пасоши
пасоши
OooOo
Уште 15.000 Македонци бараат бугарски пасош
И Албанци меѓу заинтересираните за бугарско државјанство Во бугарското Министерство за внатрешни работи чекаат 15.000 нови барања за бугарско државјанство од македонски граѓани, дознаваме неофицијално од дипломатски извори. Досега годинава позитивно биле решени 480 барања за државјанство, а во 2001 година биле издадени вкупно 3.000 бугарски државјанства за Македонци. Македонските агенции што посредуваат за добивање бугарско државјанство прекинале да примаат барања и уплати од македонски граѓани, бидејќи во Софија се доцни со издавањето државјанства поради големиот интерес. Во агенциите велат дека овој месец воопшто нема да примаат барања за бугарско државјанство и ќе чекаат до крајот на јуни бугарското МВР да одобри околу 1.500 документи, па дури потоа да продолжат со своите активности. - Мојата ќерка живее во Швајцарија. Со македонскиот пасош е многу тешко да добијам виза за да ја посетам. Затоа поднесов молба за бугарско државјанство - вели скопјанката М.Л. Еден штипјанец, пак, кој исто така сакаше да остане анонимен, вели дека побарал бугарско државјанство затоа што во Бугарија има свој бизнис, а сака да купи и имот. - Со бугарскиот пасош можам да патувам кога сакам и каде сакам - вели тој. Многу македонски граѓани истакнуваат дека побарале бугарско државјанство од причини што нивните деца студираат во Бугарија, па сакаат таму да купуваат станови, кои се поевтини отколку во македонската метропола. Дипломатски извори велат дека интересот кај македонските граѓани за бугарски државјанства нагло пораснал откако Бугарија стана кандидатка за членство во Европската Унија, а се поголем бил и бројот на Албанците што барале бугарско државјанство. Нашите извори појаснуваат дека властите во Софија водат рестриктивна политика и заради заштита на националните интереси, повеќето од барањата од Албанци од Македонија се одбиваат. Дел од македонските агенции, пак, нагласуваат дека посредуваат за добивање бугарско државјанство, но само за православни. Според агенциите, за бугарско државјанство се чека една година, а потоа за една недела се добиваат бугарски пасош и лична карта. Цената за целата услуга е повеќе од 200 евра, од кои 8.000 денари се за потребните документи, 1.200 денари се плаќаат за превоз, бидејќи барателот мора лично да се појави во МВР и уште 80 евра се плаќаат кога ќе се заврши работата. Во Здружението на Бугари на Македонија велат дека не прекинале со посредувањето за бугарски државјанства и дека континуирано примаат уплати. Државјанство преку Здружението се добивало за осум месеци, а за услугата се уплаќало 10 илјади денари на жиро-сметка. Освен тоа, во Бугарија се плаќале уште 25 евра и 14 евра за нотарски услуги. Инаку, за да добијат бугарско државјанство, македонските граѓани мора да приложат доказ дека биле "припадници" на бугарската држава во минатото или сега.
protivpropaganda
quote:
Originally posted by colo More momche pa ti shcho akcent zborvish more? Strushki ke da e il Ohrdidski al Prilepski a? Scho e ova zborvenje na akcenti a? I sade finti si bil ti..."prop finti" bre bre ?! Mi go zbunvish ova Strelchevo..ne gi znajt fintive tvoi! Ne znajt shcho napad da ti udrit? [:D][;)]
Colo, Користам класична финта „збунити непријателја“. Толку сум добар што понекогаш сам себеси се збунувам.[:D] Инаку, лафум, зборвам, говорам и talk-ам, џоа полиглот су`, ле. Шо да пра`ам, ептен сум надарен, понекогаш дури ми смета.[;)] П.С. Да нема недоразбирање, ова беше одговор во скромната ми форма![:D]
colo
quote:
Originally posted by protivpropaganda
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by protivpropaganda
...да се самоодбрани од проп. финти.
Што е тоа ’проп.’?
Ме зафркаваш? Ај со претпоставка дека намерите ти се чисти че ти одговора! Проп. финти значи: Пропагандни шеми за мисловна и емотивна манишулација на таргетираното население!
More momche pa ti shcho akcent zborvish more? Strushki ke da e il Ohrdidski al Prilepski a? Scho e ova zborvenje na akcenti a? I sade finti si bil ti..."prop finti" bre bre ?! Mi go zbunvish ova Strelchevo..ne gi znajt fintive tvoi! Ne znajt shcho napad da ti udrit? [:D][;)]
Thief Противпропаганда, Па, оние кои подобро ме знаат (а, и оние кои помалку ме знаат, ако ми го видат „тајтл“-от на форумов), ќе забележат и сфатат дека сум припадник на марксистичко - ленинистичката идеологија и комунист по убедување, па алузиите на тој систем и нивното споменување во негативен контекст, секогаш кај мене предизвикуваат негодување и несогласување! Ју ноу уат ај мин! [:D]
StormAngel I da,go dobiv prviot pecat na pasosot.[:D]
OooOo
Егејците ја тужат Грција пред Судот во Стразбур
Сојузот на здруженија на Македонците од егејскиот дел на Македонија ја тужи Грција пред Меѓународниот суд за човекови права во Стразбур и бара на прогонетите да им се вратат грчките државјанства и имотите. Таа невладина организација ги упатила истите барања до сите надлежни меѓународни институции, но бара и македонската Влада да биде поактивна во својата должност да ги штити интересите на своите граѓани. - Сите родени во Грција по сила на меѓународното право имаат грчко државјанство, кое нам ни беше одземено кога бевме прогонети. Грција ни забрани да се вратиме, оти не се изјаснуваме како родени Грци. Во споровите за имотот не можеме да учествуваме како странка од истата причина. Бараме Судот во Стразбур да донесе пресуда со која ќе ја задолжи Грција да ги укине сите прописи што не дискриминираат, да ни ги врати државјанствата и имотите - изјави Ѓорѓи Доневски, секретар на Сојузот на здруженијата на егејските Македонци и на клубот "Незаборав", на вчерашната прес-конференција. (И.К.И.) Edni baraat Bugarski pasoshi, drugi baraat Grchki ...
Whitebaby Zhalno... kaj i da e za edno 50tina godini ke ne snema kako nacija... a shto e najzhalno samite ke sme krivi za toa!
Ceki
quote:
Edni baraat Bugarski pasoshi, drugi baraat Grchki ...
