za site onie sto "glasaa" za brat im ljube...
za site onie sto "glasaa" za brat im ljube...
Macidon_ Za site onie koi se borea za brat im ljube, za site onie koi go velicea kako najgolemiot makedonec, za site onie budali koi vo propast ja odnesoa Makedonija...Videte kade e sega pobratimot Ljube, kade sme nie... Ja zduvna so prviot voz i sega prci kur na negovata vila vo Hrvatska. Pa ajde sega da ve vidam site onie sto go velicevte negovoto delo sto ke kazete. Eve vi epten taze slikicka od nego, so posveta: "Dok ima ofce..." [img]http://int.utrinskivesnik.com.mk/izdanija/1472/11208.jpg[/img]
Macidon_ Eve vi go makedonecot sto bese najgolem, sega uste ke ja strizi makedonija, ova ne se slucuva nitu vo Uganda. Nie sme naj naj naj banana republika na svet. Бошкоски ќе прима плата и во наредните шест месеци! Собранието во слична ситуација беше и во 2001 година кога потпретседателот Хисни Шаќири, тогаш пратеник на ДПА, се одметна во ОНА Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и ексминистер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски, на кој Собранието му го одзеде имунитетот, и кој побегна од државата иако имаше налог за негово апсење, и натаму ќе ги користи привилегиите што ги носи пратеничката функција. Колку и да звучи куриозитетно, Бошкоски сў додека и формално има статус на пратеник во македонскиот парламент, ќе биде на платниот список на Собранието и ќе ги прима и пратеничката плата од околу 25.000 денари и паушалот од 15.000 денари. Во наредните шест месеци, додека не му биде одземен мандатот, тој ќе остане само без дневниците, кои треба лично да ги подигне и евентуално може да биде казнет со околу 20 отсто од платата за неоправдано отсуство од собраниските седници. Инаку, со Уставот е определено дека мандатот го одземе Собранието доколку пратеникот неоправдано отсуствува повеќе од шест месеци, а за таквата одлука е неопходно двотретинско мнозинство гласови. Потпретседателката на Собранието, Лилјана Поповска, ни потврди дека Бошкоски ќе ја добива пратеничката плата заедно со сите додатоци, во износ од околу 40.000 денари, бидејќи него фактички сў уште му тече пратеничкиот стаж. "За жал, механизмите што ги имаме на располагање се такви што му овозможуваат на Бошкоски сосема регуларно да ја добива платата. Според одредбата од Уставот, треба да поминат најмалку шест месеци за да се пристапи кон формално одземање на мандатот", ни рече Поповска. Претседателот на Комисијата за избори и именување, Борис Кондарко, вели дека во случајот со Бошкоски, нивната улога била само во делот на одземањето на имунитетот. Според него, околу платата и прашањето за самиот мандат меродавно е мислењето на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања. Првиот човек на ова собраниско тело, Каме Петров, ни рече дека Комисијата интервенира откако од собраниските служби ќе добие евиденција кој пратеник колку пати неоправдано отсуствувал, па во зависност од тоа одлучува во колкав процент ќе му биде намалена платата. Што се однесува до мандатот, и тој вели дека треба да поминат шест месеци, па Собранието да се произнесе по ова прашање. Петров се сомнева дека Бошкоски ќе ја подигне платата, бидејќи на тој начин, според него, ризикува да биде уапсен од македонските власти. Сепак, во Собранието велат дека Бошкоски нема да го има тој проблем, бидејќи платата не се зема на рака, туку се префрла на сметка. Инаку, Собранието во слична ситуација беше и во 2001 година кога сегашниот потпретседател на Собранието, Хисни Шаќири, тогаш пратеник од ДПА, пролетта се одметна во редовите на ОНА. На Шаќири исто така, мандатот му беше одземен откако поминаа шест месеци, односно во ноември, и тоа во два часот по полноќ, односно веднаш по прогласувањето на уставните измени. За целиот овој период до одземањето на мандатот, Шаќири ја добиваше пратеничката плата.
1republika NE TREBA DA BIDE CUDNO ZA LJUBE, SE POKAZA ZA VREME NA KONFLIKTOT TREBA DA ZEMA ZOSTO DA NE. NEE TOA STRIZENJE TUKU ZASLUGA...
