Македонија - Украина
Македонија - Украина
DJ_SHEMA Познат списокот на фудбалери за натпреварот со Украина Југослав Костовски 19.03.2004 Дуелот со Украина е закажан за 31 - ви овој месецна „Градски“ во Скопје Точно осумнаесет фудбалери се на поширокот список на селекторот на нашата фудбалска репрезентација Драган Канатларовски за претстојниот пријателски натпревар со Украина во Скопје. Овојпат само најдобрите и најподготвените се во составот што не значи дека оние што ги нема се отпишани, вели Канатларовски. Составот ќе биде сличен како и оној што настапи против БиХ. Голмани се: Милошевски Николовски Во одбраната заедно со: Игор Митрески Седлоски Ставревски Стојановски Божиновски Ќумбев Васоски За средниот ред конкурираат: Александар Митревски Шумуликовски Миле Крстев Шакири Јанчевски Пандев и тројцата напаѓачи: Чадиковски Димитровски Толески Дуелот со Украина е закажан за 31 - ви овој месец кога љубителите на фудбалот на Градски во Скопје ќе можат да ги видат избраниците на Олег Блохин предводени од звездата на Милан Андреј Шевченко. Македонската репрезентација во првиот натпревар со Украина во Киев играше без голови.
deni ma koj go ebe pederche e taka mu treba bravo milan stojanovski
DJ_SHEMA ---------------Милошевски----------------- Седловски--Божиновски--Васовски--Ставрески Крстев----Шумоликоски---Јанчевски---Пандев ----------------------Шакири-------------- -------------Димитриоски------------------ За одбрана не сум баш најсигурен кој на која позиција игра, па може да ме поправите. Среден ред незнам кој би играл во среден ред и десно крило. Лошо е што и пандев Шакири се добри по левата страна. Мислам дека Димитриовски заслужува да игра во прв тим.
deni moj sostav od ovie sho se na raspolaganje --------------------milosevski------------------- -------------------stojanovski------------------- sedlovski----------mitrevski------------stavrevski krstev-------------jancevski-------------shakiri --------------------pandev----------------------- -------------toleski--------chadikoski----------- ushte poidealen tim bi bil ako na mestoto na krstev se najdese grozdanovski , toleski - stojkov i jancevski-popov ama jebesh ga
sapeski
quote:
Originally posted by Thunder from down under
parce ke gi naprajme, da imase barem eden velgostanec da igrase za nas od stram doma ne ke im se odese nazad :))
Ахахах Thunder [:D]
DJ_SHEMA
quote:
Originally posted by deni
moj sostav od ovie sho se na raspolaganje --------------------milosevski------------------- -------------------stojanovski------------------- sedlovski----------mitrevski------------stavrevski krstev-------------jancevski-------------shakiri --------------------pandev----------------------- -------------toleski--------chadikoski----------- ushte poidealen tim bi bil ako na mestoto na krstev se najdese grozdanovski , toleski - stojkov i jancevski-popov ama jebesh ga
Дени, со 4ца офанзивни играчи ќе не наполнат.
StormAngel Ke gi zdiplime ovoj pat.Siguren sum.[;)]
GoDsHaNd Ke go jadat.
