" Imat pravo devojcevo.[;)]
Maverik Prasanje e kolku e kadaren i Branko za funkcija. Kolku godini e samo premier, i lider na partija. Stoako site znaat i se cule za nego. Barem dosega Makedonija od nego air ne e videla. Vreme e da se smenat tie politicari i da dojdat novi od koi barem moze da se nadevame na podobro.
Strelec
quote:
Originally posted by Maverik
Prasanje e kolku e kadaren i Branko za funkcija.
Spored mene Branko E kadaren za nekakva funcija... se raboti za umen covek od koj sto Makedonija moze da ima polza! No ne mislam deka vo momentov Branko e dobro resenie za pretsedatel na Makedonija. Mnogu podobro resenie e nekoj sto bi bil ednakvo (ili skoro ednakvo) daleku od dvete najmokjni partii... Ne se obiduvajte da pogodite na kogo mislam, posto na nikogo ne mislam!:)
marko_polog Strelec, Sto napravil Branko poslednive 12 godini osven da go laze narodot? Sto podaleku on od politikata sto podobro za Makedonija. Ako ne gi sakas kandidatite od SDSM ili VMRO-DPMNE, dobar izbor e Hristov, covekot barem ispuka nekolku kursumi kon parlamentot, barem si go znae prioritetot.
Strelec
quote:
Originally posted by marko_polog
...dobar izbor e Hristov, covekot barem ispuka nekolku kursumi kon parlamentot...
No comment!:)
a-pin-dim abe ni eden ne e podobar od mene :o) ako bidam jas ima zemjata da cveta so sve.... ke izgrdam poveke zamii ako ne napagat so avijoni da se uplashat od zamite :o) ke izgradam crkvi za da se plasat pak na kopnoto :o)
OooOo lol
Rommel sto e vazno koga... Brat Ljube ke bide pretsedatel... !?
fio Све ми се чини дека пак албанците ќе ни изберат претседател, а тоа ќе биде мангата од СДС
DJ_SHEMA I sho sega? Kedev protiv Brat Ljube? Ljube i Ostreni vekje imaat 10,000 potpisi, Kedev dobi poddrshka ov VRMO. VO sreda i SDSM kje go kaze svojot kandidat. Interesno.
SLaCk DJ_SHEMA Dzaferi ima 10.000 potpisi za GAZim Ostreni ne se znae posto vcera pocna.A za toa dali pak albancite ke izbiraat pretsedatel se nadevam nema ovoj pat posto lugeto ednas izdrzaa od SDS pretsedatel ednas od VMRO so poddrska na albancite dosta bese.Samo uste ednas da potsetam site mediumi pa i nekoi luge na forumov se odnesuvaat kako albancite da se pola pola so makedoncite da ne zaboravime deka se 2 i pol pati pomalku od makedoncite i deka se tri i pol pati pomalku kako glasaci.DPA i DUI prognoziram da imaat ednakov broj glasovi taka da pomosta sto ke ja dobijat kandidatite vo vtoriot krug,dokolku ja dobijat, nema da moze da bide odlucuvacka.DUI kako dobri drugari na SDS ke glasaat za kandidatot na SDS uste od sega najavija a za DPA ne se znae dali ke go poddrzi Kedev ama vo sekoj slucaj nema da glasa za kandidatot na SDS.I taka nataka:).Spored mene sekoj treba da si glasa za toj sto misli deka e najdobar bez kalkulacii dali mu se dopaga na ovoj ili na onoj jas ke glasam za pretsedatel sto na mene mi se dopaga.
OooOo a za koj kandidat kje glasash ti?
Gazment
quote:
Originally posted by OooOo
a za koj kandidat kje glasash ti?
Zbuneto im e clenstvoto!?!Ne znaat sea dali so bratot da odat ili so Sashko[:)] Zaebana rabota[:(] Ja na pr. za Mirko Hristov ke glasam poso coekot se namuchi peshki od Strumica do Leshok, drugive kandidati se manje vishe moroni[:)] Mire
NARCIS` Ako bide predlozen za izborite kako eventualen kandidat Tito Petkovski zanego bi glasal..
dejan
quote:
Originally posted by fio
Све ми се чини дека пак албанците ќе ни изберат претседател, а тоа ќе биде мангата од СДС
Pa ako taka e, zasto vie Makedonci ne iskocite da glasate! Za koj vie mislete e dobar kandadit! Nemoj da sedite doma i da ne glaseta! Izberiy\ nekoj sto vie sakate, ne sto Albancite sakat. I me interesira, dali e mozno za nekoj od Albanska partija da pobedi?
sapeski Pa ako taka e, zasto vie Makedonci ne iskocite da glasate! Za koj vie mislete e dobar kandadit! Nemoj da sedite doma i da ne glaseta! Izberiy\ nekoj sto vie sakate, ne sto Albancite sakat. I me interesira, dali e mozno za nekoj od Albanska partija da pobedi? Дејанчо, колку години имаш? Ако не грешам, 18 ги имаш, така? И да, се е можно на овој свет.
dejan 2 godini po mal ot 18. 16:) Mozno e?! lele. Za toa duri jas ke glasam ot tuka:p
sapeski Ајде, за 2 години да се нацрташ дома на гласање.
