Kako da prepoznaete tatar?
Kako da prepoznaete tatar?
highlander Epten e lesno, treba samo da go sretnete nekade... Otkako ke vidite takov stvor, vi stanuva jasno deka toa e toj, SEKAKO deka pred toa NEMORA da imate nikakva pretstava za tatarite, mozete da go vidite za PRV pat vo zivotot i da ne pogresite, nivnoit izgled kazuva se. A ako ste vo moznost da go osetite i nivniot miris, e togas veke... togas veke nikoj nemoze da ve razubedi deka toa ne e tatar, bidete sigurni... Sekako deka ima i mnogu drugi raboti po koi se prepoznatlivi tatarite, NO so ovie dve asocijacii sekogas i sekade ke mozete da gi prepoznaete i nikogas nema da pogresite. Eve i eden link koj kazuva mnogu poveke, megutoa nemoze da go dolovi vozduhot koj se kreva okolu niv... NO toa ne e ni potrebno... ke se uverute sami http://www.maaratena.com/bulgaria/bulgarians.html
cymru ОК, определили сте се, искате да си имате своя държава. Имате си независимост от 1991. Какъв ви е проблема? Не мога да разбера тая злоба при положение че България първа призна Македония като държава. Пак ти казвам Мисирков че нямаме териториални претенции към Македония.Ама щом се съмняваш - твое право. Според мен повече трябва да се съмнявате в Сърбите, ама нейсе. Защото повечето глупости дето ги чета във форумите са сръбска пропаганда. Интересно ми е ти що ще речеш за сърбите? Те приятели ли са на Македония? Щото заради тези глупаци дето се избиха за два камъка с всичките си съседи целите Балкани изостанаха от Европа. Щом считаш че сме най-големите врагове на Мекедония -добре. Ама от мен да знаеш, ако искате да влезете в Европа, първо си сложете ред в собствената държава и се разберете с Албанците, а после и с всички съседи. Компромиси трябват за да вървиме всички напред а не да пилеем енергия да се злобим един към друг. Я виш немците и французите, колко са се клали а сега навсякъде заедно. Та не може ли и ние така ?
Strelec
quote:
Originally posted by cymru
Я виш немците и французите, колко са се клали а сега навсякъде заедно. Та не може ли и ние така ?
И Немците и Французите се однесуваат со почит кон истоијата на другите. Ако не е така, тогаш нема да се ’навсякъде’ заедно! Како ќе се чувствуваш ти доколку некој кинез ви го порекне вашето татарско потекло и ти рече: Не, ти не си татар... ти си кинез! Ќе те боли, нели?
elena_ zaboravi slika od Kaki Goceva da stais ona ti e epten tatarka so tapija....
nemo
quote:
Originally posted by highlander
Можно е Нимо можно е...но јас познавам многу луѓе од јужниот дел на Македонија и не сум приметил дека прават така како што викаш, а и политикин забавник... кој знае, може свашта да се напише за да биде интересно... чудно е и тоа што не ги спомнале татарите, тие одамна така комуницираат.
Jas licno smetam deka taka se pravele site muclimani , no so doaganjeto pod evropski kolonii i tie se kultiviraat vo evropskiot telesen govor
nemo
quote:
Originally posted by highlander
Ги боли вистината Мисирков, ги боли, затоа и ги нема. А малце академски докази нема лошо да и дојдат на темава... јас моите ги кажувам од лично искуство, нив ги нема по книгите, но тоа е вистинската вистина, тие знаат дека се различни од сите други и дека тоа е така и затоа бегаат, бегаат како попарени. ...И уште нешто е карактеристично за татарите... тие неможат да ја изговорат буквата Л онака како што треба да се изговори... тие ја изговараат како мали деца. Знаете како звучи тоа нели? Човек што не ги знае којзнае што може да си помисли. Затоа внимавајте тие неможат да го сокријат овој недостаток дури и ако ви говорат на туѓ јазик. И така ќе ги препознаете.
Toa bese za L albancite deka nemozat da ja izgovarat L ;lisica i lopata itn, a toa za niv prvpat slusam[:)]
highlander Сепак една работа мора да им ја признаам на татарите, тие се најнарцисоидната нација во светот. Мислам дека и Хитлер може да им носи вода за нарцисоидноста... ма како... Хитлер ти е ситна риба за разлика од овие, тие мислат дека ако не се на овој свет, тој нема ни да се врти, сонцето нема да грее, и животот без нив би бил невозможен.
highlander Исто така морам да им признаам и за криминалците што ги имаат, и што ги одгледала “мајка бугарија“... е тоа ти е поим за криминалец, ако сакате да видите што е тоа криминалец, џепарош, ајдук и сл. слободно појдете со вашиот автомобил во некој од поголемите бугарски градови, кога ќе се вратите на паркингот (кој се плаќа) вашиот автомобил ќе го нема... а за да си го вратите треба да понесете едно 1000 до 2000 евра, ако ве приметат и дека сте парајлија ви нема спас. Полицијата тука неможе да помогне, ќе средиме ќе ви речат... не се секирајте, ги знаеме... Подобро дајте им ги тие 1-2000 евра и бришка од таму... наредниот пат ако воопшто го има... по пешки батка... кола не доаѓа предвид... Така стојат работите таму... секоја чест татари, бравос! И пазете коа ги менувате девизите во менувачница... ако приметат дека сте странец ќе ви се залепат два тројца татари и ќе ве демнат се додека не ги извадите парите од џеб и тогаш “акција“ и ... ги нема парите в рака нормално... но тоа не е се, парите можат да ви исчезнат и од самиот џеб, какви техники имаат тие ц ц ц ц... тие се ’доктори на наука‘ за вакви работи... И на ваков начин значи можете да ги препознаете... тоа се тие
highlander Ха... незнам што да кажам...
highlander А шчо требит ушче да се напраит Цеки? Та еве... нели ги перкаме? Кажи ајде шчо да напраиме?
Ceki Ne znam, za zal ne e mokta vo moite raci. Pa gledas sto prajat, ne mislam samo na forumov, ama taka, koga ni kradat istorija, koga zborvat deka sme nie isti so nimi( deka sme nie tatarski gupci). A za toa za zal zasega nema resenje, ne znam koj i kako ke ni pomognit, ama mislam sami da trebame da storime nesto, nikoj drug nema da ne spasit.
Balkanski I'm happy that I made you laugh,Dejane! That was my initial intention![:D] I'm glad that you appreciate my humor also. Really! It's good to have some laugh even when we talk about politics. And, yes, you'r right about the east! Поздрави![:)]
Balkanski
quote:
As the Macedonians secretly left, the word 'vulgar' was left behind, and the Tatars thought it said 'Bulgar' so they decided to call themselves that."
I partly agree that the word 'vulgar' has something to do with our national name but that is thanks to our common beloved neighbours - the Greeks, not the Macedonians - sorry to disappoint you, Dejane.[:(] Greeks still call us like this, though. I think they have kind of speech disorder or they have something stuck in their mouths so they can't pronounce the letter B. For latter reason the Cyrilic Alfabet has a special letter which does not exist in the Greek one - the letter Б. BTW the Macedonians call us Bugars which is ,who knows why, how the Serbians call us!!! About the negative meaning of the word vulgar that became widespred in Europe thanks to Greeks again, I shall tell you that this kind of 'jokes' are common bethween neighbours that have had long lasting wars against each other. Lets take English and French for instance. When English people whant to say something dirty or to speak directly they say: "Excuse my French!" or "Frankly speaking..." That's valid vice versa. The French people have similar expressions regarding english ways of talking.
Balkanski Part V. What happened next.The Glagolic alfabet Eight centuries after Christ in Thesaloniki the prime city of Byzantion province of Macedonia the brothers Cyril and Methodius were born. They were lucky. Daddy was rich and Mum was good looking(she was macedonian![:X]). Daddy sent them to a good greek school - he didn't whant them to end up in the greek army like him. And they were good students, very good. But their mum was a good teacher too,very good. She told them that they weren't Greeks as their father, couse he is only the guy who pay the bills, but they were slavs as their Mum. Or may be Mum knew something that neither the brothers nor the daddy knew. Who knows?[;)] And the boys were smart, really smart.They suddenly realised that all the slavs need only one thing which can prevent them from losing their idendity and becoming greeks or romans. They needed to learn how to write. So The Brothers folded up sleeves and started making up an alfabet that woulden't have a hint of the greek one, not even in a sinlge character! But they coulden't make it up from nothing, of course. And also it had to be conected somehow with the people living on the Balkans. The nearest writing system that differed enough form the greek one was surprisingly that of the barbarian nasty Bulgars, later discribed as "lines and dashes". The Bulgars weren't using it much, though. They didn't like talking about themselfs. They made other nations write about them. But the other nations always wrote bad things about those who they feared of. So The Brothers secretly borrowed few characters from the Bulgars and kept looking for more. And one beautiful day the Glagolic alfabet was ready. The Brothers put few copies very carefully in their brand new backpacks, bought two pairs of trainers(the brand name is not recorded by the history but the most scholars agree that they both had Nike's(Greek godess of victory -that what were after). But some respected scholars still argue that Methodius wore Adidas. Anyway that is almost irrelevant now and we shall proceed. The Brothers arrived in the slavic dwelings in Panonia quickly, without accidents and not very tired thanks to the goods trainers. Then they showed with trembling hands their creature to the slavs and awaited their reaction. The Brothers almost started worrying about the lack of reaction when they realised that the people's eyes had become twice bigger than usual. And then the reaction followed: - What the f**k is this?!? No! No way!!! We're not gonna write with this weird signs! This ain't gonna happen! Never!!! They look more like a Georgian alfabet and they're completely unintelligible.F**k Off!! The Brothers didn't know what to do. They bought two brand new pairs of trainers and were ready to pack and go home , when ... the Pope called them.
Thunder from down under balkanski, you are full of shit, mate
Balkanski Yes, Mr.Fart! Sorry...Mr.Thunder from down under if you prefer!
Strelec Еми месец изгрее и вятър повее, balkanski на форумов веќе не е!
dejan Balkanski you are really sick in the head, something is really wrong with you....
Thunder from down under balkanski, go and see a doctor mate , you do suffer from mild retardation ps: iam not going to send you the bill for the diagnoses
highlander Ако веќе мора да патувате со кола во бугарија... коа ќе ја остаите на паркингот нема да биде лошо да ги извадите бришачите... Радиото најарно ќе биде да си го оставите дома, тие немаат музика која може да го привлече вашето внимание (освен турбо - кич песните, но тоа не е ни музика) а може да останете и без радиокасетофон.
highlander Dosta ednostavno, neli?[;)]
highlander Ima uste edna rabota po koja mozete da gi prepoznaete, mislev da ja ostavam za ponataka no gledam deka tatarite nekako ne reagiraat na moite postovi... neznam sto e rabotata stvarno... toa nikako ne lici na niv... Tatari sto vi e vam? Sto vi stanalo a? Nekako ne ste mi bas kako sto treba... Ke mi padne vo voda tretata asocijacija... Ajde javete se! A da ke zaboravev... edno nesto po sto se prepoznatlivi tatarite isto taka, e toa sto stalno doagjaat na forumi i jadat burek deka sme nie isti so niv etc. A... za da prepoznaete takov zamislete... nemora ni da go vidite... nemora ni da kaze nesto... ednistavno negovoto prisustvo se zabelezuva od daleku... Ete toa e toa... toa se tatarite Epa ajde tatari ve cekam da me iznenadite... Sekako imam i jas nesto za vas, no za toa potoa[:D]
Tose Tatarstan's calling...they want their genes back!!! [img]http://www.missm.com.mk/izbor2003/kandidatki/Шошковска%20Билјана/1.jpg[/img] Who is that asian chic?Miss Kazahstan?No!Miss Turmenistan?NO!It's one of the contestants for miss Macedonia 2003...well we see where the "TATARS" have gone[:p] [img]http://www.toseproeski-music.com/images/sl1_5.jpg[/img] Who is that asian lad?A Chinese pop star?NO!A Japanese pop idol?NO!It's Tose Proeski (Proev, if they had not change most of the names after 1944) a Macedonian POP idol!!! But let's see more of this ancient Macedon! [img]http://www.toseproeski-music.com/images/sl7_5.jpg[/img] [img]http://www.tose-fanclub.com/foto/studijske/spotovi/snimanje_spota_07.jpg[/img] Here Tose the Big Bad Tatar!!![:p] [img]http://www.tose-fanclub.com/foto/razne/toyota/toyota_06.jpg[/img] Yeah, asian cars are the BEST!!![:D] Po slikite ke gi prepoznaete!!![^]
OooOo Vidi tatarche, Kolku i da ne go sakam Toshe, on se preziva ProeSKI, a ne Proev.
ozonce majka vi da ebam
ozonce toshka serish do daska, more maicheto vashe ke vi go navram, se po red i ke go shiram nasheto seme niz vas...