Pa ne se ni cudam poveke, koga gledam kakov e zivotov vo Makedonija. Sami sme si krivi.
protivpropaganda
quote:
Originally posted by Whitebaby
Zhalno... kaj i da e za edno 50tina godini ke ne snema kako nacija... a shto e najzhalno samite ke sme krivi za toa!
З`ш зборвиш така? Кај мислиш да одиш ти и твоите деца за 50 години? 500 години турско и сепак сме останале христијани и Македонци-та едни шипци, срби, бугари или грци нешто ќе ни направат. Околу пасошите. Да, алармантни се податоците ама само како показател за состојбите во Македонија од економско поле и меѓучовечкиот однос на самото население едни кон други кое може да се смени додека трепнеш со око. Ништо страшно! Само иритира состојбата. Така е кога сеуште се држиме до соц. ментишот, а сега сме, на хартија и по нешто на терен, демократија, правна држава со слободна пазарна економија. Знаеш ли зошто позитивните општествени појави тешко доаќаат на преден план? ПОРАНЕШНИТЕ СОЦ. АВТОРИТЕТИ РАБОТАТ ПРЕКУВРЕМЕНО ЗА ДА СИ ГИ ЗАШТИТАТ СВОИТЕ ПОЗИЦИИ ОД КОИ ВЛЕЧАТ ПОЛИТИЧКИ И ЕКОНОМСКИ ПРИВИЛЕГИИ!!! Нивните напори со тек на време ќе ослабат и ќе исчезнат ама самите поединци во Македонија ќе мора да сакаат работите да се променат наместо и тие самите да промовираат живот преку политички и економски привилегии. Ништо повеќе, ништо помалку! Ние сме квалитетен народ полн со талентирани и способни поединци. Ако тоа не е гаранција за успех, јас не знам што е!!!
Christian
quote:
Ние сме квалитетен народ полн со талентирани и способни поединци.
tocno taka, i jas mislam deka premnogu se pravi od seto ova zimanje pasosi.
Strelec protivpropaganda, браво за постот! Инаку, познавајќи ја Whitebaby, знам дека тоа го напишала во афект и со малку револт зарди информациите пд ОооОо, а нејзината љубов кон Македонија ја има докажано низ бројни постови и примери досега. Па сега скоро, дури и физички и’ се приближи на Македонија неколку илјади километри.:)
elena_ SAKAM BUGARSKI PASOS...heheh
fio имаш ти полски мамицата!
OooOo hahahahhah
Whitebaby
quote:
Originally posted by protivpropaganda
quote:
Originally posted by Whitebaby
Zhalno... kaj i da e za edno 50tina godini ke ne snema kako nacija... a shto e najzhalno samite ke sme krivi za toa!
З`ш зборвиш така? Кај мислиш да одиш ти и твоите деца за 50 години? 500 години турско и сепак сме останале христијани и Македонци-та едни шипци, срби, бугари или грци нешто ќе ни направат.
protivpropaganda... pozdrav umno! [;)][:X] Kaj mislam da odam? Pa znaesh umno kaj sum veke jas t.e. se nadevam deka ke se setish koja sum "pameten toj na dada". [;)][:I] p.s. Nema potreba da ti kazham shto mislam za tvojot post... moeto mislenje odamna go znaesh. [:)] Pozdrav umno. [:)]
Ceki Protivpropaganda ne e problemot so grcite, srbite, sipicte i bugarite. Problem e so golemite sili, sto gi podrzuvaat sipcite i grcite, da ne bi gi imalo tie sili, nie deneska nemase da bevme vo takva situacija kosto sme. Zato i jas se grizam, ne sto ke se desi so nas vo narednite 50 godini, ama vo narednite 10 godini.
elena_
quote:
Originally posted by fio
имаш ти полски мамицата!
uplati 5000 evra na mojata ziro smetka i ke imas i ti EU pasos...hehehhe
Strelec elena_, ти не мораш ништо да уплаќаш на сметка од ОооОо. Само изрази желба и ќе имаш канадски пасош!:)
OooOo tachno! So fio ili bez fio, so gazment ili bez gazment ne mi e bitno. Ne sum ja ljuboren ni na fio ni na gazment [:D][:D][:D]
Strelec Не ја разбирам сега оваа работа. Ме збуни тотално. Ако добро те сватив, ти си во врска со elena_, а fio е во врска со Gazment? Така ли?
Whitebaby Bez homoseksualni aktivnosti na forumov ke ve molam! [:D]
elena_ strelec jas sum vo vrska so site niv....ne mozam da se odlucam koj e podobar
Whitebaby I bez orgii ako mozhe!
StormAngel Go pamti nekoj zodu?[:D]
elena_ orgiiiiiiiiiiii................mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
intel
quote:
Originally posted by Whitebaby
I bez orgii ako mozhe!
А ако не може?
Whitebaby
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by Whitebaby
I bez orgii ako mozhe!
А ако не може?
Probaj da se vozdrzhish! [:X][;)][:)]
intel
quote:
Originally posted by Whitebaby
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by Whitebaby
I bez orgii ako mozhe!
А ако не може?
Probaj da se vozdrzhish! [:X][;)][:)]
Некој пробал.....[;)][:X]
The_Crow Abe toa so pasosite pametna rabota i onaka za da mrdnes kako turist nadvor od makedonija ti treba viza. Vaka so bugarskiot ke se setas kaj sakas osven usa uk. i nekoi drugi zemji a so ogled deka se ocekuva Bugarija i Romanija da gi primat 2007 vo unijata ne e za cudenje faktot deka nad 250000 makedonci podnele za pasos. Posle i za romanski pasos ke ima guzva :))
Ceki Ne e nisto cudno ama posle tie ke pocnat da zborvat, deka sakame da se vratime kon "majka bugarija". I site toa ke go veruvaat, kako da ne videa emigracija dosega.
