ракомет
ракомет
јузер Јуниорската репрезентација на Македонија го освои второто место на квалификациите по поразот од Шведска 27-20 и како таква се пласира на завршницата на Европското првенство што ќе се одржи во Словенија. И ќе има тешка задача да го одбрани четвртото место освоено на претходното првенство. Добри надежи имаме, али тука завршува приказната, во иднина да ги видиме и на сениорско натпреварување да бидат меѓу најдобрите..
dada Sani
quote:
Originally posted by јузер Fintata e sto samo prviot od grupata se plasira, znaci ke treba Cheshka dva pati da ja pobedime ako sakame da bideme prvi.[8)][:)]
Piece of cake[:D]
јузер Tuka ajde de...moze nekako da gi pobedime, ama tamu TEORETICESKI sansi njamat za t'va. Denes sum malku pod impresija na odbelezuvanje na denot na zrtvuvanjeto na Mara Buneva, so bugarski znaminja niz plostad se shetaa poddrzuvacite na nejzinoto delo.[xx(]
Lidija Super novost, juzer, za rezultatot 44:29. A malku pomalku super za ta matematikata so Ceska. Ce da bidi tesko izgleda ama kaj e Kiro Lazarov & company (nezam koj drugi se sega vo reprezanticija) nikoj ne e. Ne igra Lazarov vo Ceska?!?! Mozi ke mozi nekoja finta da se napraj :)))))))
јузер Makedonija-Ceska: 36-31 Nasite dobro izigraa iako prvo poluvreme ne bese se taka rozevo.Cesite igraa brzo agresivno,borbeno a nasite se izgubija vo zelbata za brz rezultat.Rabotata se smeni vo vtoroto poluvreme koga Makedonija se sredi i so kolektivna igra napravi razlika i od 8 gola. Se na se ova dava nekoja nadez za vo sabota iako pravata Ceska se vide vo prvoto poluvreme ,pa ke bide tesko. Копирајт бај OZELGOAL[:D]
јузер Чешка-Македонија 43:25 Машката ракометна репрезентација на Македонија не обезбеди пласман во баражот за светското првенство во 2006 во Германија. Во Плзен во саботата доживеа дебакл, загуби со 43:25 од Чешка, во решавачкиот квалификациски натпревар кој мораше да го добие или пак да одигра нерешено. Нашиот национален тим заврши втор во групата, што значи дека првпат откако функционира овој квалификациски систем за големите настани, не успеа да стигне до баражот како последен филтер. Mi teknuva i na Svetskoto Prvenstvo vo Egipet od Chesite go doziveavme najgolemiot poraz vo istorijata na makedonskiot rakomet so 21 gol razlika. Istorijata se povtoruva..
Lidija Aj, aj, aj ni ovoj pat, epten mnogu razlika, pa tie so napraja. Aj drug pat, sega za brzo pocnuca evropskoro, superrrrr! :)
Strelec Кометал - Алборг 29:26 Кометал му се одмазди на дебитантот во шампионската лига, Алборг, за минималниот пораз во Данска, прославувајки го со триумф од 29:26 јубилејниот 100-ти меч во евро куповите. [url="http://www.a1.com.mk/vesti/sport.asp?VestID=57598"]/Повеќе/[/url]
јузер Е да, последна шанса им беше на Кометал за да останат со шанси за пласман. Сега ќе треба во гости да направат подвиг.
јузер Кометал - Динамо Волгоград 28:28 Кометал водеше цела утакмица и на крај им дозволија да израмнат. (Па)штета.
StormAngel Ima vreme i za vas.[:D]
StormAngel Ima dva kluba vo Gorce.Kometal Gorce Petrov e edniot i drugiot e Eurostandard Gorce Petrov.Ke vidam da gi najdam sostavite na dvete ekipi pa vidi.[;)]
StormAngel Ne e postar od mene,ama cim ti vikas taka,ete ke go poslusam.[;)]
SirAndReW Кога е финалето и .. дајте некоји информации за карти.
dada Sani Противникот на Кометал Ѓорче Петров во финалето на европската лига на прваците беше веќе познат, тоа е тимот на Слагелсе од Данска, актуелниот шампион во ова натпреварување. Денешната ждрепка во Виена го одреди само распоредот на натпреварите помеѓу овие два тима. Според ждрепката, Кометал првиот меч ќе го игра на 14 или 15 мај во Данска а возвратниот една недела подоцна во Скопје. SirAndReW, pogledaj na ovoj link bi trebalo da najdes informacii: http://www.kometalfans.com/index.php
SirAndReW фала ти дада Сани! [:)]
dejan fala fala bluehim;) Prviot ime i e Sandra, ama ne sakam da kazam posledno deka ne sum siguren deka toa bi bilo dobro da se kaze na internet?