Christian lele ama si pameten tose[:D] da ne sakas medal za ova[:D] hehe, odbrojuvanjeto pocnuva do tvoeto baniranje. PS. pominaa prvomajskite praznici i dadoa plata za april,pa sega povtorno e kisnete na makedonski forumi[:D]
highlander Погледни какви сте вие прво па после коментирај. Овие татариве тебе убави ти се??? Мене ми изгледаат како вистински грдотии... бљак... Сигурен сум дека и твојот изглед е сличен како оној на чичкото со мустаќите а? Газда е човекот... нема што... ептен ми се свиѓа ...Дај ми една слика да те видам и тебе молим те, па нека умрат душманите... Ај кажи ми каде има слика од тебе... сакам да те видам... многу сакам... И уште нешто да ти кажам... споредбата ти е одлична... како само си се сетил на такво нешто... БРАВО БРАВО Аферим...
highlander Друга работа по која можете да препознаете татар е тоа што кога ќе ги прашате нешто, а ќе ви одговорат со движење на главата, тоа ќе го направат така што ќе биде обратно од сите нормални луѓе на оваа планета[:0] И тоа така што за "ДА" ќе ја мавтаат главата "лево-десно", како што останатиот нормален свет одмавнува кога вели "НЕ", во такви моменти нетреба да се збуните ако кажуваат едно а се друго ве упатува на спротивното. Истото тоа ќе го направат и ако треба да речат "НЕ" тоа ќе го направат така што ќе ја клатат главата "горе-долу", а не како осанатиот нормален свет кој за "НЕ" одмавнува со главата "лево-десно"[^] Оваков феномен изгледа постои само уште кај некои племиња во Африка, кои користат сличен "говор на телото", но таквите ке ги препознаете по пофиниот изглед на телото и се разбира по црнечката боја, така што нема да се збуните.
highlander Уште една работа е карактеристична за татарите... Тие немаат свој збор за изразување благодарност [:0] како на пример: thanx, hvala, благодарам, и слично што право упатува на нивната неблагодарност која влече корени од татарите кои не ебеле (се извинувам за безобразноста но неможев да најдам поприкладен збор), (а незнам и дали имаат свој збор за "извини", баш ќе проверам) ...жива сила и биле најозлогласеното племе во тие епохи. И да го докажам претходното... Замислете... татарите за благодарам викаат "Mersi". Немојте да се залажувате дека ако некој ви рече мерси дека е Француз, не не... тоа е татар кој незнае за благодарам па оттука и отсуството на овој збор во нивниот хибриден јазик. Ајде, ајде татари... немојте да се возбудувате, мора и вие да признаете некои работи. Ве знам јас, ве знам многу одамна. Но каде сте? Гледам ве нема нешто, ајде... провокација, татарски доказ, слика од Тоше, слика од вас, татарски публицисти, татарски историчар, се извинувам... татарски историчар доктор на науки, СУПЕР, доказ од прва рака, Орфеј бугарин, некој друг бугарин, татарска академија на науките и уметностите, комунистички лаги, да сме ви ги врателе гените татарски... Епа да ви кажам... на погрешно место барате, кај нас нема циганска крв, нашата крв е чиста како солза, НО проверете во Монголија татаковината на Ка-кан кој ве довлечка овде. Таму ќе ги најдете вашите гени, таму се скриени и ве чека Збогум за сега...
nemo
quote:
Originally posted by OooOo
Vidi tatarche, Kolku i da ne go sakam Toshe, on se preziva ProevSKI, a ne Proev. Nego da ti kazham edna kratka prikazna: Dedo mi lezhel robija vo Sofija radi Bugarskite fashisti, zatoa shto ne sakal da si go smeni prezimeto (vo OV). Sega tuka vie Tatarchinja kje mi kazhuvate nekoi prikazni shto nemaat blage veze so istorijata i kje vadite nekoi izmisleni dokazi, ali srekja shto dobro ve poznavame pa ne se trzame mnogu. Kako i da e, golema srekja shto megju vas tatarite ima kreteni shto za 2 chrveni kje si ja izdadat drzhavata, pa taka uspeal dedo mi da izbega i usput poebal nekolku Bugarki. ajd
Ovaa za prezimeto znaci site so zavrsuvaat na -ov spored tebe se Bugari, taka gi navreduvas site Makedonci so takvo zavrsuvanje na prezimeto, atoa ne e mal broj na zalost. [?]Dali i tie od Rusija, Ukraina, Belorusija, Cheska koi sto zavrsuvaat na -ov se Tatari[?] [?] Dali Makedoncite so imaat -eski, -evski se od Polsko poteklo[?] Na prababa mi mazot bil isto tepan i zatvoren vo Sofija i ne mozel da legne na grb se dodeka bese ziv, pa ne si smenil prezimeto.
nemo
quote:
Originally posted by highlander
Друга работа по која можете да препознаете татар е тоа што кога ќе ги прашате нешто, а ќе ви одговорат со движење на главата, тоа ќе го направат така што ќе биде обратно од сите нормални луѓе на оваа планета[:0] И тоа така што за "ДА" ќе ја мавтаат главата "лево-десно", како што останатиот нормален свет одмавнува кога вели "НЕ", во такви моменти нетреба да се збуните ако кажуваат едно а се друго ве упатува на спротивното. Истото тоа ќе го направат и ако треба да речат "НЕ" тоа ќе го направат така што ќе ја клатат главата "горе-долу", а не како осанатиот нормален свет кој за "НЕ" одмавнува со главата "лево-десно"[^] Оваков феномен изгледа постои само уште кај некои племиња во Африка, кои користат сличен "говор на телото", но таквите ке ги препознаете по пофиниот изглед на телото и се разбира по црнечката боја, така што нема да се збуните.
Pred dvaeset godini go chitav politikin zabavnik kade sto pisuvase deka "Za "NE" "DA" sprotivno go pravele vo GRCKA, i vo Juzniot del na S.REPUBLIKA MAKEDONIJA"
nemo
quote:
Originally posted by highlander
Друга работа по која можете да препознаете татар е тоа што кога ќе ги прашате нешто, а ќе ви одговорат со движење на главата, тоа ќе го направат така што ќе биде обратно од сите нормални луѓе на оваа планета[:0] И тоа така што за "ДА" ќе ја мавтаат главата "лево-десно", како што останатиот нормален свет одмавнува кога вели "НЕ", во такви моменти нетреба да се збуните ако кажуваат едно а се друго ве упатува на спротивното. Истото тоа ќе го направат и ако треба да речат "НЕ" тоа ќе го направат така што ќе ја клатат главата "горе-долу", а не како осанатиот нормален свет кој за "НЕ" одмавнува со главата "лево-десно"[^] Оваков феномен изгледа постои само уште кај некои племиња во Африка, кои користат сличен "говор на телото", но таквите ке ги препознаете по пофиниот изглед на телото и се разбира по црнечката боја, така што нема да се збуните.
Pred dvaeset godini go chitav politikin zabavnik kade sto pisuvase deka "Za "NE" "DA" sprotivno go pravele vo GRCKA, i vo Juzniot del na S.REPUBLIKA MAKEDONIJA" no so tekot na vremeto se gubat i se uchat drugi govori na teloto
Misirkov Mora mnogu da go boli tataroljubecot neumornata stvarnost! Kolku i da se prepelka, toa e vistinata. Ajde da vidime malku po akademski koi se Bugarite-Tatari: "БУЛГАРЫ - ЭТНОС и ЭТНОНИМ" Абрар Каримуллин СОДЕРЖАНИЕ: 1. ИТОГИ НАУЧНОЙ СЕССИИ О ПРОИСХОЖДЕНИИ ТАТАР 2. ПРОИСХОЖДЕНИЕ НАЗВАНИЯ "ТАТАРЫ" и КОГО НАЗЫВАЛИ ЭТИМ ИМЕНЕМ? 3. О ПРЕДКАХ СОВРЕМЕННЫХ ТАТАР 4. БУЛГАРЫ В СРЕДНЕМ ПОВОЛЖЬЕ 5. ИЗ ИСТОРИИ ЭТНОНИМОВ 6. О НАЗВАНИИ "ТАТАРЫ" и ЭТНОНИМЕ "БУЛГАРЫ" 7. КАК НАЗЫВАЮТ СЕБЯ СОВРЕМЕННЫЕ ТАТАРЫ 8. ЭКВИЛИБРИСТИКА С АЗВАНИЕМ "ТЮРК", "ТУРОК", "ТАТАР", "МУСУЛЬМАНИН" 9. БОЛГАРЫ, БАЛКАРЫ, БУЛГАРЫ 10. О ЖИВУЧЕСТИ ПРОЗВИЩА "ТАТАРЫ" 11. НЕСКОЛЬКО СЛОВ О БЫТЕ И КУЛЬТУРЕ БУЛГАР -"ТАТАР" 12. КАКОВ ВЫВОД? http://karimullin.narod.ru/knigi/bulgary.htm
highlander Можно е Нимо можно е...но јас познавам многу луѓе од јужниот дел на Македонија и не сум приметил дека прават така како што викаш, а и политикин забавник... кој знае, може свашта да се напише за да биде интересно... чудно е и тоа што не ги спомнале татарите, тие одамна така комуницираат.
highlander Ги боли вистината Мисирков, ги боли, затоа и ги нема. А малце академски докази нема лошо да и дојдат на темава... јас моите ги кажувам од лично искуство, нив ги нема по книгите, но тоа е вистинската вистина, тие знаат дека се различни од сите други и дека тоа е така и затоа бегаат, бегаат како попарени. ...И уште нешто е карактеристично за татарите... тие неможат да ја изговорат буквата Л онака како што треба да се изговори... тие ја изговараат како мали деца. Знаете како звучи тоа нели? Човек што не ги знае којзнае што може да си помисли. Затоа внимавајте тие неможат да го сокријат овој недостаток дури и ако ви говорат на туѓ јазик. И така ќе ги препознаете.
nemo
quote:
Originally posted by highlander
Можно е Нимо можно е...но јас познавам многу луѓе од јужниот дел на Македонија и не сум приметил дека прават така како што викаш, а и политикин забавник... кој знае, може свашта да се напише за да биде интересно... чудно е и тоа што не ги спомнале татарите, тие одамна така комуницираат.
jas imav skolski bezanci so poteklo od kukus i kukusko, no tie bea isto kako nas Makedonci
highlander Epa sega da znaes... nemozat ni tetarite da ja kazuvaat bukvata L, no tie ne se kako albancite, tie ja izgovaraat na drug nacin, albancite na drug. A ova za tvoite skolski ne go razbrav bas sto sakas da kazes, no nema veze.