Thief Имаме само гол и декларативен патиотизам и недостаток на национално чувство... но, полека ќе јакне се‘ повеќе и мислам дека нема потреба од паника дека „ќе се однародиме“. Со еден дел од постот на противпропагнада не се согласувам, а они кои подобро ме знаат веднаш ќе утврдат за кој дел се работи... И, еве, да му дадам мала помош на противпропаганда: на еден друг форум (кадешто е и тој) сум си никот - Бобан [;)]
fio Многу сте напорни на ајвар на тоа политиката
StormAngel A be,samo pekame za dzabe,plativ 2000 pezosi u Ponedelnik i u Sreda ete si go imam moeto lice u uste edna knizna identifikaciska pokazuvalka u granica.[:D]
fio двојазична е? :-)
StormAngel Ne,4 jazicna e.Pisuva:"Reapublika Makedonija t.e Makedonski Republic of Macedonia t.e Angliski Republique de Macedoine t.e francuski Republik Makedonien t.e germanski Sakav i dva da ima Republika e Maqedonise t.e albanski i Republica de los Makedonia t.e espanol Chiao Muchachos...[:)]
elena_ blue kaj toa se plaka so pezosi??? ...mn me interesira ova te molam odgovori mi...hehehehehee
OooOo kaj mene .. i toa samo CASH !
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
kaj mene...!
Мамецот е фрлен! На потег е elena_!:)))
OooOo Seo sam u chamac i bacio mamac, a riba se zeznula, pa je mamac meznula :)
fio Чорба!
elena_ Mandza!
StormAngel
quote:
Originally posted by elena_
blue kaj toa se plaka so pezosi??? ...mn me interesira ova te molam odgovori mi...hehehehehee
U debarskata filijala na Meksicka Banka ili potocno kaj OooOo.[;)]
colo Saaaaakaaaaam canadski pasosh !!!!!!!!
OooOo hiljadu pezosa
protivpropaganda
quote:
Originally posted by Whitebaby
[quote]Originally posted by protivpropaganda protivpropaganda... pozdrav umno! [;)][:X] Kaj mislam da odam? Pa znaesh umno kaj sum veke jas t.e. se nadevam deka ke se setish koja sum "pameten toj na dada". [;)][:I] p.s. Nema potreba da ti kazham shto mislam za tvojot post... moeto mislenje odamna go znaesh. [:)] Pozdrav umno. [:)]
ХМММММ Ме стави сега во мисла. Чекај да се сетам, ХМММММ Се сетив! А бе ТИ СИИИИИИ!!! ЗЛАТООООООООО НА БАТОООООО!!![:D] Ептен, ми го разубави денот да знаеш!!![:X] П.С. Веднаш на приватни пораки, да си пролаф`ме!
protivpropaganda
quote:
Originally posted by Strelec
protivpropaganda, браво за постот! Инаку, познавајќи ја Whitebaby, знам дека тоа го напишала во афект и со малку револт зарди информациите пд ОооОо, а нејзината љубов кон Македонија ја има докажано низ бројни постови и примери досега. Па сега скоро, дури и физички и’ се приближи на Македонија неколку илјади километри.:)
Strelec, Тенк ју вери мач фор да камплимент! Инаку познавајки го Белото Бебе можам да кажам дека го делам твоето мнение за неа. Сепак, не ја нападнав со кажаното (пред да дознам за кого станува збор) туку сакав да посочам дека нема да си ја изгубиме државата. Доколку се вратиме на вредностите на нашите претци... ехехеееееј. Кај ли ќе ни биде крајот. Проблемот лежи во тоа што некако туѓи, квази вредности, ни се попривлечни, џоа нашите биле назадни. Се глупираме, бараме врапчиња на гранка, а во рака држиме гулаби. Ние како Македонци сме ти нешто како соколи кои сакаат да бидат чавки. Кога бевме под турско, српско, бугарско и грчко не се изгубивме. Бевме, како народ, практично неписмени, со 95% или повеќе неписмени, успеавме држава да створиме. Сега кога од нас можеби до 5% се неписмени ќе си ја изгубиме (џоа). Нема да си ја изгубиме државата туку општеството. Ние ќе се изгубиме како личности и се` убаво што оди со тоа. Нашиот ментиш на овца е како перница со пердуви, многу мека и удобна, само што со текот на времето таа перница станува тврда како камен! Е па сега, чорба македонче! Или отстрани ја перницата или продолжи да си спиеш на тврдо!!! П.С. ЕЕЕЕЕИИИЈ ама ја отупив! Арно се свестив на време.[:D][8D][;)]
fio
quote:
Originally posted by colo
Saaaaakaaaaam canadski pasosh !!!!!!!!
Кога ќе земеш пријави се кај мене[;)]
protivpropaganda
quote:
Originally posted by Ceki
Protivpropaganda ne e problemot so grcite, srbite, sipicte i bugarite. Problem e so golemite sili, sto gi podrzuvaat sipcite i grcite, da ne bi gi imalo tie sili, nie deneska nemase da bevme vo takva situacija kosto sme. Zato i jas se grizam, ne sto ke se desi so nas vo narednite 50 godini, ama vo narednite 10 godini.
Цеки, Си се запрашал з`ш ги поддржуваат нив, а не нас? Да не случајно, можеби, станува збор за тоа што не гледаат валидни авторитети со кои би можеле да преговараат? А, шо велиш? Можно ли е да е тоа? Да не е можеби, а бе некој вика дека сме имале марионети за лидери/ владетели, знаеш ли ти некој кој цени полтрони и послушници како рамноправни? Кога бираш другари, ги бираш по некои вредности кои ги имаат и ти одговараат или ... За да се биде ценет како човек треба, пред се, да си човек, а не безр`бетник, односно битие со јаже за р`бет. Ова се однесува не само во секојдневната комуникација со други лица туку нарочно важи за во политиката. Патем, не грижи се премногу. Работите не се толку лоши колку што намерно се прикажуваат како такви. Лоши се, ама не се толку.
protivpropaganda Барам американски пасош!!! Плаќам во драхми или марки!!! П.С. Пасошот ми треба за да тркнам до Ирак малку да се прошетам.[:D]
ozonce pasoshi ne se viziraat, narkomanite kriziraat, novinarite friziraat, a nashite repreziraat, pa kakva e ova situacija?
Thief Противпропаганда, полека со Whitebaby, да не ти го с‘снам маж и‘! [:D]
OooOo Gazment ne e za s'skanje, ne zaebaaj [;)]
protivpropaganda
quote:
Originally posted by Thief
Имаме само гол и декларативен патиотизам и недостаток на национално чувство... но, полека ќе јакне се‘ повеќе и мислам дека нема потреба од паника дека „ќе се однародиме“. Со еден дел од постот на противпропагнада не се согласувам, а они кои подобро ме знаат веднаш ќе утврдат за кој дел се работи... И, еве, да му дадам мала помош на противпропаганда: на еден друг форум (кадешто е и тој) сум си никот - Бобан [;)]
Thief, Сеа те видов мајчин! Ај изјасни се подетално, немој така кришно. Кажи си отворено со што не се согласуваш па да ја редиме ка` треба, ако треба.
quote:
Противпропаганда, полека со Whitebaby, да не ти го с‘снам маж и‘!