quote:
Originally posted by Macidon_
Eve vi go makedonecot sto bese najgolem, sega uste ke ja strizi makedonija, ova ne se slucuva nitu vo Uganda. Nie sme naj naj naj banana republika na svet. Бошкоски ќе прима плата и во наредните шест месеци! Собранието во слична ситуација беше и во 2001 година кога потпретседателот Хисни Шаќири, тогаш пратеник на ДПА, се одметна во ОНА Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и ексминистер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски, на кој Собранието му го одзеде имунитетот, и кој побегна од државата иако имаше налог за негово апсење, и натаму ќе ги користи привилегиите што ги носи пратеничката функција. Колку и да звучи куриозитетно, Бошкоски сў додека и формално има статус на пратеник во македонскиот парламент, ќе биде на платниот список на Собранието и ќе ги прима и пратеничката плата од околу 25.000 денари и паушалот од 15.000 денари. Во наредните шест месеци, додека не му биде одземен мандатот, тој ќе остане само без дневниците, кои треба лично да ги подигне и евентуално може да биде казнет со околу 20 отсто од платата за неоправдано отсуство од собраниските седници. Инаку, со Уставот е определено дека мандатот го одземе Собранието доколку пратеникот неоправдано отсуствува повеќе од шест месеци, а за таквата одлука е неопходно двотретинско мнозинство гласови. Потпретседателката на Собранието, Лилјана Поповска, ни потврди дека Бошкоски ќе ја добива пратеничката плата заедно со сите додатоци, во износ од околу 40.000 денари, бидејќи него фактички сў уште му тече пратеничкиот стаж. "За жал, механизмите што ги имаме на располагање се такви што му овозможуваат на Бошкоски сосема регуларно да ја добива платата. Според одредбата од Уставот, треба да поминат најмалку шест месеци за да се пристапи кон формално одземање на мандатот", ни рече Поповска. Претседателот на Комисијата за избори и именување, Борис Кондарко, вели дека во случајот со Бошкоски, нивната улога била само во делот на одземањето на имунитетот. Според него, околу платата и прашањето за самиот мандат меродавно е мислењето на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања. Првиот човек на ова собраниско тело, Каме Петров, ни рече дека Комисијата интервенира откако од собраниските служби ќе добие евиденција кој пратеник колку пати неоправдано отсуствувал, па во зависност од тоа одлучува во колкав процент ќе му биде намалена платата. Што се однесува до мандатот, и тој вели дека треба да поминат шест месеци, па Собранието да се произнесе по ова прашање. Петров се сомнева дека Бошкоски ќе ја подигне платата, бидејќи на тој начин, според него, ризикува да биде уапсен од македонските власти. Сепак, во Собранието велат дека Бошкоски нема да го има тој проблем, бидејќи платата не се зема на рака, туку се префрла на сметка. Инаку, Собранието во слична ситуација беше и во 2001 година кога сегашниот потпретседател на Собранието, Хисни Шаќири, тогаш пратеник од ДПА, пролетта се одметна во редовите на ОНА. На Шаќири исто така, мандатот му беше одземен откако поминаа шест месеци, односно во ноември, и тоа во два часот по полноќ, односно веднаш по прогласувањето на уставните измени. За целиот овој период до одземањето на мандатот, Шаќири ја добиваше пратеничката плата.
Ceki So tie be tebe, sakas da kazis deka Ljube ja pocna vojnata i da ne trebase so vojna sila da udrime nad teroristite????????? Ti epten ne si normalen. I ako ja "zduvna" vo Hrvatska, ne se ni cudam, hrvatskite generali ubija poveke luge od Ljube pa tie ne gi davat, ne im se plasat na evropa. Ebati go narodot predavnicki.
Thunder from down under a so treba da praj ? d sekoj ke izbega od nepravdini , toa e edna od najgolemite pricini shto sme site po tugi zemji sega od sto gledas kradat pred tebe i budala te praj na kraj ke vidis ne ke vidis ke si zaminis zid so gla ne se turka
radko_096 zdr
radko_096 eto od vakvi budali makedonia propaga.ova e cisti prosrpsko komunisticki akt na branko crvenkoski "zatvori i zavladej" ili unistigo protivnikot i zavladee.eeee glup narod makedonski uste malku i portret na branko vo sekoja ucilnica i kancelarija ke ima isto kako tito. SVESTISE GLUPAVO MAKEDONCE [img]http://flagspot.net/images/b/bg3.gif[/img]
OooOo lol
Strelec Радко, ти си Радко или Ратко?
radko_096 RADKO isto kako i LJUBCO
Ceki Koj si be ti ratko. Sto zborvis za Makedonija, ako vo drugi postovi pisuvas, taka nareceni "Makedonci". Abe uste to ni falit da i bugari se mesat vo ovo.
fio Да знаете шо убаво кафе си напраив сеа, филтер со млекце и промуќкана хопла. Усни да излижеш! А вие се замарате со Љубе... Го боли него пенис, си крка он пршут таму :-)
Ceki Da pijete si kafe, politika ke ni vodat drugi, ima dovolno kvlaificirani luge za ta rabota vo belgrad, sofija, atina pa i vo tirana.
Strelec
quote:
Originally posted by fio
А вие се замарате со Љубе... Го боли него пенис, си крка он пршут таму :-)
Ама ако го однесат во Хаг и ако се докаже неговата вина, тогаш може и обратно да излезе ситуацијата... Па ќе го боли пршут, а ќе крка нешто друго!
quote:
Originally posted by Ceki
Da pijete si kafe, politika ke ni vodat drugi, ima dovolno kvlaificirani luge za ta rabota vo belgrad, sofija, atina pa i vo tirana.
Не знам дали ова е за вака :))), или за вака :((( Во секој случај, умно напишано!