Makedonskiot narod sega treba ..
Makedonskiot narod sega treba ..
OooOo ... da im dade bezrezervna podrshka i da im pomogne na rodninite na kidnapiranite!
ОНА ги заменила мртвите во гробницата во Требош
За секој од киднапираните Македонци неговите роднини ќе бараат по еден милион евра отштета од државата, соопшти вчера нивниот застапник, адвокатот Ванчо Шехтански. Роднините на 12-те Македонци киднапирани за време на војната во 2001 година ќе ја тужат Македонија, а Шехтански на 23 април поднел кривична пријава до Скопското обвинителство против Али Ахмети за воено злосторство против цивилно население. Според него, Ахмети како командант на ОНА мора да понесе командна одговорност за случајот со киднапираните. - Шпекулациите за наодите со ДНК за идентитетот на киднапираните се само обид да се спречи постапката што Скопското обвинителство треба да ја поведе пред Собранието за одземање на пратеничкиот имунитет на Али Ахмети и за негово притворање. Инсистираме законите да важат за сите, а не само за Македонците. Требош нема врска со киднапираните Македонци - вели адвокатот Шехтански. Луѓе што работеле на случајот тврдат дека во Требош биле закопани тела на мртви припадници на ОНА, а дека телата на киднапираните биле закопани на други места. Според нивните сознанија, тогашниот специјален пратеник на ЕУ во Македонија, Ален Ле Роа, откако разбрал дека ќе се прават ископувања кај Требош, седум дена им забранувал пристап на македонските безбедносни органи. Подоцна, кога почнало ископувањето, имало индиции дека местото е веќе прекопувано. Изворите велат дека за тие седум дена припадници на ОНА со булдожери го прекопале местото, ги извадиле телата на убиените Македонци, а на нивно место закопале тела на мртви припадници на ОНА. Тие биле со тешки рани, во состојба на распаѓање, а во дупките биле фрлени заедно со апарати за инфузија. Тие тврдат дека стрелањето на киднапираните Македонци го наредил Даут Реџепи. Дел од нив биле погубени кај селото Грачани, кое се граничи со косовското село Кривеник, во близина на Блаце. Телата биле закопани во планината во близина на селото Кривеник. Двајца од киднапираните биле убиени во шумичката меѓу селата Непроштено и Слатино, каде што биле и закопани, а други двајца кај селото Требош. (Н.Н.С.) Ako e ova tochno, ne samo drzhavata tuku i Alen Le Roa mora da snosi odgovornost!
protivpropaganda
quote:
Originally posted by colo
Eh dobro ti beshe ova!!! Mi se svigja! Dobra slika i prilika...eh makedonche nashe..
quote:
10. Да плати некој за да ме убијат за ова напишаното.
Ma kaki ne davame da te ubijat...:)
colo, Еј ги диии, претпоставка ми беше дека ќе ми биде одговорено вака: 1. Каде да се уплати? 2. Ќе го сторам тоа и без наплата! 3. Колку треба, плаќам веднаш! 4. Ами како да не! Да ни ја загадуваш земјата! [:D][8D] И такви слични одговори на бр.10 ама ти пријатно ме изненади! Ми годи да знаеш!!! Тенк ју ама ептен вери мач за напишаното.[;)]
colo E vidish imalo i iskluchoci koi seushte ne se izumreni:)
fio Не се даваат вакви прецизни информации од ракав. Нема теорија да не е точно. Ама кој ќе има муда да му одземе имунитет на Ахмети?
dejan Sakam da znam nesto, koj e ahmeti? Covek vo albanian national army?