OooOo
Бранко Црвенковски претседателски кандидат на СДСМ
17.03.2004 Негов партиски против кандидат е Тито Петковски. Бранко Црвенковски сепак се одлучи да излезе како кандидат за претседател на СДСМ. Се очекува неговата номинација да биде потврдена на партиската конвенција, откако на состанокот на најтесното партиско раководство Црвенковски ја изнесол својата одлука да се номинира за претседателски кандидат. Потпретседателот на партијата, Владо Бучковски, денеска пред почетокот на состанокот на претседателството на партијата за ова даде полуофицијална информација. Тој рече дека очекува дека Црвенковски ќе се кандидира за претседател и дека во тој случај тој се повлекува. Ова истово претходно го најави и Илинка Митрева една од потенцијалните кандидати за претседател на СДСМ, а Тито Петковски зад кого стојат 90-тина општински организации ќе опстои на ставот да ги одмери силите со Премиерот Црвенковски. Петковски може да го спречи само доколку Централниот одбор на партијата одлучи да настапи само со еден кандидат, но тоа високи извори за А1 потврдија дека нема да се случи. По седницата на претседателството овде во Александар Палас ќе се одржи и конвенцијата на партијата. Евентуалниот избор на Црвенковски ќе значи и ослободување на Премиерската и лидерската функција во партијата. Според првичните информации кои се вртат најголеми шанси за наследници на Премиерското место има Хари Костов, а за оваа функција ќе се борат и Владо Бучковски и Никола Поповски. А додека лидерот на партијата ќесе бира помеѓу Бучковски, Поповски и Шекеринска.
marko_polog Ke bide interesantno ako Branko Crvenkovski ima hrabrost da se pojavi na debata(najverovatno protiv Sasko Kedev vo vtoriot krug), zosto do sega ima navika da gi izbegava site debati.
OooOo neznam dali e do hrabrosta ili principielnosta
dejan
quote:
Originally posted by sapeski
Ајде, за 2 години да се нацрташ дома на гласање.
xixixixxi Dobro dobro:p Ke napravam;)
DJ_SHEMA
quote:
Originally posted by marko_polog
Ke bide interesantno ako Branko Crvenkovski ima hrabrost da se pojavi na debata(najverovatno protiv Sasko Kedev vo vtoriot krug), zosto do sega ima navika da gi izbegava site debati.
Ajde be? A posle edna si debata koga Brane maftashe so medicinskite dosiea od Ljube ne popi eden voditel shamari? Toa chinam ne beshe debata za minatite pretsedatelski izbori a?
DJ_SHEMA Chudna odluka na Brane, stvarno ne ja razbiram.
OooOo ДПМНЕ бара Црвенковски да ја стави во мирување премиерската функција 19.03.2004 Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара Бранко Црвенковски да ја стави во мирување премиерската функција додека трае претседателската кампања, со цел да се спречи искористувањето на неговата сегашна позиција во изборниот процес, изјави на денешната прес-конференција Лазар Темелков, портпарол на претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Сашко Кедев. „Апелираме до Црвенковски да покаже доблест при поднесувањето на апликацијата за членство во ЕУ, што треба да се случи на 22 април, односно да не присуствува на чинот на предавањето“, рече Темелков, додавајќи дека на предавањето на апликацијата во Даблин ќе присуствува лидерот ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Ova se vika "DOG EAT DOG". Mesto site da bideme gordi shto cela delegacija kje odi na podnesuvanjeto na aplikacijata za vo EU na 22-ri Mart vo Dublin, so vakvi izjavi samo eden na drug si bodat nozh vo grb. Kaj nemame pretsedatel, pa i bez premier da ideme, a na mestoto na premierot da ide pretsedatelot na najgolemata opoziciska partija [:D][:D]. Neznam so koja glava razmisluva toj Gruevski.[:0] Katastrofa [:(!] Vakvi idiotski potezi strashno me iritiraat.
Strelec Aj, aj... zbori ti... Ko kje ti dojdat sega Slack, Marko and komapanija, pa kje te prasam togas!:)))
Maverik
quote:
Originally posted by fio Стрелчо, Бране е фраер шо е болен за власт.