highlander Drug nacin da poznaete tatar e toj sto koga ke go otvorite vasiot e-mail a prethodno ste go zapisale na nekoj forum i ste pisuvale vo delot makedonska istorija i ke vidite ime kako na primer K'nco Izgorelov ili slicno nesto... E i toa e tatar [^] toj K'co e tatar[^], dodusa nikogas ne sum cital sto pisuvaat no sigurno vi e poznata ovaa pojava, neznam dali se slucuva na drugo mesto i so nekoi drugi komsiski drzavi no mislam deka ova sto ni se slucuva nam e nase ekskluzivno pravo na ovaa interesna pojava. I taka znaci mozete da gi prepoznaete[8D]
Misirkov Najlesen nacin: da se pojde na nekoj makedonski sajt-forum istorija, da se otvori i da se cita........i kaj kogo se najdat najfantasticni i istovremeno providni tvrdenja kako tie za nepostoenje na Makedonci (pri zivi i zdravi Makedonci) - toj e sigurno Tataroljubec. Inaku, za pravoto na Makedonija na svoj nacionalen zivot i sozdavanje na sopstvena drzava govori i francuskiot diplomatski pretstavnik vo Svajcarija vo svojot izvestaj pod naslov "Grupiranje na Makedoncite vo Svajcarija" od 20 septemvri 1918 godina. Toj ja izvestuva francuskata diplomatija deka na 3 septemvri 1918 godina e konstituirano "MAKEDONSKO DRUSTVO ZA NEZAVISNA MAKEDONIJA" so svoja programa vo koja osnovnata cel e borbata na Makedoncite za izvojuvanje na svoja nezavisnost i sozdavanje na svoja drzava. Za taa cel ova drustvo izdade "Proglas do Makedoncite vo Svajcarija" vo koj se podvlekuva deka "sekoj narod ima pravo da zivee i da bide sloboden i da raspolaga so sebe licno, sto e prirodno covecko pravo...Makedonija ne im pripadja nitu na Bugarite, nitu na Srbite, taa im pripadja na Makedoncite - Makedonija na Makedoncite..." (Archives diplomatique, Paris, serie Europe Z, sous-serie, Bulgarie, vol. 36.) **** *** ** * "Ako prasate eden Makedonec za taa rabota, toj sekogas odgovara deka e Makedonec i e za sozdavanje na nezavisna Makedonija, ednosavno zatoa sto vo toa gleda resenie i nacin za osloboduvanje od policiskata tiranija na turskite, srpskite i bugarskite vlasti..., zatoa ova resenie e najpogodno za da im se stavi kraj na stremezite i sprotivnostite na sosednite drzavi kon Makedonija, zasto sopernicite sekogas go smetaa makedonskoto naselenie za svoe..."
highlander [quote]Originally posted by Misirkov
Najlesen nacin: da se pojde na nekoj makedonski sajt-forum istorija, da se otvori i da se cita........i kaj kogo se najdat najfantasticni i istovremeno providni tvrdenja kako tie za nepostoenje na Makedonci (pri zivi i zdravi Makedonci) - toj e sigurno Tataroljubec. Tokmu taka![|)] No isto taka se prepoznavaat i po toa sto pisuvaat so bukvi latinica koisto nikako nemozat da se vklopat i da se procitaat vo zborot koj go napisale na normalen nacin[:o)], sto ke rece tie upotrebuvaat bukvi kako sto e Q za nekoja nivna bukva koja nikako nemoze da se procita kako Q[B)]. Ke gi prepoznaete i po toa sto vo postovite ke vidite golem broj cetvorki kako ovaa 4. Toa ne e greska![B)] Ne e da reces slucajno pritisnale na cetvorkata, oti dosta cesto ja koristat... tie vo nedostatok na bukvi pocnale da pisuvaat i so brojki[^], isto taka koristat i drugi bukvi kako na primer Y, koja isto taka ja zamenuvaat za nekoja od nivnite bukvi koja se pisuva kako edna a se cita kako dve ili tri. Bas se cudni ovie tatrive[;)][:D][:p]
Ceki
quote:
Bas se cudni ovie tatrive
A nie za zal sme uste pocudni, posto im se pustame da ne sramat pred svetot nekoj gupci tatarski.[:(]
highlander Тука ништо неможат да направат, а тоа што го прават на други форуми, тоа е друга работа, и мене ме нервираат но тоа е тоа. А тоа го прават сега дури и пожестоко, оти и кај нив некои историчари почнаа да ја бранат тезата дека тие самите си ја фалсификувале историјата и дека тоа не му носи добро на нивниот народ туку сосем спротивното, значи му штети, само што одередени закоравени мозоци тоа сеуште неможат да го прифатат, но ќе дојде време, тие самите ќе си признаат, вистината секогаш победува, во тоа сум сигурен. А тие можат да си лајат колку сакаат дека сме ова или она. И јас можам да отидам... на пример на некој француски форум и да кажувам дека Наполеон е македонец ако претходно сто и некоја година ме лажеле и ме учеле дека е навистина така... башка ако имаме територијални претензии кон пак како за пример... "нашите комшии французи" Што би ме чинело тоа ќе си мислам јас... Па Наполеон стварно е македонец... што зборат овие французиве... некој им го испрал мозокот... морам да им докажам дека грешат... мораме да се сплотиме... не е фер, ги лажеле веќе подолго време дека се французи, им го испрале мозокот, како така, како смееле да ни го направат ова, па нели сваќаат французите дека се македонци. Само работата ќе биде тоа што јас нема да сватам како можеле да ги излажат. Епа работата е тоа што мене ме лажеле цело време и сега на кого да верувам? Не е можно моите да ме лажеле. Зошто би го сториле тоа? Интересен феномен е ова... незнам дали тие што го смислиле ова биле свесни за последиците кои би можеле да настанат, но мислам дека ги болел стојко за тоа, тие ја сакале Македонија по секоја цена, па што биде нека биде. ...Да ја сакале и Србите но тие не се лажеле самите, не си го лажеле сопствениот народ дека некој друг е србин па некој трет го излажал дека не е. Тие пробале... србизирале што србизирале, виделе не бива се откажале, ама овие татариве стварно немале усет. И сега тоа е, но не е важно што кажуваат тие, битно е дека светот виде оти сме посебен народ со сопствени обичаи, навики, носии, игри, ора, танци, традиции, со посебен јазик, посебна култура... А татарите можат само да си лајат... нека си лајат... ... Кучињата лајат, карванот си врви...
Ceki
quote:
оти и кај нив некои историчари почнаа да ја бранат тезата дека тие самите си ја фалсификувале историјата и дека тоа не му носи добро на нивниот народ туку сосем спротивното, значи му штети
Vistina? Kazi malku poveke za to. Pa najtesko e, sto samive se zaebavame megusebe i igrame, kako da ne sme svestni, deka ova ne e igra. I ako go zagubime sega imevo i se drugo, tezko, tezko ke gi dobijeme nekogas nazad.
highlander Право да ти кажам не го знам човекот беше на некоја БГ телевизија... може и да го скинале да сега неќе да е чудно да се случило тоа, но мислам дека Мисирков би можел да ти каже многу повеќе од мене, иако не го знам човекот гледам дека е упатен и добро ги познава работите
Misirkov Ne e eden covek, tuku nekolku. Obicno se profesori na Sofiskiot univerzitet. Covekot se vika S. Vlkahov Micov i e pretsedatel na makedonsko-bugarskoto drustvo za prijatelstvo. Micov jasno uvidel deka: 1. Na odredeni licnosti vo Bugarija kako Karakacanov ili Bozidar Dimitrov im e potrebno kontinuirano da go potpaluvaat "makedonskoto prasanje" so toa sto kje pravat sto povekje omraza vo Makedonija sprema bugarite. Shidno kje velat -- ete tie "makedonisti" ne mrazat, mora da si ja stitime kauzata bla, bla. A samite se samodeklarirale kako zastitnici na nivnata kauza. Tie go isceniraa incidentot so Ana Paskova na primer i postignaa zavidni rezultati medju sanite Bugari da se sozdade neprijatelstvo sprema nas. 2. Za da gi neutralizira takvite pogore bidejkji mu pravat zulum na svojot narod, Prof. Micov potencira prijatelski vrski sprema Makeodncite, ne zboruva za kretenoidni negiranja na nesto sto istoriski postoi i otvoreno kazuva deka postoime (ne samo sega tuku istoriski). Zatoa nie ne treba ne da im se lutime na bugarite i na neosoznaenite Makedonci -- kolku tie da ne nerviraat, toa im e celta vprocem -- tuku da barame sojuznici medju niv kako Prof. Micov na primer. Ete, toa e primer za dobar i cesen bugarin. Zosto jas kako Makedonec da imam nesto protiv takov covek koj iskreno mi ja podava rakata na prijatelstvo i me priznava? Jasno deka nemam. So golemo zadovosltvo b sorabotuval so bugarite da ima povekje kako nego! No takvite kako Karakacanov od VMRO-BND na primer kje napravat se za da sozdadat omraza sprema nas i da kapitaliziraat politicki na istata. Ete vo toa e sustinata igrata. Sto povekje omraza za da ja iskoristi nekoj. A taa se poklopuva so glupostite na nasite politicari (kako Gligorov, Georgievski i ostanatata banda) koi ja prodavaat Makedonija za pari, i se poklopuva so stanatite negiranja od strana na drugite sosedi.
Misirkov Пишува: д-р Стефан Влахов Мицов Секоја од денешните балкански држави се формирала во регион на богато културно-историско наследство. Ако на духовен план овој факт е плодотворен, на политички тоа е аспект кој ги создава комплексите. Политичката дволичност на македонските соседи е илустрација на нивните комплекси. Од една страна, ниту една соседна држава не била доволно моќна да ја освои цела Македонија, а од друга - биле доволно слаби за да се откажат од агресијата. Не биле ни доволно умни за да ја разделат "братски". Балканските "волци-лисици" постигнувале едногласност во однос на Македонија само од страв. На тој начин е реализирана и војната против Турција. Балканските држави се плашеле Македонија да не добие автономија од страна на Големите сили. Во исто време, ниту една држава-сосед на Македонија не се осмелила сама да i се противстави на Империјата, додека заедничката војна била доволна причина да си парираат една на друга. КРАХ НА АНТИМАКЕДОНСКАТА ПРОПАГАНДА Заедничкиот страв на македонските соседи ги натера на "сојуз" и по 1991 година, кога ја присилија младата држава да ги промени членовите 8 и 19 од нејзиниот Устав, со кои се заштитуваше статусот на македонското малцинство во соседните земји. Од друга страна, Република Македонија не ја следеше логиката на бугарските националисти и не побара реципроцитет на оваа одлука, иако според статистиката дури една третина од Бугарите имаат македонски корени. Целата оваа паника кај македонските соседи е навистина чудна, дури и од аспект на споредба на пропагандите на една двомилионска држава наспроти онаа заедничка пропаганда на држави кои вкупно бројат околу 25 милиони жители. Во практиката организираната антимакедонска коалиција треба да се соочи со крахот на сите фабрикувани "историски докази" во однос на некакви претензии за делови од Македонија. Дека денес многу жители од Пиринска Македонија, северна Грција и јужна Албанија ја сметаат Република Македонија за свој духовен стожер е вон секакво сомневање. Доволно е само да се посети оваа држава за време на нејзините национални празнувања. ПОСТОИ ЛИ МАКЕДОНСКИ ШОВИНИЗАМ? Од друга страна, да побараме одговор на прашањето дали постои македонски шовинизам? Одговорот би можел да има позитивен одговор, доколку по примерот на своите соседни и Македонија би претендирала на територии, да речеме на оние со кои владеел Александар Македонски, како што тоа го прават Бугарите со територијалната носталгија од времето на цар Симеон или Иван Асен, или, пак, како што Грците "болуваат" по Византија. Всушност, Македонците се еден од ретките народи чиешто име е географски и морално заштитено. И покрај фактот што многу Македонци живеат во делови кои денес како територии се под други држави, или живеат во региони далеку од Балканот, досега немало претензии кон тие територии. На полуприкриените претензии на балканските "волци-лисици", Македонците возвраќаат со толеранција и духовно заедништво. Така, во однос на македонскиот космополитизам националистичките закани на соседите на оваа држава се жални, а нивните комплекси се катастрофални. Па, од што настанале тие? НА БАЛКАНСКИТЕ ДРЖАВИ ИМ ТРЕБА ВНАТРЕШЕН МИР Секоја од денешните балкански држави се формирала во регион на богато културно-историско наследство. Ако на духовен план овој факт е плодотворен, на политички тоа е аспект кој ги создава комплексите. Така, честопати духовната, односно вертикалната, експанзија била заменувана со територијалната, односно хоризонталната. Кај Србите комплексите произлегуваат од бројните неуспешни воени епилози, ја фрустрирала нивната политичка елита, иако нивната духовна култура бележи високи достигнувања во културата, науката, дипломатијата... Грчките комплекси се врзани за некогашна Византија и за величањето на византиските предци, но сериозни проблеми им прават фактите дека многу византиски императори не биле исклучиво од грчки происход и меѓу нив имало Ромејци, Словени, Ерменци. Бугарите, пак, се соочуваат со сопствената идентификација. За разлика од Македонците, кои многу јасно се определуваат за народот кој настанал со мешањето на Словените со некогашните Македонци, Бугарите сe уште се "колебаат" меѓу Тракијците, Мизите, Хуните или меѓу Словените и другите прабугарски племиња. Ниту еден народ во Европа нема толку противречни теории за своето потекло и тој хаос ги потхранува политичките аспирации во духот на поговорката: "За секоја манџа мирудија". Затоа и бугарскиот народ, слично како и Србите, заради слабостите на сопствената политичка елита многу често се свртува кон духовните богатства и вредности. Оттука и најважниот заклучок: балканските држави ќе се смират тогаш кога ќе постигнат внатрешен мир, зашто ако една личност, нација или држава не постигне внатрешен мир, нема да живее во мир ниту со другите. * Д-р Стефан Влахов Мицов е професор на Филозофскиот факултет на Универзитетот во Софија, претседател на Сојузот на слободните писатели на Бугарија и секретар на Бугарско-македонското друштво за пријателство.