fio Али Ахмети - Абаз од татко Исам Роден 04.01.1959 год. во Заец, кичевско, Македонија. Запишува Филозовски факултет во Приштина, не го завршува. Завршил Литература во Тирана. ФУНКЦИЈА - Командант на ОНА со штаб во Селце на Шара, за време на првото дејствувањето врз Тетово. - Самопрогласен водач и политички потпарол на ОНА. - Преседател на координативниот совет на Албанците (27.02.2002). - Председател на Демократска унија за интеграција (05.06.2002). ПОВРЗАНОСТ Негов вујко е Фазли Велиу Соработник и приател на Рамуш Харадинај. ДЕЈСТВИЈА - Во 1980 станува член на илегалната организација „Марксити-ленинисти на Косово“ - 1984 емигрира во Швајцарија каде се приклучува на „Движење за албанска социјалистичка република во Југославија“ - Во 1985 формира поткомитет за Македонија на организацијата „Марксити-ленинисти на Косово“ - 1992 во клубот Прпалими во Цирих заедно со Фазли Велиу Емруш Џемаили и Гафур Елшани имаат средба со Рамуш Тахири, министер во тогашната „Косовска влада во егзил“ каде е одлуцено дека албанското прашање во РМ може да се реши само со војна. - Во март 1993 довѓа во Кичево и формира разгранок на илегалната организација „Народно движење за Косово“. - Ја реактивира организацијата „Народно движење за Косово“ формирана уште во 1981. - Во декември 1993 се втемелува Косовска ослободителна армија (KLA) каде се присутни Азем Суља, Сокол Башота, Кадри Весели, Џеладин Гаши, Џавит Халити, Хашим Тачи, Лах Ибрахими и уште неколку личности и се формираа генералштабот на ОВК. - Со неколку лица го основа фондот „Татковината повикува“. - 1997/1998 во Швајцарија создава Здружение за вршење терористички дела, со Фазли Велиу организира „тројки“ на НДК кој извршуват бомбашки напади во РМ. - На 20.06.1998 по негова наредба поставен е експлозив на пругата Куманово-Табановце. - На 27.09.2001 во Шипковица, одржува прес конференцијата за расформирање на ОНА. - 05.06.2002 ја промовира во Домот на културата во Тетово политичката партија Демократска унија за интеграција (ДУИ), составена главно од поранешни команданти на ОНА на која како единствене кандидат е избран. Членови на Централното претседателство на партијата се Г`зим Острени, Азис Положани, Ризван Сулејмани, Хазби Лика, Хисни Шакири, Таута Арифи, Муса Џафери, Назми Бекири и Рафис Халити. ОБЈАВИ - 15.06.2001 проект за завршување на војната во Македонија ОБВИНЕНИЈА - Одлежал две години затвор за „Против уставна дејност“ во РМ. - Македонија има распишано меѓународна потерница како второобвинет во случајот „кичевски бомбаши“. - Ставен на листата на американскиот преседателот Буш од 27.06.2001. - Федералниот совет во Берн го прогласи за непожелна личност на 03.07.2001. - Ставен на листата на ЕУ од 16.07.2001. - Ставен на црната листа во Македонија од 27.07.2001. ДЕНЕС ПРАТЕНИК ВО СОБРАНИЕТО НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА И КОАЛИЦИОНЕН ПАРТНЕР НА БРАНО ЦРВЕНКОВСКИ [}:)] Извори: [url]http://crisis.vmacedonia.com/[/url]
Christian
quote:
Ako e ova tochno, ne samo drzhavata tuku i Alen Le Roa mora da snosi odgovornost!
samo za zal ova nikogas nema da se resi,i pravdinata nema da pobedi.Barem ne so segasnava vlast.
dejan fala fala fio;)
colo Jas ke ti kazam koj e Ali Ahmeti na kratko! Ali Ahmeti e chovekot koj javno se deklarirashe kako glavna faca na ONA vo vojnata vo Makedonija i sega slobodno sheta niz zemjava i DURI e i PRATENIK vo nasheto sobranie!!! A nekoj drug sega mesto nego go gonat za nekakvi si ubistva na nekakvi si pakistanci vo tekot na vojnata shto gi napravil... kako pa da ne ....mislam na brat Ljube!
protivpropaganda Македонскиот народ сега треба... 1. Да се одлучи каде на одмор. 2. Да си ја пикне главата подлабоко во песокот, така повеќе ќе се натрти за уште подлабоко да му го турат тие кои сфатија дека можат се` да му прават, а тој никако нема да реагира. 3. Да мавне едно скопско. И така се` е можно. 4. Ајварче да си намачка на лепче, џоа макробиотичка храна, де. Мани месо кога се има ајвар за јадење. Мислам, ајвЕр, де. 5. Да се зголеми данокот бидејки има многу кои ја тужат државата, а таа, нели, треба да плати за своите грешки. Таа мора да плати! Ние граѓаните не, државата е таа која мора да плати. 6. Секој Македонец да изврши харакири за да им олесни на грчиштата, бугариштата и србиштата. 7. Да си го измами, зае.би, намести, кодоши својот колега, другар, роднина или брат/ сестра. 8. Да се чатали со своето нелегално стекнато богатство пред своите сиромашни соседи, технолошки вишоци на македонската економија. Да ги третира како леви сметала незаслужни да го дишат неговиот воздух. 9. Да се занимава со сечии проблеми освен со своите. 10. Да плати некој за да ме убијат за ова напишаното. [:(][V][:D]
colo Eh dobro ti beshe ova!!! Mi se svigja! Dobra slika i prilika...eh makedonche nashe..