StormAngel dejan,nema nikoja so ime sandra no ke gi napisam site tuka pa vidi mozebi si zgresil ti ili pak igra vo drug tim taa ete gi sostavite na Eurostandard: [img]http://www.kometalfans.com/igraci/zasovska.jpg[/img] 12. Веселинка Зашовска - голман датум на раѓање: 09. 07. 1985 висина: 173 висина: 185 тежина: 68 тежина: 73 број на сезони во Еуростандард: 4 претходни клубови: Железарка [img]http://www.kometalfans.com/igraci/dinevska.jpg[/img] 1. Ева Диневска - голман датум на раѓање: 09. 07. 1985 датум на раѓање: 28. 08. 1984 висина: 185 тежина: 73 број на сезони во Еуростандард: 1 претходни клубови: Олимпик [img]http://www.kometalfans.com/igraci/pecevska.jpg[/img] 16. Драгана Пецевска - л. крило датум на раѓање: 11. 04. 1983 тежина: 62 висина: 171 број на сезони во Еуростандард: 1 претходни клубови: Скопје, Олимпик, Кометал Ѓорче Петров [img]http://www.kometalfans.com/igraci/zlatanovska.jpg[/img] 2. Ленче Златановска - д.крило датум на раѓање: 08. 07. 1980 висина: 171 висина: 171 број на сезони во Еуростандард: 1 претходни клубови: Кометал Ѓорче Петров [img]http://www.kometalfans.com/igraci/mecevska.jpg[/img][img]http://www.kometalfans.com/igraci/ilkova.jpg[/img] 3. Робертина Мечевска - пивот 4. Ленче Илкова - пивот датум на раѓање: 16. 11. 1984 датум на раѓање: 04. 10. 1984 висина: 171 висина: 183 тежина: 68 тежина: 80 број на сезони во Еуростандард: 4 број на сезони во Еуростандард: 1 претходни клубови: Стружанка претходни клубови: Млаз Богданци [img]http://www.kometalfans.com/igraci/crvenkovska.jpg[/img][img]http://www.kometalfans.com/igraci/novevska.jpg[/img] 5. Биљана Црвенковска - плејмејкер 6. Даниела Новевска - д. бек датум на раѓање: 06. 09. 1983 датум на раѓање: 14. 08. 1983 висина: 167 висина: 175 тежина: 56 тежина: 78 број на сезони во Еуростандард: 4 број на сезони во Еуростандард: 4 претходни клубови: / претходни клубови: Кичево [img]http://www.kometalfans.com/igraci/ristovska.jpg[/img][img]http://www.kometalfans.com/igraci/georgievska.jpg[/img] 19. Александра Ристовска - л. крило 10. Душица Георгиевска - л.бек датум на раѓање: 21. 11. 1981 датум на раѓање: 28. 12. 1987 висина: 179 висина: 177 тежина: 61 тежина: 77 број на сезони во Еуростандард: 4 број на сезони во Еуростандард: 2 претходни клубови: / претходни клубови: Стружанка [img]http://www.kometalfans.com/igraci/gaevska.jpg[/img][img]http://www.kometalfans.com/igraci/nestorovska.jpg[/img] 11. Елена Гаевска - д. бек 13. Марина Несторовска - бек датум на раѓање: 16. 03. 1987 датум на раѓање: 11. 07. 1985 висина: 183 висина: 178 тежина: 67 тежина: 75 број на сезони во Еуростандард: 2 број на сезони во Еуростандард: 1 претходни клубови: Олимпик, Аеродром претходни клубови: Пелистер [img]http://www.kometalfans.com/igraci/pejovska.jpg[/img][img]http://www.kometalfans.com/igraci/radoncic.jpg[/img] 17. Ирена Пејовска - крило 18. Семра Радончиќ - голман датум на раѓање: 12. 12. 1984 датум на раѓање: 10. 03. 1985 висина: 173 висина: 185 тежина: 72 тежина: 70 број на сезони во Еуростандард: 1 број на сезони во Еуростандард: 4 претходни клубови: Стружанка претходни клубови: Кометал Ѓорче Петров [img]http://www.kometalfans.com/igraci/despotovska.jpg[/img][img]http://www.kometalfans.com/igraci/bajramovska.jpg[/img] 19. Ивана Деспотовска - крило 19. Мирјета Бајрамовска - л. бек датум на раѓање: 19. 11. 1986 датум на раѓање: 22. 11. 1984 висина: 162 висина: 179 тежина: 59 тежина: 71 број на сезони во Еуростандард: 4 број на сезони во Еуростандард: 2 претходни клубови: / претходни клубови: Пелистер, Металец
StormAngel I tie na kometal: 12. Гордана Нацева - голман 1. Олга Колесник - голман датум на раѓање: 30. 10. 1970 датум на раѓање: 19. 09. 1977 висина: 170 висина: 185 тежина: 65 тежина: 79 број на сезони во Кометал: 12 број на сезони во Кометал: 2 претходни клубови: Овче Поле, Дин (Ниш) претходни клубови: Ростелмаш, Русија 16. Наталија Борисенко - голман 2. Олена Радченко - л.крило датум на раѓање: 03. 12. 1975 датум на раѓање: 21. 05. 1973 висина: 176 висина: 174 тежина: 68 тежина: 66 број на сезони во Кометал: 1 број на сезони во Кометал: 2 претходни клубови: Крим Љубљана претходни клубови: Залау, Романија 3. Индира Кастратовиќ - д. бек 4. Анжела Платон - пивот датум на раѓање: 02. 10. 1970 датум на раѓање: 11. 02. 1973 висина: 176 висина: 184 тежина: 65 тежина: 90 број на сезони во Кометал: 10 број на сезони во Кометал: 6 претходни клубови: Приједор, Алас Јожев, Југоинспект, Вождовац претходни клубови: Валеологија, Малс, Партизан -Кичево 5. Милева Велкова - пивот 6. Олга Бујанова - плејмејкер датум на раѓање: 01. 05. 1969 датум на раѓање: 21. 08. 1976 висина: 183 висина: 181 тежина: 80 тежина: 72 број на сезони во Кометал: 9 број на сезони во Кометал: 3 претходни клубови: Слога (Остоичево), Академац, Кикинда, Минел, Зрењанин, Динамо (Панчево), Вождовац, Скопје претходни клубови: Аква Волгоград 7. Мирјана Чупиќ - плејмејкер 10. Лариса Ферзалиева - л. крило датум на раѓање: 25. 07. 1972 датум на раѓање: 03. 11. 1970 висина: 165 висина: 177 тежина: 66 тежина: 58 број на сезони во Кометал: 12 број на сезони во Кометал: 7 претходни клубови: Југ - Скопје, Вардар претходни клубови: Ростелмаж, Русија 11. Олена Цигица - л. бек 13. Наталија Тодоровска-д. крило датум на раѓање: 08. 04. 1975 датум на раѓање: 07. 07. 1974 висина: 180 висина: 171 тежина: 62 тежина: 57 број на сезони во Кометал: 2 број на сезони во Кометал: 3 претходни клубови: Мотор Запорожје, Украина претходни клубови: Аква Волгоград 17. Оксана Рајхел - л. крило 18. Галина Маркушевска - пивот датум на раѓање: 24. 02. 1977 датум на раѓање: 16. 07. 1976 висина: 166 висина: 195 тежина: 55 тежина: 87 број на сезони во Кометал: 1 број на сезони во Кометал: 2 претходни клубови: Мотор Запорожје - Украина претходни клубови: Спартак (Киев) - Украина 19. Јулија Партенко - плејмејкер 19. Ана Каролина Аморим - л. бек датум на раѓање: 20. 04. 1983 датум на раѓање: 01. 04. 1983 висина: 176 висина: 183 тежина: 70 тежина: 69 број на сезони во Кометал: 1 број на сезони во Кометал: 1 претходни клубови: Галичанка, Лвов - Украина претходни клубови: Меск, Методиста, СБЦ - Бразил 19. Клара Боева - л. бек 7. Наташа Коцевска- л. бек датум на раѓање: 21. 01. 1981 датум на раѓање: 07. 04. 1984 висина: 180 висина: 179 тежина: 80 тежина: 66 број на сезони во Кометал: од секогаш број на сезони во Кометал: 1 претходни клубови: / претходни клубови: Кичево, Олимпик, Скопје, Еуростандард Алегра Охоланга Локи - д. бек датум на раѓање: 17. 01. 1985 висина: 168 тежина: 75 број на сезони во Кометал: 1 претходни клубови: Кара
StormAngel Taka neka e.[;)]
dejan xixixi, slusaj gi po starite!