БРЕЕЕЕЕЕЕЕИИИИЈ Шо е воа, бе? Пу јаз`к! Шо чоек ќе да беше? Одма се фајчаш за безобразне рабоќе!!! Пу јаз`к!!![:D][:D][:D][:D]
colo
quote:
Originally posted by fio
quote:
Originally posted by colo
Saaaaakaaaaam canadski pasosh !!!!!!!!
Кога ќе земеш пријави се кај мене[;)]
Zsh? Ti ke me prechekash na aerodrom zaedno so Strelec?
protivpropaganda
quote:
Originally posted by Thief
Противпропаганда, Па, оние кои подобро ме знаат (а, и оние кои помалку ме знаат, ако ми го видат „тајтл“-от на форумов), ќе забележат и сфатат дека сум припадник на марксистичко - ленинистичката идеологија и комунист по убедување, па алузиите на тој систем и нивното споменување во негативен контекст, секогаш кај мене предизвикуваат негодување и несогласување! Ју ноу уат ај мин! [:D]
Thief малиот Ленин[:(] Дали ова треба за мене да значи: Kill them (communists) before they grow!!![}:)][:D] Немој да ти текне да го повампируваш тоа уредување. За тебе и таквите сум Ван Хелсинг!!! Да знаеш.[;)][:D] Ај со тек на време ќе се свестиш. Има сепак надеж за тебе. Ќе ти помогнам да станеш човек наместо комунист.[}:)][:D][;)] И покрај се` чичо противпропаганда те сака!!![:X]
Thief Штом си „чичо“, а не „тета“, немој многу да ме сакаш, аман! [:D] Откако знам за себе и за политика, приврзаник сум на таа идеологија! И се‘ уште не се нашол некој толку умен, елоквентен и „ербап“ (што би рекле Турците, а и мој тетовци), да ме разубеди дека Маркосовите идеи не биле исправни. Ти ќе ја имаш честа да се обидеш да ме убедиш во тоа! [;)]
dejan
quote:
Originally posted by Whitebaby
Zhalno... kaj i da e za edno 50tina godini ke ne snema kako nacija... a shto e najzhalno samite ke sme krivi za toa!
Epa ako ima ljude kako tebe sto zborat taka, togas ke bide toa. Mladite sto ziveat vo Makedonija sega se tie sto ja stvarat idninata na Makedonija, ako taka mislis, togas nema idnina.
Thief Убав тој на баба, Whitebaby ниту е млада, ниту е во Македонија, па твојот пост воопшо не ја опфаќа и неа! (Не скокај Whitebaby, се шегував за она дека не си млада... а, и не си, ако споредиме со мене! [:D])
colo
quote:
Originally posted by Thief
Противпропаганда, Па, оние кои подобро ме знаат (а, и оние кои помалку ме знаат, ако ми го видат „тајтл“-от на форумов), ќе забележат и сфатат дека сум припадник на марксистичко - ленинистичката идеологија и комунист по убедување, па алузиите на тој систем и нивното споменување во негативен контекст, секогаш кај мене предизвикуваат негодување и несогласување! Ју ноу уат ај мин! [:D]
THIEF toj film so komunizmot i marksizmot e mnoogu oodamna zavrshen...taka da gjabe ja vezeme taa tema. Mislam deka vreme e ( ako i ne pominalo ) ti da se preorjentirahs vo nekoja poinakva ideologija, nekoja postoechka ideologija, ideologija od ova vreme. Nakratko: VO KOE VREME ZIVEESH ???
colo
quote:
Originally posted by Thief
Штом си „чичо“, а не „тета“, немој многу да ме сакаш, аман! [:D] Откако знам за себе и за политика, приврзаник сум на таа идеологија! И се‘ уште не се нашол некој толку умен, елоквентен и „ербап“ (што би рекле Турците, а и мој тетовци), да ме разубеди дека Маркосовите идеи не биле исправни. Ти ќе ја имаш честа да се обидеш да ме убедиш во тоа! [;)]
Mojot prethoden post ukazuva na toa deka ne e potrebno nekoj da te ubeduva vo nishto vo odnos na taa tema!
OooOo
quote:
Originally posted by colo
THIEF toj film so komunizmot i marksizmot e mnoogu oodamna zavrshen...taka da gjabe ja vezeme taa tema. Mislam deka vreme e ( ako i ne pominalo ) ti da se preorjentirahs vo nekoja poinakva ideologija, nekoja postoechka ideologija, ideologija od ova vreme. Nakratko: VO KOE VREME ZIVEESH ???
Tochno deka toj film e zavrshen, no fakt e deka nekoi raboti shto gi kazhuva Marks, choveckata svest NIKOGASH nema da mozhe da gi dostigne.
Ceki Problemot so marksizmot e deka go zedoja za svoj napacni luge, Marks sekogas zborvese deka rusite ne se narod sto mozat da gi realizirat negovite idei. Toj sakase da se razvie komunizmot vo drzavi sto bea industrijsko razvieni, drzavi od zapadna evropa. Ama ete nekoj polapismeni, industrijsko nerazvieni rusi go zedoa za svoj. A preku niv site drugi, pa i nie. Da imase na zapad mesto kolonializem i kapitalizem, komunizem( ama ne takov, kako nie deneska gledame na nego), ke bese podobro za site mislam. Ama vistina e deka, toa e nesto, sto NIKOGAS nema da se razvie.
Whitebaby
quote:
Originally posted by dejan
quote:
Originally posted by Whitebaby
Zhalno... kaj i da e za edno 50tina godini ke ne snema kako nacija... a shto e najzhalno samite ke sme krivi za toa!
Epa ako ima ljude kako tebe sto zborat taka, togas ke bide toa. Mladite sto ziveat vo Makedonija sega se tie sto ja stvarat idninata na Makedonija, ako taka mislis, togas nema idnina.
