Dali pakistancite bea nevini imigranti ??
Dali pakistancite bea nevini imigranti ??
deni sho mislite ?
Thief Болниот ум е болен! Оној кој малтретира и убива е убиец, независно до тоа дали е Македонец, Србин, Албанец или Еским! Секој треба да биде подготвен да преземе одговорносо за своите (не)дела. На „брат“ Љубе местото му е во „темни, црни зандани“, како и на другите злочинители. Страв ми е дека ќе издадам државна тајна, ако ви раскажам приказни за вистински муџахедини фатени во таа „војна“, а не овие напатени душички, кои за парче леб мигрирале од нивните земји низ територијата на Македонија! Па, кој може да оправда смрт на осуммина апсолутно невини луѓе, а едновремено да не се запраша кој е претседател на тетовскиот разгранок на ДПА (уште во времето на министерувањето на Бошковски, а тиа му беа коалициони партнери), да не се запраша каде беше нашата војска и полиција во јануари 2001 во Танушевци, да се запрашаат каков е тој човек и што и‘ мисли на Македонија ако вели дека не го интересира „отаде Групчин“?! Мими, навистина и во други земји имало можеби и многу побизарни случуваеа, ама зарем злото може да се оправда со зло? И, на крајот на краиштата, зарем можат да се споредуваат „сообраќајните нереќи“ од времето на СФРЈ и особините на палјачо, кловн и шут кои ги поседуваше Бошковски?! Јас разбирам да се ликвидира некој државен непријател на РМ, Разузнавачите да „елиминираат“ некој поранешен нивни соработник или некој кој ја загорозува националната безбедност, ама да се пуштаат едни, а да се убиваат невини, тоа ми е несфатливо и никогаш нема да го оправдам! Да знам оти терористите на почеток за тој министер (тогаш во позиција на директор (или заменик на директорот) на Јавна безбедност во МВР) беа „диви копачи на злато“, да знам дека многумина наши чеда и бранители беа пратени во смрт и во заседа, а сега да се оправдува парадно убиство - тоа е во најмала рака несериозно!
Thunder from down under A od kade znaes ti thief deka bile nevini? deka crvenkoski za inaet go kazuva toa, nemora da veruvas i da go podrzuvas,
RedAlert So ogled na pozicijata na Makedonija vo momentov dovolno e barem da se pobunime za albanskite teroristi da skapaat malce po zatvorite a ne da stanuvaat drzavni funkcioneri.Se razbira Hari ne go interesira toa a isto taka nitu obvinitelot, drugarot tezok komunjar, Prcevski.
Thief
quote:
Originally posted by fio
Стрелец, најискрено, од кожа ме вадиш колку со сила се праиш туп. Марјановиќ бил во заблуда! Пффффффф! Вода можат да му носат 99% од луѓето во Мк. Не ти ја разбирам поентата? Со глава у зид? Демек компромисно решение ќе бараме? Пацифисти да бидеме? Абе ајде!!! Опрај се!!! И не заборавај еден факт, Костов е банкар, на банкар неможе да му се веруе!
Една моја забелешка: кога некој не се согласува со тебе тогаш: „се прави со сила будала“ или евентулано „је мал копиљ кој со тек на време ќе ги осонае работите“ [8D] САмо ме интересира која етикета ќе ја аработи ОооОо, јас и Стрелец веќе сме квалификувани! [;)] Не ти личи комуњару со сила ДПМНЕ-ове да се правиш! Мислам, ништо лично, јас и понатаму те почитувам (страв ми е да напишам „те сакам“, веднаш тоа ќе биде цититано кај „нова љубов инедрена од форумов“), ама тука едноставно дооли ни да не се согласуваме ние со тебе и ти со нас... Титови пионерски поздрави, марксистички бакнежи и ленинистички почит, Бобан [:)]
f9 E KOJ E SEGA EMOTIVEC...SO SLUCHAI I TOA SUDSKI NEMA SHTO DA SE FRLA SO FIRMI I ETIKETI.AKO SE VO PRASHANJE FAKTI TOGASH PROIZLEGUVA DEKA KOSTOV I VLADATA DOPRVA GI DOZNAVAAT FAKTITE SHTO ODAMNA GI ZNAELA ANA NA ALBAN BERISHA.PRASHANJETO E ZOSHTO PAK NEKOJ OD VAS NAVIVAAT ZA EDNA ILI DRUGA VISTINA I VRZ OSNOVA NA SHTO.VRZ OSNOVA NA UVERLIVITE DOKAZI NA ANA KOJ GI POTVRDUVA VLADATA NA BRANKO KOSTOV NA PRES KONFERENCII,NA PRITISOCI VRZ SUDSTVOTO,A IMAM INFORMACII I NA OBVINITELSTVOTO?.OD ISTORISKA GLEDNA TOCHKA VAKVI CHISTKI I POLITICHKI LIKVIDACII SE TRADICIJA NA VLIJANIETO NA KPJ VO KPM.PARTISKI NASLEDNIK NA TAA FISKULA SKM SE PROGLASI SDSM.SLEDSTVENO NA TOA PROIZLEGUVA I DEKA SDSM GI UPOTREBUVA TRADICIONALNO ISTITE METODI.
Ceki Jas mislam deka nikoj od nas, sto ne pravite za dpmneovci, ne go zborvime to sto go zborvime za inaet, ama zato da se kaze vistina. I naravno deka ke go podrzuvam Ljube, ne zato sto e od dpmne, ama zato sto mnogu napravi za Makedonija. Vo vreme koga bese vo golema kriza. Site zborvite deka ne gi podpirate ana, uck i sto znam sto uste, ama sekade gledam go napagate samo Ljube, a so ana i uck se glupirate. Jas vistina ne znam sto e tuka smesno??? To sto ne napadnaja, i ni ubivaja vonjici, policaji i civili??? I ne mi velite deka ne gi podpirate posto ne sum slep, znam da citam i da mislam, i gledam deka poveke go mrazite Ljube nego "borcite za pravdini", koj gi na nekoj od topiki i branite( primer koga gi enacivte vo nekoj topik so Egejci). Ili taka vistina mislete ili pisuvate ova za inaet, za da ne nervirate?? Onda e to uste pogolema sramota.
Strelec КОСТОВ:"ЦЕ-ДЕ-ТО" ЗА "РАШТАНСКИ ЛОЗЈА"- МОНТИРАН РАЗГОВОР НА ВРАБОТЕНИ ОД МВР Мандатарот Хари Костов денеска во Собранието повторно се наврати на случајот "Раштански лозја", покажувајќи "це-де" за кое објасни дека е токму тоа што поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошковски го споменува како "крунски доказ" за тоа дека ликвидираната група Пакистанци подготвувале терористички напади во Македонија. Мандатарот и доскорешен министер за внатрешни работи Хари Костов во својот настап пред парламентот објасни дека на "це-де-то" што тој го има, не е снимен никаков разговор на наводна терористичка група, која подготвувале напади врз дипломатски објекти во Скопје, туку оти станува збор за монтиран запис што го подготвиле група вработени во Министерството за внатрешни работи. "На це-де-то се снимени гласови на вработени во македонското МВР, кои во куќа во Драчево читале претходно напишан текст", рече Костов, објаснувајќи оти тоа е сторено за да се оправда убиството на седуммината азиски емигранти. Костов денеска изрази надеж дека во натамошната судска постапка ќе се расветли заднината на убиството кај Раштански лозја и ќе се докаже дека содржината на компакт- дискот била намерно исконструирана за да се оправда убиството на седумте странски државјани. Тој од собраниската говорница го повика поранешниот минстер за внатрешни работи Љубе Бошковски, да се врати во земјата и да објасни "дали можеби станува збор за некое друго це-де што тој го поседува".
fio Попрво би се ослонил на Марјановиќ отколку на Костов :-)
Strelec Јас повеќе го сакам Марјановиќ отколку Костов, но во случајов повеќе му верувам на Костов. И да бидам појасен... не мислам дека Марјановиќ свесно лаже, туку дека едноставно човекот е во заблуда!
f9 АНА: Бошковски го наместил убиството кај Раштански Лозја 04.03.2002 Седумте лица, наводно муџахедини, фактички се киднапирани или уапсени лица порано од лавовите Албанската национална армија денеска го обвини министерот за внатрешни работи Љубе Бошкоски оти инцидентот кај Раштански Лозја, во близина на селото Љуботен, е наместено убиство. "Бошковски и неговите инструменти преку наместени убиства се обидуваат да добијат симпатии пред меѓународната заедница за да ги измијат рацете од Хаг", се вели во соопштението на АНА, дистрибуирано до агенцијата „Макфакс". „Настанот на кој е даден голем одзив и во западните медиуми, каде се зборува за успехот на македонската полиција против тероризмот, е една фарса подготвена од луѓето на докажаниот злосторник Љубе Бошковски, за да го оправдаат државниот терор кој се спроведува во континуитет врз Албанците", се наведува во соопштението на т.н. АНА, потпишано од портпаролот на таа радикална групација Албан Бериша. Според т.н. АНА, седумте лица, наводно муџахедини поврзани со албански групи, кои според варијантата на македонската полиција се убиени во близина на Љуботен, фактички се киднапирани или уапсени лица порано од славомакедонските парамилитарците познати како „Лавови". Според информациите кои ги поседува воената разузнавачката служба на АНА, во групата на седумтемина екзекутирани лица се наоѓаат странски државјани, кои се сопрени за време на нивното транзитно минување низ ПЈРМ. „Планот е подготвен во владините канцеларии и една монтирана видеокасета со доказите за седумтемина муџахедини терористи и нивните албански врски му се презентирани на Љубчо Георгиевски една недела порано. Спроведувањето на планот е направен на крајот на неделата за да има поголема популарност и токму еден ден откако една важна меѓународна организација објави извештај каде се критикуваат недостатоците во законот за амнестија, кои дозволуваат избегнување на извршените злосторства од луѓето на Бошковски против Албанците", се вели во соопштението. Т.н. АНА наведува дека Љуботен е избран како регион каде делуваат терористи, за да се оправдаат порано извршените злосторства токму во ова село од Бошковски. Злосторникот Бошковски се дуваше како петел на буниште, покажувајќи како ги спасил западните амбасади во Скопје Извори на разузнавачките служби на т.н. АНА тврдат дека селото било целосно опколено уште вечерта пред инцидентот и оти тоа се оправдува со тоа што планерите на акцијата не сакале некој случајно да дознае што монтираат. Во раните утрински часови, според АНА, киднапираните биле облечени со униформи на ОНА, врзани и однесени во местото на настанот. Една единица на „Лавовите" ја извршила егзекуцијата, испразнувајќи многу куршуми врз нив, тврди АНА. „Сето друго беше игра презентирана пред медиумите, каде злосторникот Љубе Бошковски се дуваше како петел на буниште, покажувајќи како ги спасил западните амбасади во Скопје од терористичките напади кои вообичаено потекнуваа од Косово", се вели во соопштението. „Некои познати медиуми итаа да ги пренесуваат контрадикторните изјави на полициските официјални лица, вклучувајќи ги и тие на колаборационистот Рефет Елмази кој за „Дојче Веле" и BBC два пати даде различни информации за идентитетот на несреќните емигранти кои барајќи патишта кон Италија, станаа дел од експериментите на Бошковски за да го облече мантилот на спасител на западните инсталации", наведува т.н. АНА. „Елмази рече дека не гледа причина овој случај да влијае да ги влоши меѓуетничките односи во земјата. Но, тој заборави да ги коментира многуте случаји кои се случија овие денови, каде десетина Албанци се уапсени од полицијата, само затоа што не мислат како Елмази и неговите работодавачи", се вели во соопштението. „Сепак, овој пат овој филм на скопскиот прв полицаец-злосторник и неговите соработници потфрли уште во сценариото. Тешко е дека овие суви местења ќе натераат некого да заборави на вистинскиот имиџ на љубовта на кланот Бошковски - Георгиевски за Западот - имиџ кој не ретко е претставен во последно време", се вели на крајот од соопштението на т.