Ubavo kazano, ... :)
Strelec Ne e ubavo kazano! Koj e toj politicar sto ne e bolen za vlast??? Amante so tie prikazni sto gi slusame recisi decenija i pol! Demek na toj i toj nisto ne mu bilo povazno otkolku da dojde na vlast!!! Pa normalno deka toa kje gi interesira tie sto se opredelile za politika! Toa bilo i logicno i normalno od site... Branko, Ljubco, Kiro, pokojnikot Boris, Andov, Zingo, Cile itn. itn. Normalno deka za vlast kje se tepaat, za sto drugo!?
marko_polog Vidi Strelec, Da koaliciras i da nagraduvas teroristi sto ti ubivale svoj narod ne samo sto e bolen Branko nego ke bide zapisan kako najgolem Izrod vo Makedonskata Istorija.
OooOo opsesija ti se Branko i UCK znachi :)
Strelec Marko, daj be slika prati da ti stavime kako avatar! Me prasuvaat devojkite na forumov kako si izgledal!:)
Maverik Sekako deka e normalno da se borat za vlast, ama za niv vlasta znaci moznost da ukradat sto e mozno poveke. Ne mi e jasno kako samo ne im e veke dosadno da kradat tolku, pa majkata vo site tie godini kradenje, barem 10% od vremeto da rabotea za narodot, dosega Makedonija ke cvetase.
Strelec Jas ocigledno deka ne bev razbran... Branko dali rabotel dobro ili ne... dali kradel ili ne... itn., se sosema drugi temi. Sega zboruvame za nesto sosema drugo. Sosema e logicno i normalno onoj sto saka da bide na vlast, i da se bori za nea. E sega prasanje e na vkus i simpatii kako nekoj kje okarakterizira necija borba. Znaci ocekuvano e od simpatizeri na VMRO DPMNE da recat deka Sasko Kedev vo slucajov 'kje se bori za vlast', a deka Branko e 'bolen za vlast'. Onie sto se za SDSM kje recat obratno. A vo sustina dvajcata zestoko kje se borat za funkcijata pretsedatel na RM i toa si e OK i toa si e nivno legitimno pravo. Vo toa mi bese poentata... ne znam zosto ne sum jasen!? p.s. Ova pomalku se odnesuva na Maverik (iako mojov post e vednas po negoviot), zatoa sto imam vpecatok deka toj donekade me svati sto zboruvam.:)
StormAngel
quote:
Originally posted by marko_polog
ne samo sto e bolen Branko nego ke bide zapisan kako najgolem Izrod vo Makedonskata Istorija.
marko_polog,istorijata ne ja pisuvame taa ja pisuvaat 2 i poveke milioni luge koi sto ziveat vo granicite na Makedonija,i plus nekolku milioni Makedonci rasprostraneti na sekade po svetot.kako i da e sakam da ti poracam edno:Misli so tvoja glava i ne se baziraj mnogu u politika,so ovoj ili so onoj pak narodot grav ke jade. Isti se site.Bez razlika sto nekoi koristat nekakvi propagandi. Samo narodot ke trpi zlodela i gluposti na politicari,samo zaradi toa sto nie Makedoncite mislime politicki a ne so nasi glavi. samo edna ilustracija...sprovedena e anketa vo Svajcarija so prasanje koj go znael pretsedatelot na drzavata: zamisli 68% od anketiranite ne znaele koj im e pretsedatel,a tuka kaj nas dete od 8 godini znae koj e pretsedatel. Sakam kon edno da posocam: Nasite problemi se strogo ekonomski i socialni.I taka i ke ostane se dodeka se bazirame na pomosta od politickite partii. Neka bojkotira ednas narod glasanje pa ke vidis kako ke se smeni Istorijata.
marko_polog Neznam zosto istite raboti mora sto pati ovde da se povtoruvaat, pa normalno deka narodot ke pati koga imame politicari sto NE rabotat vo interes na Narodot, sekoja Vlast krade pari bez razlika koja drzava no toa ne se primetuva kaj narodot(a nitu gi interesira) vo zemji sto Ekonomijata e bogata. Problemot jas licno sto go imam so ovaa Vlast e ne kako sto nekoj ovde razmisluvaat(OooOo i Strelec), zosto da imam nesto protiv ovaa Vlast ako Ekonomijata i so toa samata drzava napreduva, no svedoci sme na edna laga po druga, no rezultatite na nivnata rabota i predhodno i sega ne lazat. A za da se investira vo Makedonija treba prvin da se iscisti kriminalot a ne samo da se laze, treba da se pravat akcii kade sto se potrebni a ne da se misli dali ke se naljutat DUI(UCK) ili Butler. Se cistat Makedonci od rabota samo poradi Nacionalnost kade sto rakovodat Albanci ministeri, vaka li ke napreduvame? Kade se akciite na Kostov sto gi vetuvase da se sobere ilegalnoto oruzje, samiot znae deka den denes vo sekoja Albanska kuca ima ilegalno oruzje, toa e toa edna laga po druga, ima stotini izjavi nitu eden realiziran, toa e vistinata. Sto sakate mislite, terajte po vase, napraviva CIRKUS od Republika Makedonija.