Ubav toj na baba... jas imam MAKEDONSKI PASOSH! A ti? [:D] Mladite sho zhiveat vo Makedonija se prodadoa za Bugarski pasoshi, a za beganje od Makedonija ich da ne zboram... a ako sum jas taa sho odluchuva za idninata za Makadonija... uf... poarno da ne pochnuvam. [:D]
Whitebaby
quote:
Originally posted by Thief
Противпропаганда, полека со Whitebaby, да не ти го с‘снам маж и‘! [:D]
Sus mori ti... d`an ti go s`snam tebe muzh mi! [:D] Protivpropaganda mozhe da mi kazhe sho saka, koga saka, kako saka... and so on. Pameten toj na dada. [:D]
Whitebaby
quote:
Originally posted by protivpropaganda ХМММММ Ме стави сега во мисла. Чекај да се сетам, ХМММММ Се сетив! А бе ТИ СИИИИИИ!!! ЗЛАТООООООООО НА БАТОООООО!!![:D] Ептен, ми го разубави денот да знаеш!!![:X] П.С. Веднаш на приватни пораки, да си пролаф`ме!
Nikako da se nachekame. [:(] Umeeeeeeeeeeeeeeeeen toj na dadaaaaaaaaaaaaa!!! [:D] Znam zoshto ti go razubaviv denot. [:I][8)][:)]
dejan
quote:
Originally posted by Whitebaby
quote:
Originally posted by dejan
quote:
Originally posted by Whitebaby
Zhalno... kaj i da e za edno 50tina godini ke ne snema kako nacija... a shto e najzhalno samite ke sme krivi za toa!
Epa ako ima ljude kako tebe sto zborat taka, togas ke bide toa. Mladite sto ziveat vo Makedonija sega se tie sto ja stvarat idninata na Makedonija, ako taka mislis, togas nema idnina.
Ubav toj na baba... jas imam MAKEDONSKI PASOSH! A ti? [:D] Mladite sho zhiveat vo Makedonija se prodadoa za Bugarski pasoshi, a za beganje od Makedonija ich da ne zboram... a ako sum jas taa sho odluchuva za idninata za Makadonija... uf... poarno da ne pochnuvam. [:D]
Pa kade vo Makedonija zboris sto si odat? Da ne se od Prilep ili Bitola? A ako begat od Makedonija, kade ke odat vo Avstralija? Sto mislat, videle ubava slika od Sidnej, centarot, i sve toa e vo Avstralija. Neka dojdat tuka, bes familija, da vidat kako e vo Avstralija i ke sakat da plivat nazaat.
Whitebaby
quote:
Originally posted by dejan Pa kade vo Makedonija zboris sto si odat? Da ne se od Prilep ili Bitola? A ako begat od Makedonija, kade ke odat vo Avstralija? Sto mislat, videle ubava slika od Sidnej, centarot, i sve toa e vo Avstralija. Neka dojdat tuka, bes familija, da vidat kako e vo Avstralija i ke sakat da plivat nazaat.
No comment! [:D][:D][:D][:D][:D]
dejan Epa ako si vo tolku brzina, za da kazes 'No comment' nisto togas:p
Whitebaby Ubav toj na baba... zhiv da si me iznasmea. [:D]
The_Crow Abe fakt e deka lugevo zimaat pasosi megutoa,nikoj ne zboruva kako seto toa moze da se spreci ili sto da se napravi za da ne begaat lugeto po sofija ili atina ili koj znae uste kade ne. Site velat se raboti na toa, se raboti na toa a rezultati od nikade ne gledame. Zatoa luge dodeka cekate vladava da pocne da se spravuva so problemot trknete do nekoja ambasada i podnesete si baranje koj znae koga togas ke vi go usvojat :)))
Thunder from down under
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by colo
Tochno deka toj film e zavrshen, no fakt e deka nekoi raboti shto gi kazhuva Marks, choveckata svest NIKOGASH nema da mozhe da gi dostigne.
edinica imav po marksizam po prva godina vo emuc [:D] vrska nemam ni marks ni engels so kazhale [:D]
dejan
quote:
Originally posted by Whitebaby
Ubav toj na baba... zhiv da si me iznasmea. [:D]
xixi. Zhiv i zdrav![;)]
protivpropaganda
Штом си „чичо“, а не „тета“, немој многу да ме сакаш, аман! [:D] A бе, си чул ти за онаа „ЉУБИ ГО БЛИЖНИОТ СВОЈ“? Дали знаеш дека таа изрека не значи да го онадиш својот ближен? Аман, само во тоа ти е умот! Ај малку наврти се на пивце, ракијичка со мезенце и друштво, тоа трае подолго и потоа не треба да се извинуваш што си бил премногу груб.[;)] Откако знам за себе и за политика, приврзаник сум на таа идеологија! И се‘ уште не се нашол некој толку умен, елоквентен и „ербап“ (што би рекле Турците, а и мој тетовци), да ме разубеди дека Маркосовите идеи не биле исправни. Ти ќе ја имаш честа да се обидеш да ме убедиш во тоа! [;)] Благодарам за „честа“! Мене сепак ова твоево повеќе ми личи на инает отколку на убедување. Доколку е убедување (докажи го) лесно ќе се разбереме, ама со инает никој на крај не излегол. Патем, марксовите идеи се токму тоа што ги нарече, САМО ИДЕИ, и ништо повеќе. Вон реалноста се и затоа се нефункционални ама затоа можат да послужат за заблудување и индоктринирање на масите заради нечии индивидуални интереси, за жал. Сепак, никој не може да ни забрани да сонуваме за поправично општество. Секој на свој начин, нели? Проблемот е кога некој ќе посака својот личен сон да го наметне на мнозинството и доколку мнозинството се спротивстави да користи сила и принуда, како што и се случи со тој комунизам. Шо велиш? У грешка сум? А? Кажи? Не ги живееш ли остатоците од тој систем на општествено уредување денес, убо ти е, ли? Ако ти е убо, не се секирај. ЌЕ ТИ ПОМИНЕ!!![:D]
protivpropaganda
quote:
Originally posted by The_Crow
Abe fakt e deka lugevo zimaat pasosi megutoa,nikoj ne zboruva kako seto toa moze da se spreci ili sto da se napravi za da ne begaat lugeto po sofija ili atina ili koj znae uste kade ne. Site velat se raboti na toa, se raboti na toa a rezultati od nikade ne gledame. Zatoa luge dodeka cekate vladava da pocne da se spravuva so problemot trknete do nekoja ambasada i podnesete si baranje koj znae koga togas ke vi go usvojat :)))