Thunder from down under parce ke gi naprajme, da imase barem eden velgostanec da igrase za nas od stram doma ne ke im se odese nazad :))
slasa
quote:
Originally posted by Thunder from down under
parce ke gi naprajme, da imase barem eden velgostanec da igrase za nas od stram doma ne ke im se odese nazad :))
[:D][:D][:D]
a-pin-dim ako ne igra mojot tadem Hristov , Shakiri i Pandev sekakko da ke pobedime ali ako ne igrat ima da ne nema :o)
Angelaris ke vleze ovaa 1 vo 2 koj se kladi ke dobie
ozonce 4:0 konecen rezultat
StormAngel ЛОША ВЕСТ ЗА СЕЛЕКТОРОТ КАНАТЛАРОВСКИ ВО ПРЕСРЕТ НА УТРЕШНИОТ ПРИЈАТЕЛСКИ НАТПРЕВАР НА 'ГРАДСКИ' ПАНДЕВ НЕ ИГРА СО УКРАИНА Фудбалерот на Анкона има тешка повреда на десното колено. Поради ова творецот на успехот со Б и Х нема да биде во составот на Канатларовски за утрешниот дуел со Украина на 'Градски'. Гроздановски или Секулоски може да слетаат во сениорскиот состав [img]http://www.sport.com.mk/vesnici/1791/sliki/5160.jpg[/img] Само со погледи го проследи тренингот на репрезентацијата- Пандев во разговор со Канатларовски [img]http://www.sport.com.mk/vesnici/1791/sliki/5159.jpg[/img] Ги расипа плановите на Канатларовски- Горан Пандев [img]http://www.sport.com.mk/vesnici/1791/sliki/5156.jpg[/img] На пресот оптимизам пред етшкиот предизвик Македонија без Горан Пандев на утрешниот пријателски меч со Украина на нашиот најголем стадион во Скопје. Оваа вест дојде пред вчерашниот тренинг на нашиот национален тим. Сй беше в ред со избраниците на Канатларовски сй до моментот кога фудбалерите истрчаа на теренот, а по 5 минути се појави фудбалерот на Анкона со натажено лице и со поткривнивање стаса на атлетската патека. 'Не можам. Имам болка во десното колено', беа првите зборови на Пандев, фудбалерот кој постигнувајќи го единствениот погодок на дуелот со БиХ ни ја донесе првата радост во оваа година. Многу брзо на сцена стапи лекарскиот тим во националниот тим на чело со д-р Камиловски. Веднаш беше констатирано дека повредата е сериозна и дека Канатларовски ќе мора да кова нова тактика без нашата ударна игла во нападот. 'Ме повреди Ди Бјаџо на вчерашниот меч со Бреша во 80. минута. Тоа беше лош старт по кој веднаш излегов, а неколку часа по тоа клупскиот лекар ми соопшти дека настрадал менискусот и дека треба да одам на операција. Поради повикот за нашиот национален тим дојдов во Скопје, но и покрај надежите нема да можам да играм на утрешниот меч. Во текот на денешниот ден коленото ќе мора да се снима. Ако треба операција тогаш за мене сезоната е завршена, а со тоа и прстојот во Анкона', е образложувањето на најголемата надеж на мак-фудбалот, кој од меч на меч игра сй подобро и во дресот со државниот грб. 'Би сакал да играм, но имам болки и не можам', децидно напоменува струмичанецот кој беше еден од нашите главни адути за предизвикот кој нй очекува в среда и пресметката со силната Украина. Канатларовски сега ќе мора да прави нови замисли и тактики, но и да повика друг фудбалер во сениорскиот состав со оглед на тоа дека со отпаѓањето на Пандев тој сега има само 17 играчи или еден помалку. 'Повредата на Пандев дојде во незгоден момент. Таман штом помисливме дека по подолго време нема да имаме проблеми со откази се појави Пандев со повредено колен', беше изјавата на Канатларовски по вчерашниот тренинг. Според неговите зборови, во текот на денешниот ден тој ќе повика нов фудбалер. Најави дека тоа најверојатно ќе биде играч кој треба да игра за репрезентацијата до 21 година, а според наши сознанија во комбинација да бидат приклучени за утрешниот дуел се Гроздановски од Вардар и левиот бек на софиска Славија, Владимир Секулоски. ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА ВО 'ВЕСТ БЕСТЕРН' ДА СЕ УРНЕ И УКРАИНА Сите фудбалери имаа желба и мотив за успех. Шаќири типува на победа и втор триумф во серија за нашиот национален тим. Веднаш по вчерашниот собир во базата 'Вест Бестерн' одржана и првата прес-конференција на нашиот национален тим. Пред медиумите се појавија Канатларовски, Станојковиќ и првиот селектор Дончевски, а во името на фудбалерите говореа Артим Шаќири и Јане Николоски. Сите имаа идентични најави и очекувања. 'Очекувам добар резултат, а тоа може да биде само победа. Почнавме добро со победата над Б и Х во минатиот месец, а така посакуваме да биде и утре. Ќе се бориме до крај', кажа Шаќири. Селекторот и неговиот помошник напоменаа дека за противник имаме силен и цврст противник. И покрај сите пофалби, ние докажавме дека знаеме како да играме со нашиот утрешен гостин. Тоа го потврдивме кон крајот на минатата година кога во Киев ремизиравме без голови. 'Со Шевченко не се игра секој ден. Неговиот настап за Украина ќе биде голем мотив и желба за наддигрување кај нашите фудбалери', беа зборовите на Вијадин Станојковиќ. НАЦИОНАЛНИОТ ТИМ ЌЕ ГО ПОСЕТИ ВЕЧНИОТ ДОМ НА СВОЈОТ НАЈВЕРЕН НАВИВАЧ НА ГРОБОТ НА ТРАЈКОВСКИ Утре, на денот на натпреварот со Украина комплетниот тим на нашата фудбалска репрезентација ќе го посети вечниот дом на неодамна трагично загинатиот претседател Борис Трајковски. Смрта на најверниот навивач на нашиот национален тим ги потресе сите фудбалери кои посакуваа да го посетат гробот на Трајковски и да му оддадат почит. Воедно и дуелот со Украина ќе почне со едноминутно молчење во чест на Трајковски, кој беше чест посетител на 'Градски' кога настапуваше нашиот национален тим. Трајковски беше и на последниот меч со Б и Х кога победивме со 1:0. НА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈАТА И АНДОН ДОНЧЕВСКИ ВЕРУВАМ ВО ОВОЈ ТИМ 'Посебно посакувам оваа селекција која сега ги брани боите на Македонија да го врати рејтингот и да биде подобра од сите досегашни генерации', истакна првиот селектор на Македонија, Андон Дончевски, кој вчера се појави на собирот во Вест Бестерн и прес-конференцијата. 'Верувам во овој тим и ќе ја имам таа чест да ја гледам оваа наша репрезентација. Иако ќе биде многу тешко, но јас би бил пресреќен доколку некој од сегашните играчи ја надмине величината на Дарко Панчев. Утре ќе ги видам Шумуликоски, Митрески, Димировски...', истакна Дончевски, кој напомена дека тактиките се кројат според играчите кои ги имаш, а не според противникот.
deni aj da tipuvame moj tip makedonia ukraina 0 :1 strelec rebrov (u 38 minuta)
GoDsHaNd Makedonija - Ukraina 1:0, strelec Vratnikov
kopacot FT Rep. of Macedonia 1 - 0 Ukraine 25' [1 - 0] Stavrevski Ajde Airlijaaaaaaaaaaaaaaaa
StormAngel A vidovte kako go zakaci Stojanovski Shevchenko...mu go pukna nosot na deckoto.[:D]
GoDsHaNd Zagreota coekot, kaj dojde i go osakatija...
DJ_SHEMA Sho bidna, daj informirajte ne malce povekje nie ko ne mozevme da ja gledame utakmicata. Kako igravme? Koj ni beshe sostavot i formacijata? Koj imashe povekje shansi?
StormAngel Vo prvoto poluvreme igravme mnogu podobro...sansi imavme nie poveke,Dimitrovski imase dva-tri,posle edna sansa na Sakiri,posle vtoriot del idevme na cuvanje rezultat a toa za malku ke go propustevme...se zakanuvaa na kraj Ukraincite ama dzabe Nikolosvki branese super a Igor Mitrevski potvrdi deka e nas najdobar defanzivec...sostavot bese:Milosevski,I.Mitrevski,Stavreski(voedno strelec na golot),Sedloski,A.Mitrevski,Stojanovski,Dimitrovski,Sakiri,Krstev,Jancevski i Sumulikoski.Izmeni bea:Nikoloski,Kumbev,Mustafi,i nekolku drugi koi sto ne gi pamtam.Podobro igravme vo prvoto poluvreme pak ke napomenam.