StormAngel МАКЕДОНИЈА ПОРАЗЕНА НА ДОМАШЕН ТЕРЕН НА ПРВИОТ КВАЛИФИКАЦИСКИ БАРАЖ НАТПРЕВАР ЗА ПЛАСМАН НА СП 2005 ТУНИС СТАНУВА СС ПОДАЛЕЧЕН МАКЕДОНИЈА - СЦГ 21:22 (9:11) Сала:'Кале', гледачи: 2500, судии: Арналдсон и Видарсон од Исланд Македонија: Мисовски (5 одб), Ходик (6 одб), Мајнов, Зарков 1/1, Алушевски 3/5, Лазаров 9/17 (3/4), Атанасовски 1/3, Јоноски 2/4, Стоилов, Темелков 1/4, Колев 1/2, Јовиќ 2/4(1/1) Мојсоски 1/4, Димовски Седмерци:4/5 Исклучувања: 8 мин. З. Топки: 12 Србија и Црна Гора: Шариќ ( 6 одб, 1 сед), Штербик (7 одб), Ѓурковиќ, Чурувија 1/1, Милорад Кривокапиќ 1/2, Марко Кривокапиќ 1/1, Максиќ 1/3, Лапчевиќ 1/1, Петриќ 3/10, Суџум 1/1, Милосављевиќ 6/9 (3/4), Анѓелковиќ 2/3, Николиќ 3/5, Кокир 2/3 Седмерци: 3/4, Исклучувања: 10 мин. З. Топки: 16 МАКЕДОНИЈА ПОБЕДИ СО САМО ЕДЕН ГОЛ РАЗЛИКА, 23:22, НА ПРВИОТ МЕЧ СО СЕЛЕКЦИЈАТА НА ГЕРМАНИЈА ВО БАРАЖОТ ЗА ЕП ВО УНГАРИЈА ТРИЛЕР СО ШПАНСКО СЦЕНАРИО Најлоша работа е кога некој ќе те разбуди од сонот во моментите кога тој е најсладок. Во моментите кога во него сй ви се исполнува, а вие сте главниот херој, некој ќе ви ги уништи сите убави мигови. А во сонот вие победувате и обезбедувате место на Европско првенство и... Одеднаш ништо од тоа. Се враќате во реалноста. Репрезентативките на Македонија не ни можеа да сонуваат. Кристина Фернандез и Пабло Виланева ги разбудија од 'сонот за ЕП' уште во првите минути од средбата. Најлошото е што не им дозволија ниту да продолжат да сонуваат, барем до сабота. МАКЕДОНИЈА - ГЕРМАНИЈА 23:22 (12:14) Сала: СРЦ 'Кале' во Скопје. Гледачи: 2500. Судии: Фернандез и Виланева од Шпанија. Делегат: Делалиќ од БиХ. Македонија: Колесник (2 одб., 1 сед.), Нацева (6 одб.), Коцевска, Платон-Димовска 1/2, Мечевска, Бујанова 10/15 (5/6), Чупиќ, Радуловиќ 1/2, Новеска, Ферзалиева 2/4, Насевска, Тодоровска 4/6, Боева 3/8, Велкова 2/3 Седмерци: 5/6, Исклучувања: 18 мин. Германија: Енглерт (8 мин.), Волтеринг (2 одб.), Хардтер 4/4, Јурак 5/9 (3/4), Харке, Верц, Хенце 2/4, Питч 3/4, Краузе 3/7 (0/1), Блаха 3/4, Ерфман 0/1, Шмит 2/4 (1/1), Мелбек 0/2, Алтаус Седмерци: 4/6, Исклучувања: 4 мин. P.S:Moram da napomenam deka malat sudijka od Spanija e KUCKA so diploma,mi idese da vlezam preku TV i da ja zadavam.[}:)]
Ceki A jas sakav da gledam preku MKTV sat a go nemase programot[}:)] So kouku golovi vodea nasive reprezentativki najveke. I zasto zagubivme protiv srbite, koga gi pobedivme hrvatite??? Mene mi se cini deka e pak vo igra toj kompleks sto go imame protiv srbite, koga mislime deka se sto e srbsko e podobro od nas[}:)]
StormAngel
quote:
Originally posted by Ceki
A jas sakav da gledam preku MKTV sat a go nemase programot[}:)] So kouku golovi vodea nasive reprezentativki najveke. I zasto zagubivme protiv srbite, koga gi pobedivme hrvatite??? Mene mi se cini deka e pak vo igra toj kompleks sto go imame protiv srbite, koga mislime deka se sto e srbsko e podobro od nas[}:)]
Pobeduvavme so 4-5 razlika u edno vreme,ama kako sto rekov sudijkata (kuckata) Fernandez ne skrsi.[}:)] A za mazite,nema vrska toa deka imame kompleks od Srbite,sepak podobro od nas odigraa.
Ceki Zagubivme, a? [:(]
StormAngel Da,za zal.[:(!]
StormAngel Prasuvam Za da se falam megu drugari deka imam poznanik sudija koj sto mi daval voice na irc![:D]
Strelec Acid e najdobar ircas megju site rakometari i najdobar rakometar megju site ircasi...:) Inaku Blue, da ti kazam deka Acid do lani bese igrac na Vardar!