Ceki Da da, nakgolem problem e so nasive taka nareceni "politicari". Mozis da mi kazis, dali vistina georgievski kaza nekogas deka sme bugari.
Misirkov Da, vo april 1994 godina vo SAD zaedno so Boris Trajkovski pred Stejt Departmentot. A be koga filozofijata ti e "anti" (vo slucajov protiv Srbite - koi ralno bea instalirani i se uste se vo Makedonija) namesto vo promoviranje na makendonstinata. Problemot e sto podocna svati deka e podobro da e samiot gazda na trloto, pa gi batali bugarite. No zatoa pak se prodade na srbite i na grcite, odnosno Makedonija ja prodade. Toa e duri pogolem gev, barem za mene, bidejkji so bugarive mozeme da izlezeme na kraj informativno (koj bil koj), no vo uslovi na globalizacija ako si ekonomski vrzan...
highlander Татар можете да препознаете и ако некогаш случајно со некој/а таков го спомнете зборот ’евровизија‘, тие ќе ве прашаат: А што е тоа? Сум слушнал дека постои такво нешто... Евровизијата е нешто за јадење?... и сл. Тие немаат поим што е тоа евровизија... како да живеат на друга планета, но немојте да им замерите, тоа не е оти не сакаат да учествуваат, тие у ствари неможат да направат песна а да не биде плагијат за да учествува на таков натпревар.
highlander мис татарка 2004.... госпожа Рајна Налџиева [img]http://media.santabanta.com/gal/mw2003/contestants/bulgaria1.jpg[/img]
highlander мис татарка 2004 уште еднаш... [img]http://media.santabanta.com/gal/mw2003/beauties/bulgaria1.jpg[/img] ...Да бил жив сега Џингис-кан... ај ај ај
Bourgas Tatarvision Song First Place!!!Tose Proevsi[:D] [img]http://www.toseproeski-music.com/images/sl1_5.jpg[/img] мис татарка 2003...Шошковска Билјана - makedonka so Bugarski pasosh?!?[;)] [img]http://www.missm.com.mk/izbor2003/kandidatki/Шошковска%20Билјана/1.jpg[/img]
Ceki Sto e tatarsko na devojkava???
Strelec
quote:
Originally posted by Bourgas
Шошковска Билјана - makedonka so Bugarski pasosh?!?[;)]
Мора од Пиринска Македонија да е таа, а? Таму има стоици илјади Македонци со бугарски пасоши!
Bourgas
quote:
Мора од Пиринска Македонија да е таа, а? Таму има стоици илјади Македонци со бугарски пасоши!
Shtom sakash da se vervash...[8D] Ova e ushte edena urban legend koja zirkulira vo Makedonija - Таму има стоици илјади Македонци - Mislam deka nikogash de si bil bo Blagoevgradska Oblast /Pirinska Makedonija/?Koga doagash ovde i gi vidish orata, veke nema da govorish za makedonzi batka...no vervai si shtom sakash, vervai si...toa mechtite sa ubavo neshto pa i e besplatno[;)]
Misirkov Pak pocnaa da se lepat tataroljupcite. Postiral Rusinka, koja sto se vodi kako Tatarka, i pravi sporedbi so Tose hihihi. MAURICE JUNKER e advokat vo Apelacioniot sud vo Pariz (roden vo 1879) i clen na Advokatskata komora. Specijalizira za predmeti od civilno pravo i politicki procesi. Od 1905 e clen na sudskiot sovet na Sojuzot na sindikatite na Sena. Za rasparcuvanjeto na Makedonija i tragicnata sudbina na Makedonskiot narod konkreteno pod bugarska okupacija Junker veli: "...NEMA POTRAGICNA SITUACIJA OD ONAA VO KOJA SE NAODJA MAKEDONSKIOT NAROD. ISTORIJATA E SAMO DOLGA NIZA NASILSTVA, GRABEZI, UBISTVA, MONSTRUOZNI ZLOSTORSTVA. NIKOGAS NI VO NAJLOSITE EPOHI, NEMALO POLOS REZIM OD ONOJ STO NA MAKEDONIJA I GO NAMETNAA PROTOGEROV I MIHAJLOV. BANDITE OD VMRO OD IMETO NA PARTIJATA GI IZVRSUVAAT SVOITE ZLODELA..." (La Macedoine vue par l'Europe 1925-29, Skopje 1991, s. 174).
highlander
quote:
Koga doagash ovde i gi vidish orata
Шо викаш бе Бургас различни се ората во Македонија и во благоевградскиот округ? Прво кажуваш едно после го демантираш сам, па кажуваш нешто трето... кај ви е крајот ееееј?! И вака можете да се препознаете... од големиот број лаги незнаете веќе ни сами што зборите... дај координирајте се малце па после јадете слатки.
Bulgarski Makedonec Kako da prepoznaete tatar ? easy peasy http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=6180&whichpage=1
quote:
Originally posted by acelav
podobro del od bugarija da staneme otkolku od golema albanija.
4eti vrhovist
BatKiro Виждам, че highlander се е постарал да намери снимка на възможнио най-гнусните цигани и да ги нарече "bugari". Възхищава ме речникът на highlander. Един въпрос, highlander: "Epten" и "tamam" македонски думи ли са?
BoNJovI Отрепки нещастни, знаете МНОГО добре, че това не са българи, а цигани. Базикайте се, още малко ви остава, много скоро рязаните фесове ще ви разпорят задниците и ще им станете роби в собствената си държава. Тогава ще ревете за нас, ама късно.
Thunder from down under
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Bourgas
Шошковска Билјана - makedonka so Bugarski pasosh?!?[;)]
Мора од Пиринска Македонија да е таа, а? Таму има стоици илјади Македонци со бугарски пасоши!
dobar si ko ke sakash [:)] so ce se napiesh za ova?
Thunder from down under
quote:
Originally posted by losh tatarin
i po mejdu drugoto highlander dali znaesh deka po posledni istoricheski dani proto bylgarite sa ariici a ne turki ( sprawka Geza Feher majarin, sledowatelno ne predubeden.) are neka te ebat albancite za leka nosht
abe lesno e za albancite , ideme jas i strelec so 2 tenka za bugarija i ooooo ke go zemime peshki toj da odi pred nas da gi trgnuva kamenjata za pobrzo da mozime da vozime so strelec i so vashi kamenja po gla ke ve mavame , go zemame delot makedonski od bugarija i so toa aftomatski shiptarite se namaluvaat od 20% na 7-10% vo makedonija i sredena rabota za shiptarite [:)]
losh tatarin I just got a new title. Ha!
Balkanski We all know that the proto-bulgarians came in Europe from Tarim Basin in Asia. That happened in the first century after Christ. Now let us see what kind of people lived in that area at that time - turks, mongols, chinese or ...indo-europian! The answer is here: http://www.pbs.org/wgbh/nova/chinamum/
dejan losh tatarin that was really rude of you, at least respect the country that allowed you to borrow their culture and religion. To your entire post, ako ima gospod, on sve gleda.
tnt I Q ЗА ИДИОТИ 1. Кога се появяват татарите на историческата сцена ? А. преди 2 млн. години Б. преди 500 000 х. години В. през 12 в. от Р. Хр. Г. по време на конференцията в Яйце за основаване на комунистическа Югославия 2. Кога се появяват турците /тюрките, тураните и туршиите/ на историческата сцена ? А. малко след Адам Б. когато Александър Велики е държал Хефестион за шлифера В. когато Вукманомич / Темпо / за пръв път целува Цола Драгойчева Г. в 561 г. от Р.Хр., когато хан Ашина обединява няколко хунски и не- хунски племена. 3. Кога за пръв път се споменават "българите" в историческите извори А. преди Големия взрив Б. във 2 в преди Христа в арменски хроники В. след Големия взрив, но преди нашата Галактика Г. в 1934 г- , когато Г.Димитров изпива шнапса на Гьоринг 4. В Библията Македония се споменава 15 пъти, а Тракия само 7. Какво означава това А. Св. Павел е бил по-често в Македония Б. че преводачите са пили повече "лозова" отколкото Шардоне Тракия В. че Ботев Пловдив ще стане вице шампион Г. не знам, али знае се дека .... 5. Кой за пръв и последен път разбива монголските орди на Чингиз хан при Жигульовските възвишения през 1223 г. А. червените ескадрони на Будьони Б. Филип CLM Магдонски през 4567 г от Новата ера В. добрият войник Швейк Г. волжските българи - котарги 6. Запазен ли е магдонският /македонският/ език и защо? А. да, но го крием, щото е посебен Б. няма да отговоря, тъй като сте татари и са ви сплеснати носовете и са ви коси очите и са ви криви краката. А така ! На! На! На! Църни татари ниедни! В. Не е. Също като тракийския Г. Какво ми пука !? Моля отговорете на горните въпрос, след което ще смятаме, че имате основни познания по древна история. Следват тестове по Средновековие, Възраждане и Съвременна история.
Ceki Only english or Macedonian, and without insults.
Balkanski The Long Macedonian History In Short Acknowlegement I am going to write the following in English - a language foreign to me and to the audience.Of course I would love to speak in my own language(bulgarian) so to enable more people to understand me, exactly as once Alexander encouraged his general, but these are the rules now and I have to obey them...for the time being. Introduction The materials for this article were colected from different sources considering the point of view of all the concerned nations surrounding Macedonia but the article is largely based on point of view of Macedonians themselfs. About some very dim periods of the Macedonian history I had to use uncoventional methods for gathering the information needed so as spiritual contact with ancient Macedonians. With that I whant to clarify that everyone's opinion is concidered and the result is The Truth ,The Whole Truth and ONLY The Truth. Amen! Part I. The origin of the Macedonians and their name Once upon a time long before the grandfather ot father of the mother of king Minos was born, on the Balkans lived a tribe of people who called themselfs Makedonians.They had highly developed culture and their own gods who lived on the top of the mountain Olimpus. The origin of these people is uncertain. They might have been a branch of the Dorians who had decided they had enough of being Dorians and started caling themselfs Makedonians just for change. But there is another theory which seem to be more sensible - the Dorians once encountered the ancestors of the people now caled Scots and they did not fight with them but becouse they liked their beautiful blond girls they took them as their wives in exchange for little culture. And becouse of that mixture thereafter the Dorians started calling themselfs MacDorians which later changed to Macedorians and finally became Macedonians. For that reason may be contemporary Macedonians recognize only 2 languages - their Macedonian and English,the language used by Scots today.