н. АНА. ------------------------------------------------------------ Подмолно убиство и заложничка драма во Полог Одговорноста за подмолното убиство од заседа на тројцата полицајци кај Требош и за киднапирањата на цивилите Македонци ја презеде новоформираната терористичка група АНА Тројца полицајци биле убиени, уште тројца повредени, а околу 70 цивили Македонци биле киднапирани и по цела ноќ помината во заложништво ослободени во заложничката драма што се одиграла прексиноќа кај Требош во Тетовско. Одговорноста за убиството на полицајците и за киднапирањето на цивилите со писмена изјава ја презела новоформираната албанска терористичка група АНА. Во подмолниот терористички напад загинале Драго Маневски (35) од Скопје, женет, татко на две деца, Бобан Трпков (33), женет, татко на две деца и Оливер Петрушевски (23) од Куманово. Погребите на загинатите полицајци најверојатно ќе се одржат денеска. МВР не располага со информации за евентуални жртви од страната на терористите. Почетокот на заложничката драма и нападот врз македонските полициски сили се врзува за апсењето на седум команданти на "расформираната" ОНА. Тие биле уапсени кај селото Требош, откако полицијата кај нив нашла поголемо количество оружје. Сите заложници што албанските терористи завчера ги киднапирале вчера утро биле пуштени. Организираната акција на киднапирање не траела повеќе од еден час. Цивилите биле фатени додека со своите возила патувале кон Жилче, Ратае, Јегуновце и во други места. Потоа цела ноќ терористите ги држеле под вооружена стража, во визба во селото Шемшево. Се верува дека станува збор за повеќе од 100 заложници, но официјалната цифра се уште не е соопштена. Ослободените заложници веднаш биле однесени во базата на НАТО во Еребино, каде што им бил извршен лекарски преглед и било констатирано дека се во добра состојба и дека не биле малтретирани. Терористите им ги вратиле и личните работи и автомобилите. Во ослободувањето на заложниците учествувале и припадниците на мисијата "Килибарна лисица". Загинатите полицајци биле меѓу 60-те припадници на специјалните полициски единици, кои требало да ја обезбедуваат локацијата за која се претпоставува дека се закопани претходно киднапираните и убиени Македонци. Инцидентот се случил кога албанските терористи завчера околу 19 часот, од заседа поставена на двете страни на патот кон селото Требош, отвориле оган врз возила на МВР. Од едниот бункер терористите пукале со автоматски пушки, додека од фортификациското утврдување од спротивната страна стрелале со рачен фрлач за гранати и со "зоља". Во првото возило од колоната, џип "лада нива", во кое се наоѓал еден од загинатите полицајци, терористите пукале со автоматско оружје. Во исто време, од бункерот од другата страна на патот, албанските бандити со по една граната од "зоља" и од рачен фрлач го погодиле второто возило од колоната, оклопниот транспортер "БТР". Во транспортерот загинале двајцата полицајци. Полицајците од конвојот жестоко возвратиле на нападот. По пет минути жестоки престрелки, терористите го фрлиле оружјето и избегале кон Требош. Се претпоставува дека најмалку пет албански бандити учествувале во нападот. Албанска национална армија (АНА) вчера ја презеде одговорноста за убиството на тројцата македонски полицајци. Портпаролот на АНА, Албан Бериша, испратил пишана изјава до канцеларијата на германската новинска агенција ДПА во Приштина, во која освен за убиството на тројцата припадници на македонската полиција се презема и одговорност за киднапирањето на македонски цивили во тетовскиот регион. "Македонските полицајци беа убиени во престрелките со нашите единици, предводени од командантот Шќипоња 5", се вели во изјавата. Во соопштението на МВР се вели: "По договорот што беше прифатен од меѓународната заедница и по наредба на претседателот на државата и врховен командант Борис Трајковски, а по претходно барање на јавниот обвинител, истражен судија и Хашкиот трибунал, полицијата се упати на местото каде што треба да се врши ексхумација за да го обезбеди просторот. Откако просторот за кој се смета дека е масовна гробница беше обезбеден, се пристапи кон обезбедување на патот за доаѓање на експертите. Во тој момент, на подмолен начин, од заседа, терористичките банди испукаа проектили од рачен фрлач и од зоља врз транспортер и "лада нива", при што тројцата полицајци загинаа, а тројца беа повредени. Завчера екипа на ОБСЕ и војници на мисијата "Килибарна лисица" беа на местото на настанот, каде што се уште стоеја изрешетаниот џип и погодениот транспортер. Според полицајците на теренот, албанските бандити се стационирале на позиции на 100 до 150 метри на патот кон Требош Многубројни полициски сили од единиците за брза интервенција и за специјални намени, вчера околу 14 часот со околу 40 борбени оклопни возила се распоредија во полошката рамнина. Дознаваме дека крајна цел е физички да се обезбедат локациите кај селото Требош и депонијата кај селото Џепчиште, каде што се претпоставува дека се наоѓаат масовните гробници. Полициските сили акцијата ја изведоа заедно со војниците на НАТО од мисијата "Килибарна лисица". Околу 16 часот дел од полициските сили се повлекоа од Полошко. Од полициски извори дознаваме дека во исто време групи на албански терористи од Косово се раздвижувале и распоредувале на границата со Македонија, во делот кон Тетовско. Вчера во Скопје пристигнал специјален пратеник на главната обвинителка на Хашкиот трибунал Карла дел Понте, задолжен за безбедноста на двајцата претставници на Трибуналот, кои треба да го предводат тимот за ексхумација на масовните гробници. Во разговорите со македонскиот државен врв, тој инсистирал акцијата за откопување да се одложи за два дена, поради небезбедноста и зголемената тензија. ----------------------------------------------------------- Koj му верува на Костов тој му верува и на Албан Бериша од АНА-како што знаеме акцијата во Требош на АНА беше за да се длабоко изораат посмртните останки на киднапираните Македонци и тоа се направи во тие два дена што ги побара Карла дел понте.АНА прва излезе со оваа конструкција што ја брани Хари Костов за случајот Раштански лозја.Зарем веруваш во таква транспарентна акција каде што противничкиот непријател знае се па дури и во поединости?
Ceki
quote:
Албанската национална армија денеска го обвини министерот за внатрешни работи Љубе Бошкоски оти инцидентот кај Раштански Лозја, во близина на селото Љуботен, е наместено убиство.
Ova sega vistina me iznervira. Na kraj nie ke sme krivi, deka nie ja pocnavme vojnata.
Strelec
quote:
Originally posted by f9
Koj му верува на Костов тој му верува и на Албан Бериша од АНА-како што знаеме акцијата во Требош на АНА беше за да се длабоко изораат посмртните останки на киднапираните Македонци и тоа се направи во тие два дена што ги побара Карла дел понте. АНА прва излезе со оваа конструкција што ја брани Хари Костов за случајот Раштански лозја. Зарем веруваш во таква транспарентна акција каде што противничкиот непријател знае се па дури и во поединости?
Ова (болдираното) е глупост! Ако сум рекол дека за случајот со Раштански Лозја му верувам на Костов, не значи дека му верувам и се’ друго. Па и доколку му верувам се’, од каде таа логика и како може тоа да е доказ дека му верувам и на тој Албан Бериша!? Во врска со таа акција во Требош, од страна на АНА се направени монструозни дејства за кои што МОРА виновниците соодветно да одговараат пред правдата, но каква врска имаат овие два случаи? Тоа се два сосема изолирани случаи еден од друг!
Strelec НА ПОВИДОК НОВО ОБВИНЕНИЕ Брат Љубе командувал и со палењето во Битола? Љубе Бошковски, поранешниот министер за внатрешни работи, би можел да биде обвинет дека бил поттикнувач на палењето и демолирањето на имотите на Албанците во Битола во 2001 година, дознава "Дневник" од полициски извори. Со истражните дејства на полицијата било утврдено дека ноќта помеѓу 29 и 30 април 2001 година, кога се случија нередите, Бошковски бил во Битола и наводно командувал со акцијата од еден ресторан. Објектите чии сопственици се Албанци, Македонци-муслимани и Турци, меѓу кои и локалната џамија, беа жртви на одмазда откако претходно беа убиени и масакрирани осумтемина полицајци во Вејце. Четворица од убиените беа битолчани. Немирите се повторија и ноќта помеѓу 6 и 7 јуни 2001 година откако загинаа осум резервисти во Селце, меѓу кои имаше тројца од Битола. Кристо Здравковски, тогашен прв човек на битолската полиција, по нередите изјави дека полицијата не била во можност да ја спречи разгневената толпа. Полицијата не успеа да ги заштити имотите на Албанците и на другите муслимани по вероисповед. Во полицијата велат дека истрагата наскоро ќе се комплетира и јавноста ќе биде детаљно информирана. Бошковски, откако беше обвинет за случајот "Раштански Лозја", пребегна во Хрватска, чиј државјанин е. Поради тоа тој не им е достапен на македонските истражни органи.
Ceki Koga ke razberite deka i nie imame pravo da udrime nazad. Aj odi kazi mu na brat mu ili tatko mu na nekoj od tie bitolcani sto zaginaja, deka nema pravo da vrakat so sila vo svoja drzava. Ili sme nie budali, posto pomisluvame da mozeme vo svoja drzava da se branime ...
fio Стрелец, најискрено, од кожа ме вадиш колку со сила се праиш туп. Марјановиќ бил во заблуда! Пффффффф! Вода можат да му носат 99% од луѓето во Мк. Не ти ја разбирам поентата? Со глава у зид? Демек компромисно решение ќе бараме? Пацифисти да бидеме? Абе ајде!!! Опрај се!!! И не заборавај еден факт, Костов е банкар, на банкар неможе да му се веруе!
OooOo fio, Marjanovich zboreshe pametno do pred nekoja godina, poslednive godini teshki gluposti pochna da lupa.
deni
quote:
НА ПОВИДОК НОВО ОБВИНЕНИЕ Брат Љубе командувал и со палењето во Битола?
ETOO e takvi sme nie makedoncite , mizernici ke se izedeme megju sebe , ocete ke si gi iskopame , pa picka mu materina , pak ljube kriv , sho im eba mater na shiptarite u bitola .
marko_polog Makedonci nemaat nikakov problem so Ljube Boskovski, da ne zboruvas ti za Anti-Makedoncite?
RedAlert Na povidok novo obvinenie protiv Ljube Boskovski.Hari Kostov finisira so pribiranje dokazi so koj ke se dokaze deka Ljube gi ubil Makedoncite,Albancite i Pakistancite vo vojnata 2001 a sega od Hrvatska komanduva so Al Kaeda.Nenormalna rabota diktatura vo Makedonija totalitarci od najlos vid sto sakaat da ne vovlecat vo graganska vojna.Hari Kostov i liceto B.C. se nadevam znaat sto gi ceka koa ke go papaat na izbori.A marjanovic sega tropal gluposti!?hahahha OooOo komunjaro teska do pred nekoja godina bese vo koalicija Marjanovic so SDS i togas bese OK a sega koga gi kritikuva trese gluposti!?I toa trese gluposti koga zbori za krivicnoto pravo a toj e profesor po krivicno pravo?E znaci nepopravlivi ste,a samo da potsetam deka Marjanovic izleze od koalicija radi DUI-UCK za koi sekoj normalen Makedonec se znae kakvo mislenje ima - ubijci na makedonci!A sega nekoj izvetven novinar prefarban komunjar - EROL RIZAOV ke zbori za moral!?Kade e moralot kaj GZIM OSTRENI be pizda mu mater teroristicka ubi nasi luge a denes go falite deka bil demokrat!Toa e moral i etika?Kade e erol rizaov da reagira kolku go plakaat SDS za dzipot sto go vozi a?Vozi dzip i svirkaj erol ne prodavaj demokratija i etika nemoj ziti se ti i SDS toa da go praite.E vaka treba da mu se kaze na ovoj t.n. NOVINAR.