StormAngel Za toa mi kazal brat mu :))))
Strelec Bravo za nashite!:)
јузер Bravo takoge, ali go rasipaa vpecatokot so Svedska, mnogu bea losi.. Da gi videse samo so Italija i Norveska kako izigraa, alal da im e :)
Strelec Pa malku me teshi faktot shto Svedska e sepak mnogu jaka nacija, osobeno vo mladinska konkurencija... 2001 godina so Romanija se sekjavam deka vo finale pobedija so ogromna razlika! A shto se odnesuva do kvalifikaciive, odlucuvackiot mech realno beshe so norvezanite i za srekja, izvojuvavme pobeda!:)
јузер Sega ke bide interesno so SCG vo baraz! Mora da gi tepame! I po tret pat da se plasirame na edno golemo natprevaruvanje. Denes citam odlucile vo Skopje da se igra prviot natprevar, a revansot vo Lazarevac, razocaran sum ocekuvav Bitola ili eventualno Ohrid. [B)]
dejan ej, dali nekoj gi znae klubovite vo Skopje dobro? Deka imam bratucetka sto igra rakomet za gorce petrov...mislam...ili neznam koj? Mislam deka e popularno klub vo Skopje.
dejan ej! 19! broj 19! Aleksandra! Ama Sandra se vika! Fala bluehim! Taja sto e broj 19! e moja bratucetka, lele, fala bluehim:D! Ako znaes nekoj ot toj team, kazi im da recat zdravo na Sandra:) Kako go najde ova bluehim?
StormAngel Drago mi e sto ti pomognav dejan.[;)] Ne sedam znaci za dzabe na net.[:D]
dejan :) Ne sedis za dzabe! :p xixi
StormAngel Normalno.[;)]
n/a MOre Golem Badojaldzija si Bluehim :) slusam si igral pishovi na mor so brat mi maliot si mu gi caril site pisovi kako ne ti e stram ne ti lici na godinite :P
StormAngel Ako ti slezam dole vo Orion jas ke ti kazam sto kako,no aj srekno sto se prikluci kon forumive.[:)]
dejan Ne ti lici na godinite, outlaw e vo pravo:p
dejan A ok. I taka po mladi deca znajat nesto:)
n/a
quote:
Originally posted by dejan
A ok. I taka po mladi deca znajat nesto:)
Ама признај научиле од баба им! [:)]
dejan ixixixi da be! take e;)
јузер Вардар Про Скопје - за жал загуби на гостувањето во ПИК Сегед, и сега треба да ги тепа дома Барселона и Констанца за да иде даље. Инаку, за натпреварот два три збора: беда, катастрофа, пак беда и уште една катастрофа за нашите, не толку од резултатот колку од играта. Али ај, нека им биде простено, можда се чуваат за Барса_
StormAngel Najtragicno e toa sto vo Skopje Barcelona ke se potrudi da se izvadi za dvata poraza od Constanza i PICK Seged.[;)] Ke bide zustro,no nadezta ne treba da se izgubi A za igrata deneska,gledav do 18-11 i tolku,se iznervirav.
n/a Не зезам, тотално се согласувам со тебе... тие отсекогаш личеле на екипа, а ние уште неможеме да заличиме.
n/a Дејан, јас сум ракометен судија и судам на територијата на Скопје, така да најчесто им судам на Кометал и Еуростандард. Ако ја видам Сандра ке ја поздравам :-)
Strelec acid, sto stana so Vanco Dimovski? Gledam deka ne e vo sostavot na Vardar!
n/a Да, Ванчо повеќе не игра за Вардар Про, мислам дека замина во странство.. ама не ме фаќај за збор - ке прашам некој па ке ти кажам сигурно :-)
StormAngel acid,ozbilno sudis?
n/a Озбилно, почнав да судам оваа сезона.. моментално сум во младинските лиги - женска и машка, најчесто на територијата на Скопје, ама имам судено и во Ресен еднаш :-) Зошто?
n/a До пред неколку месеци кога видов дека ние Вардар, екипа од Скопје, личиме на екипа од Богданци, а тие личат на екипа од Данска сватив дека толку преварантски клуб што неможе да обезбеди еден пар тренерки, маичка, а камоли да плати оброк на пат НЕМАМ ВИДЕНО НИКАДЕ. Играв за младинската екипа, ама од оваа сезона немам веќе право на настап... И наместо да ме префрлат во втората екипа или во првиот тим - ме молеа да останам да играм за младинци на ЛАЖНА книшка зошто ке сум им требал за ПОВАЖНИТЕ натпревари... пази ти се молам! :-) Епа неможе така бе батка, требаше да идам во друг клуб ама ме фати некоја мрза... така останав на судењето само и добро ми иде :-) REFEREE LAZAREVSKI M.
n/a
quote:
Originally posted by acid
До пред неколку месеци кога видов дека ние Вардар, екипа од Скопје, личиме на екипа од Богданци, а тие личат на екипа од Данска
Не зезај, Млаз одсекогаш имале добар ракометен тим.