Balkanski Part II. The Greeks and the Macedonians The time went by and King Minos was born and died and his country was overtaken by a barbarian tribe called greeks. The Macedonian culture reached its highest point and Macedonian gods had many children and all they lived on Olimpus and looked after the Macedonians. But despite they were very civilized for some reason Macedonians never came to the idea of writing. That is why they couldn't write down their history and the names of their gods and now nobody believe them. But Macedonians didn't waste their time - they were getting ready to conquer the World and to spread their culture throughout it. But they did one great mistake which had a lot of consequences - they heard of the power of word but confused it with the power of the sword. So they were going to conquer the World by SWORD and NOT by WORD. Macedonians also had two major problems - brave but small army and nobody experienced enough to lead it. At that time the Greeks reached the Macedonian teritory from south. As we said they were barbarians but experienced in battle. They fought with many and different civilizations and especially bethween themselfs. So they told Macedonians - we will not destroy your country if you give us a bit of your culture. But Greeks were sly,they knew about the power of the word and they knew how to write, becouse they met Minoans and Egyptians. And once they got the Macedonian culture they wrote it down and the names of the gods and called them Greek Culture and Greek gods. Macedonians were completely unaware of that becouse they couldn't read. Later they learned how to write and found the truth but it was too late. Gradually Greeks mixed with Macedonians which wasn't difficult provided they shared the same culture and gods and finally the only difference between Greeks and Macedonians was that the Macedonians were NOT Greeks. And one day the Macedonians were ready to conquer the World and to spread their culture. That was the day when their King Fillip died and his son Alexander became a king. Alexander was of Greek background and thus a warrior in his blood (natural born killer). The Greek states didn't want to participate in that insane enterprize so Alexander had to 'convince' them not without using force. Everything went so well, Alexander was defeating nation after nation, he even managed to destroy the great Persian Empire in order make space for the Greek/Macedonian culture and nothing could stop him untill the day when the Great King of Macedon was biten by mosquito and died immediately.
Balkanski Part III. Looking For New Identity With the unglorious dead of their great king the glorious history of the newly achieved Macedonian Empire was over. The greek troops rushed back to mediteranian beaches and Macedonians had to quickly follow them ashamed. When they got home they realised they had nothing left - their culture was greek now, their language also ,they had many enemies and they had to stick together with the Greeks in order to survive. But Macedonians were quite lucky with neighbours - the Thracians didn't seek a revenge, they were greatful to King Fillip for creating the beautiful city of Filipopolis, the Ilyrians were just laughing at them. The centuries went by and Macedonians forgot even their national name - the only thing that once made them different from Greeks. But then something in the world changed-the people started moving and the slavs in their thousands came to the Balkans looking for new home. The Macedonians liked their blond doughters and took them for wives.And then...The Macedonians realised that they had new national identity ,new language and new culture - the slavonic one. And they told the Greeks : -We are NOT greek, live us alone ,we are all slavs now!
Balkanski Part IV. How the Macedonians and Bulgarians became one nation What happened to Macedonians happened also to their neighbours Thracians - they forgot their language and culture and became slavs. Now they had the same language with Macedonians and preyed to same gods too. When they did busines they didn't need to speak Greek anymore. But one day from the East(thank you,Dejane!)came a new wave of emigrants - the Bulgars. Very bad people,they didn't want to leave peacefully on greek territories seeking the protection of Bysantium(what Greece was now called)and paying it taxes, but they, can you imagine,said everything north of the Balkan(Hemus) was now THEIR country which they called Bulgaria. The slavs from that region couldn't fight with these bad people and soon joined them. And when the Greeks saw that said: -Oh, that is too much ! Now we shall give a lesson to these barbarians! But soon they had to run for their lives. When the other slavs from Macedonia saw that they sad : - We want to be bulgarians too! We want to be strong again and..we can't stand those greeks anymore. Bulgarian khan said: - Let it be! But remember one thing - once you become Bulgarian that is forever, becouse Bulgaria means a new begining for all of us and a new beter future. I heard that once you were Macedonians,then became Greeks and now you are slavs. Is that true? -Yes Subigi Khane! -If you still want to be different, that's fine ,but first you will be Bulgarians and then Macedonians,Thracians,slavs or whatsoever.Is that clear?? - Yes, Subigi Khane! - In exchange for that little price I will give you a new pride,new country more powerfull of Byzantium,a country that will NEVER stop existing and I will develop your culture so much it will rival the Greek one .Do you agree?? -Yes subigi Khane!!!We agree!-they hapilly answered,not believing their ears. -All right then! Remember one last thing but the most important - whatever happens we ALWAYS stay TOGHETER , becouse nobody can break us then!!! And if you one day decide you are strong enough to have your own country you may call it as you wish but may not forget that you are Bulgarians in the first place. If you again forget what you are we shall ALWAYS be here to remind you and to help you if you have any troubles. That's the bulgarian way! Then the bulgarian khan send a mesage to another bulgarian tribe in Panonia to move down to Macedonia and settle down there and mix their blood with the blood of the new bulgarians, becouse the bulgarians say: КРЪВТА ВОДА НЕ СТАВА!
dejan oh god....i laughed too much, i stopped reading around here "- Yes, Subigi Khane!" That's hilariously amusing!!!! You know....i don't know where you got this information from, but you need to consult your brain again on what it is telling YOU. From the North? No, i think you mean the east. Not known as Bulgars but as Tatars, and yes Tatars were vile people. And when the Greeks saw that said: "-Oh, that is too much ! Now we shall give a lesson to these barbarians!" Oh how terribly tragic! That was indeed too much for them, yeah they'll give a lesso in incest, something they specialise in. Oh yes they ran for their very lives! (are you ill in the brain? seriously) "When the other slavs from Macedonia saw that they sad : - We want to be bulgarians too! We want to be strong again and..we can't stand those greeks anymore." Oh i can't take anymore, this is some good humour! Oh didn't everyone want to be a Bulgar-Tatar back then! Was it the 'in' thing? No wrong, yet again, i think the sentence should be changed somehow like this "-When the other Macedonians saw this sudden intrusion of new arrivals, a major influx of Tatars, the Macedonians pittied them, only slightly, and decided only to allow them to 'borrow' some of the Macedonian culture, just so that the new Tatars had something to build upon. But the Macedonians suddenly realised what brutal and vile people they were, and had to disconnect all contact with them at once. The Tatars were furious, they wanted more than the culture, they wanted all the land! As the Macedonians secretly left, the word 'vulgar' was left behind, and the Tatars thought it said 'Bulgar' so they decided to call themselves that." Now you make sure you learn that, i'll be assessing you tomorrow!
highlander Еве ме Кириле, и ти ми недостасуваш :))... те излажав, не ми недостасуваш... не се лутиш нели? Важи,можеш да ми пишуваш на македонски, како да не може, а гледам и дека добро го познаваш, ти честитам. Вака кога ти ги читам постовите мислам дека ти си наш, т.е. за да не се разбереме погрешно мислам дека ти си Македонец, но не таков Македонец какви што се кажуваат многу Бугари, туку вистински прав Македонец, можеби твојата баба или дедо биле Македонци, треба да се распрашаш за ова. Уште и ако живееш во пиринскиот дел на Македонија тогаш да знаеш дека ова сигурно е вистина. Но мислам дека ти е страв од Бугарите па затоа вака се криеш. За недостатоците што ги имаат денешните Бугари има многу да зборува, ако стварно сакаш еве... Јас, Ти и сите други овде може да направиме некоја слика, целосна сигурно нема да биде ама отприлика, кој колку знае. А исто така можеш да напишеш и некоја убава ’дума’немора само за лоши работи да зборуваме, нели? Еве јас пак ќе изберам нешто од подалечното минато на Бугарите... Сигурно знаеш дека Татарите своите деца ги бањале во студена вода за да бидат поцврсти, поотпорни, поздрави итн. итн. Е сега коку успеале во ова незнам, последица на такво нешто може да биде или навистина зацврстување на конституцијата или пак обратното, а тоа се разни болести и сл. Еве толку за сега... Поздрав!
highlander Кога сме веќе кај крадењето коли во БГ, еве нешто да кажам... посвежо... Пред еден или два месеца, не ме фаќајте за збор,во Софија беше украден автомобилот на Македонскиот амбасадор Љубиша Георгиевски, возачот отишол да си купи нешто за јадење од некој киоск и кога се вратил... се вратил по пешки :))) После два-три дена автомобилот бил вратен... незнам за која сума.
highlander А еве ако знае Кирил некоја информација може да каже за пљачкањето на банката во Софија пред извесно време... пљачка сред бел ден... ни срам ни очи... Ги најдоа ли престапниците Кириле за оваја фантастична пљачка? Јас слушнав за огромна сума на девизи...
dejan You know it is also amazing to see a group of people migrate from one part of the world, and settle in another part where they are not native, the tatars turkic people. And then you see the country they've become, you just wonder.....why is it that they have a larger country than another country how has been living in that area for thousands of years. Oh that's right, the new comers were vile and vulgar people who actually saw beautiful landscape.
highlander He he... Stvarno e ova ili se zezas so mene a? Ne sum primetil ama mozno e. Aj sega jas da kazam nesto pa posle dodaj i ti nesto interesno. Dali znaes deka za vreme na svoite osvojuvacki pohodi tatarite t.e. vasite predci ne se banjale i ne ja menuvale oblekata so godini, oti mislele deka ako se izbanjaat i ako gi smenat alistata ke ja zagubat silata, pa poradi toa okolu niv se krevala strasna smrdea. Kazi ako sum propustil nesto.
highlander Eve uste nesto za tvoite pobliski predci t.n. bugari Pred tocno 80 godini na 12 Septemvri bugarite krvnicki ubile okolu 380 makedonci revolucioneri i vidni lugje vo toa vreme vo gornodzumajskata oblast (citaj blagoevgradskata). Ne e ni cudno so vi raste volna vo usite i nosevite, toa sigurno e od mnogu kolnenje. Koga i da e kletvata ke ve stigne bilo tuka bilo gore kaj sevisniot.
highlander Tatarite se grdi ko, grobovi! I taka mozete da gi prepoznaete... epten i taman se turcizmi.. bat ciro... p.s Bat Ciro mi ispratil mail vo koj me prasuva zosto stavam cigani na forumot i za niv velam deka se bugari? Hmmm... Pa zatoa sto ste cigani be "brat" zatoa gi stavam... pogledni se sam i ke vidis zosto
bitushanec DEAR BULGARIANS, TATARIANS...THERE IS NO EVIDENCE (WRITTEN AND SPOKEN) OR ANY KIND OF RECORD THAT TATARS SETTLED IN MACEDONIA! THAT IS TRUTH AND PRESENT BULGARIA THINK OVER IT IN ORDER TO PERSUATE MACEDONIANS THAT ARE BULGARIANS. EVEN BULGARIANS NEVER SETTLED IN THRACIA, BUT ONLY IN NORTH-EASTERN DOBRUDJA....THAT IS A FACT AND RECORDED. FURTHERMORE IF MACEDONIANS WERE BULGARIANS WHY WOULD MAKE UP A LIE THAT BULGARIANS SETTLED IN MACEDONIA, TO FALSIFICATE 3 STONES INSCRIPTIONS OF TSAR SAMUIL (MADE IN 19 AND 20. CENT. AND ALREADY CONFIRMED AS FAKE BY BULGARIAN NATIONAL MUSEUM, WHY WOULD YOU FALSIFICATE THE BOOKS OF 19 CVENT. MACEDONIAN WRITTERS AND ALWAYS PUT ON THE LABEL "NA BOLGARSKOMU JEZIKU"....ETC...YOUR WHOLE BULGARIAN HISTORY IS BASED ON LIES!