The Crow (или по нашки Чавката)[:D] Навистина поинаку звучи на нашки отколку на инглиш! Ај сега малку на посериозната страна да ја фанеме ваа работа. Велиш дека никој не зборува за тоа како да се спречи појавава. Јас велам дека само тоа се прави! Тие што правилно зборуваат и се спремни да дејствуваат се сведени само на тоа. Да зборуваат и да се спремни, ништо повеќе. Ние сме држава од 2 милиона. Постојат градоначалници кои раководат со ГРАД од 10 милиони полесно отколку нашите со држава од 2 милиони. Не ти е чудно ова? Во што е проблемот? Случајно да немаме луѓе кои знаат како? НЕ! Ги имаме и тоа со лопата да ги ринеш. Кај се? ХММММ Чудно, нели? Што ли тоа се случува кај нас? Ем сме си паметни, ем способни, ем си заостануваме додека другите напредуваат. Чудна работа, нели? Ќе да е некаква магија која е фрлена врз нас! ДА! МАГИЈА Е! МОРА ТОА ДА Е! А може ли да е тоа што сите очекуваат демократизирање на „државата“ наместо да се стремат кон демократизирање на општеството и прифаќање на индивидуалните вредности, слободната пазарна економија и правната држава како уредување? За жал, на многумина устите им се полни со „за доброто на Македонија“ ама сите тие кои така велат со нетрпеливост и непријателство се насочени кон Македонецот. Како иде тоа, Македонија ја сочинуваат Македонците или Македонија ги сочинува Македонците. Класично прашање по системот: Кога постои благосостојба? Кога државата е богата или кога граѓаните се богати? Сите гледаат државата да е богата, нели? Кога државата е богата тоа само значи дека бирократите имаат многу пари на располагање, но кога се граѓаните богати... ај размисли, не е толку тешко да се сфати, нели? Еве вака, пробај си и самиот за да видиш за што тоа лафум. И на најдекларираните патриоти, при муабет за доброто на Македонија, спомни им колку сме ти ние олош луѓе, вакви, такви, никакви и затоа сме ваму каде што сме потоа дај пример за лошо однесување и ќе видиш што ќе се случи, за жал!!![:(][V] НЕ Е ВОЗМОЖНО ДА СЕ РАБОТИ И ЖИВЕЕ ВО УБАВО УРЕДЕНА И ПРОСПЕРИТЕТНА ДРЖАВА КОГА ПОЕДИНЦИТЕ КОИ ЈА СОЧИНУВААТ ТАА ДРЖАВА СЕ ОДВРАТНИ ГНАСИ, НЕЗАСЛУЖНИ ВО ОЧИТЕ НА ТИЕ КОИ РАБОТАТ ЗА „ДРЖАВАТА“!!!
protivpropaganda
quote:
Originally posted by Whitebaby
quote:
Originally posted by Thief
Противпропаганда, полека со Whitebaby, да не ти го с‘снам маж и‘! [:D]
Sus mori ti... d`an ti go s`snam tebe muzh mi! [:D] Protivpropaganda mozhe da mi kazhe sho saka, koga saka, kako saka... and so on. Pameten toj na dada. [:D]
Whitebaby, Злато на бато си ти!!![:X]
colo
quote:
Originally posted by protivpropaganda Не ги живееш ли остатоците од тој систем на општествено уредување денес, убо ти е, ли? Ако ти е убо, не се секирај. ЌЕ ТИ ПОМИНЕ!!![:D]
Eve jas gi ziveam ostatocite od toj sistem i beshe ubavo, ama mi pomina...:)))) Pa sega i nie da ne se zalime mnogu neli sve shto e ubavo kratko trae! :))))
protivpropaganda
quote:
Originally posted by colo
quote:
Originally posted by protivpropaganda Не ги живееш ли остатоците од тој систем на општествено уредување денес, убо ти е, ли? Ако ти е убо, не се секирај. ЌЕ ТИ ПОМИНЕ!!![:D]
Eve jas gi ziveam ostatocite od toj sistem i beshe ubavo, ama mi pomina...:)))) Pa sega i nie da ne se zalime mnogu neli sve shto e ubavo kratko trae! :))))
colo, Троа си јанлаш околу значењето на текстот ама нејсе. Че ја наредиме работата за да ја сфатиш подобро. Дали навистина се живееше поубаво или се живееше поубаво од денес како резултат од тој режим? Станува збор за класична поделба помеѓу барање на сигурност или слобода! Од една страна во минатиот режим постоеше сигурност каде Parens Patria (држава родител) наводно ги обезбедуваше потребштините на своите деца, а тоа само значеше дека на некој бирократ му беше дадена огромна моќ да одлучува. Граѓаните во ваквите режими се сведени на послушни деца, што попослушни тоа повеќе за цицање, нели? Непослушните, нели, како и вистинските деца биваат казнети. За возрасен и зрел човек ваквиот аршин на уредување е неприфатлив!!! Многумина откривајки како функционира системот си стекнаа привилегии преку политичка моќ наместо со труд или народски да го кажеме преку гребење и полтронирање кај бирократите добиваа имот. Овој начин на стекнување на имот денес е многу поочигледен не само затоа што сеуште не сме фактички излезени од тој систем туку и затоа што веќе многумина сфатија како да се стекнат со имот без да вложат труд и сега постои сурова борба за позицијата омилен полтрон!!! Да не спомнам дека денешните потомци на тој систем ги пролиферуваат таквите начини на однесување за да си ги задржат своите незаслужени позиции на моќ. Како потврда на искажаното би ја посочил практиката на вработување во нашето општество. Доколку човек е „верен“ војник на одредена партија и во зависност од количината на искажана „верност“ тој добива вработување или победува на тендери без оглед на способноста или конкурентноста на поединецот. Спомнатите остатоци се од толку негативен карактер и навлегуваат суштински во нашите животи што на индивидуално ниво, што преку системското уредување и создаваат незадоволства кои понекогаш се огромни, а беспомошноста која овие остатоци ја креираат е скоро неподнослива. Патем, спомнатово е само tip of the iceberg на негативности кои денес ги „уживаме“. Што се однесува до изреката „се` што е убаво кратко трае“ може многу лесно да се објасни со Масловата хиерархија на мотивации кај човекот. Сепак, животот ни наш, каков таков, ни покажува дека доколку едно нешто е базирано врз здрави основи, колку и да е убаво, добро и благопријатно трае се додека траат здравите основи врз кое е базирано тоа нешто. Моментот кога ќе ги снема тие здрави односи го снемува и убавото.