RedAlert Nema vrska ovoj ne e Pakistanec Makedonec e! SLUCAJ POSHTAR Семејството на Ицковски и луѓето од одборот за негова амнестија вчера не сакаа да зборуваат за убиството на Ицковски. Но, неговите соселани дадоа своја оцена за настанот. - На погребот во саботата видовме дека тој бил буквално изрешетан. Немаше дел од телото каде што не го погодиле. Можеби повеќе од педесет куршуми. Тоа било класична егзекуција од заседа. Веројатно човекот знаел нешто што не требало да го знае. Не гледаме други причини за да биде убиен на таков начин - коментираа тие. Никој не знае зошто Поштарот во петокот вечерта бил во населбата Карпош 2, но според соселаните, во една од околните згради живеела неговата девојка. Неколку деца од населбата, средношколци, кои таа вечер се движеле низ маалото, велат дека пред пукањето забележале неколку снајперисти на околните згради. Поштарот бил убиен на само неколку метри од влезот на месната заедница, а ѕидовите на зградата беа изрешетани. Koj ima bolen um?
f9 од каде таа логика и како може тоа да е доказ дека му верувам и на тој Албан Бериша!? АНА: Бошковски го наместил убиството кај Раштански Лозја 04.03.2002 Ova e datum na objavuvanje na soopshtenieto na ANA.ANA prva izleze so ova tvrdenje i toa odma posle objavenoto soopshtenie na MVR.Nastanite se sluchija na 2 Mart 2002, a ANA reagirashe na 3 Mart 2002 istovremeno so soopshtenieto na MVR.Izjavite na Kostov i segashnoto MVR ja kopiraat izjavata na Berisha vo detali.Ako izbiram megu ANA(Kostov) i Ljube ke go izberam Ljube za vistinit,zatoa shto i da bila takva akcija kako shto tvrdi ANA,ne veruvam deka Ljube i pritvorenite bi dozvolile razuznuvachi na ANA veke naredniot den od nastanite da znaat se shto denes tvrdi Kostov deka e vistina.I nastanite kaj Trebosh dobro ukazhuvaat deka ANA imala kontakti i so Karla del ponte i so segashnata vlast.Ako ANA e kompromitirana zaradi ubistva,i rabotela na prikrivanje na dokazite za kidnapiranite Makedonci i bila tolku sposobna da znae se vo sekoe vreme,-navistina e prashanje Koja e ovaa ANA na Berisha i koj e ovoj Berisha.Ovoj sluchaj e celosno iskonstruiran i vrz Ljube se vodi hajka za negova likvidacija-
RedAlert Ke prifati pod uslov Hari Kostov da go vodi direktniot prenos hehehe a branko da bide kamerman.
slasa
quote:
Originally posted by deni
najmnogu sho me boli u ovaa cela situacija e stramot sho go jademe pred svetot , i se toa po zasluga na nekoj si idioti u vlasta.
Stramotot od svetot velis. Samite si kopame grob. koj gi ebi i zavrsete kapital so tie teroristi . koj kur u Makedonija platewnici na ona makedonija nema rabota za makedoncite a kamo za pakistanci , vidi bogati nie ssne edna evropska zemja sigurno so visok standard . Na kraj u kur i Vmro i SDS ili koja i da e druga partija . nesposobni da e vodat makedonija ,
fio Мислам дека не беа. После све што се случува денес во Мк, сметам дека све што ќе кажат од власта е лага.
dejan Koj gi znae.......sto barale vo Skopje? Da otidat vo leptokarija? :p
deni jas mislam nema smisla toa sho pravi vlasta po koja logika pakistanec ke se sheta po nivite u makedonia , sho kur ke bara u makedonia osven ako nema nekoja isplanirana akcia , teroristi bea , for shur
OooOo
quote:
Originally posted by deni
jas mislam nema smisla toa sho pravi vlasta po koja logika pakistanec ke se sheta po nivite u makedonia , sho kur ke bara u makedonia osven ako nema nekoja isplanirana akcia , teroristi bea , for shur
Pa vidi na karta kade e Pakistan i vidi na karta kade e zapadot. Ako im bila celta na Pakistancite da stignat vo Zapadna Evropa, sigurno kje baraat pat od kade shto kje mozhat najlesno, a neprimetno da projdat granica. Znachi baraat banana republiki. Spored mene ima logika.
Strelec Jas mislam deka Pakistancite nekjele da jadat pechurki!
Strelec Aj da objasnam ova so pechurkive, poshto pretpostavuvam deka ima lugje shto ne go znaat vicot za predvoenite slucuvanja na Kosovo... Koga prv pat doshle na Kosovo pretstavnici na nekoja megjunarodna organizacija i po livadi nashle ispolegnati stotici i stotici mrtvi albanci... I prashale gostive zoshto se mrtvi tolku mnogu lugje!? I im bilo odgovoreno deka site tie se mrtvi zaradi toa shto jadele otrovni pechurki... Megjutoa pokazal nekoj od gostite so prst na edna od zrtvite i postavil prashanje: A ovoj zoshto ima sekira zakacheno na cheloto? I odgovorot bil: E toj ne sakashe da jade od pechurkite!!! Pa muabetot mi beshe deka i za pakistancive mislam deka ne sakale pechurki da jadat!
marko_polog Koga ke vi bidat Makedonskite Nacionalni interesi prv prioritet, togas mozete da se narekuvate Makedonci. Za ovoj slucaj so Boskovski voopsto ne me chudi koga ke se zeme vo predviv AntiMakedonizmot na Vlast.
OooOo
quote:
Originally posted by marko_polog
Koga ke vi bidat Makedonskite Nacionalni interesi prv prioritet, togas mozete da se narekuvate Makedonci.
Ako nekoj ne razmisluva kako tebe, togash ne e Makedonec. Bravo! Kaj ti e slobodata na govor i demokratskoto pravo na izrazuvanje?? Se gleda deka si zatupen komunjar. Sekoj ima pravo da se narekuva kako saka. Me podsekjash na diktator.
quote:
Za ovoj slucaj so Boskovski voopsto ne me chudi koga ke se zeme vo predviv AntiMakedonizmot na Vlast.
Drzhi se do temata i kazhi shto mislish ti za tie Pakistanci. Ne filozofiraj.
Thief Дека имало муџахедини во т.н. војна која 2001 и‘ се случи на Македонија, тоа е засигурно! НО, дали токму овие Пакистанци беа терористи, хмм... не сум баш сигурен... Знаејќи го изопачениот ум на Бошковски, скоро сум сигурен дека курбан отишле тие, за да си ги задоволи своите апетите и квазимакедонство еден министер, еден Љубе...
slasa Teroristi
melpomena Dzabe gi krivite VMRO-vcite deka ne gledaat levo nitu desno tuku samo u partijata koa i site od SDSM ste pluknati na niv.
Strelec Melpomena, mnogu me interesira komu se obrakjash!:)))
Thunder from down under pakistancite sigurno ne bea dojdeni za arno za Makedonija se slozuvam so slave Teroristi
deni najmnogu sho me boli u ovaa cela situacija e stramot sho go jademe pred svetot , i se toa po zasluga na nekoj si idioti u vlasta.
fio
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by marko_polog
Koga ke vi bidat Makedonskite Nacionalni interesi prv prioritet, togas mozete da se narekuvate Makedonci.
Ako nekoj ne razmisluva kako tebe, togash ne e Makedonec. Bravo! Kaj ti e slobodata na govor i demokratskoto pravo na izrazuvanje?? Se gleda deka si zatupen komunjar. Sekoj ima pravo da se narekuva kako saka. Me podsekjash na diktator.
Кога Македонските национални интереси ќе бидат приоритет за нашата влада (и сите идни), тогаш ќе можеме гордо да кажеме дека сме Македонци.
melpomena Strelec jas samo realno kazhuvam ona shto go chitam tuka. Mnogu malku lugje kritikuvaat i edno i drugo. Lichno za Pakistancive, raka na srce bash i ne mi se veruva deka se imigranti (kako porano ne e faten nekoj ilegalec od Pakistan?). A sosema e drugo deka vo drzhavata nasha pred da se reshat "Rashtanski Lozja" ima mnogu drugi raboti shto treba da se obelodenat. Da gi zhalam Pakistancite, a vo Vlada mi sedat lugje shto indirektno i direktno se krivi za smrtta na vojnicite i policajcite vo krizata? Shto da kazhat nivnite familii? Zashto toa ne se razhreshi...ili pochnuvajkji od Ljubcho i zavrshuvajkji do Branko na nikogo ne mu e chist gzot (izvini na izraz) vo vrska so tie sluchai? Zashto Vejce ne se razreshi? Koga ti si slushnal vo bivsha Jugoslavija deka nekoja od "sluchajnite soobrakjajkji" e ubistvo na nevin chovek? Koga Amerika kje obvini bivsh minister naredil ubistvo na mnevini zhrtvi od Avganistan, Irak...? Sramota e za drzhavata ova shto si go pravime, sakajkji da dokazheme nekoja kvazipravdina izlagame budali pred svetot, zoshto vekje na site im e jasno: Koga na tie najgore ne im e gajle za Makedonija, zoshto svetot voopshto bi se interesiral da ni pomogne???
Thunder from down under
quote:
Originally posted by Strelec
Aj da objasnam ova so pechurkive, poshto pretpostavuvam deka ima lugje shto ne go znaat vicot za predvoenite slucuvanja na Kosovo... Koga prv pat doshle na Kosovo pretstavnici na nekoja megjunarodna organizacija i po livadi nashle ispolegnati stotici i stotici mrtvi albanci... I prashale gostive zoshto se mrtvi tolku mnogu lugje!? I im bilo odgovoreno deka site tie se mrtvi zaradi toa shto jadele otrovni pechurki... Megjutoa pokazal nekoj od gostite so prst na edna od zrtvite i postavil prashanje: A ovoj zoshto ima sekira zakacheno na cheloto? I odgovorot bil: E toj ne sakashe da jade od pechurkite!!! Pa muabetot mi beshe deka i za pakistancive mislam deka ne sakale pechurki da jadat!
a koj gi terase da jadat pecurki? Ljube? ne te svajkjam Strelec,izvini
Thunder from down under
quote:
Originally posted by Thief
НО, дали токму овие Пакистанци беа терористи, хмм... не сум баш сигурен...
ne be na pecalba bea dojdeni vo Makedonija,ili toa ili turisti nekoj parajli golemi dojdoja da e posetat Makedonija posto bese dosta bezbedna za poseta od turisti vo toa vreme
ViennaBoy Niz Makedonija celo vreme pominuvaat indijci,kurdi,ermenci,pakistanci.Site tie potoa preku Albanija zaminuvaat za zapad. Vo Balkanot imame organizirana mafija od Turcija,Bugarija, Makedonija i Albanija,koja so transportira imigranti vo zapadna Evropa.Vie ne gledate albanski i italijanski televiziji zatoa i ne ste zapoznaeti so ova.Poveceto azijski imigranti, so gi presretnuva albanskata ili italijanskata policija, velat deka vo Albanija vlegle preku Makedonija,i deka posledna cel e nekoja od evropskite zemji. Italijancite osobeno mnogu cesto davaat TV storiji za ovie emigranti,jas redovno gi sledam.
f9 Dali pakistancite bea nevini imigranti ?? Што сега -треба ли да фрлам коцка и да одлучувам врз база на среќа? Предходната власт тврдеше дека биле виновни,оваа дека се невини.Кога ке се договорат Сдсм и Вмро-дпмне ке си ја дознаеме официјалната вистина прифатлива и за едни и за други.Што значи дека кај нас судството е друго име за партиски договор.Ве молам само не ми се повикувајте на независноста на судството кај нас,зашто за да се повикате на тоа ке треба да ми ги објасните и механизмите преку кој таа независност од извршната и законодавната власт се остварува.А онаа апсолутната вистина е во невиноста на Пакистанците,намештаљката на Циа и наивноста на Љубе и Љупчо.Велат кој со ѓаволот тикви сади од глава му се кршат.