highlander Tatari vratete se vo pesterite! [:p]
highlander Kade rabotat bugarite, da ne recam bugarkite... Evropa neli? Пет бугарски проститутки, кои нелегално престојувале во земјава, беа уапсени завчера, во ноќниот клуб "Ориентал ас" во тетовското село Жеровјане, информираше МВР. Според полицијата, во акцијата се приведени Е.Е.Д. (30), Ј.К.П. (21), Р.Г.С. (21), Д.Ј.В. (27) и В.П.В. (24), бугарски државјанки, како и А.М. (17), И.А. (28) и А.И. (21), вработени како келнери и шанкери, кои се спротивставиле на апсењето на Бугарките. Бугарските проститутки, кои биле без патни исправи, при апсењето се обиделе да избегаат. Во полицијата велат дека се расчистува случајот и дека против сите учесници ќе бидат поднесени кривични пријави. Десет проститутки, скриени во специјално направен бункер сместен во кујната од ноќниот клуб "Ориентал ас" во тетовското село Жеровјане, беа откриени во полициска рација во јуни годинава. Девојките, осум Бугарки и две Македонки, дење биле заклучени во бункерот, а ноќе работеле во локалот. Ноќниот бар го обезбедувале две вооружени лица, ангажирани од тетовска агенција за обезбедување "Секуритас М". Сопственикот на објектот А.А. тогаш им избега на полицијата. Странските државјанки немале регулиран престој, а девојките во локалот биле вработени како танчарки. Во полициска акција се одземени и два пиштола од обезбедувачите, ангажирани од тетовска агенција за обезбедување, кои го чувале локалот. Кај обезбедувачите се пронајдени лисици и пендрек. Полицијата против сопственикот на локалот поднесе кривична пријава за трговија со луѓе и за посредување во вршење проституција. Тогаш во медиумите се појавија шпекулации дека "ориенталните" жеровјански ноќни забави биле под директен патронат на агенцијата "Секуритас М", чиј сопственик, наводно, е Исмаил Беџети, началник во УБК. Во МВР потврдија дека сопственик на агенцијата е сопругата на Беџети и дека законот и дава право на таква активност. http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?pBroj=2550&stID=39271
highlander [img]http://www.music-bulgaria.com/pics/cd/Azis-kak-boli-single.jpg[/img] Kak boli... da da "pesnata" na ovoj tatar mu e na mesto...[8D] Bravo Azise...[:p] Inace Azis e gay[^]
Kiril5 Zdravej sasede, Prvoto nesto koeto konstatiram e ce tvoite vpecetlenija za nas sa mnogo povrhnostni.Mnogo malko znaesh za nas.Samo kato informacija ste ti kaza ce tezi koito si gi pokazal na snimkata sa Miss Bulgaria za 2003 godina i nejnata majka i tatko.
highlander Zdravo komsi! Mi napraj kejf pravo da ti kazam so ne si rekol zdravo brat Fala za informaciite... Eve kazete i vie nesto majkamu stara pa da znaeme poveke za vas. Mislis za prvata slika koga velis deka toa e Miss BG so nejzinite roditeli?
Kiril5 Tocno tazi snimka imah v predvid.Edna ot podrobnostite koito si propusnal kato tipicna certa za nas e ce ot ushite i nosowete ni starcat mnogo kosmi.I na mazete i na zenite.Kato na orangutani. Ako imash interes ste ti napishsa oste otlicitelni nesta harakterni za nas, koito si propusnal.
Kiril5 Tova za kosmite e istina.Druga nasha harakterna certa e ce na vsicki bez izkljucenie sa ni krivi krakata(oste sme po konete).Mazete sme ostrigani i imame samo po edna opashka za da si prilicame s nasheto osnovno sredstvo za pridvizvane.Tova za kapaneto e istina.I do den dneshen se kapeme edin pat mesecno i kogato se izkapeme si kazvame "cestita banja".Druga harakterna certa e ce nie myzete si gi bieme zenite ot sutrin do vecer naj-malko po tri pati.I decata sasto.Sas povod ili bez povod.Takav ni e tatarskija mantalitet.
highlander Не те разбрав баш најдобро што сакаш да кажеш али не е битно, ти само продолжи вака, задоволен сум од твоите одговори :)... сериозен сум. А сега да ти кажам што рекол Херодот за комшиите и друга слична боранија. Рекол дека: Добриот комшија е поткрепа силна, а лошиот зла напаст. п.с. За 12 Септември 1924 нема нешто да прокоментираш? Татарскиот менталитет е таков што од 1878, а богами и порано вршат терор над нетатарското население низ поголем дел на Балканскиот полуостров.
Kiril5 Za da ne te zatrudnjavam povece pri nashata komunikacija,dali moze da se opitam da ti pisha na vashija ezik?Moze i da stanat nestata. Pozdravi Kiril
highlander Пак не те разбрав... не ме замараш, а другото незнам што ти значи... Ајт поздрав
Strelec Те прашува дали може да се обиде да ти пишува на нашиот јазик!:) Убаво од негова страна!:)
Kiril5 Highlander, Drugo so sto sme mnogu poznati vo Evropa e sto sme golemi kriminalci.Se bavime pretezno so droga,reket,sverc i sve sto se setish od oblasta na kriminalot.Nashite bugarski zeni sa prvi prostitutki na stariot kontinent.Naj-golem del od falsifikuvanite pari vo istata taa evropa sa so bugarsko poteklo.Kaj nas kako sto seki znae se kardea mnogo koli.Velam kradea a ne kradat zosto tuka malku se pooporavi situacijata. Za toa sto me prashashe za pred 80 godini ne sum komentiral zosto istorijata mi e edna od najslabite oblasti,a i ne mislam da dobivam znaenija vo taa nauka.Veruvam samo na toa sto sum go videl so ocite si i sum bil svedok.Nikoga ne komentiram fakti od pred poveke od 20 godini.Ednostavno ne znam koja e vistinata.
Strelec
quote:
Originally posted by Kiril5
Kaj nas kako sto seki znae se kardea mnogo koli.Velam kradea a ne kradat zosto tuka malku se pooporavi situacijata.
Сеуште има многу проблеми на тој план, но точно е и тоа дека ситуацијата сега е значително подобра во однос на пред 5-10 години.
Misirkov Uste da izusti "makedonski jazik".....ama ne, sak'n. I Kiki5, kako i negovite od MPO so rezolucijata vo Kalifornija, lobirale demek za Makedonija, no ostavile sintagma "nasiot jazik". Ostaj sto bea edinstvenite sto go falsifikuvaa Evroto, ostaj sto po Albanija najmnogu koli kaj niv se kradat (ostavam se popravile, no se uste ste nekade gore vo vrvot), ostaj sto se sampioni vo falsifikuvanje numizmatika i istoriski artifalti, na vrvot vo prostotucijata so Ukraina i Moldova (iako konkurencijata se zgolemuva), ostaj znaci se toa nastrana, Kiki5 nas pokazuva zavidno nivo na humor. Ubav toj na BAN.
Kiril5 Highlander, mi falish nesto.Da ti kazam uste nashi nedostatoci.Gi imame mnogu.Sakam da vidam dali so tebe moze da ja napravime celosnata slika na nas tatarite. Pozdravi Kiril
Kiril5 Zdravo Highlander, Bev otsuten nekoj den od Sofia i zatoa malko kasnam so odgovorot na tvoite posledni postovi.Na prvo mesto sakam da ti kazam deka ne sum Makedonec.Prav Bugarin sum. Toa ne kao falba a samo kao fakt.Tatko mi e od Pernik eden grad na okolu 30 kilometra od Sofia,a majkami e od Kjustendil.Sum ragjan vo Sofia pred 38 godini i od togaz do sega se ovde ziveam.Od tuka sleduva ce od Bugarite ne me e strav pa i ne mora bilo i koj da go e strav.Da na vashiot ambasador mu ja ukradoa kolata i posle mu ja vratia.Za vo bankata toa beshe pred 3 meseca.Gi ukradoa parite od trezorot.Vo ovoj trezor si gi drzea parite lugje so dobar bisnis,koe ide da pokaze ce obirot ne e slucaen.Toa e samata istina imame golem kriminal.I toa e taka zosto naj golemite kriminalci sa nashite ebani politicari.Sve e do niv.Tia ako mozev odma gi prakjam vo pritvor.Zasekogash.Istina e ce imame mnogu problemi vrz koi mora da rabotime aktivno.Toa e samo vo nasha korist.No da ti kazam edno vo koe sum siguren.Od site komshii koi imate nie sme naj malko opasni za vas ako voobsto sme opasni.Nemame ABSOLJUTNO NIKAKVI pretencii prema vas.Tova e na nivo drzavna politika a i kaj po golemiot del od lugjeto.Vie ste si posebna drzava koja e priznata prvo od nas vo svetot.Absolutno nezavisna.Da, ima nekoi lugje koi imat bolni ambicii da se vratime vo edna obsta drzava no sa srekja tie sa mnogu,mnogu malce.Tie sa glupi.Za zal obace pred 10-13 godini odnosite mezdu dvata naroda bea po dobri.Sega se osekja nekoja omraza.Sigurno e deka i dvete strani imat vina za ovoj neprijaten fakt.I vo taa vrska sakam da te prasham od kade vo tebe taa nenavist kon nas? Prosto mi e ljubopitno. Pozdrav Kiril
highlander Здраво Кириле! Не доцниш таман на време си ми одговорил... јас доцнев. Што има да се фали некој со тоа што е, ако си Бугарин Бугарин си немам ништо против, зошто би имал? Ние, зборувам за сите, ама баш за сите Македонци, за разлика од голем број твои сонародници, на никого не сме му ’пикале’ во глава дека е Македонец или ова или она, кај нас можеш да кажеш и дека си Марсовец и никој,ама баш никој нема да ти рече не се занесувај Марсовци не постојат ти си Македонец. За стравот од Бугарите мислам дека малце грешиш, ама не е важно, пак си е твое правото да мислиш што сакаш. За претензиите... стара приказна... немам коментар...но сепак мислам дека тоа што си го кажал и го мислиш, ти верувам дека барем Ти немаш никакви претензии кон Македонија. Враќање во една општа држава? За да се вратиш некаде траба претходно да го имаш изодено тој пат, таков заеднички пат, како една држава и како еден народ не сме оделе, можеби сме си помагале во минатото и тоа е тоа. Јас мислам дури и дека Бугарија повеќе и одмогнала на Македонија отколку што и помогнала. Не ја знам вината на Македонецот за непријатноста со Бугарите, еве кажи ми што мислиш Ти? Која е вината на Македонецот за оваа омраза? Ненавист значи омраза така? Не сум сигурен но ќе ти кажам за омразата... Знаеш ли од каде? Од таму што кога ќе заправиш муабет со некој Бугарин и ќе му кажеш дека си Македонец ќе ти рече: ’Обаче ти си б’лгарин, македонци не постојат’, ’Ти си б’лгарин и татко ти е б’лгарин само србите му го испрале мозокот’, ’И дедо ти е б’лгарин прашај го’ (иако сигурно знам дека не е, а не бил ни неговиот дедо итн.). И од таму што кога ќе отидам во Бугарија на граница иста приказна: ’Обаче и аз сам македонец ама бугарски македонец’, ’Ти си б’лгарин од кај македонец’, ’Че ви ја ебеме мајката вие сте бугари’, ’Б’лгарин, Б’лгарин’. И тоа ајде нека вика кај него дома си... ама коа ќе ти дојде некој кај тебе дома и ќе ти каже што си... е тоа веќе ја прелева чашата... Кога ќе ти каже дека твоето минато не постои, тоа ти е како... како да ти каже дека не постоиш и ти, како јас да ти кажам Тебе: Не си ти тој што мислиш дека си, Ти си некој друг, дојди ваму сега ќе ти кажам... и сето тоа базирано на фалсификати. Можам уште примери да ти набројувам но мислам дека и ова е доста, ќе разбереш од каде доаѓа сето ова. Инаку искрено против тебе немам ништо особено, знам дека некои мои постови во оваа тема се навредливи но што да се прави, таков е животот... добро е она што е лошо за непријателот сваќаш? Поздрав!