marko_polog Mnogu loso izdanie, posebno vo vtoroto poluvreme, samo se potvrdi kolku sme slabi vo sredniot del i kolku vredi Pandev, ne mi e jasno zosto Ace Stojkov ne e vo A Reprezentacijata. Spored igrata sto ja dokazava poslednive utakmici ne treba voopsto da bidat povikani Aleksandar Mitrevski, Jancevski, Shakiri, M.Krstev i Toleski. Mojot predlog e sledniot: 1)Milosevski 2)Bozinovski 3)Stavrevski 4)Sedloski 5)I.Mitreski 6)Stojanovski 7)Stojkov 8)Sumulikoski 9)Cadikovski 10)Pandev 11)Dimitrovski Odbranata e solidna na site pozicii, sredniot red ke go kontrolira Pandev, Sumulikoski e borben site 90 minuti, desnoto strana MORA da zivne malce zatoa mora da igra Stojkov i da se igra so dvajca vo napadot(Cadikovski i Dimitrovski). Rezerva 12)Nikoloski 13)Vasovski 14)Lazarevski 15)Naumoski 16)Trajanov
StormAngel A kakvo bi bilo dobro izdanie?Daj te molam,epten dobra partija pruzija deckite plus i pobedija.[;)] Baska i mladite pobedija...t.e dupla pobeda vo eden den.Ne odi podobro od ova.
StormAngel
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
---------------Милошевски----------------- Седловски--Божиновски--Васовски--Ставрески Крстев----Шумоликоски---Јанчевски---Пандев ----------------------Шакири-------------- -------------Димитриоски------------------
Sostavot i formacijata bese ista kako sto si ja napisal samo sto Vasovski vleze kako rezerva a na negovo mesto bese A.Mitrevski,plus i Pandev ne igrase a Bozinovski vleze vtoro poluvreme,znaci na nivno mesto bea I.Mitrevski i Stojanovski.
DJ_SHEMA --------Milosevski-------------------- Sedlovski--A Mitrevski---I.Mitrevski---Stavreski Krstev---Sumulikoski---Jancevski---- Stojanovski -----------Dimitrovski-------Sakiri------------ ?
marko_polog
quote:
Originally posted by bluehim
A kakvo bi bilo dobro izdanie?Daj te molam,epten dobra partija pruzija deckite plus i pobedija.[;)] Baska i mladite pobedija...t.e dupla pobeda vo eden den.Ne odi podobro od ova.
Nema nikakva igra sredniot red i napadot, pobedija sto jaka ni e odbranata(igrac od odbranata morase i gol da dade[:D]) a recisi 75-80% od vremeto topkata ja vodea Ukraina. Podobra igra i uste podobri rezultati ke imame koga Pandev i Stojkov bi igrale vo tandem na slednite natprevari, mora sredniot red i napadot povece da ja kontrolira topkata a ne kako sto deneska igrava, pogotovo vtoroto poluvreme koga non-stop se branevme, ne tolku od sto toa mu bese planot na Kanatlarovski nego sto igraci kako Aleksandar Mitrevski, Jancevski,Sakiri i M.Krstev ne se sposobni da ja kontroliraat topkata i da napravat efikasna akcija. Neznam dali imase prenos od mladite(ne bev doma), ako imas nekoj informacii od natprevarot napisi.
јузер Posle ovaa utakmica Makedonija ke skokne za golemi dva boda na FIFA listata, od 93 na 91, (pretpostavka)
StormAngel
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
--------Milosevski-------------------- Sedlovski--A Mitrevski---I.Mitrevski---Stavreski Krstev---Sumulikoski---Jancevski---- Stojanovski -----------Dimitrovski-------Sakiri------------ ?
Da Shema vakva bese formacijata samo sto Sakiri igrase malku popovleceno t.e sreden red Stojanovski vo odbrana dodeka A.Mitrevski igrase na mestoto na Stojanovski vo tvojava formacija.[:)]
StormAngel СО ГОЛОТ ОД ЕДИНАЕСЕТ МЕТРИ НАШИТЕ НАДЕЖИ ЗАБЕЛЕЖАА ПОБЕДА ВО ПРИЈАТЕЛСКАТА СРЕДБА СО СИЛНАТА УКРАИНА ГРОЗДАНОВСКИ ЗА РАДОСТ Prevzemeno od Makedonski Sport.Znaci nasite nadezi pobedile so 1:0 so gol od penal koj go postignal Grozdanovski.[:)]
DJ_SHEMA Na A1 vestite shto se on line go dadoa golot i nekolku shansi.