quote:
10. Да плати некој за да ме убијат за ова напишаното.
Ma kaki ne davame da te ubijat...:)
Strelec Вие двајца треба да се префрлите на форумот "Love" (Love is all we need)!:)
protivpropaganda
quote:
Originally posted by Strelec
Вие двајца треба да се префрлите на форумот "Love" (Love is all we need)!:)
Strelec, Ај не љубомори толку. Немаш потреба, брат! Чичо противпропаганда те сака и тебе![:X] [}:)][:D][8D] Во духот на темава морам да констатирам дека треба да се дополни списокот на тоа што Македонскиот народ сега треба да направи за себе, а тоа е: да не му љубомори толку на својот ближен. Чичо противпропаганда ве сака сите, без исклучок!!![:X] Има ли уште некој со неодолива желба за изразување љубов, директно или индиректно?[:I] [:D][:D][:D]
fio И јас ве сакам сите!
f9 Јас сите ве мразам!-па мора некој да биде ѓаволот:)
protivpropaganda
quote:
Originally posted by f9
Јас сите ве мразам!-па мора некој да биде ѓаволот:)
Се согласувам! Подобро ти отколку јас. Сепак и тебе чичо Противпропаганда те сака. [:X]
StormAngel A ova makedonskiot narod NE treba da go pravi:(prevzemeno od vest) za poveke info:[url="http://www.vest.com.mk/default.asp?id=78158&idg=4&idb=1163&rubrika=Makedonija"]TUKA[/url] [img]http://www.vest.com.mk/images/{8344C276-9653-476F-90BD-E2496BD49F3C}_bolnica-2.jpg[/img]
protivpropaganda
quote:
Originally posted by bluehim
A ova makedonskiot narod NE treba da go pravi:(prevzemeno od vest) za poveke info:[url="http://www.vest.com.mk/default.asp?id=78158&idg=4&idb=1163&rubrika=Makedonija"]TUKA[/url] [img]http://www.vest.com.mk/images/{8344C276-9653-476F-90BD-E2496BD49F3C}_bolnica-2.jpg[/img]
Грозно, нечовечно однесување на поединци, НЕ НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД!!! Немам зборови со кои би ги опишал таквите поединци, а да не навлезам во невкусно интерпретирање на сопствениот револт, лутина и бес кој е насочен кон таквите безочно алчни човеколики суштества.[:(!][:(!][:(!] Тоа не се луѓе, не се ни ѕверови! Прашањето е што се? Патем, зошто во текстот не се именуваа тие лица? Се` додека не покажуваме со прст и гнасење кон таквите, ваквите случаи ќе се множат. Кога на човек во нашата околина кој нечесно се збогатил го оправдуваме затоа што божемно се снашол ние фактички придонесуваме таквиот начин на стекнување на имот да биде, наместо исклучок кој се казнува, да биде правило на секојдневно работење. Па потоа ќе се жалиме дека ни е лошо. Makedonskiot narod sega treba .. ПОСТОЈАНО ДА ГИ ОСУДУВА НЕМОРАЛНИТЕ И НЕЕТИЧКИТЕ ДЕЈСТВА НА СЕКОГО. БЕЗ ОГЛЕД КОЈ Е И КАКВА ОПШТЕСТВЕНА ПОЗИЦИЈА ПОСЕДУВА!!! Секој исклучок со тек на време ќе стане правило!!! Па сега мислете му ја и за понатаму, не само за моментот бидејки се работи и за вашиот среќен живот! Инаку Вардар нема да не` испере... ПИХ и така е веќе гнасен, нели![:D][;)]
colo
quote:
Originally posted by protivpropaganda
quote:
Originally posted by Strelec
Вие двајца треба да се префрлите на форумот "Love" (Love is all we need)!:)
Strelec, Ај не љубомори толку. Немаш потреба, брат! Чичо противпропаганда те сака и тебе![:X] [}:)][:D][8D] Во духот на темава морам да констатирам дека треба да се дополни списокот на тоа што Македонскиот народ сега треба да направи за себе, а тоа е: да не му љубомори толку на својот ближен. Чичо противпропаганда ве сака сите, без исклучок!!![:X] Има ли уште некој со неодолива желба за изразување љубов, директно или индиректно?[:I] [:D][:D][:D]