a-pin-dim ПРВ ПОРАЗ НА НАШИТЕ НАЈДОБРИ РАКОМЕТАРИ ВО КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА ЕП 2006 Пресечени во финишот Македонија го доживеа првиот пораз во квалификациите за ЕП 2006. Тој не го доведува во прашање нашиот пласман во баражот, но сега само победа на неделниот реванш во Битола не остава на првото место во втората [img]http://www.vest.com.mk/images/{C85A60E6-DAE6-4DB6-8303-72D70C6541CF}_kire-2.jpg[/img] БиХ - МАКЕДОНИЈА 34:30 (17:13) ГОРАЖДЕ. - Сала "Мирсад Хуриќ". Гледачи: 2.000. Судии: Гедвилас и Маласинскас (Литванија). БиХ: Почуча (21 одбрана), Тахировиќ, Терзиќ 3, Малешевиќ, Ќавар, Мартиновиќ 7, Доборац 2, Башиќ 3, Јакшиќ 2, Торомановиќ 4, Бахтијаревиќ 4, Вујадиновиќ 3, Сушиќ 2, Ќаќиќ. Седмерци: 3-3. Исклучувања: 2 мин. МАКЕДОНИЈА: Ангелов (8), Мисовски (7), Брестовац, Алушевски 3, Димовски 5, Мајнов 2, Јовиќ 2, Лазаров 10, Анастасовски, Ѓоргоноски, Ангеловски 2, Стојановиќ 6, Миркулоски, Марковски. Седмерци: 3-1. Исклучувања: 14 мин. Македонија го доживеа првиот пораз во квалификациите за ЕП 2006. Тој не го доведува во прашање нашиот пласман во баражот, но сега само победа на неделниот реванш во Битола не остава на првото место во втората група. Извонредниот домашен голман Драган Почуча и, на моменти, литванските судии се клучниот фактор на нашиот пораз во Горажде. Интересно е што судиите не видоа ниту еден погруб прекршок или некоректен потег на Босанците се до 15-ина секунди до крајот, додека ние дури 14 минути имавме играч помалку. Влијанието на судиите врз резултатот беше очигледно и на минута и пол до крај, кога, откако со серијата од 5:0 го намаливме водството на БиХ од 31:25 на 31:30, едно класично пробивање врз Јовиќ беше окарактеризирано како седмерец за домаќините. Тој беше претворен во гол, по што изгубивме и волја и желба повторно да бркаме пресврт. Со оваа победа, и БиХ обезбеди пласман во баражот. А, такви ситуации во текот на мечот имаше неброено многу, но ниту еднаш не ни успеа да поведеме. Понесени од атмосферата, домаќините почнаа со фуриозни 5:0 и ни требаа цели 20 минути за да ги израмниме силите на паркетот (10:10). Зоната на домаќините лесно се разбиваше од дистанца, дури и кога имавме ракометар помалку, но Почуча секогаш ги враќаше своите во игра. Како по некое правило, кога и да се одлепеа Босанците ние возвраќавме со серија, но за последен пат израмнивме во 38. минута (20:20). Во последните десетина минути, нашиот селектор Петрушевски, кој на овој меч не можеше да смета и на двата класични средни бека, Мојсоски и Колев, ги одмораше играчите од првата постава, но нивните замени повторно одиграа одлично.
StormAngel Od druga strana raduvaat pobedite na Kometal. Dva od dva![;)]
јузер
quote:
Originally posted by StormAngel
Od druga strana raduvaat pobedite na Kometal. Dva od dva![;)]
Odlicno, ama licno mnogu pointeresni mi se nastapite na maskata reprezentacija, toa e ona vistinskoto. Kaj niv mozes i da otides na natprevar i da navivas ko covek. Za razlika od niv, kaj Kometal koga ke zaredat onie srpski pesni (himni) na klubot [V] i mnogu drugi sitnici ja pravat atmosferata mnogu ligava [xx(]. "Kao nekad, poljubi me nezno, za ona dobra dobra dobra stara vremena" [xx(] Aj neka go tepaat utre Shlagelse, ja dosta komentiram [:D]. Me raduva Indira sto e vo forma, kako gi zaredi vo vtoro poluvreme Lada, svaka chast [8)][^]
StormAngel Vide, Edno vleguvanje 5 gola Indi Majstoreeeeeeeeeeeeeeeeeeeee! A mazite,e pa...i sudiite bea malce krivi,neli? Ne malce krivi,nego bea kako toa kulata u Piza.[:D]
јузер Chudno, niedno isklucuvanje za niv ne dosudija (ne se vazi toa 5 sekundi pred kraj [:)]) i drugo, imase mnogu situacii so probivanje kaj niv i fauli vrz nasite sto ne gi dosudija. Ama i bez toa, najmnogu mi pagjase vo oci toa sto vo vtoro poluvreme sekoj nivni napad bese gol [:(!], i kontrite ic ne gi iskoristuvavme kako sto treba, mesto da dademe gol nie od kontra, ke zgresevme i oni ke ni dadat [:)]
StormAngel Lazarov mi se cini ne igrase,neli?
јузер Играше, играше, само многу беше нервозен и лут на другите соиграчи и на судиите, и мислам дека тоа му влијаеше во играта [}:)]
dada Sani
quote:
Originally posted by SirAndReW
Ne ,no mi vetia [;)]
Nemoj da gi laze gavol da te izvisat, oti posle...[xx(] Na niv ke se zbie toa sto jas ne mozam da ja gledam utakmicata[:)]
StormAngel Karti se nabavuvaat, samo parite malce potesko se naogaat.[;)]
dada Sani Kaj mene obratno. Daj da najdeme "zlatna" sredina[;)][:)]
StormAngel Juzna tribina 16 i 30 Deal?
SirAndReW ke najdam toa ti vetuvam! [:)] samo prashanje e za kade ke najdam ,koja tribina [:)] StormAngel zemi zelezni paricki za mafanje [:)]
StormAngel Krim-Kometal 23-21 Ama imavme podobra gol razlika i ideme u polufinale. Kometal sampioni![;)]
јузер na kraj malku falese da ne stignat. Ja ne znam sto im trebase da zarabotat dve isklucuvanja nasive pred kraj, a i sudiite sekoj napad penal im sudea! Whatever, Kometal sampioni kako sto veke kaza OlujaAngel :)
StormAngel Sudii=Pederi Kako sto bi rekol OlujataAngel :D
AaaAa
quote:
Originally posted by StormAngel
Krim-Kometal 23-21 Ama imavme podobra gol razlika i ideme u polufinale. Kometal sampioni![;)]
E a gledam vesti i si rekov stari se. Ale Ale...Trifun uste im e sponzor? [:D]
bliznak izgleda, inache ke shtrajkovaa dosega :)
dbk koj Lazarov be kire li?:)
StormAngel
quote:
Originally posted by AaaAa
quote:
Originally posted by StormAngel
Krim-Kometal 23-21 Ama imavme podobra gol razlika i ideme u polufinale. Kometal sampioni![;)]
E a gledam vesti i si rekov stari se. Ale Ale...Trifun uste im e sponzor? [:D]
Pa koj drug ako ne Trifun?[:D] Nego sabotata sto ide, demek 9 nekade ke se igra prviot mec od polufinaleto. Sega za sega, tolku od shtabot na Kometal.[;)]
dada Sani Sledenje rakomet na int. ima?
