На денешен ден - Рок историја
На денешен ден - Рок историја
sapeski 8 Април 1973 - Автобиографскиот документарец Journey Through the Past на Neil Young е прикажан премиерно во Далас. 8 Април 1976 - Phil Ochs се обесил на 35 годишна возраст. 9 Април 1965 - Rolling Stones дебитираат во живо на шоуто Ready Steady Goes Live! 9 Април 1966 - Излезе песната When a Man Loves a Woman од Percy Sledge. 9 Април - 1970 Paul McCartney официјално ги напушта Beatles. 9 Април - 1988 Dave Prater од групата Sam & Dave загинува во сообраќајна несреќа. 10 Април 1970 - Менаџерите на бостонската концертна сала ја исклучиле струјата откако Jim Morrison ја прашал публиката дали сака да ги види неговите гениталии. 10 Април 1971 - излегува Love Her Madly од Doors.
sapeski 15 Април 1966 - излегува албумот Aftermath на Rolling Stones. 15 Април 1968 - Aretha Franklin го снима Think. 16 Април 1971 - за да го прослават излегувањето на својот прв албум Rolling Stones приредуваат журка во Кан-Франција. 16 Април 1999 - Skip Spence починува на 54 годишна возраст од рак на белите дробови. 17 Април 1948 - роден е Jan Hammer. 17 Април 1970 - излезе првиот соло албум на Paul McCartney. 17 Април 1973 - албумот "The Dark Side of the Moon" на Pink Floyd достигнува златен тираж. 17 Април 1998 - сопругата на Paul McCartney, Linda Eastman McCartney починува од рак. 18 Април 1946 - роден е Alexander Spence (Moby Grape). 18 Април 1973 - филмот на Neil Young, "Journey Through the Past" дебитира на филмскиот фестивал во Далас. 18 Април 1981 - групата Yes го објавува своето растурање. 19 Април 1978 - над 40 rock & roll изведувачи објавуваат петиција до претседателот Jimmy Carter против производството на нуклеарна енергија. 19 Април 1980 - Brian Johnson го заменува пејачот на AC/DC Bon Scott. 19 Април 1982 - Paul Simon и Art Garfunkel објавуваат дека повторно ќе пеат заедно за европската тура. 20 Април 1968 - групата Deep Purple го изведува својот прв концерт во Данска. 20 Април 1976 - излезе албумот Black and Blue на Rolling Stones. 20 Април 1991 - Steve Marriot од Small Faces загинува во пожар на 44 годишна возраст.
sapeski 11 Април 1963 - Bob Dylan го изведува својот прв соло концерт во Town Hall-New York. 11 Април 1970 - Let It Be од Beatles се искачува на првото место на американската топ листа. 11 Април 1981 - Eddie Van Halen се оженил со Valerie Bertinelli 11 Април 1988 - Cher добива Оскар за најдобра женска улога во Moonstruck
sapeski 12 Април 1964 - Chubby Checker се оженил со Catharina Lodders, мис на 1962. 12 Април 1988 - Sonny Bono е избран за Mayor на Palm Springs, CA. 12 Април 2000 - Metallica го тужи Napster за авторски права. 13 Април 1946 - се родил Al Green. 13 Април 1965 - Beatles освојуваат Grammy за најдобра изведба на вокална група. 13 Април 1970 - албумот "Chicago Transit Authority" на Led Zeppelin достигнува златен тираж. 13 Април 1999 - Tom Petty и Heartbreakers го објавуваат својот албум Echo. 14 Април 1956 - Bobby Helms потпишува договор за снимање со Decca Records 14 Април 1980 - Pete Townshend го издава албумот Empty Glass
sapeski 21 Април 1947 - роден е Iggy Pop. 21 Април 1961 - Beatles дебитираат во Cavern Club во Liverpool, England. 21 Април 1970 - Elton John го изведува својот прв соло концерт во Лондон 21 Април 1993 - поранешниот басист на Rolling Stones, Bill Wyman се оженува за Suzanne Accosta 22 Април 1950 - роден е Peter Frampton (Humble Pie) 22 Април 1969 - John Lennon си го менува своето средно име од Winston во Ono 22 Април 1978 - John Belushi и Dan Aykroyd се појавуваат за прв пат како Blues Brothers на NBC 22 Април 1978 - Bob Marley и Wailers го одржуваат концертот One Love Peace Concert во Jamaica 23 Април 1965 - Rolling Stones ја започнуваат својата трета турнеја во Maurice Richard Arena, Montreal 23 Април 1970 - Norman Greenbaum добива златна плоча за Spirit in the Sky 24 Април 1968 - David Bowie е одбиен за снимање од Apple Records 24 Април 1969 - Led Zeppelin ја започнуваат својата втора турнеја во Северна Америка 24 Април 1972 - излезе Woman is the Nigger од John Lennon 25 Април 1974 - вдовицата на Jim Morrison е пронајдена мртва од преголема доза хероин 25 Април 1981 - се растура групата Wings 26 Април 1994 - Grace Slick е прогласен за виновен затоа што му вперил пиштол на полицаец 27 Април 1964 - издадена е книгата In His Own Write од John Lennon 27 Април 1974 - Фестивалот Cherry Blossom Music пропаѓа заради прекумерна употреба на дрога на трибините 27 Април 1994 - се отвора повторно историскиот San Francisco Fillmore Club