OooOo pak go spomna UCK .. tu be sho choek beshe :)
ozonce prvo ne ja chitam ovaa tema ama eve ke napisham neshto, bidejki sum isprovociran od gomnarite (iii ama sum vulgaren) nashite pretsedatelski kandidati vo sovjata izborna trka ke aludiraat na eu i nato, deka ako gi izberime ke ne odvedat vo eu i nato. mrazam koga nekoj me pravi smotan i veke 13-14 godini mi vika jas tebe ke te odnesam u eu i nato. Serkovcite se tolku liti i prazni sho edinstveni paroli im se eu i nato. pa dobro bre eu i nato gi imame vo predizbornite kampanji ushte od 93 ... kade sme Slovenija za primer ... eu i nato i beshe prvata cel, koja za nepolni deset godini se omrsija so EU... tie eu i nato gi imaat vo prvite predizborni kampanji, seto drugo ima beshe kako d si ja podobrat sredinata vo koja ziveat eee za shto ke glasame nie .... a sakav da bidam i del od monitoringot na izborite kako i pred dve godini, ama ke go bojkotiram seto toa! (osven ako ne dadat dobar honorar :))
marko_polog A tebe ti smeta toa, ili sepak toa predadstvo i nagraduvanje na teroristi treba da se zaboravi. Taka moraro neli, Taka moralo normalno koga si bolen za Vlast :) Balki i Strelec ke ja razbere razlikata eden den od bolen za Vlast(Crvenkovski) i po sekoja cena da se stigne do celta i ako do sega nema nisto pozitivno napraveno za Makedonija poslednive 12 godini i toj sto se bori za Vlast(Kedev) sto vremeto ke dokaze dali e dobar politicar za Makedonija ili ne.
marko_polog
quote:
Originally posted by ozonce
prvo ne ja chitam ovaa tema ama eve ke napisham neshto, bidejki sum isprovociran od gomnarite (iii ama sum vulgaren) nashite pretsedatelski kandidati vo sovjata izborna trka ke aludiraat na eu i nato, deka ako gi izberime ke ne odvedat vo eu i nato. mrazam koga nekoj me pravi smotan i veke 13-14 godini mi vika jas tebe ke te odnesam u eu i nato. Serkovcite se tolku liti i prazni sho edinstveni paroli im se eu i nato. pa dobro bre eu i nato gi imame vo predizbornite kampanji ushte od 93 ... kade sme Slovenija za primer ... eu i nato i beshe prvata cel, koja za nepolni deset godini se omrsija so EU... tie eu i nato gi imaat vo prvite predizborni kampanji, seto drugo ima beshe kako d si ja podobrat sredinata vo koja ziveat eee za shto ke glasame nie .... a sakav da bidam i del od monitoringot na izborite kako i pred dve godini, ama ke go bojkotiram seto toa! (osven ako ne dadat dobar honorar :))
Kakva EU i NATO, ti razbiras deka na Balkanot ima 3 PRIVREMENI dogovori, eden za Bosna(Dejtonskiot), za Srbija(Kumanovskiot) i za Makedonija(Ohridskiot), Kosovo treba da se resi, Nezavisnost ili Avtonomija, ako bide Nezavisnost bidi 100% siguren deka i vo Makedonija ke dojde do novi sudiri, ako ostane kako del od Srbija so golema Avtonomija pak ke ima sudiri, NATO i EU toa go znaat i tebe treba toa da ti e jasno, se dodeka ne se resi statusot na Kosovo nema sansi za clenstvo vo EU i NATO.