StormAngel Sani, nema! :( Za zal.
dada Sani [:(] Koga bese shampionatot najdov na int. nesto za download i toa pusto golem file bese, jas se izraduvav mislev utakmica ke e i fativ da go download-iram. Cela vecer se "simnuvalo" i sledniot den jas cela srekna si spremiv gricki, sokce, zazemav polozba za gledanje utakmica i pustiv ...ima sto da vidam...3 minutnata najavna spica za prvenstvoto[xx(] Ke se izedev od jadoj .... P.S. Daj pratete nekoja kasetka za vecno blagodarna da vi bidam[;)][:D]
StormAngel A sto ke pratis ti, za da i nie ti bideme vecno blagodarni?
dada Sani Pa nesto za sto biduvate blagodarni[:D], ne znam sto[?] Recete mi [:D]
Strelec Prati im jajca!:)))
StormAngel Prati se po DHL Express Sani, vecno ke ti bideme blagodarni. A voedno ke mozes na raka da si gi zemes snimkite.[;)]
dada Sani Ko ke dojdam Storm ideme da gledame utakmica u zivo[;)]Bidva?[:D] Btw da ti kazam da si znaes deka ponekogas pcujam[:I] na utakmici[:D][:D]
StormAngel Jas sekogas pcujam na utakmici. Te drzam za zbor, da si znaes. Koga ke ides, kazi, da znam...da donesam snimkite, i ideme da gledame natprevar.[;)]
dada Sani Dajte tuka javno, na javen forum da im cestitam na rakometarkite na Kometal za pobedata so Hipo Nideresterajh i kvalifikuvanjeto za finaleto na Ligata na shampionite[^] Epten gi sakam koga pobeduvaat[:D]
StormAngel Ke pobedat i vo finale so vakvi topli zborovi.[;)] Shlagelse ke padne, mora da padne. Go Ozel Go
dada Sani Ozel rastur napravila vo vtoroto poluvreme[^] That's my girl[;)][:D]Aj neka pobedat pa da proslavime[:p]
silijeski KOMETAL!!!!!Samo napred,uste edna titula,sampioni na stariot kontinent,nema da im dojde losa.
dada Sani Nisto TI SirAndReW[;)][^][:D] Mavni rache od tribina da te vidam kaj sedis[:D][:D]
SirAndReW Ако судиите прават проблеми, ке мавам не секирај се [:D][:)]
dada Sani Najde karti SirAndReW?
SirAndReW Ne ,no mi vetia [;)]
StormAngel Sudija peder![:D]
SirAndReW Eve vaka bese vo sala :) prvo poluvreme [:)][:p][:)][:p][:)][:)][:p] [:)][:p][:)][:p][:)][:)][:p] [:)][:p][:)][:p][:)][:)][:p] [:)][:p][:)][:p][:)][:)][8D] [:)][:p][:)][:p][:)][:)][:p] [:)][:p][:)][:p][:)][:)][:p] [:)][:p][:)][:p][:)][:)][:p] vtoro pluvreme [:(!][V][:(!][V][V][:(!][V] [:(!][V][:(!][V][V][:(!][V] [:(!][V][:(!][V][V][:(!][V] [:(!][V][:(!][V][V][:(!][8D] <--- eve me mene [:(!][V][:(!][V][V][:(!][V] [:(!][V][:(!][V][V][:(!][V] [:(!][V][:(!][V][V][:(!][V]
dada Sani hahahahahaha SiR, fala sto mi ja dolovi atmosferata[;)][:X][:D]
SirAndReW imam karti tanana nanana :))
dada Sani Na prviot natprevar so Slagelse rakometarkite na Kometal porazeni so 27:23[:(] Losa odbrana i "neraspolozeni" golmani na nasiot tim. Sepak ne e golema razlika, ama so onoj skandal na navivacite... Hmm Onie koi go gledale natprevarot - ima sansi za Kometal?? P.S. Ozel[:X]
јузер Тургут Озел и Тансу Чилер => Шлагелсе ауфидерзен!
SirAndReW Vecer ke gi titnime!:) dokolku pravat problemos gi mavam so mobilen :))
dada Sani Odma da kazuvate so kolku razlika sme gi titnale[:D] Uste na poluvreme[;)] I btw, od koga e Kastratovich kapiten? Indiro[:X]
dada Sani
quote:
Originally posted by SirAndReW
imam karti tanana nanana :))
Te chekam pred sala Sir[;)] I jas nemam karti btw, tvoite ke gi delime[:D][:D] Tanana nanana[:p]
AaaAa pocna be utakmicata? u 8:30 ne e? shto e ova nikoj nishto da kaze *&^*$^%#^
Jakov
quote:
Originally posted by AaaAa
pocna be utakmicata? u 8:30 ne e? shto e ova nikoj nishto da kaze *&^*$^%#^
POPARA......ne napravija.....[:(]
beaver hunter
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by AaaAa
pocna be utakmicata? u 8:30 ne e? shto e ova nikoj nishto da kaze *&^*$^%#^
POPARA......ne napravija.....[:(]
shto znachi toa vo brojki?
achtung_panzer http://www.mr.com.mk/zivo.htm Izgubil Kometal (20:27) [:(]
AaaAa Zatoa ovde stama :(((((((( I tolku? Nema treta majka?
The`bItCh luzeri[:(]
beaver hunter
quote:
Originally posted by AaaAa
Zatoa ovde stama :(((((((( I tolku? Nema treta majka?
zdravje, dogodina [:)]
Strelec Што ви реков??? Знаев дека ќе изгубиме!:( Јас мислам дека Пенов треба да го преземе тимот!:)
AaaAa Po PO PO Nikola kjusev voda ti nosi znaci...
ozonce Hmmm zoshto sekogash koga se igrae pobedata treba da bide neminivna, pa i oni se luge, koi potpagaat pod eden vid na psiholoshki pritisok, koj ne taka lesen, isto kako da ja nosite cela Makedonija na grb.