ozonce
quote:
Originally posted by ozonce
4:0 konecen rezultat
za malku go utnav rezultatot, ama ne i konechniot tip :)
GoDsHaNd Da da, za malku :D
StormAngel Da be,za 3 gola.Epten malku. I ja za eden gol ke fatev 12000 denari,ama ete za malku...malku poveke se fativ za Dab.[:D]
GoDsHaNd Abe ti sve za eden i za edna utakmica :)
orko stalno e taka kaj site "kladilnichari"[:D]
StormAngel E deneska uplativ dva livcinja pa da vidime.[;)]
ozonce bluehim treba da vetish neshto zA da fatish :)
StormAngel Sto sakas da ti vetam?[:)]
darkjesus jas i bluehim imavme uplateno isto livce i za edna utnavme ebana MODENA zato mu vervam ko ke recit edna ili eden gol.. mada ne spomvit deka na drugite 10+ livcinja ne fatil ni edna[:D][:D][:D]
StormAngel Dark imam edno livce...ako go fatam idam Ohrid...ak idam Ohrid ke te nateram celo gajba pivo da pijas.Misli mu ja ti.Izdrzi![:D]
GoDsHaNd Blue, i od tie dve ke kazesh po edna utakmica deka utna?:))
StormAngel Ne znam,ke vidime za toa.[;)]
GoDsHaNd Nema shto da se vidi, se znae:)
darkjesus
quote:
Originally posted by bluehim
Dark imam edno livce...ako go fatam idam Ohrid...ak idam Ohrid ke te nateram celo gajba pivo da pijas.Misli mu ja ti.Izdrzi![:D]
jas pijam samo konjak[:p]
StormAngel A arsenal sega za sega pie voda od Manchester.[:D] P.S:Konjak neka bide.[;)]
StormAngel СИТЕ ПРИЈАТЕЛСКИ ПОБЕДИ 13.10.1993 Словенија - Македонија 1:4 23.03.1994 Македонија - Словенија 2:0 14.05.1994 Македонија - Албанија 5:1 01.06.1994 Македонија - Естонија 2:1 27.03.1996 Македонија - Малта 1:0 27.11.1996 Малта - Македонија 0:2 27.03.1998 Македонија - Бугарија 1:0 20.04.1998 Јамајка - Македонија 1:2 24.04.2000 Македонија - Албанија 1:0 17.04.2002 Македонија - Финска 1:0 21.08.2002 Македонија - Малта 5:0 20.08.2003 Македонија - Албанија 3:1 18.02.2004 Македонија - Б и Х 1:0 31.03.2004 Македонија - Украина 1:0
Angelaris eeee i sevcenko ke mi kazvish igrac bil tikva tikvosana e go gledav ama tapa e nekako
GoDsHaNd Od koi 70% se so albanija :)))
sapeski Чоекот дојде на пријателска овие туршија го напраја. [img]http://images.mt.net.mk/images/sevcenko2.jpg[/img] Напаѓачот на Милан, Андриј Шевченко, имаше тричасовна операција на забите, како последица на повредата заработена од ударот на нашиот репрезентативец Милан Стојановски. Инцидентот се случи на крајот од првото полувреме, кога при еден дуел играчот од Партизан со лакот го удри Шевченко по лицето, при што му ги повреди предните два заба. Украинецот демонстративно ја напушти средбата и веднаш си замина во Милано, каде му беа извршени лекарски прегледи. Шевченко ги пропушти тренинзите во пресрет на мечот од Серија против Модена, поради што тренерот на "црвено-црните", Карло Анчелоти, не сакаше да ризикува и го изостави од составот. За следните неколку меча, меѓу кои прв е оној од Лигата на шампионите со Депортиво, се очекува Украинецот да се врати во тимот, но ќе настапува со специјална протеза за забите. Во интервју за рускиот навивачки интернет сајт на Милан, Андриј Шевченко изјави дека се сомнева дека ударот на Стојановски бил ненамерен. - Тоа не беше првиот удар. Јас лично му укажав на судијата дека моите соперници користат лакти. Но, тој не дури и не обрна внимание на ударот, изјави украинскиот репрезентативец. За италијанските медиуми тој изјави дека имал среќа, бидејки можел да помине и полошо: - Повредени ми се корените на два заба, но не е толку страшно. За среќа, носот ми е добар, што е многу позитивно, ако се знае дека веќе двапати го оперирав.