melpomena ДИК бара доказ за жителство на Љубе По поднесувањето на потписите за кандидат за претседател, Државната изборна комисија-ДИК завчера побарала од Љубе Бошкоски дополнително да достави доказ за жителство во рок од 24 часа, дека го исполнува условот потребен за избор на претседател. Изборниот штаб на Бошкоски, по ова, реагирал и и укажал на ДИК дека направила превид и не ја зела предвид уставната одредба која се однесува на жителство на просторите на поранешна СФРЈ. Од Штабот рекоа дека доставиле докази за жителството на Бошкоски. Кандидатот Бошкоски смета дека ДИК ќе работи според Уставот и дека ќе им одолее на политичките притисоци. Наедно, како што рече тој, ова се случува бидејќи, според него, кај политичките партии постои страв од него како кандидат. "Не верувам дека ДИК ќе го урива Уставот. Нашите информации говорат дека политиката е силно инволвирана. Мојата популарност е висока, и не и одговарам на ниедна партија. Сметам дека ќе соберам доволно гласови за да ги елиминирам сите кандидати, освен еден, со кого ќе влезам во вториот круг. И покрај сите притисоци, изборите ќе ги добиеме", рече тој. Бошкоски изјави дека не му е јасно како ДИК ја прифатила кандидатурата на еден командант на УЧК, мислејќи на Гзим Острени, кој живеел на Косово, а нему му наоѓа разни правни проблеми. Како дополнителни примери, слични на неговиот, ги посочи оние за поранешниот претседател Киро Глигоров и за Васил Тупурковски, кои наназад не живееја постојано во Македонија 10 години, но ДИК не им најде пречки. До затворањето на весникот, ДИК се уште заседаваше и немаше одлучено дали ќе му ја прифати кандидатурата на Бошкоски. Ј.Ивановска www.vest.com.mk
ozonce
quote:
Originally posted by marko_polog
quote:
Originally posted by ozonce
prvo ne ja chitam ovaa tema ama eve ke napisham neshto, bidejki sum isprovociran od gomnarite (iii ama sum vulgaren) nashite pretsedatelski kandidati vo sovjata izborna trka ke aludiraat na eu i nato, deka ako gi izberime ke ne odvedat vo eu i nato. mrazam koga nekoj me pravi smotan i veke 13-14 godini mi vika jas tebe ke te odnesam u eu i nato. Serkovcite se tolku liti i prazni sho edinstveni paroli im se eu i nato. pa dobro bre eu i nato gi imame vo predizbornite kampanji ushte od 93 ... kade sme Slovenija za primer ... eu i nato i beshe prvata cel, koja za nepolni deset godini se omrsija so EU... tie eu i nato gi imaat vo prvite predizborni kampanji, seto drugo ima beshe kako d si ja podobrat sredinata vo koja ziveat eee za shto ke glasame nie .... a sakav da bidam i del od monitoringot na izborite kako i pred dve godini, ama ke go bojkotiram seto toa! (osven ako ne dadat dobar honorar :))
Kakva EU i NATO, ti razbiras deka na Balkanot ima 3 PRIVREMENI dogovori, eden za Bosna(Dejtonskiot), za Srbija(Kumanovskiot) i za Makedonija(Ohridskiot), Kosovo treba da se resi, Nezavisnost ili Avtonomija, ako bide Nezavisnost bidi 100% siguren deka i vo Makedonija ke dojde do novi sudiri, ako ostane kako del od Srbija so golema Avtonomija pak ke ima sudiri, NATO i EU toa go znaat i tebe treba toa da ti e jasno, se dodeka ne se resi statusot na Kosovo nema sansi za clenstvo vo EU i NATO.
a bre batka bash me boli qr koga ke vlezime u EU i NATO (sigurno nema da go doziveam toa), ama tebe izgleda ti odi toa shto site te ebavaat na ovoj ili na onoj nachin bash me boli za kosovo i za bosna... me boli za toa sho site makedonci se glupavi ili navidum nashite pretsedatelski kandidati takvi ne pravat. Chatj poubavo i nemoj da se vozbuduvash na politika, taa te true, te gushi!!
SLaCk OoOo da ziveese vo zapadna Makedonija ke gi spomnuvase i ti UCK vo sekoj post.Zatoa ne znam sto ti e cudno.UCK e ZAKON vo mestata kade sto ima albanci pa i makedonci.Koj covek e Sasko Kedev nekoj prasa,epa vaka dokazan doktor i dobar parlamentarec.A koj e Branko Crvenkovski?Dokazan lazgo i nedokazan premier i elektroinzener koj saka da bide sega i pretsedatel.
Strelec I povtorno UCK!!!:)))))))
OooOo
quote:
Originally posted by SLaCk
Koj covek e Sasko Kedev nekoj prasa,epa vaka dokazan doktor i dobar parlamentarec.