Kiril5 Zdravo Highlander, Da ti kazam, otgovor na tvoeto prashane zosto imate omraza kon nas nemam.Moze da ima nekoj navreden od vas od nekoj moj sonarodnik,no kao celo ve zacitame kao lugje koi si imat sobstven inditet.Mislam ce premnogu barate pricina za vashite problemi nadvor od vas.Velish ti deka Bugaria poveke vi e odmognala a ne pomognala.Ti rekov so istoria od po dalecnoto minato ne se zanimavam.Ne ce ne mi odgovara.Ednostavno nema potreba.Spored mene istoriata po nashite prostorii poveke ni smeta otkolku da ni pomaga.Zamisli samo,znaesh sme bile 500 godini pod tursko,sa ni klale zdravo i sega nie 120 godini po kasno da barame odgovornost od turcite kaj nas za postapkite na nivnite dedovci.I sto?Samo kje ratuvame eden so drug,kje troshime energija,kje davame zertvi,za da dokazeme koj prav i koj kriv bil pred vek i nesto.Kraj.Bilo e.Mora samo da sme si izvadili pouki site.A za pobliskoto minato ste videli nekoja si da recem podrzka od nas.I ne barame vo nikoj slucaj blagodarnosti za toa.Normalno e sosed kon sosed da se obrati vo nuzda.Ti ne znam dali si navreden od bugarin,no jaz otkrito mozam da ti kazam kolku mnogo navreda imam dobieno od tvoi sonarodnici.I vo nikoj slocaj ne odgovaram na toa so omraza.Coveshko e da se greshi.Se molam samo i nie i vie po brgo da si najdeme sobstvenite greshki i da gi oporavime.Od toa kje imame korist site.Koe spored mene e mnogu bitno vo ovoj moment. Pozdravi Kiril
highlander Здраво Кирил! Тогаш незнам ни јас како на друг начин да ти одговорам, или во моментов неможе да ми текне, но едноставно ИМА, ете така, си ја има омразата, таа си постои, и тоа е тоа. И да ти кажам не постои кај нас омраза само кон Бугарите, има и такви кои не ги сакаат Србите, Грците, Албанците, Америте итн. Кога некој цело време ’те гази’ ти ја зема слободата, не ти дава да бидеш тоа што навистина си, не те признава, ти го менува името, знамето, ти става блокади, ултиматуми, ти реков ми рече, тогаш неможеш да го сакаш. Точно ти е тоа за Турците, колеле и пустошеле на Балканов но сега ги нема, за разлика од Турците бугарската, српската, грчката и други пропаганди сеуште се чуствува во МК, и тоа не е добро. И јас сум за тоа, што било било само да не остават да си живееме како што си сакаме, само што тоа сеуште не се случува кај нас, постојано сме под нечиј притисок, де европска унија, де некој олеснувач дошол да ни кажува како да живееме,де НАТО не дава така, де неможе вака е арно ама така не се живее. За поддршката мислиш за бугарските тенкови? Добро ајде, нека биде, но каква е таа поддршка... за братјата во нашта втора родина? И јас можам да ти кажам дека нон-стоп стоп и ден и ноќ ме мачат навреди од бугари, и тоа за ништо, дури и кога молчам и на тоа одговарам со контраофанзива оти’нападот е најдобрата одбрана’ нели... п.с. Дај Боже барем половината од твоите сонародници да мислат така како тебе, тогаш би било подобро, ама за жал не е така, а и Ти те гледам како и сите други, тешко ти е да речеш: Македонец, македонски јазик, Македонија и сл. а наместо тоа стануваме Ние, Нашата територија, кај Вас, Вашите итн. Поздрав!
highlander А Вие кога не нерекувате бугари тоа е ОК? И ИМА многу ’човеци’ во Бугарија кои знаат дека се татари. А дали ти е позната cymru официјалната политика на Бугарија?
highlander The Bulgars, a Central Asian Turkic tribe, merged with the local Slavic inhabitants in the late 7th century to form the first Bulgarian state. In succeeding centuries, Bulgaria struggled with the Byzantine Empire to assert its place in the Balkans, but by the end of the 14th century the country was overrun by the Ottoman Turks. Northern Bulgaria attained autonomy in 1878 and all of Bulgaria became independent in 1908. Having fought on the losing side in both World Wars, Bulgaria fell within the Soviet sphere of influence and became a People's Republic in 1946. Communist domination ended in 1990, when Bulgaria held its first multiparty election since World War II and began the contentious process of moving toward political democracy and a market economy while combating inflation, unemployment, corruption, and crime. Today, reforms and democratization keep Bulgaria on a path toward eventual integration into the EU. The country joined NATO in 2004. http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/bu.html
highlander Сакам и Кирил да го прашам нешто ако уште е тука... Рече дека си Прав Бугарин па ме интересираше Што мислиш со тоа ’Прав Бугарин’? И дали има и такви Бугари кои не се прави?
cymru ЗА highlender - кажи ми каква е политиката на България спрямо Македония? Ще ми е интересно да видя и твоята гледна точка. Иначе аз я знам официалната политика, но ти може да знаеш и нещо скрито покрито. А това че Българите са тюркски народ, независимо че информацията ти е от CIA, ще ти кажа че това е много стара теория възникнала преди 150 години от чужди автори, които са вадели изводи от оскъдни находки. За съжаление тази теория бе поддържана от Москва и голям брой учени от България. Тези хора все още я поддържат, защото са станали професори с такива разработки. Всички нови археологически находки , изследвания върху езика, фолклора, имена на градове и хора обаче сочат че Старите Българи са били народ сроден с Персите. И за твое успокоение, за да не си помислиш че това е една шовинистична нова теория ще ти кажа че сродните ни народи по тази теория са персите/хората които живеят в Иран, Афганистан, Таджикистан/, планината Памир, някой кавказки народи, северна Индия/ - те не са нито Араби нито Тюрки. Много Български историци вече поддържат тази теория. Ако се интересуваш можеш да потърсиш в Интернет - Петър Добрев. Относно любимата ти татарска теория, ако ти е интересно все още, ще ти кажа че терминът татари е измислен от Русите през средновековието, като наименование на всички нахлуващи от изток тюркски и монголски мюсулмански племена. Освен Русия тези племена са покорили и една друга държава, която е съществувала в средното течение на Волга от 8 до 15 век - Волжска България /ако за първи път чуваш за тази държава - има много арабски, руски и арменски хроники за нея - така че никой не поставя днес съществуването и под съмнение/. За да не мислиш че крия нещто ще ти кажа, че тази държава е приела исляма. Ако ти е интересно мога много неща да ти кажа но засега ще спра дотук - защото е много дълго. Та когато руснаците отблъскват тези племена си възвръщат териториите наред със спечелването на териториите на Волжска България. И понеже българите там са били мюсюлмани и освен това са там са се установили и други племена, руснаците са продължили да им казват татари. Само че и днес тези хора знаят че са българи и независимо че са мюсюлмани се борят въпреки репресиите на Сталин, и сега на новата Путинова власт да им бъде дадено правото да се наричат Българи. Надявам се да не ти е станало скучно и че приемаш това не като поучение, а като възможност да разбереш нещо ново и да чуеш и друга гледна точка, както и на мен ще ми и е интересно да чуя твоето мнение за Македонската история. Както виждаш с това си обяснение не засягам Вашите исторически възгледи и се надявам да се получи дискусия в рамките на добрия тон. Айде със здраве.
cymru За Highlender - ако не се обиждаш да ти оговоря на въпроса на Кирил. Ти го попита дали е "вистински прав Македонец", а той ти каза че е прав Българин.
Misirkov Kako i sekoja drzava, Bugarija ima interesi. Za ilustracija: vo 1990 godina fateni se 258 bugarski spiuni vo Makedonija odnosno togasna Jugoslavija. Daleku povekje od site sluzbi, vklucuvajkji gi CIA i KGB. Ovoj podatok zboruva mnogu za "zainteresiranosta" na edna drzava kon druga drzava. Politikata na Bugarija sprema Makedonija e istata sto bila do sega: da se prisaka Makedonija teritorijalno kon Bugarija ili da ja napravi svoja svera na vlijanie vo konkurencija ili zaedno so drugite sosedni drzavi. No vo nivnata svest, tie mislat deka ni odat vo presret (cinot na priznavanje e navistina gest, no go napravija od sosema drugi pobudi). Sega tezisteto na politikata e Bugarija da bide konjusar na EU i poleka da ja absorbira Makedonija se dodeka ne se "resi" makedonskoto prasanje (ter. podelba, BG drzavjanstva). Vlasta vo Makedonija - SDSM - se razbira asistira vo sevo ova.
cymru Здраво,highlender. Много ми беше интересно да ти чета писанията. Видях че си събрал много злоба към Българите,за съжаление не си само ти. Колкото и да ти е чудно ние Българите нямаме проблеми със своята идентичност, знаем кои сме, откъде сме дошли, знаем и къде сме се запътили и къде ще бъдем след 2-3 години. Интересно защо реши, че сме точно татари, и защо си мислиш че това трябва да ни обижда. Откога е обида да принадлежиш към даден етнос? България я има от много векове, много племена са минавали през земите ни, можеш да ни наричаш ако искаш и печенези,кумани,черкези, алани,авари,хазари,кимерийци,траки,славяни, сармати, гагаузи и както си искаш. Малко са българите, които могат да проследят произхода си повече от 5-6 поколения. Факт е обаче че всички ние днес се наричаме българи и то с гордост, защото сме оцелели през всичките тежки изпитания на вековете и историята. И за мен няма никакво значение от какъв етнос наистина произхождам, след като високата култура създадена от Първата Българска Държава е способствала всички тези племена да приемат начина на живот, културата и мисленето на Българите. Затова името българин е оцеляло до наши дни и ще продължи да го има и дълго след като вече бъдем в Европейския съюз /Европската уния по вашему/. Да ти дам пример-нима на някой американец четвърто или пето поколение му пука че предците му са дошли примерно от Германия или Индия. Ето това същото е и с нас Българите. А нима ти можеш да кажеш, или имаш документи какви са били твоите предци преди 150-200 години, какво са казвали, "Аз съм македонец, българин, сърбин, арнаутин, грък, влах"? Искам да разсея една твоя заблуда - много малко са хората в България, които мислят лошо за Македония, за разлика от вас Македонците за нас. Нямаме никакви териториални претенции, считаме че всеки е свободен да се самоопределя и да бъде независим. Уважаваме стремежа ви да изградите своя държава. Най малкото пък искаме да сме една държава с вас - имаме си достатъчно други грижи, за да мислим и за албански проблеми. Единственото което ни дразни много е че в стремежа си да откриете кои сте, интерпретирате доста свободно историята. Но на тази тема няма да се разпростирам - както е казано има документ - има история. От земята непрекъснато излизат нови находки и един ден нещата ще си дойдат на мястото. Мисля че ако прочетеш една История на България само ще спечелиш. Така че стреми се да разбереш съседа си, изучи как мисли и живей с него в мир. Много ти здраве и ви чакаме в Европа и Нато.
Misirkov Ako ima nekakvo nesakanje, toa e zaradi toa sto recisi sekogas ste ni go r'gnuvale nozot vo grb. Toa e istoriski kontinuitet, vkl. i denes. Znaci od iskustvo imame (blago receno) somnevanje kon vas. Taktika denes: slatkorecivi, no najzadrto si go teraat svoeto. Plus na bilo koj bugarski ili makedonski web sajt ne samo sto kako slepci pri zdravi oci ne odrekuvate, tuku kako kreteni samite vie ne znaat na koj etnos pripadjate. Toa sto tataroljubecot nad mene pod nick "cymru" se treska od zemja deka znaele koj se i kade odat se na BAN prikaskite za leka nokj. Za "cymru": Razrovi se niz temite i kje najdes mnogu dokazi za makedonskata opredelba na nasite predci. Pogledaj ja sekoja tema sto jas sum ja postiral. Eve eden citat od Jane Sandanski vo 1907 godina: "Ние не сакаме да ја замениме турската тиранија, турските султани со други тирани, па ни со бугарска тиранија и бугарскиот кнез. Ние се бориме Македонија да стане автономна, независна, слободна држава, Македонија на Македонците!"
cymru Ами че това го правите и Вие Стрелецо като постоянно ни наричате татари. Няма човек в България, които да смята че е татарин и ако си мислите че това е страшна обида то си е за ваша сметка.Айде със здраве.