TAKA E ! Protivpropaganda povtorno se slagam so tebe.... E sega Strelec povtorno ke se javi i ke ni ljubomori... A shto da prvime koga se slagame vo ideive neli propaganda? [;)]
protivpropaganda
quote:
Originally posted by colo
TAKA E ! Protivpropaganda povtorno se slagam so tebe.... E sega Strelec povtorno ke se javi i ke ni ljubomori... A shto da prvime koga se slagame vo ideive neli propaganda? [;)] [/quote] colo, Немој така!!! Стрелец само се чувствуваше осамен, мислејки дека не го сакаме и дека го исклучуваме од нашето прекрасно ни друштвенце.[:D] Тој и без да знаеше е прифатен и сакан во нашето прекрасно друштво наречено Македонскиот народ. Ситни негативности кога ќе се намножат кај човек оставаат впечаток дека се` и сешто не чини кај човекот како вид без да се осврне на малиот милион на добрини кои ги чиниме едни на други секојдневно 24/7. Ние како припадници на нашиот народ сме посебно подложни на оваа појава која се вика „асиметрија на ефекти.“ Кажаново има само мала врска со Стрелец, врската е само од аспект што и тој е од крв и месо и не може ни тој да избега од `ваа суџбина. Човекот само сакаше да се пошегува без да се осврне на фактот што се служи со нешто од туѓо влијание. Повикувањето на хомосексуалност кај нашиот народ, пожелувањето да се онади нечија мајка, сестра или самата личност се фактички од турско потекло, односно кога турчинот ќе се обратил на нашинец обврзно била додавката дека ќе го онадуе него или неговите. Со тоа го понижувал повиканиот, а себеси се ставал во доминантна позиција. ОРИГИНАЛНИОТ И БЕЗ МЕШАЊЕ МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ВО СВОЈАТА ОРИГИНАЛНА ЛЕКСИКОЛОГИЈА НЕ ПОСЕДУВА ПЦОВКИ САМО ЗБОРОВИ КОИ ЈА ОПИШУВААТ МЕНТАЛНАТА СОСТОЈБА НА ЛИЧНОСТА И НЕГОВИТЕ ЕКСТРЕМНИ ХЕТЕРОСЕКСУАЛНИ НАВИКИ!!! Makedonskiot narod sega treba .. Да го заборави негативизмот кој го има обземено, што од современа систематска манипулација, што од традиционална насоченост едни кон други поради интересите на нашите окупатори. Овој текст би требало да дообјасни што мислам без да се залетам со многу пишување: www.angelfire.com/ab6/protivpropaganda/loshiparoli/sindromproklet.htm Инаку најверојатно ќе те изненади кога ќе ти кажам дека ние Македонците и Македонките сме многу агресивен народ. Може да се речи и дека сме поагресивни и од познатите најагресивни народи. За ова подоцна че ја редам. Македонецот со векови се борел за сопственото ослободување, неговата задача, која, патем, ја запоставува, сега е да се бори за слобода ама мешањата во неговиот развој се, за жал, за многумина невидливи. Доколку ја поврзиш темата на посочениот текст и кажаново можеби ќе добиеш слика за тоа што го лафум.
colo
quote:
Originally posted by bluehim
A ova makedonskiot narod NE treba da go pravi:(prevzemeno od vest) za poveke info:[url="http://www.vest.com.mk/default.asp?id=78158&idg=4&idb=1163&rubrika=Makedonija"]TUKA[/url] [img]http://www.vest.com.mk/images/{8344C276-9653-476F-90BD-E2496BD49F3C}_bolnica-2.jpg[/img]
Imame kriminal i razni dejstvija shto se vodat kako takvi no: OVA E KRIMINAL BEZ OSET!!!