Chekaj SLaCk prvo da se iznasmeam AHHAHHAAHHAHHAAHHAHHAAHHAHHAAHHAHHAAHHAHHAAHHAA AHHAHHAAHHAHHAAHHAHHAAHHAHHAAHHAHHAAHHAHHAAHHAA HAHHAAHHAHHAAHHAHHAAHHAHHAAHHAHHAAHHAHHAAHHAHHAA Jak fakt iznese nema shto. Vakov fakt samo ti i Bush mozhete da iznesete. Godina dena doktor u parlament ima jako politichko iskustvo? Toj nemozhel kako doktor da uspee zasho ja kupil diplomata, pa aj kje se bavam so politika si rekol. Bog da chuva :) Dodushe ne me chudi nishto vo deneshno vreme ... Za politichari samo ekonomisti i pravnici priznavam, sve ostalo e shljam. A posle ovakov odgovor, SLaCk odkazhi se od praven fakultet, zasho samo se brukash :) Poshto za Kedev nikoj nemashe slushnato, nema ni shto da se kazhe, a sigurno ni ti SLaCk nemashe slushnato za nego pred tvojata partija da se istrcha za da go nominira za pretsedatel. Kako i da e posho nema nisho da kazhesh za nego osim toa sho go kazha, ajde sea kvotiram
quote:
A koj e Branko Crvenkovski?Dokazan lazgo i nedokazan premier i elektroinzener koj saka da bide sega i pretsedatel.
da mavame po Branko :))))))))))) Nikoj ne te prasha choeche za Branko ... neznam zashto se javi uopshte da odgovarash za Kadev koga nishto ne kazha :) ajd
SLaCk A pred da se smees da procitas sto pisuvam?Ne rekov deka e JAK politicar kaj nas JAK politicar nema.Rekov deka e DOBAR parlamentarec sto sum go slusal kako zboruva za site povazni zakoni do sega sto se nosea a se donesoa dosta zakoni.I sto ti znaci toa so kupena diploma???Ova prvpat od tebe go slusam za Kedev znam deka e eden od najdobri kardiolozi vo Makedonija i toa do sega nikoj ne go sporese ama eve mora nekoj kao tebe i toa da go spori.Ako priznavas samo ekonomisti i pravnici za politicari togas za tebe nema dobar kandidat posto Branko e elektroinzener.Kedev doktor,Ostreni sociolog,Dzelili tekstilen inzener samo Ljube e pravnik ama ispadna od igra.I vikas koj me prasal za Branko?Pa tebe koj te prasa za Kedev?Jas samo si davam komentari ova e forum neli ne e isprasuvanje.Eve pak ke ti kazam za Branko iako te nervira Branko vleze vo politika i stana premier bez eden den RABOTEN staz bilo kakov a kamoli politicki,zboruvame za PREMIER a ne za PRETSEDATEL sto licno smetam deka premier e povazna funkcija od pretsedatel...
OooOo
quote:
Originally posted by SLaCk
A pred da se smees da procitas sto pisuvam?Ne rekov deka e JAK politicar kaj nas JAK politicar nema.
IMA! Stefche Jakimovski e spored mene poshten, JAK, dobar i dokazhan politichar.
quote:
Rekov deka e DOBAR parlamentarec sto sum go slusal kako zboruva za site povazni zakoni do sega sto se nosea a se donesoa dosta zakoni.
Kedev na nekolku pati go imam slushano na A1.com.mk na vestite vo 19 chasot. Ne znae 2 zbora da svrzi, smeshen e i patetichen e koga zbori. Plus toa nema stav za pretsedatel, izgleda ko mule.
quote:
I sto ti znaci toa so kupena diploma???Ova prvpat od tebe go slusam za Kedev znam deka e eden od najdobri kardiolozi vo Makedonija i toa do sega nikoj ne go sporese ama eve mora nekoj kao tebe i toa da go spori.
Ako e dobar kardiolog treba da se drzhi do toa vo shto e dobar.
quote:
Ako priznavas samo ekonomisti i pravnici za politicari togas za tebe nema dobar kandidat posto Branko e elektroinzener.Kedev doktor,Ostreni sociolog,Dzelili tekstilen inzener samo Ljube e pravnik ama ispadna od igra.
Jebi ga .. odpadna zasho ne gi ispolnuva ustavnite zakoni. I Dzaferi odpadna poradi toa.
quote:
I vikas koj me prasal za Branko?Pa tebe koj te prasa za Kedev?
Ako se vratish na predhodnata strana, kje vidish deka JAS prashav i pobarav info za Kedev. Ne ripaj ko prle pred magare.
quote:
Jas samo si davam komentari ova e forum neli ne e isprasuvanje.Eve pak ke ti kazam za Branko iako te nervira Branko vleze vo politika i stana premier bez eden den RABOTEN staz bilo kakov a kamoli politicki,zboruvame za PREMIER a ne za PRETSEDATEL sto licno smetam deka premier e povazna funkcija od pretsedatel...
