Титова штафета
Титова штафета
fio ПРИВРЗАНИЦИТЕ НА МАРШАЛОТ НАЈАВУВААТ Титовата штафета ќе оживее на 25 мај во Скопје На 25 мај годинава, по 24 години пауза, ќе биде обновена Титовата штафета во Македонија. Здруженијата за негување на ликот и делото на Јосип Броз Тито во Македонија подготвуваат грандиозен слет на Градскиот стадион во Скопје, на кој ќе бидат поканети Јованка Броз, внукот на Тито, Јосип Броз, Лепа Брена, Здравко Чолиќ, Мирослав Илиќ и други познати југословенски пејачи. - Планираме да одржиме голема манифестација по повод Денот на младоста. Тројца студенти ќе влезат во стадионот со Титовата штафета и ќе бидат бурно поздравени. Се уште размислуваме кому ќе му ја предадеме штафетата. Носителите на штафетата како награда од нас ќе добијат стипендии до крајот на своето студирање и сместување во Скопје - вели Јордан Тренчев од кочанското Здружение на граѓани "Јосип Броз Тито". По повод 4 мај, кога пред 24 години почина претседателот Тито, во неговиот роден Кумровец ќе се организира голем општојугословенски собир, на кој ќе учествуваат повеќе од 100.000 луѓе. Десетина автобуси ќе бидат од Македонија. - Тоа ќе биде досега најголем југословенски собир по распадот на СФРЈ. Од Кумровец, ние, претставниците на Македонија, ќе се вратиме во Белград, во Куќата на цвеќето, на гробот на Јосип Броз Тито, на улицата Ужичка број 15. Таму, по повод 9 мај, Денот на победата, ќе положиме цвеќиња на вечното почивалиште на нашиот идеен водач Тито - објаснува Тренчев. Кочанчани се фалат дека движењето за возобновување на ликот и делото на Јосип Броз Тито зема голем замав во Македонија. - Ние во Кочани во секое време полниме сала со 500 луѓе. Нека дојде било која политичка партија од Македонија, па ќе видиме дали може да собере толку народ - додава Тренчев. По повод Денот на пролетта, низ Кочани ќе продефилираат три бригади "Јосип Броз Тито", кои на околните ридови ќе посадат 88 садници.
acelav 25 maj mora da se zabrani.i site tie sto go slavat toj pranik treba da odat vO zatvor.kako posle 45 koga pravite makedonci odele na goli otok samo zatoa sto bile MAKEDONCI.
Thunder from down under ti organizirash fio? :)
DJ_SHEMA Gospod da chuva i da brani. Srbite i hrvatite ne go velichat, tuku nie sme se nashle pametni kje go idealizirame. A Goce, A pitu, A Karev, a Chento? Koj niv im pravi chest shto go dadoa zivotot za nezavisna Makedonija. Vi vikam jas, vrie od Jugonostalgichari kaj nas.
OooOo toa nekoi penzioneri kako fio se sobrale i reshile da organiziraat manifestacija :)
ace6vel Thief` mi rece deka ako odel fio da zemel i za nego karta i prevoz vo isto kupe da ima :D
DJ_SHEMA Titovi pioneri. Bogami treba da si stavat marama i kapichka koga kje odat na ova sletov.
kopacot i kniskata od PodMlatkari dan zaborajte da ja zejte :))
Thunder from down under abe fio drvata ke gi farbate beli ili ne?
dzadzev
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
Gospod da chuva i da brani. Srbite i hrvatite ne go velichat, tuku nie sme se nashle pametni kje go idealizirame. A Goce, A pitu, A Karev, a Chento? Koj niv im pravi chest shto go dadoa zivotot za nezavisna Makedonija. Vi vikam jas, vrie od Jugonostalgichari kaj nas.
Алелуја, конечно паметен македонец. Да ти се позлати устата SHEMA. Ни мене не ми е јасно како може да сме толку глупи ние македонците, нашето да го плукаме а туѓото да го величиме.
OooOo heh, ja ne vidov nikade plukanje po nasheto. A drugo stvar e shto mnogu od vas zaboravaat deka Tito beshe i kje ostane ISTORIJA. Sakale slavele ili ne, taa istorija nemozhe da se izbrishe, zatoa shto Makedonija bila del od taa istorija. ajd
Strelec Jas sum nekade na sredina vo razmisluvanjata... Se soglasuvam so Shema deka e nelogicno idealiziranjeto na Tito i deka jugonostalgijata nikako ne moze da i' koristi na Makedonija vo ova vreme sega, no smetam deka i OooOo e vo pravo, pa kje recam deka e bezmalku ludost nekoj da poreknuva deka Tito zavzema ZNACAJNO mesto vo makedonskata istorija... osobeno ponovata istorija na Makedonija... A toa so organiziranje sega nekakvi stafeti, toa e detska igra organizirana od stari lugje... kako pred tri decenii koga so decata od moeto maalo si igravme kaubojci i indijanci!
DJ_SHEMA Videte jas ne go poreknuvam tito. Ama se ima red. Prvo nashite pa shto kje ostane za drugite.
Thunder from down under ova morat da e organizirano od psiholozi , za grupno lecenje na jugonostagicarite so rekreiranje na nastan, pametna rabota
fio
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
Videte jas ne go poreknuvam tito. Ama se ima red. Prvo nashite pa shto kje ostane za drugite.
Не ме сваќај погрешно, ама да не беше Тито, сега можеби немаше да постоиме како држава
DJ_SHEMA Emi zatoa i kazav deka ne go poreknuvam Tito (i negovoto znachenje kon Makedonija), ama treba da se ima red.
kopacot pomina 25 maj.......fio kako pominavte ?
n/a Здравей, Македония ! Поздрави от София
dzadzev
quote:
Originally posted by Sofia
Здравей, Македония ! Поздрави от София
Please write in Macedonian or English only !!!