Strelec
quote:
Originally posted by melpomena
...koa i site od SDSM ste pluknati na niv.
melpomena, на ова мислев кога те прашав кому се обраќаш! А инаку, мојот став веќе го кажав. Претпоставувам дека се невини пакистанци, но сигурен во тоа не сум. Знам само дека доколку Љубе Бошковски (или било кој друг) свесно наредил да се убијат невини луѓе, треба да биде соодветно казнет. Од друга страна, доколку целата оваа приказна е измислена, треба соодветно да биде казнет тој што ја измислил. Но сакам да потенцирам и некоја паралела. Сето ова што го читам ме потсетува на една ситуација од нашиот северен сосед. Многумина во Србија (повикувајќи се на патриотизам) велеа дека Слободан Милошевиќ не треба да биде казнет за евентуални злосторства што ги чинел. Демек тој е патриот. Иста ситуација беше и со злосторниците во Хрватска. Јас сум убеден и дека меѓу албанците во Македонија и на Косово преовладува ставот дека злосторниците во нивните редови не треба да бидат казнети заради фактот што се тие нели патриоти! Е истото се случува сега и со Љубе Бошковски. И уште нешто. Читам овде недефинирани и неусогласени ставови од страна на оние што застануваат во одбрана на Брат Љубе. Еднаш се вели дека Љубе е виновен, ама ние сме македонци и затоа не треба да дозволиме тој да биде казнет. Во друг пост читам дека доколку е Љубе виновен, треба да биде казнет, ама тој не е виновен! Некој овде спомна дека прашање е дали можеме да веруваме дека судството ќе си дојде до вистината и дека ќе реагира како што треба. Се согласувам со тоа. За жал нашето судство е исполитизирано во голема мера. Но и такво какво што е, треба повеќе да му веруваме отколку на некакво стихијно решавање на случаите.
OooOo Ubavo kaza Strelec so primerot za Slobodan Milosevic, e sega samo da se nadovrzam ...
quote:
Originally posted by ViennaBoy
Niz Makedonija celo vreme pominuvaat indijci,kurdi,ermenci,pakistanci.Site tie potoa preku Albanija zaminuvaat za zapad. Vo Balkanot imame organizirana mafija od Turcija,Bugarija, Makedonija i Albanija,koja so transportira imigranti vo zapadna Evropa.Vie ne gledate albanski i italijanski televiziji zatoa i ne ste zapoznaeti so ova.Poveceto azijski imigranti, so gi presretnuva albanskata ili italijanskata policija, velat deka vo Albanija vlegle preku Makedonija,i deka posledna cel e nekoja od evropskite zemji. Italijancite osobeno mnogu cesto davaat TV storiji za ovie emigranti,jas redovno gi sledam.
Tochno. I jas sum chul za takvi storii i nikoj nemoze da kaze deka Makedonija ne e raj za ilegalata.
quote:
Originally posted by melpomena
Lichno za Pakistancive, raka na srce bash i ne mi se veruva deka se imigranti (kako porano ne e faten nekoj ilegalec od Pakistan?).
Melpomena kolku legalno doagja beloto robje od Ukraina, Gruzija i Moldavija vo Makedonija? Zoshto da ne ti se veruva deka nemozhe da ima lugje od Pakistan, Indija, Kina itn. koj ja koristat Makedonija kako koridor za zapadniot svet??
quote:
Originally posted by fio
Кога Македонските национални интереси ќе бидат приоритет за нашата влада (и сите идни), тогаш ќе можеме гордо да кажеме дека сме Македонци.
Na nikogo nemozhesh da mu kazhesh kako da se narekuva. Ako ti ne se chustvuvash Makedonec, toa e tvoja rabota.
Rommel Turisti bea... dojdoa na soping
Ceki Da be po Skopje si setaa, a posle nasive gi kidnapiraa i ubija. Abe kouku ste glupi, sto se karate za sedum pakistanci, dali gledate sto se desi so zatvorenicite( i poveke od niv bea NEVINI) vo irak. Abe na nikogo na zapad ne mu e gajle za tie "istocni" luge(pakistanci, iracani, ...), nitu za ovie 7 teroristi/imigranti sto zaginaa vo Makedonija, a najmalu za NAS. Se to e politika narode moj. Koga i nie ke se svestime i ke pocneme da prakticirame nesto sto e politika poveke od 4000 godini, mesto da igrame nekoj "fair play", e onda mozda ima nekoja sansa za nasiot obstanok megu narodite i vo idnina. I zborvite sto sakate, ama pamtete nesto, kako tie sto igrat so nas, i nie trebame da igrame so niv!!!
mafisKumA dali bile naivni ili ne to neje pointot vo ova diskucia edno sto go imate zaborajno je deka ovije ubistva beja za Makedoncite da gi zadovolat Amerikancite (Macedonia Staged 'Terrorist' Killings to Win U.S. Support) , ako ova je vistina togas ne ke je iznenada deka ke pocnat da gi mrazat i da gi ubivat Makedoncite isto kako sto gi mrazat i ubivat Amerikancite bravo, innocent lujge se ubivat za kev na Amerika insolence breeds insolence
Thunder from down under
quote:
Originally posted by mafisKumA
bravo, innocent lujge se ubivat za kev na Amerika insolence breeds insolence
ne za kef na amerika nego da se spasat zivoti na Makedonci
fio
quote:
Но сакам да потенцирам и некоја паралела. Сето ова што го читам ме потсетува на една ситуација од нашиот северен сосед. Многумина во Србија (повикувајќи се на патриотизам) велеа дека Слободан Милошевиќ не треба да биде казнет за евентуални злосторства што ги чинел. Демек тој е патриот.
И продадените души ради кешот од САД го екстрадираа. Тркалото се врти, па и Ѓинѓиќ скина конци :-) Затоа сега Коштуница и компанија им свртеа грб на Хаг, го кријат Караџиќ и Младиќ. Им дојде памет.
quote:
Иста ситуација беше и со злосторниците во Хрватска.
Види на вести колку запад им се заканува дека ќе им скине помош и сл пошо не ги даваат генералите у Хаг, едино ако отидат доброволно. Е тоа се патриоти.
quote:
Јас сум убеден и дека меѓу албанците во Македонија и на Косово преовладува ставот дека злосторниците во нивните редови не треба да бидат казнети заради фактот што се тие нели патриоти!
За воља на вистината, тие педерчиња никад нема да бидат казнети :(
quote:
Е истото се случува сега и со Љубе Бошковски.
Види го примерот со Хрватска
quote:
И уште нешто. Читам овде недефинирани и неусогласени ставови од страна на оние што застануваат во одбрана на Брат Љубе. Еднаш се вели дека Љубе е виновен, ама ние сме македонци и затоа не треба да дозволиме тој да биде казнет. Во друг пост читам дека доколку е Љубе виновен, треба да биде казнет, ама тој не е виновен!
Сите се невини додека не се докаже спротивното :-) Хипотетички, и да го сторил тоа, не би требало да се бламираме пред светот. Нека го амнестираат едноставно, како шо ги амнестираа гадурините. Или воопшто нека не го потегнуваат тоа прашање. Заташкај, мирна глава.
quote:
Некој овде спомна дека прашање е дали можеме да веруваме дека судството ќе си дојде до вистината и дека ќе реагира како што треба. Се согласувам со тоа. За жал нашето судство е исполитизирано во голема мера.
И корумпирано.
quote:
Но и такво какво што е, треба повеќе да му веруваме отколку на некакво стихијно решавање на случаите.
Дојде време кога неможе на никого да се верува во Македонија
fio Млад е Тхиеф и неискусен, затоа така збори :-)
OooOo
quote:
Originally posted by Thunder from down under
A od kade znaes ti thief deka bile nevini?
Super prashanje! A od kaj znaesh ti deka bile teroristi i deka ne e izrezhirano?
quote:
deka crvenkoski za inaet go kazuva toa, nemora da veruvas i da go podrzuvas,
Kako shto ti veruvash deka se vinovni, taka ima lugje koi veruvaat deka ne se. :)
Thunder from down under kaj shto imat vojna ,nikoj ne odit tamu pa za od tuka da zaminit vo druga zemja ,vo italija ili svajcarija makar kolku i da e "desperate" zivotot e sekogas pomil,taka da za da se osmelis ti da pojdis vo zemja kaj so imat vojna znaci si posol so namera ili da ubivash ili da te ubijat, drugo, grcite sekoj den ubivaat siptari na granica kako lisici, duri i nekoj turnir imaat megu sebe grckite granicari , koj najpojke siptari ke ubie na granica , i site politicki partii go znaat toa deka se ubivaat siprati na grcka granica i dosega ne izleglo vo mediata ,a toa se slucuvaa veke nekolku godini(ako znaete nekoj od vas nekoj grk prasajte go za ova ke vi kazit) ubistvoto na sedum pakistanci e dzastificirano,makar i samo eden zivot makedonski da e spasen
Ceki
quote:
Super prashanje! A od kaj znaesh ti deka bile teroristi i deka ne e izrezhirano?
Pa jas znam deka se teroristi na vlast.
quote:
Оној кој малтретира и убива е убиец, независно до тоа дали е Македонец, Србин, Албанец или Еским!
Ne, za mene e Makedonec samo Makedonec, dokouku ne raboti za albanci, srbi, grci, ... i dodeka ne maltretira i ubiva Makedonci.
Ceki
quote:
drugo, grcite sekoj den ubivaat siptari na granica kako lisici, duri i nekoj turnir imaat megu sebe grckite granicari , koj najpojke siptari ke ubie na granica , i site politicki partii go znaat toa deka se ubivaat siprati na grcka granica i dosega ne izleglo vo mediata ,a toa se slucuvaa veke nekolku godini(ako znaete nekoj od vas nekoj grk prasajte go za ova ke vi kazit)
E zato nas site ne ebat i ni kradat istorija, ... posto nie ne se custvuvame Makedonci nitu patrioti. Nekoj nas da ne ubivat e pravilno i kazvime toj si gi bara svoite prava, e ke im dajme vlast. A nije nekoj da ubijeme, VO ZATVOR, ubi go Makedonecot. Nie sme govna koga ubivame nevini luge, a koga drugi ubivaat nevini Makedonci se heroji.