Strelec
quote:
Originally posted by protivpropaganda
Кажаново има само мала врска со Стрелец, врската е само од аспект што и тој е од крв и месо и не може ни тој да избега од `ваа суџбина. Човекот само сакаше да се пошегува без да се осврне на фактот што се служи со нешто од туѓо влијание.
protivpropaganda, не ме предизвикувај на контранапад!:) Сериозно ме интересира со што тоа јас сум се послужил, а кое има туѓо влијание?:) Онака како што ти имаш напишано, излегува дека благодарејќи на турците, јас сум сугерирал да се префрлите на форум "Love"!? Доколку мислиш на тој момент!:) Ах клети турци!:) И уште нешто... За каква хомосексуалност говориш? Во твојот профил стои дека ти си ’male’, а во профилот на colo стои дека таа е ’female’! Каде тука ја виде хомосексуалноста? И последно: како воопшто изнајде ’сексуалност’ во мојот збор ’love’?:)
protivpropaganda protivpropaganda, не ме предизвикувај на контранапад!:) А з`ш да не, ле? Прво, и најбитно, не те прадизвикував на нишчо, ле. Ама ај, само колку за лаф муабет да си напраиме фрли се у контранапад за било шчо! Само колку за муабет!!! Ако сакаш, де! Сериозно ме интересира со што тоа јас сум се послужил, а кое има туѓо влијание?:) Онака како што ти имаш напишано, излегува дека благодарејќи на турците, јас сум сугерирал да се префрлите на форум "Love"!? Доколку мислиш на тој момент!:) Ах клети турци!:) И уште нешто... За каква хомосексуалност говориш? Во твојот профил стои дека ти си ’male’, а во профилот на colo стои дека таа е ’female’! Каде тука ја виде хомосексуалноста? И последно: како воопшто изнајде ’сексуалност’ во мојот збор ’love’?:) Интересно! Каква згода или незгода, во зависност од тоа како кој гледа! Прво мислев дека colo e „маle“ (благодарам за информацијата). Затоа твојот “совет“ го сватив како зафрканција која повикува на одредени вонприродни репродуктивни дејства. Инаку тоа што го кажав стои како такво бидејчи е чист факат чоече. П.С.
quote:
Човекот само сакаше да се пошегува без да се осврне на фактот што се служи со нешто од туѓо влијание. Повикувањето на хомосексуалност кај нашиот народ, пожелувањето да се онади нечија мајка, сестра или самата личност се фактички од турско потекло, односно кога турчинот ќе се обратил на нашинец обврзно била додавката дека ќе го онадуе него или неговите. Со тоа го понижувал повиканиот, а себеси се ставал во доминантна позиција. ОРИГИНАЛНИОТ И БЕЗ МЕШАЊЕ МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ВО СВОЈАТА ОРИГИНАЛНА ЛЕКСИКОЛОГИЈА НЕ ПОСЕДУВА ПЦОВКИ САМО ЗБОРОВИ КОИ ЈА ОПИШУВААТ МЕНТАЛНАТА СОСТОЈБА НА ЛИЧНОСТА И НЕГОВИТЕ ЕКСТРЕМНИ ХЕТЕРОСЕКСУАЛНИ НАВИКИ!!!
Шо ли виде лошо у кажаново БРЕЕЕЕИИЈ!!! Одма у напад се фрли. Ако не си го разбрал пишаното прашај за дообјаснување. Не земам пари за тоа. Тука сум за муабет да си пра`ам со човеците. Темава си е таа што е и мислам дека се држам до неа. Јас сум си многу добро дете никому зло не му мислам, ниту пак пра`ам. Толку сум добар шо на лепче да ме намачкаш заби ќе ти расипам.[:D] А ти мене одма со закани за контранапади.[:(] БРЕЕЕИЈ Шо лошотилак од чоек ќе да беше ти![;)]
colo
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by protivpropaganda
Кажаново има само мала врска со Стрелец, врската е само од аспект што и тој е од крв и месо и не може ни тој да избега од `ваа суџбина. Човекот само сакаше да се пошегува без да се осврне на фактот што се служи со нешто од туѓо влијание.