OooOo interesno razmisluvanje
colo Dobro, ti iznapisha edno chudo tekst, a mozeshe da ja upotrebish samo poslednava misla! " Моментот кога ќе ги снема тие здрави односи го снемува и убавото". Ete toa mi beshe muabetot...deka ni togash, a i denes ushte pomalku gi ima tie zdravi odnosi na sekakov plan vo drzavava....taka da we ar fuked up ! Ama togash mozebi ziveevme nekoj kakov takov zivot...sekoj zemashe kakva takva plata....i na nekoj nachin se lazevme... a sega nemash ni so shto da se lzaesh toa e toa! E sega normalno " Na lagata i se kusi nozete ". I navistina toa bidna neli? Komunizmot, Socijalizmot i ostalo umrea... p.c. Leeee kolku pesimistichki zvucham a?
Strelec interesno razmisluvanje
protivpropaganda colo Dobro, ti iznapisha edno chudo tekst, a mozeshe da ja upotrebish samo poslednava misla! " Моментот кога ќе ги снема тие здрави односи го снемува и убавото". Ete toa mi beshe muabetot...deka ni togash, a i denes ushte pomalku gi ima tie zdravi odnosi na sekakov plan vo drzavava....taka da we ar fuked up ! MA JOK! Тие здрави односи постојат сеуште! Работата е во тоа што самата мораш да си ги создадеш, не да ти ги создава „државата“. Патем можеш ли да ми покажеш каде е таа држава? Случајно да не мислиш на власта и институциите кои го организираат заедничкиот општествен живот на индивидуата? Ama togash mozebi ziveevme nekoj kakov takov zivot...sekoj zemashe kakva takva plata....i na nekoj nachin se lazevme... a sega nemash ni so shto da se lzaesh toa e toa! Арно к`жа. ЛАГА, ЛАЖЕЊЕ И ИЗМАМА!!! Тој режим се базираше врз тие гадости. Навистина не ми е јасно како можеш да го преферираш тој режим. По се ми изгледа дека повеќе сакаш сигурност наместо да си слободна, односно да не ти смета никој во потрагата по сопствената среќа. Да зноеш мајкино, при барање на сигурност ќе си ја изгубиш својата слобода, а сигурноста ќе ти ја снема и ќе се случи тоа што ни се случи како општество. Може ли да си една од многуте деца на тој систем на кои оваа филозофија им е туѓа бидејки им беше намерно изоставена од нивното образование? E sega normalno " Na lagata i se kusi nozete ". I navistina toa bidna neli? Komunizmot, Socijalizmot i ostalo umrea... НЕ!!! Тој режим, како и секој еден режим пропаѓа во моментот кога здравите односи ќе исчезнат! Се` до моментот кога тие здрави односи постојат и се јаки постои благосостојба и среќа, како слабеат здравите односи така слабеа благосостојбата и среќата, да зноеш! Имав разговор со еден старец, комунист од времето на `45, односно еден од тие кои ја изградија нашата држава и тој ми постави едно прашање на кое во тој момент бев запрепастен од силата негова. Едноставно прашање кое ме кутна. Тој рече: „Синко, а бе, после војната (WWII) ние се соочивме со еден многу голем проблем. Ние требаше да градиме држава на Македонскиот народ. Прв пат во нашата историја!!! Ама, синко ние немамве писмени луѓе, а камоли кадар со кој ќе можеме да ги организираме работите. Ние стававме практично неписмени на функции и постепено ги учевме и гледај, ја изградивме!!! Сега кога имаме учени со лопата да ги ринеш се` се распаѓа!!! ЗОШТО Е ТАКА СИНКО? Што мислиш? Зошто е тоа така? p.c. Leeee kolku pesimistichki zvucham a? МА ЈОК!!! Знаеш ли што е песимист? Тоа ти е оптимист со огромно искуство!!![:D][;)] Сиот „оптимизам со искуство“ кое го исполуваш не е ништо друго освен... Ај да не пишувам многу бидејки веќе изрази желба за упростување на кажаните нешта. Еј, ај тркни до мојот сајт и разгледај го, можеби ќе најдеш одговори кои ќе ти бидат потребни за да не звучиш толку „оптимистички“.[;)] www.angelfire.com/ab6/protivpropaganda
Byzantine Sometimes I look at the "Trojan Horse" takticts that the Greek government deploys and it impresses the hell out of me. Step one:Vice minister of Greece Mr.Lomberdos states that in time all "Egeitsi" must be compensated for their losses during the civil war. Step two:Greece is pushing for a name of Republica Makedonia which will not include the term Macedonia "officially" while behind the scenes pushing for the name of Republic of Northern Macedonia which when it happens will be treated officially in Greece as a "defeat". Step three:Major banks,refinery,telecom,bottling companies,tobacco companies are being bought out by Greek companies directly or indirectly (Matev owns Makedonskata telekomunikatsiata,while the Greek "InterAmerican" owns 25% as a "silent partner" hehehe Step four: Criteria for avoiding serving in the Greek military are becoming increasingly difficult. Step five:In order to avoid political loss the Greek government will be "forced" to give all the egeitsi born in Greece before the civil war Greek citizenship. Result: 1)The Republic will be renamed Northern Macedonia which will amusingly border the Greek provinces of Western Macedonia,Central Macedonia,and Eastern Macedonia. 2)Out of nowhere tens of thousands of egeitsi will suddenly be Greek citizens by law,and another tens of thousands of their male children will be obliged to serve in the Greek military. 3)Suddenly egeitsi (Greek citizens) will be legally permited to manage Greek interests in the Republic of Macedonia and even legally run for public office,be it mayor,member of parliament,and ofcourse prime minister! And ofcourse if at the time there is another insurection from the Albanians,Greece will have to intervene militarily to protect the close to 100,000 Greek citizens living in the neihbouring country. Well,I really hope the Egeitsi win the court case!But then again what am I saying ofcourse they will, Donevski has been very well "stimulated" to bring this task to fruition. By the way don't worry about the passport thing.60,000 Bulgarian Sarakachani from the Plovdiv region currently have Greek passports and the number is increasing monthly.In Albania there are currently over 500,000 people with Greek passports! We accept congradulations for our foreign policy,and we await your sons to serve the Greek Army at their earliest convenience! best regards to all future fellow Greeks!