OooOo
quote:
Originally posted by Thunder from down under
kaj shto imat vojna ,nikoj ne odit tamu pa za od tuka da zaminit vo druga zemja ,vo italija ili svajcarija makar kolku i da e "desperate" zivotot e sekogas pomil,taka da za da se osmelis ti da pojdis vo zemja kaj so imat vojna znaci si posol so namera ili da ubivash ili da te ubijat,
Bash koga ima vojna, togash vladee anarhija, bezredie i najmalku se poshtuvaat zakonite. Togash e najlesno da se perat pari, da se pravi ilegala itn. U sredena drzhava toa se pravi, no malku poteshko :) Jas lichno znam najmalku 100 ilegalci od Balkanot u Amerika i Evropa shto na divo pominuvale granici ili vlegle so viza a ostanale na divo. Toa e rizik shto samite tie go prifakjaat. Ako tebe ti e drag zhivotot, ko shto mi e mene drag, ima i takvi shto pokushavaat so site sili da odat napred i najdat podobar zhivot, makar zemale i nekoj rizik za toa. Taka da, pak ti propagja tezata deka doshle da ubivaat.
quote:
drugo, grcite sekoj den ubivaat siptari na granica kako lisici, duri i nekoj turnir imaat megu sebe grckite granicari , koj najpojke siptari ke ubie na granica , i site politicki partii go znaat toa deka se ubivaat siprati na grcka granica i dosega ne izleglo vo mediata ,a toa se slucuvaa veke nekolku godini(ako znaete nekoj od vas nekoj grk prasajte go za ova ke vi kazit)
Ova e vekje druga tema.
quote:
ubistvoto na sedum pakistanci e dzastificirano,makar i samo eden zivot makedonski da e spasen
6 Paki i 1 Indiec potochno. Vo sluchaj da bile teroristi se slagam, vo sprotivno ne se slagam.
quote:
Originally posted by Ceki
E zato nas site ne ebat i ni kradat istorija, ... posto nie ne se custvuvame Makedonci nitu patrioti. Nekoj nas da ne ubivat e pravilno i kazvime toj si gi bara svoite prava, e ke im dajme vlast. A nije nekoj da ubijeme, VO ZATVOR, ubi go Makedonecot. Nie sme govna koga ubivame nevini luge, a koga drugi ubivaat nevini Makedonci se heroji.
Ceki be, znam deka indirektno zborish za Ahmeti i kompanija. Ali toa e druga tema. Veruvam deka ne postoi chovek na forumov shto go opravduva toa shto go napravi Ahmeti.
Rommel ovoj thief epten tezhok komunjar, hA? epten partiski postovi...
Thunder from down under
quote:
Originally posted by Rommel
ovoj thief epten tezhok komunjar, hA? epten partiski postovi...
a neznae deka ljube i zivotot mozi mu go imat spaseno tamu vo tetovo,ako nebese ljube ko ke zemeja siptarite so cela sila nisto ne ke se videse, a sega veli vzatvor stavetego necinit ljube, oprosti im rommel mladi se ke se naprat high na fresh air i zaboravet so bilo i kako bilo, i koj e branel makedonija oooo abe me prajs sega da proveram so "matica na iselenici i doselenici" :)) kolku pakistanci doagaat vo prosek godishno vo makedonija
OooOo
quote:
Originally posted by Thunder from down under
oooo abe me prajs sega da proveram so "matica na iselenici i doselenici" :)) kolku pakistanci doagaat vo prosek godishno vo makedonija
Nikoj ne zbori za legalno, tuku za ilegalno pominuvanje. A prashaj vo maticata slobodno, tie kutrite nemaat informacii kolku Makedonci se iseluvaat od Makedonija, a ne kolku Pakistanci vleguvaat [:D]
Thief Многу добро знам и кој ми го спасил животот и кој ми направил војна и кој не ја спречил војната... Во секој случај подобро знам од некој кој е на 25000 км од Македонија... Дополнително што знам работи што многумина не ги знаат, но гледам дека и не би требало да ги дознаат...
Ceki
quote:
Многу добро знам и кој ми го спасил животот и кој ми направил војна и кој не ја спречил војната... Дополнително што знам работи што многумина не ги знаат, но гледам дека и не би требало да ги дознаат...
E, pa onda kazi i nije sto sme "25000 km" od Makedonija da znaeme. Dali ti mislis deka nie ne se grizime za Makedonija, dali ti mislis deka se sto pisuvam, e zato sto sakam samo da napisam nesto. I te molam, sakam da mi objasni Tetovski Makedonec koj ja pocna, koj ja zavrsi vojnata i koj vi go spasi zivotot. Vistina me interesira kako ti gledase na to, posto zivees i mislam deka i ziveese i za vreme na krizata vo Tetovo.
quote:
Veruvam deka ne postoi chovek na forumov shto go opravduva toa shto go napravi Ahmeti.
Se nadevam deka e taka, ama gledam deka ima mnogu luge sto ne im se sviga to deka Makedonija im vrati na teroristite so vojna sila. I ne e druga tema, ista tema e, vo isto vreme se desi se to, na istiot teritorij, nevini luge zaginaja( ako pakistancite ne bea teroristi; a za Makedoncite ZNAAT SITE DEKA BILE NEVINI, pa na nikogo ne mu e gajle to).
Strelec
quote:
Originally posted by Ceki
...a za Makedoncite ZNAAT SITE DEKA BILE NEVINI, pa na nikogo ne mu e gajle to).
Ceki, не претерувај... Не постои ниту еден член на форумов за кого има основа да кажеш нешто такво, а ти комплетно сите ги сврстуваш во таа категорија!
Ceki Ne preteruvam, nitu ne go mislev toa za forumasite. Dokaz deka na nikogo ne mu e gajle za nas: teroristite bea amnestirani taka da vratija staro oruzje. Se bese zaborajeno od nivna strana za eden kalasnikov. Seta sramota, site problemi sto gi imase Makedonija za samo eden kalasnikov. Dali touku sme vredni, eden kalasnikov??????????? I ne zborvite deka i tie ke platat za to. Ne ma da platat, se e zavrseno, plateno , tie se amnestirani, pa i ahmeti i drugite komandanti. Taka ke bide se dodeka ke se ponasame kako se ponasame sega.
RedAlert Ceki na site im e gajle za toa sto se slucilo so makedoncite ama toa sega ne e vo moda ne sfakas?Sega e interesen Ljube Boskovski toj treba da odi vo zatvor zatoa sto pocna da im preci na site i na branko i na hari i na Batler(ambasadorot na SAD).Ova nema nikakva vrska so pravdata.Site vie sto "zagrizeni" za pravdata da vi kazam kakva pravda ocekuvate koga MVR soopstuva se sto storil ljube uste pred da ima sudenje?Na sud ke ispadne deka MVR greselo?Posle toa mora da padne vladata mislite li deka dibekot Hari Kostov ke podnese ostavka?Daliste tolku naivni ili zboruvate za inaet?E toa e pravdata na SDSM nema tuka nikakvi dilemi dali bile pakistancite vinovni ili ne.Sekoj sto ke se najde na tuga teritorija ILEGALNO rizikuva da bide UBIEN i toa go znae sekoj od tie "napateni dusicki".Patem receno zosto bese raznesen nasiot konzulat vo Karachi vo Pakistan?Zatoa sto eden od doverlivite sorabotnici na Bin Laden koj sega e uapsen vo Pakistan mu padnalo zal za "kutrite nevini duskicki" ili zosto tie bile negovi teroristi na balkanot?Kako tie luge odele vo Grcija preku makedonija!?Zosto ne otisle direktno vo grcija preku bugarija od kade sto se tvrdi deka dosle?Zosto uste istiot den koga se sluci ova Buckovski tvrdese deka ima nesto somnitelno no ne znaese da kaze sto?Koj se dodvoruvase na strancite?Dali bese toa Ljube Boskovski koj uste vo tekot na vojnata im stana trn vo okoto na amerikancite ili toj sto se obiduvase da go namesti ljube za da se dodovori na amerikancite?Posle dva dena od nastanot pocna masinerijata na SDSM da laze deka bile ubieni kaj gevgelija pa sega posle 2 godini ja izmenija verzijata deka bile od delcevo zemeni.Laga do laga.Rabotava e HARIJA te tuzi HARIJA te sudi.E toa e problemot.Se raboti za luge (Hari kostov i branko) ojsto nemaat nacionalni cuvstva odnosno ne im e gajle za interesot na makedonija vo stranstvo vazno im e da se presmetaat so Ljube i Ljubco.Se izvini li nekoj na Generalot na Lavovite Goran Stojkov koj povtorno e vo pritvor zaradi slucajot rastanski lozja sto odleza 2 meseca vo pritvor za nekakov si slucaj na kradenje municija!?NE.Ova e sistematsko ponizuvanje na Lavovite i Ljube Boskovski no dibekot od selo Pishica Hari Kostov ne sfaka deka gi ponizuva i obicnite Makedonci.Ne pali veke taa prikazna za pravdini,za cesnost na site im e jasno deka se raboti za montiranje slucai,za selektivna primena na pravda.Neka se svestat malce!I drugo nesto mnogu luge tuka gledam se povikuvaat na toa deka ljube bil i hrvat kako moze toj da bide pretsedatel.I mnogu mi e smesno sto toa go zboruvaat luge sto i samite ziveat vo stranstvo i se palat za Makedonija.Znaci vie nemate pravo da zboruvate za Makedonija a?Ama od pust inaet sto nema da kazete.Nego sto bese muabetot ah da.Eve sega da ve prasam Ljube e Makedonec ama dali znaete sto e Hari Kostov?VLAV.Ne vikam da bides Vlav deka e losa rabota,nitu srbin,nitu Rom niti bilo sto drugo.No premier da bide pripadnik na minorno malicnstvo e mnogu mnogu cudno vo drugi zemji no kaj nas se razbira ne.Sega odma ke pocnete e sto sea vlasite ne treba da ziveat ne treba da imaat funkcii i sto uste ne.Ne sum nacionalist no znam sto se nacionalni interesi a veruvajte Makedonija treba da ja vodi Makedonec zosto 14 godini imame svoja drzava pa tolku li turbo demokratija stanavme pa na nemakedonci ke ja davame najvaznata funkcija?Toa e toa.Razmislete vie sto ja branite aktuelnata vlast sto pravite,i ne me prasuvajte na kogo mislam ako sakate da me prasate na kogo mislam togas znajte deka vie ste tie.
StormAngel Nece sreca postenog coveka a?[:D]
Ceki
quote:
Nece sreca postenog coveka a?
Nece, a na nepostenog vlast se mu daje. Vistina ova e cudno, ahmeti, sto e 100% kriminalec si seta po Makedonija, nitu ne pomisluva da bega, a Ljube e vo hrvatska. Pa mozebi na nekogu ke mu teknit deka Ljube ja pocna vojnata sto se krijat.
StormAngel Imam nekakva prednost sto i toa sto go studiram e povrzano so politika(ova vo vrska so mene znam deka mozebi nikogo ne go interesira),no seto ova sto se slucuva vo Makedonija e politicki sistem,nekoj mora da padne drug ke ja plati cenata na drugi greski i sekogas pojakiot ke pobedi,a ne se znae,mozebi vo nekoj drug sistem i drugi luge ke ja posetat Hrvatska.[;)]
Ceki E pa tuka si vo pravo, ama jas nebi sakal da si begame od Makedonija. Mozda nekogas ke dojde sistem, koga nikoj od nas ne ma da begat, ke vidime.