јузер Јас гледав до 6-3 така нешто, и прекинав, знаев дека немаат шанси веќе. А во група ги тепавме 20-12, али јебига тоа е тоа. Повеќе среќа другиот пат.
OooOo Vtoro mesto ne e taka losho :)
ozonce Treba da gocenime i ova... Ke vidat oni slednata godina
dada Sani [:X] KOMETAL [:X]
StormAngel Sto e realno, realno e. Slagelse dojde, ne nauci kako se igra rakomet, ja zemaa krunata i se vratija doma. Nie doma si ostanavme so race u dzeb i si peevme prispivni pesni. Tipicno.[V]
joci Ete posto Juzer nekako zaborava na rakometot ako nekogo go interesira sto raboti Makedonija na Samsung Kupot vo Avstrija neka klikni tuka http://oehb.sportlive.at/ergebnisse_tabelle.php?nav=10,40,10&lid=0000001574&teamid=0000002949 P.S. Zavrsi i natprevarot so Germanija ama toj go izgubivme so 26-20. Nema veze bitno e deka i ovoj podmladen sostav moze uspesno da ne pretstavi na Svetskoto vo Rusija.
GUCCI Tenisot e najinteresnijot sport. Posle tenis ide rakomed. [:)]
јузер Кој бе заборава јузер на ракометот. Немој сега да ти набројам колку пати сум бил на утакмици на Кометал во Кале :) Па не е интересен овој куп. Повеќе како припреми може да се сватат овие натпревари таму. Швицарска и Аустро-Маџарска сме ги тепале, а од Немачка сме изгубиле. Еве ја конечната табела: 1. Германија 2. Македонија 3. Австрија 4. Швајцарија (меѓу сите "ариевски" држави и Македонија[:)])
dada Sani Juzer,od 5 do 18 dekemvri ocekuvam direkten prenos. Kako znaes snaogaj se, ne me tangira[:D][:D] (izvini Sani mesto na quote na modify stisnav)
јузер
quote:
Originally posted by dada Sani
Juzer,od 5 do 18 dekemvri ocekuvam direkten prenos. Kako znaes snaogaj se, ne me tangira[:D][:D]
2008 za Evropskoto prvenstvo vo Makedonija?[:D][:D]
joci A od skijanjeto vo Slovenija ke vrsis prenos[:D]
јузер
quote:
Originally posted by joci
A od skijanjeto vo Slovenija ke vrsis prenos[:D]
Директен ако треба. Само за Јанез.[:o)]
joci Drnovshek[?] Jansha[?] KOJ[?][:D][:D][:D]
јузер Јанез Чорбарот![:D]
joci ne go znam[:)]
јузер Кастратовиќ се враќа Најпознатата македонска ракометарка, Индира Кастратовиќ, по три месеци минати во екипата на Рокаса од Гран Канарија се враќа назад во Македонија. Договорот со шпанскиот клуб ќе биде раскинат и таа како слободен играч се враќа назад, но во моментов нема конкретни информации за тоа како натаму ќе продолжи нејзината кариера. Повеќе причини има за враќањето на Кастратовиќ од Шпанија, а до ваквиот епилог е дојдено, народски кажано откако "сe се собра". Најголема причина од оние кои се "вртат" е неможноста на нејзиниот сопруг и ќерка да добијат виза за постојан престој во Шпанија. Обидите на нејзиниот менаџер и на клубот да "завршат" работа пропаднаа, па така таа мораше да биде или одвоена од семејството или, пак, тие да одат со тримесечен престој, што никако не беше решение на проблемот. Резултатите кои ги бележеше Рокаса исто така беа еден вид катализатор на целата ситуација. Кастратовиќ беше најскапиот играч во тимот, па реално беше да се очекува доколку и самата изрази желба за заминување клубот без многу размислување да прифати. Зошто, пак, Рокаса имаше слаби резултати, е сосема друга приказна,. Извештаите од Шпанија велеа дека Кастратовиќ е најдобриот играч на овој тим. Дури и префорсиран со оглед на историјата на нејзините повреди и оптоварувањето кое го носи играњето 60 минути и напад и одбрана. Сите детали ќе бидат познати по нејзиното враќање, кое ќе биде деновиве. Вчера Рокаса и Кастратовиќ требаше да одржат прес-конференција на која требаше да ја обелоденат оваа вест.
јузер Индира објавила за сајтот на шпанскиот клуб дека се повлекува од професионално играње ракомет поради повредите на коленото, т.е. последиците што може да ги има ако продолжи да игра ракомет. Значи, тешко дека ќе се врати како играч во Кометал, каде токму овие работи и беа предочени пред неколку месеци. Оттогаш сменети се некои работи во Кометал (немаме помошник тренер откако Валериј- мажот на Цигица си отиде), па јас се надевам дека местото (веќе) е нејзино (на Инди- една и единствена). [url]http://www.kometalfans.com/[/url]
dada Sani Indira e zenski Manaskov i mi bese idol:) A i po Radulovich kosi kubev:) Teska para zemav ovde koga dojdov i im prodadov edna finta za davanje golovi[:p] Eve videte ja [url="http://www.gamepapa.com/videos/handball-goal.wmv"]tuka[/url] fintava sto im ja shitnav[;)][8D][:D] Toa bea vreminja...[V]
wolf_pack E pa aj najdi eden online rakomet da igrame, sigurno ke mi popushtesh[:)] Ovaj golot e, uuaaauuuu sho da kazham:)) a pa sho i go zbrca na Grcive eee ushte poslatko[:D]
dada Sani Dzabe kje ti vetuvam deka ke popustam, koga znam deka nema[:D] Koga ke svirne svirceto za pocetok na igra, se isklucuvam i zaboravam sto sum vetila, celosno se predavam na igrata[:D][:D][:D]
јузер Леле финтааа хрватооооов. А кој е тој неможам да го познаам. Калеб? Ме потсети на Хрватска-Македонја кога игравме во Загреб. Тогаш за Хрватска играа Џомба и Сарачевич заедно. Е Џомба какви ролинзи правеше и финти на тој натпревар во сурадња со (Ердоган) Сарач, да плакнеш очи. 10 разлика беше на крај за нив. После на возвратниот меч ние ги тепавме едвај.