protivpropaganda, не ме предизвикувај на контранапад!:) Сериозно ме интересира со што тоа јас сум се послужил, а кое има туѓо влијание?:) Онака како што ти имаш напишано, излегува дека благодарејќи на турците, јас сум сугерирал да се префрлите на форум "Love"!? Доколку мислиш на тој момент!:) Ах клети турци!:) И уште нешто... За каква хомосексуалност говориш? Во твојот профил стои дека ти си ’male’, а во профилот на colo стои дека таа е ’female’! Каде тука ја виде хомосексуалноста? И последно: како воопшто изнајде ’сексуалност’ во мојот збор ’love’?:)
Fala Strelec shto me pretstavi... Tolku li e mashko imavo breeej!!!
Strelec
quote:
Originally posted by protivpropaganda
бидејчи е чист факат чоече
Епа ја не знаев ’ваа рабо’та! Е сега, дури и понатаму малку бев во дилема, но комплетно се повлеков кога видов и болдирани букви... па уште и љиљакови!:) Пред болдирани и љиљакови букви и боговите паѓаат!:)
protivpropaganda Е сега, дури и понатаму малку бев во дилема, но комплетно се повлеков кога видов и болдирани букви... па уште и љиљакови!:) Љиљакови, ами како, џоа бетмен, чоече! Еј, а знаеш на турски како се вика бетмен? Шишмиш ефенди!!![:D] А робин? Знаеш ли како се вика на туркишлар? Чирак шишмиш ефенди!!![:D] Пред болдирани и љиљакови букви и боговите паѓаат!:) Шо сакиш да кажеш с`с воа, ле, ѓомити бог си та че пајџаш и ти? Само немој премногу ниско![;)]
colo
quote:
Љиљакови, ами како, џоа бетмен, чоече! Еј, а знаеш на турски како се вика бетмен? Шишмиш ефенди!!! А робин? Знаеш ли како се вика на туркишлар? Чирак шишмиш ефенди!!! Пред болдирани и љиљакови букви и боговите паѓаат!:) Шо сакиш да кажеш с`с воа, ле, ѓомити бог си та че пајџаш и ти? Само немој премногу ниско!
A znaesh kako se vika na germanski shtrk? Cinder transporter :)))) A nemoj ti taka za Strelec, nashiot ni moderator ili administrator beshe seedno...to ti e isto ko bog na forumov :)))
protivpropaganda
quote:
Originally posted by colo A znaesh kako se vika na germanski shtrk? Cinder transporter :)))) A nemoj ti taka za Strelec, nashiot ni moderator ili administrator beshe seedno...to ti e isto ko bog na forumov :)))
colo, Тек сега ми стана јасно! Затоа стрелец рекол дека „Пред болдирани и љиљакови букви и боговите паѓаат“!!! Значи доколку на форумов напишам: „Ох Боже“! Со: „ДА“ стрелец ќе се јави да ми одговори?[:D] П.С. Дали знаеш како на турски се вика „брзата птица итрица“? ТУРБО БИЛБИЛ ЕПТЕН КУРНАЗ!!![:D]
Strelec Јас не сум Бог на форумов. Јас сум Бог на виното и скарата!:)
protivpropaganda
quote:
Originally posted by Strelec
Јас не сум Бог на форумов. Јас сум Бог на виното и скарата!:)
Ај да видиме!!! Ох Боже на виното и скарата! П.С. А може ракијичка како аперативче, колку за дезинфекција на грлото?
colo
quote:
Originally posted by Strelec
Јас не сум Бог на форумов. Јас сум Бог на виното и скарата!:)
Oh Boze na vinoto, skarata, a sepak i na forumov...[^]
Strelec Сакаш да кажеш дека имам инфицирано грло (ларингитис)?
protivpropaganda
quote:
Originally posted by Strelec
Сакаш да кажеш дека имам инфицирано грло (ларингитис)?
Strelec, НЕ!
Strelec
quote:
Originally posted by protivpropaganda
Strelec, НЕ!
protivpropaganda, ЗНАМ ДЕКА НЕ!
protivpropaganda
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by protivpropaganda
Strelec, НЕ!
protivpropaganda, ЗНАМ ДЕКА НЕ!
Па тогаш з`ш питуваш?