StormAngel Da,ama ako navistina nie go sakame toa.Jas znam kako mlad deka site moi kolegi i luge na moja vozrast nikogas ne go videle spasot na svojata ekonomija vnatre vo Makedonija,osven decata na kapitalistite,taka da,ako sakame da postigneme nesto treba da porabotime vo vrska so toa.Bas negde slusnav:Ako imame silna pozicija treba da imame i silna opozicija,koja sto ja bi ja prevel,ako imame silni i pametni akademici i politicari vnatre vo Makedonija,togas bi trebale da imame i silni mladi umovi koi sto svojot talent ke go dadat za Makedonija.[;)] Se od nas zavisi,i da,za nase dobro. Politikata e igra,koja sto za zal gi preokupira i decata i starite i mladite,a vo Evropa ili USA ili Kanada ne e taka,zatoa sto lugeto imaat sto da pravat namesto da se bavat so politika. Nego,aj da ne ja tupam poveke so moi licni stavovi,site nie znaeme sto e podobro za Makedonija,ama sepak...sakame prvo nas da ni e dobro pa posle da mislime za kolektivnost,dilemi koi sto vo nekoi sistemi se odamna razreseni.
intel Во контекст на темата. Синоќешните случувања пред Панорама јасно покажаа кој стои зад Љубе и Љубчо.Ако тие се спремни да линчуваат довчерашни сопартијци тогаш нема дилема до каде се може да оди забеганиот ум на Љубе и Љубчо.Уште од првиот ден знам дека тие Пакистанци се цивили однесени на стрелање претходно обезбедени од мафијашките соработници во Бугарија.Мене лично не ме засега тоа дали тие се или не жртви на еден болен ум,но можам да си замислам што го чекаше овој народ ако тие(Љубчо&компанија)останеа на власт со своите лавови.Не мислам на сите припадници туку на оние кои ги опишува Груевски.Еве како ќе владееа: Груевски оценува дека вчера во текот на седницата на централниот комитет се одвивала вистинска драма, кога 300 според него добро вооружени криминалци и рекетари се обиделе насилно да влезат во салата каде што заседавал највисокиот орган на партијата. Затоа на крај и потенцира: Во наредниве денови и недели или ВМРО-ДПМНЕ ќе биде преземена и водена од насилници, силеџии, криминалци и рекетари или тоа ќе стане навистина здрава, европска, демократска партија и победничка партија на следните избори“, истакна Груевски Сето ова може многу јасно да ни даде репер која приказна за Пакистанците е вистина.
RedAlert intel sto imas potreba sega da go prefrlis ova na baza VMRO-SDSM? Ne taka skoro vo OK Gevgelija clen na SDSM pukase vo drug clen na SDSM zaradi izborot na pretsedatel na OK.moze oni organizirale?Zborevme za nesto drugo ne ja prefrlaj temata.Pakistancite se vinovni i ILEGALCI bile ilegal = nelegalno.
Strelec А за она што е нелегално, се знае... куршум в чело!!!
fio Секој кој ќе ја помине границата нелегално се соочува со ризикот да биде убиен доколку не застана на повикот на граничната патрола :-) Значи нелегален - куршум в чело! :-) И доста го тупите, и дали биле невини, кој ги ебе. Видете шо рекоа америте за сликите, монтажа биле! И пак нивните дегенерирани војници ќе извлечат гз и нема да сносат било каква одговорност. Е така се води држава, со заштита на личните интереси и граѓани по секоја цена, а не ко нашите педерчиња. Замислете колку убаво ќе изгледавме пред светот доколку во нашите весници осамна следниов текст: “Истрагата е завршена, се испостави дека пакистанците навистина биле терористи, Македонија спречи можни терористички напади врз странските амбасади во Македонија и со тоа недвосмислено ја докажа својата проевропска и пронатовска ориентација.“ И мани друго, немаше да треба да се фркнеме 7-8 милиони долари кои сеа ќе треба да ги плаќа секој граѓанин на Македонија.
marko_polog E sega i ti zaebavas fio, gi stavas Makedonskite Nacionalni interesi pred licnite.
OooOo
quote:
Originally posted by fio
И доста го тупите, и дали биле невини, кој ги ебе. Видете шо рекоа америте за сликите, монтажа биле! И пак нивните дегенерирани војници ќе извлечат гз и нема да сносат било каква одговорност. Е така се води држава, со заштита на личните интереси и граѓани по секоја цена, а не ко нашите педерчиња.
Oni mozhe rekle, ali svetot dali toa go rekol. I zashto odednash pochnaa da osloboduvaat zarobenici vo golemi masi??
quote:
Замислете колку убаво ќе изгледавме пред светот доколку во нашите весници осамна следниов текст: “Истрагата е завршена, се испостави дека пакистанците навистина биле терористи, Македонија спречи можни терористички напади врз странските амбасади во Македонија и со тоа недвосмислено ја докажа својата проевропска и пронатовска ориентација.“
Pravdata kje beshe zadovolena. Samo se prashuvam dali vaka kje razmisluvashe da imashe nekoj tvoj rodnina vo taa grupa i dali kje ja prifateshe pravdata :)
Strelec Од Македонија држава не бидува. Се’ додека на нејзино тло газат фиoвчиња!:)
f9 Сите Фиовчиња правец КАЈ НАДА.
fio Да го земете вие без устручавање. Сквик, се работи за ебани пакистанци, да скинеа некој Македонец кој бил нелегално во Пакистан, мислиш ќе беше правдата задоволена? Евентуално ќе ги плашевме со ултиматуми дека ќе ги тужиме пред меѓународен суд :-) Јас кажав и пак ќе кажам, требаше како Македонци да си добиеме поени пред светот дека сме скинале терористи! Попогодна варијанта немаше. Нит ќе се резилевме, нит ќе се апсевме, нит ќе плаќавме ебани оштети! Знаеш кога ќе се ситам, кога ќе се смени власта, па сите педерчиња и продадени души ќе заглават. Ве боли ваш ташак брат преку океанот, ја не знам и шо се замарате да пишувате тука за Мк. И шо има врска шо ослободуваат затвореници, коа поише од пола биле уапсени на шашма, а нивните сигурно нема да одговараат, без разлика шо мисли остатокот од светот. И ние амнестиравме убијци, па не видовме аир од тоа :-)
fio
quote:
Originally posted by Strelec
Од Македонија држава не бидува. Се’ додека на нејзино тло газат фиoвчиња!:)
Штета што ти не си тука, иначе ептен ќе се развиевме нагло. Ела врати се и опрај не. Не брат, док на нејзино тло газат такви како мене, сеуште има шанси за независна и самостојна Македонија. Можда некад благодарение на таквите како мене тоа и ќе стане. Сега за сега нема абер...
OooOo lol
intel
quote:
intel sto imas potreba sega da go prefrlis ova na baza VMRO-SDSM? Ne taka skoro vo OK Gevgelija clen na SDSM pukase vo drug clen na SDSM zaradi izborot na pretsedatel na OK.moze oni organizirale?Zborevme za nesto drugo ne ja prefrlaj temata.Pakistancite se vinovni i ILEGALCI bile ilegal = nelegalno.
СДСМ не го спомнав така да постот воопшто не е на база ВМРО-СДСМ.
quote:
Секој кој ќе ја помине границата нелегално се соочува со ризикот да биде убиен доколку не застана на повикот на граничната патрола :-) Значи нелегален - куршум в чело! :-)
Не се убени на граничен премин.И јас викам “кој ги ебе“ Пакистанците,ама кога ќе се сетам дека има еден куп наши кои престојуваат нелегално ширум светот во потрага по подобро утре,се ежам од помислата дека некој забеган може да си употреби група од нив за одредена домашна задача.Дека нешто не е во ред со Љубе&Љубчо потврдува и самиот Груевски деновиве затоа и вели: Во наредниве денови и недели или ВМРО-ДПМНЕ ќе биде преземена и водена од насилници, силеџии, криминалци и рекетари или тоа ќе стане навистина здрава, европска, демократска партија и победничка партија на следните избори“, истакна Груевски Не се работи за пакистанците,туку на се што е спремен некој.Љубе имал сознанија за илегалците?????Им ги слушал мобилките???Бре?А како не им ги слушал на учките пред Вејце,Карпалак итн. па да ги спречи масакрите.Или таа линија не му работела а? P.S.Сега од било кога повеќе е потребно националните интереси да се стават пред партиските и да се подржи актуелното раководство на Вмро-Дпмне од сите партии а најмногу од СДСМ па потоа кога се ќе се смири нека си продолжат со политичката борба.
Ceki
quote:
P.S.Сега од било кога повеќе е потребно националните интереси да се стават пред партиските и да се подржи актуелното раководство на Вмро-Дпмне од сите партии а најмногу од СДСМ па потоа кога се ќе се смири нека си продолжат со политичката борба.
Ebati go DPMNE, neka propadnit sto mi e gajle, pa i SDSM neka ojt po negoviot pat. A ne nie sega da gi podrzuvame, uste pogolemi da stanat. Barem togas ke ima demokratija. Misli malce so glata. I ne zborvi mi za nacionalni interesi, koga pisuvas kako sto pisuvas.
quote:
Не се убени на граничен премин.И јас викам “кој ги ебе“ Пакистанците,ама кога ќе се сетам дека има еден куп наши кои престојуваат нелегално ширум светот во потрага по подобро утре,се ежам од помислата дека некој забеган може да си употреби група од нив за одредена домашна задача.
Do koga ke se ponasame, ko sto se ponasame, ke gi ima se poveke.
quote:
Во наредниве денови и недели или ВМРО-ДПМНЕ ќе биде преземена и водена од насилници, силеџии, криминалци и рекетари или тоа ќе стане навистина здрава, европска, демократска партија и победничка партија на следните избори“, истакна Груевски
Abe covek se ke zborvit i ke prajt reklama samo da pobedit. I kazi mi koja partija vo Makedonija ne e vodena od kriminalci, mozebi DUI??? Ili SDSM???
quote:
Не се работи за пакистанците,туку на се што е спремен некој.Љубе имал сознанија за илегалците?????Им ги слушал мобилките???Бре?А како не им ги слушал на учките пред Вејце,Карпалак итн. па да ги спречи масакрите.Или таа линија не му работела а?
Ti znajs koj se mesat vo skoro sekoja vojna na svetov? Amerikancite, e pa mozebi tie nesto mu kazaa da "sprecat teroristicki napad", koj znajt.
OooOo
quote:
Originally posted by fio
Сквик, се работи за ебани пакистанци
Se raboti za chovechki zhivot. A odgovorot najdi go tuka ..
quote:
Originally posted by intel
Не се убени на граничен премин.И јас викам “кој ги ебе“ Пакистанците,ама кога ќе се сетам дека има еден куп наши кои престојуваат нелегално ширум светот во потрага по подобро утре,се ежам од помислата дека некој забеган може да си употреби група од нив за одредена домашна задача.
Zatoa ti rekov, koa kje go osetish na tvoja kozha, drugachie kje razmisluvash i kje zborish. A treba i toa zatupenoto Makedonsko razmisluvanje da go smenish. Da gi gleash lugjeto prvo kako LUGJE, a posle po nacionalnost i vera. Pred se, tie bile lugje!
fio А можда биле и терористи. За мене Љубе е невин додека не се докаже спротивното.
OooOo Pa istoto go vikam i jas.
Thunder from down under
quote:
Originally posted by Strelec
А за она што е нелегално, се знае... куршум в чело!!!
abe kaj bilo samo da go otepash, preporaclivo e vcelo ama ne e moralno drugo, sekoja drzava morat da ima potpolna verba vo tajnata sluzba, ako tie doshle do konkluzija deka se teroristi i toa e kraj, toa im e rabota na niv , odgovorni se za toa, amerika site vojni i se bazirani na toj princip, duri i sluzbata nivna e pod ogromen pritisok da dade bilo kakov report samo da ima pricina nekade da se ubiva
fio Буш и Блер излажаа дека нашле оружје за масовно уништување, фалсификувале извештаи само за да го нападнат Ирак. Колку невини луѓе загинаа, кој од бомба, кој од граната, кој од ракета, кој од куршум? И никому ништо :-) Така требаше и ние да постапиме. Колатерална штета!
Thunder from down under do sega tajnata sluzba na makedonija bila 100% korekna i nema nikava pricina da dava laznen report na drzavata ! ako se sejkavata na pocetokot na vojnata koga 3 meseci pred vojnata dadoja report deka shiptarite uste togas spremaja siptari ubieni sami sebesi za droga ili od soobrakajni nesrejki kurshum vcelo im redeja i gi cuvale vo frizideri vo nekoja bolnica vo pristina , za posle da gi prenosat mrtvi na makedonska teritorija , demek makedoncite gi ubile da izjavat na javnosta,(neznam dali se sejkavata za ova) mnogu e vazno drzavata da ima verba vo edna takva organizacija, i da zastani bilo politicar ili nekoj od nas da ja preispituva takva organizacija e golema podcena za Makedonija
Strelec
quote:
Originally posted by Thunder from down under
sekoja drzava morat da ima potpolna verba vo tajnata sluzba, ako tie doshle do konkluzija deka se teroristi i toa e kraj...