Ti stvarno idesh u glupost u glupost .. koj go spomna Branko??? Ne me interesira Branko, prashav za Sashko Kedev da dobijam informacija i pak ne dobiv.
SLaCk Za kogo bi glasal ti mudrecu OoOoo?Stevce e izdishan balon sto ke zavrsi kako sekoj liberal.Ljube ne otpadna poradi "ustavnite zakoni"(!?)(jebi ga ne si pravnik) tuku zaradi politika da bese do ustavot ke gi slusaa profesorite po USTAVNO PRAVO od praven.I ja za Kedev ne rekov deka e grom politicar nego rekov deka ako bi trebal da biram megu Branko i Kedev bi glasal za Kedev zosto go pominuva vo sekoj pogled. Megu DOBAR DOKTOR i STAR PACIENT kogo bi izbral ti?
OooOo
quote:
Originally posted by SLaCk
Za kogo bi glasal ti mudrecu OoOoo?
Za nikogo, zatoa shto smetam deka nema prav kandidat!
quote:
Stevce e izdishan balon sto ke zavrsi kako sekoj liberal.
Ako ti ova go vikash za Stefce, samo dokazhuvash deka nemas nikakva otvorena opcija i tolerancija prema drugite politichari, osven za tie od VMRO-DPMNE. Toa e chist primer na ispran-mozok. Stefce se dokazal na delo mnogu pati, za razlika od tvoite sopartijci.
quote:
Ljube ne otpadna poradi "ustavnite zakoni"(!?)(jebi ga ne si pravnik) tuku zaradi politika da bese do ustavot ke gi slusaa profesorite po USTAVNO PRAVO od praven.
Tochno deka ne sum pravnik, ali ne si ni ti [:D] Mozhda ne se izraziv politichki ispravno, no me razbra sho sakav da ti kazham :)
quote:
I ja za Kedev ne rekov deka e grom politicar nego rekov deka ako bi trebal da biram megu Branko i Kedev bi glasal za Kedev zosto go pominuva vo sekoj pogled.
Pak ne dobiv odgovor zoshto Kedev e dobar kandidat za Makedonija, osven tvoeto bla bla bla, nishto drugo ne prochitav.
quote:
Megu DOBAR DOKTOR i STAR PACIENT kogo bi izbral ti?
Nieden, ednostavno ne bi glasal. "Dobriot" Doktor bi go pratil da go lechi stariot pacient, a tebe bi te zaposlil ko medicinska sestra [;)]
Strelec Претседател ќе се избира од четворица кандидати Зуди Џелили од ДПА, Бранко Црвенковски од СДСМ, Гзим Острени од ДУИ и Сашко Кедев од ВМРО-ДПМНЕ е редоследот според кој кандидатите ќе се најдат на гласачкото ливче на вонредните избори за претседател на 14 април. Тоа, по вчерашното ждребување во Државната изборна комисија, денеска треба да биде објавено и во „Службен весник“. Деновиве треба да бидат испечатени гласачките ливчиња, а од утре на полноќ почнува изборната кампања која ќе трае до 13 април. Во ДИК информираат дека за следење на кампањата досега се акредитирани 30 набљудувачи од ОБСЕ, 32 од невладината организација „Мост“ и 50 од Младинската алијанса на Македонија. Во Комисијата се уште не располагаат со точниот број набљудувачи што ќе ги следат изборите.
SLaCk Eve OooOo posto si zaljuben vo Stevce ke ti kazam nesto i za nego.Ja sum od Karpos kaj sto Stevce bese gradonacalnik za Karpos napravi dosta i spored mene trebase da se kandidira za gradonacalnik na Skopje.Ama edno e vodenje opstina a drugo ministeruvanje.od koga stana minister ne znam sto napravi do sega?Gi iskara inspektorite i toa bese maksimumot.Za vremeto na Gosev nemase ni eden strajk barem toa bese pozitivno a sega pred vlada sekoj vtor den ima strajkovi. Koja reforma ja zapocnal Stevce?Niedna!A zosto e toa taka...posto se ima fateno Stevce na oroto na Branko i pocnuva da tone koj ke se fati so branko normalno...daj boze da ne bide taka ama toa e moe mislenje.
OooOo
quote:
Originally posted by SLaCk
Eve OooOo posto si zaljuben vo Stevce ke ti kazam nesto i za nego.Ja sum od Karpos kaj sto Stevce bese gradonacalnik za Karpos napravi dosta i spored mene trebase da se kandidira za gradonacalnik na Skopje.Ama edno e vodenje opstina a drugo ministeruvanje.od koga stana minister ne znam sto napravi do sega?Gi iskara inspektorite i toa bese maksimumot.Za vremeto na Gosev nemase ni eden strajk barem toa bese pozitivno a sega pred vlada sekoj vtor den ima strajkovi.