IvanC
quote:
Originally posted by Misirkov
Kako i sekoja drzava, Bugarija ima interesi. Za ilustracija: vo 1990 godina fateni se 258 bugarski spiuni vo Makedonija odnosno togasna Jugoslavija. Daleku povekje od site sluzbi, vklucuvajkji gi CIA i KGB. Ovoj podatok zboruva mnogu za "zainteresiranosta" na edna drzava kon druga drzava. Politikata na Bugarija sprema Makedonija e istata sto bila do sega: da se prisaka Makedonija teritorijalno kon Bugarija ili da ja napravi svoja svera na vlijanie vo konkurencija ili zaedno so drugite sosedni drzavi. No vo nivnata svest, tie mislat deka ni odat vo presret (cinot na priznavanje e navistina gest, no go napravija od sosema drugi pobudi). Sega tezisteto na politikata e Bugarija da bide konjusar na EU i poleka da ja absorbira Makedonija se dodeka ne se "resi" makedonskoto prasanje (ter. podelba, BG drzavjanstva). Vlasta vo Makedonija - SDSM - se razbira asistira vo sevo ova.
Hm, Misirkov, edno podprasanje, pred nekolku dena se pojavi ovoj nadpis http://www.insightmag.com/news/2004/09/20/Commentary/Cia-Shortage.Of.Spies.Whats.Going.On-726782.shtml se veli deka cela CIA ima 1000 spiuni po cel svet. Sega ako 258 Bugarski spiuni se fateni samo vo edna godina a koj znae kolku od CIA i Germanija posto ako Bugarski fakame mora i drugi da fakame, toa e neizbezno a ako se zeme deka na sekoj faten spiun doagjaat nekolku ne fateni togas izgleda deka cel svet na Makedonija e svrten? Nekako mnogu golema mi izgleda ovaa cifra od 258 spiuni. I toa godisna cifra!
Misirkov Pozdrav, Ivan! Informacijata e spored eden doverliv dokument (denes dostapen) od togasnata sluzba za Drzavna bezbednost i se odnesuva na Jugoslavija (izgleda trebav da pojasnam). No nema somnenie deka Bugarija ima razvieno golema razuznuvcacka aktivnost sprema Makedonija. Zapomni, se raboti za krajot na Studenata vojna, a Jugoslavija, kako Avstrija i Meksiko, na primer, se centri na takva aktvnost. Kolku za sporedba, eden KGB imal 700.000 vraboteni so iljadnici spiuni. Inaku vo 1990, na Kosovo, vo Makedonija, Srbija i nd drugi mesta se fateni 147 siptarski spiuni. Albanija kontinuirano raboti protiv Jugoslavija togas, kako i protiv Makedonija denes. Vprocem UCK e tamu obucena. 152 germanski BND "sorabotnici" se fateni ili identifikuvani, plus 103 italijanski. Napisot sto mi go ponudi ne mi deluva bas najtocen, no ostavam deka moze da bide i tocen. Se zboruva za appropriations znaci godisno dodeuvanje pari od Kongresot - pa se pisuvaat sekakvi raboti za parite da se dobijat.
IvanC Zdravo Misirkov, Podtiknat od ova sto go spomena rekov daj da naucam nesto te svrtiv Enciklopedija Britanika. Veruvam deka e validen izvor na informacii. Elem, gi procitav moshne interesnite istorii na site razuznavacki sluzbi i vaka pisuva za sekoja. CIA - At the beginning of the 21st century the CIA was thought to employ 15,000 to 20,000 people full-time in the United States, mainly in Washington, D.C., and several thousand more overseas. Znaci nekolku iljadi nadvor od USA. KGB- There is no wholly reliable source of information regarding the size and annual expenditures of the former Soviet Union's intelligence network. Nevertheless, it is estimated that at the end of the Cold War the KGB had a staff of nearly 500,000 (excluding informers). About 20,000 KGB staff officers were employed in foreign intelligence, with the majority engaged in counterintelligence, surveillance of the public, technical intelligence, and border control. Znaci 20 000 nadvor od SSSR. Najgolemiot uspeh na KGB e smestuvanjeto na agenti vo vladata na USA Declassified Russian and American documents indicate that the Soviet Union had placed at least five agents in the U.S. nuclear weapons program and possibly as many as 300 agents in the U.S. government by 1945 Znaci 300 agenti vo USA. Za Germanija veli deka najmnogu lugje sto bilo koga rabotele e The BND (Federal Intelligence Service), which is responsible primarily for foreign intelligence, is part of the chancellor's office and reports to an intelligence coordinator. The BND's staff, which peaked at more than 7,500 people during the Cold War, was cut significantly after reunification. Znaci 7 500 nadvor i vnatre Eh sega ako na sekoj faten spiun ima nekolku nefateni, ispagja deka pola od sluzbite bile vo Jugoslavija. Jas ne gi negiram cifrite samo mi se fantastichni. Obichno vest se objavuva i od golemo znacenje e ako i eden edinstven spiun se fati, dodeka ispagja deka nie nekolku na den sme gi fakale. Vidi ona gore, 300 KGB agenti vo vladata na USA za cela Amerika e neverojaten uspeh, retko koj e faten a kaj nas ispagja deka iljadnici gi imalo vo vlada. Moshne interesno.
Misirkov Mozebi cifrite se visoki, nikogas so sigurnost ne bi mozel da znam, no takvi bile prikazani na togasniot vrv na drzavata. --------------------------------------------------------------------- Podtiknat od ova sto go spomena rekov daj da naucam nesto te svrtiv Enciklopedija Britanika. ---------------------------------------------------------------------- [:D] Bas me nasmea da znaes (doboronamerna e smejata). --------------------------------------------------------------------- KGB had a staff of nearly 500,000 (excluding informers). About 20,000 KGB staff officers were employed in foreign intelligence, with the majority engaged in counterintelligence, surveillance of the public, technical intelligence, and border control. ---------------------------------------------------------------------- - Spored podatocite KGB imal 700.000 vraboteni (bez da gi vklucime kodoshite). Pisuva 20.000 spiuni vo stranstvo, no relalno e da ocekuvas dosta povekje. - SAD ima 7 razuznuvacki sluzbi, znaci ne e samo CIA. ---------------------------------------------------------------------- Najgolemiot uspeh na KGB e smestuvanjeto na agenti vo vladata na USA ---------------------------------------------------------------------- Najgolemiot uspeh e kradenjeto na visoka tehnologija koja sto trebase da go spasi SSSR od propast (za da ne moraat da investiraat pari sto gi nemaat). Inaku Putin bil del od ovie napori vo Germanija. No rezultatot bese samo da ja podzabavi smrtta na drzavata. - BND: Balkanot e od vitalen interes za Germanija. Tie sekogas imale jako prisustvo. Pozdrav,
klamer
quote:
Originally posted by Misirkov
Informacijata e spored eden doverliv dokument (denes dostapen) od togasnata sluzba za Drzavna bezbednost i se odnesuva na Jugoslavija (
Поздрави Misirkov, Има ли го този документ в интернет?
Kuber all Bulgarians are gay!
Snake Bite Kako da prepoznaete tatar? 1.Frizura obicno neisceshlana,so bekembari povrzeni so bradata. 2.Rea koja ja nosat so sebe so aroma na bugarsko sirenje. 3.Pantaloni shtofeni karirani koi se posebno zategnati vo nozete t.e. skoro prelepeni "uz noze",a vo prdelot na pojasot shiroki sto koga doticniot e vo klececka polozba od pozadina se gleda neissoncan vlaknest pomasen gaz. 4.A zena tatar ke ja poznaesh po toa sto ima naneseno izrazito crven-shekerlija-na-lila karmin i obicno velat"obache v sicko e za pari edna chervena misla ste e dobre"
icko Kuber koja e tvojata cel, da sedis pred compjuter i da baras sajtovi na koi e pisuvano nesto ili pak se nametnati nekoi taka nareceni dokazi.Sto mislis jas nemozam da go storam ova istoto , no ne ja zasluzuvas ni ovaa potrosena minuta!
Misirkov "ODAMNA LI BESE DO OSLOBODUVANJETO NA BUGARITE KOGA I PO CELA BUGARIJA SE SLUSAA ODGOVORI NA BUGARITE NA PRASANJETO "STO SE" (PO NARODNOST), DEKA SE "HRISTIJANI" ILI "RAJA"? PA NE E GOLEM RETKOST I SEGA USTE DA SE CUE BUGARIN KAKO ODGOVARA VO SUDOT NA PRASANJETO ZA SVOJATA NARODNOST DEKA E "HRISTIJANIN". NEMU POIMOT ZA NARODNOSTA USTE NEMU STANAL NOVA PRIDOBIVKA NA RAZUMOT. VO TURSKO VREME BUGARSKIOT SELANEC GI OZNACUVASE BUGARITE OD GRADOVITE KAKO "GRK", GRADJANSKATA NOSIJA ZA NEGO BESE "GRCKA NOSIJA." A BIDEJKJI GRCITE GO TITULITRAA TOJ SELANEC SO "DEBELOGLAV BUGARIN," NEGOVIOT BRAT OD GRADOT LJUBESE DA SE NAREKUVA "ELIN," ZA DA NE TRPI PREZIR POD SVOETO VISTINSKO NACIONALNO IME. NE LI E TOA SOSEM ISTO SO ONA STO GO RASPRAVA g. MISIRKOV ZA NAZIVITE NA MAKEDONSKIOT SLOVEN? IMETO "BUGARIN" BESE PADNALO I VO BUGARIJA DO STEPEN STO GO DOPIRASE SAMO TUDJ PREZIR. VO USTATA N SAMIOT BUGARIN TOA IME TOLKU SE ISPRAZNI OD NACIONALNATA SODRZINA, STO STANA SINONIM ZA "HRISTIJANIN," KOE IME JA BESE OPFATILO CELATA ETNICKA SODRZINA NA BUGARSKATA INDIVIDUALNA I OPSTESTVENA SVEST. NASIOT SELANEC KOGA KJE RECESE "NIE SME BUGARI" MISLESE "NIE SME HRISTIJANI" T.E. PRAVOSLAVNI. RUSKIOT CAR BESE ZA NEGO "BUGARSKI CAR" NE PO NARODNOST, AMI PO PRAVOSLAVNOTO RISTIJANSTVO."[:I][:I] Aleksandar Teodorov Balan, "Edna Makedonska teorija," Periodicesko spisanie LXV, 1904, str. 818.
nashenec Поздрави до македонските администратори. Виждам че може вече да се пише на български в този форум. Най-сетне ще можем да използваме кирилицата за общуваме помежду си. Толкова спорихме дали е българска или македонска азбука, а в същото време ползвахме латиницата. Това беше наистина смешно! Още веднъж - БРАВОС!
nashenec Относно татарите в България нека да видим какво казват те самите и да го приключваме този въпрос: http://www.timur.aboho.com/tatarbg/index.php?About_Tatars_in_Bulgaria Имам едно пожелание към всички форумци. Нека през Новата Година да говорим повече за бъдещето на България и Македония и по-малко за миналото!
IYI-jorovelev Забелязах, че и от двете спорещи страни се отправят обиди и квалификации. Това не е в стила ми. Но всеки сам си избира. Не мразя Македонците, не виждам за какво. Изпитвам уважение от страстния начин по който отстоявате своето. Мисля, че дискусията ще бъде по-плодотворна ако не нападаме събеседника си, а излагаме мнението си коректно и възможно по-безпристрастно с повече факти а не желани "факти". Съгласни? По въпроса :татари, монголи или тюрки? Интересно ми е защо нито едни от споменатите немогат да изговорят името с което ние се самоопределяме? А именно българи. Много от народите по света имат затруднение със звуците "б", "ъ" и "г". Чувал съм какво ли не: булгар, болгар, българ, бълхар, болхар, булхор, бугар... може да има и още.
IYI-jorovelev Забелязах няколко общи за Вас и нас думи и ми стана любопитно откъде са: kuceto(kuce), zena, koi, ne, почит,
nemo
quote:
Originally posted by IYI-jorovelev
Забелязах няколко общи за Вас и нас думи и ми стана любопитно откъде са: kuceto(kuce), zena, koi, ne, почит,
na polski pes, pas na srpskohrvatski pes i kuce na makedonski[:)][:)]