Да, доколку дошле до конклузија. Но во случајов се говори за нешто сосема друго. Гревот е во тоа што тие не дошле до таква конклузија, туку само сакале да исценираат такво нешто. И доста со тие приказни американците што правеле и што прават (ова најмногу на fio се однесува). Одлучете се прво за нивните потези ДАЛИ СЕ ДОБАР ПРИМЕР ИЛИ НЕ? Односно дали нивните потези се паметни или не? А не да дозирате постојано, и како што ви одговара, така ги презентирате тие нивни (не)дела!
fio
quote:
Originally posted by Strelec Да, доколку дошле до конклузија. Но во случајов се говори за нешто сосема друго. Гревот е во тоа што тие не дошле до таква конклузија, туку само сакале да исценираат такво нешто.
Тоа не го знаеме додека не ги прогласат за виновни. До тој момент тие се невини и не исценирале ништо. Не истрчувај.
quote:
И доста со тие приказни американците што правеле и што прават (ова најмногу на fio се однесува). Одлучете се прво за нивните потези ДАЛИ СЕ ДОБАР ПРИМЕР ИЛИ НЕ? Односно дали нивните потези се паметни или не? А не да дозирате постојано, и како што ви одговара, така ги презентирате тие нивни (не)дела!
Па, тие тоа што го прават не е добро за светот, но е добро за нивната земја. Тоа што ќе ги извадат дегенерираните војници што се иживуваа со затворениците не изгледа убаво пред светот, но америте ќе бидат среќни и ќе ја заташкаат цела работа. И неспоредливо е, за америте постојат очевидни докази, дури и самите признаа, додека кај нас немаше никави докази, доволно беше да се каже “биле терористи“. Еј, знаете ли колку Македонија изгуби со овој гаф?
OooOo
quote:
Originally posted by fio
Тоа што ќе ги извадат дегенерираните војници што се иживуваа со затворениците не изгледа убаво пред светот, но америте ќе бидат среќни и ќе ја заташкаат цела работа.
Zashto pravish uporedba so amerite koga oni se znae deka se okupatori. Toa e prvo, a vtoro uporeduvash svetska sila so 2 milioni narod. Zashto ne napravish sporedba so nekoja civilizirana zemja za nadvoreshna politika? Da ne se vrakjam na predhodnite temi kade shto nekoi lugje na forumov TVRDEA deka amerika ide u irak radi oruzhjata, a ne radi naftata. Tie prichi za oruzhje se za deca.
f9 Batler ! kade si sega?....
fio Зашо да не бе, си користам демократско право да правам споредба со било кого :-)
RedAlert 2003 godina duzina imigranti bile ubieni na grcka granica za niv nikoj ne prasuva.Sakas uste primeri?Sto sakas da kazes deka gi galat imigrantite na granicit na albanija,bugarija,srbija ili bilo kade?Ma ajde.Prikazni za mali deca.Samo sakaa da go izbrkaat ljube od makedonija i uspeaa.Hazbi Lika bivs terorist segasen zamenik minister za vnatresni raboti(ova go nema ni vo amerika ni vo albanija) se izvinil za rastanski lozja na pakistancite.Ova e poteg sto ne cini mnogu mnogu no toa nikoj ne go spomnuva od koljegite na BRANKO ne se bara odgovornost oni se zastiteni so ustav.
OooOo poshto gledam deka si van temava, moram da ti odgovoram ...
quote:
Originally posted by RedAlert
2003 godina duzina imigranti bile ubieni na grcka granica za niv nikoj ne prasuva.
Makedonci se utepani?? Ako ne se, neka se sekiraat tie drzhavi chij gragjani bile.
quote:
Sakas uste primeri?
Ako se primerite kako predhodniot, zhiti se nemoj vekje primeri da ni iznesuvash.
quote:
Sto sakas da kazes deka gi galat imigrantite na granicit na albanija,bugarija,srbija ili bilo kade?Ma ajde.Prikazni za mali deca.
Na granica e edno, vlezeni vo drzhavata e drugo. Ima razlika neli?
quote:
Samo sakaa da go izbrkaat ljube od makedonija i uspeaa.Hazbi Lika bivs terorist segasen zamenik minister za vnatresni raboti(ova go nema ni vo amerika ni vo albanija) se izvinil za rastanski lozja na pakistancite.Ova e poteg sto ne cini mnogu mnogu no toa nikoj ne go spomnuva od koljegite na BRANKO ne se bara odgovornost oni se zastiteni so ustav.
Ovoj del nema da go komentiram. A sega neshto drugo da te prasham, inaku indirektno ima vrska so temava: Znaesh zoshto uapsenite talibanci gi chuvaat vo zatvorite vo Kuba, a ne vo Amerika?
Thief Да не е заради тоа што во Америка законот ги штити и Авганистанците еднакво како и сите други, па дури и во затвор?! А, во Куба не е така?! А, некој сака демократија како во Америка, а третман како во Куба... еј, redalert, смени го никот со време, ептен ја сакав играта, ама почнува да ми станува одвртанва последниве ден - два! [:D]
Ceki
quote:
Да не е заради тоа што во Америка законот ги штити и Авганистанците еднакво како и сите други, па дури и во затвор?!
HUH???????? Pa ako se demokraticni onda zasto gi namestija tie kubanski zatvori???????? Sakas da kazis deka e vlasta vo amerika nad demokratijata i nad zakonot???????? Ili koga se vo amerika vo pitanje nacionalnite interesi, tie ne go pocituvaat zakonot, za da ja odbranat tatkovinata??????? Uste eden stav sto go potvrduva to sto go napravi Ljube kako pravilno za odbrana na tatkovinata. I kako demokraticno i vo "west style" :)
Thief Поентата е дека не го кршат законот, туку изнаоѓаат „алтернативни“ методи да си го протуркаат своето... ОооОо, подобро ќе објасни! Јас во следниот период се дистанцирам од одговарање на некои постови на делот политика од форумов...
Ceki Znam za toj slucaj, znam deka e to cona kade nema nikakvi zakoni, pa i deka avganistancite se narekuvani kako "enemy fighters" mi se cini, za da ne mozat da ja postuvat zenevskata konvencija. Ama i ako e taka, toa ne gi opravduva, tie se uste se amerikanski drzavjani, i zatoa za nimi vazat amerikanski zakoni, i nivnite zlocini treba da se kaznati ako ima demokratija, ama e nema, zato ne se kaznati. I tije toa go pravat vo ime na drzavata, vo ime na slobodata, demokratijata ...
RedAlert Talibancite se freedom fighters.OooOo ljube ne e nevin dodeka ne se dokaze sprotivnoto tuku e nevin i ne moze da se dokaze sprotivnoto od ednostavna pricina sto e nevin a ova e farsa na Hari Kostov.A pakistancite nasi gragani li bea mame ti ebam pa sto se zatrca hari po niv a???u pakistan ne prasuvaat za niv pa mene me boli tasakot za niv.Sto majka barale tuka u sred vojna.Na granica bile a?kako so pasosi li pominale?Pa pakistancite se ilegalci cuknat li si ili sto ti e?Od siromasni smejstva bile pa bogatasi da ne se teroristi?Hari Kostov koa ke padne od premierska funkcija a toa skoro ke bide ni mars nema da moze da go skrie.Vakov udar kao ova so ljube ne sme si nanele sami na sebe od 91 koa kiro se istopori vo ON da zbori deka ne sme imale veze so anticka makedonija i deka sme bile FYROM.
Strelec
quote:
Originally posted by RedAlert
cuknat li si ili sto ti e?
quote:
Originally posted by RedAlert
OooOo nadovrzi se na ova 8===0 ako tebe ti e smesno prasanjeto za imeto i znameto togas si debil.
RedAlert, запален е 'red alertot' во врска со твоето присуство на форумов. Внимавај какви изрази употребуваш кога комуницираш со останатите. И со оние што мислат како тебе, ама и со оние што не мислат исто како и ти!
RedAlert Strelec neka sveti toa i mi e celta.Jas nemam problem so nekoj sto ima drugo mislenje imam protiv za nekoj sto ne razmisluva koga pisuva.Jas rekov i pak ke recam ako za nekogo naseto smeneto ime,naseto smeneto zname e predmet za zaebancija neka si ide on od tuka.Neka ide na vicovi.Ova e politika kolku sto gledam ako ste dojdeni za zaebancija osobeno za cuvstvitelni nacionalni prasanja kazete da znam.A ti kao postar vaka te gledam na slikava ,licen na majka,treba da gi opomenes tie sto pisuvaat taka a ne mene.
OooOo
quote:
Originally posted by RedAlert
Talibancite se freedom fighters.OooOo ljube ne e nevin dodeka ne se dokaze sprotivnoto tuku e nevin i ne moze da se dokaze sprotivnoto od ednostavna pricina sto e nevin a ova e farsa na Hari Kostov.A pakistancite nasi gragani li bea mame ti ebam pa sto se zatrca hari po niv a???u pakistan ne prasuvaat za niv pa mene me boli tasakot za niv.Sto majka barale tuka u sred vojna.Na granica bile a?kako so pasosi li pominale?Pa pakistancite se ilegalci cuknat li si ili sto ti e?Od siromasni smejstva bile pa bogatasi da ne se teroristi?Hari Kostov koa ke padne od premierska funkcija a toa skoro ke bide ni mars nema da moze da go skrie.Vakov udar kao ova so ljube ne sme si nanele sami na sebe od 91 koa kiro se istopori vo ON da zbori deka ne sme imale veze so anticka makedonija i deka sme bile FYROM.
Pochnav da ti odgovaram na postov, ali koa vidov deka mi pcuesh majka, nema vekje so tebe shto da razgovaram. Tvoeto DPMNE-ovsko ponashanje e isto kako i na site chlenovi od taa partija. Ako nemozhesh so zborovi da go pobedish, pcuj go, navreduvaj go, ako i posle toa ne mu mozhesh nishto, soberi 20 dushi i iskrshi go od kjutek. Jas zavrshiv so tebe.
Strelec
quote:
Originally posted by RedAlert
Jas nemam problem so nekoj sto ima drugo mislenje imam protiv za nekoj sto ne razmisluva koga pisuva.
Нормите (дали некој размислува или не) не ги поставуваш ти, туку некој друг. Јас со твоите размислувања се согласувам само во еден мал дел, но ниту на крај памет не ми паднало да те навредувам, или да ти забранам да си ги изнесуваш своите ставови. Тоа значи дека се’ додека се однесуваш коректно спрема останатите, се’ дотогаш ќе бидеш добредојден на форумов. Без оглед дали мислиш како мене или не!