Shtrajkovite se najavuvaa od poodamna ako se sekjavash, taka da ostavi gi shtrajkovite na strana. Toa e bomba, koja vrieshe od poodamna, a sega eksplodira. Znachi Stefche e sega dojden na vlast, a shtrajkovite kljuchaa od poodamna. Ajde za Stefce da zborime. Prva rabota, Stevche e EKONOMIST i e na prava pozicija spored mene. Dodeka beshe gradonachlanik na opshtina karposh, napravi mnogu povekje za karposh odkolku site gradonachalnici zaedno + Penov. Stefce im svrte grb na parkovi i zelenilo, na komunalec, na grad Skopje i zapochna se sam. Ideshe brkashe kuchinja skitnici zaedno so shinterite, chisteshe deponii, poplochuvashe, osvetluvashe, pozelenuvashe parkovi itn, da ne nabrojuvam poshto i sam znaesh. Se pokazha na delo kako sposoben chovek shto znae da si ja zavrshi rabotata. Znachi se slagame deka Stefce napravil neshto za opshtina Karposh + toa deka e naroden chovek, zatoa shto stalno beshe SO i megju narodot.
quote:
Koja reforma ja zapocnal Stevce?Niedna!A zosto e toa taka...posto se ima fateno Stevce na oroto na Branko i pocnuva da tone koj ke se fati so branko normalno...daj boze da ne bide taka ama toa e moe mislenje.
Tochno e deka edna opshtina ne e drzhava, ali se probalo so 100 ministri pa site iskochile gjubrinja (i od ovaa i od proshlata vlada). Kolku shto chitam i gledam, Stefce pochna da gi riba inspektorite i toa e udar na PRAVO mesto spored mene. Zashto vikam taka? Ako inspektorite gi fakjaat golemite gazdi shto ne gi prijavuvaat rabotnicite (rabotat na crno), zatajuvaat danok, prodavaat stoka so pominat rok, shvercuvana roba itn, i koga inspektorite kje pochnat da pishuvaat kazni, togash ovie kje moraat da gi platat tie kazni i avtomatski budjetot se polni. Koga kje pochnat da gi prijavuvaat rabotnicite, da plakjaat danok, carina itn. budjetot prodolzhuva da se polni. Perenjeto pari se namaluva poleka poleka. So toa shto mora i sudstvoto da proraboti po efikasno (a Stefche i niv gi kritikuvashe, ali ne napravi nishto poshto se van negov domen). Kapish? E sega chim bujdetot se polni i prodolzhuva da se polni, vekje e druga prikazna. Inspektorite se tie shto treba da gi RIBAAT privatnjacive, tie shto ne izdavaat fiskalni smetki nego trpaat samo kesh, perat pari, zaposluvaat lugje koi rabotat kako konji, a gi plakjaat minimalec, pa ushte i ne prijaveni. Da ne objasnuvam okolu toa, zatoa shto znaesh kako idat tie raboti. E poradi toa vikam deka Stefche e prav chovek i znae shto pravi. I ne e ubavo da kritikuvash nekogo i da vikash deka ne zapochnal niedna reforma koga ne e taka. I ne sekoj shto se fatil so Branko vo oro ja zaebal rabotata. Daj mu shansa da se dokazhe, a ne odma ochi da mu kopash. Toa e tvojot problem, shto ne im davash na lugjeto shansa. E sea van ovaa tema (dodushe i so temava e pobrzano) da ti kazham edna sluchka, lani leto koga bev vo Makedonija, ne postoeshe prodavnica od kade shto ne sobrav fiskalna smetka koga pazarev. Zashto? Zatoa shto ako nesaka on mene da mi dade fiskalna smetka, kje idam na drugo mesto da go kupam istiot proizvod kade shto nekoj drug kje mi izdade fiskalna smetka. Znachi za moj pari jas odluchuvam kaj kje pazaram, nema i nemozhe on mene da me ucenuva t.e. da mi zeme pari, a da ne mi dade smetka za toa. KRAJ. Ako nekjesh ti, ima nekoj drug shto saka. Koga site kje pochnat taka da pravat i taka da razmisluvaat, vekje e druga prikazna i samite biznismeni kje pochnat drugachie da se ponashaat prema potroshuvachite. Ispravi me kade gresham. Srdechno tvoj,
SLaCk Izgleda se soglasuvame.Samo ne ja prefrlaj celata vina na inspektorite.Iako od nekade mora da se pocne no sepak treba da se vnimava i na danocnite stapki,na firmi koi vlasta gi poddrzuva i na drugi takvi gluposti:)