Lidija Edno prasanje...Koj se sega (proslata godina, ova godina) najdobri (maski). Porano bese Pelister dobar ama sega kako e situacijata? Polesno e vaka da ve prasam vas so epten znajte se za rakometot vo Mak, nego da baram preku Internet.
јузер Sezonata 2004/2005 prvak bese pak Pelister. Vo vkupen skor od 2:1 protiv Metalurg dojde do titulata. Pokraj Pelister i Metalurg, drugi podobri ekipi lani bea Vardar Pro i Mladost (od Bogdanci).
GUCCI Handball a very fun sport. :)
Lidija Neznam dali ovde treba da se zborva samo za rakometot vo Mak ili opsto za segde. Kako i da e ovde vo Svedska mislam jas, more ne mislam tuku taka e sega koga svedskata reprezentacija se smenva i poslabi rezultati postignuva pomalku se lugeto zainteresirani. Ama mislam uste malku vreme pa mozi Svedite ke postignat dobri rezultati i so ova reprezentacija. Ama ko so bese nema da bidi nikogas mi se cini. Kako odi so mak. reprezentacija (maskite), ke bidni nesto vo idnina i da gi vidime na nekoe prevenstvo?
GUCCI Jas ka igrajav rakomet imav broj 6[^][^]
Lidija
quote:
Originally posted by GUCCI
Jas ka igrajav rakomet imav broj 6[^][^]
I...?????[:)]
GUCCI
quote:
Originally posted by Lidija
quote:
Originally posted by GUCCI
Jas ka igrajav rakomet imav broj 6[^][^]
I...?????[:)]
eee so bev the best[^]
Lidija Ti vervam GUCCI!!! Jas si rekov ko napisha deka imashe broj 6, deka nekoj poznat rakometar ima broj 6 ili taka nesto slichno. Kade i koga igrashe rakomet?
dada Sani Ѓорчепетровки фаќаат залет за Ѓер Само еден ден траеше славењето на новогодишните празници од ракометарките на Кометал Ѓорче Петров, кои веќе на 2 јануари им се вратија на работните обврски, фаќајќи залет за успешен старт во Лигата на шампионите в сабота од 17,30 ч. во СРЦ “Кале" против унгарскиот првак Ѓер. Со цел што поподготвени да го дочекаат почетокот на натпреварите по групи во најеминентното клупско натпреварување во Европа, ѓорчепетровки првите два работни дена за нив во новата година тренираа по двапати, а од денеска интензитетот ќе се намали на по еден тренинг дневно до саботниот дуел со Унгарките. Во меѓувреме се анализираат две видео-касети со натпревари на Ѓер против Будуќност на турнир и против Дунафер во унгарското првенство. Радува тоа што тренерот Андреј Портној на тренинзите ги има сите расположливи играчи, вклучувајќи ја и Јулија Портјанко, која последната седмица од минатата година ја пропушти поради повредата добиена на турнирот во Подгорица. Од своја страна, и нивниот прв противник во 2006 не седи со скрстени раце. Вечерва Ѓер има првенствен дуел со Вац, а во Скопје се очекуваат в петок во 15 ч. Ѓер е во убделиво водство во првенството на Унгарија со максимални 12 победи, а со по три порази второто место го делат Ференцварош, Дунафер и ДВСЦ. (Utrinski vesnik)
јузер Убаво што се припремаат "Ѓорчепетровки" да си ги одмерат силите со Ѓер, може ќе одам и да ги гледам во сабота, само зошто ги викаат Ѓорчепетровки кога ама баш никаква врска немаат со Ѓорче Петров?! :)
јузер Ѓорчепетровки ги победија Ѓерки со 10 разлика. На полувреме беше 3 разлика и при крај на натпреварот гледам 10 позитива за Кометал. Супер почеток, само вака да продолжат. Ѓер важеше за најголем конкурент на Кометал.
Lidija Sega citam deka Svedska (mazi) igra za kvalifikacija na svetskoto. So koj e Makedonija vo grupata i kako pocna?
јузер Македонија во група е со Чешка, Естонија и Кипар. Со Естонија играме денес (среда) во 18.00 значи пред еден саат е почната веќе. А возвратниот се игра во Охрид на 15.01.06 (недела) во 18:30 Естонија се слаби, би требало да ги тепаме таму. Кипар сме го тепале на два пати инаку, 32:23 дома и 20:33 на гости. :)
Lidija Vaka ko so gledam bi trebalo da e mozno togas ne? Dodusa neznam mnogu ni za Ceska, ama cim velis deka Estonija ne se jaki, a i Kipar isto taka togas da drzime sreka ili da ja pustime :) da bidni ovoj pat rabotata i konecno da odat na prvenstvo :)))))
јузер Poluvreme 13-20 za Makedonija Kraj 30-30 :( Samo nasi mozat da prokockaat vakva razlika :))
dada Sani Sudiite ja imaat namesteno rabotata[:D] Taka si se tesham jas[;)][:D]
јузер Линкович Чајковски бил во публика и ги исплашил нашиве ракометари, "cave man" не виделе до сега[:D] Така јас си се тешам[;)][:D]
Lidija E znaci sekogas e taka na polvreme resultat i pol na kraj se opleskuva, zalno e. Ama ova e samo prvata ne? Taka da ke gi tepat ko ke dojdat Makedonija! :)
јузер 29-28 izgubi denes Kometal od Alborg na gosti vo ramkite na Ligata na Shampionkite.
dada Sani Ubavo li ja prechekavme Estonija?
јузер Eve duri sega na A1 doznav, sme gi rasturile: Машката ракометна репрезентација на Македонија ја совлада во Охрид против Естонија со 44:29, по 43 минути игра од квалификацискиот натпревар за мундијалот во 2006 во Германија. Победата против селекцијата која пред четири дена ни украде важен бод во борбата за првото место во групата 3, нашите најдобри ракометари ги држи во надеж за остварување на целта. Нашиот конкурент во групата Чешка викендов два пати на свој терен го совлада Кипар со 42:22 и со 42:21. Fintata e sto samo prviot od grupata se plasira, znaci ke treba Cheshka dva pati da ja pobedime ako sakame da bideme prvi.[8)][:)]