OooOo „Слободна Далмација“: „Хаг ќе покрене обвинение против Бошкоски“ Весникот наведува дека Карла дел Понте најверојатно за најмногу месец-два ќе побара испорачување на Љубе во Хаг Истрагата на Хашкиот суд против Љубе Бошкоски е завршена, објавува хрватскиот весник „Слободна Далмација“, повикувајќи се на извор во македонското Министерство за права. Весникот наведува дека Карла дел Понте најверојатно за најмногу месец-два на македонските власти ќе им го врачи обвинението против Бошкоски и ќе побара негово испорачување во Хаг. „Нашата држава ќе ги употреби сите внатрешни и меѓународни правни механизми Бошкоски да им биде достапен на истражните органи во Македонија и ако му се докаже вината да биде осуден по правда и закон“, изјавил македонскиот министер за правда Иџет Мемети за „Слободна Далмација“. „Расветлувањето на случајот Бошкоски и злосторството за кое е осомничен е во интерес не само за Македонија, туку и за Хрватска, бидејќи Бошкоски е и хрватски државјанин. Поради тоа не би сакал да се создаде впечаток дека некој сака да го сокрие или прикрие злосторството за кое се обвинува Бошкоски“, нагласува македонскиот министер за правда, додавајќи дека „иронијата на судбината е што своевремено Бошкоски изјавувал дека ќе ги протера сите Албанци од Македонија, а сега сам побегна од својата татковина“. „Слободна Далмација“ наведува дека поради подигнување истрага против Бошкоски во 2002, тој му се заканил на тогашниот и сегашен министер за правда Мемети, велејќи му дека „ќе го упаси веднаш по изборите“. Меѓутоа, на изборите во 2002 ВМРО-ДПМНЕ, партијата на Бошкоски изгуби, а со тоа и Бошкоски местото министер за внатрешни работи. Извор од Кабинетот на македонскиот министер за правда за „Слободна Далмација“ вели дека Бошкоски во Македонија јавно се поврзува со македонското криминално и со хрватското разузнавачко подземје со кое шверцувал хрватско оружје во Македонија. „Поради тоа, сите изјави на Бошкоски за хрватските медиуми за неговата невиност и местење, и неговите обиди за дискредитирање на легално избраната власт во Македонија и на македонскиот амбасадор во Хрватска, кого Бошкоски го наречкува терорист на ОВК, имаат призвук на очајник фатен во сопствена замка“, истакува истиот извор за „Слободна Далмација“. Портпаролот на хрватското Министерство за правда Весна Добровиќ за весникот изјави дека Хрватска за случајот „Бошкоски“ ќе постапува според меѓународните конвенции. „Ако Македонија достави барање за испорачување на Бошкоски ќе постапиме во согласност со Уставот и законите на Хрватска и меѓународните обврски“, вели Добровиќ. Таа појаснува дека Загреб нема обврска да го испорача Бошкоски во Македонија, туку како на свој државјанин евентуално да му суди во Хрватска. Очигледно Хрватска ќе биде доведена во незавидна ситуација ако дојде барање од Македонија за екстрадиција на Бошкоски. Состојбата уште повеќе би се усложнила ако се потврдат најавите од Хаг дека е подготвено обвинението за воени злосторства во македонското село Љуботен во 2001 година, заклучува „Слободна Далмација“.
RedAlert Pcujam nekoj koga zbori od inaet a bez fakti.Kazete sto dobi Makedonija sto go otvori slucajot Rastanski Lozja?Megunaroden respekt neli?hehehe.A toa spored vas e opravdano epa so takvi slepci kako da razgovaram.Moze i ti si ubil covek Strelec aj idi na sud dokazi deka ne si ubil te vidov jas i uste pet dusi od forumov.Idi opravdaj se.Komunjarska ideologija tesko se brise,ama ke se izbrise...
OooOo ЌЕ ПРИФАТИ ЛИ БРАТ ЉУБЕ ДИРЕКТЕН ТВ ПРЕНОС ЗА ДА СЕ ВРАТИ ВО ДРЖАВАТА? Министерството за внатрешни работи ќе му обезбеди директен телевизиски пренос на Љубе Бошковски од моментот кога ќе реши да се појави во Македонија, па се до моментот кога ќе даде изјава пред истражен судија. МВР го предлага ова со цел да се елиминираат сомневањата дека некој сака да го линчува Бошковски. - Понудата важи се додека Бошковски јавно не се произнесе дали ја прифаќа или не. На овој начин поранешниот министер ќе може пред медиумите и пред јавноста да ја каже сопствената приказна, а за нејзината вистинитост, сепак, ќе треба да одлучат истражните органи на Република Македонија - велат во МВР. Реакцијата од полицијата следува по обвинувањата на Бошковски во изјавата за радиото "Гласот на Америка" дека бил киднапиран од полицијата пред хотелот, а потоа преку илегален премин бил изнесен во Србија, каде што требало да биде ликвидиран. Министерството за внатрешни работи вчера ја демантираше ваквата информација и објави дека единствена вистина било оти тој на илегален начин избегал од правдата и од правосудните органи. Бошковски ја напушти Македонија по отворањето на случајот "Раштански лозја" и живее на својот имот во Хрватска, чиј државјанин е. prevzemeno od [url="http://www.tugjinojabano.com/vesti_novi.asp#29MAJ_1"]tuka[/url]
f9 Ѓорѓи бо посета на Љубе Решив да не поднесувам извештај за тоа како е во Истра, Риека, Загреб и по патот (преку Белград) до дома. Ми е страв да не ве растажам потсетувајќи ве (како што се потсетив и самиот) колку убава земја растуривме или ни подбуцнаа да ја растуриме или просто ни ја растурија. Ќе се задржам само врз Бале, домот на мојот некогашен студент и поранешен министер за внатрешни работи, г. Љубе Бошковски. Да се разбереме, не ме викнаа таму за да ја смислиме стратегија за неговата кривично-правна одбрана пред македонската (или хашката) правда; идејата да го посетам произлезе од наивна шега. Мојот прерано починат пријател Наум Шурбановски еднаш ми беше рекол: "Ако некогаш си сонувал како изгледа рајот, Брионите се тој рај!" Кога, по пристигнувањето во Риека, ја отвориме автокартата на Хрватска да видиме колку сме оддалечени од нив, жена ми весело извикна: "Би можеле да наминеме и кај Љубе Бошковски. Тоа е сосема близу". Го зедов телефонот и од службата за информации го добив бројот на неговата гостилница "Лав". Поѕвонив. Се јави госпоѓа Бошковска. Се пофалив дека утредента ќе одиме да ги видиме Брионите, па би наминале и кај нив на едно кафе. "Без два дена не ве пуштаме!" беше одговорот. Нејзиниот одговор, меѓутоа, не беше шега: малу подоцна се јави и славниот бегалец и рече дека утре изутрина ќе се информира за возниот ред на туристичкиот брод меѓу Фажана и Брионите и ќе ни јави. Утредента се одеше како планирано. Краткотрајното патување до Брионите и нивното разгледување (делум и со туристичко вовче) траеше полни четири часа. Тито знаел каде да се смести: островите со столетија биле летна резиденција првин на четири венецијански благороднички семејства, после на еден голем австроунгарски индустријалец, за на крајот да станат негови. Кога (ева!) сакав да се сликаме со нашите домаќини, се свестив дека на бродот сум си го заборавил стариот добар фотоапарат "Коника", што ми беше драг спомен од грофот Никола Цопа (Бог да го прости!), добар пријател и еден од најпламените приврзаници на Лигата за демократија во Куманово. Здравје! Се си има почеток и крај! Љубе тие три дена се покажа извонреден домаќин, туристички водач и, што е уште поважно, вреден човек кој не се срами од никаква чесна работа. Онаа богата хациенда со базен, што ја знаете од весниците, не е куќа за одмор во која Бошковски си ги троши паричките безделничејќи, туку наследство од таткото (печалено од него полни 30 години) во кое и сега се прават тие пари. Гостилницата нуди македонски специјалитети, во неа се прават свадби, а десетина соби се издаваат за скапи пари (за јули и август веќе нема слободни места, иако цените се од 70-110 евра дневно). Се на се, човек со ваков "работен", а особено семеен профил, со толку трудољубива жена, со три деца што и самите се научени да помагаат во семејниот бизнис, не ми изгледаше (и не ми изгледа) способен за оние монструозности што му се припишуваат. Инаку, да ме прашаше на времето што да прави (соочен со тие обвиненија), и самиот ќе му советував да бега во Хрватска. Оние што во тоа гледаат некаков доказ за вина, просто не знаат ништо за чудото наречено "притвор" и можноста тоа да му ги уништи нервите на човека. А Брат Љубе не е командант Баци, за да може да очекува на државен арч да го пратат на "лекување" во странство. Од друга страна, една римска правна максима, што важи и денес, вели: "Товарот на докажувањето лежи врз оној што тврди". Граѓанинот Црвенковски & комп. тврдат дека Раштанските лозја одат на негова душа. Нека докажат! Во една поранешна колумна прашав што разговарале тоа кутрите "економски емигранти" со убијците и разбојниците на лордот Робертсон. (Сега би прашал: зошто не ми се обратија мене, туку на Али Ахмети.) Никој не ми одговори. И од каде им се на тие сиромаси средства за комуникација. Разговорот пак го "пресретнала" една странска амбасада, не го измислил, значи, Љубе Бошковски, а г. Костов јавно потврди дека МВР поседува транскрипт од тој разговор. Не би можел да се заколнам, но се ми се чини дека првите сомневања во прикаската за "Муџахедините" потекнаа од Косово. Не е далеку од умот дека и наведувањето на македонската полиција идело оттаму или од страната на оние поради кои Арачиново не беше војнички освоено, туку евакуирано. Сеќавајќи се на таа евакуација (со автобуси со еркондишн?!) ми доаѓа на ум мислата дека тврдењето на "Дер Спиегел" за 17-те американски советници на учките и не е далеку од вистината: само Американците не можат да живеат без ер-кондишн! Но, сево ова, а и многу други работи од ова монструозно сценарио, човек како мене (и било кој од нас) тешко ќе може да ги докаже. Дотолку повеќе што правдата во Хаг и нема желба тоа да се докаже. Ако неа не ја интересира Али Ахмети, работата е јасна како бел ден! Од друга страна, ако "меѓународната" можеше да ни признае три фалсификувани претседатели, ако можеше да ни го фалсификува пописот заради Рамковниот, а лично сум убеден дека и "војната" од 2001 (без која инаку не можеше да се направи притисокот врз македонската страна за потпишување на тој ѓоа-договор) е масло на таа иста валкана кујна, не е далеку од умот и хорор-приказната за Раштански лозја да е родена во истиот тој болен, дегенериран ум. Требаше да се оцрнат бранителите на Македонија и да се изедначат со српските, хрватските и босанските крвници. Зашто во претставите на Европа крвникот е слика за Балканецот. И во неа мора да се помести и Македонецот. Како што (и покрај сите сознанија за обратното) од неа мораше да се исклучат оние наши ѓоа 25,17 отсто. Не треба многу памет за да се сфати зошто САД и ЕУ толку се тресат врз тие луѓе, за кои убаво знаат дека го даваат мнозинството трговци со дрога, мнозинството трговци со луѓе, мнозинството трговци со човечки органи итн. итн., а сепак им се важни како да им се род и природ, а ние - лути непријатели! Луѓе што се занимаваат со највалканите бизниси на светов имаат купишта пари. А Србите велат: "Пара врти где бургија неќе!" Тоа е објаснувањето за македонските неволји. Македонија нема со што да ја плати љубовта на Ороспијата од Вавилон. Ниет сум да предложам од партиската програма на Лигата за демократија да ги бришеме сите одредби за евро-интеграциите: подобро да си останеме на страна и сиромашни одошто да појдеме во толку смрдено друштво какво што е денес Европската унија. А би предложил и да формираме (како некогаш во СФРЈ!) вонпартиски одбор за одбрана на Љубе Бошковски. Ако успееме да го одбраниме, ќе ја одбраниме и Македонија! Не затоа што Љубе е Македонија, туку затоа што сета филозофија на госпоѓа Дел Понте & комп. е Македонија по секоја цена да се изедначи со Србија, Хрватска и Босна: земја на балкански крвници и невини жртвички од типот на Али Ахмети (чија единствена вина е љубовта кон европските идеали за човекови права!).
Thunder from down under Makedonija treba na Hag da mu rece , koga ke gi pratat tie pederite vojnicite nivni so im davaja na zatvorenicite vo Iraq alhohol i svinsko meso i trista grevoj i gluposti so praeja , togas da imaat mucka da go pobaraat Ljubeta