quote:
Originally posted by OooOo
Егејците ја тужат Грција пред Судот во Стразбур
Сојузот на здруженија на Македонците од егејскиот дел на Македонија ја тужи Грција пред Меѓународниот суд за човекови права во Стразбур и бара на прогонетите да им се вратат грчките државјанства и имотите. Таа невладина организација ги упатила истите барања до сите надлежни меѓународни институции, но бара и македонската Влада да биде поактивна во својата должност да ги штити интересите на своите граѓани. - Сите родени во Грција по сила на меѓународното право имаат грчко државјанство, кое нам ни беше одземено кога бевме прогонети. Грција ни забрани да се вратиме, оти не се изјаснуваме како родени Грци. Во споровите за имотот не можеме да учествуваме како странка од истата причина. Бараме Судот во Стразбур да донесе пресуда со која ќе ја задолжи Грција да ги укине сите прописи што не дискриминираат, да ни ги врати државјанствата и имотите - изјави Ѓорѓи Доневски, секретар на Сојузот на здруженијата на егејските Македонци и на клубот "Незаборав", на вчерашната прес-конференција. (И.К.И.) Edni baraat Bugarski pasoshi, drugi baraat Grchki ...
colo
quote:
MA JOK! Тие здрави односи постојат сеуште! Работата е во тоа што самата мораш да си ги создадеш, не да ти ги создава „државата“. Патем можеш ли да ми покажеш каде е таа држава? Случајно да не мислиш на власта и институциите кои го организираат заедничкиот општествен живот на индивидуата?
Pa ako ne se oni + narodot ( a narodot mnogu mnogu ne se prashuva mozebi samo za izbori za + glas da se dobie), taka da sepak ostnuvaat oni...ondak koj preostanuva da bide drzavata...?!
quote:
Арно к`жа. ЛАГА, ЛАЖЕЊЕ И ИЗМАМА!!! Тој режим се базираше врз тие гадости. Навистина не ми е јасно како можеш да го преферираш тој режим. По се ми изгледа дека повеќе сакаш сигурност наместо да си слободна, односно да не ти смета никој во потрагата по сопствената среќа. Да зноеш мајкино, при барање на сигурност ќе си ја изгубиш својата слобода, а сигурноста ќе ти ја снема и ќе се случи тоа што ни се случи како општество. Може ли да си една од многуте деца на тој систем на кои оваа филозофија им е туѓа бидејки им беше намерно изоставена од нивното образование?
Ochigledno ne sum bash najdobro rabrana.. Vaka...Pravev nekakva sporedba so deneshniov nachin na ziveenje...shto znachi deka NE go preferiram toj rezim (skraja da e). Da togash sme ziveele mozebi porastereten zivot od sekakvi gluposti za razlika od denes NO REKOV deka toa sve beshe laga....shto povtorno znachi deka jas toa ne go opravduvam....t.e. ne e toa toa...na kratko kazano! Dobra sporedba bi mozelo da se napravi so MATRIX filmot, ako si go gledal ondak ke ti bide jasno shto ustvari sum sakala jas da kazam.... MATRIX - modernistichki, umetnichki i metaforichno doloven zivotot vo komunizmot t.e. socijalizmot ! Ako moze taka da se kaze.
quote:
Еј, ај тркни до мојот сајт и разгледај го, можеби ќе најдеш одговори кои ќе ти бидат потребни за да не звучиш толку „оптимистички“.
E aj ke trknam...ej ima mnogu za chitanje....[:0]
protivpropaganda colo
quote:
Pa ako ne se oni + narodot ( a narodot mnogu mnogu ne se prashuva mozebi samo za izbori za + glas da se dobie), taka da sepak ostnuvaat oni...ondak koj preostanuva da bide drzavata...?!
А мор, си се зпрашала ли некогаш з`ш никој народот не го питуе за нишчо? Да не имет некој врска со напоменатите здрави основи? А? Шо велиш?
quote:
Ochigledno ne sum bash najdobro rabrana.. Vaka...Pravev nekakva sporedba so deneshniov nachin na ziveenje...shto znachi deka NE go preferiram toj rezim (skraja da e). Da togash sme ziveele mozebi porastereten zivot od sekakvi gluposti za razlika od denes NO REKOV deka toa sve beshe laga....shto povtorno znachi deka jas toa ne go opravduvam....t.e. ne e toa toa...na kratko kazano! Dobra sporedba bi mozelo da se napravi so MATRIX filmot, ako si go gledal ondak ke ti bide jasno shto ustvari sum sakala jas da kazam.... MATRIX - modernistichki, umetnichki i metaforichno doloven zivotot vo komunizmot t.e. socijalizmot ! Ako moze taka da se kaze.
Сум ги гледал свите 3 и то! Вториот дел, оној кој расправа, измеѓу убивањата, за слободната волја, односно за прашањето на детерминистичкото во човековото живеење или пак е во прашање слободната волја која го движи. Дали човекот навистина има можност да практикува слободна волја. Одговорот, иако е многу гулем и обемен одговорите накратко ти ги имам веќе навестено. Можам слободно денес да кажам дека Македонецот живее во Матрикс. Неговите желби, соништа и останато се сведени на неколку проп. финти кои го насочуваат како да мисли. Ај да си се пофалам, понекогаш мене ми изгледа дека мојата индивидуална борба личи како борба против Матриксот, со таа разлика шо јас не можам да избегнувам куршуми, ниту пак сум толку брз при борилечките вештини.[:D][8D]
quote:
E aj ke trknam...ej ima mnogu za chitanje....[:0]
Нели! А шо ќе кажеш ако ти кажам дека е тоа само 10% од тоа што треба да го има![8D] Сепак таму има повеќе отколку што е потребно за чуек да се самоодбрани од проп. финти.
Strelec
quote:
Originally posted by protivpropaganda
...да се самоодбрани од проп. финти.
Што е тоа ’проп.’?
protivpropaganda
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by protivpropaganda
...да се самоодбрани од проп. финти.
Што е тоа ’проп.’?
Ме зафркаваш? Ај со претпоставка дека намерите ти се чисти че ти одговора! Проп. финти значи: Пропагандни шеми за мисловна и емотивна манишулација на таргетираното население!